PDA

Zobacz pełną wersję : Dyskusja o zasadach "Szkoła fotografii CB"



Kubaman
26-12-2005, 21:22
Witam,
niedawno AGO zapodał pomysł, który chyba powoli się materializuje, a nazywający się Baza wiedzy. Przyszła mi do głowy szalona myśl :twisted: , która może okazać się bardzo ciekawym, oryginalnym i przede wszystkim wyczekiwanym pomysłem.

Mamy na forum sporo świetnych, doświadczonych fotografików, często zawodowców, a czasami tylko amatorów, którzy jednak świadomie dążą do swojego fotograficznego celu i mają już sporą wiedzę praktyczną. Reportaz, fotografia ślubna, teatr, zdjęcia nocne, sport, landszafty, ptaki, samoloty.

Co myślicie o pomyśle internetowej szkoły fotografii prowadzonej przez nas samych :roll: . Polegało by to na prezentowaniu jednego, starannie wybranego i ciekawego technicznie i wizualnie zdjęcia i dokładny opis autora dotyczący okoliczności, zamiarów, intencji i całej otoczki "mentalnej". Do tego konkretny opis techniki i zastosowanych trików, dający taki a nie inny efekt wizualny. Myślę, że raczej nie będzie tu osób, które nie zgodziłyby się zdradzić choćby małego sekretu swojego warsztatu, a większość zrobi to bez żadnych oporów. Chodzi o konkretny jeden przykład, z kompletną analizą (choćby krótciutką i prostą) - wielu może się zdziwić, o czym należy pamiętać :wink:

Oczywiście, potrzeba mądrej moderacji, bo forum rośnie i mogą się pojawić tfurcy próbujący trollować i niszczyć nam forum, a nie dzielić sie swoją wiedzą i umiejętnościami. Widziałbym to raczej jako przygotowanie fotki i jakiegoś szkicu, akceptacji przez moderatora i publikacji ewentualnie z linkowaniem do podobnych tematów i rozwinięć podobnych tematów w sieci. Można zrobić wątek z listą życzeń forumowiczów do konkretnych osób czy zdjęć.


Co myślicie?

P.S> wpadłem na taki pomysł, oglądając któryś raz zdjęcia Jarka Jaworskiego (a konkretnie papieską pielgrzymkę na Ukrainę) - może pierwsza propozycja na lekcję? W dodatku, gdyby Jarek się zgodził, byłby to start w naprawdę niezłym stylu :grin:

akustyk
26-12-2005, 21:28
OK, jestem za

adamek
26-12-2005, 21:37
Pomysł wydaje się interesujący. Bardzo interesujący. :)


Można zrobić wątek z listą życzeń forumowiczów do konkretnych osób czy zdjęć.


Ale tylko w tej formie ma sens. Bo jeśli każdy ma zamiar prezentować swoje najlepsze zdjęci (albo najlepsze 5 zdjęć :) ), to wyjdzie z tego niezły galimatias.... zwłaszcza że wiele osób za taką szkołe fotografowania zabierać się nie powinno. Na przykład po co komu by była analiza zdjęć takiego ludka jak ja?

Kubaman
26-12-2005, 21:55
Ale tylko w tej formie ma sens. Bo jeśli każdy ma zamiar prezentować swoje najlepsze zdjęci (albo najlepsze 5 zdjęć :) ), to wyjdzie z tego niezły galimatias....
Nie no tak to oczywiście nie ma sensu !. Starałem się napisać wyraźnie i powtórzę: do tego potrzebna jest mądra moderacja.

Widzę to tak: potrzebowalibyśmy nowego działu na forum. W środku przyklejony wątek z listą życzeń - ale bez żadnej dyskusji, co najwyżej z odpowiedziami autorów, czy mają chęci, bo się rozjedzie i popłynie OT rzeka. No i pozostałe wątki z kolejnymi "lekcjami". Myślę, że bazując na liście życzeń, można by stworzyć i opublikować plan publikacji na najbliższe tygodnie/miesiące (osobny wątek w tym samym dziale ?). Wtedy każdy by wiedział, czego się można spodziewać w najbliższym czasie i wąek z listą życzeń nie byłby ciągłym powtarzaniem tych samych próśb.

Kto wie, gdyby ruszyło i się udało, może byłaby szansa zaprosić znanych fotografików do publikacji (lub choćby podlinkowania zdjęcia ) z wartościowym opisem? To brzmi trochę jak harcerze ;) ale myślę, że są tacy ludzie, którzy by byli skłonni coś takiego zrobić dla fotografii.

Macio
26-12-2005, 22:00
Nie no tak to oczywiście nie ma sensu !. Starałem się napisać wyraźnie i powtórzę: do tego potrzebna jest mądra moderacja.

Widzę to tak: potrzebowalibyśmy nowego działu na forum. W środku przyklejony wątek z listą życzeń - ale bez żadnej dyskusji, co najwyżej z odpowiedziami autorów, czy mają chęci, bo się rozjedzie i popłynie OT rzeka. No i pozostałe wątki z kolejnymi "lekcjami". Myślę, że bazując na liście życzeń, można by stworzyć i opublikować plan publikacji na najbliższe tygodnie/miesiące (osobny wątek w tym samym dziale ?). Wtedy każdy by wiedział, czego się można spodziewać w najbliższym czasie i wąek z listą życzeń nie byłby ciągłym powtarzaniem tych samych próśb.

Kto wie, gdyby ruszyło i się udało, może byłaby szansa zaprosić znanych fotografików do publikacji (lub choćby podlinkowania zdjęcia ) z wartościowym opisem? To brzmi trochę jak harcerze ;) ale myślę, że są tacy ludzie, którzy by byli skłoinni coś takiego zrobić dla fotografii.

Pomysł bardzo fajny, tylko kto dokonywałby segregacji zdjęc ? IMO najpierw powinien być temat, potem podsyłanie zdjęc, wybór najlepszych i prośba o jasne wytłumaczenie co i dlaczego ;) A gdyby zawodowi fotograficy się odezwali to w ogóle byłoby już super.

Kubaman
26-12-2005, 22:10
Pomysł bardzo fajny, tylko kto dokonywałby segregacji zdjęc ? IMO najpierw powinien być temat, potem podsyłanie zdjęc, wybór najlepszych i prośba o jasne wytłumaczenie co i dlaczego ;)
nie, nie tak to widzę, bo się zrobi partyzantka.
Popatrz - mamy wątek "życzeniowy". Piszesz w nim, że ciekawi cię zdjęcie Muflona z Axalp i podajesz linka. Muflon odpisuje, że nie napisze, bo to zdjęcie strzeliła jego żona przypadkiem jak czyściła filtr UV ;) No to ja piszę w następnym poście do Jarka Jaworskiego że chciałbym się nauczyć czegoś o którymś zdjęciu z serii z wizyty papieża na Ukrainie. Jarek odpisuje OK. Moderator kontaktuje się z Jarkiem, ustalają zdjęcie i mniej więcej formę wypowiedzi (wszak mamy się czegoś nauczyć, więc musi być jakaś przejżystość). Jarek i jego temat jest wpisywany przez modertora do terminarza publikacja (na za trzy tygodnie bo już w kolejce wcześniej byli wpisani inni :mrgreen: ). Nadchodzi czas, Jarek publikuje, my się pytamy w wątku i dociekamy jak on to zrobił. A jak jedzie OT, to moderator tnie bezlitośnie, bo to jest szkoła CB :mrgreen:

muflon
26-12-2005, 22:38
Mi się pomysł podoba. To o które to zdjęcie z Axalp chodzi? ;-)

Kubaman
26-12-2005, 22:46
myślę, że aby było dostatecznie dużo czasu na dyskusję i pytania do autora, trzeba by publikować kolejne "lekcje" np. co dwa tygodnie. W ten sposób będziemy mieli sporo zabawy na długie miesiące. A i forum zyska, bo jak ktoś będzie trollował i dostanie bana, to się już u nas Gudzowatego nie zapyta o "Lekcję zabijania" (i może przestaną gadać, że są tu z przymusu, nudów, misji, umartwiają się itp. ;) )

Tomasz Golinski
27-12-2005, 00:05
Dobra, to kto pierwszy ma jakieś życzenia?

Chyba ten wątek może przejąć funkcję życzeniowego, albo można założyć nowy w "Technice". Jak pomysł się rozwinie, to mozna będzie poprosić Hazana o nowy dział.

Il fuoco
27-12-2005, 00:19
fajna sprawa:D mam nadzieję dużo się obryć tym sposobem.
i od zawsze interesowało mnie jak sven zrobił zdjęcie orła które było prezentowane w wątku pt."moje najlepsze zdjęcie"

Nicram
27-12-2005, 00:23
a jeżeli komus cosik się nie będzie podobało w danym zdjęciu, to proszę wytłumaczyć się dokładnie ("jak na spowiedzi") a nie walnąć "do bani" itp.

Tomasz1972
27-12-2005, 00:31
a jeżeli komus cosik się nie będzie podobało w danym zdjęciu, to proszę wytłumaczyć się dokładnie ("jak na spowiedzi") a nie walnąć "do bani" itp.
:-) Przecież nauczyciel ma zawsze rację , więc co ma się nie podobać w fotach nauczyciela :-)

Jac
27-12-2005, 01:12
Dobra, to kto pierwszy ma jakieś życzenia?

Chyba ten wątek może przejąć funkcję życzeniowego, albo można założyć nowy w "Technice". Jak pomysł się rozwinie, to mozna będzie poprosić Hazana o nowy dział.
ja bym to widzial tak: dwa watki, jeden 'ksiega zyczen' i wolna amerykanka tak zeby latwo sie go mozna bylo pozbyc w razie czego, drugi do edycji tylko dla modow z sama esencja i dokaldnie sprecyzowanymi zyczenimi jako pierwszy post, np. taki

----------------------------------------------------
1. pytanie pierwsze odnosnie robienia zdjec
2. pytanie drugie odnosnie robienia zdjec w nocy
3. pytanie trzecie odnosnie robienia zdjec z szara polowka
===========================================
odpowiedz do pytania1
===========================================
odpowiedz do pytania2
===========================================

jak by sie pojawiala jakas odpowiedz (na PM do moderatora byly by wysylane)
to by sie zyczenie linkowalo do konkretnego postu w watku


edit:
ps. podobnie mozna by bylo zrobic z baza wiedzy o obiektywach pierwszy post z lista obiektywow i kolejne z konkretnymi linkami?

Il fuoco
27-12-2005, 01:18
Jac - jak na mój malutki rozumek,to tak to napisałeś że nie jestem pewien czy dobrze Cię rozumiem. ale jeśli Cię rozumiem, a tak mi się wydaje - masz bardzo dobry pomysł.

Jac
27-12-2005, 01:24
Jac - jak na mój malutki rozumek,to tak to napisałeś że nie jestem pewien czy dobrze Cię rozumiem. ale jeśli Cię rozumiem, a tak mi się wydaje - masz bardzo dobry pomysł.
w jednym watku robimy smietnik dyskutujemy zglaszamy poprawki do zyczen chwalimy sie aparatami, obiektywami czesto zmieniamy temat, (mozna zaczynac offtopy juz od 3 postu) jakis kawal, dowcip, hisoryjka, znowu ktos ma zyczenie i tak w kolko... drugi watek zawiera konkretne zyczenia i konkretne odpowiedzi... tak zeby lekcje wygladaly jak lekcje a nie jak gadki przy piwie :-)... nie kazdemy watroba wytrzymuje ;-)

Il fuoco
27-12-2005, 01:29
czyli dobrze Cię zrozumiałem i podtrzymuję dobre zdanie na temat Twojego pomysłu.

Vitez
27-12-2005, 06:05
Jestem za i juz szykuje liste zyczen 8) .

Pytanie tylko skad brac zdjecia... nie kazdy z tu obecnych mistrzow czy zawodowcow prezentuje je na forum/na www/wpisal sobie w profil swoja strone www :roll: .

perlpa
27-12-2005, 09:59
Pomysł świetny. Co do formalizacji to warto by w nagłówku takiej lekcji zawrzeć kilka haseł-kluczy nawet na różnych poziomach szczegółowości tak aby później łatwiej można było wyszukać interesujące lekcje np.

rodzaj: portret, akt, reportaż, ślub, krajobraz, makro, przyroda, ptaki, ....
oświetlenie: lampy studyjne, softboxy, blendy, ...

No i oczywiście podstawowe parametry:
parametry: czas, przysłona, iso, ogniskowa, obiektyw

Świetne było by też zdjęcie lub rysunek poglądowy planu zdjęciowego

Pozdrawiam

Kubaman
27-12-2005, 10:57
ja bym to widzial tak: dwa watki, jeden 'ksiega zyczen' i wolna amerykanka tak zeby latwo sie go mozna bylo pozbyc w razie czego, drugi do edycji tylko dla modow z sama esencja i dokaldnie sprecyzowanymi zyczenimi jako pierwszy post, np. taki
hmm... nie wiem czy to jest najlepszy pomysł TBH..
Wolałbym jednak w dziale "Szkoły CB" uniknąć wolnych wątków, i dowolnej dyskusji, bo się na pewno zjawi jakiś malkontent jeden czy drugi i zapaskudzi nam całość.
Ja bym zrobił tak:
1) Osobne podforum "Szkoła fotografii CB" - czy możemy poprosić Hazana od razu? Chyba jak nie wyjdzie, to można przenieść kilka wątków i zlikwidować? A jeśli tego od razu nie zrobimy, to skazujemy się na bałagan i moderatorzy chyba będą mieli więcej roboty :roll:
2) Wątek otwarty dla wszystkich, ale z ostrymi zasadami - Lista życzeń. Prośby do konkretnych ludzi, na początek musi być z forum, a jak się rozwinie, to kto wie. Tematy, autorzy, konkretne linki do konkretnych zdjęć.
3) Wątek modertorski zamknięty dla pozostałych z harmonogramem publikacji i tematyką.
4) Kolejne lekcje. IMHO nie pozwalałbym na dowolną dyskusję i wyrażanie opinii, wszak nie o to chodzi - to mamy w galeriach. Tutaj potrzebujemy konkretnych pytań o technice zdjęć, porze dnia, intencjach autora itp. i jeśli to możliwe odpowiedzi na nie. Inaczej na pewno znajdą się trolle (choćby z zazdrosnych innych forów ;) ) i będą wrzucać swoje "eee, to m być zdjęcie?" albo "ja bym to zrobił lepiej". Tu nie o to chodzi - mamy się nauczyć czegoś od autora, choćby samo zdjęcie się podobało tylko kilku ososbom.

Myślę, że zdjęcia na początek musimy brać z naszych forumowych galerii. Naprawdę proponuję Jarka Jaworskiego na początek, jeśli tylko się zgodzi. I wystarczy tego na kilka lekcji na pewno, i pozwoli zobaczyć, czy się pomysł przyjął i przyciąga ludzi spoza forum.

Postaram się zaproponować szkielet przykładowej lekcji (czyli co najlepiej miałoby się tam znaleźć).

Czekam na odzew Hazana co do subforum.

GSI
27-12-2005, 11:04
Witam!

Pomysł bardzo mi sie podoba. Trafiłem na podobny projekt gdzies w sieci.
Wyglądało to tak, że "studenci" spotykali się raz w miesiącu na wirtualnych zajęciach. Na których dostawali pracę domową.
np.
Martwa natura

Wszystkie zdjęcia były prezentowane w galerii.
Każde było szczegółowo opisane przez fotografującego. ( przysłona, czas, doświetlenia, rodzaj światła itd)
Profesor ( autentyczny wykładowca jednej ze szkół fotograficznych) oceniał zdjęcia, a wybrane komentował.
Od siebie dodam, że jesli cos takiego powstało by na tym forum powinno być odpłatne.
Już mówię czemu. Obie strony ( fotografujący, oceniający ) podchodzili by na tematu poważnie i w sposób przemyślany.

Pozdrawiam

Kubaman
27-12-2005, 11:15
Wyglądało to tak, że "studenci" spotykali się raz w miesiącu na wirtualnych zajęciach. Na których dostawali pracę domową.
np.
Martwa natura

Wszystkie zdjęcia były prezentowane w galerii.
Każde było szczegółowo opisane przez fotografującego. ( przysłona, czas, doświetlenia, rodzaj światła itd)
nie nie nie :twisted: ;)
to jest inny pomysł - wtedy będziemy mieli 4000 zdjęć na jeden temat i nic nam z tego nie wyjdzie. My ćwiczymy sami, i oceniamy się nawzajem publikując zdjęcia w forum z galeriami użytkowników. Tu chodzi o to co jest najcenniejsze i unikalne - uchylenie rąbka tajemnicy dotyczącego pomysłu, warsztatu, filozofii autora zdjęcia, które ciekawi ludzi z naszego forum.

Jako samozwańczy autor pomysłu :mrgreen: bardzo proszę nie podrzucać wszystkiego co wam do głowy przyjdzie. Musimy planować i dążyć do celu, a tak nic nam z tego nie wyjdzie. Jak już coś powstanie, będziemy mogli ulepszać. Na razie zróbmy, żeby w ogóle coś było.

Kubaman
27-12-2005, 11:19
Tak jeszcze do tego proponowanego opisu budowy podforum, to jako wątek ogólnie odstępny i taki w którym można robić OT do woli, byłby ten wątek, w którym teraz piszemy. Można by tam proponować usprawnienia, zażalenia, nowe pomysły itp., żeby nie zaśmiecać gdzie indziej.

Jac
27-12-2005, 11:27
To moze polaczyc wszystko w jedno podforum czyli nazwa podforum bedzie
Baza Wiedzy (a wnim)
|___Sprzet (dotychczasowe watki z serji Baza wiedzy)
|___Szkola fotografii

Cale podforum tylko do odczytu! mozna zrobic jeszcze jeden watek dyskusja na tamaty baza wiedzy.. ?

stdanielo
27-12-2005, 11:49
Ciężko będzie to tak zorganizować, żeby się bałagan nie zrobił

Kubaman
27-12-2005, 11:49
Fajny pomysł, tylko to trzeba by uporządkować, bo się za pół roku masakra zrobi.
Ja miałbym taką propozycję podkatalogów:

Canon Board-

Baza wiedzy-



Sprzęt-




wątek o bazie wiedzy z hydeparku (przyklejony)
wątki o sprzęcie z bazy wiedzy




Szkoła Fotografii CB-




Wątek z harmonogramem publikacji (przyklejony)
Wątek z listą życzeń (przyklejony)
Wątek swobodny (przyklejony)
Kolejne "lekcje"

thorin
27-12-2005, 13:58
moge cos dodawac dla poczatkujacych jesli my szarzy uzytkownicy mamy tez glos :) na poczatke proponuje cos o budowie sprzetu, "obiektyw od podstaw" :) albo z "migawka za pan brat", jesli to ma wogole wziecie ;)

dentharg
27-12-2005, 14:07
hm.. cyberfoto chyba ma właśnie coś w tym stylu, nie?

thorin
27-12-2005, 14:21
niewiem, nie potrzebowalem tego raczej szukac, jesli nie trzeba to bede sobie szkole tylko obserwowal i uczyl sie...

Kubaman
27-12-2005, 15:43
moge cos dodawac dla poczatkujacych jesli my szarzy uzytkownicy mamy tez glos :) na poczatke proponuje cos o budowie sprzetu, "obiektyw od podstaw" :) albo z "migawka za pan brat", jesli to ma wogole wziecie ;)
thorin, może pomysł dobry, ale ja myślę, że musimy się skupić na temacie. Temt to opisy fotografii przez autorów. Twoja propozycja bardziej pasuje do Bazy wiedzy o sprzęcie, no a to już osobny wątek.

Mam pierwszą propozycję i pierwszą zgodę. Popracujemy intensywnie nad kształtem, zaproponujemy a wtedy się wszyscy wypowiecie, co wam się nie podoba i co można usprawnić. Tylko to musi najpierw ruszyć. No i muszę dostać feedback od moderatorów :D

muflon
27-12-2005, 15:50
(..)
To jest generalnie sprawa do Hazana. My w kwestii podforów itp. to nie możemy nic.

Kubaman, przy próbie wysłania do Ciebie wiadomości:
Kubaman has exceeded their stored private messages quota and can not accept further messages until they clear some space.:-)

Nicram
27-12-2005, 15:58
:-) Przecież nauczyciel ma zawsze rację , więc co ma się nie podobać w fotach nauczyciela :-)

chcę tylko powiedzieć, że jeżeli komuś cosik się nie podoba w danym zdjęciu to niech napisze co i dlaczego, a nie walnie tylko zdjęcie do bani - wracając do szkoły musi uzasadnić swoją wypowiedź :-)

Kubaman
27-12-2005, 16:24
To jest generalnie sprawa do Hazana. My w kwestii podforów itp. to nie możemy nic.
OK, już wiem co i jak :)


Kubaman, przy próbie wysłania do Ciebie wiadomości::-)
oszzz, zaraz to naprawię ..

Kubaman
27-12-2005, 16:28
chcę tylko powiedzieć, że jeżeli komuś cosik się nie podoba w danym zdjęciu to niech napisze co i dlaczego, a nie walnie tylko zdjęcie do bani - wracając do szkoły musi uzasadnić swoją wypowiedź :-)
nie :evil: , proszę poczytajcie do czego to ma służyć!
Opinie można sobie zamieszczać w galeriach, po to są tamte wątki.

Nie ma mowy o opiniowaniu zdjęć opisywanych przez autorów, takie posty moderatorzy powinni od razu kasować. Nie jest istotne co się komu podoba a co nie, istotne jest w jaki sposób autor osiągnął taki a nie inny efekt i dlaczego to zrobił (co może być jeszcze bardziej pouczające :-) ). Taki jest cel naszej "szkółki".

Fan nr 1
27-12-2005, 16:46
nie :Nie ma mowy o opiniowaniu zdjęć opisywanych przez autorów, takie posty moderatorzy powinni od razu kasować. Nie jest istotne co się komu podoba a co nie, istotne jest w jaki sposób autor osiągnął taki a nie inny efekt i dlaczego to zrobił (co może być jeszcze bardziej pouczające :-) ). Taki jest cel naszej "szkółki".

Popieram inaczej zrobi się z tego PLFOTO

Pozdrawiam

nastier
27-12-2005, 16:50
no, czyli po prostu poradnik jak ksiazka, bo czytasz wyklad 'profesora' i nie komentujesz oraz jak listy do Szanownej Redakcji, bo o co prosisz, to (z zalozenia) otrzymujesz ;)

Nicram
27-12-2005, 19:47
Popieram inaczej zrobi się z tego PLFOTO

Pozdrawiam

o to mi właśnie chodzi

Nicram
27-12-2005, 20:01
nie :evil: , proszę poczytajcie do czego to ma służyć!
Opinie można sobie zamieszczać w galeriach, po to są tamte wątki.

Nie ma mowy o opiniowaniu zdjęć opisywanych przez autorów, takie posty moderatorzy powinni od razu kasować. Nie jest istotne co się komu podoba a co nie, istotne jest w jaki sposób autor osiągnął taki a nie inny efekt i dlaczego to zrobił (co może być jeszcze bardziej pouczające :-) ). Taki jest cel naszej "szkółki".

dobra, a co z pytaniami typu: jakbyś się przesunął o np. 1 m w prawo lub lewo to nie byłaby lepsza kompozycja itp.

W poście http://canon-board.info/showpost.php?p=116768&postcount=22 piszesz, że zdjęcia wykonane przez uczniów będą publikowane w galerii uźytkowników i oceniane przez innych uczniów, ja jestem skłonny do zaproszonia do udziału zawodowego fotografa jak pisze GSI który będzie oceniał wykonane zdjęcia. Bo inaczej zrobi się drugie plfoto.

muflon
27-12-2005, 21:45
Eee, moment, co to za kombinacje? Idea Kubamana była prosta jak drut: ktoś (A), gdzieś wystawia fotkę, która się innemu ktosiowi (B) podoba i chciałby się dowiedzieć więcej o okolicznościach jej powstania. Tylko (aż?) tyle - nie ma tu miejsca na dysputy "co by było gdyby". Przynajmniej ja to tak zrozumiałem :)

Kubaman
27-12-2005, 21:50
kurczę, czy ja naprawdę wypowiadam się tak mało zrozumiale? :(

To jest coś w rodzaju poradnika, dobrych rad od fachowców lub ludzi z pomysłem. Wszelkie próby robienia z tego forumowej dysputy i wyrażania poglądów zepsują całą wartość tego założenia. Przecież o tej publikacji "wyników" w galeriach to z przymrużeniem oka napisałem - już dzisiaj mamy coś takiego. Ludzie prezentują zdjęcia, a inni je oceniają i działa to OK.

Jesli mamy zrobić szkółkę, gdzie pan mówi - oto dzisiaj wszyscy pstrykamy "Samotność", a jutro po kolei wszystkim powiem co zrobili źle, to nie widzę żadnej w tym wartości. Mamy obserwować i sami wyciągać wnioski, taka bardziej dojrzała forma.

Jeśli to komuś ułatwi życie, to ma to być cykl wykładów, autorskich referatów. Możesz się spytać, czy korekta ekspozycji o 0,5EV jak opisał autor była efektem wiedzy o błędnym pomiarze światła w 20D czy raczej doświadczenia wynikającego z faktu focenia na slajdzie. Ale tylko i aż tyle. Żadnych ocen, żadnych opinii, żadnych polemik - jak na wykładzie. Jak się nie podoba, to można poczekcać na następnego autora, wszak na pewno nigdy nie zadowolimy wszystkich.

Kubaman
27-12-2005, 21:51
Eee, moment, co to za kombinacje? Idea Kubamana była prosta jak drut: ktoś (A), gdzieś wystawia fotkę, która się innemu ktosiowi (B) podoba i chciałby się dowiedzieć więcej o okolicznościach jej powstania. Tylko (aż?) tyle - nie ma tu miejsca na dysputy "co by było gdyby". Przynajmniej ja to tak zrozumiałem :)
Bingo, muflon dzięki bo już stresa łapałem ;)

Tomasz Golinski
27-12-2005, 21:56
dobra, a co z pytaniami typu: jakbyś się przesunął o np. 1 m w prawo lub lewo to nie byłaby lepsza kompozycja itp.
Kuba, ale to pytanie chyba, naciagajac troche, mieści się w Twojej definicji.

Kubaman
27-12-2005, 22:15
Kuba, ale to pytanie chyba, naciagajac troche, mieści się w Twojej definicji.
OK, może trochę się zagalopowałem, myślę, że będziecie wiedzieli o co idzie ;)
chciałem tylko rozwiać wątpliwości co do założeń pomysłu.

kami74
27-12-2005, 22:47
Popieram Kubę. Szczególnie jesli chodzi o ten opis: Dlaczego dane zdjęcie zrobione jest tak a nie inaczej. Pozwoli to ludziom którzy nie maja daru od Boga, nauczyć się patrzenia na świat bardziej "fotograficznie" i zwracania uwagi na aspekty na które do tej pory nie zwracali zupełnie uwagi. Fajnie podoba mi się pomysł.

Pszczola
27-12-2005, 22:54
tego rodzaju metodologie opisu zdjecia i spraw okolicznych, ktora zaproponowal Kuba (i ktora w zasadzie bardzo mi sie podoba) da sie zastosowac w zasadzie niemal tylko do roboty 'fotografow swiadomych'. Pomija ona niestety tzw. 'fotografow intuicyjnych', ktorzy robia czesto niezwykle dobre, zajmujace i niemal doskonale zdjecia, ale nie bardzo wiedza dlaczego. Niektorzy maja w sobie 'takie cos' co mozaby nawac (choc nietrafnie) wrodzonym telentem fotograficznym (nie chodzi tu o technike!). Sa to osby, ktore w osobliwy sposb patrza na swiat. Moze w przypadku takich osob moglby znalezc sie np. opisy ich emocji (czy czegos tam innego nie do konca wyrazalnego) przy robieniu czy ogladaniu wlasnych prac?

Kubaman
28-12-2005, 01:28
Moze w przypadku takich osob moglby znalezc sie np. opisy ich emocji (czy czegos tam innego nie do konca wyrazalnego) przy robieniu czy ogladaniu wlasnych prac?
super pomysł, sam myślałem co by tu zrobić z takimi typami, myślę, że twój pomysł sie sprawdzi :)

Jac
28-12-2005, 01:30
No wlasnie Jarek napisal juz pierwsza lekcje, i co dalej gdzie mozna o niej porozamwiac?


ps. nie chce 'smiecic' w lekcji

nastier
28-12-2005, 01:33
moze sensowne bedzie tworzenie nowego watku do kazdej lekcji.
na koncu 'wykladu' dodawac linka do watku dyskusji i po robocie.

Kubaman
28-12-2005, 01:35
no jeśli chcemy porozmawiac z autorem na temat zdjęcia, ale w sensie konkretnych pytań, bez bajdurzenia ;) to właśnie w tym wątku, który napisał Jarek. A jak będize opiniotwórczo, to modratorzy wytną :)

Kubaman
28-12-2005, 01:37
dodawac linka do watku dyskusji i po robocie.
myślę, że nie trzeba, jeśli tylko będziemy trzymać się tematu i zachowywać standarty relacji referent - słuchacz, to właśnie mając wszystkie informacje o tym zdjęciu na miejscu będzie nam najłatwiej.

nastier
28-12-2005, 01:41
Twoja wola, szefie :D
zalozenia, to zalozenia i tak wyjdzie w praniu wszystko (oby jak najlepiej) ;)

Tomasz Golinski
28-12-2005, 01:55
Grono moderatorskie jednoosobowo popiera Kubę ;)

Vitez
28-12-2005, 05:20
Grono moderatorskie jednoosobowo popiera Kubę ;)

Trojosobowo... Muflon i ja juz poparlismy :p . A Czacha spi :roll: .



Dodatkowa kwestia ode mnie - trzeba by napisac regulamin takiego podforum szkolnego, szczegolnie co do tego jakie komentarze moga pojawiac sie w watkach z lekcjami, zeby nie bylo pozniej pyskowek "a bo mi posta wycieli a zyjemy w wolnym kraju - PRECZ Z CENZURA" :?

Kubaman
28-12-2005, 10:36
Dodatkowa kwestia ode mnie - trzeba by napisac regulamin takiego podforum szkolnego, szczegolnie co do tego jakie komentarze moga pojawiac sie w watkach z lekcjami, zeby nie bylo pozniej pyskowek "a bo mi posta wycieli a zyjemy w wolnym kraju - PRZECZ Z CENZURA" :?
też o tym myślałem, jest to kwestia niezbędna. Hmmm, czy któryś moderator na ochotnika sie podejmie? (ja nie mam doświadczenia ;) )

muflon
28-12-2005, 11:46
też o tym myślałem, jest to kwestia niezbędna.
To ja mam standardową propozycję: "Moderator może wyciąć co będzie chciał i jakakolwiek próba dyskusji o tym w jakiejkolwiek formie oznaczać będzie natychmiastowy ban" :mrgreen:

Tomasz Golinski
28-12-2005, 12:02
O! Dobrze gadasz!

Follman
28-12-2005, 12:10
Ja jestem za anawet bardzo za.

Pzodrawiam

-=Festyk=-
28-12-2005, 12:27
No i wszystko ustalone i wszyscy są happy.Kiedy następna lekcja?:mrgreen:

FOTOGRAF
28-12-2005, 12:43
tez jestem za....

muflon
28-12-2005, 12:50
To skoro wszystkim się tak podoba cięcie, to na początek propozycja: niech Jarek włączy uwagę o kolorach (wynikłą z pytań Kubamana i iczka) do głównego postu, a resztę... ciąć, ciąć, ciąć :) W ten sposób będzie to bardziej przejrzyste dla kogoś, kto będzie chciał ten opis po prostu przeczytać.

bebop
28-12-2005, 13:29
no to kto przeprosi Sergiusza Suszyna? ;-) będziemy mieli kogoś kto opanował oświetlenie studyjne na poziomie, że może uczyć innych.

Jarek Jaworski
28-12-2005, 14:06
Proponuje jednak jakas dyskusje pod zdjeciami, bo ja sie tam "naprodukowalem" a odzew mizerny, a forum w koncu sluzy do "rzeczowych" dyskusji.
Chyba, ze wszystko tak genialnie wylozylem :D

Nicram
28-12-2005, 14:07
Proponuje jednak jakas dyskusje pod zdjeciami, bo ja sie tam "naprodukowalem" a odzew mizerny, a forum w koncu sluzy do "rzeczowych" dyskusji.
Chyba, ze wszystko tak genialnie wylozylem :D
a weźmiesz pod uwagę słowa uwag do twoich zdjęć

Nicram
28-12-2005, 14:08
Kuba, ale to pytanie chyba, naciagajac troche, mieści się w Twojej definicji.

Ktoś mnie w końcu rozumie, bo przecież będzie można wyrażać swoje zdanie na temat zamieszczanych zdjęć. Cały czas chodzi mi o to aby móc dyskutować o danych zdjęciach i wyciągać konstruktywne wnioski na temat zamieszczanych zdjęć, aby nie uczyć się na złych przykładach.

Jarek Jaworski
28-12-2005, 14:12
Nicram, wal smialo. Jesli sie nie dyskutuje, to po co to wszystko

nastier
28-12-2005, 14:13
Ktoś mnie w końcu rozumie, bo przecież będzie można wyrażać swoje zdanie na temat zamieszczanych zdjęć. Cały czas chodzi mi o to aby móc dyskutować o danych zdjęciach i wyciągać konstruktywne wnioski na temat zamieszczanych zdjęć, aby nie uczyć się na złych przykładach.

z jednej strony racja, ale pamietajmy,ze sami forumowicze wybieraja zdjecia do omowienia. wychodze z zalozenia,ze wybieraja te naprawde najlepsze.

Nicram
28-12-2005, 14:13
kurczę, czy ja naprawdę wypowiadam się tak mało zrozumiale? :(

To jest coś w rodzaju poradnika, dobrych rad od fachowców lub ludzi z pomysłem. Wszelkie próby robienia z tego forumowej dysputy i wyrażania poglądów zepsują całą wartość tego założenia. Przecież o tej publikacji "wyników" w galeriach to z przymrużeniem oka napisałem - już dzisiaj mamy coś takiego. Ludzie prezentują zdjęcia, a inni je oceniają i działa to OK.



dobra a skąd mamy wiedzieć że osoba zamieszczająca zdjęcia jest fachowcem, na podstawie czego to będzie oceniane - przykład ostania "afera" ze zdjęciem p. Bujaka jest on chyba "fachowcem" a pociska takiego knota

Nicram
28-12-2005, 14:21
z jednej strony racja, ale pamietajmy,ze sami forumowicze wybieraja zdjecia do omowienia. wychodze z zalozenia,ze wybieraja te naprawde najlepsze.
A co jeżeli się mylą w swoich osądach??

nastier
28-12-2005, 18:05
A co jeżeli się mylą w swoich osądach??

odsylam do 'madrej moderacji'.

Pszczola
28-12-2005, 22:47
super pomysł, sam myślałem co by tu zrobić z takimi typami, myślę, że twój pomysł sie sprawdzi :)

Ja w zasadzie najbardziej ciekaw jestem wypowiedzi tych Typów.

Kubaman
30-12-2005, 11:26
No i wszystko ustalone i wszyscy są happy.Kiedy następna lekcja?:mrgreen:
a zadałeś pytanie Jarkowi? Czy może już wszystko wiesz :twisted: :wink:
Serio, nie możemy robić tego na hurra. Jarek zapodał świetnie temat, zobaczmy, czy zainteresowanie będzie na tyle dobre, żeby przekonać hazana do wyodrębnienia podforum. Na razie jest średnio, ale jestem spokojny, bo ludzie na urlopach (nie dopuszczam wersji, że tu sami onaniści :evil: ).

Kubaman
30-12-2005, 11:28
Chyba, ze wszystko tak genialnie wylozylem :D
Jarku, wyłożyłeś świetnie IMHO. A mizerny to ten odzew nie jest, wszak nie ma tam miejsca na dowolną polemikę, więc ludzie sie hamują ;) I do tego święta.

Kubaman
30-12-2005, 11:38
Ktoś mnie w końcu rozumie, bo przecież będzie można wyrażać swoje zdanie na temat zamieszczanych zdjęć. Cały czas chodzi mi o to aby móc dyskutować o danych zdjęciach i wyciągać konstruktywne wnioski na temat zamieszczanych zdjęć, aby nie uczyć się na złych przykładach.
słuchaj, nie wiem jak to powiedzieć jaśniej, bo już tracę wenę: my się mamy dowiedzieć od kogoś, kto robi ciekawe/świetne/trudne technicznie/bajerancko obrobione zdjęcia jak to zrobił i dlaczego w taki sposób. Czemu do cholerki chcesz to obrócić w nic nie wartą polemikę, czy zdjęcie jest dobre czy nie i jakie Ty lub X mielibyście cudowne pomysły, aby to zmienić. :roll: :evil:

Mamy wolną rękę do zdawania pytań, chyba możesz swoją uwagę ubrać w konstruktywne i ciekawe pytanie, wartościowe także dla pozostałych?

Aha i jeszcze jedno - tu nie ma złych przykładów. Howgh! ;) Dbają o to moderatorzy, a my sami je wybieramy. Przecież jeśli Ci nie pasuje to, nie musisz się "uczyć", możesz zgłosić swojego kandydata, spróbować przekonać autora i cierpliwie poczekać.

Tomasz Golinski
30-12-2005, 11:42
Jarku, wyłożyłeś świetnie IMHO. A mizerny to ten odzew nie jest, wszak nie ma tam miejsca na dowolną polemikę, więc ludzie sie hamują ;) I do tego święta.
Odzew mizerny, ale taki miał być. Każdy czyta, uczy się, ale nie komentuje. Nie każdy musi mieć przecież pytania.

Kubaman
30-12-2005, 11:52
Odzew mizerny, ale taki miał być. Każdy czyta, uczy się, ale nie komentuje. Nie każdy musi mieć przecież pytania.
Zgadzam się 8)
Czy mógłbyś przenieść post Il fuoco z propozycja do nowego wątku ? Dzięki.

Przemoc
30-12-2005, 11:55
Odzew mizerny, ale taki miał być. Każdy czyta, uczy się, ale nie komentuje. Nie każdy musi mieć przecież pytania.

Tomek trafił w sedno.
Wielu z nas zapoznało się z opracowaniem Jarka Jaworskiego, jest ono tak dobre i pracochłonne, że niewiele pozostaje do komentowania.
Osobiście uważam, że należą się mu podziękowania. Czekamy na ciąg dalszy, bo pomysł jest bardzo dobry.

Kubaman
30-12-2005, 12:36
T
Osobiście uważam, że należą się mu podziękowania. Czekamy na ciąg dalszy, bo pomysł jest bardzo dobry.
Supcio, bardzo sie cieszę. I zapraszam do wątku z propozycjami 8-)

AdaMMus
01-01-2006, 12:35
Mam propozycję, którą mogliby wykonać administratorzy, o ile oczywiście zechcą :) - Możeby stworzyć dla "Szkoły Fotografii Canon Board" osobny dział na forum? Każde zdjęcie opisywane byłoby w osobnym temacie, sądzę że łatwiej byloby się połapać, tematy sensownie nazwane, i byłoby wszystko ładnie i czytelnie... Co Wy na to?

Il fuoco
01-01-2006, 13:42
spokojnie Adam... jak się rozwinie interes to wtedy:) moderatorzy na to już wpadli;)

Kubaman
02-01-2006, 18:58
Juppi :mrgreen:
No i sie doczekliśmy, mamy podforum. Teraz tylko bardzo uprzejmie proszę o dużą aktywność i dalsze zgłaszanie swoich propozycji w wątku obok.

Jac
02-01-2006, 19:08
Juppi :mrgreen:
No i sie doczekliśmy, mamy podforum. Teraz tylko bardzo uprzejmie proszę o dużą aktywność i dalsze zgłaszanie swoich propozycji w wątku obok.
dokladnie, teraz pozostaje tylko dodac kilkadziesiat ciekawych lekcji :-) i kilkaset opisow sprzetu :mrgreen:


Mam nadzieje, ze kilka osob sie przylaczy i to w miare szybko sie bedzie rozwijac...

ps. wszystko przez AGO i Kubaman'a

Janusz Body
02-01-2006, 19:48
A mi się to zdjęcie po prostu nie podoba. Bo już widzę, że ogólna opinia jest taka, że "wszyscy" dzielą się na tych, którzy powiedzieli "ach!" i resztę, którą tak zatkało, że nie możne z siebie tego "ach" wydusić. :)

:-) :-) :-)

http://www.fredmiranda.com/A12_Straydog/

pkt 6:
Other peoples’ opinions of your work are not valid. Yes, a comment about a technical item may be appropriate, but YOUR composition isn’t negotiable! They are only telling you how THEY would have taken the photo if they were there, which they weren’t. Trust your own heart…Remember-Picasso would probably have flunked art class!

Janusz

Kubaman
02-01-2006, 20:05
A mi się to zdjęcie po prostu nie podoba. Bo już widzę, że ogólna opinia jest taka, że "wszyscy" dzielą się na tych, którzy powiedzieli "ach!" i resztę, którą tak zatkało, że nie możne z siebie tego "ach" wydusić. :)

i dobrze, i nie mam nic przeciwko 8-) De gustibus non est disputandum.
Czuję jednak przez skórę, że nie raczyłeś przeczytać tego postu dokładnie i od początku. Opinie o zdjęciach czy to Jarka czy innych wyrażaj do woli w forum z galeriami - po to jest. Tutaj chodzi, o to, żeby się ludzie nauczyli jak robić lepsze zdjęcia, i jak można inaczej patrzeć na fotografię. Oczywiście tylko ci, którzy chcą się nauczyć, nikt nikogo nie zmusza.



pkt 6:
Other peoples’ opinions of your work are not valid

Janusz, bardzo dziękuję :) Myślę, że na tym można by oprzeć zasady dla tego podforum (oczywiście w odniesieniu do zdjęć autora lekcji, bo tu swoich nie publikujemy).

Jac
02-01-2006, 20:36
A mi się to zdjęcie po prostu nie podoba. Bo już widzę, że ogólna opinia jest taka, że "wszyscy" dzielą się na tych, którzy powiedzieli "ach!" i resztę, którą tak zatkało, że nie możne z siebie tego "ach" wydusić. :)

Marcin, napisz kolejna lekcje, temat dowolny... ja z wielka przyjemnosci przeczytam kazda lekcje...

ps. pisze to bez ironi

Jarek Jaworski
02-01-2006, 20:39
No dobrze, ja rozumiem, ze nie podoba Ci sie zdjecie moje, czy jakies inne, rozumiem tez, ze linijka nie mierzy sie zdjec. Ale napisz choc kilka slow czemu Ci sie nie podoba

muflon
02-01-2006, 20:45
Ale napisz choc kilka slow czemu Ci sie nie podoba
... i najlepiej we właściwym wątku, a nie tutaj :evil:

Janusz Body
02-01-2006, 20:45
...dla innej osoby może być kiepskie i kiczowate....
a uwagi techniczne faktycznie przydatne.

Ale tu chyba nie chodzi wogóle o krytykę zdjęcia a tylko o dyskusję na tematy techniczne tj. JAK dane zdjecie zostało zrobione.


Kubaman:

Moze wzorem Mirandy rozdzielić to trochę. Jeden dział "Critique" - tj. mr X zamieszcza swoje zdjecie i prosi o rzeczowa krytykę. Wiem - jest plfoto ze stekiem bzdur ale... cała sprawa w moderowaniu i ograniczeniu ilosci zamieszczanych zdjec. Tam Pan Y mogłby powybrzydzać, że "makaron w zupie krzywy". I drugi dział "Technique" :-) czyli tak, jak rozumiem, było w zamierzeniach tego podforum. NIE KRYTUKUJEMY - to czy zdjęcie mi się podoba czy nie ZATRZYMUJEMY DLA SIEBIE. Ewentualnie zadajemy pytania o techniczno-taktyczne sprawy. TYLKO pytania bez komentarzy. Komentarze zwlaszcza takie nic nie wnoszące - "mi się nie podoba bo jest brzydkie a mi się podoba tylko moja Maryśka" powinny być bezwzględnie usuwane przez Moderatora.

Pozdrawiam
Janusz

Kubaman
02-01-2006, 20:56
ale to łacińskie przysłowie nie oznacza bynajmniej faktu, że "dobre" jest "obiektywnie i bezdyskusyjnie dobre".
Dokładnie tak. Ale nikt nigdzie nie mówi o "obiektywnie i bezdyskusyjnie dobrym". Kropka :evil:


i trochę nie fair jest w następnym zdaniu dzielenie na tych, którzy się chcą nauczyć i tych, którzy nie chcą. ale to jak zauważyłeś nie to miejsce i nie to forum. Po pierwsze, to znów niedoczytałeś :? bo ja napisałem, że o zdjęciu możesz wyrażać opinie w galeriach użytkowników. O zasadności naszego pomysłu możesz rozmawiać właśnie w tym wątku. Po drugie proszę - nie obrażaj się, nie upatruj przykrej napaści na siebie. To, co napisałem nie jest niesprawiedliwe. Bo niby dla kogo? I dlaczego? Przepraszam, ale do jasnej cholery, czy to jest takie trudne przeczytać wątek i zrozumieć jaka jest idea tego pomysłu? Tutaj opinie nie są istotne, tu chodzi o co innego :evil: I to się niestety tyczy wielu naszych forumowiczów, nie tylko ciebie. Każdy by chciał mówić innym jak to by zrobili lepsze zdjęcie, jakie to mają pomysły itd. Tylko nikt nigdy nie widział tych ich lepszych zdjęć, a pomysły nigdy nie zostały zrealizowane (mówię ogólnie -bez urazy). Uczmy się trochę pokory i spróbujmy wykorzystać wiedzę innych.

Marcin, bardzo cię proszę przeczytaj wątek, spróbuj się zastanowić o co nam chodzi i czy ci to odpowiada. Jeśli nie to trudno, jeśli jednak tak to odwiedź wątek z propozycjami i zaproponuj zdjęcie, które sobie cenisz - pod warunkiem, że autor będzie chętny je opisać.

muflon
02-01-2006, 20:58
odwiedź wątek z propozycjami i zaproponuj zdjęcie, które sobie cenisz - pod warunkiem, że autor będzie chętny je opisać.
I grono opiniotwórcze zatwierdzi :) Ano właśnie, miały te propozycje być jakoś filtrowane - masz jakąś koncepcję?

Kubaman
02-01-2006, 21:02
Ale tu chyba nie chodzi wogóle o krytykę zdjęcia a tylko o dyskusję na tematy techniczne tj. JAK dane zdjecie zostało zrobione.
a także o naukę spojrzenia na zdjęcie, fotografię, filozofię robienia zdjęć w zupełnie inny sposób. Nikt nie jest doskonały (nawet na tym forum ;) ) więc chyba każdy chce się rozwijać i kształtować własną fotograficzną świadomość i drogę. Czasami banalne i złe zdjęcie może nam poprzez taki opis autora bardzo ważne rzeczy uzmysłowić. Nie sądzicie?



Kubaman:

Moze wzorem Mirandy rozdzielić to trochę. Jeden dział "Critique" - tj. mr X zamieszcza swoje zdjecie i prosi o rzeczowa krytykę.
Janusz pomysł chyba trzeba będzie urzeczywistnić, ale raczej przez forum z galeriami, bo tutaj to się mess zrobi i wykłady będą dodatkiem do wzajemnej licytacji co kto myśli. Trzeba to IMHO odseparować.

Jarku, czyt mógłbyś w Galeriach założyć swój nowy wątek z tym, i tylko tym zdjęciem i podlinkować go do twojej lekcji? Tam każdy może sobie pomarudzić albo się pozachwycać.

Kubaman
02-01-2006, 21:05
I grono opiniotwórcze zatwierdzi :) Ano właśnie, miały te propozycje być jakoś filtrowane - masz jakąś koncepcję?
szczerze mówiąc na razie nie do końca, ale propozycji nie ma na tyle, rzebyśmy mieli jakiś problem póki co. IMHO musi być nieco mało demokratycznie, bo inaczej albo nic nie ustalimy, albo będziemy publikować super gnioty jako przykłady.

Myślałem o gronie moderatorskim (z moim ewentualnym supportem ;) )

Kubaman
02-01-2006, 21:19
a co do pisania lekcji, to nie zrobiłem żadnego zdjęcia, które by było warte jakiegoś szczególnego omówienia. bez ironii i bez złudzeń, że to szybko się zmieni :) no i już, EOT.
ale to nie musza być twoje zdjęcia! Zapraszam do lektury i zgłaszania propozycji. (http://www.canon-board.info/showthread.php?t=7667)

myślę, że jak Jarek zrobi swoj wątek, to ci przeniosą wyopowiedź jako piwerszą do wątku "galeriowego".

Janusz Body
02-01-2006, 21:23
Janusz pomysł chyba trzeba będzie urzeczywistnić, ale raczej przez forum z galeriami, bo tutaj to się mess zrobi i wykłady będą dodatkiem do wzajemnej licytacji co kto myśli. Trzeba to IMHO odseparować.

Jarku, czyt mógłbyś w Galeriach założyć swój nowy wątek z tym, i tylko tym zdjęciem i podlinkować go do twojej lekcji? Tam każdy może sobie pomarudzić albo się pozachwycać.


Hmmmm... galerie to jednak cos innego niż typowa "szkoła" - critique.

A do Muflona - proponuje wyciac bezlitoscnie wszystko on nr. 82 do niniejszego włącznie.

Tu sie bez bezlitosnej moderacji nie da. Ten makaron w zupie zawsze bedzie komus krzywy.

Janusz

Kubaman
02-01-2006, 21:33
Janusz, ale pobiecaliśmy sobie, żę bedzie takie miejsce na hydepark naszej szkółki i miał być właśnie tutaj.

Tomasz Golinski
02-01-2006, 21:55
Więc jest tak: każdy wątek lekcji ma bliźniaczy wątek na dyskusje o zdjęciu.
Dla Lekcji Jarka jest to http://canon-board.info/showthread.php?t=7718

Tam trafiły dyskusje z tego wątku (trochę nieszczęśliwie z powodu timestampów, ale coż, cięzkie są początki ;) ). Dyskusja tu zostaje, gdyż jest ogólna i lepiej wyjaśnia zasady działania Szkoły.

Vitez
02-01-2006, 22:28
ale to nie musza być twoje zdjęcia! Zapraszam do lektury i zgłaszania propozycji. (http://www.canon-board.info/showthread.php?t=7667)



Wlasnie sie nad tym zastanawialem.

Wiem ze troche nieskromnie moze wyjsc ;) ale...
Czy mozna proponowac wlasne zdjecie?

Przy okazji publikacji tego (http://www.plfoto.com/zdjecia/777116.jpg) zdjecia na plfoto i photosig sporo osob nie wierzylo ze palce na lusterku moga byc nieostre, nie wiedzialo skad taka GO - dostalem sporo pytan zarowno pod zdjeciami jak i prywatnie..
A ze zdjecie nie bylo ot tak pstrykniete - to moglbym je ze swojej strony zaproponowac i opisac :oops: .

Kubaman
02-01-2006, 22:30
Zgłoś w odpowiednim wątku. Masz od razu jeden głos w "Wielkiej Radzie" ;)

Janusz Body
02-01-2006, 22:46
W tym rownoległym watku oceniającym zdjęcie też jakieś drobne wskazówki dla krytyków mogą być pomocne.

Przetłumaczyłem - może niezbyt dokładnie - to co stoi napisane u Freda Mirandy (www.fredmiranda.com). Mam nadzieję, że podając źródło nie naruszam zbytnio praw autorskich ale naprawde trudno byłoby napisać to lepiej. Mogło by być umieszczone w czymś w rodzaju przyklejonego wątku - Przeczytaj ZANIM zabierzesz głos. Mnie osobiście drażnią wypowiedzi coponiektorych w stylu "mnie sie nie podoba", "ładne", "piękne", "do d..." bo to niczego merytorycznie do dyskusji o zdjeciu nie wnosi i pełno tego na plfoto i podobnych.

Ponizej "poradnik" Mirandy


Wklad pracy:
- Czy fotograf w pelni wykorzystal będące w jego dyspozycji środki.
- Czy są rzeczy ktore fotograf mógł zrobić lepiej niewielkim nakładem środków
- Czy fotografia wygląda tak jakby fotograf poczynił wysiłki dla zrobienia najlepszego zdjęcia w danych okolicznościach czy poprostu "pstryknął" coś co było przed nim.


Kolor:
- Czy uzyty kolor lub jego brak był zamierzony.
- Jeśli fotka jest B&W czy zmienia to odbior zdjęcia
- Czy uzyte kolory, ich barwa i nasycenie poprawiły czy pogorszyly odbior zdjęcia


Kompozycja:
- Czy "temat" jest umiejscowiony w srodku kadru - czy ma to pozytywny czy negatywny wpływ na zdjecie
- Czy coś na zdjęciu wyglada na przycisnięte do krawędzi zdjecia
- Czy są na zdjęciu miejsca "puste" bez treści, które mogły by byc usunięte bez wpływu na zdjęcie
- Czy "temat" jest łatwy do okreslenia, zachowuje własciwe proporcje w stosunku do reszty, czy trzeba go szukać wśród innych treści (bałagan w kadrze)


Zwrocenie uwagi:
- Co pierwsze widzisz oglądajac zdjęcie
- Czy to co widzisz jest poprawne
- Czy Twoje oczy są "przyciągane" do tematu zdjęcia czy do tła
- Czy może patrzysz na brzegi kadru poszukując czegoś co wydaje Ci się mogłoby byc interesujące poza kadrem.


Ostrość:
- Czy cokolwiek jest ostre :-)
- Czy ostry jest "temat" czy coś jeszcze
- Czy zastosowana Głębia Ostrości (GO) jest poprawna
- Czy "temat" jest w zakresie GO i czy to dobrze czy źle
- Czy odwracające uwagę obiekty w tle są wystarczająco nieostre, żeby nie przyciągać uwagi


Ekspozycja:
- Czy naświetlenie jest poprawne.
- Czy dobrze widoczne są detale zarowno w światłach jak i w cieniach
- Czy obszary prześwietlone lub niedoświetlone są aprobowalnie male
- Jeśli zdjęcie jest "przesunięte" w kierunku światla lub cienia czy był to dobry wybor

Tomasz Golinski
02-01-2006, 22:48
To właściwie dobry post do przyklejenia w zwykłym dziale "Galerie".

Janusz Body
02-01-2006, 23:00
o właśnie: jak x, czy y mówi, że mały odzew, bo tłumaczenie świetne, kupa pracy włożona, to ok. jak jagodziński mówi, że być mały odzew, bo nie wszystkich to zdjęcie rusza, to wyciąć bezlitośnie ;) bo sa dobre tłumaczenia i złe. wasze są dobre, moje złe :)

i tylko o to mi chodziło, o pokazanie tego mechanizmu.

a teraz tnijcie :)

Chyba zupelnie nie rozumiesz intencji.

Dobrze sie stalo, że moderatorzy wycieli dyskusje nt. mechanizmow szkoły z watku o samym zdjęciu.

Nikt Ci nie broni krytykowac. Tylko rob to we wlaściwym miejscu. Mam do tego zdjęcia też troche zastrzeżen ale szkola polega na tym, że nauczyciel mowi a uczen slucha i ewentualnie zadaje pytania a nie wyskakuje z odzywka, ze pan nauczyciel jest gupi i robi coś źle. Chodzi poprostu o rodzaj umowy - w szkole NIE OCENIAMY - od ocen jest plfoto. W szkole NIE KRYTYKUJEMY - od krytyki - dobrze by było konstruktywnej - jest inne miejsce. W szkole siedzimy w ławce i słuchamy co mówi wykladowca. Ewentualnie zadajemy pytania ale nie wyrażamy opinii o umysle nauczyciela ;-)

Jak zaczniemy "jeździć" po belfrach to nikt nie będzie chciał się wychylać. Bo i po co?

Janusz

Tomasz Golinski
02-01-2006, 23:49
Wydzieliłem nowy pomysł: http://canon-board.info/showthread.php?t=7728

Kubaman
04-01-2006, 13:06
Na prośbę Tomka skleciłem coś na kształt Regulaminu do naszego nowego podforum. Mam nadzieję, że pomoże nam lepiej zrozumieć ideę pomysłu i obowiązujące zasady. Jest to tylko propozycja, jeśli ktoś ma pomysł na dopisanie czegoś, to zachęcam do podzielenia się.

-=Festyk=-
04-01-2006, 20:06
Taki drobiazg,ale w ,,harmonogramie publikacji'' nie ma linku do 2 lekcji.Po prostu ktoś nie dobrze,żeby w jedzaktualizował.A w sumie nym wątku były zebrane linki do wszystkich lekcji.Ułatwi to nowym orientację jak już się bardziej rozwinie nasza szkółka.

Kubaman
04-01-2006, 20:08
masz rację - pisałem go przed publikacją akustyka, a teraz już nie mam dostępu i zapomniałem. Któryś mod nam to pewnie uzupełni (i będize uzupełniał za każdym razem :) )

Vitez
04-01-2006, 20:19
Uzupelnione.
3 Lekcja czeka w kolejce (juz jest napisana ale publikujemy w poniedzialek)
4 - oskarkowy, czekamy na potwierdzenie czy kolega bedzie chcial opisac to zdjecie i wrzucamy do harmonogramu
5 - Czacha, czekamy na propozycje konkretnego zdjecia oraz potwierdzenie Czachy i wrzucamy do harmonogramu
6 - ???

Wydaje mi sie ze brakuje tego w Regulaminie - ze nie wystarczy zglosic zdjecie, potrzebne jeszcze jest pod zgloszeniem zdjecia potwierdzenie autora w stylu "OK, napisze" .
Napisac moze w dowolnym momencie - dac znac na PW wszystkim moderatorom ze lekcja gotowa i my chwilowo ja ukryjemy az do czasu publikacji 8)

-=Festyk=-
04-01-2006, 20:21
Tą 6 to może rzeczywiście mógłbyś Vitez swoją lekcją wypełnić.Bo twoja propozycja samego siebie;) była dobra.Też mnie ciekawi to zdjęcie z lusterkiem.

Tomasz Golinski
04-01-2006, 20:29
Uzupelnione.
Uzupełnione po uzupełnianiu ;)


3 Lekcja czeka w kolejce (juz jest napisana ale publikujemy w poniedzialek)
Lekcja czeka na uzupełnienie przez Svena.


Wydaje mi sie ze brakuje tego w Regulaminie - ze nie wystarczy zglosic zdjecie, potrzebne jeszcze jest pod zgloszeniem zdjecia potwierdzenie autora w stylu "OK, napisze".
Jest: "moderatorzy zapraszają". Czyli po zaproszeniu powinien się zdecydować :p

Kubaman
04-01-2006, 20:30
Vitez, to trochę nie tak. Starałem się to opisać w regulaminie pkt. 5, ale chyba mi nie wyszło. Po pierwsze te propozycje są lepsze i gorsze, więc nie może być pełnej demokracji, bo inaczej możemy zejść z poziomem. Po drugie każdy autor musi się zgodzić na taką publikację i opcenić, czy według samego siebie jest w stanie się z tego dobrze wywiązać. Dla mnie to bardziej jednak jest odpowiedzialność, niż prestiż - bycie "wykładowcą". Po trzecie, rozesłałem odpowiednie PM do niektórych kandydatów i muszę spokojnie z nimi sobie porozmawiać, nie na forum, bo nie chcę na nikogo wywierać złej presji.

Tomasz Golinski
04-01-2006, 20:39
Tą 6 to może rzeczywiście mógłbyś Vitez swoją lekcją wypełnić.Bo twoja propozycja samego siebie;) była dobra.Też mnie ciekawi to zdjęcie z lusterkiem.
To raczej pasuje na zwykły post do działu: "technika robienia zdjęć"... zresztą chyba w galerii albo na plfoto jest opisane :p

-=Festyk=-
04-01-2006, 20:50
To raczej pasuje na zwykły post do działu: "technika robienia zdjęć"... zresztą chyba w galerii albo na plfoto jest opisane :p
Ale jakby to było jasno przedstawione w lekcji to by się lepiej czytało niż coś w stylu:
Pytanie=>Odpowiedz=>szczegolowsze pytanie=>kolejna odpowiedz...itp.itd.
A z resztę Vitez się zaproponował...ja tylko poparłem:smile:

-=Festyk=-
04-01-2006, 21:38
I tak jeszcze harmonogram jest nie do końca poprawiony.Nie ma napisanej dokładnej daty 2 lekcji.Wiem,czepiam się,ale jak już robimy porządnie to wszystko tak zróbmy.

Vitez
04-01-2006, 21:56
Po trzecie, rozesłałem odpowiednie PM do niektórych kandydatów i muszę spokojnie z nimi sobie porozmawiać, nie na forum, bo nie chcę na nikogo wywierać złej presji.


Mniej wiecej o to mi chodzilo - zeby jakos szturchnac tych, ktorych zdjecia ludzie zglaszaja by sie okreslili czy chca je opisac i kiedy, oraz w jaki sposob zamierzaja to zrobic.


I tak jeszcze harmonogram jest nie do końca poprawiony.Nie ma napisanej dokładnej daty 2 lekcji.Wiem,czepiam się,ale jak już robimy porządnie to wszystko tak zróbmy.

Data okreslona w tygodniach jest zupelnie wystarczajaca.

Kubaman
05-01-2006, 18:06
Długie wyjaśnienie:

Pomysł tego co nazwaliśmy Szkołą Fotografii CB powstał w mojej głowie. Czy dobry czy nie, to już osobna kwestia, pozwolę sobie jednak krótko zaznaczyć o co mi chodziło. Bywałem swojego czasu na pokazach slajdów, pokazach zdjęć w małych klubach i towarzyskich prezentacjach w dobrym gronie. Ktoś, niekoniecznie master fotografii, przygotowywał pokaz, często organizował poczęstunek i dbał o odpowiednią oprawę. Towarzystwo oglądało i słuchało opowieści, anegdot, dowcipów, technicznych tajników itp. Marzyło mi sie coś takiego na forum, widziałem w tym ciekawy pomysł i miłą odmianę.

Dlatego w tak zaangarzowany sposób chciałem bronić tej inicjatywy w formie, którą wymyśliłem. Nie wiem, czy nie potrafiłem tego wytłumaczyć, czy może nie ma tutaj takiej potrzeby, czy też po prostu grono osób nie może przyjąć takiej formy prezentacji.

Na pokazach nigdy nikomu nie zdarzyło sie wstać i powiedzieć: "gadka niezła ale zdjęcia są do kitu", albo: "ja bym to zrobił lepiej od ciebie, po co to pokazujesz". Jeśli ktoś nie mógł wytrzymać, to po prostu wychodził. Nie wiem czy wynikało to z bardziej zaawansowanej kultury i większego wyczucia, z racji większego zaangażowania wszystkich w sprawę itp.

Dlatego, mam nadzieję, że teraz nawet ci, co bardzo chcą zamienić ten pomysł w plfoto i miejsce do wyrażenia swoich ważkich opinii zrozumieją, że nie broniłem nikogo, nie "dyrektoruję" i nie zamierzam ograniczać niczyjej wolności do swobodnej wypowiedzi dla swojego widzimisię. Nie mam zamiaru również tworzyć żadnego Kółka Wzajemnej Adoracji. Liczyłem, że jeśli zaprezentujemy klasę, będziemy w stanie zaprosić artystów, cenionych twórców z szerszego grona, dla których własnie klasa środowiska wyznacza, czy warto się w coś pakować. A by pokazać klasę, trzeba mieć pewne zasady. Szacunek i pokora dla umiejętności innych - na to liczyłem, pewnie głupio, bo w internecie o to niezwykle trudno.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zachęcam do udziału w szkole - w jakiejkolwiek formie.

Kuba

Marcoone
05-01-2006, 18:50
Długie wyjaśnienie:
[...]
Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zachęcam do udziału w szkole - w jakiejkolwiek formie.

Kuba
I ja własnie w taki sposób zrozumiałem ideę "szkoły". Mam nadzieję, że szkoła będzie się rozwijać w kierunku opisanym przez Kubeman'a. Ten swego rodzaju "falstart" być może wynika właśnie z braku zrozumienia - w końcu w sieci pełno jest galerii więc tu pewnie niektórzy pomyśleli, że to takie podforum "klon plfoto".
Ja także pozdrawiam i dzięki za dobry pomysł. Najważniejsze teraz, żeby autorzy - wykładowcy się nie zniechęcili.

Jac
05-01-2006, 19:16
Długie wyjaśnienie:

popieram cie w 100%, tez myslalem ze bedzie to wlasnie "szkola" a nie pokaz co potrafisz, mysle ze najlepsza krytyka wykladu moze byc jedynie kontr-wyklad ze zdjeciami itd... ale ciagle nie bedzie to szkola... w sumie nie wiem w ktora to strone dalej sie potoczy... i troche mi szkoda bo zapowiadalo sie fajnie (wyklady) natomiast pozniejsze komentarze sa juz ze tak powiem nie na miejscu :(

Janusz Body
05-01-2006, 19:31
....
Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zachęcam do udziału w szkole - w jakiejkolwiek formie.
...

Mnie sie wydaje, że są dwa watki - jeden to szkoła a drugi to dyskusja i zgodnie z regulaminem który sam napisaleś (pkt 2) tam jest miejsce na "wyrażanie opinii" - jakichkolwiek - również tych czy zdjęcie się komuś podoba czy nie. Nie ma się więc o co wściekać i próbować "rządzić" szkołą. Cała szkoła, nauka wogóle opiera się na krytycznym stosunku do rzeczywistości. Jak będą tylko peany pochwalne to będzie to poprostu nudne. Kilka osób w Lekcji 2 w - dyskusji wypowiedziało się krytycznie o zdjęciu podając uzasadnienie swoich opinii. Nic w tym złego. Inne spojrzenie i nie jest ważne kto ma rację bo nie o rację tu chodzi.

Miało nie być i nie ma krytyki w wątku lekcja. Ten drugi został, zdaje się, stworzony właśnie po to.

Bez urazy
Janusz

Kubaman
05-01-2006, 21:26
Janusz, pozwól że postaram sie odpowiedzieć :)


są dwa watki - jeden to szkoła a drugi to dyskusja i zgodnie z regulaminem który sam napisaleś (pkt 2) tam jest miejsce na "wyrażanie opinii" To prawda, ale chyba pamiętasz w jaki sposób ten drugi wątek został "wymyślony". Osoby, które pomimo wcześniejszych próśb nie mogły sie powstrzymać publikowały oceny i "takie różne" bezpośrednio w wątkach z lekcjami - a to rozwalało cały system. Pierwotnie miało tego nie być, a i tak później zastrzegaliśmy, by nie "doradzać" autorowi i nie komentować zdjęcia tylko lekcję. Przecież można krytykować zastosowane techniki, a nie pisać "co wnosi to zdjęcie" itp.

Nie ma się więc o co wściekać zupełnie się zgadzam. Staram się. 8-)

i próbować "rządzić" szkołą. tego mi nie wmawiaj - napisałem powyżej czemu tak reagowałem. Przegrałem, trudno.

Jak będą tylko peany pochwalne to będzie to poprostu nudne. Kilka osób w Lekcji 2 w - dyskusji wypowiedziało się krytycznie o zdjęciu podając uzasadnienie swoich opinii. Nic w tym złego. Inne spojrzenie i nie jest ważne kto ma rację bo nie o rację tu chodzi. Bardzo się zgadzam :!: . Tylko, żeby w takim miejscu jak forum zachować odpowiedni poziom i uchronić się od internetowej chały, uważam że nie można sobie na wszystko pozwolić. Dokładnie tak jak moi towarzysze na pokazach. Opinie o zdjęciach są w galeriach, opinie o autorach są niepotrzebne. Co myśli X jest nieważne, jeśli nic nie wnosi do dyskusji o zaprezentowanej technice/filozofii/podejściu - czyli lekcji. Kwestia czy zdjęcie jest fajne, jest jałowa i z natury rzeczy nie zostanie udowodniona trafność jakiejkolwiek opinii. Dlatego koncentrujmy się na tym, co możemy obiektywnie wyjaśniać, a w dodatku róbmy to w taki sposób, żeby inni mogli na tym skorzystać - tu się wypowiada kilkanaście osób, a czyta kilkaset i o nich też trzeba pamiętać. Dlatego proponowałem zastosowanie formuły lekcji, bo to "narzuca" odpowiednią postawę wobec autora referatu - a jeśli kogoś złości jego poziom, to po prostu niech siedzi cicho i poczeka na następną lekcję. Pewnien słynny maestro specjalizujący się w fotografowaniu tankujących samolotów pasażerskich mówi, że to żenada ale ja myślę inaczej.

Jurek Plieth
05-01-2006, 21:48
...Osoby, które pomimo wcześniejszych próśb nie mogły sie powstrzymać publikowały oceny i "takie różne" bezpośrednio w wątkach z lekcjami - a to rozwalało cały system...
Nie było mnie tutaj 2 tyg. i teraz nie mam już siły śledzić tego wątku :(
Czy pozwalając sobie na komentarz w odniesieniu do zdjęcia Jarka Jaworskiego postąpiłem wbrew regulaminowi?

muflon
05-01-2006, 21:50
Pewnien słynny maestro specjalizujący się w fotografowaniu tankujących samolotów pasażerskich mówi, że to żenada
E moment, ja akurat na szkołę mam chyba podobne do Ciebie poglądy?!


Czy pozwalając sobie na komentarz w odniesieniu do zdjęcia Jarka Jaworskiego postąpiłem wbrew regulaminowi?
Jurek, skracając te dwa tygodnie: zrobił się tu taki zamęt, że już nikt nic nie wie :) Czeski film - wprawiamy się przed zlotem w Pradze pod koniec stycznia ( http://www.canon-board.info/showthread.php?p=120387 ). Może się wybierzesz?

Kubaman
05-01-2006, 22:03
E moment, ja akurat na szkołę mam chyba podobne do Ciebie poglądy?! hehe :mrgreen: ty robisz w locie, za to seriami, seriami - i oczywiście nie jesteś aż takim maestro ;)



Jurek, skracając te dwa tygodnie: zrobił się tu taki zamęt, że już nikt nic nie wie :)
no sporo jest w tym prawdy. Jurku, ja powiem tak - IMHO nie popełniłeś wykroczenia ;), ponieważ opisałeś kwestie dotyczące kadrowania, wspominane przez Jarka w lekcji. Wolałbym za to, gdybyś nie mówił, czy samo w sobie zdjęcie jest "udane". Trochę dziwnie to brzmi, ale wydaje mi się, że mnie zrozumiesz - co jest jeszcze dyskusją ściśle na temat, a co już na tyle szeroką dyskusją, że daje pożywkę rozmaitym osobnikom ;) Ale aktualnie jest że tak powiem git.
(choć zupełnie się z Tobą nie zgadzam, za ciasno proponujesz)

Janusz Body
05-01-2006, 23:37
...Jurek, skracając te dwa tygodnie: zrobił się tu taki zamęt, że już nikt nic nie wie :) Czeski film - wprawiamy się przed zlotem w Pradze pod koniec stycznia...

:-) To sie dość dokładnie zgadza. Niestety. Może jednak napisać ten regulamin od nowa i dokładniej wyjaśnić że:

1 - lekcja - słuchamy z łapkami na ławce, broń Boże nie trzymać łap w kieszeniach ;-), grzecznie zadajemy pytania jesli mamy jakiekolwiek. Nauczyciel odpowiada lub nie. Nie musi. Tylko może. Watek silnie moderowany - każde wychylenie sie poza normy -> do kąta :-) To jest lekcja i już - wolno pytać jak sie czegoś nie rozumie ale UWAGA wolno pytać i zwracać uwagę jak się widzi, że nauczyciel się pomylił, ze cos jest ewidentnie źle i potrafimy to udowodnić (najwyzej wyjdziemy na głupka) - ale to są rzeczy w normalnych szkołach dozwolone.

2 - drugi watek czyli dyskusja - Nauczyciel nie jest Bogiem i może się mylić a więc wolno krytykować, wolno powiedzieć co i dlaczego mi się nie podoba. Spieramy się na argumenty. Niekoniecznie trzeba miec rację itp. itd... NIE MOŻNA krytyki kierować personalnie i nie należy jej przyjmować personalnie. Krytykujemy dzieło a nie atakujemy rodziny autora zwłaszcza jego żony, dzieci i jego psychiatry ;-)
Krytyka ma być rzeczowa choć dopuszczalne jest stwierdzenie "mi się to nie podoba - nie bo nie". Mnie się na przykład nie podobają obrazy Picassa - nie bo nie i nie potrafię powiedzieć dlaczego. Nie podoba mi sie rownież teściowa - tu wiem dlaczego ale powstrzymam się od komentarza. Watek rownież moderowany - nieco lżej ale wszelkie ataki personalne i zwykłe chamstwo -> won z klasy - za drzwi :-)

No to by chyba było w skrocie wszystko co myślę na ten temat.

Pozdrawiam
Janusz

Jurek Plieth
06-01-2006, 01:19
...wprawiamy się przed zlotem w Pradze pod koniec stycznia ( http://www.canon-board.info/showthread.php?p=120387 ). Może się wybierzesz?
Niestety nie :( Spłukałem się doszczętnie na ten wyjazd do Kaliforni, a i z urlopem miałbym problem.
Innym razem, mówi się trudno :( :( :(

Tomasz Golinski
06-01-2006, 18:11
:-) To sie dość dokładnie zgadza. Niestety. Może jednak napisać ten regulamin od nowa i dokładniej wyjaśnić że:
...
Chyba tak to jest napisane:

W wątkach z lekcjami możliwe jest zadawanie pytań dotyczących tylko i wyłącznie tematu lekcji. W tym wątku nie ma miejsca na żadne opinie, polemiki, wyrażanie poglądów, dyskusje OT czy rozmowy pomiędzy forumowiczami.

Do publikowania dyskusji i opinii, przeznaczony jest bliźniaczy wątek „Lekcja X – dyskusja”.

Ponieważ nie układali regulaminu humaniści, to może jest ciężko strawny ;) Myślę, że Kuba się ze mną zgodzi, jeśli powiem, że jesteśmy otwarci na propozycje korekt/doprecyzowania a jeśli ktoś umie i ma ochote napisać ładniejszy i zgrabniejszy, to będzie można go podmienić.

Edit: Przerzuciłem "Regulamin" do miejsca na ogłoszenia. Tak chyba będzie bardziej widoczny.

Vitez
07-01-2006, 07:03
Ja Kubamana zrozumialem prawie tak jak sobie zyczyl, i dalsze glosy zyczace sobie mozliwosci dowolnego dyskutowania pod zdjeciami tylko mnie dziwily i zniechecaly.
Dwie lekcje za nami, regulamin prawie dopracowany... teraz wystarczy sie go OSTRO trzymac (Kubaman - licz na nas a moze i nie tylko ;) ) i nastepne lekcje pojda juz gladko.
To co nie do lekcji - do kosza lub do blizniaczego watku dyskusyjnego.
To co do lekcji - pozostanie rozmowa "po prezentacji slajdow, jeszcze na sali projekcyjnej, w gronie osob trzymajacych sie tematu na poziomie" .
Watek bliznaiczy, dyskusyjny - to juz rozmowa w pubie, przy piwie, na zewnatrz sali... niekoniecznie z udzialem autora zdjecia.

nastier
07-01-2006, 10:43
od kilku dni lazi mi po glowie - moze byc dac Kubamanowi moderatorstwo w tym dziale? on sam najlepiej bedzie wiedzial jak trzymac porzadek, poza tym zaglada tu chyba najczesciej ;)

Kubaman
07-01-2006, 11:03
od kilku dni lazi mi po glowie - moze byc dac Kubamanowi moderatorstwo w tym dziale?
hej hej..
Wypadło by się spytać, czy mam na to czas i ochotę :roll: To duża odpowiedzialność. Poza tym boje się, że wtedy naprawdę ktoś będzie mówił, że tu są układy. Ale dzięki za wsparcie :)

Myślę, że to nie jest temat do publicznej dyskusji.

nastier
07-01-2006, 11:26
hej hej..
Wypadło by się spytać, czy mam na to czas i ochotę :roll: To duża odpowiedzialność. Poza tym boje się, że wtedy naprawdę ktoś będzie mówił, że tu są układy. Ale dzięki za wsparcie :)

Myślę, że to nie jest temat do publicznej dyskusji.


spokojnie, przeciez niczego sie nie wyumusza na Tobie. to tylko wolna mysl,propozycja :razz:

-=Festyk=-
14-01-2006, 12:53
Kiedy jest przewidywany termin 3 lekcji.W harmonogramie napisane jest 2 tydzień stycznia,a dziś właśnie mija termin;)

Kubaman
14-01-2006, 13:08
sven się spóźnia ;) ma być dzisiaj wieczorem gotowe.

muflon
15-01-2006, 12:29
Mam propozycję dodatkowego punktu w regulaminie, bo to co się dzieje jest naprawdę wkurzające:

Posty w dziale "Dyskusje" są ściśle moderowane. Pisząc tam posta wyrażasz automatycznie zgodę na to, że jeśli moderatorzy uznają że nie pasuje do dyskusji o zdjęciu, zostanie usunięty bez zbędnych dyskusji

Tomasz Golinski
15-01-2006, 12:38
To się rozumie samo przez się. Tnij waść.

muflon
15-01-2006, 13:13
Regulamin poprawiony. A teraz zabawię się w szeryfa :evil:

Aha, dorzuciłem jeszcze:
Nie chodzi również o to, żeby wyrażać swój zachwyt nad zdjęciami. To można zrobić w dziale Galerie, w wątku autora.

Edit: oops, coś chyba za dużo popsułem :) Bez paniki, naprawiam :)

Edit: Już wszystko dobrze. Wygląda na to, że nie można wyciąć pierwszego posta w wątku bez usuwania wątku :( Zatem musi zostać jak jest.

Edit: Lekcja trzecia wyczyszczona. Zrobię też porządek w #1 i #2, ale potrzebowałbym konsultacji :) Przy okazji na IRCu.

bebop
16-01-2006, 19:34
ja mam takie pytanie, bo już temat dyskusji jest zbyt zakręcony: co można pisać w postach w wątku dyskusja? z tego co napisano w tym wątku i w regulaminie tego działu to 90% postów nadaje się do wyrzucenia.

z jednej strony: ktoś opisuje swoją technikę, dzieli się*czymś.
z drugiej strony: zawsze będzie ktoś niezadowolony lub nieusatysfakcjonowany efektem.

i teraz przydała by się konsekwencja: jak przychodzę do galerii na wystawę to nie chodzę jak idiota z lupą i patrzę co koleś zmodyfikował na zdjęciu a co nie. patrzę, kontempluję. jak mam możliwość rozmowy z autorem to nie mówię mu: facet, to tło to dorabiane, kadr kiepski. tylko co w takim razie pisać w ramach dyskusji? z lekcji 1 nie podoba mi się kadrowanie. nie uważam że zdjęcie jest przez to złe, ale coś tam w kwestii zastrzeżeń mam.

i pytanie na koniec: czy to naprawdę jest szkoła?
bo chyba z pomysłu Kubaman'a to bardziej mi pasowało na gawędzenie przy piwie/kawie i pokazie slajdów... może część osób się nie poczuwa do bycia "wykładowcą" i zbierania za chwilę kąśliwych uwag od innych, druga część nie uważa zdjęcia za na tyle dobre żeby je przedstawiać lub ma jakieś*uwagi. cały czas kuleje założenie co do formy publikacji w wątku dyskusja.

tyle moich uwag. pozdrawiam

Jac
16-01-2006, 19:50
w sumie to niewiem ale jedno wiem napewno tak jak jest nie moze zostac. Moze zrobic troche inaczej (tak jak jest to z innymi lekcjami w sieci) czyli jest lekcja i koniec, kropka.
Pozszli do domu...

ewentualnie...Jesli ktos ma pytania to wali na PM do autora lekcj i on jesli uzna ze pytanie jest warte (czyt. wnosi cos do lekcji, porusza zagadnienie nieporuszone :-) ) publikacji to je publicznie oglasza i odpowiada na nie...

bebop
16-01-2006, 21:12
ewentualnie...Jesli ktos ma pytania to wali na PM do autora lekcj i on jesli uzna ze pytanie jest warte (czyt. wnosi cos do lekcji, porusza zagadnienie nieporuszone :-) ) publikacji to je publicznie oglasza i odpowiada na nie...

brzmi rozsądnie.

Tomasz Golinski
16-01-2006, 21:54
Wygląda na to że teraz mamy moderację tematów w Szkole CB. Posty pojawiają się dopiero po akceptacji moderatora. Tymczasowo myślę, nim zasady się nie wyklarują.

Ja myślę, że należy wprowadzić ostrą moderację wątku "Wykład" i przeznaczyć go na pytania (dziwne, że nie ma pytań do Svena) a wątek dyskusja olać i pozwolić na wszystkie komentarze poza OT.

Wątki "Wykład" miałyby wymóg moderacji, a "Dyskusja" nie (o ile to jest wykonalne).

Moderacji podlegają też nowe wątki w działach szkoły i bazy. Tak powinno zostać.

sv
16-01-2006, 22:35
ja to mialbym tylko jedna uwage: jezeli ktos w przyszlosci bedzie sugerowal, ze potrafi zrobic cos lepiej, to niech napisze JAK. to ma byc szkola, a nie miejsce, w ktorym jeden drugiemu pokazuje, ze ma wiekszego

Tomasz Golinski
16-01-2006, 22:40
ja to mialbym tylko jedna uwage: jezeli ktos w przyszlosci bedzie sugerowal, ze potrafi zrobic cos lepiej, to niech napisze JAK. to ma byc szkola, a nie miejsce, w ktorym jeden drugiemu pokazuje, ze ma wiekszego
Słusznie, ale jednocześnie całkowicie zabronione powinno być pytanie: pokaż swoje zdjęcia, czy ty robisz lepiej, itp.

muflon
16-01-2006, 22:41
Mi się wydaje, że np. wzorem jak mogłaby wyglądać dyskusja jest lekcja pierwsza. Niestety wystarczy, że autor przyzna się, że zdjęcie to nie surowy zrzut z karty, ale trochę pracy w PS, zlatuje się standardowe towarzystwo i zaczyna się standardowy temat: "PS to nie fotografia", w prostej linii prowadzący do "cyfra vs. analog". I dlatego ja uważam, że dyskusja powinna być również mocno moderowana. Tylko nie wiem według jakiej koncepcji... Kubaaaaa? :-)

adamek
16-01-2006, 22:51
Ja też jestem za tym, aby pytania były na PM do autora - a odpowiedzi (na co mądrzejsze) były przez autora publikowane w wątku.

sv
16-01-2006, 22:55
Masz racje Muflon, ja jednak z przyjemnoscia dowiedzialbym sie czegos nowego o obrobce fotek

muflon
16-01-2006, 23:03
Masz racje Muflon, ja jednak z przyjemnoscia dowiedzialbym sie czegos nowego o obrobce fotek
Toteż niech będzie to w formie: "wiesz, a gdybyś zrobił to tak i tak to mogłoby być ciekawie, co sądzisz" - a nie takie teksty jak w "lekcja 3 - dyskusja"...

Jutro spróbujemy się z Kubamanem naradzić. Ja to widzę tak:

- Lekcja - zamknięty wątek, jeden post
- Dyskusja - otwarty, mocno moderowany wątek, z dyskusją na poziomie.

To ma być szkoła, dział do którego zagląda się żeby się dowiedzieć czegoś ciekawego, a nie po raz setny czytać, że PS jest be. Tomek myśli podobnie, różnimy się tylko w szczegółach technicznych :) Zobaczymy jutro.

Tomasz Golinski
16-01-2006, 23:12
Tomek myśli podobnie, różnimy się tylko w szczegółach technicznych :) Zobaczymy jutro.
Ja to myśle zupełnie inaczej :twisted:
1+2. Lekcja i pytania: w jednym wątku ostro moderowanym
3. dyskusja free style. autor jak nie chce, może nawet ignora na ten wątek dać ;) Niech będą flejmy, byle na temat zdjęcia. Jak odpączkują od tematu zdjęcia, to ciach!

muflon
16-01-2006, 23:15
#define "na temat zdjęcia". Czy to: http://www.canon-board.info/showpost.php?p=124723&postcount=6 się łapie?

Powtórzę: cały dział...
to ma być szkoła, dział do którego zagląda się żeby się dowiedzieć czegoś ciekawego, a nie po raz setny czytać, że PS jest be.

Chyba że ja źle rozumiem zamysły - całkiem możliwe, ja tu tylko od wycinania i banowania jestem w końcu ;-)

nastier
16-01-2006, 23:19
mnie podoba sie bardziej pomysl muflona, bo:
- czyste zasady
- mniej balaganu, latwiej pilnowac jednego watku
- jak to juz bylo wiele razy powtarzane - to jest szkola, a dyskusja 'free style' to raczej na przerwach, co mozna uskuteczniac w galerii uzytkownika lub na PM

Tomasz Golinski
16-01-2006, 23:21
#define "na temat zdjęcia". Czy to: http://www.canon-board.info/showpost.php?p=124723&postcount=6 się łapie?Niezbyt... Właśnie to by trzeba doprecyzować :)


Powtórzę: cały dział...
[...]
Chyba że ja źle rozumiem zamysły - całkiem możliwe, ja tu tylko od wycinania i banowania jestem w końcu ;-)
Wątek "Wykład" jest do czystej nauki. A można się też uczyć w luźnej dyskusji. Ba, nawet przy piwie się da.

Przemoc
17-01-2006, 00:07
...po czwarte: ja jeszcze tego wszystkiego nie wycialem tylko dlatego, ze poza przypadkami oczywistymi, sam juz nie wiem co jest "dyskusja na temat a co nie" :mrgreen: Kubaaa!

Nie bardzo widzę co tu wycinać, przecież ta dyskusja również jest formą nauki.

Myślę, że bardziej doświadczeni z Was mogą być nieco zawiedzeni poruszanymi problemami, może to dla Was sprawy oczywiste? Dla osób rozpoczynających przygodę z fotografią (w tym dla mnie) lekcje są bardzo istotne, wymieniane przez Was uwagi również są potrzebne, prezentujecie różne sposoby patrzenia na fotografię, pozwala to wielu z nas wyrabiać sobie własne opinie.

Np. ostra krytyka bonka zawiera istotne argumenty i stanowi również element lekcji

przejście między rozmytym z powodu GO ogonem a tłem cholernie nie naturalne.
nie trzeba wielkiego doświadczenia i wprawy w wychwytywaniu takich sztuczek aby zauważyć że niebo nie pochodzi z tej fotografii.

podobnie wypowiedź bepoba

łatwiej teoretyzować, a trudniej fotkę zrobić............ itd. coś wnosi.

Śledzę, to forum od trzech miesięcy i znalazłem wiele bardzo ważnych informacji, takich, których nie ma w książkach czy instrukcjach. Jest to m.in. zasługą kilku zapaleńców, którym chce się tworzyć jakieś "szkoły" czy "bazy wiedzy", dlatego bronię inicjatywy pt. Szkoła Fotografi CB (obojętnie jak będzię się to nazywało) i przypominam, że to jest forum DYSKUSYJNE.

A sceptyków prosżę by nie podcinali skrzydeł tym którzy się w to zaangażowali (tak pojechaliście po Svenie za to niebo, że więcej już nie będzie chciał być wykładowcą ;) ).

sv
17-01-2006, 00:31
Przemoc: zwroc jednak uwage, ze ja napisalem, ze na drugiej fotce ptak jest wklejony, dlatego udowadnianie, ze jest wklejony jest troche bez sensu.

Vitez
17-01-2006, 01:15
Jutro spróbujemy się z Kubamanem naradzić. (...)Tomek myśli podobnie, różnimy się tylko w szczegółach technicznych :)

A Vitezowi to zwisa czy jak? Bo sam juz nie wiem ;) (czytaj: czuje sie pomijany bo zagladam na forum raz dziennie i nie siedze na Ircu bo wole grac w quaka lub Civ 4 ;) )

Tomasz Golinski
17-01-2006, 01:28
przypominam, że to jest forum DYSKUSYJNE.
O to chodzi. Tylko żeby dyskusja była na poziomie i na temat. Ale jestem za łagodniejszą i luźniejszą formą wątku dyskusyjnego

Przemoc
17-01-2006, 08:39
Przemoc: zwroc jednak uwage, ze ja napisalem, ze na drugiej fotce ptak jest wklejony, dlatego udowadnianie, ze jest wklejony jest troche bez sensu.

Zgadzam się z Tobą, dla mnie kwestia wklejenia nieba w tym przypadku nie jest najistotniejsza, ważniejsze są kwestie oświetlenia samego ptaka, czy metody złapania go w kadrze z taką ostrością. A rozmowa o tym czy fotki w PS-e poprawiać czy nie, to zupełnie inna sprawa.

Jurek Plieth
17-01-2006, 09:52
Panowie,
Nie mam siły śledzić tego wątku :cry: Czy jeszcze w ogóle ktoś nad nim panuje? :rolleyes:
Bardzo proszę moderatorów o podsumowanie: co wolno, czego nie, a co jest zabronione?

muflon
17-01-2006, 10:58
Bardzo proszę moderatorów o podsumowanie: co wolno, czego nie, a co jest zabronione?
Jurek: w tym watku wlasnie probujemy to ustalic :mrgreen: I jak na razie nam nie wychodzi ;-)


Np. ostra krytyka bonka zawiera istotne argumenty i stanowi również element lekcji
Jak najbardziej. Ale wypowiedz, ze "to zdjecie w ogole nie powinno sie tu ukazac" juz "raczej" nie. To co, oprocz ciecia mam jeszcze cenzurowac tresc postow?

kane
17-01-2006, 11:05
Moja propozycja:

autor publikuje watek z lekcja, nikt nie ma mozliwosci postowania do watkow...
uzytkownicy forum wysylaja PW do autora, a on od czsu do czasu jesli chce, ma ochote i checi publikuje dodatkowe posty z pytaniami i swoimi odpowiedziami

o :)

dentharg
17-01-2006, 11:30
A mi np. zajeb*cie podobala sie forma
Classroom na MorgueFile (http://www.morguefile.com/archive/classroom.php)

Tam w kazdej lekcji zlecany jest temat. Zarejestrowani uzytkownicy publikuja swoje fotki, ktore pozniej sa komentowane. W watku "view lesson" fotografka Jodie Coston prezentuje zadanie oraz material teoretyczny, np. z podstawami kompozycji (np. zloty podzial). Nikt w nim nie dyskutuje. Dopiero w "discuss lesson" mozna przedstawiac swoje fotki, uzytkownicy czekaja wtedy na komentarze od fotografki.

Acha. Zdaje sie, ze tam moderacji nie bylo (nie zauwazylem), a chamstwa nie ma...

Niestety bylo tylko 10 lekcji i skonczyly sie w 2004r. Ale sporo stamtad wypatrzylem.

Tomasz Golinski
17-01-2006, 11:34
Moja propozycja:

autor publikuje watek z lekcja, nikt nie ma mozliwosci postowania do watkow...
uzytkownicy forum wysylaja PW do autora, a on od czsu do czasu jesli chce, ma ochote i checi publikuje dodatkowe posty z pytaniami i swoimi odpowiedziami

o :)
Co do wątków wykładowych, to można się zgodzić, ale wydaje mi się, że moderacja postów spełnia tą rolę równie dobrze.

Tylko co z miejscem na dyskusję? Zupełnie bez?

Jurek Plieth
17-01-2006, 11:35
Tylko co z miejscem na dyskusję? Zupełnie bez?
IMHO bez dyskusji = bez sensu.

Tomasz Golinski
17-01-2006, 11:36
A mi np. zajeb*cie podobala sie forma
Classroom na MorgueFile (http://www.morguefile.com/archive/classroom.php)

Tyle, że to wymaga dobrego fotografa jako opiekuna działu. Kto się zgłasza?

dentharg
17-01-2006, 11:38
A pomysl z pytaniami do autora na PW, ktory decyduje o 'waznosci' pytania i udziela odpowiedzi misie podoba. W 'dyskusji' jedynie "chamstwo i drobnomieszczanstwo" winno byc przycinane :)

Tomasz Golinski
17-01-2006, 11:40
A pomysl z pytaniami do autora na PW, ktory decyduje o 'waznosci' pytania i udziela odpowiedzi misie podoba. W 'dyskusji' jedynie "chamstwo i drobnomieszczanstwo" winno byc przycinane :)
A OT? A wojny systemowe?

dentharg
17-01-2006, 11:46
Tyle, że to wymaga dobrego fotografa jako opiekuna działu. Kto się zgłasza?

Wielu jest tutaj dobrych. Tylko znajac nasz temperament na pewno znalezliby sie ludzie, ktorzy by go "obsiedli" i opluwali, bo przeciez "te fotki wcale nie sa dobre", "ja umim lepij", itp..

Rozumiem, ze plan szkolen jest zrobiony. A co z taka forma, gdzie miesiac wczesniej przyszli "wykladowcy" wystawiaja swoje fotki (bez slowa komentarza) w jednym watku (zamknietym/moderowanym) a ludzie moga tylko glosowac, ktore zdjecie chca miec objasnione w nastepnym miesiacu?
Wtedy wyklad jest przygotowany, lekcja pokazana i tyle. Pytania na priv, madre pytanie + odpowiedz pojawia sie pod lekcja. A w Hydeparku mozna sobie dyskutowac ile wlezie. A moze nalozyc wymog, ze ten "co umi lepij", niech zrobi podobna fotke i pokaze?

Przemoc
17-01-2006, 12:38
....W 'dyskusji' jedynie "chamstwo i drobnomieszczanstwo" winno byc przycinane .....

Tak jest, chamstwo i buractwo won :twisted: , IMHO reszta powinna zostać tak jak jest.

Czasami nadgorliwość jest gorsza niż sr.....ka.

Tomasz Golinski
17-01-2006, 12:42
Tak jest, chamstwo i buractwo won :twisted: , IMHO reszta powinna zostać tak jak jest.

Czasami nadgorliwość jest gorsza niż sr.....ka.
A co z 10-stronowymi flejmami: analog vs cyfra, ps vs czyste, itp?

Przemoc
17-01-2006, 13:00
A co z 10-stronowymi flejmami: analog vs cyfra, ps vs czyste, itp?

Chyba od tego nie uciekniemy, lepiej chyba dać się wszystkim wypowiedzieć niż ciągle monitorować co mówią.

Najlepiej zamknąć temat "zasad", przyjąć model istniejący i rozwijać szkołę, o kolejne lekcje.

Wybiegając nieco w przyszłość, ciekawie może wyglądać katalog 20-30 lekcji wraz z pytaniami "uczniów" i opiniami "wizytatorów" ;) w Lekcja nr .. - dyskusja . Może z czasem pojawią się odrobione lekcje na zadany temat, czyli fotki uczniów inspirowane wykładami ? Już czytałem, że ludzie wybierają się z pielgrzymkami pod sosnę :wink: , lub na pokazy lotów ptaków.

Dla moderatorów i aktywistów CB długie i gorące dysputy powinny być powodem do satysfakcji.

Tomasz Golinski
17-01-2006, 13:06
Dla moderatorów i aktywistów CB długie i gorące dysputy powinny być powodem do satysfakcji.
Dysputy tak, ale to zazwyczaj kończy się powstarzaniem starych, znanych sloganów. A potem puszczają komuś nerwy...

Przemoc
17-01-2006, 14:09
Dysputy tak, ale to zazwyczaj kończy się powstarzaniem starych, znanych sloganów. A potem puszczają komuś nerwy...

No i jak puszczą to ciach...:!:

muflon
17-01-2006, 15:57
W sumie... poniekad akceptacja postow przed pojawieniem sie publicznie to zalatwia - bo niewygodne kawalki zawsze mozna wyedytowac przed zatwierdzeniem :-P

(ale by sie podniosla jatka, ze cenzura i w ogole :-D)

bebop
17-01-2006, 16:56
Niestety bylo tylko 10 lekcji i skonczyly sie w 2004r. Ale sporo stamtad wypatrzylem.

pocieszę Cię - w grudniu wróciły: http://www.morguefile.com/archive/classroom.php?lesson=11 :-)

Kubaman
17-01-2006, 19:03
Hej Muflon, jestem :)
sorki, ale sieć mi padła i w każdym momencie może się to jeszcze powtórzyć.

Przeczytałem wszystkie nowe posty w naszym dziale i mam dwojakie odczucia. Po pierwsze zgodziłbym się z bebopem, że zbyt wiele osób sobe pozwala na nieciekawe komentarze i brakuje im należytej klasy. Z drugiej strony po doczytaniu dyskusji odnośnie lekcji svena do końca nabrałem nadzieji, że jednak da się normalnie i rzeczowo dyskutować na temat.

Moja propozycja na teraz jest taka:
1) wątek z lekcją z moderowanymi postami, z bardzo ostrą moderacją - dlatego, że jest to źródło wiedzy, osobista prezentacja i praca autora i nasza wizytówka w sieci.
2) wątek z dyskusją moderowany średnio ;), to znaczy zostaje nieruszane jeśli tylko opisywana dyskusja jest

a) ściśle na temat
b) bez opinii, które nie wnoszą nic do dyskusji (np. opinia "według mnie przycięćie kadru lepiej wyeksponowało by temat zdjęcia" - jest OK, ale "mnie się to podoba/nie podoba i możecie mi naskoczyć" nie jest OK)
c) bez osobistych wycieczek

P.S> listy gratulacyjne, łapówki i autografy ;) na PM

Jurek Plieth
17-01-2006, 19:54
1) wątek z lekcją z moderowanymi postami, z bardzo ostrą moderacją...
2) wątek z dyskusją moderowany średnio ;),...
Nic nie kumam :( A kto bedzie rozsądzał gdzie kończy się lekcja, a zaczyna dyskusja?

muflon
17-01-2006, 20:56
A kto bedzie rozsądzał gdzie kończy się lekcja, a zaczyna dyskusja?
No jak to kto? Kuba, jako pomysłodawca regulaminu :-P :-P :-P

Ja mam jeszcze jedną rzecz, przy której się będę upierał: te zdjęcia będą z definicji fajne, już wystawiane w Galeriach itp. W związku z tym zawsze pojawią się komentarze typu "super, świetne" - IMHO to też powinno być cięte. Na to jest miejsce właśnie w Galeriach.

Kubaman
17-01-2006, 21:30
Nic nie kumam :( A kto bedzie rozsądzał gdzie kończy się lekcja, a zaczyna dyskusja?
Jurku, niestety :sad: - nasze wcześniejsze doświadczenia pokazały, że nie ma miejsca na demokrację. Zresztą tak jest w całym forum, i w wielu działach moderatorzy tną bez wielkich tłumaczeń. Oczywiście idea jest taka, żebyśmy na tym skorzystali wszyscy, więc nie będzie tyranii, a próba ukierunkowania dyskusji na właściwym poziomie. Do tego zawsze można do hazana i sprawa czysta.

EDIT: zressztą potrzebę ostrzejszego moderowania wyraziło wielu użytkowników a nie bezpośrednio ktoś z modów.

Jurek Plieth
17-01-2006, 22:46
Jurku, niestety :sad: - nasze wcześniejsze doświadczenia pokazały, że nie ma miejsca na demokrację. Zresztą tak jest w całym forum, i w wielu działach moderatorzy tną bez wielkich tłumaczeń...
Ja przecież nie neguję praw moderatorów do moderowania! Protestuję jedynie nieśmiało przeciwko tak nieprecyzyjnie definiowanym granicom, choćby dlatego, że doprowadzi to do następnych niesnasek!

Tomasz Golinski
17-01-2006, 22:59
Jesteśmy otwarci na propozycje doprecyzowania :>

muflon
17-01-2006, 23:14
Protestuję jedynie nieśmiało przeciwko tak nieprecyzyjnie definiowanym granicom, choćby dlatego, że doprowadzi to do następnych niesnasek!
O-tóż-to. I dlatego ja też najchętniej widziałbym precyzyjne reguły, np. takie jak zaproponowałem :-P

Kubaman
17-01-2006, 23:45
tak BTW, to my tu mamy dyskusję o zasadach, a relulamin szkoły był przeglądany do tej pory 28 razy :?

Vitez
18-01-2006, 12:22
Nic nie kumam :( A kto bedzie rozsądzał gdzie kończy się lekcja, a zaczyna dyskusja?

Autor... zaklada dwa osobne watki... w jednym jest lekcja, w drugim jest dyskusja. Lekcja ostro moderowana, dyskusja srednio. Czego tu nie kumac?

Jurek Plieth
18-01-2006, 13:09
Autor... zaklada dwa osobne watki... w jednym jest lekcja, w drugim jest dyskusja. Lekcja ostro moderowana, dyskusja srednio.
No to się z tego robi niesłychanie ambitna inicjatywa. Niemalże "forum w forum" :shock:

dentharg
18-01-2006, 15:20
Ja to sie zastanawiam, czy jest tu faktycznie nad czym dyskutowac - tj. w 2 watkach. Jest lekcja, jest opisany sposob, okolicznosci zrobienia zdjecia opis tego co sie chcialo odzwierciedlic, uzyte techniki i akcesoria.

Ktos czyta, wynosi nowa wiedze (lub nie) - ma pytania pisze do autora. Nie jestem przekonany, ze potrzeba jeszcze wielostronicowych debat..

adamek
18-01-2006, 19:48
jak coś to ja w pełni popieram totalitaryzm na forum. :D
Komuś się nie podoba - nie ma obowiązku czytania, oglądania.

dentharg
23-01-2006, 16:29
I tu takze sie zgodze: ciac k*wa byle ostrze bylo gorace;
Tutaj demokracja nie zdaje egzaminu, bo sie pozniej pojawiaja watki i ankiety typu "czy Muflon jest murmurmur".. jak widac "qltrka" musi byc :(
Wycinac, moderowac, ostrzegac, banowac - moze bedzie dobrze..

nastier
24-01-2006, 19:31
jak coś to ja w pełni popieram totalitaryzm na forum. :D
Komuś się nie podoba - nie ma obowiązku czytania, oglądania.

ja bym to silna reka nazwal. totalitaryzm to jakby byl przymus/zakaz czytania ;)

Kubaman
27-01-2006, 00:02
Ważna informacja:

całe podforum Bazy Wiedzy jest aktualnie MODEROWANE. Oznacza to, że po napoisaniu wiadomości lub założeniu nowego wątku, moderator musi zatwierdzić post i dopuścić go do publikacji. Ma to na celu ograniczenie łamania regulaminu podforum, świadomego kształtowania tego działu, eliminacji potrzeby porządkowania wątków pełnych flame'ów, OT itd.

Nie martwcie się, robimy co możemy, aby publikacja była sprawna. Czasami post się nie ukazuje, ponieważ nie został dopuszczony do publikacji. Jeśli masz wątpliwość, pisz PM do mnie - nie zaczynaj wątków w dziale administracyjnym 8-)

Tak zupełnie przy okazji powiem może, co niektórzy już sami zauważyli, że hazan popełnił niedawno ryzykowny krok ;) i powierzył moderację działu Baza Wiedzy mnie. Co prawda wszyscy moderatorzy mogą moderować to forum, ale staram się w miarę możliwości oszczędzać im pracy, bo mają jej dosyć gdzie indziej :) Tak więc wszelkie skargi i zażalenia i listy gratulacyjne proszę na PM do mnie.

Vitez
27-01-2006, 18:58
Eee Kubaman... jestes pewien ze taki post w tak starym i rozbudowanym watku bedzie odpowiednio zauwazany?
Znam wiele osob ktore po prostu omijaja watki-tasiemce :?

Paradox
28-01-2006, 00:14
Ja zauważyłem.

Kubaman
29-01-2006, 22:52
Informuję, że w dziale pojawiło się odpowiednie ogłoszenie, opisujące zasady funkcjonowania Bazy Wiedzy jako forum moderowanego. Tutaj link. (http://www.canon-board.info/announcement.php?f=37&a=8)

iczek
30-01-2006, 12:35
EDIT [Kubaman] Wycięte z wątku dyskusyjnego do lekcji czeczota.
Ze względów technicznych musiałem połączyć dwa posty - czeczota i iczka.



W sumie bardzo ciekawa lekcja.
Mnie osobiscie bardzo brakuje rzetelnego opisu technicznego - mówie o ustawieniu swiatla w konkretnych ujeciach. To moim zdaniem bardzo istotny element "lekcji", bo inaczej zamienia sie to w pokaz prac.
apeluje wiec jedynie aby przygotowujac lekcje skupic sie mocno na technice, bo chyba ten aspekt interesuje najwięcej osob.


Moim zamierzeniem nie było podanie ustawienia wszystkiego co do milimetra jak to ustawić, bo po pierwsze nigdy tego nie zapisuje i nie mierze. Po drugie nie mam czasu na zrobienie specjalnie takiej sesji żeby to wszystko pomierzyć. Opisałem jak zacząć, podstawy, teraz każdy musi sam sobie dopracować własna technikę. W mojej lekcji jest 100% wiadomości jak podejść do tematu. Skoro one są dla ciebie nie wystarczające nic nie poradzę

Ups - sorry. To dla mnie nie szkola wiec tylko prezentacje autorskie, ale ok.
Szkola ma inne znaczenie... Niemniej nie neguje pomyslu tylko tytul mi nie podchodzi w tym konteksie. Poza tym, widze ze spora czesc osob pod kazda dyskusja pyta o technike wiec mozna by to sformalizowac, ale juz nie marudze....

-=Festyk=-
30-01-2006, 12:40
W harmonogramie publikacji nie działa link do dyskusji do lekcji 5.Wiem,wiem,czepiam się;)

Kubaman
30-01-2006, 14:42
W harmonogramie publikacji nie działa link do dyskusji do lekcji 5.Wiem,wiem,czepiam się;)
Dyskusja pojawiła się dopiero dzisiaj - ale dzięki - dobrze, że ktoś to czyta :)
Juz zrobione.

Follman
11-02-2006, 10:09
A ja mam taki pomysł moze troche nie związany z "kogo namowic zeby coś napisał".Chodzi mi o to ze jak się nazbiera troche lekcji to mozna by (tak jak z Identyfikatorami) zebrac chętnych i wydrukowac takie książki w których będą te lekcje.Co wy na to ???

Tomasz Golinski
11-02-2006, 15:33
Kto to kupi, jak wszystko jest publicznie na forum?

Follman
11-02-2006, 17:02
hmm moze faktycznie masz rację ale taka książka to jest coś.Aż by nikonowcom oczy zbielały :D

Kubaman
11-02-2006, 22:57
uważaj, bo niedługo nikonowcy mogą się pojawić tutaj w roli ekspertów dających wykłady :twisted:

Silent Planet
30-04-2006, 16:19
I co, kilka lekcji i koniec naszych możliwości?

thorin
14-05-2006, 00:55
popieram apel Silent Planet, gdzie sie podzialy lekcje ? Ostatnia byla opublikowana w marcu, a ja dalej licze na to ze Oskarkowy pokaze cos nowego ze slubnych fot, Bonk pokaze jak podejsc zimorodka a Tomasz Goliński nowe portrety wide angle ;) :mrgreen: co jest ze szkola ? brak propozycji ? brak czasu ze strony wykladowcow ? na brak dobrych zdjec narzekac chyba nie mozemy...

pozdrawiam
krzysiek

Tomasz Golinski
16-05-2006, 12:49
Thorin, pisz w wątku z propozycjami.

piast9
18-07-2006, 13:40
Mam pytanie. Gdzie na forum jest miejsce na zaprezentowanie aspektów stricte technicznych robienia zdjęć?

Pod wpływem różnych czynników mam ochotę popełnić elaborat na temat głębi ostrości, perspektywy, co na nie wpływa a co nie i dlaczego ludzie się sprzeczają na ten temat mimo że obaj mają rację. Trochę czasu mi to pewnie zajmie, ale mam zapał.

Vitez
20-07-2006, 17:16
Mam pytanie. Gdzie na forum jest miejsce na zaprezentowanie aspektów stricte technicznych robienia zdjęć?

Pod wpływem różnych czynników mam ochotę popełnić elaborat na temat głębi ostrości, perspektywy, co na nie wpływa a co nie i dlaczego ludzie się sprzeczają na ten temat mimo że obaj mają rację. Trochę czasu mi to pewnie zajmie, ale mam zapał.

Wg mnie to wlasnie to podforum powinno sluzyc prezentacji takich elaboratow.

Tomasz Golinski
20-07-2006, 17:19
Takie elaboraty (są na razie chyba 2 autorstwa Janusza Body) chwilowo trafiły do T&T z braku lepszego miejsca.

BTW. Mi też chodził po głowie pomysł napisania takiego tekstu, ale nie mogłem się zabrać do tego :)

Janusz Body
20-07-2006, 23:38
Takie elaboraty...



...takich elaboratow.


http://www.slownik-online.pl/kopalinski/076163DCD8D65044C12565BD0058635D.php

Cyt: elaborat opracowanie piśmienne (napisane bezbarwnie, szablonowo, bez inwencji);

Dzięki za prawdziwą ocenę. 8) ;-)


Mi też chodził po głowie pomysł


No to pisz ten "elaborat" ;-) Poczytałbym. Mam następne dwa gotowe ale nie mogę ich publikować bo wyjdzie na to, że jestem monopolistą.


Właściwie to co Kuchatek już tu na forum napisał na temat lampy też powinno zostać przeniesione do T&T.

Pozdrawiam
Janusz

Tomasz Golinski
21-07-2006, 21:40
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=13286


elaborat m IV, D. -u, Ms. ~acie; lm M. -y
Ťzwykle z odcieniem ironicznym: obszerne i systematyczne opracowanie na piśmie jakiegoś tematu, zagadnieniať

Hm, dziwny ten język polski. W każdym razie ja byłem bliższy tej definicji ;) A swoje następne teksty wklejaj bez wahania. Będzie można mysleć o nowym dziale.

Janusz Body
22-07-2006, 11:51
... Będzie można mysleć o nowym dziale.

Janusz Body i Adam Słodowy czyli "Zepsuj to sam" :) ;)

Mam pewien pomysł. Nie wiem czy się przyjmie i może być mały kłopot z realizacją. Problem, który napotkałem pisząc te swoje elaboraty, to definicje pojęć. Musiałem np. wyjaśnic pojęcie clippingu a to trochę odciąga uwage i moze sprawiac wrażenie, że clipping jest najważniejszy.

Może by... stworzyć post z definicjami pojęc. Nie wątek a pojedynczy post w którym byłyby dodawane - w kolejności alfabetycznej - wyjacnienia co oznacza clipping, banding, metameryzm i sporo innych podobnych.

Kłopot w tym, że któryś z Adminów/Moderatorów musiałby to wstawiać. Ja mogę zacząć - clipping juz mam :-)

Janusz

Broncobilly
23-07-2006, 02:55
,.

Może by... stworzyć post z definicjami pojęc. Nie wątek a pojedynczy post w którym byłyby dodawane - w kolejności alfabetycznej - wyjacnienia co oznacza clipping, banding, metameryzm i sporo innych podobnych.


W pełni popieram - przyda sie wszystkim i młodym i starym (tym którym pamięć już ździebko szwankuje ;-) )

Jac
23-07-2006, 08:04
czesc juz mamy ;-)
http://canon-board.info/showthread.php?t=2314

Tomasz Golinski
23-07-2006, 11:44
No, ok. Można zrobić, ale przydałyby się te definicje :) Clipping jest, ale trochę mało. Da się jeszcze co nieco powybierać z innych wykładów (przestrzeń barw, itd).

Można zacząć wątek (w T&T?) i po kolei dopisywać posty z definicjami. Moderatorzy będą to potem sklejać i porządkować.

Janusz Body
23-07-2006, 12:03
No, ok. Można zrobić, ale przydałyby się te definicje :) Clipping jest, ale trochę mało. Da się jeszcze co nieco powybierać z innych wykładów (przestrzeń barw, itd).

Można zacząć wątek (w T&T?) i po kolei dopisywać posty z definicjami. Moderatorzy będą to potem sklejać i porządkować.

Mogę zacząć :) mam jeszcze kilka rzeczy oprócz clippingu i hubris :) Potrzebne też jest trochę "cenzury" żeby nie było głupot z czym niestety należy się liczyć :(

Pozdrawiam
Janusz

grissley
19-04-2012, 13:04
Niby fajny dział, ale większość lekcji poznikała, a w tych, co zostały, w większości nie ma zdjęć.
Nie wiem, co się stało z lekcjami "znikniętymi", ale może da się je jakoś przywrócić?
No i miło by było, jakby autorzy poaktualizowali martwe linki - o ile jeszcze mogą.