PDA

Zobacz pełną wersję : Picture Style - rozterki ciąg dalszy...



damisphoto
06-05-2011, 16:48
Witam
Mój problem jest dość błahy, ale ostatecznie nie umiem dojść do porozumienia ze samym sobą i mam pytanie co do picture style'i.
Mianowicie chodzi mi o fakt jak najlepiej dobrać te ustawienia do zdjęć portretowych, pejzaży, ew. zdjęć "codziennego życia" - tj. bardziej miejskie klimaty lub pomieszczenia.
Przez długi czas leciałem ze standardem + wyostrzanie i kontrast na maksa, ale ostatnio przestało mi to odpowiadać, z racji iż dostrzegam potem, że zdjęcia są słabej jakości przez te grudki zostawiane przez wyostrzanie w korpusie (a jak dojdą szumy to już w ogóle OLABOGA). Nie wiem czy lepiej jest obniżyć do połowy wyostrzanie i kontrast na +1 dla neutralnego, dokładnego i krajobrazu, a później pracować w LR nad zdjęciami, żeby mieć w razie czego możliwość odwrócenia tego co zrobiłem, bo korpus stawia mnie przed faktem dokonanym.
Jak Wy używacie picture style'i? Jakie macie nastawy?

PS. Odpowiedzi w stylu "Robię w RAW'ach i nie interesuję się tym" są zbędne.

Z góry dziękuję za pomoc :)

airhead
06-05-2011, 17:44
robię w RAW-ach, ale ciągle ma to znaczenie, bo Lr też obsługuje te profile - mi najbardziej pasuje Standard, ale kiedyś używałem też Faithful (chociaż nigdy nie rozumiałem, czemu on ma mieć niby bardziej naturalne kolory)
generalnie inne są do niczego (jeszcze neutral może być) - np. taki portrair czy landspace dają naprawdę paskudne kolory i tonalność zdjęcia

damisphoto
06-05-2011, 19:11
A wie ktoś może jak wgrać własne style do Lightrooma? Mam kilka pobranych, ale kurde nie wiem jak je wgrać...

airhead
06-05-2011, 21:19
nowych raczej nie wgrasz. bo te, co są to są fabrycznie wbudowane i ma je tylko Canon i Nikon

Kanghoy
10-05-2011, 09:04
Można dograć nowe, kiedyś wgrywałem dodatkowe profile do LR pod 40d, miały likwidować brzydki efekt po recovery. Akurat się to średnio sprawdzało.

sprocket73
10-05-2011, 09:35
Ja używam ustawień (5,0,2,2). Robię jpg, nie obrabiam już potem zdjęć. Efekty możesz pooglądać w mojej galerii - link w podpisie.

ewg
10-05-2011, 10:39
Polecam pierwsze "Q" stąd: http://digitaljournalist.org/issue0910/tech-tips.html oraz dopowiedzenie tegoż autora (Chuck Westfall - Canon USA) z komentarzy - cytuję:

Canon's Standard Picture Style is based on Neutral rather than Faithful, but it adds significant amounts of sharpening, contrast and saturation in order to make an image that the company describes as "Vivid and Crisp." The objective is to reduce or eliminate the need for post-processing of in-camera JPEGs prior to printing. However, the Standard setting is sometimes too "Vivid and Crisp" for my taste, so I tend to select Neutral as my personal "Standard."
- Czyli hasła klucze do googla to "Perceptual" and "Relative Colorimetric". Style: Portrait a zwłaszcza Landscape lepiej przemilczeć.

Produkty Adobe nie obsługują PStyles Canona - udaja, że je naśladują.

Ustawienie kontrastu i wyostrzania na maksa (Standard, DPP? :shock:) to albo perwersja albo nieznajomość zagadnień pt.: "kalibracja monitora/stanowiska pracy" oraz "wyostrzanie zdjęć".

gietrzy
10-05-2011, 10:52
Jak Wy używacie picture style'i? Jakie macie nastawy?

A więc wyrzekasz się raw, OK.

Kontrast - uważaj na maksymalnego minusa bo czasami wychodzą jaja na ludzkiej skórze.
Ustaw na połowę -3 (jak skala jest -7->+7)
Ostrość: no zależy od szkieł :mrgreen:; generalnie do iso 800 +3, powyżej 800 ustaw zer0.
Hue/cośtam - jakbyś robił w raw+jpg miałbyś super możliwość manewru (np. jak osoba się zmęczy/spoci i jest np. zbyt czerwona/różowa...) a tak ustaw na zero.

Styl: jak w kompie dalej obrabiasz te jpg'i ustaw sobie neutral, jak nie to przeczytaj sobie, który styl, co robi i przy ilu K(elvinach).

http://www.canon.co.jp/imaging/picturestyle/index.html

arra
10-05-2011, 11:46
Ja mam swój własny profil załadowany do puchy, bazowany na Neutralu tak aby choć troszkę przypominał to co daje mi DSC-R1 na dzień dobry.

Ustawienia:

Kontrast:0
Ostrość: 2 (lub 3)
Hue:0
Nasycenie:2

velviana
10-05-2011, 21:30
Style: Portrait a zwłaszcza Landscape lepiej przemilczeć.



Możesz to merytorycznie wyłożyć ?

ewg
10-05-2011, 22:23
Możesz to merytorycznie wyłożyć ?
Spróbuję: W przeciwieństwie do Canona nie podobają mi się ich kolory. - Tyle! :)
Kwestia gustu, taka ich natura... Dorabiają do nich jakąś tam praktyko-teorię, a że skóra, a że niebo, a listowie... ale one mi po prostu do niczego nie pasują. Podobnie jak tych kilka dodatkowych stylów Canona do zassania z w/w strony - efekciarskie... - Ale ja konserwa jestem jeśli chodzi o kolor więc... lepiej przemilczeć. :)

Paul80
17-05-2013, 00:57
Zgadzam się z powyższym, ale dodałbym też informacje dlaczego lub skąd wzięła się opinia że Ci się nie podobają, otóż kolory z aparatów są nieprawdziwe, jeżeli zaczniecie zwracać uwagę na rzeczywiste kolory i porównywać choćby na LCD aparatu to widać róźnicę, wtedy właśnie przydaje się passport color checker, robimy uniwersalny profil do LR i to wszystko;)

jan pawlak
28-05-2013, 21:24
LR służy mi do :
- wgrywania plików RAW na dysk, obsługę bazy danych itp.
- szybki ogląd i ewentualnie obróbkę na ekran

Wybrane pliki wczytuję z bazy do DPP i wywołuję z wszystkimi ustawieniami (ostrość, szumy, kolor) na 0 :
- usuwając zniekształcenia obiektywów
- usuwając (w RAW) ewentualne przepalenia i "przeciemnienia"

Uzyskane *.tif (16 bit) wczytuję do PS i tam we wtyczkach systemu Topaz mam swoje presety które są większą lub mniejszą modyfikacją wbudowanych.

jp