PDA

Zobacz pełną wersję : odbicie obiektywu na zdjęciach z długim czasem naświetlania (ND 3.0)



brak2sensu
16-07-2011, 20:16
witam,

mam następujący problem.
chciałem się pobawić długimi czasami naświetlania i kupiłem filtry Hitech.
niestety a zdjęciach odbija mi się od nich obiektyw.
jestem amatorem i to początek mojej przygody z taką fotografią w związku z tym może ktoś mi wytłumaczy co robię źle?

tu jest przykład zdjęcia jakie zrobiłem dzsiaj:

www.solea.pl/obiektyw.jpg

jak widać na zdjęciu odbija się obiektyw. zdjęcie ma również dziwny kolor.
nie wiem czy do odpowiedzi będą komuś potrzebne parametry zdjęcia więc na wszelki wypadek podaję.

canon 50D
canon 16-35 f2.8 L
Hitech ND 0,9 GD
Hitech ND 3.0

+ oczywiście statyw i wężyk wyzwalający migawkę

słońce miałem za sobą

ustawienia:

f/22
iso 100
czas naświetlania - 90 sekund

będę wdzięczny za pomoc bo nie wiem co robić

z góry dzięki i pozdrawiam
a

janmar
16-07-2011, 20:22
Musisz osłonić aparat z filtrami dodatkowa osłoną np.czapką tak aby nie było odbić oczywiscie przed filtrami osłona przeciwsłoneczna.Obejrzyj pod światło filtr czy jest neutralny ,czy ma zabarwienie.Bo jak ma to i zdjęcie ma.

brak2sensu
16-07-2011, 21:36
czyli mówisz, że problem odbijającego się obiektywu zniknie jeżeli kupię osłonę przeciwsłoneczną na mocowanie cokina?

dzięki za odpowiedź

pzdr
a

janmar
16-07-2011, 21:48
Osłona zmniejszy zakłócenie obrazu bocznym swiatłem.Odbicie obiektywu usuniesz osłaniając dodatkowo aparat tak aby usunąc odbicie,Patrz uważnie na obraz wwizjerze zwróc uwagę na kierunek światła.Odbija się obiektyw tak jak w szybie wystawowej .Musisz to usunąć albo sfotografujesz,

agema
16-07-2011, 22:01
Holder Cokina nie jest światłoszczelny, taśmą taktyczną zalep szczelinę pomiędzy filtrem a uchwytem.
Nie zaszkodzi założyć zasłonkę okularu na czas ekspozycji.

siudym
16-07-2011, 22:55
Kiedys tak samo mialem trzymajac czerwony filtr cokina ręką (w analogu z filmem bw)
:)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img269.imageshack.us/img269/8229/imga993.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img228.imageshack.us/img228/9460/imga996.jpg)

brak2sensu
18-07-2011, 12:45
trochę mnie pocieszyliście bo juz myślałem, że coś nie tak z moim sprzętem.
w takim razie dokupie osłonkę i taśmę.
nadal jednak nie rozumiem co to jest zasłonka okularu i czapka. to to samo co osłonka?

dziobolek
18-07-2011, 13:02
Nie wiem jak Hitech, ale oryginalne filtry Cokin bez problemu wchodzą w slot 0
(to ten dla filtrów okrągłych - polar, gwiazdka...) i w tym slocie nie ma problemu z "światłoszczelnością".
Ale problemu nie ma tylko wtedy, gdy korzystamy z jednej płytki.

Pozdrówka!

janmar
18-07-2011, 13:28
Zasłonka okularu wizjera bywa umieszczona na pasku aparatu [taka prostokatna gumka],wsuwasz ją w zewn sanki wizjera. Zasłonka w 1Ds i w niektórych innych aparatach jest wbudowana ,wystaje obok wizjera dżwigenka ,naciskasz i zasłonka wewn wizjera się przesuwa zamykając dopływ światła do aparatu.
Pamiętaj że gdy patrzysz w wizjer to zasłonką jest Twoje oko.Nie dopuszcza aby światło przez wizjer docierało do pryzmatu i dalej do czujników światłomierza fałszując pomiar.
jeśli tak jak kolega pisał stosujesz 'długie czasy"to bywa że fotograf prostuje plecy i patrząc na kadr operuje wężykiem czy pilotem.Wtedy odsłania wizjer.Należy go skutecznie zasłonić.[wizjer :-D]
W poście pisałem "patrz uważnie w wizjer "a to oznacza wszystko z wizjerem związane,Książki to tu nie da się napisać,niestety.Czapka zdjęta z głowy i odpowiednio założona na aparat,czy trzymana nad holderem odetnie niechciane światło również.A jeśli nie ma czapki??to jest pod ręką co innego.Ufff.Reasumując to róznica jest jedynie taka żę:łatwo zastąpić zasłonkę czy taśmę czapką a trudniej odwrotnie.:)
Aha osłona okularu,muszla oczna itp. uszczelnia przestrzeń z boku między okiem a okularem powodując wyrażniejsze widzenie kadru w wizjerze.Kiedyś popularna [ małe i ciemne wizjery]Dziś rzadziej stosowana.

brak2sensu
18-07-2011, 13:37
teraz zrozumiałem :)

dziękuję Wam bardzo za pomoc. nie pozostaje mi nic innego jak sprawdzić to wszystko w plenerze.

jeszcze raz dzięki.

pozdrawiam
a