PDA

Zobacz pełną wersję : Filtry do lamp studyjnych.



Czacha
05-05-2011, 10:27
No właśnie, jak to jest z tymi filtrami? Sądziłem że uzywa sie ich przede wszystkim w pomieszczeniach dla zabarwienia tla itd. ale czytam sobie ze stosuje sie je rowniez w plenerze.

Tez je stosujecie? Jesli tak to kiedy? Na kontrze czy na glownym swietle?

Maggot
06-05-2011, 02:07
w ksiazce pt. z poradnika lampy blyskowej jest kilka przykladow jak mozna uzyc filtrow. Na pewno efektowo, budujac nastroj, po za tym plener to nie tylko slonce w poludnie ale tez cala masa innych zrodel swiatla z lampami sodowymi i rteciowymi na czele wiec tez mozna bawic sie w wyrownywanie roznic temperaturowych. Np. odpowiednio dobrana folia na lampie i filtr na obiektywie wzmocni zachod slonca i nada skorze ladny zdrowy odcien.

grzegorzki
06-05-2011, 06:17
Ja sie kiedys dorwalem do studia gdzie byl zestaw filtrow i porobilem troche eksperymentow. Na pewno warto sie dluzej tym pobawic. Kilka fotek (https://picasaweb.google.com/grzegorzki.models/JennaGowanLurgan240610#).

Czacha
06-05-2011, 06:29
Jeśli chodzi o twórcze możliwości używania filtrów to zdaje sobie sprawę co mniej więcej można z tego uzyskać. Bardziej jednak interesuje mnie to, o czym wspomniał Kamil - czyli wyrównywanie koloru światła. Myśle o jakimś podstawowym zestawie filtrów - jakie filtry powinny wchodzić w skład takowego?

Ostatnio fotografowałem w dość mocno w zacienionym miejscu no i tło wychodziło ... niebieskie. Troche mnie to zdziwiło bo do tej pory wydawało mi się, że w cieniu temperatura barwy światła jest niższa od dziennego... albo mi się coś pokićkało ;)

punky
06-05-2011, 10:25
Ostatnio fotografowałem w dość mocno w zacienionym miejscu no i tło wychodziło ... niebieskie. Troche mnie to zdziwiło bo do tej pory wydawało mi się, że w cieniu temperatura barwy światła jest niższa od dziennego... albo mi się coś pokićkało ;)
W cieniu jest wyższa, sprawdź sobie chociażby w jakiejkolwiek odrawiarce wybierając różne WB które ci pokażą temp w Kelvinach,
swoją drogą przydałby się zestaw CTO do lamp studyjnych ktoś wie czy można takie kupić?

Przemek Lipski
06-05-2011, 16:38
Filtry do lamp można na ebayu z UK dostać. Stosunkowo niedrogie były z tego co pamiętam i w sporych arkuszach.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Z tego co widzę to np. filtr Lee o wymiarach 24 x 24 cale kosztuje około 4 euro za sztukę.

http://cgi.ebay.ie/LEE-LIGHTING-FILTER-GEL-ARRI-MOVIE-PHOTOGRAPHY-STUDIO-/280672112124?pt=UK_Photography_Lighting_Kits&hash=item41595c8dfc

Czacha
06-05-2011, 18:59
U nas komplet około 80zł z tego co pamiętam - 10 sztuk.
www.milso.pl

grzegorzki
08-05-2011, 07:33
wydawało mi się, że w cieniu temperatura barwy światła jest niższa od dziennego... albo mi się coś pokićkało ;)

W cieniu jest zimniej :D a swiatlo ma wyzsza temperature.
No i zeby zniwelowac niebieskawy cien nalezy zalozyc niebieski filtr na zrodlo swiatla (slonce).
No i jeszcze zeby bardziej pogmatwac, w DPP ustawiajac temperature wyzsza obrazek jest bardziej zolty.

Podstawowy zestaw Lee: 2 filtry ND, 2 rozpraszajace, 4 korekcyjne (pelne i pol CTO, pelne i pol CTB) i az 22 koloryzujace w rozmiarze 24"x21" tj 61x55 cm.

Przemek Lipski
08-05-2011, 10:17
Podstawowy zestaw Lee: 2 filtry ND, 2 rozpraszajace, 4 korekcyjne (pelne i pol CTO, pelne i pol CTB) i az 22 koloryzujace w rozmiarze 24"x21" tj 61x55 cm.

Ale o co chodzi z tym podstawowym zestawem? Trzeba taki mieć, takie zestawy sprzedają, czy taki widziałeś u kogoś?

lukeandro
08-05-2011, 13:14
Ja sie kiedys dorwalem do studia gdzie byl zestaw filtrow i porobilem troche eksperymentow. Na pewno warto sie dluzej tym pobawic. Kilka fotek (https://picasaweb.google.com/grzegorzki.models/JennaGowanLurgan240610#).

Co to za studio, że trzeba było na ISO 800 naparzać ??

A tak poza tym filterki zawsze się przydadzą jeśli ktoś dużo błyska.

Kelpie
24-05-2011, 13:03
A tak w temacie filtrów do lamp, znalazłam taki zestaw Quantuuma (http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1256&lang=pl&curr=PLN) - korzystaliście z czegoś takiego? Dodatkowo dołączają plaster miodu, opłaca się to brać?

slavko6
24-05-2011, 14:38
Zależy co chcesz z tym robić ? Jeśli będziesz używał to opłaca się bo dają całkiem fajny efekt, łatwo da się zamontować i nie jest to droga sprawa ale jeśli ma leżeć to zdecydowanie się nie opłaca ;)

aligator16
24-05-2011, 20:55
A tak w temacie filtrów do lamp, znalazłam taki zestaw Quantuuma (http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1256&lang=pl&curr=PLN) - korzystaliście z czegoś takiego? Dodatkowo dołączają plaster miodu, opłaca się to brać?

Opłaca się, wtedy ciekawie prezentuje się lampa jako scenografia do zdjęć :D Często używam jako kontre, oświetlenie włosów, z gridem lub bez. Filtrów mniej używam, ale to raczej z racji tego że bardzo rzadko stosuję kolorowe światło z lamp. Mam 2 takie komplety i nie żałuję ;)

grzegorzki
25-05-2011, 19:56
Ale o co chodzi z tym podstawowym zestawem? Trzeba taki mieć, takie zestawy sprzedają, czy taki widziałeś u kogoś?

Czacha pyta to opowiadam, ze widzialem i nabylem jako zestaw tylko cos takiego. Innych zestawow nie spotkalem (co nie znaczy ze nie ma). Zaden zestaw, ani zaden filtr nie jest obowiazkowy. Z filtrow w miare popularny jest Full CTO, inne stosowane sa rzadko.