PDA

Zobacz pełną wersję : Wykres żywotności migawki w 40D



malang
29-05-2011, 14:43
Szukając 40d natrafiłem na taką aukcję:

http://allegro.pl/canon-40d-zestaw-dla-profesjonalisty-i1633143478.html

W samej aukcji zainteresował mnie nie aparat a ciekawy wykres zamieszczony w treści przez sprzedającego. Patrząc na obecną cene tego body można powiedzieć, że pomysł z pozytywnym zareklamowaniem niemałego przebiegu migawki działa, ale nie w tym rzecz. Ciekawi mnie za to pochodzenie tego wykresu i jego prawdziwość. Autor nie podał źródła tej grafiki, więc ciężko o weryfikację, choć moim zdaniem jego argumentacja jest całkiem sensowna. Większość wadliwych urządzeń psuje się po niedługim czasie użytkowania.

A co Wy forumowicze sądzicie o tym wykresie?

Pozdrawiam

Gryźli
29-05-2011, 15:00
Wykres pochodzi z strony:
http://www.olegkikin.com/shutterlife/canon_eos40d.htm

malang
29-05-2011, 15:08
A więc jednak prawdziwy wykres. Kiepsko szukałem jednak. Dziękuje za źródło :)

model
29-05-2011, 16:17
Wynika z niego, że im większy przebieg migawki tym mniejsze szanse na to, że z następnym zdjęciem nie padnie.

No faktycznie odkrywcze...

retter
29-05-2011, 17:11
40stka miała ten problem z siadaniem migawek ok 20k klapnięć. 50d już nie.

Kanghoy
29-05-2011, 17:14
Inna sprawa, że od 40stki nie ważne czy na gwarancji, czy też nie, migawkę wymienią za darmo jak padnie przed zakładanym przebiegiem, więc dla mnie to średni argument ;).

OsMax
29-05-2011, 22:57
Inna sprawa, że od 40stki nie ważne czy na gwarancji, czy też nie, migawkę wymienią za darmo jak padnie przed zakładanym przebiegiem, więc dla mnie to średni argument ;).

A z ciekawości zapytam gdzie takie info można przeczytać ?

Erg
30-05-2011, 13:37
A mi się wydaje, że sprzedający w aukcji nagiął nieco interpretację wykresu na swoje potrzeby. Kompletny wykres na stronie autora, pokazuje jednak, że prawdopodobieństwo padu migawki wzrasta z przebiegiem, tendencja jest wyraźna.
Poza tym, na chłopski rozum, padnięte migawki trzeba by przecież liczyć narastająco, bo sprzęt, który padnie przy 10 tysiącach, dalej nie jest już brany pod uwagę, a sprzęt który wytrzyma te 10 tysięcy, można również wziąć pod uwagę kiedy wytrzyma kolejne 10 tysięcy.
Weźmy na przykład pozycję z tabelki, dotyczącą aparatów z przebiegiem 18-27 tys. Proporcje na pierwszy rzut oka nie są złe. 45 aparatów ciągle hula, w 11 w tym własnie okresie migawka padła. Cztery razy więcej działających niż niedziałających. Dobry wynik. Ale popatrz w górę tabelki. Wcześniej padło już w sumie 56 migawek. To więcej, niż liczba działających aparatów z tym przebiegiem. Dolicz 11 z interesującego nas przedziału, i proporcje sprawny-niesprawny mają się jak 45-67. Gorzej niż chciałby sprzedający z aukcji. I niestety im niżej tabelki, tym proporcje te wyglądają mniej korzystnie, dla tych ciągle działających 40tek ;)
Pozdrówka

Kanghoy
30-05-2011, 15:49
A z ciekawości zapytam gdzie takie info można przeczytać ?

Zadzwoń do serwisu Canona/wpisz w wyszukiwarkę CB. Ile razy pojawia się taki post w moim stylu zaraz pojawia się to pytanie ;).

lukasz5DmkI
30-05-2011, 16:36
Pogubiłem się trochę w tych wykresach z ciekawości przejżałem wykres dla 5D i tam o ile dobrze zrozumiałem to migawka średnio pada po 146tyś jak wy myślicie?

model
30-05-2011, 17:27
idąc z psem na spacer macie średnio po trzy nogi ;)




także ten wykres znaczy mniej więcej tyle samo :P

lMl
07-06-2011, 13:09
Ciekawe statystyki, ale moim zdaniem trochę źle zinterpretowane dane. Trzeba by brać pod uwagę wszystkie aparaty w całym okresie ich życia a nie w danej chwili. Te wykresy pokazują tylko ile na dzień dzisiejszy jest aparatów, które działają, lub padły przy określonej liczbie kliknięć. W dodatku dla każdego zakresu potrzebnych by było minimum 30 sztuk, żeby statystyka w miarę realnie odzwierciedlała rzeczywistość. Na tą chwilę jest to raczej ciekawostka.
Swoją drogą niezłe statystyki ma Olympus E-1:
http://www.olegkikin.com/shutterlife/oly_e1.htm

Merde
07-06-2011, 16:17
Ciekawe statystyki, ale moim zdaniem trochę źle zinterpretowane dane.

E tam, to jest po prostu kreatywna interpretacja na potrzeby aucji allegro.

lMl
07-06-2011, 16:40
I ktoś się na to złapie?
W ogóle to się zdziwiłem, bo myślałem, że po 150 tys. to norma dla tego typu aparatów.

Sławek
07-06-2011, 17:07
Mnie w 40D gigawka padła po 18 000. W 7D po 6000 mechanizm lustra.

lMl
07-06-2011, 17:18
No to niezłe szczęście. Takie rzeczy nie powinny się w sumie dziać. Teraz sobie myślę, że niezłym ryzykiem jest kupować sprzęt używany w takim układzie.

mar_ko
07-06-2011, 20:43
Może jest trochę tak, jak z autem. Sąsiad kupił kilka lat temu salonowego VW. Po różnych przebojach pozbył się go po roku.
Przy okazji - z jakim średnim (tak, znam statystyki że ja i pies mamy średnio po trzy nogi) przebiegiem kupilibyście używany 5d? Warto brać taki, który "nastrzelał" powyżej 50tys.?

Sławek
07-06-2011, 22:20
Może jest trochę tak, jak z autem. Sąsiad kupił kilka lat temu salonowego VW. Po różnych przebojach pozbył się go po roku.
Przy okazji - z jakim średnim (tak, znam statystyki że ja i pies mamy średnio po trzy nogi) przebiegiem kupilibyście używany 5d? Warto brać taki, który "nastrzelał" powyżej 50tys.?
Moja stara piątka miała około 130 tys i poszła w drugie amatorskie ręce gdzie działa bez zarzutu. Nowa ma niewielki jeszcze przebieg więc trudno coś powiedzieć.

Sławek
08-06-2011, 09:53
Myślę że nie chodzi o jeden przypadek tylko o całe partie produkcji.

mayday
08-06-2011, 10:49
zgadzam sie z przedmowcami, ale mam znajomego ktory juz migawke z 4 razy wymienial w swoim 30d, a pozniej jeszcze mu inne rzeczy padly, a ja mam i dziala wszystko juz okolo 3 lat a aparatu nie oszczedzam , trzeba dobrze trafic,