PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka przegladarka do zdjec?



virpower
28-12-2005, 01:26
Witam!
Ciekawy jestem bardzo w jakim programie przegladacie zdjecia zrobione no np Canonem 20D. Program dolaczany na plytce Canona z tymze aparatem daje wiele do myslenia, bowiem fotografie na nim przegladane, wygladaja ladnie i ostro. W dowolnej przegladarce komputerowej na tym samym komuterze, fotografie sa mniej ostre - DLACZEGO???? , I CZEGO UZYC??? FAKTYCZNIE PRZEGLADARKI CANONA? ...troche wolno chodzi...

MARANTZ
28-12-2005, 01:32
Fotki strzelam tylko w RAW-ie, tak też (bez obróbki) je nagrywam i dopiero jak coś potrzebuję to grzebię w zdjęciu. Dlatego jako "przeglądarki" używam RawShootera w takiej właśnie opcji.

Tomasz Golinski
28-12-2005, 02:00
Przeglądarka pod win: irfanview
Przeglądarka pod system operacyjny: gqview.

w Irfanie jest opcja "resample" od zwiększenia jakości.

digi-tech.pl
28-12-2005, 08:21
Pozwolę sobie na mały OT- czy znacie może jakąś darmową przeglądarkę grafiki (na potrzeby komercyjne) pracującą pod Windows, którą ma opcję konwertowania na popularne formaty, zmianę rozdzielczości, wybór rodzaju kompresji (w jpg)?

p13ka
28-12-2005, 09:22
Witam!
Ciekawy jestem bardzo w jakim programie przegladacie zdjecia zrobione no np Canonem 20D.

Jpegi - ACDSee
RAWy - Adobe Bridge lub BreezeBrowser

gietrzy
28-12-2005, 09:42
Witam!
Ciekawy jestem bardzo w jakim programie przegladacie zdjecia zrobione no np Canonem 20D.
BreezeBrowser

Tomasz Golinski
28-12-2005, 12:11
Pozwolę sobie na mały OT- czy znacie może jakąś darmową przeglądarkę grafiki (na potrzeby komercyjne) pracującą pod Windows, którą ma opcję konwertowania na popularne formaty, zmianę rozdzielczości, wybór rodzaju kompresji (w jpg)?
Post nr 3, ewentualnie 5.

sail0r
28-12-2005, 12:22
a na mnie bardzo pozytywne wrazenie zrobil ZoomBrowser aktualizowany do wersji 5.5.... serio.. uzywalem qpe roznych programow ale ostatnio jakos on mi najbardziej pasuje (suwak do zooma w fajnym miejscu, wyswietlane informacje z exifa na zdjeciu).

Art Mag
28-12-2005, 12:48
RAW'y najczęściej przeglądam w BreezeBrowser'ze. Generuje bardzo szybko podgląd. Łatwo nim wyciągnąć Jpeg'y z RAW'ów jeżeli były z nimi robione, a z nimi nie ma problemu np: w ACDSee. Ma w miarę przejrzysty interface. www.breezesys.com

digi-tech.pl
28-12-2005, 14:35
Post nr 3, ewentualnie 5.
Który w takim razie program opisany w poście trzecim lub piątym spełnia wszystkie moje warunki (darmowy do zastosowań komercyjnych i pod windows)?
A może ktoś zna dobry (płatny), lecz tani program do podglądania i konwertowania grafiki?

Tomasz Golinski
28-12-2005, 17:49
Aa, nie zauważyłem tego: komercyjne.

Jeśli chodzi o tani, to chyba wciąż irfan ;)

tomosj
28-12-2005, 18:29
Ja używam różnych przeglądarek. Ostatnio spodobał mi się program faststone (http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm).
Sam odwraca pionowe zdjęcia z Canona no i ma ciekawie rozwiązane kwestie menu pojawiające się przy podglądzie na pełnym ekranie po najechaniu myszką w którykolwiek bok monitora. Oczywiście z RAW-ami też sobie radzi.

digi-tech.pl
28-12-2005, 18:32
Niestety IfanView nie jest zbytnio tani :-( - kosztuje 12$ lub 10 Euro. Właściwie to jest cena do przeżycia, ale po pierwsze- mam u siebie w firmie ponad 100 komputerów, które potrzebują taką przeglądarkę, a po drugie tak naprawdę nigdzie nie można kupić tego programu z jakąkolwiek licencją (autor na swojej stronie pisze, iż przyjmuje "dotacje" za każdą komercyjną wersję, lecz niestety nie daje na to żadnego certyfikatu). U mnie w firmie certyfikat legalności to podstawa- mam akurat teraz miłych panów przeprowadzających audyt oprogramowania no i cały soft musi być legalny :smile:

Tomasz Golinski
28-12-2005, 19:15
NApisz do irfana, może coś wystawi ;) I pewnie dałoby się dograć z nim inną cene niż 10E x 100 kompów.

KuchateK
28-12-2005, 21:19
Xnview wyjdzie taniej na setke (600 ojro) :)
http://www.xnview.com/

You will receive the license by e-mail ASAP.
Nie wiem czy sie nada, no ale lepszy rydz niz nic...


Btw... Linuxa stawiaj :D

XnView for Linux, FreeBSD are FREE also for commercial use.

Jak pisze Tomek... Trzeba sie dogadac, inaczej to ciezka sprawa... Na certyfikaty w stylu majkrosofta z pudelkami i reszta to chyba za ta kase nie masz co liczyc...

digi-tech.pl
28-12-2005, 22:01
Btw... Linuxa stawiaj :D


Oj gdybym tylko mógł..... niestety moja firma używa bardzo specjalistycznego ;) oprogramowania, które stworzyli moi włoscy koledzy:twisted: , pracuje ono tylko pod windowsem.
BTW gdyby komukolwiek z Was udało się zainstalować choć jeden z tych programów bez niczyjej pomocy byłbym w stanie oddać za to samochód, dom, komputer i aparat :lol: (ale o tym w następnym odcinku:D )

Tomasz Golinski
28-12-2005, 23:21
Może pod wine działa?

digi-tech.pl
29-12-2005, 00:04
Może pod wine działa?
Aby pracować na jednym z programów trzeba:
-mieć excela
-wgrać microsoftowego agenta Jamesa+ jeszcze 3 czy4 innych
-zainstalowć drukarkę
-zmienić ustawienia regionalne na włoskie
-wgrać jakąś specyficzną czcionkę do systemu
-wgrać folder z bazą danych na c:\
-zainstalować kilka kontrolek (ActiveX)

W związku z powyższym nie będę nawet próbował przechodzić na linucha (choć sam jestem jego zwolennikiem).

Mamy tutaj niezły OT :-D

b'Art
29-12-2005, 03:11
Najszybsz IMHO Innfranviev, katalogowania picasa

joshua
29-12-2005, 12:43
(...) drugie tak naprawdę nigdzie nie można kupić tego programu z jakąkolwiek licencją (...) można, licencje na Irfana sprzedaje:
http://www.cro.skulski.pl
http://www.chstudio.pl
(masz fakturę, masz certyfikat licencyjny, do potrzeb ewentualnej kontroli dowód legalnego zakupu - FV- powinien wystarczyć)


Tani jest FastStone Image Viewer
"100-499 licenses $6"
http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm

virpower
30-12-2005, 11:22
Jpegi - ACDSee
RAWy - Adobe Bridge lub BreezeBrowser

Co do przegladarki, to ACDSee nie pokazuje tak zrobionego zdjecia jak program od Canona dedykowany do 20D. Zamglony obraz przy ACDSee wydaje mi sie byc faktycznie tylko do podgladu zdjec. Czy caly mechanizm wyswietlania obrazu jest taki sam w ACDSee jak w infranview (czy jak to sie pisze, sorryy..), i w innych programach, bo jakos Canonowski to inaczej przelicza, obraz jest lepszy, lecz np zdjecia nie mozna powiekszyc na caly ekran, a funkcje samoego programu sa bardzo ubogie. Czy to jest zwiazane z kodowaniem i odkodowywaniem zapisanego zdjecia? Cos jakos tak chyba mi sie zdaje.
WSZYSTKIEGO DOBREGO W NOWYM ROKU!!!! 2006:razz:

mruczek
04-01-2006, 18:14
a moze Picasa2. ja ją sobuie chwalę

Janusz Body
07-01-2006, 11:50
Bardzo długo byłem fanem ACDSee i kupowałem kolejne wersje. Już nie jestem. Program nie radzi sobie z profilami. Firma niby oferuje kupno wersji PRO za 122 USD tyle, że ta wersja od dłuższego czasu jest "coming soon".

Z wymienianych wczesniej w watku programów jedyną alternatywą dla PS Bridge, który ma wbudowaną obsługę profili jest FastStone. Radzi sobie nieźle z RAWami z 20D - przyjmuje ustawienia aparatu do wyświetlenia obrazka. No i potrafi "przetłumaczyć" obraz z profilu w którym jest zapisany do profilu monitora. Jedyny z "Color Management System for JPEG and TIFF with embedded profiles".

Ifran z profilami radzi sobie nędznie. Jest wkurzający przy różnych rozmiarach obrazków.

Picasa2 to program bardzo ostatno ekspansywnych googli. No to ma wszystko dobre co dobre jest w googlach czyli bardzo dobrą wyszukiwarke. Z wyświetlaniem nieco gorzej. Wpisanie słowa "profile" w helpie to już zupełna porażka. Your search - profile - did not match any answers in our knowledgebase. i to knowledgebase jest on line na stronie googli!

Janusz

guest1
07-01-2006, 12:20
nową ACDSee 8 zbiera sie niezle jak na poprzednie wer ktore strasznie wolno sie zbierały

jdw
07-01-2006, 12:54
fotostation - sporo gazetowych redakcji i agencji go używa, ma duże możliwości archwizowania, podpisywania key words itp. jak ktoś robi dużo zdjęć, albo gdzies je sprzedaje, bardzo ułatwia pracę.

Pszczola
07-01-2006, 14:22
Tyle, ze o ile pamietam fotostation jakies starszliwe pieniadze kosztuje...

joshua
07-01-2006, 14:37
Tyle, ze o ile pamietam fotostation jakies starszliwe pieniadze kosztuje...jakieś 500 ojro

gietrzy
07-01-2006, 15:22
fotostation - sporo gazetowych redakcji i agencji go używa, ma duże możliwości archwizowania, podpisywania key words itp. jak ktoś robi dużo zdjęć, albo gdzies je sprzedaje, bardzo ułatwia pracę.
A wersja PRO to podstawowe narzędzie w PAP.

joshua
07-01-2006, 15:26
A wersja PRO to podstawowe narzędzie w PAP.w Wybiórczej też, do tego SuperExpress i kilku innych

hekselman
08-01-2006, 00:32
Szanowni Koledzy!
W temacie "przeglądarka" chciałem się podzielić swoim odkryciem: PICASA.Darmowa przeglądarka przewyższająca wszystkie inne tak jak Canon....nikona....To przeglądarka (!) podkreślam: przeglądarka choć jakością np prezentacji albo "wścibskością" mnie powala - przeglądarka która infiltruje nie ściągnięte do końca pliki; ogląda Canonowskie RAWy; porządkuje wszystkie pliki w linii czasowej - I TO W JAKIEJ FORMIE i ZA DARMO!!!!Wystarczy wpisać w Google hasło - natomiast sama instalacja jest nieco...dziwnie wolna - prosze się nie niecierpliwić!Prosze o opinie testerów!Ja - wpisałem ją na pozycję NO.1.Dla mnie - wspaniała robota!Niech się schowają inne "wielofunkcyjne" typu Infra... czy Ace...:PICASA to jest to!

Mac
09-01-2006, 00:02
Może jestem konserwatywny za bardzo ale lubię ACDSee pozwala na szybkie przeglądanie plików.
BTW skąd można ściągnąć PICASA?

Vitez
09-01-2006, 02:56
BTW skąd można ściągnąć PICASA?

Google.com . Pierwszy link.

Szybciej zajeloby ci znalezienie samemu niz mi zajelo napisanie tego posta :roll: .

bonk
09-01-2006, 03:17
przepraszam a gdzie moge znalezc google.com? ;) ;)

sorry vitez nie moglem sie powstrzymac.
ale rozwalaja mnie takie pytania. :mrgreen:

muflon
09-01-2006, 10:25
przepraszam a gdzie moge znalezc google.com? ;) ;)
Zle. Prawidlowa wersja: skad mozna sciagnac google :)

quant
09-01-2006, 13:54
Dosyć niedawno zauważyłem, że tylko co niektóre przeglądarki uwzględniają profil monitora (o ile zaznaczy się odpowiednią opcję), co jest szczególnie ważne w przypadku monitorów LCD. Tymi przeglądarkami (z tych, które znam) są ZoomBrowser (dostarczany z aparatem) oraz BreezeBrowser. W przypadku większości zdjęć różnice z prezentacją zdjęcia (bez/z profilem monitora) nie są widoczne. W przypadku innych jednak takie różnice są...
Przy okazji podzielę się swoimi spostrzeżeniami:
1. acdsee : bardzo słabo wyostrza zdjęcia (choć trzeba przyznać, że jest najszybszą ze znanych mi przeglądarek)
2. irfan view: od IrfanView preferuję podobny, ale również darmowy xNview
3. xNview: darmowa przeglądarka; w porównaniu do IrfanView użycie zakładek np. można stworzyć zakładkę z hierarchią katalogów. Niestety nie daje możliwości uwzględnienia profilu monitora
4. BreezeBrowser: daje możliwość regulacji ostrzenia zdjęcia przy prezentacji, daje możliwość uwzględnienia profilu monitora. Drobna wade: nie pozwala w sposób dowolny "zoomować" zdjęć.
5. BreezeBrowser Pro: tak jak powyżej + jest szybka (cache)

iczek
09-01-2006, 15:26
Czy ktos uzywa Fotostation Pro ...?

jdw
09-01-2006, 16:39
Czy ktos uzywa Fotostation Pro ...?
w pracy. do niedawna v.4 teraz 5 i jakoś się nie mogę przyzwyczić. Trochę przebajerowana wg mnie.

iczek
09-01-2006, 16:49
a nie znadz adrssu gdzie mozna sciagnac tral'a w wersji 4 wlasnie? Slyszalem identyczne opinie, ze obecna wersja jest zbyt dalece podbajerzona, a nigdzie nie moge znalezc starych demo instalek...

jdw
09-01-2006, 17:01
jedyna szansa e-mule, kaza albo coś w tym stylu. Zgadza się, nowa wersja straciła na funkcjonalności kosztem bajerów.

iczek
09-01-2006, 18:38
nie korzystam z tych "pomocnikow" niestety... ok dzieki

b'Art
09-01-2006, 19:02
Zle. Prawidlowa wersja: skad mozna sciagnac google :)

Wątek o goglach (Tomasza) znajduje się w innym miejscu :)

mruczek
09-01-2006, 19:06
A ja bawię się FastStone. Gdzieś na tym forum znalazłem informację o niej i zaryzykowałem. Jej największym atutem jest to, że na full screen można oglądać 2 zdjęcia równocześnie. przewijanie lub powiększanie obrazu powoduje taką samą reakcję w drugim obrazku.
barzo przydatne przy porównywaniu dwóch podobnie naświetlonych zdjęc.
Polecam

Janusz Body
09-01-2006, 22:48
Dosyć niedawno zauważyłem, że tylko co niektóre przeglądarki uwzględniają profil monitora (o ile zaznaczy się odpowiednią opcję), co jest szczególnie ważne w przypadku monitorów LCD....


Dlaczego szczególnie ważne w przypadku LCD? Chyba dla CRT jest tak samo istotne :-)

Z przeglądarek darmowych z wbudowanym Color Management System jest FastStone Image Viewer. Na dodatek FastStone zasługuje na nazwe przy otwieraniu RAWów. To najszybciej działająca przeglądarka RAW w wersji full screen. Tak mi się wydaje :-)

CMS działa na jpeg i tiff zapisanych z profilem icc - wystarczy zaznaczyć opcje w Settings.

Janusz

KMV10
11-01-2006, 14:51
Muszę powiedzieć, że to XnView zaczyna mi się podobać....
Ma sympatyczną cechę oglądania zdjęć w osobnych okienkach, która miało np. stare ACDSee 3.x a późniejsze wersje tegoż zatraciły tę elastyczną funkcjonalność. Taby to gadżet, ale podoba mi się w czytanie .CRW i .CR2 :)

Edit - Właśnie sobie oglądam Picasa2 - soft ten ma bardzo sympatycznie rozwiązane drukowanie - może tam nie można zbyt wiele poustawiać ale w ramach dostępnych opcji jest naprawdę przydatny.

FOTODAREK
11-01-2006, 23:18
fajna ta PICASA - podoba się

mruczek
12-01-2006, 07:53
Tylko musisz pamietac, że poprawione pliki w Picasie trzeba eksportować do innego katalogu. Picasa w większości wypadków nie zmienia pkików jpg, tylko dane zapisuje w pliku pisaca.ini w każdym katalogu gdzie są zdjęcia.
Dlatego jakbyś poprawiał zdjęcie a potem chciał wysłać poprzez skopiowanie z katalogu, to w 90% wyślesz oryginalny, niemodyfikowany plik jpg.
Tak samo jest z obracaniem pliku. Zmian jest tylko w picasie.

Oakhallow
24-08-2006, 22:50
Czy ktos uzywa Fotostation Pro ...?
No właśnie dostałem toto na dysk i nie bardzo wiem jak ugryźć. W zasadzie nie mam prikazu tego używać, ale jak nie to, to potrzebuję coś co ściągnie zdjęcia z karty na dysk, do określonego przeze mnie folderu i utworzy subfolder z datą dzienną, następnie zmieni wsadowo nazwy według zadanego wzorca: prefix_numer pliku_data wykonania (RRRRMMDD). Prosta obróbka poziomów i kolorów mogłaby by być, choć niekoniecznie, bo mam PS2 do tego, a na koniec dobrze jakby potrafiło toto wysłać pliki na ftp.
Dotychczas zgrywalem canonowym softem, a reszta juz w Bridge i PS2, na koniec FileZilla do wysyłki. Ale jakby nie patrzeć to trochę uruchamiania jest.
Z mojej pierwszego kontaktu z fotostation to udalo mi sie edytowac opis wielu plikow na raz, dokonac edycji pojedynczych plikow, ale już zmienic nazw wedlug wzoru sie nie udalo. Zastanawiam sie czy te wszystkie bajery z jobami i setami sa przydatne w codziennej pracy?

Oakhallow

arturs
24-08-2006, 23:21
Pogadaj z MxW może fotoloadera poprawi ;-)
Pozdr
Artur

Oakhallow
24-08-2006, 23:48
Ech, zaczynam sie powoli przekonywać do tego cuda.
Duży plus, że ładnie wysyła na ftp za pomoca jednej akcji.

Ale jeszcze pytanko do użytkowników, czy da sie na tym pracować na dwóch kompach. Tzn np najpierw zgranie na laptopa a potem eksport całego "joba" na PC?

[edit]
Aha, no i oczywiście nie potrafi zgrywać do katalogów według daty wykonania, tylko według daty zgrywania. Chyba, że ja czegoś nie rozumiem, bo może ważniejsza jest data archiwizacji niż wykonania zdjęcia?

Oakhallow

bartosz108
29-08-2006, 00:11
Przeglądarka pod win: irfanview

w Irfanie jest opcja "resample" od zwiększenia jakości.

Dwoma rencami podpisuję się pod irfanview.
Jak dla mnie superwypas!
Jest intuicyjny, a jak się pogrzebie można w nim sporo zrobić.
Dla jpg jest np bezstratne przetważanie wsadowe itp.
Zajmuje mało miejsca i jest dość szybki.
I jest za free

c42
29-08-2006, 08:11
testowalem ostatnio na swoje potrzeby rozne przegladarki i zdecydowanym zwyciezsca zostal.... FastStone... naprawde rewelacja! przeszedlem z acdsee i powiem tylko tyle Faststone wymiata! pokazuje RAWy, ma kapitalny wyglad, ma ukryte opcje podczas przegladania zdjec na full screenie i tak teraz zeby sprawdzic zawartosc exifu robie tylko ruch myszka w prawy bok kadru i wyskakuja mi okienko z informacjami a zdjecia nadal na pelnym ekranie, oczywiscie kazdy bok monitowa ma swoja ukryta opcje... naprawde super sprawa aha i jeszcze jedna rzecz mi sie podoba ktora mi uswiadomila ze nie ma co za bardzo wyostrzac zdjec... zdjecia mozesz ogladac z wlaczona opcja "smooth" lub bez... no i szybkosc bo zdecydowanie szybciej laduje mi sie ta przegladarka od acdsee... dla mnie ten darmowy program zdecydowanie wygrywa z konkurencyjnymi komercyjnymi przegladarkami...

TomS
19-09-2006, 09:05
Nie chciałem robić nowego postu więc swoje pytanie dołączam do tego.
Czy znacie jakiś link skąd można ściągnąć Bridge?
Z góry dzięki

Oakhallow
19-09-2006, 10:20
Czy znacie jakiś link skąd można ściągnąć Bridge?


Pytanie podstawowe czy masz zainstalowanego Photoshopa?? Wnioskuje, że nie masz, bo inaczej mialbys Bridge'a. Elements sie nie liczy!!
W ktorym watku opisywalem swoje doswiadczenia z instalacja samego Bridge'a. Konkluzja jest taka, że nie dziala bez Photoshopa. Teoretycznie wymaga zainstalowania po protu jakiegos produktu Adobe, czyli powinno wystarczyc elements, ale nie wystarcza. Trzeba kopiowac biblioteki dll z instalacji (nie z plyty instalacyjnej, ale z instalacji na PC) Photoshopa, zeby w ogole to uruchomic, a po uruchomieniu i tak bedzie krzyczal ze nie ma Photoshopa. Zapewne można to jakoś ominąć, podstawiając pliki symulujące obecność Photoshopa, ale mnie sie już nie chciało bawić.
Samego Bridge'a raczej chyba nie znajdziesz w sieci. Ja wyciagnalem go z plyty instalacyjnej CS2.

Pozdrawiam!

Oakhallow