PDA

Zobacz pełną wersję : PROBLEM Z OBIEKTYWEM CANON EF15mm FISHEYE



adnxxx
23-05-2011, 11:26
Witam,
Mam taki oto problem. Kupiłem już dawno obiektyw 15mm canona fisheye.
Obiektyw używałem razem ze starym body 350d. Od czasu zakupu ostrość ustawiała się bardzo powoli i dość głośno (3 razy wolniej niż na kitowym obiektywie i głośniej).
Teraz silnik stanął i zdechł. Po przełączeniu szkła z autofokusa na manual i próbie ruszania ostrością, czuć bardzo widoczny opór. Tak jakby silnik się zatarł (o ile to możliwe), lub nie był.....nasmarowany... że tak powiem :)
Problem jest mechaniczny, czyli jak jest na autofokusie i chcę zrobić zdjęcie to słychać że silnik się włącza ale nie może ustawić ostrości ponieważ ten opór jest na tyle silny że silniczek nie daje sobie rady i stoi w miejscu.
Chciałbym zapytać czy ktoś miał podobny problem i czy jest sens aby rozbierać obiektyw samemu i sprawdzać co może być przyczyną.
PS.
Przy okazji zna ktoś serwis na Dolnym Śląsku?

Dzięki!

ghrond
23-05-2011, 11:54
robiłeś to kiedyś? jeśli nie to w kicie można grzebać, ale obiektywu za 2,5k zł to bym raczej nie ruszał. ślij na żytnią - w ostateczności nie musisz decydować się na naprawę i zapłacisz tylko kuriera

szmitkens
23-05-2011, 12:10
ja kiedyś rozbierałem swojego carl zeiss-a (M-42, listki przysłony mi się przycinały). W zasadzie naprawiłem, to co chciałem, ale przez nieuwagę, zniszczyłem coś innego :cry:
Do tej pory leży gdzieś w szafce...
Dlatego lepiej wyślij go do serwisu, żeby mieć spokojną głowę, a z tego co opisujesz, wydaje mi się , że serwis jest nieunikniony.

morfeush
23-05-2011, 13:33
z wlasnego doswiadczenia potwierdzam ze w tm wypadku lepiej bedzie ci jak oddasz do serwisu gdzies . lepiej wydac troche i miec pewnosc niz pozniej kupowac drugi obiektyw

Bolek02
23-05-2011, 17:43
Sam i tak niewiele zdziałasz w tej materii. Poza tym w tym obiektywie do manualnego ostrzenia nie ma potrzeby przełączania napędu i nic się nie zepsuje. opisany przez Ciebie przypadek sugeruje, że to nie napęd jest winien zaistniałej sytuacji. Wyślij do Serwisu :) bedziesz spał spokojnie.

RomanS
23-05-2011, 19:06
Wbrew sugestia ten obiektyw nie ma - FTM (Full Time Manual), tak ze trzeba przelaczac MF/AF.

Bolek02
23-05-2011, 19:48
Wbrew sugestia ten obiektyw nie ma - FTM (Full Time Manual), tak ze trzeba przelaczac MF/AF.

Ten obiektyw posiada napęd łukowy AFD (Arc Form Drive).

RomanS
23-05-2011, 19:50
Ten obiektyw posiada napęd łukowy AFD (Arc Form Drive). OCZYWISCIE i nie ma FTM!