PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop a wielordzeniowy procek



MM-architekci
26-06-2011, 20:48
Szukalem troche w necie ale generalnie raczej same stare info albo nie pewne.
Jak wyglada kwestia pracy na CS 5 , na sprzecie wielordzeniowym ? Czy on korzysta przy obrobce/procesie/konwersji z 4 rdzeni ?

Czy korzystasz np z konfiguracji 2 procesorowych ? Bo o takiej wlasnie mysle na ta chwile. Dwa Xeony 4 rdzeniowe na platformie Dell-a.

Merde
26-06-2011, 20:50
Z wielu rdzeni korzysta na 100%, a byłbym mocno zdziwiony, gdyby nie był wstanie spożytkować architektury wieloprocesorowej.

lukaszr
26-06-2011, 21:58
Z tego co pamiętam to korzysta. 2 x Xeon to będzie już porządna maszyna.

A przy okazji ciekawy opis Photoshop Performance:
LINK (http://penzer.s3.amazonaws.com/PUBLIC/ShawnKent_Tutorials/Photoshop_Performance.pdf)

MM-architekci
26-06-2011, 23:09
Hmm czyli w ciemno mozna zmieniac ? Teraz siedze na macu , c2d. Generalnie zawiodlem sie.

Zmiana by byla na Precision 690 tez starszej generacji tzn 2x E5320 bodaj wiec tez na architekturze c2d ale juz 2x4 rdzenie a nie 1x2 heh.

sid
27-06-2011, 09:39
Na forum było kilka testów wydajności z wynikami konfiguracji 2 x Xeon:
http://www.canon-board.info/showpost.php?p=616938&postcount=594
http://www.canon-board.info/showpost.php?p=825549&postcount=734

Ja bym już nie wchodził w architekturę CD2, chyba, że to jakaś okazja za pół darmo. Do wyniku Janusza Body z pierwszego linku zbliżyły się najtańsze procesory i7 na socket 1366, które były lekko podkręcone. Droższe i7 na pewno poradziłby sobie bez podkręcania, a od tego czasu wyszły przecież modele 6 rdzeniowe i 12 wątkowe. Myślę, że można zaryzykować twierdzenie, że 6 rdzeniowy i7 zajada na śniadanie każdą konfigurację dwuprocesorową na Xeonach z epoki CD2.

Nowsze procesory są lepsze bo nowsze ;-) Mają nowsze instrukcje, nowe technologie typu turbo boost, lepiej zarządzają energią, działają w parze z nowszymi, szybszymi pamięciami, i płytami, które posiadają USB 3.0, e-sata, PCI-E 2.0.

Dodatkowo pojedynczy rdzeń takiego procesora jest dużo szybszy, niż pojedynczy rdzeń starszej generacji, co ma ogromne znacznie na wszystkich aplikacjach, które nie najlepiej radzą sobie z obsługą wielu rdzeni.

Na koniec, możesz złożyć platformę wydajniejszą od tej stacji roboczej na dwóch Xeonach na standardowych, ogólnodostępnych podzespołach, co znaczy łatwiejszy serwis, dostępność sterowników etc.

Podsumowując, nie widzę zalet takiej stacji roboczej na dwóch starszych Xeonach, poza, ewentualną niską ceną. Dodatkowo, nie muszę chyba mówić, co by było gdybyś złożył stacje roboczą która maiłaby 2 x procesor 6 rdzeniowy :) Miałbyś 24 wątki do dyspozycji.

MM-architekci
27-06-2011, 12:06
No wlasnie cena ma znaczenie , za obecnego maca cos tam dostane ale musze kupic monitor+komp

Za konfig na xeonach place ~2000 zl ( 2x E5320 , 8GB , reszta w sumie mniej wazna ) wiec cena jest wedlug mnie ok. Za to nie poszaleje sobie z i7 ;] . Procek plus plytaj wyjdzie spokojnie 1.5k a trzeba reszte w sumie. Poza tym jednak skladaki do konca do mnie nie przemwiaja w kwestii stabilnosci calego kompa. Stad wolalem zestaw gotowy.

Generalnie i tak chyba zmiana z obecnego kompa powinna byc odczuwalna chociaz mowiac szczerze sam juz nie wiem heh.

Czacha
27-06-2011, 12:19
Wieksza roznice zobaczyl bys po zmianie dysku na SSD i dolozeniu RAM'u do 8GB, o ile jeszcze tyle nie masz?

U mnie RAW'y w LR z 5D2 mieli MBP i5 2.4 (niestety 2 rdzeniowy, bo mobilny, ale wątki sa 4) + 8GB RAM + dysk 7200RPM i działa to o 30% wydajniej niz standardowe 4GB i dysk 5400RPM. Przy renderingu previewek oraz eksporcie obciazenie procesora nie dochodzi do 100% z czego wniosek taki, ze waskim gardlem jest co innego ..

MM-architekci
27-06-2011, 12:26
Dokladanie teraz do tego SSD i dod. 4gb ( jest 4gb ) odpada bo kasy nie mamy na to. Fakt ram nie jest drogi , ale wole przemyslec zeby znowy do niego nie zapakowac za duzo. Mieli pliki z D700 wiec nie sa one duze jak przy 5d2 , natomiast zawiodlem sie jako tak na samym macu i mocno zrazilem. Moze pecha mialem sam nie wiem heh.

Czacha
27-06-2011, 12:28
A na czym dokładnie pracujesz?

lukaszr
27-06-2011, 12:43
Pod jakim względem zawiodłeś się na Mac'u ? Pytam, bo wiele osób, którzy pracują w PS wybierają do obróbki właśnie Mac'a i bardzo sobie chwalą.

MM-architekci
27-06-2011, 13:07
C2D 3.06 , 4gb , radek 4650 chyba , dysk 1T 7200obr , imac 27".

Zaczal sie sypac. Tzn zwiechy , zacinki. Na kompie mam nie wiele rzeczy w sumie , nie zasyfilem go jakos tym co robilem , nie wiem co sie stalo. Nie mam teraz czasu i ochoty na reinstal bo ciagle zdjecia robie. A mialo byc tak super i stabilnie. Nie wiem moze cos w ogole sie sypnelo a nie wiem co. Poza tym jednak zmienilem sprzet na slabszy sam w sobie. Tragedii nie ma ale momentami jest wolno jednak.

Czacha
27-06-2011, 13:20
Po pierwsze - zdecydowanie dokup RAM. Kasa zadna a roznica przy pracy na PS czy w LR kolosalna.

No i moze sprzetowo cos walnelo i dlatego masz te zwiechy? W koncu to sprzet jak kazdy inny. Zaleta Mac'a jest przede wszystkim system OSX. Jesli masz problemy z wydajnoscia i stablinoscia to zdecydowanie warto przeinstalowac albo przynajmniej przywrocic uprawnienia - czesto to pomaga. Reinstalka jest banalna - podlaczasz dysk zewnetrzny, odpalasz TimeMachine, robisz kopie, potem reinstall i przywrocenie z TimeMachine'a .. bo co jak co, ale na stabilnosc OSX'a narzekac nie moge.

Merde
27-06-2011, 14:20
Ram sprawdzić w pierwszej kolejności (memtest86), skoro są zawiechy.

MM-architekci
27-06-2011, 14:32
Po pierwsze - zdecydowanie dokup RAM. Kasa zadna a roznica przy pracy na PS czy w LR kolosalna.

No i moze sprzetowo cos walnelo i dlatego masz te zwiechy? W koncu to sprzet jak kazdy inny. Zaleta Mac'a jest przede wszystkim system OSX. Jesli masz problemy z wydajnoscia i stablinoscia to zdecydowanie warto przeinstalowac albo przynajmniej przywrocic uprawnienia - czesto to pomaga. Reinstalka jest banalna - podlaczasz dysk zewnetrzny, odpalasz TimeMachine, robisz kopie, potem reinstall i przywrocenie z TimeMachine'a .. bo co jak co, ale na stabilnosc OSX'a narzekac nie moge.

Rozumiem ze przy tym nie musze sobie z tego dysku systemowego wszystkich programow/plikow itp dodatkowo kopiowac tylko pozniej po reinstalce zostanie to dograne ?

Czacha
27-06-2011, 14:34
Wykonujesz kopie za pomoca TimeMachine na dysk zewnetrzny - potem mozesz sobie wszystko odtworzyc lacznie z zainstalowanymi juz programami, ustawieniami itd.

iREM
27-06-2011, 14:41
Wykonujesz kopie za pomoca TimeMachine na dysk zewnetrzny - potem mozesz sobie wszystko odtworzyc lacznie z zainstalowanymi juz programami, ustawieniami itd.

A jaką masz pewność że to co się sypnęło nie zostanie zbekapowane przez TM w tę i z powrotem? A przy okazji, tak ufasz TM? Bo ja dalej jadę ręcznie na CCC (niedowiarek jestem).

Czacha
27-06-2011, 14:43
A jaką masz pewność że to co się sypnęło nie zostanie zbekapowane przez TM w tę i z powrotem?
Kiedys czytalem, ze TM nie archiwizuje calej struktyry systemu, a tylko rzeczy uzytkownika. Nie sadze aby to moglo wplynac na stabilnosc pracy.. chyba ze wirus? ;)


A przy okazji, tak ufasz TM? Bo ja dalej jadę ręcznie na CCC (niedowiarek jestem).
Kopie zdjec robie recznie przy kazdym nowym materiale. TimeMachine od czasu do czasu na dysk WD via FW800, bo szkoda mi bylo kasy na TC ;)

iREM
27-06-2011, 15:35
PODOBNIE. Rawy zgrywam w dwa miejsca (osobne dyski), backup tygodniowy po FW, miesięczny backup dysku systemowego na usb.
Co do rdzeni, to jest jakieś pewne źródło, że Adobe używa np. na macach pro wszystkich rdzeni? Bo plotka mówi że właśnie nie, ale nie wiem jakiej wersji CS dotyczy plotka :-)

MM-architekci
27-06-2011, 15:50
Czy mozna przeinstalowac bez robienia kopii , czy lepiej zrobic ? Bo kurna nie mam nigdzie miejsca ech.

sid
27-06-2011, 16:13
No wlasnie cena ma znaczenie , za obecnego maca cos tam dostane ale musze kupic monitor+komp

Za konfig na xeonach place ~2000 zl ( 2x E5320 , 8GB , reszta w sumie mniej wazna ) wiec cena jest wedlug mnie ok. Za to nie poszaleje sobie z i7 ;]
No racja, za 2k nowego kompa sensownego nie złożysz, z monitorem. Tak czy siak pamiętaj w jakie ograniczenia się pakujesz. Platforma C2D to historia, dostępność pamięci DDR2 spada, jej ceny rosną, jest mniej wydajna, zwłaszcza w porównaniu za trój kanałową. Procków już nie upgradujesz. Jak przestanie starczać, pozostanie wyrzucić.

Procek plus plytaj wyjdzie spokojnie 1.5k a trzeba reszte w sumie.
Ha, jak procek 6 rdzeniowy, to sam procek prawie 2k kosztuje :P

Poza tym jednak skladaki do konca do mnie nie przemwiaja w kwestii stabilnosci calego kompa. Stad wolalem zestaw gotowy.
Z tym się nie zgadzam zupełnie. Kupiłeś gotowego Maca i jak na tym wyszedłeś ;-) I to niby synonim jakości. Oczywiście, miałeś pecha, ale zakup gotowca, jak widać, niczego nie gwarantuje, to tylko sprzęt.

Ja około dwa lata temu postanowiłem złożyć nowego kompa jako stacje roboczą. Pierwszy raz składałem kompa od zera nie do zabawy czy gier, ale od razu z myślą do pracy. Miał być wydajny. Tak powstał komp na którym siedzę do dzisiaj, pierwszy system, to był przedpremierowy Win7, bo jeszcze finala nie było.

No więc dwa lata minęło i nie zanotowałem ani jednego zawieszenia się komputera, ani jednegoblue screen-a, nigdy ani razu. Zero problemów ze stabilnością, a zdarzało się, że wrzucałem konwersję wideo i pod obciążeniem 100% komputer kompresował ponad 60 godzin nagrań, co trwało prawie dwie doby non stop. I nic, kompresja się kończyła, a ja siadałem dalej do pracy.

Co ciekawe, komputer ma dwa lata, co jest nie mało dla takiego sprzętu. Kolega złożył sobie miesiąc temu najnowszego kompa, najwyższy model i7 Sandy Bridge, wszystko co obecnie najlepsze i najnowsze na rynku i... jest na podobnym poziomie wydajności, co mój sprzęt, różnice są minimalne. Tyle że ja mam najniższy model i7 na socket 1366, a wciąż mogę wrzucić cokolwiek, chociażby ten procek 6 rdzeniowy i zmiażdżę wydajnością wszystko co Sandy Bridge ma na dzisiaj do zaoferowania.

Pierwszy raz spotkałem się z tym, żeby komputer 2 lata stary, nie ustępował znacząco najnowszym konstrukcjom i miał lepsze, pod względem obliczeniowym, perspektywy rozbudowy. Oczywiście, to się zmieni jak wyjdzie socket 2011, który jest prawowitym następca 1366 i wprowadzi pamięć 4 kanałową. Tymczasem, ten komputer, to jedna z najlepszych inwestycji w moim wykonaniu. Rewelka.

iREM
27-06-2011, 16:47
Pierwszy raz spotkałem się z tym, żeby komputer 2 lata stary, nie ustępował znacząco najnowszym konstrukcjom i miał lepsze, pod względem obliczeniowym, perspektywy rozbudowy. Oczywiście, to się zmieni jak wyjdzie socket 2011, który jest prawowitym następca 1366 i wprowadzi pamięć 4 kanałową. Tymczasem, ten komputer, to jedna z najlepszych inwestycji w moim wykonaniu. Rewelka.
I pozazdrościć rozsądku i dobrego wyboru.
Ja niestety uzależniłem się w 1993 roku od MacOS i żadna siła mnie nie zmusi do pracy przy windzie. I nie piszę tego jako coś lepszego/gorszego tylko jako swoją słabość. Tak samo mam z iphonem i tak samo z canonem. :-(
I nie jest to snobizm, bo dużo lepszego technologicznie - w moim odczuciu - nikona już nie trawię. Przeszkadza mi gałkologia, struktury menu itd. Canon jest moim zdaniem dużo prostszy w obsłudze.
Ale wracając do wątku głównego - to jak jest z tymi rdzeniami - kochają się z adobe czy jednak nie do końca?

piotrek72t
27-06-2011, 17:04
Patrząc po menadzeże zadan z windy to "lubia się" o ile otwarcie PS "zatrudnia" tylko dwa z czterech fizycznych rdzeni,to juz przy pracy nad zdjęciem pracują 4 rdzenie, przy filtrach tez widać , że wszystkie mają coś do roboty , przy czym piszę tu o CS4

sid
27-06-2011, 17:04
Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka :-)
U mnie na Win7 x64 CS5 obciąża wszystkie 8 wątków bez problemu.

mxw
27-06-2011, 22:51
Co ciekawe, komputer ma dwa lata, co jest nie mało dla takiego sprzętu. Kolega złożył sobie miesiąc temu najnowszego kompa, najwyższy model i7 Sandy Bridge, wszystko co obecnie najlepsze i najnowsze na rynku i... jest na podobnym poziomie wydajności, co mój sprzęt, różnice są minimalne.
chyba coś przeoczyłem. :roll:
to na czym polega power Twojego komputera, że - pomimo dwóch lat - jest tak wydajny, jak wszystko co dziś najlepsze?

blackninja
28-06-2011, 00:00
Ja zmieniłem jakiś czas temu procka z C2D na Quada. System widzi mi tylko dwa rdzenie nadal. Ktoś podpowie co trzeba zrobić, aby dwa pozostałe zmusić do roboty? Mam Win7 64-bit, 8GB RAM, płyta główna wymieniona razem z prockiem (poprzednia padła) i obsługuje czerordzeniowce na 100%. Pewnie coś w BIOSie trzeba przestawić...

WaldekA
28-06-2011, 08:15
Ja zmieniłem jakiś czas temu procka z C2D na Quada. System widzi mi tylko dwa rdzenie nadal.

Jaka płyta i jaki procek? Ja mam Asusa P5G41T-M i procka Intel® Core™2 Quad Q9650 widzi bez problemów jako 4 rdzeniowego. We wcześniejszej płycie P5Q musiałem bios do najnowszej wersji zaktualizować.

piotrek72t
28-06-2011, 09:31
Ja zmieniłem jakiś czas temu procka z C2D na Quada. System widzi mi tylko dwa rdzenie nadal. Ktoś podpowie co trzeba zrobić, aby dwa pozostałe zmusić do roboty? Mam Win7 64-bit, 8GB RAM, płyta główna wymieniona razem z prockiem (poprzednia padła) i obsługuje czerordzeniowce na 100%. Pewnie coś w BIOSie trzeba przestawić...

Rozumiem ze system po znmianie konfiguracji zainstalowałeś od nowa ?

sid
28-06-2011, 10:46
chyba coś przeoczyłem. :roll:
to na czym polega power Twojego komputera, że - pomimo dwóch lat - jest tak wydajny, jak wszystko co dziś najlepsze?
To dość proste. Socket 1366 jest królem wydajności i był zaprojektowany specjalnie z myślą o najwydajniejszych komputerach, do tej pory jeszcze nie doczekał się swojego prawowitego następcy, który ma dopiero nadejść w postaci Socketu 2011, który z pewnością go zdeklasuje wydajnością, ale wciąż go nie ma na rynku.

Od czasy wydania socketu 1366 Intel wypuścił dwa nowsze, 1156 i najnowszy, Sandy Bridge 1155. Zwłaszcza najnowszy Sandy Bridge jest generalnie platformą nowocześniejszą, ale nie jest skierowany na rynek High End, tylko jako mainstream. Nie ma w ogóle w ofercie procesorów 6 rdzeniowych pod ten socket. Procesory te są w niższym (lepszym) procesie technologicznym, są bardziej energooszczędne, ale najszybsze modele są mniej więcej na poziomie najwolniejszych na socket 1366. Są też sporo tańsze.

W wielu serwisach internetowych poświęconych komputerom, mówią, że platforma 1366 to już przeżytek, że nikt tego nie kupuje, być może jeśli chodzi o graczy tak. Nawet na giełdzie komputerowej w zasadzie nie ma zestawów pamięci składających się z trzech modułów (nie 2 i nie 4), bo platforma jest na tyle mało popularna, że im się nie opłaca tego ściągać. Tym nie mniej na razie 1366 pozostaje niekwestionowanym królem wydajności. Oczywiście do czasu.



Ja zmieniłem jakiś czas temu procka z C2D na Quada. System widzi mi tylko dwa rdzenie nadal. Ktoś podpowie co trzeba zrobić, aby dwa pozostałe zmusić do roboty? Mam Win7 64-bit, 8GB RAM, płyta główna wymieniona razem z prockiem (poprzednia padła) i obsługuje czerordzeniowce na 100%. Pewnie coś w BIOSie trzeba przestawić...
Są dwie możliwości. Pierwsza, płyta wymaga aktualizacji biosu. Wejdź na stronę producenta, sprawdź jaki jest najnowszy dostępny BIOS. Potem zobacz jaki masz na płycie np. programem CPU-Z. Jeśli jest nowsza wersja, a w śród zmian wymieniają dodanie obsługi nowych procesorów.

Druga możliwość, to być może trzeba zmienić jakieś ustawienie w biosie, które np. wyłączają połowę rdzeni. Tylko ostrożnie z manipulowaniem, bo możesz sobie utrupić komputer.

Oczywiście są też inne możliwości, może coś się zepsuło, może Cię oszukali, sprzedali procek 2 rdzeniowy, nie widząc komputera na miejscu, nie wiem co i jak do końca.

GMHusky
03-12-2011, 20:19
co myślicie o takim zestawieniu gdzieś to znalazłem na komputer świat:
http://www.komputerswiat.pl/media/2011/25/1695778/photoshop-pc-zestaw-big.jpg

muflon
03-12-2011, 21:08
Ja myślę, że przede wszystkim jest mocno nieaktualny :D Za <400PLN to ja ostatnio kupiłem 16GB DDR3 :mrgreen: i to nienajgorszej.

GMHusky
03-12-2011, 22:09
heh... nie chodziło mi o ceny tylko o konfigurację na PS 5 :D

Merde
03-12-2011, 22:43
Ja myślę, że przede wszystkim jest mocno nieaktualny :D Za <400PLN to ja ostatnio kupiłem 16GB DDR3

DDR2 aktualnie są sporo droższe od DDR3.


heh... nie chodziło mi o ceny tylko o konfigurację na PS 5 :D

Daje radę, mam bardzo podobny konfig i nie narzekam.

GMHusky
03-12-2011, 22:47
dzięki :) muszę coś poskładać, akurat jest czas bo nic nie robię...

Merde
03-12-2011, 22:51
A, jeszcze jedno - taki zestaw dziś ma sens tylko w przypadku kupna za naprawdę małe pieniądze - to już jest praktycznie "nieupgradowalny" (:mrgreen:) sprzęt.
Może lepiej złożyć coś na i3? Wydajność podobna (choć to w zasadzie dwa rdzenie z HT).

GMHusky
04-12-2011, 10:09
A, jeszcze jedno - taki zestaw dziś ma sens tylko w przypadku kupna za naprawdę małe pieniądze - to już jest praktycznie "nieupgradowalny" (:mrgreen:) sprzęt.
Może lepiej złożyć coś na i3? Wydajność podobna (choć to w zasadzie dwa rdzenie z HT).

tak właśnie myślałem, zwłaszcza ze też można już dostać za całkiem niezłą kasę... w zasadzie dwa rdzenie z HT to dobrze czy źle :?:

Ja ogólnie jak chcę coś kupić to muszę sie doktoryzować, nie mogę jak zwykły biały człowiek iść do sklepu i zabrać do domu ;) im więcej czytam, tym bardziej się utwierdzam że lepiej złożyć pod siebie

Goomis
04-12-2011, 14:55
cokolwiek na sandy bridge z podstawką 1155 będzie lepsze.
Te podane przez Ciebie procesory to już staruszki. Konstrukcja na sandy bridge da Ci możliwość późniejszej przesiadki nawet na i7 jak będziesz miał kasę i chęć.
Czyli jest dobra możliwość rozbudowy ;)
http://www.cpubenchmark.net/
tutaj ciekawa stronka ponieważ wyniki są oparte na wynikach użytkowników programu testującego wydajność.
Poza tym teraz kości DDR2 faktycznie są droższe niż DDR3 (bo nie są już produkowane i są ogólnie trudno dostępne) co przedraża zestaw.

GMHusky
04-12-2011, 16:19
aha...
czyli procek już wiem i3 2100
taka płyta będzie ? :
http://allegro.pl/asus-p8h61-i-h61-b3-mitx-hdmi-dvi-usb-3-0-fv-wwa-i1949306007.html
jeszcze się zastanawiam na grafiką: zintegrowana czy kupować kartę np taką:
http://allegro.pl/gigabyte-geforce-210-1gb-ddr3-590-1600-lp-box-i1952928562.html

resztę już ogarnę :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
jeszcze podpytam co do obudowy, chciałbym taką :
http://allegro.pl/obudowa-i-box-magic-ii-micro-bez-zas-black-prescot-i1945600250.html

podejdzie?

dziobolek
04-12-2011, 17:07
Co do płyty głównej, to polecam na chipsecie Z68.

Pozdrówka!

Goomis
04-12-2011, 17:42
Co do płyty głównej, to polecam na chipsecie Z68.

Pozdrówka!

Ja również, jednak chyba kolega ma ograniczony budżet (patrząc po tym co chce kupić)


aha...
czyli procek już wiem i3 2100
taka płyta będzie ? :
http://allegro.pl/asus-p8h61-i-h61-b3-mitx-hdmi-dvi-usb-3-0-fv-wwa-i1949306007.html

Jak nie Z68 to H61 jest najsłabszym chipsetem. Dużo lepszy jest H67 (obsługa SATA3, więcej kanałów RAMu.) a wcale nie droższy.
Płyta Asusa albo Gigabyte byłaby najlepsza a jaka to już zależy jakie chcesz mieć rozszerzenia itd. (jeżeli chcesz korzystać z integry to zwróć uwagę aby miała wyjścia video!)



jeszcze się zastanawiam na grafiką: zintegrowana czy kupować kartę np taką:
http://allegro.pl/gigabyte-geforce-210-1gb-ddr3-590-1600-lp-box-i1952928562.html

resztę już ogarnę :)

Jak chcesz kupować byle najtańszą grafę to bez sensu lepiej integre.
Na tym pograć i tak nie pograsz więc wnioskuję, że komp typowo do pracy, więc grafa to wyrzucanie kasy w błoto.
Chociaż ta ma niby CUDA i PS CS5 coś tam z tego korzysta.
Nie wiem ja mam zamiar jechać na integrze z i72600K - komp będzie pewnie we wtorek złożony to będę mógł napisać czy jest ok.

Pamiętaj dużo RAMu! Koniecznie kup pakiet dwóch kości aby śmigały dobrze w dual channel. Tylko, miej na uwadze, że 32bitowy system widzi maks. 4GB.
PS zżera duuużo RAM 6GB to minimum IMHO (np. 3x2GB - jeżeli płyta obsłuży 3kości H61 na pewno nie)



!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
jeszcze podpytam co do obudowy, chciałbym taką :
http://allegro.pl/obudowa-i-box-magic-ii-micro-bez-zas-black-prescot-i1945600250.html

podejdzie?

To jest microATX więc podejdzie pod każdą płytę microATX ;)

dziobolek
04-12-2011, 18:02
Ja również, jednak chyba kolega ma ograniczony budżet (patrząc po tym co chce kupić)

Można za kilka złotych więcej od powyżej przedstawionej (300zł) dostać mATX
- GIGABYTE GA-Z68M-D2H (http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z68m-d2hrev_10/specs/) - ok. 367zł.

http://www.skapiec.pl/site/cat/13/filtr/_0_0_78199_0_31551_0_0_0_0_0

Chipset naprawdę grzechu wart... ;)

Pozdrówka!

Goomis
04-12-2011, 18:55
Można za kilka złotych więcej od powyżej przedstawionej (300zł) dostać mATX
- GIGABYTE GA-Z68M-D2H (http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z68m-d2hrev_10/specs/) - ok. 367zł.

http://www.skapiec.pl/site/cat/13/filtr/_0_0_78199_0_31551_0_0_0_0_0

Chipset naprawdę grzechu wart... ;)

Pozdrówka!

Ostatnio jak patrzyłem najtańsza płyta na Z68 była po ~450zł
Ja też składam na Z68. Biorę pod uwagę (w poniedziałek zamawiam):
http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z68mx-ud2h-b3rev_10/
lub
http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z68x-ud3h-b3rev_10/
W sumie ta czarna ma tylko więcej jedno złącze FireWire no i jest ATX a nie mATX. Podobno seria czarna jest lepsza jakościowo od niebieskiej. Nie mogę się zdecydować, a różnica to 70zł :P

dziobolek
04-12-2011, 20:03
Jeśli nie ma zbytnich ograniczeń w budżecie i nie musi być to format mATX,
to ogólnie polecam bardzo każdemu Asus P8Z68-V Pro (http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Intel_Z68_chipset_i_przeglad_plyt_glownych_Asus_P8 Z68-V_Pro%2C_Gigabyte_GA-Z68X-UD7-B3%2C_MSI_Z68A-GD80-3825/strona/14292.html).

Pozdrówka!

GMHusky
04-12-2011, 20:37
INTEL CORE i3-550 OC 3,2GHz 4MB LGA1156
KINGSTON HyperX 8GB 2x4GB 1600MHz CL9 1,65V
DVD LG GH22NS70 SATA
Dysk twardy Segate Barracuda 500GB SATA 6GB/s 16MB
ASUS P8Z68-V LX USB 3.0 SATA III RAID HDMI

Goomis
04-12-2011, 20:40
Poza tym, że jest droższa nie widzę różnicy. Więc po co przepłacać? :D
Priorytetem dla mnie był chipset Z68, 4xSATAIII i USB 3.0
Obie płyty Gigabyte'a spełniają te założenia i są odpowiednio 200 i 130zł tańsze a ja nie lubię przepłacać :D
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

INTEL CORE i3-550 OC 3,2GHz 4MB LGA1156
KINGSTON HyperX 8GB 2x4GB 1600MHz CL9 1,65V
DVD LG GH22NS70 SATA
Dysk twardy Segate Barracuda 500GB SATA 6GB/s 16MB
ASUS P8Z68-V LX USB 3.0 SATA III RAID HDMI

Socket 1156 to nie to samo co 1155!!

P.S.
Osobiście mam uraz do kingstona i w związku z tym polecam:
Corsair Vengeance 2x4GB 1600MHz CL9
;)

GMHusky
04-12-2011, 20:48
Poza tym, że jest droższa nie widzę różnicy. Więc po co przepłacać? :D
Priorytetem dla mnie był chipset Z68, 4xSATAIII i USB 3.0
Obie płyty Gigabyte'a spełniają te założenia i są odpowiednio 200 i 130zł tańsze a ja nie lubię przepłacać :D
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Socket 1156 to nie to samo co 1155!!

czyli? procek zły dobrałem?

aha... rozumiem, płyta 1155 z procesor 1156 :) TAK?
który lepszy ?

dziobolek
04-12-2011, 20:59
aha... Rozumiem, płyta 1155 z procesor 1156 :) tak?
Który lepszy ?

1155 ;)


...Dysk twardy Segate Barracuda 500GB SATA 6GB/s 16MB...

Rozważ WD Caviar Black...


Poza tym, że jest droższa nie widzę różnicy. Więc po co przepłacać? :D

Zdecydowanie lepiej np. za Bluetooth'a na pokładzie,
niż za czarny laminat i mocno grzejącą się sekcję zasilania :mrgreen:

Reszta tutaj - http://www.purepc.pl/plyty_glowne/test_plyt_glownych_lga_1155_z_chipsetem_z68_pod_sa ndy_bridge?page=0%2C15

Goomis
04-12-2011, 21:38
1155 ;)



Rozważ WD Caviar Black...



Zdecydowanie lepiej np. za Bluetooth'a na pokładzie,
niż za czarny laminat i mocno grzejącą się sekcję zasilania :mrgreen:

Reszta tutaj - http://www.purepc.pl/plyty_glowne/test_plyt_glownych_lga_1155_z_chipsetem_z68_pod_sa ndy_bridge?page=0%2C15

Tak 1155 jest lepszy (nowszy)
Ceny Caviarów z miejsca mordują :D Mi się udało kupić przed tą całą gorączką 1TB Black SATA3 64MB cashe za ok.400zł z przesyłką. Teraz 650zł bym w życiu nie dał :p

Bluetootha mam w lapku i przez 2lata użytkowanai użyłem chyba raz jak nie moglem znaleźć kabelka do tel :p

Co do testów różnych portali i gazet to co test to co innego. Pewnie dlatego, że większość z nich jest opłacona :p

O OC na razie nie myślę. Pomyślę za 2lata jak zacznie brakować mocy w procku :p Grzanie również ma marginalne znaczenie jeżeli nie kręcę kompa. Niech się grzeje To wezmę tą niebieską może lepsza - i tańsza :D
Z tego co widzę ten test był nastawiony na OC. Rozważałem Asusa póki nie wymyśliłem sobie 4xSATAIII :D Przy tym założeniu Asus wypada za drogo moim zdaniem (i mojego portfela :p)
Taka prawda, że produkty Asusa i Gigabyte'a są porównywalne.
Ludzie używają obu i do OC i do normalnej pracy.
Może będę żałował ale jednak wezmę Gigabyte'a ;)

dziobolek
04-12-2011, 21:47
Sekcja zasilania grzeje się bez OC, no a OC to porażka - tak jak by go nie było.
Potwierdza się nie tylko w testach na wielu portalach, ale także w opiniach użytkowników.

Gigabyte nie ma szczęścia i zbyt dobrej passy ostatnio, szczególnie z chipem Z68
https://canon-board.info/imgimported/2011/02/gwizdze-1.gif
źródło (http://emoty.blox.pl/resource/gwizdze.gif)

Ale to tylko moja subiektywna opinia
https://canon-board.info/imgimported/2011/02/wink-1.gif
źródło (http://emoty.blox.pl/resource/wink.gif)

Pozdrówka!

dziobolek
04-12-2011, 23:02
Dorzucę jeszcze "dwa grosze" do...



...Bluetootha mam w lapku i przez 2lata użytkowanai użyłem chyba raz jak nie moglem znaleźć kabelka do tel :p...

Proponuję szersze spojrzenie na Bluetooth niż tylko połączenie z telefonem.

Coraz bardziej popularne stają się inne urządzenia z BT:

- Myszki,

- Klawiatury,
- Głośniki...
https://canon-board.info/imgimported/2011/03/zhm-1.gif
źródło (http://emoty.blox.pl/resource/zhm.gif)

Nie ma kabli czy też zatkanych portów USB odbiornikami dla tychże
https://canon-board.info/imgimported/2011/02/wink-1.gif
źródło (http://emoty.blox.pl/resource/wink.gif)

Pozdrówka!

GMHusky
04-12-2011, 23:28
dzięki :)
już w taki razie mam tak:
Intel Core i3 2100 3.1 GHz BOX - 459,00
Gigabyte GA-Z68M-D2H - 389,00
Corsair DDR3 2x4096MB 1600MHz CL9.0 XMP Vengeance LP - 175,00
WD Caviar GP WD5000AADS (500GB, 32MB, SATA/300) - 349,00
Asus DRW-24B3ST czarny BOX - 95,00

dziobolek
05-12-2011, 00:03
...WD Caviar GP WD5000AADS (500GB, 32MB, SATA/300) - 349,00...

Hmmm... Western Digital Caviar Black 500GB 32MB SATA/600 (WD5002AALX) (http://www.ceneo.pl/9940395) - 418zł.

EDIT

Na Allegro nawet za 330zł - http://allegro.pl/nowy-dysk-wd-500gb-wd5002aalx-32mb-cache-7200-600-i1970843122.html

Pozdrówka!

GMHusky
05-12-2011, 00:25
wiem, dzięki widziałem ale plus przesyłka. Chyba będę kupował w agito.pl bo mają najlepszą cenę procesora i płyty - reszta podobnie jak na allegro a za koszt dostawy zapłacę 25zł za wszystko więc chyba wychodzi najbardziej ekonomicznie :)

dziobolek
05-12-2011, 00:39
No tak... zapominam dodać koszty przesyłki.

Ale tak czy siak, warto zainwestować w wersję Black - po prostu rakieta
https://canon-board.info/imgimported/2011/12/ognie-1.gif
źródło (http://emoty.blox.pl/resource/ognie.gif)

Pozdrówka!

Goomis
05-12-2011, 02:47
dzięki :)
już w taki razie mam tak:
Intel Core i3 2100 3.1 GHz BOX - 459,00
Gigabyte GA-Z68M-D2H - 389,00
Corsair DDR3 2x4096MB 1600MHz CL9.0 XMP Vengeance LP - 175,00
WD Caviar GP WD5000AADS (500GB, 32MB, SATA/300) - 349,00
Asus DRW-24B3ST czarny BOX - 95,00

Zasilacz i obudowę masz? ;)
A z tym Asusem to już nie wiem kompletnie.
W necie różnie piszą ale większość znajomych jak pytam to poleca Asusa...
ehh jak zwykle nie da się założyć budżetu bo zawsze a to lepsze i "tylko" 100-200zł droższe, a to też i to jeszcze. A idź pan... :D
Na razie został mi tylko MOBO i RAM wydałem już 1750 i chciałem się zmieścić w 2500 to nie!

Patryk_mirek
05-12-2011, 03:00
A jak jest z lightroomem? Czy też się lubi z wielordzeniowymi cpu? Widział ktoś, próbował ktoś? Bo tak się zastanawiam nad wymianą netbooka z 1 rdzeniowym atomem n450 1,6GHz/x64 na taki z 2 rdzeniowym Amd C-60 i nie wiem czy przesiadka z 1,6 na 2x 1-1,3 GHz jest krokiem w dobrą stronę przy takim programie... (sam nie mam jak przetestować bo ja jak i wszyscy wokół mamy archaiczne 1 rdzeniowe, zazwyczaj 32 bitowe cpu)

GMHusky
05-12-2011, 07:29
zasilacz mam wybrany ten:
http://allegro.pl/coolermaster-extreme-power-plus-400w-silent-6-pin-i1950616538.html
i obudowę tą:
http://allegro.pl/obudowa-i-box-magic-ii-micro-bez-zas-black-prescot-i1945600250.html
Reszty już w takim razie nie zmieniam :)
dysk udało mi się kupić
DYSK SEAGATE 500 GB 7200 OBR 32MB ST3500320AS za 199zł.

Vitez
06-12-2011, 14:47
Czytając ostatnie -naście czy -dziesiąt wypowiedzi w tym wątku mocno wątpię, by jego tytuł był adekwatny do zawartości :roll: .

MM-architekci
11-12-2011, 10:17
to ja w temacie juz napisze , jak z prockami amd 6 czy nawet 8 rdzeniowkami a praca z ps5 ? ktos mial jakies doswiadczenie ?

chce sie pozbyc imaca i wrocic do pc , zastanawiam sie na amd wlasnie

Merde
11-12-2011, 14:32
chce sie pozbyc imaca i wrocic do pc , zastanawiam sie na amd wlasnie

Powinno być tak samo dobrze.

PS: A cóż to się stało, czyżbyś nie poczuł magii? :mrgreen:

dinderi
11-12-2011, 15:03
to ja w temacie juz napisze , jak z prockami amd 6 czy nawet 8 rdzeniowkami a praca z ps5 ? ktos mial jakies doswiadczenie ?

chce sie pozbyc imaca i wrocic do pc , zastanawiam sie na amd wlasnie

Mam Intela i7 i Win7x64. Niestety, tak jak CS5 na dużo słabszym komputrze z x32 chodził bez zarzutu, tak na x64 nie moge dojść o co biega. Kiedy otworze kilkanaście niezbyt ciężki jpg i wykonuję różne operacje typu zmniejszanie, usuwanie pewnych elementów etc. etc. - podstawówka, Photoshop bez jakiejś zdefiniowanej prawidłowości wykrzacza mi się. Czasem się nie wykrzacza, czasem tak. RAWów mogę otworzyć choćby 200 na raz w ACR i problem nie wystąpił ani razu.
Dodawałem dostępnej pamięci, zwiększałem plik wymiany, wrzucałem na inną partycję. Nic nie pomaga.
Reasumując, moje doświadczenia są takie, że może byc problematycznie.

Vitez
12-12-2011, 12:49
Mam Intela i7 i Win7x64. Niestety, tak jak CS5 na dużo słabszym komputrze z x32 chodził bez zarzutu, tak na x64 nie moge dojść o co biega. Kiedy otworze kilkanaście niezbyt ciężki jpg i wykonuję różne operacje typu zmniejszanie, usuwanie pewnych elementów etc. etc. - podstawówka, Photoshop bez jakiejś zdefiniowanej prawidłowości wykrzacza mi się. Czasem się nie wykrzacza, czasem tak. RAWów mogę otworzyć choćby 200 na raz w ACR i problem nie wystąpił ani razu.
Dodawałem dostępnej pamięci, zwiększałem plik wymiany, wrzucałem na inną partycję. Nic nie pomaga.
Reasumując, moje doświadczenia są takie, że może byc problematycznie.

A moje są wprost przeciwne. Na x64 od ładnych paru lat pracuję i zero problemów. Wcześniej na procesorze Core2Quad Q9650 i 8GB DDR2, teraz od pół roku na Core i7 960 i 6GB DDR3. Były i setki rawów i dziesiątki tiffów/jpgów, a i kilkanaście zdjęć robionych na raz (porównywanie czy sklejanie czegoś tam). Oczywiście obecny zestaw jest o wiele wydajniejszy.
Problematyczna raczej nie jest sama wersja czy 32 czy 64bit oprogramowania, a najczęściej jakieś najsłabsze ogniwo w całym zestawie komputerowym, albo po prostu indywidualne doświadczenia, których nie ma co nieostrożnie uogólniać.

dinderi
12-12-2011, 13:01
Problematyczna raczej nie jest sama wersja czy 32 czy 64bit oprogramowania, a najczęściej jakieś najsłabsze ogniwo w całym zestawie komputerowym, albo po prostu indywidualne doświadczenia, których nie ma co nieostrożnie uogólniać.
Szukam tego ogniwa, na razie bezskutecznie.

tom517
12-12-2011, 20:09
Tak przejrzałem wątek i naszła ochota na świąteczną wymianę na coś >2 rdzeni, na szczęście coś mi powiedziało, że to ja jestem w tym wszystkim najwolniejszym ogniwem :)

Goomis
12-12-2011, 22:02
to ja w temacie juz napisze , jak z prockami amd 6 czy nawet 8 rdzeniowkami a praca z ps5 ? ktos mial jakies doswiadczenie ?

chce sie pozbyc imaca i wrocic do pc , zastanawiam sie na amd wlasnie

ptaszki ćwierkają, że AMD wypada bardzo kiepsko przy nowych technologiach intela.
Poza tym AMD=ATI (w końcu ta sma firma) a PS5 wspiera technologie CUDA która jest NVIDI.
Ja w końcu ubiłem węża w kieszeni i kupiłem mój pierwszy po Celeronie 333MHz procek Intela (upgrade z lapka AMD X2 + karta ATI HD3450 512Mb, 4GB RAM)
i7 2600K, MOBO Asus P8Z68PRO, karta zintegrowana, 8GB DDR3 i ogólnie jestem w ciężkim szoku kopa jakiego mi ów zestaw zaserwował.
A planuję jeszcze dokupić w przyszłości SSD oraz dodatkowe chłodzenie żeby kręcić ten cały zestaw, więc będzie jeszcze wydajniej.
W temacie "przetestuj swój komputer" zamierzam zamieścić małe porównanie:
1. lapek
2. nowa stacjonarka
3. podobna konfiguracja stacjonarki + SSD

Ponadto intel właśnie wprowadził nowe i7 - 6rdzeni/12wątków może warto o tym pomyśleć?

dinderi
12-12-2011, 22:06
i7 2600K, MOBO Asus P8Z68PRO, karta zintegrowana, 8GB DDR3
Ciekaw jestem, czy u Ciebie nie będzie się krzaczył CS5. Będę wdzięczny za relację, po kilku tygodniach katowania PSa.
Ja mam 2x więcej RAMu i oddzielną kartę Nvidia.

Goomis
13-12-2011, 03:52
W temacie "przetestuj swój komputer" zamierzam zamieścić małe porównanie:
1. lapek
2. nowa stacjonarka
3. podobna konfiguracja stacjonarki + SSD

Ponadto intel właśnie wprowadził nowe i7 - 6rdzeni/12wątków może warto o tym pomyśleć?

http://www.canon-board.info/showpost.php?p=1025342&postcount=750
Różnica 2rdzenie/2wątki a 4rdzenie/8wątków jak na dłoni :p
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ciekaw jestem, czy u Ciebie nie będzie się krzaczył CS5. Będę wdzięczny za relację, po kilku tygodniach katowania PSa.
Ja mam 2x więcej RAMu i oddzielną kartę Nvidia.

a masz CS5 czy CS5.1? no i x32 czy x64?
Postaram się pod koniec tygodnia napisać jakie mam spostrzeżenia w tym temacie.

dinderi
13-12-2011, 09:09
Mam CS5.1x64 na Win7x64

MM-architekci
14-12-2011, 10:40
na calego kompa bede mial jakies 3.5-4k wiec na nowego intela mnie nie stac , myslalem o amd ale moze faktycznie kupic i7 ile wlezie ramu bo jest tani + ssd i bedzie spoko

dinderi
14-12-2011, 11:40
na calego kompa bede mial jakies 3.5-4k wiec na nowego intela mnie nie stac , myslalem o amd ale moze faktycznie kupic i7 ile wlezie ramu bo jest tani + ssd i bedzie spoko
Za 4 kilo kupisz spokojnie dobry zestaw na i7. Mój kosztował bodaj 4.2 razem z drogą obudową, drogim zasilaczem (tu nie ma co oszczędzać) i drogą karta graficzną. Z tym, że ja składałem zestaw samodzielnie. Gotowy moze być rzeczywiście droższy.
Zauważyłem wreszcie prawidłowość w wykrzaczaniu sie mojego Photoshopa. Dzieje się to zawsze, kiedy wykonuję którąś z kolei operację CTRL+W (zamknięcie pliku).Jeszcze nie doszedłem, czy to wiąże się z liczbą wykonanych CTRL+W.

Goomis
14-12-2011, 15:21
na calego kompa bede mial jakies 3.5-4k wiec na nowego intela mnie nie stac , myslalem o amd ale moze faktycznie kupic i7 ile wlezie ramu bo jest tani + ssd i bedzie spoko

Ja w sumie mój zestaw złożyłem za ok. 3k
Za 4k Poszalejesz (i7, płyta np. ten Asus VPRO (na pewno bierz z chipsetem Z68) SSD spokojnie 120GB OCZ Vertex3 16GB RAM może nawet CL8
Grafę polecam integrę, naprawdę oferuje świetną jakość (benchmark odpalony na tej inegrze + u kumpla na rocznym lapku z jakąś kartą NVIDI 1GB RAM i integra bije ją o jakieś 20% :D) to co piszą, że jest ona na poziomie kart za ~400zł jest w stanie powiedzieć, że jest prawdą.
Ja ma zasilacz OCZ 500W mod x-stream pro (modułowy) polecam z tej serii zasilacz. Modułowa budowa pozwala na sensowne rozmieszczenie kabli + nic co niepotrzebne nie lata wewnątrz luzem.
Obudowę wedle gustu ja mam CoolerMaster 430 Elite - zasilacz na dole fajnie rozkłada ciężar i obudowa jest bardziej stabilna. Nie drga a o to się bałem. Jedynie dysk trochę chrobota ale nie wiem, czy nie jest to winą tego, że jest z nim coś nie tak bo 3 dnia Windows7 mi wykrzaczył dysk :/ niby udało mi się go przywrócić z zaświatów ale nadal jest z nim coś nie w porządku i jutro oddaję do serwisu...

Vitez
15-12-2011, 22:18
na calego kompa bede mial jakies 3.5-4k wiec na nowego intela mnie nie stac , myslalem o amd ale moze faktycznie kupic i7 ile wlezie ramu bo jest tani + ssd i bedzie spoko

Spokojnie się zmieścisz. Core i7 2600 ok 1200zł; Płyta główna, najlepiej markowa z USB 3.0 i SATA3 ok 700zł; OCZ Vertex 3 SATA 3 ok 700zł; 8GB RAMU DDR np OCZ Reaper CL9 to ok 350zł; Obudowa, wg gustu np CoolerMaster Elite 332 to ok 150zł; Zasilacz markowy ok 500W to ok 250zł.
Zostaje trochę na dyski twarde, ale te mocno zdrożały ostatnio (ja mam i polecam WD Caviar black na SATA III - świetnie się komponuje z OCZ Vertex 3 też na SATA 3 a na SATA 2 mogą sobie leżeć dyski 'magazynowe'). Co do karty graficznej to Nvidiowa CUDA potrafi sprawiać cuda... Photoshop jak najbardziej chętnie korzysta ze sprzętowego akceleratora oferowanego przez karty Nvidii, więc takowa karta poprawi wydajność. Znajdź gdzieś Geforce GTX 260 i zupełnie wystarczy, albo 460 a najlepiej 560 Ti -w wersji fabrycznie podkręconej to zakup na długie lata. Dla wstępnej oszczędności można bazować na zintegrowanej karcie graficznej, ale prędzej czy później warto kupić Geforce'a.

kendzi1
15-03-2012, 20:47
Spokojnie się zmieścisz. Core i7 2600 ok 1200zł; Płyta główna, najlepiej markowa z USB 3.0 i SATA3 ok 700zł; OCZ Vertex 3 SATA 3 ok 700zł; 8GB RAMU DDR np OCZ Reaper CL9 to ok 350zł; Obudowa, wg gustu np CoolerMaster Elite 332 to ok 150zł; Zasilacz markowy ok 500W to ok 250zł.
Zostaje trochę na dyski twarde, ale te mocno zdrożały ostatnio (ja mam i polecam WD Caviar black na SATA III - świetnie się komponuje z OCZ Vertex 3 też na SATA 3 a na SATA 2 mogą sobie leżeć dyski 'magazynowe'). Co do karty graficznej to Nvidiowa CUDA potrafi sprawiać cuda... Photoshop jak najbardziej chętnie korzysta ze sprzętowego akceleratora oferowanego przez karty Nvidii, więc takowa karta poprawi wydajność. Znajdź gdzieś Geforce GTX 260 i zupełnie wystarczy, albo 460 a najlepiej 560 Ti -w wersji fabrycznie podkręconej to zakup na długie lata. Dla wstępnej oszczędności można bazować na zintegrowanej karcie graficznej, ale prędzej czy później warto kupić Geforce'a.

Prosze o podpowiedz co do tego zestawu do pracy foto i video z 5dII
Photoshop CS.5
Sony vegas pro11
Adobe After Efect 5
1.Zestaw

1 Intel Core i5 2500K, 3.3Ghz Quad Core, 6Mb Cache
1 Gigabyte GA-Z68XP-UD3, Intel Z68, DDR3, SATA III - 6Gb/s, RAID
1 Corsair H60 High Performance CPU Cooler
1 2nd Generation Intel® Core™ Sandy Bridge CPU professionally overclocked by our 3XS engineers to 4Ghz
1 8Gb (2x4Gb) Corsair Vengeance LP, DDR3, 1600Mhz
1 No NVIDIA Graphics Required - ATI FireGL Required (Select Below)
1 No ATI Graphics Required - NVIDIA QuadroFX Required (Select Above)
1 1GB Asus GTX 560Ti, 900MHz GPU, 384 Cores, 4200MHz GDDR5
1 *No ATI VGA Card Required* (NVIDIA Required)
1 *No Video Editing Software Required*
1 *Solid State Drive Not Required*
1 *Drive Not Required - Using 6Gb/s or SSD See Below*
1 *Storage Hard Drive Not Required*
1 650W Corsair Enthusiast Series TX
1 Icy Box Removable Lockable Single HDD Rack
1 Pioneer DVR-S19LBK DVD Writer
mam dysk twardy z mojego komptera samsung f3 1gb

2. Zestaw
1 Intel Core i7 2600K, 3.4GHz, Quad Core + Hyperthreading, 8MB Cache
1 Asus P8Z68-V LX, Intel Z68 Chipset - Supports USB3 & SATA6!
1 Coolermaster Hyper 212 EVO Performance CPU Cooler
1 2nd Generation Intel® Core™ Sandy Bridge CPU professionally overclocked by our 3XS engineers to 4.5Ghz
1 8GB (2x4GB) Corsair, DDR3 1600MHz
1 No NVIDIA Graphics Required - ATI FireGL Required (Select Below)
1 No ATI Graphics Required - NVIDIA QuadroFX Required (Select Above)
1 600W Corsair PSU
1 *Solid State Drive Not Required*
1 *Drive Not Required - Using 6Gb/s or SSD See Below*
1 *Storage Hard Drive Not Required*
1 Icy Box Removable Lockable Single HDD Rack
1 Pioneer DVR-S19LBK DVD Writer

1 Akasa AK-ICR-07U3 - Black Multi Card Reader & USB3

3. Zestaw
1 Intel Core i7 2600K, 3.4GHz, Quad Core + Hyperthreading, 8MB Cache
1 Gigabyte GA-Z68XP-UD3, Intel Z68, DDR3, SATA III - 6Gb/s, RAID
1 Corsair H60 High Performance CPU Cooler
1 2nd Generation Intel® Core™ Sandy Bridge CPU professionally overclocked by our 3XS engineers to 4Ghz
1 8Gb (2x4Gb) Corsair Vengeance LP, DDR3, 1600Mhz
1 No NVIDIA Graphics Required - ATI FireGL Required (Select Below)
1 No ATI Graphics Required - NVIDIA QuadroFX Required (Select Above)
1 1GB EVGA GTX 550 Ti, 981MHz GPU, 192 Cores, 4514MHz GDDR5
1 *No ATI VGA Card Required* (NVIDIA Required)
1 *No Video Editing Software Required*
1 *Solid State Drive Not Required*
1 *Drive Not Required - Using 6Gb/s or SSD See Below*
1 *Storage Hard Drive Not Required*
1 650W Corsair Enthusiast Series TX
1 Icy Box Removable Lockable Single HDD Rack
1 Pioneer DVR-S19LBK DVD Writer

4. Zestaw

1 Intel Core i7 2600K, 3.4GHz, Quad Core + Hyperthreading, 8MB Cache
1 Asus P8Z68-V LX, Intel Z68 Chipset - Supports USB3 & SATA6!
1 Coolermaster Hyper 212 EVO Performance CPU Cooler
1 2nd Generation Intel® Core™ Sandy Bridge CPU professionally overclocked by our 3XS engineers to 4.5Ghz
1 8GB (2x4GB) Corsair, DDR3 1600MHz
1 1GB PNY Quadro 600
1 No ATI Graphics Required - NVIDIA QuadroFX Required (Select Above)
1 600W Corsair PSU
1 *Solid State Drive Not Required*
1 *Drive Not Required - Using 6Gb/s or SSD See Below*
1 *Storage Hard Drive Not Required*
1 Icy Box Removable Lockable Single HDD Rack
1 Pioneer DVR-S19LBK DVD Writer
1 *DVD Writer Not Required*
1 Akasa AK-ICR-07U3 - Black Multi Card Reader & USB3

wszystko ze strony scan.co.uk

punky
15-03-2012, 21:30
ja mam do 5DII taki zestaw:
i5 2500K
Gigabyte GA-Z68XP-UD3
8Gb ramu corsair
nvidia 550 Ti
SSD 120 GB OCZ

w skrocie PS zasuwa, AE zasuwa, Premiere zasuwa,
Mz wystarczy do bardzo komfortowej pracy

no i wiedźmin 2 chodzi pięknie :D

kendzi1
15-03-2012, 21:47
ja mam do 5DII taki zestaw:
i5 2500K
Gigabyte GA-Z68XP-UD3
8Gb ramu corsair
nvidia 550 Ti
SSD 120 GB OCZ

w skrocie PS zasuwa, AE zasuwa, Premiere zasuwa,
Mz wystarczy do bardzo komfortowej pracy

no i wiedźmin 2 chodzi pięknie :D

dzieki wielkie,
to znaczy ze i7 jest zbedny ok
szukam czy az tak wielka roznica 1GB EVGA GTX 550 Ti, a 520 a co z grafika na plycie?

piotrek72t
15-03-2012, 22:07
pamiętaj że przy wyborze tych płyt głównych będziesz mocno ograniczony rozmiarem ramu dysk ssd w pewnym sensie to z rekompensuje, ale ja bym przymslał jako podstawe cokolwiek z podstawka 1366 lub jesli juz szalec z kasa 2011 sporo wiecej RAM-u za smieszne pieniądze.

Goomis
16-03-2012, 14:57
dzieki wielkie,
to znaczy ze i7 jest zbedny ok
szukam czy az tak wielka roznica 1GB EVGA GTX 550 Ti, a 520 a co z grafika na plycie?

Do pracy grafika w ogóle Ci nie jest potrzebna. (znaczy chyba, że premiere korzysta mocno z CUDA po w PSie to jest sprawa marginalna)
Czy i7 jest zbędny? Zależy jak na to patrzeć.
Poszukaj e w tym wątku wstecz jakiego ja mam kompa.
Wszystko śmiga bosko. PS czy LR odpalają się w kilka sek. a jakikolwiek proces jest wykonywany błyskawicznie. Korzystam z filtrów pakietu NIK i np. konwersja do BW z dużą ilością korekt lokalnych itd. na moim starym lapku zdarzało się, że szło w minuty. Teraz wszystko zawsze jest gotowe w kilka sek. W LR suwaki działają w czasie rzeczywistym :D
Ja przyjąłem zasadę, że biorę najlepsze na co mnie stać. Jeżeli stać Cię na i7 to nie ma się co zastanawiać - szczególnie do obróbki video gdzie procesor jest wykorzystywany maksymalnie.


pamiętaj że przy wyborze tych płyt głównych będziesz mocno ograniczony rozmiarem ramu dysk ssd w pewnym sensie to z rekompensuje, ale ja bym przymslał jako podstawe cokolwiek z podstawka 1366 lub jesli juz szalec z kasa 2011 sporo wiecej RAM-u za smieszne pieniądze.

Czemu ograniczony rozmiarem RAMu? Bo są po 2sloty? Wchodzą teraz kości 32GB :D Widziałem na Cebicie u kilku prodecentów, więc da radę na 2 slotach dać 64GB jakby się uprzeć. Mało? :p

dziobolek
16-03-2012, 15:44
Do pracy grafika w ogóle Ci nie jest potrzebna. (znaczy chyba, że premiere korzysta mocno z CUDA...

O ile dobrze pamiętam, to korzysta i to dosyć efektywnie ;)

Pozdrówka!

Goomis
17-03-2012, 12:13
O ile dobrze pamiętam, to korzysta i to dosyć efektywnie ;)

Pozdrówka!

Tak podejrzewałem. Montażem filmów się za bardzo nie zajmuję więc nie wiem.
Także do filmów grafa która wspiera CUDA.

kendzi1
19-03-2012, 16:14
Dzieki Wielkie.
Dzisiaj albo jutro kupuje kompa.:grin:

crazy
19-03-2012, 16:55
A ja posiadam starego Intel Core 2 Quad Q8400 2.66 GHz, płytę ASUS P5QC, grafikę HIS Radeon HD 4850 IceQ Turbo 512MB DDR3 PCI-E oraz 8 GB DDR3 Geil i zarówno w LR jak i PS nie zuważyłem spowolnienia do tej pory.

gadget_zary
19-03-2012, 17:15
http://ksimonian.com/Blog/2011/04/07/intel-sandy-bridge-i5-i7-cpu-photoshop-cs5-benchmarks-the-sandy-bridge-cpus-are-smoking-fast-offering-the-most-bang-for-your-buck/

Wg. tego testu różnica między np. i5 2500k a i7 2600k jest marginalna. Czy różnica 300 zł w cenie jest tego warta to już osobna kwestia.

Ja powoli zabieram się do składania komputera i renowacji swojego laptopa.

Goomis
20-03-2012, 18:04
http://ksimonian.com/Blog/2011/04/07/intel-sandy-bridge-i5-i7-cpu-photoshop-cs5-benchmarks-the-sandy-bridge-cpus-are-smoking-fast-offering-the-most-bang-for-your-buck/

Wg. tego testu różnica między np. i5 2500k a i7 2600k jest marginalna. Czy różnica 300 zł w cenie jest tego warta to już osobna kwestia.

Ja powoli zabieram się do składania komputera i renowacji swojego laptopa.

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

i7 2600K jest o 50% bardziej wydajny niż i5 2500K wg. tego

nowart
20-03-2012, 18:25
Tak. Wg. syntetycznych benchmarków, którymi podniecają się gimnazjaliści na portalach komputerowych, nie mających absolutnie nic wspólnego z rzeczywistością...
A jeśli chcesz się dowiedzieć konkretów bardziej dla nas przydatnych to patrz na takie testy:
http://www.anandtech.com/show/4083/the-sandy-bridge-review-intel-core-i7-2600k-i5-2500k-core-i3-2100-tested/15 - i następne strony - w których i5 idzie niemal łeb w łeb z droższym kuzynem. Oszczędności zdecydowanie warto przeznaczyć na co innego - choćby na 16gb ramu czy szybszy dysk SSD.
Są oczywiście jakieś niszowe zastosowania, w których 8 wątków i większa ilość pamięci cache daje i7 kopa ale to jednostki i w branży fotograficznej/video nie mają większego znaczenia.

Cichy
20-03-2012, 19:19
Te testy są wszystkie o kant tyłka. Najlepiej zrobić test na aplikacjach, jakie się będzie używało (np. porównać czasy eksportu Rawów na poszczególnych platformach). Tutaj i5-2500 jest tylko minimalnie gorszy od i7-2600, ale wystarczy podkręcić i5 do bezpiecznego poziomu (np. 4,5 Ghz) i różnica jest mniej więcej 25% przyrostu mocy w stosunku do i7. Czyli już sporo. Oczywiście i7 też się da podkręcić, ale i5-2500K oferuje chyba najlepszy stosunek mocy do ceny na chwile obecną.

Goomis
20-03-2012, 19:38
Te testy są wszystkie o kant tyłka. Najlepiej zrobić test na aplikacjach, jakie się będzie używało (np. porównać czasy eksportu Rawów na poszczególnych platformach). Tutaj i5-2500 jest tylko minimalnie gorszy od i7-2600, ale wystarczy podkręcić i5 do bezpiecznego poziomu (np. 4,5 Ghz) i różnica jest mniej więcej 25% przyrostu mocy w stosunku do i7. Czyli już sporo. Oczywiście i7 też się da podkręcić, ale i5-2500K oferuje chyba najlepszy stosunek mocy do ceny na chwile obecną.

Teraz może tak. Ale za 2-3lata jak będzie PS CS7? :p
Kto wie. Kupiłem najlepszy na jaki było mnie stać i mam spokój. Wystarczy, że dokupię wydajne chłodzenie za ~300-400zł i mogę kręcić i7 do ok. 5Ghz
Wolę raz a dobrze.

Cichy
20-03-2012, 19:41
Za 2 lata to już będzie kolejna (po Ivy Bridge, który szału nie robi tak jak Sandy) generacja proców i jak w benchmarkach i5 będą kopały tyłek aktualnemu i7 o jakieś 40% to zacznie się panika i wymienianie podzespołów :D

A kupowanie coolerów za 300-400 zł tylko po to, żeby dokręcić proc o kilka dodatkowych % uważam za totalny bezsens. Ja mam zwykłą Katanę 3 za 90 zł i temperatury przy obciążeniu i OC 4,5 GHz są na poziomie 65 stopni.

gadget_zary
20-03-2012, 19:58
Cichy z ciekawości jaki zestaw złożyłeś ?

Goomis
20-03-2012, 21:20
Za 2 lata to już będzie kolejna (po Ivy Bridge, który szału nie robi tak jak Sandy) generacja proców i jak w benchmarkach i5 będą kopały tyłek aktualnemu i7 o jakieś 40% to zacznie się panika i wymienianie podzespołów :D

A kupowanie coolerów za 300-400 zł tylko po to, żeby dokręcić proc o kilka dodatkowych % uważam za totalny bezsens. Ja mam zwykłą Katanę 3 za 90 zł i temperatury przy obciążeniu i OC 4,5 GHz są na poziomie 65 stopni.

300 to maks. Katane też rozważam. Wodne H61 Corsaira też. Coś innego od Scythe też. Możliwości jest sporo, pomyślę jak będę chciał podkręcić. A wydajność można podnieść o dobre 20%
Na razie mocy mi nie brakuje. Póki co pierwsze na liście są 2xHDD, 1xSSD i grafa ;)

Janusz Body
20-03-2012, 21:49
?...
Są oczywiście jakieś niszowe zastosowania, w których 8 wątków i większa ilość pamięci cache daje i7 kopa ale to jednostki i w branży fotograficznej/video nie mają większego znaczenia.

Zależy jak rozumiec slowo "branża". Do np. składania panoram to roznice sa wręcz olbrzymie. Komp z 8 fizycznymi rdzeniami i 16 Gb RAM sklada mi panorame z 72 RAW z 21Mpix w 10 minut. To samo zadanie na i7 z 6 Gb RAM to juz cale pól dnia.

Do prostej obrobki, 2-3 warstw w PS to i stare Pentium sobie poradzi. Do 3D, panoram, konwersji video roznice sa widoczne albo raczej odczuwalne w odciskach na czesci ciala ponizej plecow, na ktorej siedzimy i czekamy na rezultat.

Cichy
20-03-2012, 21:50
Cichy z ciekawości jaki zestaw złożyłeś ?

Tani w sumie, ASROCK P67 Pro3, 2500K, 8GB 1333, 1TB Sata2, GTX550Ti.

Robert Dy
20-03-2012, 21:59
A kupowanie coolerów za 300-400 zł tylko po to, żeby dokręcić proc o kilka dodatkowych % uważam za totalny bezsens. Ja mam zwykłą Katanę 3 za 90 zł i temperatury przy obciążeniu i OC 4,5 GHz są na poziomie 65 stopni.

Dobry cooler to przede wszystkim cisza, którą cenię bardzo. Dobrym kompromisem jest Noctua NH-U12P SE2 poniżej 300-zł. U mnie pracuje tylko jeden wentylator (932 rpm). i7k bez podkręcania trzyma 30 stopni.

Cichy
20-03-2012, 22:01
A wydajność można podnieść o dobre 20%

Miałem na myśli kilka % w stosunku do podkręcenia na Katanie3 za 90 zł. Ja w stosunku do bazowej wydajności mam przyrost 33% (z 3,3 na 4,4 Ghz), Temperatury przy ciągłym obciążeniu 100% (mierzone OCCT) max. 65 stopni, więc spokojnie możnaby kręcić dalej, tylko po co...


Dobry cooler to przede wszystkim cisza, którą cenię bardzo. Dobrym kompromisem jest Noctua NH-U12P SE2 poniżej 300-zł. U mnie pracuje tylko jeden wentylator (932 rpm). i7k bez podkręcania trzyma 30 stopni.

No akurat Katana jest głośna (w sensie głośno dmucha), ale tylko przy obciążeniu testerami. W praktyce przy obróbce w PS czy LR proc się tak nie grzeje (max. 50 stopni), więc jest cicho. Noctua jest dobra, bo ma duże wiatraki, ale jest wysoka dość (16cm) i w moją obudowę już by nie weszła.

Goomis
20-03-2012, 22:48
No mówię teraz kręcenie właściwie nie ma sensu, ale za 2-3lata na pewno znajdzie sens :D
Mi na stockowym chłodzeniu nic nie hałasuje. W porównaniu do mojego laptopa, który, mam wrażenie, chce odlecieć z biurka to jest naprawdę dużo lepiej :D
Stacjonarka to mój podstawowy sprzęt. Laptopa chce sprzedać i kupić nowy tablet ASUSa do rozrywki i pokazywania zdjęć klientom. 7" może nie powala, ale powinno wystarczyć :D
Resztę włożę w kompa tak jak napisałem. Myślę, że spokojnie na nim 3lata będę pracował.

nowart
20-03-2012, 22:57
Te testy są wszystkie o kant tyłka. Najlepiej zrobić test na aplikacjach, jakie się będzie używało (np. porównać czasy eksportu Rawów na poszczególnych platformach)

Dlaczego niby? Testy na PS oparte na wielu warstwach i operacjach w pełni oddają wydajność sprzętu w danej aplikacji. Podobnie kompresje czy kodowanie. OKD są tylko syntetyki...


Zależy jak rozumiec slowo "branża". Do np. składania panoram to roznice sa wręcz olbrzymie. Komp z 8 fizycznymi rdzeniami i 16 Gb RAM sklada mi panorame z 72 RAW z 21Mpix w 10 minut. To samo zadanie na i7 z 6 Gb RAM to juz cale pól dnia. .

Chyba nie zauważyłeś co my tu porównujemy. Wyskakiwanie podczas dyskusji o różnicach między i5 a i7 z 8 rdzeniowymi potworkami jest ciut nie na miejscu. Niemal trzykrotnie większa ilość ramu też jest tu nie bez znaczenia.
(... i jakoś nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to dwurdzeniowa platforma appla i zaraz rozpocznie się kolejna jałowa dyskusja - rodem z nikoniarzy i polemiki z Tomem01- o kolosalnej przewadze appla nad "składakami" o której wszyscy słyszeli ale nikt nie widział :D)


Dobry cooler to przede wszystkim cisza, którą cenię bardzo. Dobrym kompromisem jest Noctua NH-U12P SE2 poniżej 300-zł. U mnie pracuje tylko jeden wentylator (932 rpm). i7k bez podkręcania trzyma 30 stopni.

Dokładnie. Od dawna udoskonalam swój zestaw, który dziś jest niemal niesłyszalny. Nic mnie tak nie irytuje jak szumiąco-bucząco-piszcząca buda :)

Janusz Body
20-03-2012, 23:48
?..
(... i jakoś nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to dwurdzeniowa platforma appla i zaraz rozpocznie się kolejna jałowa dyskusja - rodem z nikoniarzy i polemiki z Tomem01- o kolosalnej przewadze appla nad "składakami" o której wszyscy słyszeli ale nikt .....

I slusznie, ze sie nie mozesz oprzeć bo bys sie przewrocil. Nie apple. Nikon tez nie :mrgreen:

nowart
21-03-2012, 00:04
Tudzież inna serwerówka szumnie nazywana "stacją roboczą" :D
Co nie zmienia faktu, że nijak nie wierzę w to, że 8 rdzeniowa maszynka zrobi coś w 10 minut a i7 z identycznym konfigiem przez pół dnia. Żadne porównania , testy - zarówno w sieci jak i moje osobiste - tego nie potwierdzają. Chętnie poprosiłbym Cię o jakąś paczkę rawów z akcją i porównałbym to z Twoją maszynką ... ale po co burzyć mity ;)

Tornvald
21-03-2012, 00:13
To ja mam pytanie. Czy sa może tanie platformy dwuprocesorowe? Tzn takie na procki z seri i Inetla lub Phenom z AMD?

Wysłano z GT-I9000 z użyciem Tapatalk

gadget_zary
21-03-2012, 00:26
Tornvald Core2Duo, i3, Athlon xII. Tylko jakoś nie bardzo widzę sens patrząc na ceny.

Tornvald
21-03-2012, 00:38
Dwuprocesorowe! Nie dwurdzeniowe. Chodzi o 16 rdzeni raczej niz 2... Problem w tym ,ze od jakiegos czasu takie plyty robia tylko pod Opterony i Xeony. Pytam sie czy może jednak powstaly plyty pod serie i albo FX. Serie serwerowe sa nieproporcjonalnie drozsze...a moze mi sie zdaje?

Wysłano z GT-I9000 z użyciem Tapatalk

MaciekCi
21-03-2012, 01:18
Komp z 8 fizycznymi rdzeniami i 16 Gb RAM sklada mi panorame z 72 RAW z 21Mpix w 10 minut. To samo zadanie na i7 z 6 Gb RAM to juz cale pól dnia.

Do 3D, panoram, konwersji video roznice sa widoczne albo raczej odczuwalne w odciskach na czesci ciala ponizej plecow, na ktorej siedzimy i czekamy na rezultat.

Na pewno mowa o 8 fizycznych rdzeniach a nie 448 ? Bo dopiero w to jestem skłonny uwierzyć. Co do 3D to również, już od dawna można (ba, trzeba!) odpuścić sobie poleganie na CPU, tak samo jak i łączenie powyżej omawianych panoram. CUDA od nVidii załatwia tego typu sprawy : 3D/video itp.

Jeszcze co do tych 10 minut vs. 12 godzin, to no niestety, nawet jednostki Fuji nie są aż tak wydajne, może jednak w komputerze masz GeForce'a/ Quadro? ;)

gadget_zary
21-03-2012, 09:03
Dwuprocesorowe! Nie dwurdzeniowe. Chodzi o 16 rdzeni raczej niz 2... Problem w tym ,ze od jakiegos czasu takie plyty robia tylko pod Opterony i Xeony. Pytam sie czy może jednak powstaly plyty pod serie i albo FX. Serie serwerowe sa nieproporcjonalnie drozsze...a moze mi sie zdaje?

Wysłano z GT-I9000 z użyciem Tapatalk

Aaa źle przeczytałem. Gdzieś czytałem, że jakaś firma pracowała nad płytą z 2 podstawkami pod i7 ale nie wiem czy projekt doszedł do skutku.

MaciekCi
21-03-2012, 10:18
Gdzieś czytałem, że jakaś firma pracowała nad płytą z 2 podstawkami pod i7 ale nie wiem czy projekt doszedł do skutku.

Doszedł, firma EVGA wypuściła model Classified już 2 lata temu i ciągle się sprzedaje. :)

gadget_zary
21-03-2012, 13:48
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/EVGA_Classified_SR-X_plyta_z_dwoma_podstawkami_pod_Sandy_Bridge-EP-39047.html

Jak widać jest już jej następca.

mnocon
16-04-2012, 21:11
Ja uzywam maca pro chyba 2008 r fizycznie 2 procki po 4 rdzenie, modyfikacji ulegly dyski, ram (10gb) i system na nowego liona, wszystko dziala jak burza, aperture wymiata, ps tez do tego fcx czego chciec wiecej :)
I dodam ze w ciagu tych 4 lat tylko raz sie zawiesil, wina uszkodzonej kosci ram.

gadget_zary
16-04-2012, 22:37
No tylko koszt mac'a pro to tez nie jest mały wydatek..

mnocon
17-04-2012, 10:54
Zgadzam sie, ale jak widac jest to inwestycja na pare lat i swiety spokoj :)

SoA
17-04-2012, 18:50
Komputer nigdy się bez powodu nie wiesza, także PC, jak mam płacić 2x więcej za jabłko na obudowie to ja podziękuję.
Szybkość na komputerach o podobnej konfiguracji będzie zawsze zbliżona więc nie ma sensu przepłacać.

mnocon
17-04-2012, 21:30
Soa
Tylko ze mac osa mozesz legalnie odpalic tylko na kompie apple, nie pc.

Merde
17-04-2012, 22:46
Soa
Tylko ze mac osa mozesz legalnie odpalic tylko na kompie apple, nie pc.

Niezgodnie z licencją to niekoniecznie to samo co nielegalnie.

pe.en.de
18-04-2012, 20:41
[QUOTE=Vitez;1026137]
Płyta główna, najlepiej markowa z USB 3.0 i SATA3 ok 700zł;

polecam WD Caviar black na SATA III - świetnie się komponuje z OCZ Vertex 3 też na SATA 3 QUOTE]

Czy możesz wkleić artykuł/dowód na temat świetnej kombinacji dysków z tym OCZem ? Podobny model leży w szufladzie u znajomego bo w żaden sposób nie chciał się z niczym parać - o świetniej kombinacji nie chcial nawet gadać.

I co masz na myśli pisząc - " markowa płyta" ?

Goomis
18-04-2012, 22:28
[QUOTE=Vitez;1026137]
Płyta główna, najlepiej markowa z USB 3.0 i SATA3 ok 700zł;

polecam WD Caviar black na SATA III - świetnie się komponuje z OCZ Vertex 3 też na SATA 3 QUOTE]

Czy możesz wkleić artykuł/dowód na temat świetnej kombinacji dysków z tym OCZem ? Podobny model leży w szufladzie u znajomego bo w żaden sposób nie chciał się z niczym parać - o świetniej kombinacji nie chcial nawet gadać.

I co masz na myśli pisząc - " markowa płyta" ?

Może nie do mnie ale pozwolę sobie odpowiedzieć.
Równolegle z moim kompem składany był drugi razem z tym właśnie OCZ. Świetna sprawa. Dysk hula aż miło, system wstaje expressem.

A co do "markowej" płyty:
Asus, Gigabyte, ew. Asrock (chociaż mnie tam firma "****kamień" nie przekonuje :p )

Vitez
19-04-2012, 13:08
Czy możesz wkleić artykuł/dowód na temat świetnej kombinacji dysków z tym OCZem ?

Nie mogę, bo to subiektywna opinia na podstawie własnego PCta.


Podobny model leży w szufladzie u znajomego bo w żaden sposób nie chciał się z niczym parać - o świetniej kombinacji nie chcial nawet gadać.


OCZ Vertex 3 na jednym gnieździe SATA III, WD Caviar Black 3TB na drugim gnieździe SATA III = kopiowanie danych, odpalanie aplikacji i gier, odczyt danych itp - świetnie się to ze sobą zgrywa z racji transferu danych tylko pomiędzy SATA III a nie SATA II vs SATA III. Pomiarów ze stoperem nie robiłem, wystarczą mi subiektywne odczucia. Wyrosłem chyba z geekostwa ;)
Nie mam w środku żadnego dysku na SATA II a zewnętrzny mam na USB 3.0 i różnica w transferze jakichkolwiek danych w którąkolwiek stronę, oraz w szybkości odpalania i działania różnych aplikacji jest kolosalna w porównaniu z poprzednim komputerem.


I co masz na myśli pisząc - " markowa płyta" ?

Mam na myśli płytę markowego producenta. Poczytaj rankingi, porównania to będziesz wiedział którzy producenci cieszą się uznaniem. Dla ułatwienia jako przykład mogę podać moją - Asus Rampage III Extreme.
Nie wykorzystuję jej możliwości nawet w 30% (procent wzięty z sufitu, nie pytaj o źródła czy artykuły ;) ) , ale w danym momencie poszukiwania nowej 'bazy' jako jedna z niewielu posiadała wymaganą przeze nie kombinację "rodzaj zintegrowanej karty muzycznej vs ilość gniazd SATA III vs ilość gniazd USB 3.0 vs ilość gniazd DDR3 vs socket vs obsługa triple channel".
Zresztą od wielu lat w PCtach najrzadziej zmieniam właśnie płytę główną, obudowę i zasilacz - na te rzeczy mogę wydać więcej jako na najdłuższe inwestycje.


Btw muszę jednak trochę dziegciu dodać - odnośnie mojego konkretnie dysku SSD, czyli OCZ Vertex 3 - są z nim jednak problemy i poczytałem że nie tylko mnie dotykają. Ot jego kontroler jest... taki sobie. Jednym takie dyski padały, innym powodują bluescreeny i kolejne updejty firmware niewiele pomagają. Ja na szczęście (?) należę do tych drugich i ze dwa bluescreeny tygodniowo to norma niestety. Dziś przeczytałem zachęcającą recenzję OCZ Vertex4 na zupełnie zmienionym kontrolerze i zapewne na niego się przesiądę jak znormalnieją ceny (okolice września?).

Robert Dy
17-05-2012, 12:53
Jakbym dzisiaj miał kupować to chyba wybrałbym:
ASRock Fatal1ty Z77 Professional
http://www.asrock.com/mb/overview.pl.asp?Model=Fatal1ty%20Z77%20Professiona l

Poniżem 10 000-zł skladasz super wydajną maszynę, gdzie starczy na wszystko, high endową obudowę (np Lian-Li), mocny zaslilacz, ciche chłodzenie, szybki dysk SSD SATA3, 16GB RAM, 12 TB na dane i backup.

workinger
04-06-2012, 16:09
A co byście polecicie do LR jaka płyta + procek kwota około 800/1000 zł może to być również sprzęt używany.

gadget_zary
04-06-2012, 16:12
ASROCK P67 Pro3 + i5 - odrobinę przekracza budżet ale jak poszukasz to może znajdziesz jakąś ofertę na allegro czy coś :)

workinger
04-06-2012, 20:07
a co myślisz o tym zestawie http://allegro.pl/plyta-asrock-h77m-pcie-3-0-usb-3-plus-i5-2400-i2394155868.html ??

gadget_zary
05-06-2012, 12:40
Co do płyty to nie mam pojęcia, poszukaj na forach typowo komputerowych :). Jeśli chodzi o procesor to ja osobiście planuje zakup wersji 2500K, dlatego, że lepiej się ją podkręca (odblokowany mnożnik), i ma lepszą grafikę zintegrowaną.

Mad_Mac
07-06-2012, 09:41
Mam I5-2500K i musze powiedziec ze bylo warto. Podkrecasz sobie lekko do 4-4.2GHZ i LR i PS dzialaja znacznie szybciej.

pe.en.de
07-07-2012, 20:48
Spokojnie się zmieścisz. Core i7 2600 ok 1200zł; Płyta główna, najlepiej markowa z USB 3.0 i SATA3 ok 700zł; OCZ Vertex 3 SATA 3 ok 700zł; 8GB RAMU DDR np OCZ Reaper CL9 to ok 350zł; Obudowa, wg gustu np CoolerMaster Elite 332 to ok 150zł; Zasilacz markowy ok 500W to ok 250zł.
Zostaje trochę na dyski twarde, ale te mocno zdrożały ostatnio (ja mam i polecam WD Caviar black na SATA III - świetnie się komponuje z OCZ Vertex 3 też na SATA 3 a na SATA 2 mogą sobie leżeć dyski 'magazynowe'). Co do karty graficznej to Nvidiowa CUDA potrafi sprawiać cuda... Photoshop jak najbardziej chętnie korzysta ze sprzętowego akceleratora oferowanego przez karty Nvidii, więc takowa karta poprawi wydajność. Znajdź gdzieś Geforce GTX 260 i zupełnie wystarczy, albo 460 a najlepiej 560 Ti -w wersji fabrycznie podkręconej to zakup na długie lata. Dla wstępnej oszczędności można bazować na zintegrowanej karcie graficznej, ale prędzej czy później warto kupić Geforce'a.

Jako wyjściową do mojej konfiguracji wziąłem tą podaną przez Viteza.
Ale zamiast wymienionej karty graficznej, postanowiłem zamówić kartę w technologi 40 nm. Gigabyte GeForce GTX560 Ti 1024MB DDR5/256bit PCI-E nie jest gorsza od tej w 3 pk ale pobiera 2x więcej mocy a więc wydziela 2x więcej ciepła.
To pociągnęło za sobą konsekwencje – zacząłem szukać wszystkiego co wydziela mniej ciepła.
Z obudową trochę zaszalałem, ale chodziło mi o to aby mieć z przodu wyjścia USB 3.0 A innej, z podobnymi parametrami nie znalazłem.

Początkowo też chciałem komputer za 3,5 – 4 tysiące, ale chyba trzeba by było się wrócić technologicznie zbyt daleko.

1 Procesor CORE i5 3570k 3,4GHz LGA 1155 Box technologia 22 nm …939 zł
2 Płyta główna Gigabyte GA-Z68XP-UD3P ………………………..……………..639 zł
3 Grafika ASUS AMD Radeon HD7770 2048MB DDR5 PCI-E 28 nm .......729 zł
5 Pamięć Kingston HyperX 1600 MHz Dual 2x4096MB z radiatorem ……. 219 zł
6 dysk SSD Kingston SVP200S3/120G 120GB …………… .…........…...449 zł
7 W D Caviar Green 2TB WD20EARX SATA III 64MB CACHE ……….……... 469 zł
8 Zasilacz CHIEFTEC SPS-650C MODULARNY 80+ SILVER ………… ...479 zł
8 Napęd optyczny DVD-REC BLU-RAY-odczyt/HDDVDLGCH10L528 bOX 249 zł
9 Obudowa AEROCOOL PGS XPREDATOR-USB3.0 Midi Tower ATX …..519 zł
10 Windows 7 Home Premium SP! Polish 1pk DVD OEM ….…………….........399 zł
Całość………………………………….. .........................................…….. 5090 zł
Jutro wieczorem wyjeżdżam na sesję do Jastrzębiej Góry, więc kompa składać będę dopiero w środę.
Gdyby ktoś zechciał wnieść jakieś uwagi do powyższej konfiguracji – byłbym wdzięczny.
Proszę tylko wziąć pod uwagę że budżet już przekroczyłem o 1100 zł (chyba dzieciom od ust trzeba będzie odjąć) tak więc zmiany, cenowo w górę, nie wchodzą w grę.

strideer
07-07-2012, 21:05
Gdyby ktoś zechciał wnieść jakieś uwagi do powyższej konfiguracji – byłbym wdzięczny.
Proszę tylko wziąć pod uwagę że budżet już przekroczyłem o 1100 zł (chyba dzieciom od ust trzeba będzie odjąć) tak więc zmiany, cenowo w górę, nie wchodzą w grę.

Napiszę tylko, że to bardzo ładna konfiguracja.Pracuję na plus minus podobnej, dobieranej dwa lata temu i trochę zmienianej od tamtego czasu (miałem m.in. fantazję na kartę audiofilską). Mam więcej RAM-u (12 GB) i procesor i7-860 wolniejszy w GHz, ale prawdopodobnie szybszy w przetwarzaniu danych. Sprzęt powinien Ci wystarczyć na długo - ja po dwóch latach używania ciągle odczuwam nadmiar mocy obliczeniowej. Jeśli tylko miałbym coś zmienić, to raczej włożyłbym pamięci typu Kingston ValueRAM w konfiguracji 4x4 albo 2x8 GB - o ile tylko nie zamierzasz bawić się w podkręcanie zestawu. Poza tym wszystko bardzo fajne :-)

Robert Dy
07-07-2012, 21:29
To co bym zmienił to płytę na z77, i obudowę na taką z mniejszą ilością zatok na napędy a więcej na dyski.

gadget_zary
08-07-2012, 00:18
Będziesz używał kompa do gier ? Bo jak nie to możesz śmiało przyoszczędzić na grafice :) Ja mam u siebie Geforce 260 GTX (ze zmienionym chłodzeniem) i lata aż miło (a lubię czasem pograć). Co do reszty to jak kolega wyżej podał. + ew za zaoszczędzoną kasę kupiłbym więcej ramu i dokupił jakieś chłodzenie na procesor (wystarczy nawet katana za 90-100 zł).

bartek_
08-07-2012, 09:08
Jako niskobudżetowy zestaw da to radę przy korzystaniu z c1 i ps:

Procesor Intel Xeon i7 4x3.2GHz (4x3.6GHz Turbo) - Sandy Bridge
Karta graficzna nVidia GeForce GT520 2GB
Pamięć RAM 8GB DDR3 PATRIOT
Dysk twardy o pojemności 1000GB
Gigabitowa karta sieciowa LA
Płyta główna firmy Asus

CZy tak karta grafiki to totalna padaka. Nie mam teraz kasy bo spłucze się na monitor, a przessiadam się z laptopa. Grafike mozna zawasze wymienic. Jakieś wskazówki? Dzieki

gadget_zary
08-07-2012, 10:35
Powinno spokojnie chodzić. Z tym, że pewnie kupujesz kompa od kogoś/allegro (może się mylę) więc dopytałbym o więcej info:
Jaki model płyty ?
Co za ram ? 4x2gb ? 2x4gb ? 1333 ? 1600 ?
Jaki dysk ? 5400rpm/7200rpm ? Sata II/III ?

Kartą graficzną bym się nie przejmował tak bardzo, chyba że dużo grasz.

Ja mam niskobudżetowy zestaw (i5 760, Asus p7p55d-e, 12gb ram 1600, samsung f3 500gb, Gf 260 GTX, CoolerMaster 520W), nie podkręcany (ale jest to w planach z racji wymienionego chłodzenia procka,karty, fabrycznego wiatraka w obudowie i dodanie wiatraka przy dysku). I jak do tej pory:
LR 3 - chodzi jak złoto
LR 4.1 - wyraźnie wolniej ale zadowalająco
PS CS5 - nie robię nie wiem czego w photoshopie ale chodzi swietnie
PS CS6 beta - j.w
PS CS6 - j.w

airhead
08-07-2012, 19:07
1 Procesor CORE i5 3570k 3,4GHz LGA 1155 Box technologia 22 nm …939 zł
2 Płyta główna Gigabyte GA-Z68XP-UD3P ………………………..……………..639 zł
3 Grafika ASUS AMD Radeon HD7770 2048MB DDR5 PCI-E 28 nm .......729 zł
5 Pamięć Kingston HyperX 1600 MHz Dual 2x4096MB z radiatorem ……. 219 zł
6 dysk SSD Kingston SVP200S3/120G 120GB …………… .…........…...449 zł
7 W D Caviar Green 2TB WD20EARX SATA III 64MB CACHE ……….……... 469 zł
8 Zasilacz CHIEFTEC SPS-650C MODULARNY 80+ SILVER ………… ...479 zł
8 Napęd optyczny DVD-REC BLU-RAY-odczyt/HDDVDLGCH10L528 bOX 249 zł
9 Obudowa AEROCOOL PGS XPREDATOR-USB3.0 Midi Tower ATX …..519 zł
10 Windows 7 Home Premium SP! Polish 1pk DVD OEM ….…………….........399 zł
Całość………………………………….. .........................................…….. 5090 zł
Jutro wieczorem wyjeżdżam na sesję do Jastrzębiej Góry, więc kompa składać będę dopiero w środę.
Gdyby ktoś zechciał wnieść jakieś uwagi do powyższej konfiguracji – byłbym wdzięczny.
Proszę tylko wziąć pod uwagę że budżet już przekroczyłem o 1100 zł (chyba dzieciom od ust trzeba będzie odjąć) tak więc zmiany, cenowo w górę, nie wchodzą w grę.
rozumiem, że dysk na back-up już masz? drugi dysk jest konieczny
jeśli zależy Ci na cichym komputerze, to zapomnij o chłodzeniu z boxa procesora. potrzebujesz duży (duży=cichszy) wiatrak.
istnieją też karty graficzne chłodzone pasywnie - jeśli nie potrzebujesz jakiejś super mocnej, a chcesz ciszę, to przemyśl je

Goomis
08-07-2012, 21:52
Jako wyjściową do mojej konfiguracji wziąłem tą podaną przez Viteza.
Ale zamiast wymienionej karty graficznej, postanowiłem zamówić kartę w technologi 40 nm. Gigabyte GeForce GTX560 Ti 1024MB DDR5/256bit PCI-E nie jest gorsza od tej w 3 pk ale pobiera 2x więcej mocy a więc wydziela 2x więcej ciepła.
To pociągnęło za sobą konsekwencje – zacząłem szukać wszystkiego co wydziela mniej ciepła.
Z obudową trochę zaszalałem, ale chodziło mi o to aby mieć z przodu wyjścia USB 3.0 A innej, z podobnymi parametrami nie znalazłem.

Początkowo też chciałem komputer za 3,5 – 4 tysiące, ale chyba trzeba by było się wrócić technologicznie zbyt daleko.

1 Procesor CORE i5 3570k 3,4GHz LGA 1155 Box technologia 22 nm …939 zł
2 Płyta główna Gigabyte GA-Z68XP-UD3P ………………………..……………..639 zł
3 Grafika ASUS AMD Radeon HD7770 2048MB DDR5 PCI-E 28 nm .......729 zł
5 Pamięć Kingston HyperX 1600 MHz Dual 2x4096MB z radiatorem ……. 219 zł
6 dysk SSD Kingston SVP200S3/120G 120GB …………… .…........…...449 zł
7 W D Caviar Green 2TB WD20EARX SATA III 64MB CACHE ……….……... 469 zł
8 Zasilacz CHIEFTEC SPS-650C MODULARNY 80+ SILVER ………… ...479 zł
8 Napęd optyczny DVD-REC BLU-RAY-odczyt/HDDVDLGCH10L528 bOX 249 zł
9 Obudowa AEROCOOL PGS XPREDATOR-USB3.0 Midi Tower ATX …..519 zł
10 Windows 7 Home Premium SP! Polish 1pk DVD OEM ….…………….........399 zł
Całość………………………………….. .........................................…….. 5090 zł
Jutro wieczorem wyjeżdżam na sesję do Jastrzębiej Góry, więc kompa składać będę dopiero w środę.
Gdyby ktoś zechciał wnieść jakieś uwagi do powyższej konfiguracji – byłbym wdzięczny.
Proszę tylko wziąć pod uwagę że budżet już przekroczyłem o 1100 zł (chyba dzieciom od ust trzeba będzie odjąć) tak więc zmiany, cenowo w górę, nie wchodzą w grę.

Jedyna uwaga to dysk. Teraz jestem na kupnie dwóch twardzieli 2TB do postawienia RAID 1 bo opcja Dysk w blaszaku + backup na zewnętrznym już mnie męczy. Po miłej konsultacji ze znajomym co prowadzi sklep komputerowy tego WD odrzuciłem. Bo te dyski w praktyce do tych 7200 to nie dobijają. Niby mogą i mają to w specyfikacji ale w praktyce to mulą na 5400-6000.
Seagate Barracuda 7200.14 ST2000DM001 - to samo co ten green ale stałe 7200 RPM (no ok. żre parę W więcej prądu) a cena w zasadzie taka sama.

strideer
08-07-2012, 22:01
Jedyna uwaga to dysk. Teraz jestem na kupnie dwóch twardzieli 2TB do postawienia RAID 1 bo opcja Dysk w blaszaku + backup na zewnętrznym już mnie męczy. Po miłej konsultacji ze znajomym co prowadzi sklep komputerowy tego WD odrzuciłem. Bo te dyski w praktyce do tych 7200 to nie dobijają. Niby mogą i mają to w specyfikacji ale w praktyce to mulą na 5400-6000.
Seagate Barracuda 7200.14 ST2000DM001 - to samo co ten green ale stałe 7200 RPM (no ok. żre parę W więcej prądu) a cena w zasadzie taka sama.

Backup danych w komputerze to taka średnia opcja moim zdaniem. Jedna kopia powinna być bezwzględnie na dysku zewnętrznym i to takim offline'owym, czyli odpalanym tylko na potrzeby kopii zapasowej, a w pozostałym czasie galwanicznie odseparowanym od sieci elektrycznej i ewentualnie ethernetu (jeśli wpinany jest po LAN-ie). Pomyśl co będzie z danymi jak Ci np. wywali w piecu zasilacz, który pociągnie za sobą całą elektronikę?

Goomis
09-07-2012, 02:03
Backup danych w komputerze to taka średnia opcja moim zdaniem. Jedna kopia powinna być bezwzględnie na dysku zewnętrznym i to takim offline'owym, czyli odpalanym tylko na potrzeby kopii zapasowej, a w pozostałym czasie galwanicznie odseparowanym od sieci elektrycznej i ewentualnie ethernetu (jeśli wpinany jest po LAN-ie). Pomyśl co będzie z danymi jak Ci np. wywali w piecu zasilacz, który pociągnie za sobą całą elektronikę?

I tak będę to robił ale pewnie po prostu rzadziej niż teraz i nie wszystko (np. same RAWy po sortowaniu zaraz po zgraniu z CFek).

pe.en.de
14-07-2012, 22:38
Czołem, właśnie wróciłem z Jastrzębiej Góry. - Już po nas.
Zamiast fotografów stoją tam metalowe puchy, jak wrzuci się 6 zł to po chwili ma człowiek własną fotkę po środku a dookoła gołe d.. Gdzie nam mierzyć się z takim wynalazkiem.
Ale do tematu - przeanalizowałem porady i dałem dziś do złożenia taką konfigurację:
1 Procesor CORE i5 3570k 3,4GHz LGA 1155 Box technologia 22 nm ….…………945 zł
2 Płyta główna Gigabyte GA-Z68XP-UD3P ………………………..………………… ……... 516 zł
3 Grafika ASUS AMD Radeon HD7770 2048MB DDR5 PCI-E 28 nm ……………….....729 zł
4 Pamięć Kingston HyperX KHX1600C9 1600 MHz Dual 2x4096MB z radiatorem 203 zł
5 dysk SSD Kingston HyperX 3K SH103S3/120GB…….. ………………………………....515 zł
6 Western Digital Caviar Green 2TB WD20EARX SATA III 64MB CACHE ……….... 435 zł
7 Napęd optyczny Lite-On IHOS10432 . Typ BD+ROM ................………………...…282 zł
8 Zasilacz Corsair HX650 650W……………………………………… ………………………..…..477 zł
9 Obudowa Zalman Z11 PLUS, Midi Tower……………………………………… ………………. 259 zł
10 Windows 7 Home Premium 64 SP! Polish 1pk DVD OEM ….……………………………..365 zł
Całość………………………………… …………………………………………. ..…………….........…4726 zł
Staniało:-D
Postawiłem na cichą pracę i małe wydzielanie ciepła.
Obudowa - Zelman Z11 ma wszystkie potrzebne mi porty z przodu a ponadto amortyzowane, wyciszone kieszenie na dyski, cztery wiatraki zapewniają cichą pracę gdyż rzadko kiedy muszą działać na pełnych obrotach. No i jest wiele tańsza.
Znajomy doradził mi abym sam nie kupował tych podzespołów a zlecił to jakiejś firmie. Oni ponoć mają tak duże upusty że pozłożeniu przez nich komputer dostanę w niższej cenie niż gdybym sam go składał:shock:
Ciekawe czy to prawda? Jak w poniedziałek dostanę odpowiedź co do ceny, to napiszę.
Zgodnie z Waszymi sugestiami dołożę też jeszcze jeden dysk wewnętrzny na back-up
Trochę martwi mnie fakt iż : producenci dają wieloletnie gwarancje na podzespoły a jak kupię to wszystko w całości od jednej firmy, to mam tylko roczną gwarancję

gadget_zary
15-07-2012, 14:58
Nie polecałbym ci brać dysku wew. na backup - dlaczego to już wyjaśnił wyżej Strideer. Pomyślałbym i to bardzo nad zmianą dysku, dlaczego ? - to z kolei wyjaśnił Goomis.

pe.en.de
15-07-2012, 17:32
Dyski zewnętrzne to ja już posiadam, tylko w czasie pracy ,to przez wiele miesięcy czasem nie ma czasu ani chęci segregować i archiwizować. No to teraz przesunę tylko w lewo i spokój na jakiś czas.
A co do dysków - to chyba każdy sprzedawca ma tą samą gadkę, zmienając tylko nazwę firmy.

airhead
18-07-2012, 12:56
Trochę martwi mnie fakt iż : producenci dają wieloletnie gwarancje na podzespoły a jak kupię to wszystko w całości od jednej firmy, to mam tylko roczną gwarancjęgwarancję na części masz tak samo, dostajesz gratis gwarancję na całość, czyli możesz do nich pojechać z komputerem nie wiedząc, co się zepsuło, a oni sami to sprawdzą i wymienią część od producenta (słynne plomby)

pe.en.de
18-07-2012, 19:09
Znajomy miał rację:smile:, gdybym sam kupił wszystkie podzespoły zapłaciłbym powyżej 4800 a kupując komputer od firmy która mi go złoży, zapłacę tylko 4080zł. Jutro odbiór:smile:

pe.en.de
21-07-2012, 00:27
Przepraszam,:oops: przepraszam za głupoty które tu powypisywałem ( w ostatnim poście):oops:
Po prostu córka powiedziała mi co spec od komputerów jej zakomunikował, zapominając o słowie - netto.:oops:

tomek1976
21-07-2012, 11:48
pe.en.de - niedawno złożyłem sobie zestaw na 3570k, dość podobny do Twojego - z tym, że na Twoim miejscu zmieniłbym SSD na Cruciala MT4 lub Samsunga 830 - to chyba najpewniejsze dyski na dzień dzisiejszy. Może warto byłoby pomyśleć też o płycie na Z77? Np. Asrock Z77 Extreme lub Gigabyte Z77 D3H? Obudowę mam identyczną, jak Ty. Przestrzenna i design lekko efekciarski, ale spełnia swoje podstawowe zadania - chłodzi i chroni przed kurzem. Jeśli decydujesz się na Zalmana, to od razu powiem Ci, że wentyle w bocznych ścianach lepiej gdy pozostaną wyłączone i dorzuć też kilka złotych na jakiś podstawowy kontroler obrotów, żeby powyciszać pozostałe 3 went. Ogólnie zestaw spoko, ja bez problemu wykręciłem swojego 3570k do 4.7 na powietrzu, ale to tylko do testów. Na co dzień 4GHz i lekki undervolting do 1.04V :) Jeśli ktoś nie gra w gry, to imho spokojnie wystarczy mu intelowska HD4000 - do obróbki styka, filmy idą w full hd, sporo gier też idzie odpalić na średnich detalach.
Przytnij też koszty na zasilaczu-za 220zł dostaniesz solidnego XFX,Aerocoola lub OCZ. Także modularny, a ponad dwie paki w kieszeni zostają. No i tak, jak powiedział powyżej jeden z kolegów- na boxie, to ani cisza, ani ewentualne kręcenie. U siebie mam Silentiuma Fortisa i spokojnie radzi sobie z podkręconym prockiem, zachowując przy tym przyzwoity poziom ciszy.
Jeśli chodzi o zakup, to sprawdź sobie ceny w 2 lub 3 popularnych sklepach internetowych. Gwarancja będzie na poszczególne elementy, a nie na zestaw, spokojnie będziesz mógł dokonać upgradu, a sprzęt złożą Ci w sklepie. I idę w zakład, że wyjdzie raczej taniej, niż cały zestaw kupowany u miejscowego speca.

pe.en.de
21-07-2012, 14:43
No tak , tak, ale trochę za późno,Płyta główna Gigabyte GA-Z68XP-UD3P - brak ……zaproponował ASUS P8Z68-V/GEN3, Z68, DualDDR3-1600, 2xSATA3, PCI-E 3.0, USB 3.0, GBLAN, ATX. Przystałem na to.
Co prawda, chłystek ma trochę szczęścia, że nadmiar roboty nie pozwala mi skopać mu dolnej części bo komp miał być do odebrania w piątek. A do poniedziałku go chyba nie zobaczę.
Ogólnie rzecz biorąc to z tym "składaczem komputerów " interesy robię nie pierwszy raz, zawsze wspominam je jak rozwolnienie -
- miałem, cierpiałem i nie mam zamiaru o tym wspominać. Jaieś dziwne układy - biznesowo-rodzinne kierują często mnie w jego stronę. To trochę tak ,jakby nie odmawiać cioci jedzenia jej ogóreczków i popijania zsiadłym mleczkiem. Tu - (do administratorów) powinna być jakaś ikonka, wyrażająca obrzydzenie.

tomek1976
21-07-2012, 15:31
Płyta dobra, ale...myślę, że można by lekko "przyciąć" koszty: na płycie-ok.200zł, zasilaczu-200zł, opcjonalnie (jeśli nie jesteś graczem) na karcie graf. - i parę złotych by się w kieszeni ostało.

Lulu1988
01-01-2013, 21:49
Witam w Nowym Roku :)

Mój aktualny złom posiada takie bebechy:
- płyta gigabyte GA-EP35-DS3L
- procesor intel quad 2.4Hz
- pamięć kingston ddr2 2x2gb 800MHz
- grafika GeForce 9600 GT
- dysk WD 640gb 7200
- WIN XP

Obrabiając pełne RAWy często pojawia się komunikat "Za mało pamięci"; ogólnie mówiąc komp nie jest zbyt "zrywny". Chciałem zapytać bardziej wtajemniczonych, czy wsadzenie 4x2gb 1066MHz i postawienie win 7 na dysku SSD umożliwiłoby mi w miarę normalną pracę? Niby kasa (4k) na nowy sprzęt jest, ale korci mnie 35L ;)

Robert Dy
02-01-2013, 01:16
Z jakich aparatów masz RAW'y ?

Lulu1988
02-01-2013, 01:44
Z 5DII; w przyszłości zapewne będzie 5DIII, ale różnicy w wielkości plików wielkiej nie ma.

Robert Dy
02-01-2013, 02:17
Moim zdaniem drobny upgrade jak dołożenie SSD i zwiekszenie RAM'u poprawi wydajność i umożliwi w miarę komfortową pracę z RAW'ami z 5DII.
W przypadku SSD ze względu na małą różnicę w cenie warto wybrać wersją Sata 3. Co prawda Twój komp tego nie wykorzysta, ale na przyszłość się przyda.
Nieco lepszą wydajność od W7 ma W8. Używam W8 + Start8 (Stardock).

Co do nowego sprzętu to w czerwcu trafią do sprzedaży nowa procesory Intela, pod nową podstawkę 1150: Lista procesorów Intela dla podstawki LGA1150 zawiera już aż 33 modele :: PCLab.pl (http://pclab.pl/news52038.html)

Lulu1988
02-01-2013, 10:52
Jak dokupię w/w części to będę chciał poczekać z wymianą komputera jeszcze z rok, może dwa, kiedy to z 4-5k sięgnę po części z najwyższej półki. Jedno jest pewne, ma być miejsce dla 8 kostek pamięci ;)

EDIT:
Warto wsadzić drugi SSD, żeby instalować na nim wszelkie inne programy, czy wystarczy zwykły dysk?

Robert Dy
02-01-2013, 11:36
W obecnej chwili SSD 120GB lub to optymalna pojemność. Wystarczy na system i programy.

Lulu1988
02-01-2013, 14:17
Z pamięcią 1066 chyba przesadziłem, ponieważ jest strasznie ciężko dostępna - w sklepach w zasadzie ich brak. Robert Dy, jakie polecasz kości 2gb 800mhz? Zacząłem się zastanawiać pomiędzy Corsair Twin2X DDR2 2GB, a Kingston HyperX DDR2 2GB - pytanie czy w ogóle będą pasować...

obcy21
02-01-2013, 17:45
więcej RAM-u i będzie dobrze :)

Robert Dy
02-01-2013, 18:49
dokup najlepiej takie jak masz 800Mhz

Lulu1988
02-01-2013, 18:58
Mam 4x1gb Kingston 800mhz (1.8V KVR800D2N6/1G) i najchętniej wymienię je na 4x2gb 800mhz. Nie wiem jedynie, które będą najbardziej...nazwijmy to...wydajne.

Robert Dy
02-01-2013, 19:39
Różnica w wydajności pomiędzy 800 a 1066 nie jest wielka, a DDR2 1066 kosztuje znacznie więcej, no chyba że uda Ci się coś znaleźć z używanych 1066.

--- Kolejny post ---

Różnica w wydajności pomiędzy 800 a 1066 nie jest wielka, a DDR2 1066 kosztuje znacznie więcej, no chyba że uda Ci się coś znaleźć z używanych 1066.

Merde
02-01-2013, 19:40
Różnica w wydajności pomiędzy 800 a 1066 nie jest wielka, a DDR2 1066 kosztuje znacznie więcej, no chyba że uda Ci się coś znaleźć z używanych 1066.

Ale trochę inaczej wyglądają możliwości podkręcania...

Lulu1988
02-01-2013, 19:47
Trzeba umieć podkręcać ;)

adawro
04-01-2013, 12:57
Witam w Nowym Roku :)

- WIN XP

Obrabiając pełne RAWy często pojawia się komunikat "Za mało pamięci"; ogólnie mówiąc komp nie jest zbyt "zrywny". Chciałem zapytać bardziej wtajemniczonych, czy wsadzenie 4x2gb 1066MHz i postawienie win 7 na dysku SSD umożliwiłoby mi w miarę normalną pracę? Niby kasa (4k) na nowy sprzęt jest, ale korci mnie 35L ;)


Przede wszystkim wymień system na jakiś 64 bitowy - teraz pewnie widzisz tylko 3GB - 3,25GB z twoich 4GB pamięci
sprawdź ile maksymalnie pamięci potrafi obsłużyć płyta główna i dołóż.
Co do komunikatu "za mało pamięci" - to nie zawsze oznacza brak RAM-u tylko zaśmiecenie systemu.

airhead
04-01-2013, 14:14
Trzeba umieć podkręcać ;)
lepsze płyty główne, ale dla PC robią to właściwie za Ciebie
ja ze swojej strony polecam dysk SSD
używam Lr, a on rzadko zajmuje więcej niż 2-3 gb ram

Lulu1988
06-01-2013, 11:22
Kupiłem: 4x2GB 1066MHz, SSD 128GB i W8 64bit. Na tygodniu powinienem mieć wszystko u siebie :)

dziobolek
06-01-2013, 18:23
Niektóre płyty nie radzą sobie z max. pojemnością pamięci + max. obsada slotów.
Będą śmigać bez problemu na 2x4GB, natomiast zdaża się, że nie startują z 4x2GB.

Bezpieczniej było by obsadzić 2x4GB, ale to już tak trochę "musztarda po obiedzie".

Miejmy nadzieję, że będzie banglać bez problemów.

Lulu1988
07-01-2013, 12:05
No i wykrakałeś ;]
Wsadziłem 2x2gb i nie przechodzi testu pamięci :/

Lulu1988
07-01-2013, 15:36
Byłem w zaprzyjaźnionym sklepie komputerowym i uporali się z problemem. Okazało się, że jedna kość jest padnięta, także mogłem kombinować do woli. Teraz próbuję opanować W8...

kosdkp
08-02-2013, 16:37
Do kwietnia muszę złożyć nowego kompa.
Obecnie ntel® Core™2 Duo Processor T5470 (2M Cache, 1.60 GHz, 800 MHz FSB)+ramu na 800. Czyli XIX w.

Opłaca się zejść z i5 3470 do i3 3240? Rawy z 5d2.
http://www.arest.pl/konfiguracja-658831
Nie będę podkręcał.
Generalnie muszę ciąć koszta, na maxa;/

szfajcar89
13-02-2013, 20:55
To chociaz plyte daj inna w razie kasy na rozbudowe:)

Intel Core i7-3770, Quad Core, 3.40GHz, 8MB, LGA1155, 22nm, 77W, VGA, BOX
Gigabyte GA-H77-DS3H, H77, DualDDR3-1600, SATA3, HDMI, RAID, DVI, GBLAN, ATX
Kingston HyperX 2x8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL10 DIMM XMP HyperX Blu Red Series

500GB SATAIII CAVIAR WD5000AZRX 64MB
Gigabyte GeForce GT 630, 2GB DDR3 (128 Bit), HDMI, DVI, D-SUB, BOX

Polecam ta z mojego nowego zestawu nie jest duzo drozsza a rozbudowac mozna do 32gb ramu, potem dysk ssd na system plus dwa dyski w raidzie :)

Wysłane z mojego GT-N7100 za pomocą Tapatalk 2

kosdkp
21-02-2013, 19:01
Nie mam kasy na i7. Jak zaznaczyłem muszę ciąć koszta. Zbyt dużo ostatnio wydałem...
Po co mi inna płyta? Ralnie.
Nigdy nie grałem, nie potrzebuje dźwięku 7.1, tv, nawet dvd nie potrzebuję.
Moje pytanie brzmiało czy zejście z procka i5 3470 na i3 3240, przy rawach z 5d2 będzie znaczna, jeśli przy eksporcie z LR na poziomie ułamków sekund czy nawet 5-8 na rawa to akceptuje.

crazy
21-02-2013, 21:52
Różnica będzie, bo i5 jest już 4 rdzeniowy więc warto. Pakowanie do kompa 32 GB ramu zbędne i szkoda kasy, wystarczające jest 16GB. Dysków Seagate nie polecam, bo zmienili okres gwarancji z 2 lat na rok, ostatnimi czasy strasznie awaryjne sie zrobiły. WD solidne nie dużo droższe, a plusem jest możliwośc dokupienia za śmieszne pieniądze dodatkowego roku gwarancji. Płyte weź Asusa w cenie zbliżonej do Asrocka. STabilnośc pracy i bezawaryjność.

kosdkp
21-02-2013, 22:42
Niby i3-3240 ma 4 wątki choć w rdzenie i w testach ... 3d markach i innych gierkowych zestawieniach jest nawet tuż za wspomnianym i5-3470 http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2012/Test_Core_i3_oraz_i5/wykres/ivy_bridge_wykres_9.png
Dzięki za seagate, właśnie doczytałem. Mam wd usb 500 gb passport jako zapas, 4 latka smiga, zatem już wiadomo co z dyskiem.
Płyta ausua. Ech.
Muszę pomyśleć :roll:

pablo_pe
22-02-2013, 00:00
Jeśli ma być oszczędnie to moim zdaniem zbędna ci jest zewnętrzna karta graficzna wystarczy porządny procesor np i5 3570 (lub 3570K) plus płyta obsługująca układ graficzny wbudowany w procesor, mi tak doradzono tak zrobiłem i jestem zadowolony. Jeśli starczyło by kasy polecam zakup dysku SSD, mam na nim system i programy w tym Photoshopa, plus oddzielna partycja na pamięć podręczna dla Photoshopa, działa to naprawdę świetnie

crazy
22-02-2013, 00:04
Warto kupić nawet ubogą grafikę Nvidia Cuda, pomaga obliczać w PS operację :) Plugin instalujesz do PSa i jest odczuwalnie szybciej wszystko :)

pablo_pe
22-02-2013, 00:11
Jak stwierdzę że przydało by się szybciej to pomyślę nad tym, jednak po przesiadce z kompa z core2duo 2 x 2,3 na i5 3570K 4x3,4, dysk ssd itp prędkość działania jest dla mnie wprost kosmiczna :)

dziobolek
22-02-2013, 11:45
...Dysków Seagate nie polecam, bo zmienili okres gwarancji z 2 lat na rok, ostatnimi czasy strasznie awaryjne sie zrobiły...

Proszę nie generalizować i nie siać "fermentu". Chyba tylko najtańsze dyski Seagate mają 1 rok gwarancji.
No i nie zawsze to, co pisze sprzedawca pokrywa się z prawdą.
Ja kupiłem dysk online gdzie sprzedawca w opisie podawał 3 lata gwarancji,
natomiast u Seagate okazało się, że mam 5 lat
https://canon-board.info/imgimported/2011/03/blink-1.gif
źródło (http://emoty.blox.pl/resource/blink.gif)

"How Long Does The Coverage Last? Our warranty periods are 1 year, 2 years, 3 years or 5 years from the documented date of purchase, depending on the type of product and where it was purchased."

Seagate Technology Limited Consumer Warranty | Seagate (http://www.seagate.com/support/warranty-and-replacements/limited-consumer-warranty/)

No i ja ogólnie o dyskach Seagate nie mogę nic złego powiedzieć.
Przeglądając info w sieci można znaleźć negatywne opinie o każdym producencie dysków,
bo zawsze się zdarzy, że komuś coś się z dyskiem dzieje niezależnie od producanta.
Tak samo, jak każdy producent, miał swoje "wpadki".

dziobolek
22-02-2013, 12:25
P.S.

Ja mógłbym narzekać i odradzać dyski WD, ponieważ mam dwie sztuki które grzeją się nieciekawie już w spoczynku,
gdzie o temperaturach przy normalnym użytkowaniu nie wspomnę. Ale taka seria ponoć - poza tym pracują bezawaryjnie.
Ale dla niektórych, już sam fakt wyższej temperatury dysku jest czynnikiem dyskwalifikującym ;)

pablo_pe
22-02-2013, 14:20
Wszystkie się psują czy to seagate czy wd czy jeszcze jakiś inny producent. Z własnego doświadczenia, 10 letni dysk 80 Gb Seagate ze starego kompa działa do dzisiaj. W laptopie dysk WD padł po 3 latach na szczęście udało się odzyskać dane i niby go naprawić, po czym po miesiącu padł definitywnie. Miesiąc temu kupiłem nowego kompa kierując się tymi doświadczeniami wybrałem dysk 1TB seagate, przywiązłem komputer ze sklepu i jeszcze tego samego dnia wieczorem dysk padł. W serwisie pan powiedział że głowica spadła czy coś takiego, założyli od razu nowy. Po tych wydarzeniach już nie mam zdania na temat który dysk lepszy i jakiej firmy, wszystkie się psują tak samo :)

dziobolek
22-02-2013, 15:35
Zgadza się, tym bardziej, że obecnie Seagate i WD kupiły linie dysków talerzowych od większości innych producentów ;)

crazy
22-02-2013, 18:53
Proszę nie generalizować i nie siać "fermentu". Chyba tylko najtańsze dyski Seagate mają 1 rok gwarancji.
No i nie zawsze to, co pisze sprzedawca pokrywa się z prawdą.
Ja kupiłem dysk online gdzie sprzedawca w opisie podawał 3 lata gwarancji,
natomiast u Seagate okazało się, że mam 5 lat http://emoty.blox.pl/resource/blink.gif

"How Long Does The Coverage Last? Our warranty periods are 1 year, 2 years, 3 years or 5 years from the documented date of purchase, depending on the type of product and where it was purchased."

Seagate Technology Limited Consumer Warranty | Seagate (http://www.seagate.com/support/warranty-and-replacements/limited-consumer-warranty/)

No i ja ogólnie o dyskach Seagate nie mogę nic złego powiedzieć.
Przeglądając info w sieci można znaleźć negatywne opinie o każdym producencie dysków,
bo zawsze się zdarzy, że komuś coś się z dyskiem dzieje niezależnie od producanta.
Tak samo, jak każdy producent, miał swoje "wpadki".

Pracuję w branży komputerowej więc nie pisałbym jak nie miałbym wiarygodnego info.

dziobolek
22-02-2013, 21:13
Może rozwiniesz temat, bo dla mnie jak na razie najbardziej wiarygodnym źródłem informacji jest strona producenta.

crazy
18-03-2013, 15:17
Były partie dysków , na które miałem tylko rok gwarancji. Teraz które dostaje maja 24mce :) Sprawdzane SeaToolsem :)

cobalt
18-03-2013, 18:53
Jak ktoś ma wątpliwości, to radzę zainwestować w Kingstona v300 SSD 120GB.
24 miesiące na bank.
Dysk jest mały, warto na nim mieć system i programy.
Na czas obróbki wrzucam na niego 30GB plików RAW, które później przenoszę na WD SATA 1TB.