PDA

Zobacz pełną wersję : Portret - winieta + co?



olek.tbg
17-06-2011, 23:06
Witam :)
Mam pytanie co do kilku zdjęć naszego kolegi z forum panas_k;)
Chodzi mi o zdjęcia ze strony 2 - a mianowicie jasną twarz i winietę.
Jak uzyskać efekt podobny do tego? krzywe w PS i zwykła winieta?
Spodobały mi się takie portrety, a jak na złość nie mogę teraz znaleść innych przykładów

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=74624&page=2

photographus
18-06-2011, 13:46
Nie prościej napisać PW do autora? Może uchyli rąbka...
pozd®ówka

olek.tbg
18-06-2011, 14:36
Nad tym także myślałem ;) Chodzi mi jednak nei tylko o te konkretnie zdjęcia, lecz zdjęcia w tym stylu-winieta i jasne twarze/jasne centrum kadru.
Zdjęcia te są jedynie przykładem,jak znajdę więcej to też tu wkleję;)

wiktor2323
18-06-2011, 20:22
Jasne twarze są zapewne dziełem dobrego naświetlania, a winiecie pewnie pomógł trochę Panas ;)

Demonos
18-06-2011, 20:27
Np. W RawTherapee 3 (wersja beta) można dodać winietowanie, dodatkowo można przesunąć winietę na osi x,y wedle upodobania i np. rozjaśnić obraz w ustawieniach Lab.

hyzop
19-06-2011, 08:11
Możesz też poczytać "PRACUJĄC NAD KADREM W CYFROWEJ CIEMINI" Davida duChemin on wręcz lubuje się w dodawaniu winiety jest 20 przykładów krok po kroku

igor58
19-06-2011, 08:55
ściągnij sobie darmowy PhotoScape; tam są winiety w filtrach. Fajny programik.

_igi
19-06-2011, 10:37
Jak znam krzyśka to pewnie każdą fotę mocno piłował w PS. Chociaż w dużym stopniu ten obrazek to kwestia body (5DII) i szkieł (35L, 50L, 85/1,8) Wszystkie w pełni otwarte mają dużą winietę.

Bardzo fajny obrazek za małą kasę, zarówno do cropa i na FF daje szkiełko Zeiss Jena 35mm f/2,4, potem trzeba ciągnąć taki plik za uszy w LR czy PS ;)

traphezz
19-06-2011, 10:59
Prosze Cie! Jaka zasługa 5d2 ? i eLek? Moze od razu niech jakis sredni format kupi bo bez tego sie nie obejdzie :o GO moze byc zasluga 5d+jasna stalka ale nie ta winieta. Ja nie widze tam zadnej nadzwyczajnej obrobki i jak ktos pisal chwila w LR i gotowe.

olek.tbg
19-06-2011, 11:32
Dzięki, pobawię się dziś i spróbuję czy mi się uda ;)

panas_k
19-06-2011, 13:59
Jasne twarze są zapewne dziełem dobrego naświetlania, a winiecie pewnie pomógł trochę Panas ;)

Dokładnie tak. Nie ma tutaj jakiejś specjalnej tajemnicy, ani efektów z pluginów, twarz była dobrze doświetlona w trakcie robienia zdjęcia, a naturalną winietę z obiektywu wzmocniłem nieco po zgraniu na komputer. Miękkość obrazka, kolory i reszta to już zasługa bardzo jasnego obiektywu Canon 50 1.2 otwartego do 1.2 i pełnoklatkowego body 5D Mark II. I kilku suwaczków z Photoshopa :)

@_igi już Ci nic więcej nie pokażę! :D A na poważnie to zależy o którym konkretnie zdjęciu mówimy, bo przy niektórych faktycznie podłubałem a są takie których postproces trwał kilka minut, nie ma reguł.

@traphezz Stałki same w sobie bardzo fajnie winietują, oczywiście celowo wzmocniłem ten efekt po zgraniu na komputer ale niejednokrotnie bardzo ładna winieta pochodzi wprost z aparatu. Także racja, jest tak jak mówisz i można całkowicie sztuczna winietę nałożyć na zdjęcie w komputerze ale będzie się ona nieco różnić od tej oryginalnej, obiektywowej.

luc_october
19-06-2011, 22:17
Prosze Cie! Jaka zasługa 5d2 ? i eLek? Moze od razu niech jakis sredni format kupi bo bez tego sie nie obejdzie :o GO moze byc zasluga 5d+jasna stalka ale nie ta winieta. Ja nie widze tam zadnej nadzwyczajnej obrobki i jak ktos pisal chwila w LR i gotowe.

Niestety się mylisz. te zdjęcia są z 5dII + 35l, a 35l winietuje na jakieś ~3EV na pełnej klatce. Dodatkowo podbicie kontrastu zwiększa efekt.

traphezz
19-06-2011, 23:07
Ale taka winiete jak jest na uzyskanych zdjeciach mozna w LR podkrecic bez problemu