PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki obiektyw do zdjęc portretowych



olgajam
28-12-2005, 12:29
Witam,
To znowu ja :)
Znowu troche poczytałam i chciałabym sie zapytac czy posiadanie obiektywu o stalej ogniskowej z przeznaczeniem np. do zdjęc portretowych ma sens? Chodzi mi o taki o lepszych parametrach: jasniejszy, lepszy i wypasiony ale w dalszym ciagu za rozsadne pieniadze (1.5). Czy majac 300d + kita lepiej jednak kupic przecietny obiektyw ale zoom.

Jak takie staloogniskowe obiektywy sprawdzaja sie w praktyce? Tzn. jak z nimi pracujecie? Czy, jak ktos wczesniej napisal, "zoom w nogach" wystarcza? Czy taki obiektyw bardzo ogranicza? Czy mozna funkcjonowac majac kita + staloogniskowy (teraz mam tylko kita i zyje ale wizja wydania np. 1.5tys na cos co bedzie mi sluzyc tylko w bardzo specyficznych sytuacjach nie usmiecha mi sie :))



dzieki wielkie
Ola

K2_verti
28-12-2005, 12:38
ja bym na twoim miejscu się z kimś umówił, kto ma stałkę i postarałbym się przetestować, zobaczyć itd. !! :wink: to po pierwsze ! a pózniej sama zdecydujesz!!

Na pewno warto mieć jakieś cudo portretowe np. 85/1,8 choćby ze względu na plastykę obrazu, głębie itd.

najlepiej napisz jeszcze z kąd jesteś :)

Moris
28-12-2005, 13:00
ja bym na twoim miejscu się z kimś umówił, kto ma stałkę i postarałbym się przetestować, zobaczyć itd. !! :wink: to po pierwsze ! a pózniej sama zdecydujesz!!

Ta opcja wydaje się być najlepsza a i może znajdzie się ktoś życzliwy i pożyczy ci np Canon EF 50/1,8. Pozoomujesz troszkę nogami i być może przekonasz się do choćby tak stosunkowo taniej stałki.

No chyba że mieszkasz np. w Gołdapi i nie masz tam nikogo życzliwego :wink:

Ja na przykład posiadam Canon EF 50/1,8 i od chwili jak go kupiłem ani przez sekundę nie żałowałem ( no może jedynie tego że nie jest to EF 85mm f1.2L USM) ;). Więc jeśli może bywasz czasem na śląsku służę pomocą.

architect
28-12-2005, 14:14
Proszę bardzo kobieta na forum i zaraz - jedyne rozwiazanie to umówić się z kimś i potestować na żywo. he he
Szkoda, że nie mam stałki . No chyba, że koleżanka chce przetestować coś manualnego bez AF.

gietrzy
28-12-2005, 14:19
czy posiadanie obiektywu o stalej ogniskowej z przeznaczeniem np. do zdjęc portretowych ma sens?
Oczywiście.

Chodzi mi o taki o lepszych parametrach: jasniejszy, lepszy i wypasiony ale w dalszym ciagu za rozsadne pieniadze (1.5).
Canon EF 85/1.8 jest idealny do celów, o których piszesz. Uważam jednak, że powinnaś zakręcić i 50mm i 85mm by zobaczyć jaki styl pracy przy portecie będzie dla ciebie wygodniejszy, lepszy. Przy 50mm musisz być blisko modela, 85 pozwala odsunąć się od modela przy okazji nie będąc "za wąskim" w mieszkaniach, do portetu jednej osoby oczywiście.

Czy majac 300d + kita lepiej jednak kupic przecietny obiektyw ale zoom.
Nie rozumiem. Kit to całkiem przeciętny obiektyw, po f/8 nawet dobry (pomijam kontrast)

Jak takie staloogniskowe obiektywy sprawdzaja sie w praktyce? Tzn. jak z nimi pracujecie?
Zdjęcie jednej osoby 85/narazie 1.8 ;-) ; 135L na dworze/polu
Zdjęcie dwóch osób 50/1.4
Zdjęcie trzech osób 35L
Więcej Sigma 20/1.8
W zależności od potrzeb zoom w nogach.

Ulubione ogniskowe 30-85 na cropie (300D)