PDA

Zobacz pełną wersję : oświetlenie LED



saer
27-05-2011, 19:45
chciałbym rozpocząć wątek nt. oświetlenia LED, które ostatnio staje się coraz popularniejsze w świecie DSLR i nie tylko. zwłaszcza teraz na NAB 2011 bardzo duży przeskok widać na LED'y w światku lustrzankowym i nie tylko.
jeżeli macie jakieś takie "zabaweczki", używacie albo macie ciekawe linki proszę piszcie tutaj o tym

Jan Bielecki
01-06-2011, 10:41
Ostatnio zaopatrzyem się w LEDy tutaj:

http://www.studyjne.com/index.php?page=shop.browse&category_id=44&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=1

W dwa modele LED-144VC i jeden LED-312VC. Bardzo przyzwoite oświetlenie w stosunku cena/efekt. Baterie trzymają bardzo długo a możliwość ustawienia temperatury barwy bez konieczności bawienia się w filtry zewnętrzne cieszy :)
Oczywiście są to zbyt słabe moce ale poważnych produkcji ale jako doświetlenie planu w terenie, gdzie nie ma w okolicy stałego źródła energii lub czasu na rozkładanie dużej ilości sprzętu - rewelacja.

saer
01-06-2011, 10:58
a duża różnica w mocy i rozświetlaniu jest między tymi 144VC i 312VC? ja właśnie zastanawiam się nad tym ringiem 352SR z tej stronki, którą podałeś.

Jan Bielecki
01-06-2011, 11:52
a duża różnica w mocy i rozświetlaniu jest między tymi 144VC i 312VC? ja właśnie zastanawiam się nad tym ringiem 352SR z tej stronki, którą podałeś.

Jest, chociaż nie kolosalna. 144VC daje radę.
Zaletą kupienia dwóch może być to, że mają zaczepy dzięki którym można je łączyć. Wtedy możesz używać ich osobno (głównej i kontrowej) lub razem (jako jednego mocniejszego oświetlenia).
A ten ring miałem w rękach w poniedziałek. Z nim można by już spróbować filmować na słońcu, fajna rzecz.

saer
01-06-2011, 13:17
nie orientujesz sie jak z tym ringiem w plenerze wygląda sprawa zasilania? bo on chyba potrzebuje prądu stałego? sa jakies generatorki pod to gdzies moze?

Jan Bielecki
01-06-2011, 14:14
nie orientujesz sie jak z tym ringiem w plenerze wygląda sprawa zasilania? bo on chyba potrzebuje prądu stałego? sa jakies generatorki pod to gdzies moze?

Szef ProLite zapewnia, że niedługo bedzie wersja z zasilaniem bateryjnym - pewnie trochę droższa ale raczej nie miażdżąco ;)

Kolekcjoner
02-06-2011, 19:40
A jak z kolorem światła białego? Bo te led-y z którymi ja się dotąd zetknąłem wyglądają pod tym względem tragicznie.

Jan Bielecki
02-06-2011, 21:01
A jak z kolorem światła białego? Bo te led-y z którymi ja się dotąd zetknąłem wyglądają pod tym względem tragicznie.

Tzn. te LEDy gdy kręcisz pokretłem mają zakres miedzy temperaturą 3200 a 5600. Czyli żarowe i teoretycznie dzienne.

Kolekcjoner
02-06-2011, 21:10
No właśnie o to mi chodzi na ile to światło jest porównywalne z np. halogenami albo HPL? Bo te led-y z którymi ja mam do czynienia dają istotnie wyłącznie teoretycznie białe światło. W kamerze wygląda ono fatalnie.

strideer
02-06-2011, 23:06
Tak dla bajeru pobawiłem się w mierzenie spektrofotometrem światła dziennego i takiego jakie dają żarówki LED. Pomijając natężenie światła, temperaturę barwową, etc. to szczególnie interesujące jest porównanie współczynnika CRI, określającego jakość oddawania barw przez źródło. Dla światła dziennego jest to prawie 100 (czyli prawie maksymalna możliwa wartość). Dla LED-ów jest odrobinę poniżej 70, czyli nawet gorzej od świetlówek kompaktowych klasy domowej. Jak lampy czy panele LED-owe dają podobne rezultaty, to ich użyteczność do fotografowania jest mocno dyskusyjna - o ile czynnikiem ma być jako takie odwzorowanie kolorów na zdjęciach.

tezmarek
03-06-2011, 00:38
No właśnie o to mi chodzi na ile to światło jest porównywalne z np. halogenami albo HPL? Bo te led-y z którymi ja mam do czynienia dają istotnie wyłącznie teoretycznie białe światło. W kamerze wygląda ono fatalnie.

Moje doświadczenia z LED są podobne (a mam ich kilka rodzajów). Co prawda nie używałem ich do oświetlenia w fotografii, ale do oświetlenia w kuchni. W końcu musiałem zastosować na większości z nich filtry korekcyjne na te "źródła światła", żeby żona nie wyrzuciła mnie razem z tymi całymi ledami z domu. ;).

Przemek_PC
03-06-2011, 08:23
Mam chińską lampkę LED coś w stylu CN-126 ale podobno lepsza wersję o szerszym kącie świecenia i podobno nie dającą zielonej poświaty. Delikatna poświata zielona jednak jest ale nie jest to problemem kiedy LED jest jedynym źródłem światła bo można się spokojnie do światła LED wybielić. Schody zaczynają się przy doświetlaniu bo po wybieleniu do światła dominującego wszystko oświetlone LED-em wygląda jak ufoludek. Rozwiązaniem jest zastosowanie filtra w moim przypadku Half Minus Green. W sumie ten filtr umieszczę chyba na stałe choć tracę według informacji producenta 2/3 przysłony ale zielona poświata znika. Do doświetlania przy świetle żarowym należałoby teoretycznie zastosować Half Minus Green i dodatkowo CTO co w zależności od gęstości CTO da stratę całkowitą 1-1 1/3 przysłony.

tezmarek
03-06-2011, 09:06
...Schody zaczynają się przy doświetlaniu bo po wybieleniu do światła dominującego wszystko oświetlone LED-em wygląda jak ufoludek. Rozwiązaniem jest zastosowanie filtra w moim przypadku Half Minus Green. W sumie ten filtr umieszczę chyba na stałe choć tracę według informacji producenta 2/3 przysłony ale zielona poświata znika. Do doświetlania przy świetle żarowym należałoby teoretycznie zastosować Half Minus Green i dodatkowo CTO co w zależności od gęstości CTO da stratę całkowitą 1-1 1/3 przysłony.

Spróbuj Lee 154 Pale Rose - ma znacznie mniejsze straty (w ramach rekomendacji - żona w kuchni zaakceptowała takie światło ;) ). Niestety sporo zależy też od widma diód i w sumie trzeba dobierać indywidualnie. Z kuchennymi diodami najlepsze efekty dawał inny filtr, ale był tylko "w szkle" więc sobie darowałem. Stosowanie większości LED do doświetlania w fotografii, to moim zdaniem spore wyzwanie.

Nol
03-06-2011, 16:24
(...) szczególnie interesujące jest porównanie współczynnika CRI, określającego jakość oddawania barw przez źródło. Dla światła dziennego jest to prawie 100 (czyli prawie maksymalna możliwa wartość). Dla LED-ów jest odrobinę poniżej 70, czyli nawet gorzej od świetlówek kompaktowych klasy domowej. Jak lampy czy panele LED-owe dają podobne rezultaty, to ich użyteczność do fotografowania jest mocno dyskusyjna - o ile czynnikiem ma być jako takie odwzorowanie kolorów na zdjęciach.

To prawda, że jeśli chodzi o zawartość widma to zwykłe lampy LED dają tragiczne wyniki, gorsze od CFL. IMO kompletnie nie nadają się jako źródło światła w fotografii (profesjonalnej). Nie jest to bariera technologiczna nie do przeskoczenia, ale na ten moment jestem prawie pewien, że nie ma możliwości kupna zoptymalizowanych lamp ot tak sobie w sklepie w handlu detalicznym. Pracowałem przez krótki czas dla firmy produkującej takie wyroby high-end, jednak dostępność była ograniczona do klientów korporacyjnych, muzeów itp instytucji. Większość produktów w sklepach to zabawki, które po prostu świecą (owszem mocno, ale wysokiego i prawdziwego CRI ciężko po nich oczekiwać).

Tezet-gdynia
07-06-2011, 01:38
Większość produktów w sklepach to zabawki, które po prostu świecą (owszem mocno, ale wysokiego i prawdziwego CRI ciężko po nich oczekiwać).

A jakie CREE polecisz w takim razie ? Bo prawde mowiac, nie jest ciezko dostac jakiekolwiek. I to w wersjach:

biały zimny: 5000 - 8300K
biały neutralny: 3700 - 5000K
Outdoor: 2600-5300
biały ciepły: 2600 - 3700K

Ceny tez nie sa wygorowane, biorac pod uwage ile swiatla daja w dobrej konfiguracji, i na dobrym radiatorze :)

Maggot
07-06-2011, 17:53
Cree a cri to 2 rozne sprawy :) i co najgorsze obie dotycza ledow

Nol
07-06-2011, 19:08
A jakie CREE polecisz w takim razie ? Bo prawde mowiac, nie jest ciezko dostac jakiekolwiek.


Cree a cri to 2 rozne sprawy i co najgorsze obie dotycza ledow

To nie jest kwestia samych diod. CREE niewiele Ci tu pomoże - to chodzi o zawartość widma oraz kierunkowość światła. Aby osiągnąć dobre parametry w jednej lampie często miesza się diody o różnej temperaturze barwowej, np. biały ciepły z zimnym lub w wersji kolorowej - diody czerwone, zielone i niebieskie. Dodatkowo dochodzi sprawa odpowiedniej optyki, która rozproszy to światło. Z punktu widzenia elektrycznego zapewnia się nie tylko bardzo precyzyjną regulacje prądu, ale także początkową kalibrację diod na linii produkcyjnej. Algorytmy analizują na bieżąco parametry każdej diody łącznie z temperaturą, by nie dochodziło do 'przesuwania' temperatury barwowej oraz natężenia światła.

Niestety w domu nie upichcisz niczego, co by choć nawiązywało do rezultatów lat badań wielu inżynierów/naukowców. Z drugiej strony nie oznacza to, że nie będziesz w stanie zrobić czegoś, co będzie Ci wystarczało. Ja niestety nie mam aż tylu doświadczeń, by podać Ci odpowiednie diody. A cała zabawa zaczyna się dopiero od ich sterowania :)
Przeglądnij fora amatorów budowy latarek LED (polskie i zagraniczne) - oni tam się dość mocno specjalizują w temacie diod CREE. Prawda jest taka, że bez eksperymentów się nie obejdzie, a to pochłania sporo czasu i pieniędzy.

Canion
27-09-2011, 09:00
Pora podbić temat.
Czy ktoś kupił panel LED ,używa go i jest zadowolony z efektów? Może podzieli sie spostrzeżeniami?

i pytanie dodatkowe. czy gdzieś w Warszawie jest możliwość wypożyczenia takich paneli badż innego oświetlenia bedącego w zakresie naszych dyskusji odnośnie filmowania.?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Może któs testował ten panel? http://allegro.pl/profesjonalna-lampa-diodowa-1200-led-230v-w-wa-i1834763694.html

agadam
26-10-2011, 20:51
Przy kamerze mam LL2120 Akurat Lighting (jestem b. zadowolony)
Przy 5D mkII mam stałki ;)