PDA

Zobacz pełną wersję : Brudna matryca, gdzie to ogarnąć w Szczecinie?



dunablaster
26-06-2011, 18:02
Witam, mieszkam w Szczecinie i jestem tu nowy. Mam problem, na matrycy siedzą róźne syfy, nie mogę ich wyczyścić za nic, dużo z nich zmienia swoje miejsce jak dmucham gumową gruszką. Kupiłem zestaw do czyszczenia aparatu/obiektywów i i to nic nie pomogło. Nie chcę ryzykować, poszedłem do Kodaka, niczego nie są w stanie zaoferować, a zestaw do czyszczenia kupiłem w Media Markcie za 40 zł. Byłem śmiertelnie przerażony, bo bałem się, że mogę porysować, ewentualnie totalnie zasyfić matrycę :mrgreen:. Teraz z matrycą jest troszkę w porządku, jak przedmuchałem gruszką. Ale nadal nie będę bawił się w focenie na dłuższych czasach naświetlania przy ciemnej przysłonie.

Jest tu ktoś ze Szczecina i wie , gdzie co i jak z matrycą? Może za jakąś niewielką opłatą mi porządnie wyczyści?

Aparat to Canon EOS 30D

Pozdrawiam :)

E.3
26-06-2011, 18:05
fotooptyka na chodkiewicza - polecam jako punkt czyszczenia matrycy ;)

dunablaster
26-06-2011, 18:11
Dzięki wielkie, szkoda, że nie mogłem tego znaleźć... Ile biorą? :)

P.S. To jest ul. Chodkiewicza w Policach? Dlaczego sklep w danych kontaktowych podaje Szczecin?

piotrr
26-06-2011, 18:40
hejka, robiłem to wiele razy - mogę Ci pokazać :) Naprawdę żadna sztuka - potrzebujesz patyczki do uszu i jakiś płyn (eclipse lub izopropanol)

E.3
26-06-2011, 19:02
Chodkiewicza w Szczecinie... teraz biorą nie wiem ile, ale kiedyś za ff brali 50 zł - dużo? mało? nie wiem ;)
Jeśli jednak chciałbyś sam czyścić matryce to weź do siebie oferte piorr'a

dunablaster
26-06-2011, 23:09
Google Earth ssie. Internetowe Maps też. To gdzie jest to Chodkiewicza, bo jeśli już to w Policach.

piotrr: skontaktuje sie za niedługo

Grzery
27-06-2011, 09:26
Chodkiewicza biegnie od Piastów do pocztowej (przecina Bolesława Śmiałego) - zaczyna się przy LO-1 - jest równoległa do Krzywoustego. Fotoptyka jest na wysokości boiska LO-1. Na marginesie to sklep z tradycjami - dawniej był na Obrońców Stalingradu.

dunablaster
27-08-2011, 17:58
Byłem tam, wyczyściłem, chyba jakiś miesiąc temu. Wydałem 50 zł. Nie będę wydawał kolejnych. Kto ze Sz-n ma jakiś budżetowy i skuteczny sposób, pokazałby mi jak to zrobić? :) Patyczki, izopropyl, ale po kolei, żebym to bezpiecznie i skutecznie zrobił.

Janusz Body
27-08-2011, 18:03
Byłem tam, wyczyściłem, chyba jakiś miesiąc temu. Wydałem 50 zł. Nie będę wydawał kolejnych. Kto ze Sz-n ma jakiś budżetowy i skuteczny sposób, pokazałby mi jak to zrobić? :) Patyczki, izopropyl, ale po kolei, żebym to bezpiecznie i skutecznie zrobił.

A w Wielgowie może być?

dunablaster
27-08-2011, 18:17
Tak oczywiscie, tylko sie umowic trzeba i przyjechac ktoregos dnia. Tylko powiedz mi, o jakim czyszczeniu mowa ? patyczek + izopropyl? i chcę też poprosic o doradztwo, jakie patyczki, najlepiej z jakiego sklepu (bawełniane?) i izopropyl - gdzie zakupic, bo w castoramie tego nie zastalem.

Salut.

Janusz Body
27-08-2011, 18:31
Tak oczywiscie, tylko sie umowic trzeba i przyjechac ktoregos dnia. Tylko powiedz mi, o jakim czyszczeniu mowa ? patyczek + izopropyl? i chcę też poprosic o doradztwo, jakie patyczki, najlepiej z jakiego sklepu (bawełniane?) i izopropyl - gdzie zakupic, bo w castoramie tego nie zastalem.

Salut.

Tego co mam do czyszczenia nie kupisz w sklepie. Pokaże tak jak wielu innym przed Tobą. Nie pobieram opłat - żadnych. Napisz na PW.

dunablaster
15-10-2011, 11:41
Witam. Skoro słyszałem, że można czyścić patyczkami, to potestowałem sobie na jakiejś szklanej powierzchni. Faktycznie, ładnie myje, ale patyczek zostawia ślady, powiedzmy, mgiełki - na szkle. I co w takim razie to oznacza? Przy okazji.. Patyczki z biedronki :D

Szkoda, że nie mam kontaktu na chwilę obecną z Janusz Body, dzwoniłem raz.
Fotooptyka na Chodkiewicza fakt przydała mi się, ale ja naprawdę nie mam pieniędzy na czyszczenie matrycy w ten oto sposób. A matryca zabrudziła mi się kolejny raz.

Aha, i druga sprawa - mam na filtrze IR /antyaliasingowym mgiełki i sporo syfu w postaci drobinek. Co mam począć?

Pozdrawiam serdecznie.

siudym
15-10-2011, 12:00
Jak sie mokrymi patyczkami to robi...

Ja od lat uzywam zawsze zwyklych patyczakow + gruszka i zero problemow.

mirasb
15-10-2011, 12:01
Witam
Ja to robię tak: patyczek kosmetyczny zakończony obustronnie bawełną 100%.Jeden koniec zwilżam spirytusem i delikatnie myję matrycę (filtr AA), a potem równie delikatnie poleruję wacikem na sucho . Na koniec wystarczy przedmuchać komore gruszką i po sprawie. Czasem czynność trzeba powtórzyc;).

Pozdrawiam
Mirek

dunablaster
15-10-2011, 12:07
a z jakimi aparatami macie do czynienia - canon czy nikon? bo dokładnie to ja robię canonem eos 30d.
mirasb: jak zwilżasz spirytusem?

Jaka gruszka?

Boję się ryzykować.. wolę popraktykować, zobaczyć u fachowca...

Aha i powtórzę: jak potestowałem sobie na dowolnej powierzchni szklanej, patyczek na sucho zostawia jakieś smugi. Jakby co, bardzo proszę, o bardzo, bardzoo dokładnie opisanie procesu czyszczenia - jakie ruchy i tak dalej.

mirasb
15-10-2011, 13:11
Witaj
Używam również C30D. Od wielu lat używam gruszki dla niemowląt z apteki (cała gumowa - nową przed użyciem trzeba wypłukać wewnątrz i porządnie wysyszyć).Lepsze są gruszki fotograficzne. Z wacika spirytus nie może kapać, mam być zwilżony.
Bateria powinna być na full , chociaż przed opadnieciem migawki w trakcie czyszczenia matrycy C30D syganlizuje dzwiękiem zbyt niski poziom naładowania.

Pozdrawiam
Mirek

dunablaster
15-10-2011, 13:27
A jak mówisz o czyszczeniu spirytusem a potem wytarciu na sucho - wacikiem - to znaczy płaskim wacikiem czy patyczkiem? Słowo wacik odnosi się też do patyczka..

mirasb
15-10-2011, 14:21
Witam
Patyczki kosmetyczne są zakończone po obu stronach wacikami.
Jeden zwilżam spirytusem , po czyszczeniu matrycy obracam patyczek i suchym wacikiem delikatnie poleruję .

Pozdrawiam
Mirek

dunablaster
15-10-2011, 15:14
A spirytus i wacik będą dobre na mgiełki które są na filtrze AA ?

dunablaster
17-10-2011, 20:53
Pojechałem sobie wacikiem po szkle (ale nie od matrycy, uff). Widzę ryski, ale nie wiem nawet, czy te ryski były wcześniej, czy też od wacika. A tak to jeżeli czyścić spirytusem, to jakim? Proszę o pomoc :)

Pozdrawiam, salut.
Adam.

dunablaster
18-10-2011, 17:52
Poczyściłem matrycę :D Jest dobrze. Ale szpatułkami, na mokro jedną, na sucho drugą. Koszt - 35 zł. Powiedzcie mi - z czego wykonany jest materiał na szpatułce do wycierania na sucho? Przyszła mi na myśl możliwość wymiany materiału na nowy :) Jest taka opcja?

Pozdrawiam.