PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa Soligor PZ 420 AF i EOS 300V



barcin
28-12-2005, 14:37
Witam serdecznie w moim pierwszym poście i od razu przechodzę do pytań wyślij-mnie-na-google(tm) ;)

zastanawiam się nad lampą błyskową do mojego eos 300V, taką która zastąpi to wbudowane maleństwo.
wpadł mi w oczy Soligor PZ 420 i w związku z tym pytanie:
- co konkretnie stracę pracując z lampą która nie ma E-TTL?
- czy z 300V jakaś lampa ma możliwość błysku na drugą kurtynę?

myślę też o Metz Mecablitz 44 AF-3C lub SUNPAK 4000AF

od razu powiem, że tylko to (używane oczywiście) leży w moich możliwościach finansowych.

czego oczekuję od lampy:
- odchylanego palnika (jakby się jeszcze kręcił... byłoby super ;) )
- wspomagania AF (seria błysków puszczona przez wbudowaną lampkę potrafi czasem zamroczyć fotografowanych)
- nie zależy mi na gigantycznej liczbie przewodniej, raczej chciałbym używać jej do doświetlania odbijając od sufitu, ścian...
- pracy w automatyce (jak najściślej z aparatem :) ) i 1/2, 1/4.... mocy

domyślam się, że wymagania mam niezbyt sprecyzowane, ale mam nadzieję że jakoś mnie naprowadzicie....

pozdrawiam :)

gwozdzt
28-12-2005, 15:24
zastanawiam się nad lampą błyskową do mojego eos 300V,
i w związku z tym pytanie:
- co konkretnie stracę pracując z lampą która nie ma E-TTL?
- Synchronizację przy krótkich czasach migawki,
- FEL a co za tym idzie możliwość wyemitowania przedbłysku w celu zorientowania się czy lampie wystarczy mocy przy danym ujęciu.
- współprace z korpusami cyfrowymi, a nie mów że o tym nie myślisz ;-)


czy z 300V jakaś lampa ma możliwość błysku na drugą kurtynę?
Ze znanych mi to Canony 430EX, 550EX, 580 EX, Sigma EF-500 SUPER
Ze starszych pewnie też 420EZ, 430EZ, 540EZ, ale te nie mają E-TTL i tracisz wszystko co powyżej.


wpadł mi w oczy Soligor PZ 420, myślę też o Metz Mecablitz 44 AF-3C lub SUNPAK 4000AF
Nie jestem zwolennikiem wynalazków typu Sunpak, Soligor, Cullmann itp.
Zbieram nawet za to dowody wdzięcznoći :-)
http://canon-board.info/showpost.php?p=117253&postcount=3
z niefirmowych polecam jedynie Sigmę EF-500 oraz Metza, ale bez szczegółów odnośnie konkretnych modeli, bo nie znam tego systemu.


czego oczekuję od lampy:
- odchylanego palnika
380EX wystarczy.


(jakby się jeszcze kręcił... byłoby super ;) )
Tu już trzeba 420EX


- wspomagania AF (seria błysków puszczona przez wbudowaną lampkę potrafi czasem zamroczyć fotografowanych)
W zasadzie wszystkie wspomniane lampy to oferują. 380EX tylko środkowy pkt AF, reszta EX oraz Sigma wszystkie 7 pktow AF, starsze EZ wspomagają AF, ale nie wiem czy wszyskie pkty.


- nie zależy mi na gigantycznej liczbie przewodniej, raczej chciałbym używać jej do doświetlania odbijając od sufitu, ścian...
Tu się grubo mylisz, bo jeśli chcesz odbijać światło to właśnie jak najbardziej potrzebujesz dużą GN.


- pracy w automatyce (jak najściślej z aparatem :) ) i 1/2, 1/4.... mocy
Pracę z podziałem mocy oferują 430EX, 550EX, 580EX, Sigma EF-500 oray EZ o których wspominalem wczesniej.

KuchateK
28-12-2005, 18:09
Ja tak tylko formalnie...
Sigma EF 500 DG Super/ST doswietla tylko centralny punkt AF...

Ja podobnie jak kolega powyzej...
430EX, 550EX, 580EX, Sigma EF-500
Przy czym Sigma EF-500 DG ST posiada tryb manualny tylko 1/1 i 1/16 mocy.
DG Super od 1/1 do 1/128.

Do 1/1 powinno sie tez dac zmusic tez 420ex i 380ex odizolowywujac im styki.

Nawet jesli teraz masz analoga to lampy EZ sobie podaruj... Cyfry tanieja tak szybko ze warto o dodatkach myslec z uwzglednieniem przyszlosci (nawet nieco odleglejszej :D).

Pierwszy post tego watku tez swiadczy o tym ze produkty alternatywne sa tanie nie bez powodu :)
http://canon-board.info/showpost.php?p=116880&postcount=1

Silent Planet
29-12-2005, 14:40
KAŻDA lampa oferująca błysk na drugą kurtynę będzie tak błyskać z 300v.
To jest opcja zależna i od lampy i od korpusu; ten korpus takową posiada.

Edit:
Jako, że sam lampy używam baaaardzo sporadycznie postanowiłem nie inwestować dużo w błyska, to kupiłem ( już dawno temu ) wspomnianego przez Ciebie SunPaka PZ4000AF.
Tylko TTL, palnik odchylany w pionie, ale za to GN40 i zoom 28-80mm oraz rzutnik "kodu kreskowego", który bardzo dobrze sobie radzi.
Ma też te dziwactwa w stylu podziału mocy, ale szczerze powiem, że nigdy z tego nie korzystałem.

Ale jeśli zamierzasz często korzystać z lampy błyskowej to koniecznie kup coś, co oferuje pełny E-TTL.
Różnica jest widoczna.

barcin
29-12-2005, 15:39
@gwozdzt dzięki...

@KuchateK no niby uwzględniam przyszłość, ale w tej chwili jestem bardzo zadowolony ze slajdów Fuji. poza tym ceny cyfrówek są dla mnie za wysokie, podobnie jak ceny wszystkich lamp EX. poszukuję czegoś co mogłoby (ewentualnie) być kompromisem między możliwościami EX'ów a ceną oferowaną przez inne firmy...
szukam tylko idealnego skanera slajdów... ;)

@Silent Planet dzięki...
a jakie są Twoje subiektywne odczucia ze współpracy z Sunpakiem?
do tej pory też nie korzystam często z lampy.

Silent Planet
29-12-2005, 17:43
Subiektywnie?
Co tu pisać... błyska jak należy.
Dla mnie wystarczająca.

Jak bym poszukał to znalazłbym jakieś zdjęcia robione z tą lampą.

Roki
29-12-2005, 20:34
Również posiadam wspomnianego Sunpaka i jestem z niego całkiem zadowolony. Wspomaganie AF działa tylko z centralnym punktem, ale osobiście i tak tylko tego głównie używam więc dal mnie nie problem. Reszta jak wspomniał Silent Planet. Za stosunek cena/możliwości naprawdę mocne 4.