PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie jak to zrobione?



Bialy_92
21-04-2011, 21:36
Witam was. Mam do was pytanie jak taki film powstał?
http://vimeo.com/22439234

Najbardziej ciekawi mnie jak uzyskano takie niebo a dokładnie gwiazdy, drogę mleczną? Bo to chyba jest time laps pomieszany z krótkimi filmami? Co o tym myślicie? Z góry przepraszam jeśli umieściłem to w tym dziale. I też bardzo prosiłbym o odpowiedź :)

b300
21-04-2011, 21:44
rozmawiałem o tym ze znajomym ostatnio, tak szybko się spotkaliśmy i na pewno wszystkiego mi nie powiedział. Jednak wiem że są specjalne filtry szeroko lub wąskopasmowe widmo helu (czyli w to widmo co gwiazdy świecą - wtedy efekt jest potęgowany) one się jakoś deep sky nazywają i nie są tanie, bodajże takie 58mm kosztuje od 400 zł w górę w zależności w jakiej jakości ten filtr. dużo na forach o astrofotografi można o tym poczytać

Bialy_92
21-04-2011, 21:58
A to ciekawe :) no ale efekt jest powalający naprawdę.

rysz
21-04-2011, 22:44
rozmawiałem o tym ze znajomym ostatnio, tak szybko się spotkaliśmy i na pewno wszystkiego mi nie powiedział. Jednak wiem że są specjalne filtry szeroko lub wąskopasmowe widmo helu (czyli w to widmo co gwiazdy świecą - wtedy efekt jest potęgowany) one się jakoś deep sky nazywają i nie są tanie, bodajże takie 58mm kosztuje od 400 zł w górę w zależności w jakiej jakości ten filtr. dużo na forach o astrofotografi można o tym poczytać

Nie bardzo: Widmo gwiazd to właściwie widmo promieniowania ciała doskonale czarnego (z prążkami absorbcjyjnymi), więc filtr wąskopasmowy 'wycina' gwiazdy wzmacniając obraz mgławic emisyjnych świecących w tym paśmie.

Film to oczywiście time lapse z 'normalnymi' wstawkami. W nocy stosujemy jak najdłuższe czasy naświetlania i stąd wyraźne obrazy gwiazd i Drogi Mlecznej. Właśnie dzięki długim czasom naświetlania astrofotografia pozwala pokazać na niebie znacznie więcej niż ludzkie oko (głównie kolory).

trampek
22-04-2011, 08:06
zdjęcia poklatkowe. troszkę hdr. cierpliwość , obróbka. i jest:)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
zapomnialem dodac ze majstersztyk i jeden z lepszych tego typu filmow jaki widzialem. 3x ogladnalem obydwa:)

meehaw
22-04-2011, 08:23
Nie wiem jak, bo się nie znam na filmach (oprócz Die Hard!), ale efekt jest niesamowity :)

kedar6890
22-04-2011, 09:34
Moim zdaniem to timelaps
Jeden z lepszych lapsów (hdr) jaki oglądałem zrobił Patryk
http://vimeo.com/16414140?ab

manfred1
22-04-2011, 10:39
Jak robią ten efekt "latającej kamery" bo sam nie wiem jak to nazwać?

sbogdan1
22-04-2011, 11:11
Moim zdaniem to timelaps
Jeden z lepszych lapsów (hdr) jaki oglądałem zrobił Patryk
http://vimeo.com/16414140?ab

Dokładnie... ten film wymiata, a tak na marginesie Patryk to jeden z lepszych twórców.Nie wspomnę o tym że aby taki efekt osiągnąć to pomimo wszystko trochę kasy trzeba wydać na sam sprzęt, typu sterowanie ,zasilanie, listwy, podgrzewacze itp. Niemniej jednak proste Lapsy wykonać można zwykłą cyfrową lustrzanką czy kompaktem.A złożyć wszystko w darmowym PhotoLapse3, czy płatny QuickTime Pro.

kedar6890
22-04-2011, 11:30
Jak chcesz się w to pobawić to musisz zaopatrzyć sie min. w wężyk- http://www.nokaut.pl/piloty-i-wezyki-spustowe/canon-tc-80n3-wezyk-spustowy.html

następnie kupić lub samemu skonstruować "szynę" -więcej w temacie---http://videodslr.pl/slide-camera-mini-dolly-t27.html

Nastepnie szynę trzeba uzbroić w napęd.Ja zakupiłem silnik krokowy i sterownik.Koszt około 300 zł z robocizną.
trochę ćwiczeń , teorii i do dzieła.

Bialy_92
22-04-2011, 11:47
Jak takie pojęcie o timelapsach mam. Tylko tak jak mówię, najbardziej zaciekawiło mnie to niebo i gwiazdy :) ale dziękuję wszystkim za odpowiedzi. A co do fotografowania gwiazd to na pewno też przydałbym się jakiś jasny obiektyw.

Daniell
22-04-2011, 15:49
Udało mi się znaleźć informacje o wykorzystanym sprzęcie:
Canon 5D Mark II
Canon 17mm TSE
Canon 16-35mm II
Canon 24/1.4II
Sigma 12-24mm

Mnie najbardziej interesuje sposób obróbki zdjęć, dzięki któremu udało się uzyskać takie kolory. I w jaki sposób w tak wyraźny sposób uchwycić droge mleczną? Może stosowana była wielokrotna ekspozycja każdej klatki?

Bialy_92
22-04-2011, 16:04
Wyobrażasz sobie edycję każdej klatki? Jak tam będzie ileś set klatek. Chodź nigdy nić nei wiadomo.

rysz
22-04-2011, 16:53
Mnie najbardziej interesuje sposób obróbki zdjęć, dzięki któremu udało się uzyskać takie kolory. I w jaki sposób w tak wyraźny sposób uchwycić droge mleczną? Może stosowana była wielokrotna ekspozycja każdej klatki?

Raczej nie naświetlano każdej klatki po kilka razy, tylko zwiększono czas naświetlania. Z pojedynczej klatki można sporo wycisnąć. Przykład:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=8640&start=100

Post Janusza_P. Jak widać sporo daje cię wyciągnąć z 350D z kitem, więc nie powinien dziwić efekt (nawet powalający) osiągnięty na pomocą 5D II z 24/1.4 II przy rozdzielczości zmniejszonej do nędznego HD, co wybacza spore szumy.

polm
22-04-2011, 22:54
Aby wyciągnąć tak gwiazdy należy je wielokrotnie naświetlić z czasem na tyle krótkim, aby nie zdążyły się ruszyć w trakcie jednego naświetlania. Następnie za pomocą programu do "stakowania" np. darmowy Deep Sky Stacker, wzmocnić sygnału i usunąć szum. Programy robią to automatycznie. Wystarczy wskazać im serię RAW. Program wylicza na podstawie pikseli obrazu przesunięcie gwiazd na niebie jakie nastąpiło między kolejnymi klatkami. Na podstawie przesunięcia kwalifikuje pixele jako gwiazdy lub jako szum.
Np. naświetlenie 10x10s daje prawię taką ilość światła padającego na matrycę jak naświetlenie 1x100s, ale gwiazdy nie są poruszone, bo były naświetlane przez 10s.
Obiektyw niekoniecznie musi być super jasny, natomiast nie powinien winietować i mieć jak najmniejszą komę. Czas naświetlania poszczególnych klatek należy dobrać eksperymentalnie w zależności od pola widzenia obiektywu (duży kąt widzenia -> długi czas, mały kąt -> krótki czas), oraz tego który obszar nieba jest naświetlany.

Patryk Kizny jest producentem osprzętu do poruszania aparatem w trakcie TL. Pod każdym jego filmem, jest link do firmy.
Post- proces jest opisany tutaj (http://lookycreative.com/lang/en/know-how/timelapse-compendium/timelapse-postproduction-workflow). Wydaje mi się, że można zrobić to prościej, ale może się mylę.

rysz
22-04-2011, 23:26
Aby wyciągnąć tak gwiazdy należy je wielokrotnie naświetlić z czasem na tyle krótkim, aby nie zdążyły się ruszyć w trakcie jednego naświetlania. Następnie za pomocą programu do "stakowania" np. darmowy Deep Sky Stacker, wzmocnić sygnału i usunąć szum. Programy robią to automatycznie. Wystarczy wskazać im serię RAW. Program wylicza na podstawie pikseli obrazu przesunięcie gwiazd na niebie jakie nastąpiło między kolejnymi klatkami. Na podstawie przesunięcia kwalifikuje pixele jako gwiazdy lub jako szum.
Np. naświetlenie 10x10s daje prawię taką ilość światła padającego na matrycę jak naświetlenie 1x100s, ale gwiazdy nie są poruszone, bo były naświetlane przez 10s.
Obiektyw niekoniecznie musi być super jasny, natomiast nie powinien winietować i mieć jak najmniejszą komę. Czas naświetlania poszczególnych klatek należy dobrać eksperymentalnie w zależności od pola widzenia obiektywu (duży kąt widzenia -> długi czas, mały kąt -> krótki czas), oraz tego który obszar nieba jest naświetlany.

Patryk Kizny jest producentem osprzętu do poruszania aparatem w trakcie TL. Pod każdym jego filmem, jest link do firmy.
Post- proces jest opisany tutaj (http://lookycreative.com/lang/en/know-how/timelapse-compendium/timelapse-postproduction-workflow). Wydaje mi się, że można zrobić to prościej, ale może się mylę.

Tylko to jest opis wykonywania pojedynczych zdjęć nieba ze statywu (najlepiej nieporuszone gwiazdy osiągnąć za pomocą montażu paralaktycznego z prowadzeniem, który pozwala na kilku(nasto) minutowe ekspozycje).

Przy time lapse nie ma większego sensu tak walczyć o punktowe gwiazdy, bo i tak łączymy zdjęcia w ruchomy obraz i chcemy uzyskać płynność. Dodatkowo stakowanie psuje ostrość na elementach, które poruszają się względem nieba (albo względem których niebo się porusza), a tego na filnie nie chcemy i na podanym przykładzie tego nie ma.

Szum z pojedynczych klatek przy filmach ma mniejsze znaczenie niż przy zdjęciach, bo rozdzielczość zmniejszamy z 21Mpx (5D II) do marnego HD 1080p, co w znacznym stopniu ogranicza szum.

(przedstawione wyżej moje zdanie powstało w oparciu o obserwacje pracy innych i własne próby astrofoto ze statywu: jeśli ktoś wie, że się mylę, to proszę zwrócić uwagę dlaczego - nie chcę nikogo wprowadzić w błąd)

_igi
24-04-2011, 12:03
Wyobrażasz sobie edycję każdej klatki? Jak tam będzie ileś set klatek. Chodź nigdy nić nei wiadomo.

Lightroom załatwia sprawę, robisz sobie nowy preset i wrzucasz do każdej foty. Jedynie kadrowania w ten sposób się nie da ogarnąć. Cała operacja, wraz z zapisaniem jpegów z 1920 na dłuższym boku trwa może, z 20 minut. Mówię tutaj o serii około 500 zdjęć, razem z przygotowaniem presetu.

Bialy_92
24-04-2011, 12:08
A to nie wiedziałem, że jest taka funkcja w Lightroomie :) Dobrze wiedzieć.

Tim
24-04-2011, 14:46
kurde, ale filmik....coś niesamowitego. Od wczoraj oglądam i ciągle się załamuje nad brakiem własnych umiejętności:]

mkev
24-04-2011, 23:39
żeby osiągnąć taki efekt (wyraźnej drogi mlecznej) należałoby podbić porządnie ISO i robić na długich czasach (nie za długich, żeby nie poruszyć gwiazd).
Wydaje mi się, że 10s jest maksymalnym czasem.

Robiłem kiedyś test timelapse i piszę to ze swoich obserwacji.

polm
25-04-2011, 23:36
Tylko to jest opis wykonywania pojedynczych zdjęć nieba ze statywu (najlepiej nieporuszone gwiazdy osiągnąć za pomocą montażu paralaktycznego z prowadzeniem, który pozwala na kilku(nasto) minutowe ekspozycje).

Przy time lapse nie ma większego sensu tak walczyć o punktowe gwiazdy, bo i tak łączymy zdjęcia w ruchomy obraz i chcemy uzyskać płynność. Dodatkowo stakowanie psuje ostrość na elementach, które poruszają się względem nieba (albo względem których niebo się porusza), a tego na filnie nie chcemy i na podanym przykładzie tego nie ma.

Zgadzam się, z tym. Dodam tylko że, jeżeli zostanie użyty montaż paralaktyczny z prowadzeniem, to obiekty nieruchome (te na ziemi) również zostaną rozmyte.
Metoda podana przeze mnie to darmowa ( o ile użyje się darmowego programu) metoda na polepszenie zdjęć nieba robionych aparatem ze statywu. Metodę można stosować do szerokich kątów. Metoda w prosty sposób nie nadaje się do robienia zdjęć nieba i obiektów na ziemi.

krecik000
28-04-2011, 22:01
akurat mecze filmy poklatkowe od kilku dni a tu swiezy temat na forum :) ale do rzeczy... moge podzielic sie swoim niewielkim jak na razie doswiadczeniem.
na poczatek moze dwa filmy jakie udalo mi sie zlozyc. zaznaczam ze byly wykonane w celach przetestowania ustawien wiec cudow nie ma :)

Zachód słońca (http://www.youtube.com/watch?v=MyrCUIXJW2U)
Nocne niebo (droga mleczna) (http://www.youtube.com/watch?v=N9LOXcGERhA)

przy zachodzie slonca mialem nadzieje zarejestrowac jeszcze gwiazdy ale jak tylko pojawily sie dwie pierwsze, rozladowal sie aparat i laptop ktkory sterowal wyzwalaniem mojej puszki i "lapal" zrobione zdjecia.
sterowanie z uzyciem EOS Utility - Remote shooting
interwał - 5 sekund
aparat EOS 40D, obiektyw sigma 17-70 f/2,8-4,5
17mm
Av - priorytet przyslony (liczylem na gwiazdy, a tylko polegajac na tym trybie mozna oczekiwac plynnego dostosowania ekspozycji z warunkow dziennych do nocnych)
pomiar - centralnie wazony (usredniony)
ustawiony AEB -2,0,2 (na potrzeby HDR)
f/11
ISO 800 (choc niepotrzebnie az tak wysokie skoro nie bylo gwiazd)
koniecznie manualna ostrosc. format zapisu RAW
obrobka Camera Raw, PS
kazde kolejne zdjecie bylo robione co 5s uwzgledniajac AEB, czyli wynikowa klatka filmu zlozona z trzech ujec o roznej ekspozycji - co 15s. czas fotografowania ok 4.5 godziny. gotowe tiffy laczone w AE. film 30kl./s
i tu mam pytanie, poniewaz kazda klatke obrabialem "recznie" - laczenie do HDR, tonowanie do 16bit, obrobka w ps - co TROCHE mi zajelo. w PS ustawiona akcja sprowadzala obrobke do 2sekund, ale czy jest jakis sposob na zautomatyzowanie etapu laczenia zdjec do HDR i tonowania zdjecia do 16bitowego tiffa?

zrobienie ujecia z droga mleczna bylo o wiele szybsze.
sterowanie z uzyciem EOS Utility - Remote shooting
interwał - 30 sekund
aparat EOS 40D, obiektyw sigma 17-70 f/2,8-4,5
17mm
M - tryb manualny
czas naswietlania - 25s (przy szerokim kacie i przeznaczeniu zdjec do filmu dlugie czasy rzedu 30sekund nie stanowia problemu jesli idzie o rejestrowanie ruchu gwiazd na pojedynczej klatce)
f/2,8 (najjasniej jak sie da)
ISO 1600 (szumy sa zauwazalne ale film jest laskawszy od fotografii jesli o to chodzi i wystarczylo uzyc lekko odszumiania w Camera Raw i zmniejszyc rozmiar do HD zeby byly calkiem akceptowalne)
koniecznie manualna ostrosc. format zapisu RAW
obrobka tylko Camera Raw i wszystkie rawy wrzucone do AE. film 30kl./s
blask zalewajacy kadr na koncu to wschod ksiezyca :P
jednak tutaj same ustawienia nie wystarcza. rownie wazna jest lokalizacja. w odleglosci 2km od miasta nie ma opcji zarejestrowac wyraznie naszej galaktyki. luna swiatla pochodzaca z latarnii ulicznych skutecznie to uniemozliwia. trzeba znalesc naprawde odludne miejsce.

mam nadzieje ze komus sie przydadza moje wypociny.

Daniell
29-04-2011, 10:28
krecik000 bardzo dziękuje za opis. Pozwoliło mi to zorientować się jak w praktyce wygląda praca nad takim filmem. Nie do końca zrozumiałem tylko jedną rzecz. W przypadku pierwszego filmu zdjęcia robiłeś co 5s a do filmu brałeś klatki wykonane z odstępem 15s? Czy to znaczy że poszczególne ujęcia AEB były robione w odstępie 5s? Wydawało mi się że funkcja AEB powinna działać tak że aparat robi 3 klatki bezpośrednio po sobie (-2,0,2), później 5s przerwy i kolejne 3 klatki.

krecik000
29-04-2011, 14:14
dokladnie tak jak piszesz. kolejne ujecia AEB byly robione w odstepie 5s. z uwagi na to ze w EOS Utility nie znalazlem ustawien tej funkcji, zrobilem to bezposrednio w aparacie. oprogramowanie dawalo tylko znac co ile (5s) puszka ma sie wyzwolic a to juz sam aparat uwzglednial bracketing przy kolejnych klapnieciach. nie wiem czy jest program ktory jakos sensownie rozwiazuje ten problem(?).

przy okazji jeszcze co do fotografowania nocnego. o ile dokladny czas wschodu slonca latwo sprawdzic to "wschod" drogi mlecznej i ksiezyca przynajmniej dla mnie nie byl tak oczywisty :P a poniewaz warto te trzy rzeczy wiedziec przed wyjazdem na zdjecia polecam strone - tutaj link do nieba nad warszawą (http://www.fourmilab.ch/cgi-bin/Yoursky?z=1&lat=52.25&ns=North&lon=21&ew=East) - trzeba pamietac ze do czasu jaki podajemy na stronie (UTC) trzeba doliczyc 2 godziny zeby zgadzal sie z naszym. dobrze zobaczyc sobie jak bedzie wygladalo nocne niebo przy rozpoczeciu fotografowania, w momencie zakonczenia i czy ksiezyc nie zakloci nam zabawy.

polm
29-04-2011, 14:33
akurat mecze filmy poklatkowe od kilku dni a tu swiezy temat na forum :) ale do rzeczy... moge podzielic sie swoim niewielkim jak na razie doswiadczeniem.
na poczatek moze dwa filmy jakie udalo mi sie zlozyc. zaznaczam ze byly wykonane w celach przetestowania ustawien wiec cudow nie ma :)

Zachód słońca (http://www.youtube.com/watch?v=MyrCUIXJW2U)
Nocne niebo (droga mleczna) (http://www.youtube.com/watch?v=N9LOXcGERhA)

....
i tu mam pytanie, poniewaz kazda klatke obrabialem "recznie" - laczenie do HDR, tonowanie do 16bit, obrobka w ps - co TROCHE mi zajelo. w PS ustawiona akcja sprowadzala obrobke do 2sekund, ale czy jest jakis sposob na zautomatyzowanie etapu laczenia zdjec do HDR i tonowania zdjecia do 16bitowego tiffa?


Całkiem fajnie Ci wyszło, tylko trochę za krótkie.
HDRy rób za pomocą Photomatixa. On ma tryb batchowy, zarówno do łączenia w HDR, jak i mapowania tonów. Zobacz sobie to. (http://lookycreative.com/lang/en/know-how/timelapse-compendium/timelapse-postproduction-workflow)

Szczególnie od sekcji 2. Batch-merge using Photomatix Pro.

Zamiast Eos Ut można użyc wyzwalacza Nikos Phottix (coś koło 150pln). Nie potrzebny jest wtedy komputer.



.....
jednak tutaj same ustawienia nie wystarcza. rownie wazna jest lokalizacja. w odleglosci 2km od miasta nie ma opcji zarejestrowac wyraznie naszej galaktyki. luna swiatla pochodzaca z latarnii ulicznych skutecznie to uniemozliwia. trzeba znalesc naprawde odludne miejsce.

mam nadzieje ze komus sie przydadza moje wypociny.

Oj tak, oj tak. Ja próbowałem ok 30km od większego miasta i jakieś 5 od małego i jeżeli powietrze nie jest suche jak wiór, to widać łuny od lamp sodowych. Najlepszy okres to mroźna (bo suche powietrze) zimowa (bo długa) noc, najgorszy okres to ciepła (hot pixele) letnia (bo krótka) parna noc .

Jest jeszcze jeden mało fajny aspekt... jeżeli robimy tylko gwiazdy to jest prawie OK, ale jezeli robimy gwiazdy i ziemię, to słabo wygladają gwiazdy (hot pixele) na ziemi. W moich eksperymentach przy ISO 1600 i 20s sporo tego się robiło.
Można na koniec zrobić Darka, ale odejmowanie go kolejno od wszystkich zdjęć będzie pracochłonne. Można włączyć odszumiania w aparacie dla długich ekspozycji. Wtedy po kazdym naświetlaniu robiony jest Dark, a jego odjęcie odbywa się w aparacie i dopiero wynik jest zapisywany jako RAW/jpg. Znacznie to redukuje hot-pixele.

Pytanie ode mnie, czy ręcznie ruszałeś głowicą z aparatem w filmie z zachodem, czy może użyłes czegoś zmotoryzowanego ?

krecik000
29-04-2011, 16:21
Można na koniec zrobić Darka, ale odejmowanie go kolejno od wszystkich zdjęć będzie pracochłonne. wlasnie zastanawialem sie jak to dokladnie jest z tym odszumianiem za pomoca darka. co dokladnie wplywa na szumy? domyslam sie ze temperatura? czyli najlepiej zrobic jedno naswietlenie z zamknietym obiektywem na miejscu i pozniej ta jedna klatke odjac od wszystkich? bo jesli tak i jest to tylko jedna klatka odejmowana od wszystkich zdjec to zrobienie akcji w PSie (i uzycie Procesora Obrazow) ktora zalatwi automatycznie wszystkie zdjecia nie powinno byc problemem i nie musi byc to bardzo pracochlonne.


Pytanie ode mnie, czy ręcznie ruszałeś głowicą z aparatem w filmie z zachodem, czy może użyłes czegoś zmotoryzowanego ?wlasciwie ani tak, ani tak... ruch kamery to tylko kwestia kadrowania. zdjecie z aparatu 3x2 a obraz HD 16x9 tak wiec w wysokosci byl pewien zapas. z reszta wielskosci klatki w px z mojego aparatu 3888x2592 a Full HD 1920x1080 wiec o ile nie zamierzamy robic filmu wielkosci 4K :P to mozna zasymulowac ruch nawet w poziomie. oczywiscie nie ma to jak slider z silniczkiem krokowym ale o tym jak i za ile mozna sporo poczytac tu (http://videodslr.pl/slide-camera-mini-dolly-t27.html?sid=30c511a3338874681a254788bd8e90a9). w sumie w 1000zl mozna sie zmiescic z tego co sie orientuje.

no i jeszcze krotka historia i wyjasnienie 2 przeskokow widocznych na filmie z zachodem - to efekt ustawienia aparatu na masce samochodu. zawieszenie nie poruszyloby sie gdybym nie byl zmuszony do poszukiwania dokumentow ktorymi musialem sie wylegitymowac gdyz jakis niezmiernie zyczliwy czlowiek wezwal policje do podejrzanego goscia ktory ustawil samochod na skarpie ze szpiegowska kamerą na masce. :P i choc zagapilem sie, oszolomiony widokiem jadacego do mnie polna droga patrolu i nie zapytalem skad wiedzieli ze sie tu rozlozylem to telefon kogos obawiajacego sie inwigilacji jest dla mnie jedynym logicznym wytlumaczeniem. do nich nie mam zalu o te dwa przeskoki bo chyba jak jest wezwanie to musza to sprawdzic. w kazdym razie panowie byli mili pogawedzilismy chwilke, spalili kazdy po fajeczce i sobie pojechali :) horyzont udalo mi sie skorygowac na tych kilkunastu klatkach ale efekt i tak jest widoczny poprzez poruszenie odblaskow.

b300
30-04-2011, 00:23
co do światła lamp miejskich. są takie filtr które wycinają lampy sodowe i rtęciowe np http://www.nauka.rk.edu.pl/astro/filtry/show/lumicon-deep-sky/ wtedy nie trzeba się martwic ze coś nam świeci w oddali

Lipski
06-05-2011, 09:43
@b300 dobre dobre ;)

silverpix
18-05-2011, 21:45
Sprawę wężyka można też rozwiązać zmieniając soft w aparacie. Nowy magic lantern daje możliwość ustawienia wszystkich parametrów dla seryjnych zdjęć.

Gdzieś z początku wątku:
latająca kamera to prawdopodobnie jakiś kran.

Zajebiaszczy filmik.

agadam
26-10-2011, 20:40
kurde, ale filmik....coś niesamowitego. Od wczoraj oglądam i ciągle się załamuje nad brakiem własnych umiejętności:]

...to obejrzyj najnowszą pracę tego samego gościa. Robi wrażenie: link (http://vimeo.com/30447882)

mkev
27-10-2011, 14:10
Gdzieś z początku wątku:
latająca kamera to prawdopodobnie jakiś kran.


nie kran, tylko slider. Listwa z silnikiem krokowym, wolnoobrotowym przesuwająca aparat po tej listwie.

Wojcio
22-02-2012, 22:43
...to obejrzyj najnowszą pracę tego samego gościa. Robi wrażenie: link (http://vimeo.com/30447882)


Nie chciałbym później kupować od niego aparatu, ciekawe ile razy przekręcił juz licznik :)
A wiecie może jak połączyć w film, filmiki 2sek zrobione przy użyciu nowego firmwaru w 50D.
Albo jak "oglądać" zrobiony przez ten programik film HDR, gdzie miga obraz bo raz jest ISO100 a raz ISO 1600 (albo inne w zależności od ustawień)

iso
23-02-2012, 01:15
Albo jak "oglądać" zrobiony przez ten programik film HDR, gdzie miga obraz bo raz jest ISO100 a raz ISO 1600 (albo inne w zależności od ustawień)

http://vimeo.com/groups/magiclantern/forumthread:250295