PDA

Zobacz pełną wersję : Print screen - jak go poprawnie wykonać



jakub.nawrot
06-06-2011, 23:28
Proszę o potwierdzenie poprawności mojego rozumowania.

Ja i mój komputer są color management friendly. Monitor wide-gamut skalibrowany/oprofilowany. Gamut zdecydowanie ponad sRGB. Żadnych problemów z kolorami, FF z CMSem ok, PS, Lightroom, Gimp ok itd itd

Rozumuję tak - chcąc zrobić printscreena z tego co mam akurat u siebie na monitorze (okna aplikacji z CMS) muszę to zrobić tak:
a) przede wszystkim klawisz "printscreen" na klawiaturze,
b) następnie np w PS ctrl-v,
c) teraz PRZYPISUJĘ do tych suchych danych profil monitora zadeklarowany w systemie operacyjnym, w którym pracuję. Robię to, ponieważ printscreen został zebrany z pamięci obrazu już po wykonaniu konwersji z przestrzeni źródłowej materiału aplikacji do przestrzeni monitora, to co zostało zebrane jest opisane ryzami profilu monitora,
d) KONWERTUJĘ do np sRGB (jeśli w gruncie rzeczy akurat moja grafika nie zawiera kolorów spoza sRGB),
e) mogę bezpiecznie dzielić się z innymi tak przygotowanym printscreenem.

Zgadza się? Czy ktoś ma jakieś uwagi ? ;)

blackninja
08-06-2011, 23:36
Zapytaj na DFV, tam Ci powiedzą czy dobrze kombinujesz :D
Marek ;)

molsar
09-06-2011, 10:06
jakos zawile to brzmi.
co generalnie chcesz osiagnac?
jak masz monitor ktory podpiety ma profil np. AdobeRGB to screenshot bedzie mial ten profil.
W PS tworzac nowy dokument definiujesz jego przestrzen z automatu jaki ustawiles w jego CMS.
Wiec jak w photoshopie masz ustawiony working spaces na AdobeRGB to bedzie wszycho w tym profilu nie wmagajac konwersji.
jak chcesz potem to gdzies dac komus to poprostu zamien profil na inny w PS albo wybierz opcje save for web&devices

jakub.nawrot
09-06-2011, 10:50
Co chcę osioągnąć? Chcę mieć pewność, że dystrybuuję printscreen tak samo jak zdjęcie - czyli w takim stanie, że każdy inny użytkownik systemu z poprawnie działającym zarządzaniem kolorem, zobaczy go takim jakim ja go widzę po przygotowaniu i że jest on w bezpiecznej, uniwersalnej przestrzeni kolorów sRGB.

Jak ktoś ma profil AdobeRGB przypięty jako profil monitora w systemie to nie ma w ogóle mowy o zarządzaniu kolorem, bo profil AdobeRGB nie opisuje możliwości gamutowych żadnego monitora rzeczywistego na świecie.
Rozumiem, że pisząc "zamień" miałeś na myśli "konwertuj" (zgadza się?).
Opcja "save for web" może już sama z siebie załatwić konwersjię do sRGB (chyba, że się to zostawi odznaczone).

Zgodzę się natomiast z tym, że jak ktoś błędnie przypisze profil AdobeRGB jako profil monitora i pracuje w PS w AdobeRGB to jakby sytuacja sama omija problem, o którym wspominam...bo wtedy przestrzeń robocza PSa jest zgodna z przestrzenią kolorystyczną, do której aplikacja obrazująca coś z czego robiłem priintscreen, przeliczyła obrazowany materiał. Zgodzę się, że jak to potem przekonwertujesz do sRGB to z przymrużeniem oka (dużym) zachowasz jakoś_tam poprawny workflow. Jeśli jednak masz prawidłowo oprofilowany monitor i w PS ustawioną przestrzeń AdobeRGB, to jak wkleisz printscreena do PSa i przypiszesz (assign) mu AdobeRGB to masz sytuację, w której jest konflikt...dane z printscreena są opisane profilem monitora, a w PS masz przestrzeń AdobeRGB, która z profilem monitora nigdy nie jest i nie będzie zgodna. Nie możesz więc przyrównać danych 1:1, jesli to zrobisz to wartości kanałów R,G,B będą co prawda te same, ale to będą inne kolory.

Własciwe to jestem już teraz przekonany do swojego "printscreen workflow" w 99.9%, wątek wrzuciłem, gdy nie byłem taki pewny ;) ...i zostawiam 0.01% na wypadek gdybym coś przeoczył jednak ;)

airhead
09-06-2011, 11:10
a to tak dużo stracisz, jak print screen będzie w sRGB?

jakub.nawrot
09-06-2011, 11:13
a to tak dużo stracisz, jak print screen będzie w sRGB?

No jak strzelisz printscreen na szerokim gamucie i przypiszesz (assign) po prostu sRGB do tych przepisanych danych z kanałów R, G, B to strata jest duża...mniej więcej taka, jak między sRGB i AdobeRGB...czyli w printscreenie masz wyprane kolory ;)

...i żeby nie było niejasności...celem jest printscreen z opisem kolorów w sRGB, drobne elementy, które akurat na ekranie monitora były wyświetlane ponad sRGB nie są ważne (znaczy jak zostaną przekonwertowane w przestrzeń sRGB to się nic nie stanie) ;)