PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa 430 EX - problem z ETTL



Czeski_film
14-05-2011, 09:31
Witam!
Mam problem z automatycznym ustawieniem lampy 430 EX.
O ile w manualu działa tak, jak powinna, to w ETTL zdjęcia są ciemne.
Lampa błyska, ale jakby w innym momencie, niż wyzwolenie migawki.
Czy ktoś mógłby zaradzić? Może trzeba tylko w ustawieniach pogrzebać?

sylwek2k
14-05-2011, 10:39
czyzby byla ustawiona kompensacja sily blysku na minus?

wiktor2323
14-05-2011, 10:52
Ustaw lampę palnikiem na wprost, ustaw M czas 1/250 przysłona dajmy na to 5,6 i kompensacje na 0. Zobacz czy naświetli Ci dobrze klatke :)
Z TTLem jest taka sprawa, że jak masz jasne tło (światła itp) to musisz wziąć kompensacje błysku na plus. Jeżeli masz ciemne tło to na minus. Wydaje mi sie, że dobrze to napisałem .. :P

Czeski_film
14-05-2011, 11:28
No ale do tej pory wszystko działało bez problemu.
Nagle, nie wiem czemu, nie bardzo sobie radzi.
Nie do końca rozumiem, o co chodzi z tą kompensacją, ale lampa błyska - i to mocno - z tym, że chyba w nieodpowiednim momencie...

wiktor2323
14-05-2011, 11:42
Może przez przypadek zmieniłeś kompensacje i stąd problem. Kompensacje powinieneś mieś na pewno w menu dotyczącym sterowania lampy i pod przyciskiem iso koło górnego wyświetlacza, jeżeli masz XXD

ferdekkiepski
14-05-2011, 14:20
No ale do tej pory wszystko działało bez problemu.
Nagle, nie wiem czemu, nie bardzo sobie radzi.
Nie do końca rozumiem, o co chodzi z tą kompensacją, ale lampa błyska - i to mocno - z tym, że chyba w nieodpowiednim momencie...


Dziwne zachowanie lampy.
Jakbyś mógł wrzuć przykładową fotkę z exifem najlepiej żebyśmy mieli wgląd w parametry z jakimi była robiona.

sylwek2k
14-05-2011, 17:32
No ale do tej pory wszystko działało bez problemu.
Nagle, nie wiem czemu, nie bardzo sobie radzi.
Nie do końca rozumiem, o co chodzi z tą kompensacją, ale lampa błyska - i to mocno - z tym, że chyba w nieodpowiednim momencie...

Instrukcja obslugi lampy to takie miejsce, gdzie znajduje sie sporo ciekawych informacji :P

Mozesz miec ustawiona kompensacje na lampie, albo w body. W trybie manualnym kompensacja blysku nie wplywa na blysk - wiec jest prawidlowo naswietlone. Jezeli lampa blyska ta sama moca przy roznych ustawieniach manualnych - masz uszkodzony tranzystor IGBT - lampa nadaje sie do naprawy.

Czy pod ikona ETTL masz jeszcze jakas inna ikone widoczna na wyswietlaczu lampy?

Czeski_film
15-05-2011, 16:56
Widok na ETTL z palnikiem skierowanym do przodu / w górę

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.occur.pl)

Zdjęcie 1/250, f/2.0, ISO 640 - pierwsze bez lampy, drugie z ETTL - lampa skierowana do przodu

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.occur.pl)

Czeski_film
15-05-2011, 18:27
Dodam jeszcze tylko, że mam drugą lampę, w której problem nie istnieje...

wiktor2323
15-05-2011, 19:34
A jak podkręcisz kompensacje? W tle masz okno więc to wpływa na pomiar lampy..:) A błyska w ogóle? Bo to zdjęcie wygląda jakby go wcale nie było .

Czeski_film
15-05-2011, 20:08
No błyska... ale wydaje mi się, jakby ten błysk był przed klapnięciem migawki.

roshuu
15-05-2011, 20:36
Ustaw punktowy pomiar na przedmiot, tak zeby nie zaklocac pomiaru swiatlem z okna i zobacz jak blyska.

Czeski_film
15-05-2011, 20:47
no błyska ale zdjęcia ciemne...

roshuu
15-05-2011, 20:59
no błyska ale zdjęcia ciemne...

czyli nadal niedoswietla... hmm a jak dodasz + 2 w ettl to co sie dzieje?

wiktor2323
15-05-2011, 21:32
A może wyzwala tylko błysk pomiarowy i na ten normalny brak jej mocy .. :P Zmieniałeś akumulatorki? W 580ExII którą mam w robocie ostatnio na weselu chwile przed oczepinami raz błyskała, a raz nie- myślałem że się wysypała bo wcześniej były z nią problemy ale okazało się że aku padało :)
Roshu jakby lampa była zablokowana na przedmiocie to i nawet na -2 było by widac ten błysk. Wysyłaj lampe do serwisu i się przekonasz.

roshuu
15-05-2011, 21:38
A może wyzwala tylko błysk pomiarowy i na ten normalny brak jej mocy .. :P Zmieniałeś akumulatorki? W 580ExII którą mam w robocie ostatnio na weselu chwile przed oczepinami raz błyskała, a raz nie- myślałem że się wysypała bo wcześniej były z nią problemy ale okazało się że aku padało :)
Roshu jakby lampa była zablokowana na przedmiocie to i nawet na -2 było by widac ten błysk. Wysyłaj lampe do serwisu i się przekonasz.

Wyprzedziles moja odpowiedz :) Tez mysle, ze palnik pada.
Autor pisze, ze lampa blyska ale nie widac tego na zdjeciu.

wiktor2323
15-05-2011, 21:54
Roshuu tak się przyjrzałem tym sampelką to na prawym jest minimalnie więcej szczegółów w cieniu więc widać.. :P Ale ewidentnie trzeba ją wysłać do serwisu :)
Tylko zastanawiające jest to, ze na manualu błyska normalnie..

Czeski_film
16-05-2011, 08:12
To na pewno nie jest wina aku. Podpinałem pod pełne i nic to nie dało. Zanim problem się pojawił, działała nawet na prawie rozładowanych - tylko dłużej się ładowała. Nie wyzwalam też błysku pomiarowego, tylko od razu ten właściwy.
Dopiero co odebrałem z serwisu, bo wcale nie działała - więc może jeszcze gwarancję to obejmie...

wiktor2323
16-05-2011, 10:13
Błysk pomiarowy w TTL jest i będzie zawsze wyzwalany! Jeżeli nie naciśniesz blokady błysku to wyzwala go tuż przed normalnym błyskiem, a jak naciśniesz guzik to w momencie naciskania ..;) Czeski_film ale w manualu normalnie CI błyska i dobrze naświetla?
Oddaj do serwisu bo to raczej nie jest rzecz którą można naprawić samemu:)

Czeski_film
16-05-2011, 10:31
W manualu dobrze błyska - tzn w dobrym momencie, bo jeśli chodzi o sam błysk to dla mnie trochę za jasno - muszę schodzić z ISO, a czasami nie zawsze o to chodzi - no ale taka lampa, nie da się niżej, niż 1/64.

wiktor2323
16-05-2011, 12:49
Wysyłaj ją na serwis, wycena jest darmowa:)

roshuu
16-05-2011, 14:03
Nie ma co kombinowac - aha jak powiedza, ze wina tkwi w stopce to zanim zdecydujesz sie na robote u niech koniecznie poszukaj info o rozbieraniu stopki (user JanuszBody napewno o tym cos wie), bo moze cos sie poluzowalo i mozna to samemu zrobic!

Czeski_film
16-05-2011, 16:56
No ale jakby się coś poluzowało, to chyba w ogóle by nie błyskała...
A tak na marginesie to przestrzegam przed tym modelem - pierdzieli się od samego początku

wiktor2323
16-05-2011, 17:08
Model jest dobry tylko Ty źle trafiłeś...:P
mogło się coś poluzować od styków TTL. Błysk Manualny jest wyzwalany chyba za pomocą tego środkowego, najgrubszego Pinu, więc taka opcja tez jest możliwa ;)

Czeski_film
16-05-2011, 22:36
No to może 430 EX II (drugiej generacji) jest dobry ... bo np. o 580 też słyszałem, że wadliwy.
Tak naprawdę to jestem zadowolony z tego co potrafi ta lampa, ale nie jestem zadowolony z jej awaryjności.

roshuu
16-05-2011, 23:05
No to może 430 EX II (drugiej generacji) jest dobry ... bo np. o 580 też słyszałem, że wadliwy.
Tak naprawdę to jestem zadowolony z tego co potrafi ta lampa, ale nie jestem zadowolony z jej awaryjności.

Tak sie sklada ze mam 430exII i 580exI :) Zadnej awaryjnosci nie widze :)

axk
18-05-2011, 15:28
A tak na marginesie to przestrzegam przed tym modelem...

Usterki się zdarzają w każdym modelu, a 430EX to sprawdzona konstrukcja którą można śmiało polecać.

sylwek2k
19-05-2011, 01:55
No ale jakby się coś poluzowało, to chyba w ogóle by nie błyskała...

No wlasnie nie... do wyzwolenia blysku wystarczy zewrzec 2 styki. I wbrew pozorom, wszystkie styki sa wazne do pracy w pelnym ettl-u :)