PDA

Zobacz pełną wersję : problem z kolorami w PS



PiotrJ
07-05-2011, 13:20
Mam problem z zapisaniem kolorow w PSie.
Konkretnie chodzi o to, ze obrabiam obrazek w PSie, dochodze do momentu, gdy jestem zadowolony z efektow, nagrywam do JPG i potem okazuje sie, ze ten JPG wyglada zupelnie inaczej niz w PSie. Kolory sa zupelnie inne gdy wyswietlam go w Windowsach lub w jakims programie do prezentacji obrazkow. Gdy otworze go znowu w PSie wszystko wraca do normy - kolory znowu sa ok.
Cos robie pewnie nie tak przy nagrywaniu, tylko co?
Pomocy :-)

Tu jest przyklad:

https://canon-board.info/imgimported/2011/05/testJPG-2.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/_gP1xYaQ6w9s/TcUpi30qDvI/AAAAAAAADsA/uDaDMfwdyF0/test.JPG)

Lewy obrazek - zdjecie z PSa. Tak mialo byc.
Prawy - Zdjecie z Windows. Tak wyszlo. Duzo wiecej czerwonego i chyba troche jasniej niz w oryginale.

airhead
07-05-2011, 13:51
prawdopodobnie przeglądarka windowsa nie obsługuje zarządzania kolorem
użyj innej przeglądarki

niechcemisie
07-05-2011, 13:55
ostatnio mnie też to zastanawiało i po prostu należy zmienić przegladarke, bo to co sie dostaje z windowsem to jakas tragedia

tadpaw
07-05-2011, 15:02
A zobacz jaki profil przypisałeś obrazkowi w Psie - większość monitorów i programów do pokazywania wyświetla sRGB, wiec jeśli dałeś Adobe RGB, to różnica może być widoczna.
TAD

PiotrJ
08-05-2011, 10:21
przestrzen koloru obrazka to sRGB.

Dzieki za wszystkie pomysly, ale to chyba jeszcze nie to.

Domyslam sie, ze problemy z wyswietlaniem moga byc spowodowane tym, ze przegladarki czegos nie obsluguja. Tylko to nie jest kwestia zmiany samej przegladarki, bo same Windowsy zle wyswietlaja (np. na podgladzie obrazka w Windows Explorerze).

Poza tym pomysl zmiany przegladarki przypomina mi troche rozwiazanie typu "boli pana lewa noga to niech pan skacze na prawej" :-)
Wiekszosc ludzi na swiecie ma takie same przegladarki. To nie o to chodzi, abym ja u siebie to dobrze zobaczyl, tylko, zeby widzieli to dobrze wszyscy. Jesli wszystkie programy obsluguja jakas podstawowa przestrzen kolorow to chyba rozwiazaniem byloby uzywanie tylko tej podstawowej. Tylko nie wiem co zle robie w PSie. Moze trzeba cos zaznaczyc przy exporcie do JPGa? Moze ustawic jakas inna przestrzen kolorow i na niej od poczatku pracowac?

Kanghoy
08-05-2011, 10:29
Przechodziłem to samo.
Przeglądarka z WinXP robi jaja, bo chyba w ogóle nie obsługuje CMS.

Po dobrym przypisaniu profili w win 7 i irfanview mam to samo co w PS. Do pliku powinien być podpięty profil (Embed color profile) wtedy praktycznie wszystko się zgadza. Aha i nie masz na co liczyć że każdy zobaczy to co Ty ;). Raz że większość ma nieskalibrowane ekrany, dwa zazwyczaj są niskiej jakości(laptopy), czasem to jest diametralna różnica potrafią ścinać czernie, prześwietlać biele, zaróżowić, zazielenić , spierać kolory itp.

airhead
08-05-2011, 12:17
Poza tym pomysl zmiany przegladarki przypomina mi troche rozwiazanie typu "boli pana lewa noga to niech pan skacze na prawej" :-)
Wiekszosc ludzi na swiecie ma takie same przegladarki. To nie o to chodzi, abym ja u siebie to dobrze zobaczyl, tylko, zeby widzieli to dobrze wszyscy. Jesli wszystkie programy obsluguja jakas podstawowa przestrzen kolorow to chyba rozwiazaniem byloby uzywanie tylko tej podstawowej. Tylko nie wiem co zle robie w PSie. Moze trzeba cos zaznaczyc przy exporcie do JPGa? Moze ustawic jakas inna przestrzen kolorow i na niej od poczatku pracowac?no niestety, ale tak właśnie sprawa wygląda
obsługa zarządzania kolorem w Windowsie i internecie jest właśnie taka żałosna
nic innego nie zrobisz - jeśli chcesz, żebyś chociaż Ty widział poprawne kolory, to zostaje tylko zmienić przeglądarkę
nic na to nie poradzisz, że każdy będzie widział co innego

PiotrJ
10-05-2011, 11:46
Dzieki za rady. Chyba rzeczywiscie macie racje, czyli tzw. **** blada. Nic rozsadnego tak naprawde nie da sie zrobic :-(

DonBolano
20-07-2011, 21:10
Witam. Mam podobny problem.

W IrfanView i w Bridge kolory zdjęcia (RAW) są żywe i bardzo przyjemne dla oka.
Otwieram do PS (CS3) i robią się sprane.. Na laptopie nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Różnica jest naprawdę duża.

Do tego, jak już coś tam pokombinuje i jestem zadowolony z efektów w PS i zapisuję sobie to metodą Save for the Web to wsio jest różowe na podglądzie...

Teraz mam win7, skalibrowany monitor NEC p221W i jednym słowem - zgłupiałem.

Janusz Body
20-07-2011, 21:18
....
W IrfanView i w Bridge kolory zdjęcia (RAW) są żywe i bardzo przyjemne dla oka.
Otwieram do PS (CS3) i robią się sprane.......


A jak masz ustawione w PS Edit->Color Settings->Color Management Policies. Powinno być "preserve embedded..." i "ask... " x 3 - wszystkie zaznaczone.

EDIT: Kliknij też na "more options" i sprawdz czy przypadkiem "desaturate" nie jest włączone.

DonBolano
20-07-2011, 21:30
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://i775.photobucket.com/albums/yy33/donbolano/ustawienia.jpg)

Mam tak ustawione jak na laptopie (względem Twoich wskazówek z tutoriala Januszu), ale mogłem coś skopać...

A jak troszkę poszperałem w Bridge i dałem ptaszka przy zarządzaniu kolorów w Bridge, to tez sprane zaczął pokazywać. Po prostu nie wiem, czy mam wierzyć PS/Bridge odnośnie kolorów czy irfanowi, względnie innej przeglądarce zdjęć.

Janusz Body
20-07-2011, 21:36
.... Po prostu nie wiem, czy mam wierzyć PS/Bridge odnośnie kolorów, czy irfanowi, względnie innej przeglądarce zdjęć.

Jedyne trzy programy z poprawnym CMS to PS, Bridge i FastPictureViewer. Reszta to nieprzewidywalne badziewie z ifranem włącznie. :-)

RAWy w ifranie to podglądówki (zaszyte w RAW jpegi). W Bridge masz opracowane przez ACR własne podglądy Adobe. Coś możesz mieć w ustawieniach domyślnych w Bridge pokopane. Sprawdź jak masz defaultowo ustawionego ACRa.

DonBolano
20-07-2011, 21:41
ACR ustawiłem na przestrzeń ProPhoto, 16 bit głębi i rozdzielczość 300px

reszta ustawień tu:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://i775.photobucket.com/albums/yy33/donbolano/ustawienia2.jpg)

Czy program SpectraView przez który wprowadziłem pliki kalibracyjne monitora jakoś wpływać może na PS?

Janusz Body
20-07-2011, 21:45
ACR ustawiłem na przestrzeń ProPhoto, 16 bit głębi i rozdzielczość 300px

Istotne jest JAK masz ustawione WSZYSTKIE suwaki w ACR defaultowo - najlepiej nie kombinować za dużo..... Jeśli masz RAWy dla których sam nie dokonałeś jeszcze żadnych poprawek to Bridge będzie robił podglądówki według ustawien defaultowych w ACR. Zjedź w ACR z saturacją na zero i "save as default". Potem wróć do Bridge i zobaczysz, zę podglądówki zaczną się przerabiać na cz-b.

DonBolano
20-07-2011, 21:50
Zainstalowałem sobie trial tego FastPictureViewer i pokazuje kolory takie, jak w irfanie...

Bridge sczytuje pliki xmp, które mają w sobie wszystkie dane o zmianach w ACR w zdjęciu - to już zauważyłem...

Co do suwaków w ACR - wsio tak jak zwykle:
jasność - 50
kontrast - 25
czarne - 5
reszta na zero - oczywiście poza balansem bieli
na krzywych kontrast na medium
w profilach acr 3.6

Janusz Body
20-07-2011, 21:57
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/853/acr.jpg/)

Zresetuj ACRa do ustawień defaultowych klikając w miejscach ozn strzałkami. :-)

DonBolano
20-07-2011, 22:00
Polecenie Reset Camera Raw Defaults mam na szaro, czyli chyba nic nie było zmieniane... Dla każdej karty

Janusz Body
20-07-2011, 22:06
A sprawdz jeszcze w fastPictureViewer -> Menu->opcje->Wyswietlanie kolor czy masz włączone zarządzanie ICC - nie jestem pewien ale zdajae się defaultowo jest wyłączone

DonBolano
20-07-2011, 22:09
Sprawdzałem, był ptaszek przy "włącz wsparcie dla zarządzania kolorami / profil ICC"
nie było ptaszka przy "własny profil monitora"

Janusz Body
20-07-2011, 22:12
Sprobuj włączyć własny profil monitora w FastPictView i podaj nazwe profilu ze spectraview. Nie znam spectra View. A czy aby na pewno masz poprawnie zrobione profile monitora? Jak włączysz profil monitora i będzie kicha to może profile źle zrobione?

DonBolano
20-07-2011, 22:18
Po włączeniu własnego profilu w FastPicture znowu fotki straciły na kolorach - jest to samo co w Brigde i PS

Janusz Body
20-07-2011, 22:20
Po włączeniu własnego profilu w FastPicture znowu fotki straciły na kolorach - jest to samo co w Brigde i PS

No to chyba masz odpowiedź. Prawdopodobnie źle zrobiony profil.

DonBolano
20-07-2011, 22:22
Albo mój 400D produkuje takie wyprane z kolorów zdjęcia (przynajmniej w formacie RAW)?

Janusz Body
20-07-2011, 22:24
Albo monitor :-) jest nie teges i profil go bardzo ogranicza, tak żeby wyświetlać barwy poprawnie.

DonBolano
20-07-2011, 22:28
No nic. Napisałem maila do człowieka, który mi monitor kalibrował (zresztą człowiek z Forum).

A tu poglądowo, jak pokazuje kolory Bridge (bez włączonej opcji zarządzania barwą) i ACR


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://i775.photobucket.com/albums/yy33/donbolano/roznica.jpg)

opera to zdjęcie wyświetla jeszcze inaczej <sciana>

Janusz Body
20-07-2011, 22:32
Tak czy inaczej w FastPictureViewer ma być wybrany profil monitora, jeśli jest w systemie. Inaczej FastPV "zakłada" że monitor jest sRGB. Na moim laptopie profil delikatnie redukuje nasycenie. PS/Bridge same sobie wybierają profil monitora z systemu.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/30/fastd.jpg/)



Z obecnych przeglądarek to tylko IE9 ma CMSa. Nowe Safari, Opera i FF w wersji nowszej niż bodajże 3.0.16 nie obsługują w pełni CMSa. http://www.color.org/version4html.xalter

DonBolano
20-07-2011, 22:34
Ok. Rozumiem. Dzięki Ci bardzo za pomoc!

Najwyraźniej będę musiał skalibrować monitor raz jeszcze.

Janusz Body
21-07-2011, 09:17
Tak mi jeszcze przyszło do głowy. Nie wiem co to za monitor ani jaki kalibrator. Jesli monitor szerokogamutowy to kolorymetry sobie z tym nie radzą. Mnie się w każdym razie nie udało zrobić dobrego profilu nawet wide gamut notebooka starszymi kolorymetrami.

DonBolano
21-07-2011, 16:27
Kalibrację robił czornyj. Czekam na odpowiedź od niego. Może coś poszło nie tak - albo ja popełniłem jakiś błąd przy instalacji tego profilu.

Monitor NEC P221W

jarowo
21-07-2011, 21:08
Tak mi jeszcze przyszło do głowy. Nie wiem co to za monitor ani jaki kalibrator. Jesli monitor szerokogamutowy to kolorymetry sobie z tym nie radzą. Mnie się w każdym razie nie udało zrobić dobrego profilu nawet wide gamut notebooka starszymi kolorymetrami.
Skąd wiesz ze nie udało ci się zrobić dobrego profilu? Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Janusz Body
21-07-2011, 21:24
Skąd wiesz ze nie udało ci się zrobić dobrego profilu? Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Jak szare tło na ekranie było czerwone jak stara ruska flaga a spektrofotometr mierzył cuda to profil nie mogł być dobry.

Podobno, podkreślam podobno, nowsze kolorymetry radza sobie z WG. Moje i1d2 sobie nie radza.

jarowo
21-07-2011, 21:58
Ja mam Eye-One i naprawdę się sprawdza. Jeżeli przed kalibrowaniem miałeś naprawdę szary kolor a po skalibrowaniu szary wpadał w czerwień, to faktycznie było coś nie tak. Bo jeżeli przed i po kalibracji szary był kiepski to bym szukał winy w monitorze.

Janusz Body
22-07-2011, 21:30
Ja mam Eye-One i naprawdę się sprawdza. Jeżeli przed kalibrowaniem miałeś naprawdę szary kolor a po skalibrowaniu szary wpadał w czerwień, to faktycznie było coś nie tak. Bo jeżeli przed i po kalibracji szary był kiepski to bym szukał winy w monitorze.

Wiesz, do testu poprawności to najprościej ustawić R=G=B= np. 80 albo (jak niektórzy) 128 jako tło w windozie i to MUSI być szare, neutralnie szare.

Nie, w moim przypadku to z całkowitą pewnością nie jest monitor. Nie jeden zresztą a kilkanaście a i1d2 też dwa albo trzy różne próbowałem. Próbowałem też i inne i żaden sobie dobrze nie radził z wide-gamut. Porównywałem profile zrobione i1d2 i i1 pro - efekt wiadomy - kolorymetr sobie nie radzi.

apstryk
09-08-2011, 10:46
A co zrobić, jeśli nie chcemy ogladać zdjęcia w przeglądarce tej czy innej, tylko jako tapeta na desktopie? Nie da się zrobić przewidywalnych kolorów? Dla ułatwienia i uniknięcia dyskusji o różnych monitorach, zakładamy że robię tapetę dla całego biura uzywającego jednakowych monitorów i ja też mam taki sam

Janusz Body
09-08-2011, 16:35
A co zrobić, jeśli nie chcemy ogladać zdjęcia w przeglądarce tej czy innej, tylko jako tapeta na desktopie? Nie da się zrobić przewidywalnych kolorów? Dla ułatwienia i uniknięcia dyskusji o różnych monitorach, zakładamy że robię tapetę dla całego biura uzywającego jednakowych monitorów i ja też mam taki sam


Oprofilować wszystkie monitory w biurze i tapetę zapisać w przestrzeni sRGB. Bez oprofilowania każdy monitor będzie wyświetlał swoje, zupełnie nieprzewidywalne barwy.

strideer
09-08-2011, 17:01
Oprofilować wszystkie monitory w biurze i tapetę zapisać w przestrzeni sRGB. Bez oprofilowania każdy monitor będzie wyświetlał swoje, zupełnie nieprzewidywalne barwy.

Po profilowaniu też nie można być zupełnie pewnym, że każdy ekran (zwłaszcza jeśli nie jest to sprzęt do grafiki) wyświetli to samo, ale na pewno będzie bliżej niż dalej.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

DonBolano
26-08-2011, 20:32
Dobra.
Dzięki uprzejmości Towersa mam nowy profil kolorów.
Problem jest jeden - mój komputer za żadnego czorta nie chce go zainstalować.
Klikanie w zainstaluj nie dało rezultatu. Wklejenie do odpowiedniego folderu także bez skutku.
Zgłupiałem, bo podczas kalibracji wsio było OK.

Proszę o jakąś podpowiedź.

edit:
udało mi się niby załadować profil kolorów, ale nie widzę różnicy... :/ Masakra jakaś. Czyżby karta graficzna płatała figle?

G11
21-12-2011, 13:52
Podłączę się do tematu.
Po przinstalowaniu systemu i kalibracji monitora coś pozmieniało się w ustawieniach i zdjęcia które widzę w LR i PS przeglądarka windowskowa pokazuje za ciemne i całkiem w innych kolorach.
Domyślam się, że problem nie leży po stronie PS i LR tylko po stronie przeglądarki.
Gdyby ktoś mógł doradzić gdzie mogę w windowsie zmienić ustawienia tak aby zdjęcia wyglądały podobnie to będę bardzo wdzięczny.

DonBolano
11-02-2012, 19:01
Pożyczyłem kalibrator i monitor skalibrowałem - przynajmniej tak mi się wydaje.

No ale cuda nadal się dzieją.

Obrazy, które pokazuje bridge w trybie zarządzania barwą są sprane z kolorów i to dość znacznie. To samo w ACR i potem w PS. A jak zapisuję to jako JPG to nasycenie jest OK albo za duże (bo ratowałem wcześniej myśląc, że tak ma być).

Nie ogarniam tego totalnie <sciana>

Help?

gregobb
11-02-2012, 19:12
Wywołaj RAW w LR->zapisz jako jpg (srgb). Teraz to samo zdjęcie otwórz w PS i zapisz w jpg (srgb). Prawdopodobnie zobaczysz, że to z LR wygląda dobrze, a z PS jest blade. Jeśli tak to nie chodzi o profil monitora itp. W opcjach PS zapisu masz pozmieniane. Wciskasz ctrl+shift+k, i kombinuj :)

DonBolano
11-02-2012, 19:14
ja tam nic nie zmieniałem w ustawieniach kolorów :/ nie mam ligthrooma
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
EDIT: ligthroom też sprane pokazuje
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Tworzę sobie dowolny plik w PS - maziam pędzlem czy tam wypełnieniem i tak jak było w PS, tak się zapisuje.

A jak otwieram tego rawa przeklętego, to takie jajca są :wall:

gregobb
11-02-2012, 19:57
hmm spróbuj tak :
ctr+shift+k
nastepnie przestrzeń roboczą RGB zmień na sRGB IEC61966-2.1
reszta bez zmian

DonBolano
11-02-2012, 20:05
ACR już źle mi otwiera rawy. Czy to z 5D czy 400D. Kolory są sprane itp. :/

A jak otwieram starego JPG'a w w PS to jest sieczka też. W przeglądarce ładnie, w irfanie ładnie, a w PS kiszka, a obrabiałem na laptopie jeszcze...

bendi
11-02-2012, 23:57
Z woreczka mojej wiedzy tajemnej:

Jak używać profilu do monitora, żeby nie zwalić roboty (zawód poligraf), nie widzieć wszędzie po programach różnych kolorów ?

Odpowiedź:

Jedynym sposobem jest nie ruszanie nic po ustawieniach profilów urządzeń windowsa, PS-a itp. Trzeba się dobrać do konfiguracji LUT naszej karty graficznej. Tylko to ustrojstwo załaduje profil wyświetlania globalnie. Jeżeli posiadasz jakiś spektometr to zazwyczaj masz już program do autostartu w zestawie.
Ja używam do ładowania mojego profilu monitora darmowego DisplayProfile.

Bez tego rozwiązania jakiś feler może zepsuć Twoją pracę. Dla bezpieczeństwa mam kontrolną tablicę szarości i braitnesów (dolne granice czarnego) na tapecie pulpitu. Przy ładowaniu z autostaru od razu widać zmianę na super (choć kolory przygasają - no właśnie te przekłamania w kolorach głownie mamy przez marketingowców, co każą podkręcać kolorki w tanich monitorach , żeby lepiej się sprzedawały)

Janusz Body
12-02-2012, 00:22
ACR już źle mi otwiera rawy. Czy to z 5D czy 400D. Kolory są sprane itp. :/

A jak otwieram starego JPG'a w w PS to jest sieczka też. W przeglądarce ładnie, w irfanie ładnie, a w PS kiszka, a obrabiałem na laptopie jeszcze...

1. System operacyjny?
2. Monitor jaki i jak kalibrowany/profilowany
3. Co jest w ustawieniach zarządzania kolorem w systemie?
4. Skąd wiesz, ze to ACR źle wyświetla? Może ACR dobrze a inne programy kaszania
5. Obrabiales na laptopie to NIE MOGŁEŚ zupełnie ale to zupełnie widzieć poprawnych kolorów. To co widziałeś to była jakaś ułomna i to bardzo proteza poprawności nawet jeśli laptop był oprofilowany.
6. Jakie masz ustawienia CMSa w PS - głownie rendering kolorów?
7. Jakich innych programów używasz do ogladańia zdjęć i czy maja wlaczonego CMSa?

Dużo tych pytań. :)

edit: pisze z komórki więc trochę cieżko. Możemy ewentualnie pogadać na skype ale dopiero w poniedziałek wieczorem.

DonBolano
12-02-2012, 21:53
Januszu:
Ad. 1. Win 7
Ad. 2. Nec p221W - kalibrowany przez Czornyja, Towersa i przeze mnie - nie powiem - po mojej wczorajszej kalibracji za pomocą Spectra View kolorki wyświetla już lepiej (było straszne przegięcie z saturacją do tej pory), ale są wałki z PS w przypadku zdjęć.
Kalibrowany urządzeniem Xrite
Ad. 3. Jako domyślny ustawiony jest ten profil, który stworzyłem za pomocą kalibratora.
Ad. 4. Nie wiem nic w tym momencie. Zgłupieć można.
Ad. 5. Wiem, ale kurde denerwuje mnie, że im dalej w las, tym więcej problemów. Po to kupiłem monitor i PC, żeby mieć dobre kolory, a tu takie wałki.
Ad. 6. Tu nie rozumiem.
Ad. 7. Irfan. Zdjęcia produkuje głównie do neta i chciałbym, żeby je dobrze przeglądarki pokazywały. No chyba, ze wsio jest OK, a ja po prostu za dużo wymagam.


Sytuacja wygląda tak.
Otwieram Bridge. Patrzę na miniaturki - są dosyć kolorowe, dosyć nasycone. Klikam - ładuje się podgląd - następuje zejście z saturacji. Otwieram RAWa poprzez ACR i dzióbię sobie. Otwieram w PS (tu tylko zmniejszam + ostrzę). Jak włączam zapisz do sieci web, to już na podglądzie widzę, że kolory są zupełnie inne. Kolory podglądu są bardziej nasycone niż to, co mam otwarte w PS.

Tak samo jak przeglądam zdjęcia.
W zoombrowserze albo w irfanie kolorki są takie, jakie widzę na ekraniku (zaszyty JPG, prawda?), ale jak tylko otworzę RAW w PS to saturacja spada.

Nawet stare moje zdjęcia, które otworzę w PS (nie ważne, który profil kolorów) wyglądają kiszkowato.

Janusz Body
12-02-2012, 22:25
Ad. 6. Tu nie rozumiem. .

Shift+Crtl+K -> Convertion Option -> Intent MUSI być albo perceptual albo relative colorimetric

Sprawdz co masz ustawione w "zapisz do web" - powinien być zaznaczony kwadracik "convert to sRGB" zwłaszcza jeśli używasz innej przestrzeni roboczej np. AdobeRGB albo ProPhoto.

Chyba najlepiej będzie pogadać. Pisz na PW


EDIT: Bridge, LR i PS wykonują sobie swoje własne podglądówki. Zaszyty jpeg widoczny jest tylko przez ułamek sekundy w trakcie wyliczania własnej podglądówki. To co jest potem jako podgląd to wynik ustawień defaultowych w ACR - jak tu coś skopałeś to i podglądówki będą do niczego. Najprościej zresetuj ustawienia ACR do "fabrycznych". Róznice zawsze będą boACR ma inny algorytm renderingu ale naprawdę niewielkie.

DonBolano
13-02-2012, 20:23
Shift+Crtl+K -> Convertion Option -> Intent MUSI być albo perceptual albo relative colorimetric
Jest relative colorimetric


Sprawdz co masz ustawione w "zapisz do web" - powinien być zaznaczony kwadracik "convert to sRGB" zwłaszcza jeśli używasz innej przestrzeni roboczej np. AdobeRGB albo ProPhoto.
Jest.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/694/savefortheweb.jpg/)

Na tej fotce powinno być widać różnicę, między tym, co widzi PS, a tym co widzę, jak chce zapisać jako jpg.

Janusz Body
13-02-2012, 22:22
Może chodzi Ci o to, że Save for Web z podglądem oryginału oszukuje? W Save for Web tzw "Oryginał" jest wyświetlany tak jakby wyglądał w przestrzeni docelowej bez konwersji.

Zrób sobie taki eksperyment:
1. Mocno nasycone zdjęcie z RAWa otwórz do ProPhotoRGB
2. Zmniejsz do np. 800x600
3. Save for web z wyswietlaniem "oryginału". Oryginał będzie "sprany" z popapranymi kolorami choć ten sam oryginał w PS wyglądać będzie normalnie i różnice pomiędzy oryginałem w PS i wynikiem operacji Save for Web z konwersją do sRGB będą minimalne.

EDIT:

Na obrazku poniżej jest przykład powyższego:
- górne oczy to z okna PS zapisane w ProPhotoRGB
- srodkowe "oryginał" w Save for Web
- dolne po zamianie do sRGB


https://canon-board.info/imgimported/2012/02/64190133-1.jpg
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/13/64190133.jpg/)

DonBolano
13-02-2012, 22:36
różnice pomiędzy oryginałem w PS i wynikiem operacji Save for Web z konwersją do sRGB będą minimalne.
U mnie niestety nie jest to minimalne. Wersja for the web już dużo czerwieńsza najczęściej.

Daniell
19-02-2012, 18:42
Niestety również mnie spotkały problemy z wyświetlaniem zdjęć przez photoshop w wersji CS5. Zdjęcia otwarte zarówno w windowsowskiej przeglądarce fotografii, Internet Explorerze, Photoshopie CS3, Lightroomie oraz po umieszczeniu ich w różnych serwisach internetowych są u mnie wyświetlane dokładnie tak samo. Problem tkwi w photoshopie CS5 w którym to fotografie są wyraźnie jaśniejsze. Widać to najbardziej przy zdjęciach czarnobiałych gdzie w PS CS3 coś jest zupełnie czarne w wersji CS5 ma widoczne szczegóły. Nie widzę różnicy w kolorach, problemem jest chyba tylko jasność zdjęcia. Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z podobnym problemem i ma jakieś sugestie jak można go rozwiązać? Z góry dziękuję za pomoc.

Janusz Body
20-02-2012, 10:49
.... Widać to najbardziej przy zdjęciach czarnobiałych gdzie w PS CS3 coś jest zupełnie czarne w wersji CS5 ma widoczne szczegóły. Nie widzę różnicy w kolorach, problemem jest chyba tylko jasność zdjęcia. Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z podobnym problemem i ma jakieś sugestie jak można go rozwiązać? Z góry dziękuję za pomoc.

A nie jest to przypadkiem inaczej ustawiona gamma? Miałeś np. 1.8 a teraz 2.2

Daniell
20-02-2012, 13:51
Udało mi się rozwiązać (a raczej obejść) problem. W oknie Color Setting co prawda profil RGB był ustawiony prawidłowo na sRGB jednak zauważyłem, że na liście dostepnych profili pojawił się nowy - mający w nazwie model mojego monitora. Po wybraniu tego profilu jasność wydawała się wracać do normy. Dziwne, że mimo iż profil nie był aktywny sterowniki monitora mieszały coś w PS CS5. Po odinstalowaniu sterowników monitora i zostawieniu standardowych sterowników Windows (Rodzajowy monitor PnP) problem zniknął. Nie rozumiem dlaczego tak się działo i to w dodatku tylko w PS CS5 (w CS3 jasność była ok) i to w dodatku iż profil monitora nie był ustawiony jako aktywny. Przeszukałem wszelkie ustawienia PS które przyszły mi tyko do głowy i wszytsko wydawało się ok. Również resetowanie ustawien PS (shift+ctrl+alt) nie rozwiązywało problemu. Ot taka zagwostka.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

A nie jest to przypadkiem inaczej ustawiona gamma? Miałeś np. 1.8 a teraz 2.2

Januszu a gdzie znajdę ustawienia odpowiedzialne za parametr gamma (przejżałem dostępne ustawienia i nie udało mi się zlokalizować):?: W wolnej chwili zainstaluję ponownie sterowniki monitora i sprawdzę czy rzeczywiście nie zmieniają gammy.

Janusz Body
20-02-2012, 15:46
....
Januszu a gdzie znajdę ustawienia odpowiedzialne za parametr gamma (przejżałem dostępne ustawienia i nie udało mi się zlokalizować):?: W wolnej chwili zainstaluję ponownie sterowniki monitora i sprawdzę czy rzeczywiście nie zmieniają gammy.

To się ustawia w trakcie profilowania monitora. Obecnie nawet Mac'i ustawia/profiluje się na 2.2

EDIT: W prostszych monitorach gamma jest w menu monitora :-) wchodzi się przyciskami na monitorze.

Daniell
20-02-2012, 17:01
Myśę, że ta możliwość odpada ponieważ jasność była wyższa wyłącznie w PS CS5 w innych programach łącznie z PS CS3 wszystko było ok.