PDA

Zobacz pełną wersję : Eos 1V nieudane zdjęcia



EOS 1
03-05-2011, 15:05
Witam,
jakiś czas temu kupiłem używany aparat analogowy oczywiście - Canon EOS 1V.
Od niedawna zauważyłem że na 36 klatek średnio 5 jest nieudanych (nienaświetlonych).
Zawsze program jest ustawiony na priorytet przesłony i najczęściej fotografuję przy f8.
Migawkę słychać za każdym razem, więc nie podejrzewam że się zacina czy coś, aczkolwiek, gdy otwieram tylna klapkę by sprawdzić czy migawka chodzi, to nawet przy czasie 30sek, migawka jakby się nie otwierała, gdy zamknę klapkę chodzi. czy to normalne?
czy to może być pomiar światła który niedoświetla zdjęcia?

Może ktoś z Was się z czymś takim spotkał???

matti_1989
03-05-2011, 15:14
Ja miałem tak z eos 100. Po dokładnych oględzinach okazało się, że migawka na czasach krótszych niż 1/125 czasami nie otwierała się.

EOS 1
03-05-2011, 15:16
I jak sobie z tym poradziłeś? Wymiana migawki?

matti_1989
03-05-2011, 15:18
Kupiłem nowego eos 1n :) i żyli długo i szczęśliwie...:)

Krzychu
03-05-2011, 16:12
Nie możesz zajrzeć od przodu ?

Endriu86
03-05-2011, 21:22
Czy przy otwartej klapce migawka w ogóle jest wyzwalana?
Jeśli nie, aktywna jest P.Fn numer 22 (Disables shutter release when film has not been loaded.)
Sprawdź jak aparat reaguje na zmiany światła, bo być może wyłączony masz Safety-shift.
A poza tym co znaczy "jakby się nie otwierała"? ;)
PZDR

betinus
03-05-2011, 21:35
przy otwartej tylnej pokrywie, nigdy nie otwiera się migawka. Jeśli już to tak jak pisał Krzychu: ściągnąć obiektyw i zajrzeć od przodu.

A zaobserwowałeś to dla jakichś konkretnych czasów, np. dłuższych/krótszych niż xxx??

EOS 1
04-05-2011, 09:43
1. Jeśli nie, aktywna jest P.Fn numer 22 (Disables shutter release when film has not been loaded.)
2. Sprawdź jak aparat reaguje na zmiany światła, bo być może wyłączony masz Safety-shift.
3. A poza tym co znaczy "jakby się nie otwierała"? ;)
PZDR

1. Ups... nie wiedziałem że w ogóle jest taka funkcja...
2. Co to jest Safety-shift?
3. To znaczy że słychać KLIK, ale migawka się nie podnosi przy otwartej klapce.

bartorux
04-05-2011, 09:48
2. Co to jest Safety-shift?


Instrukcja canon 40d wycinek
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://dl.dropbox.com/u/24397699/Zrzut%20ekranu%202011-05-04%20%28godz.%2009.49.50%29.png)

Endriu86
04-05-2011, 10:05
przy otwartej tylnej pokrywie, nigdy nie otwiera się migawka.[...]
W moim egzemplarzu, przy otwartej klapce, migawka działa.
Faktem jest, że niezależnie od ustawionego czasu otwiera się ona na jednym ustalonym fabrycznie. Dopiero zwolnienie małego zatrzasku w miejscu zamykania się klapki (tam gdzie trafia zaczep), pozwala zaobserwować pracę migawki na dowolnie ustalonym czasie.

PZDR

mrek
04-05-2011, 13:56
przy otwartej tylnej pokrywie, nigdy nie otwiera się migawka.
Działa normalnie jeśli oszukasz czujnik zamknięcia pokrywy. Wciśnij blaszkę, która jest wciskana przez wystający z pokrywy zaczep zamka.
Pamiętaj aby potem otworzyć zamek, przed próbą zamknięcia pokrywy.
Robisz to na swoją odpowiedzialność.

suluf
04-05-2011, 14:03
U mnie w 3-ce otwiera się migawka przy otwartej pokrywie, z tym że krótko, niezależnie od wybranego czasu.

EOS 1
04-05-2011, 17:33
Jutro idę do serwisu. Zobaczymy co powiedzą.
Mam nadzieję, że jak coś nie tak będzie z migawką, to nie trzeba będzie jej wymieniać, bo takich migawek pewnie już nie produkują...
A przy okazji: jaki jest dobry serwis w okolicach Poznania?
Ja idę do CSF na Prądzyńskiego.

betinus
05-05-2011, 12:49
Oj ale się czepiacie tego co napisałem.

Doskonale wiem o tym, że można otworzyc migawkę 'majstrując' przy zaczepie pokrywy, tylko, że takie działanie to już raczej jest działanie użySzkodnika, a nie normalnego użytkownika.

A to czy migawka się otwiera z bardzo krótkim czasem, czy wogóle się nie otwiera (tylko przelatują zamknięte lamelki) to chyba rozsądne zabezpieczenie przed takimi co to by chcieli sprawdzić czy zdążą wsadzić paluch w czasie wyzwolenia migawki, a potem w serwisie: 'Panie jak to migawka zepsuta, ją tam nic nie grzebałem, to samo się zrobiło'.

mrek
05-05-2011, 13:47
Oj ale się czepiacie tego co napisałem.

Doskonale wiem o tym, że można otworzyc migawkę 'majstrując' przy zaczepie pokrywy, tylko, że takie działanie to już raczej jest działanie użySzkodnika, a nie normalnego użytkownika.
Teraz się przyczepię (-;
Nic złego nie zrobisz patrząc na działanie migawki, a serwis musi mieć jakąś opcję przetestowania, zmierzenia jej działania.

EOS 1
17-05-2011, 21:45
Niestety Panowie.
To migawka... teraz sprawdzają mi czy jest możliwość wymiany, ale ciemno to widzę :roll:

betinus
18-05-2011, 00:08
Teraz się przyczepię (-;
Nic złego nie zrobisz patrząc na działanie migawki, a serwis musi mieć jakąś opcję przetestowania, zmierzenia jej działania.

Oj tam czepiasz się ;)
Nie chodzi mi o serwis, bo oni swoje sposoby mają, ani o patrzenie, tylko o potencjalnego (jak już podkreśliłem) użyszkodnika, któremu mogłoby wpaść do głowy wpychać paluchy pomiędzy lamelki. Nie na darmo w amerykańskich instrukcjach obsługi umieszczają info o tym, że np. nie należy prasować ubrań, które ma się założone na sobie. :mrgreen:

A co do tematu, to szkoda, pewnie parę groszy to będzie kosztowało, tym bardziej, że nie wiem jak jest z dostępnością części do analogów. Chociaż 1 jako seria profi może rządzi się swoimi prawami serwisowymi :confused:

PozdrawiAM