PDA

Zobacz pełną wersję : Focenie w zimie



thorin
02-01-2006, 18:43
Focenie w zimie, niby latwe bo snieg odbija swiatlo i ma sie lepsze warunki do trzaskania fotek, na pierwszy rzut oka, bo przeciez musimy miec szczegoly w bielach, jak robic na negatywach takie zdjecia, rozumiem ze musze je lekko przeswietlic zeby potem uzyskac jakies wyniki pod powiekszalnikiem, tylko tu nastepuje seria pytan:
1. o ile przeswietlac ?
2. jezeli mam sesje z modelami to robic spota na twarz i naswietlac wedle tych wskazan swiatlomierza czy cos jeszcze ?
3. jezeli poza materialami b&w, zabieram slajd to jak obchodzic sie ze slajdem ? tez tak mocno go traktowac?
4. czy traktowac slajd jak slajd czy jak zwykly negatyw jesli zamierzam go crossowac ?

pozdrawiam
krzysiek

adamek
02-01-2006, 19:39
Heyah!
Jak chodzi o cross:
nie ma znaczenia jak go potraktujesz. :) tzn naświetlaj nominalnie.... on sam z siebie i tak jest wielką niewiadomą.

A teraz reszta. :)
Teoretycznie, by biel była biała to należy prześwietlać o 2EV wobec pomiaru punktowego z śniegu (z 5 na 7 strefę). Jednak wtedy mamy mega gęsty negatyw w bielach i przy kopiowaniu.... wychodzi tam ziarenko. Albo raczej ziarno jak groch.
Zatem, jeśli motyw na to pozwala (kontrasty) to radziłbym naświetlać mniej obficie, a potem biele wypracować pod powiększalnikiem. :)

Co do sesji.
Ja to robię tak (mówie o czarno-bieli), że mierzę sobie punktowo postać (twarz, ręce, czy co tam ma być na zdjęciu) i gdy mam już ustaloną ekspozycję na modela to patrzę jak wtedy będzie wyglądać śnieg/niebo. Jeśli będzie przepalony to obniżam ekspozycję tak, by znalazł się w tym miejscu które chce/na które mogę sobie pozwolić.
Ot i cała filozofia. :)

No i zawsze można spróbować nisko kontrastowego wywoływacza. :)

thorin
02-01-2006, 19:51
dzieki Adamek, wiedzialem ze moge liczyc na dobra rade ale mam w zwiazku z tym kolejne pytania...

1. jak sie przy wolaniu Ilforda PAN bedzie zachowywal Rodinal ? To jest niskokontrastowy (tak mi sie wydaje) czy sa lepsze ?
2. rozumiem ze robie tak - spot na twarz, integralny na snieg czy spota na snieg ? a potem z tych dwoch usredniam i robie co moge z reki utrzymac lub na co mi modele i dynamika zdjecia pozwoli ?
3. przeswietlanie z 5 na 7 strefe czyli rozumiem ze drabinka bracketingu ma mi pokazywac wartosc +1 ? czy +2 ? wiesz, ja mam bracketing do +/- 5 EV :)

adamek
02-01-2006, 20:04
1) Ilforda Pan nie używam. Rodinalu już tez nie. :)
2) Jak masz czas to zawsze mierz spotem. Integralny/matrycwy/cw może coś załapać do zmierzenia jeszcze i zafałszować wynik.
3) Z 5 na 7 strefę - 2 EV (albo dla bezpieczeństwa 1,5 tudzież 1,7 --> to zależy od kombinacji negatyw/wywoływacz. No i trzeba to zbadać samemu. :) )

muflon
02-01-2006, 20:07
A ja wiem ale nie powiem :-P , bo znowu (jak co roku, gdy pojawia się ten sam temat...) pomyli mi się plus z minusem i zrobi się dyskusja nie na temat :mrgreen:

Jac
02-01-2006, 20:24
A ja wiem ale nie powiem :-P , bo znowu (jak co roku, gdy pojawia się ten sam temat...) pomyli mi się plus z minusem i zrobi się dyskusja nie na temat :mrgreen:
to ja ci pomoge
w trybie AV
dajesz plus (w prawo): wydluza sie czas
dajesz minus (w lewo): to ci sie skraca czas

proste?

muflon
02-01-2006, 20:45
No to jak tak to na plus :) Ha, na ircu dobrze (?) trafiłem :mrgreen:

adamek
02-01-2006, 20:52
No i niespodzianka. :)
http://www.jastrzebowski.com/chwila/strefowy.zip

To artykuły Katarzyny Majak o systemie strefowym --> te co były w pozytywie niegdyś. Za jakość przepraszam - to nie ja skanowałem, a też skądś je ściągnąłem.
Pani Majak wykłada w którejś z Warszawskich szkół fotograficznych właśnie system strefowy. :)

minek
02-01-2006, 23:24
1. jak sie przy wolaniu Ilforda PAN bedzie zachowywal Rodinal ? To jest niskokontrastowy (tak mi sie wydaje) czy sa lepsze ?


Na mały kontrast to D23 i mutacje (np HAD).
Rodinal zachowuje się różnie, zależnie od rozcieńczenia i materiału. Wzrocowo działa na Ś.P. APX, 1+25 - duży kontrast, 1+50 - całkiem normalny, 1+100 - niski kontrast.
Ale polypana mi wołał zawsze bardzo kontrastowo.
Ilforda Pana nie próbowałem, ale FP4+ w HAD był baaardzo przyjemny (miękki)

adamek
03-01-2006, 10:15
a apx w d23 --> mniam mniam. :)
Laborant w szkole powiedział: Ładne, przejścia tonalne wyglądają jak średni format. A to był tylko mały obrazek. :)