PDA

Zobacz pełną wersję : 24-105 Error 01



bartorux
15-04-2011, 14:48
Witam !
Mam problem z canonem 24-105, a przedstawia się on następująco.
Pożyczyłem od znajomego to szkło by mieć jakiegoś uniwersalnego zooma do 5d na Ibizę. Wszystko fajnie cacy, lecz chciałem zrobić panoramowanie dziewczynki na rowerze. Przysłona domknięta do F22 i powstaje problem. Robię zdjęcia seryjnie i wywaliło error 01, po kilku próbach, wywnioskowałem, iż na 24 mm wszystko działa, na każdej innej ogniskowej, obojętnie jaka wartość przysłony, byle była by inna od F4, obiektyw nie chce jej domknąć i wywala error 01. Rozumiem, iż pewno padła przysłona ?? Tak jak podobnie jest to opisane tutaj http://community.the-digital-picture.com/photography_gear1/f/8/t/922.aspx ??
Ile będzie kosztowała mnie gdzieś taka przyjemność wymiany ??
Z góry dzięki

PawelB
15-04-2011, 20:20
Miałem podobne objawy w tym samym szkle. Wymiana modułu przysłony, u mnie jeszcze dodatkowo była naprawa IS. Na Żytniej zapłaciłem 550 zł plus przesyłka.

bartorux
15-04-2011, 20:28
Dzięki za odzew, nie jest to mało ale myślałem, że więcej to wyniesie :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Szkło znajomy wysyła na Żytnią, jak zostanie zrobione napisze co było i ile naprawa by było dla potomnych :)

nilhi
02-10-2011, 13:17
Podpinam się, u mnie podobnie. 24-105 po kilku-kilkunastu zdjęciach Error 01 błąd komunikacji na linii obiektyw-aparat, prośba o przeczyszczenie styków.
Obraz ciemnieje w wizjerze a 2 zdjęcia tego samego obiektu zrobione na identycznych parametrach w odstępie sekundy wyglądają tak, że jedno jest poprawne a drugie koszmarnie niedoświetlone. Zgaduję, że listki się zlepiają lub coś w ten deseń.
Małż popróbował i jemu w ogóle nie zapisało zdjęcia na karcie.
Problem istnieje także przy f4.
Po przestartowaniu aparatu znowu kilkanaście zdjęć ok, po czym bez żadnej widocznej przyczyny typu zmiana f - Error01.

Zdecydowanie problem obiektywu, na dwóch różnych 5d Mk2 -kach problem identyczny. Delikatnie przetrę styki czystym spirytusem, ale pewnie to za proste, żeby podziałało.

Obiektyw mocno eksploatowany przez ostatnie 4-5 lat, szacuję, że mógł spokojnie zrobić 100tys.
Wysyłam na Żytnią dopiero w listopadzie, po powrocie z urlopu, dam znać ile mnie ta przyjemność kosztowała.
Pewnie to naiwne, ale spodziewałam się, że obiektywy są solidniejszą częścią sprzętu i z zasady nie powinny się psuć :/

nilhi
02-10-2011, 18:28
Po przetarciu styków czystym spirytusem problem definiowany na spokojnie i metodycznie wygląda tak:
Na 24mm wszystko działa, niezależnie od wysokości f.
Przy zmianie ogniskowej - od razu pada, error 01.
Znaczy, raczej nie listki, a niestety coś z optyką (jak mniemam).
W drugiej połowie listopada dam znać, co to było, ile kosztowało i czemu tak drogo.

janmar
02-10-2011, 22:06
Tasiemka ,pewnie....

MacGyver
03-10-2011, 13:41
Najprawdopodobniej.
Kombinować samemu z naprawą nie polecam bo choć wymiana rzeczowej tasiemki vel flexa teoretycznie wydaje się prosta (i niedroga: http://fototech-serwis.pl/flex/52-canon-24-105.html) to jednak eLka ze stabilizacją jest na tyle skomplikowanym przyrządem elektrooptycznym że jej ponowne poskładanie może okazać się dla amatora niewykonalne.

nilhi
03-10-2011, 20:04
Najprawdopodobniej.
Kombinować samemu z naprawą nie polecam bo choć wymiana rzeczowej tasiemki vel flexa teoretycznie wydaje się prosta (i niedroga: http://fototech-serwis.pl/flex/52-canon-24-105.html) to jednak eLka ze stabilizacją jest na tyle skomplikowanym przyrządem elektrooptycznym że jej ponowne poskładanie może okazać się dla amatora niewykonalne.

Nawet mi to przez myśl nie przeszło. Kobity mają zazwyczaj mniej skłonności do tego rodzaju kozaczenia :mrgreen:

nilhi
14-01-2012, 21:09
Zatem:
wymiana przysłony, czyszczenie, regulacja układu optycznego - 553zł.

Po prostu przysłona padła.

Póki co działa, mam 6 mies gwarancji.

levco
02-06-2012, 20:41
Witam! Dziś w połowie przyjęcia weselnego - na szczęście było to tylko małe przyjęcie do godz 18:00 - zdarzyło mi się coś takiego: migotanie w wizjerze po wykonaniu fotki, coraz bardziej nasilające się, a w końcu zawiecha body i error01. Po restarcie kilka zdjęć i znowu to samo.
Patrząc od przodu w obiektyw, widać jak przysłona wariuje - bawiłem się przyciskiem od podglądu głębi ostrości i - o ile zareaguje na naciśnięcie guzika(bo nie zawsze działa) - widać jak przymyka się więcej lub mniej.
Z tego co tu czytam to chyba mam w mojej L24-105 przysłonę do wymiany.... Shit.
Trochę kicha, ale musiałem (na szczęście był i ktoś z lustereczkiem C) pożyczyć tamrona i udało się dokończyć robotę. Czy pozostaje mi tylko Żytnia czy też w Elblągu (ew. w 3-mieście) da się to naprawić?
Dodam tylko, że wcześniej troszkę popadywało, ale nie pierwszy raz L-ka miała kontakt z wilgocią, ani nie powinno to wpływać na jej pracę, bo jest szczelna - chyba...

lukasz57-90
15-06-2012, 15:41
Witam! Dziś w połowie przyjęcia weselnego - na szczęście było to tylko małe przyjęcie do godz 18:00 - zdarzyło mi się coś takiego: migotanie w wizjerze po wykonaniu fotki, coraz bardziej nasilające się, a w końcu zawiecha body i error01. Po restarcie kilka zdjęć i znowu to samo.
Patrząc od przodu w obiektyw, widać jak przysłona wariuje - bawiłem się przyciskiem od podglądu głębi ostrości i - o ile zareaguje na naciśnięcie guzika(bo nie zawsze działa) - widać jak przymyka się więcej lub mniej.

Na 100% przysłona - miałem to samo u siebie i również na weselu ale w momencie oczepin :D Na szczęście udało się ogarnąć zdjęcia drugim obiektywem, ale stres niesamowity... niestety :( :twisted:

arkosol
27-06-2012, 17:04
Wyglada na to,że i mój 24-105 zachorował na tą samą przypadłość.Dokładna dignoza z Żytniej;naprawa przysłony,układu stabilizacji,korekcja układu optycznego i czyszczenie=650pln.No i co najgorsze czas realizacji ponad 10 dni(musieli zamówić części),a tu wesele w sobotę.Ciekawe jak kit da sobie radę na szerokim końcu.

levco
27-06-2012, 20:16
No patrz pan u mnie naprawa (szacunkowy koszt) 600pln - 400 robocizna + 210 części - jeszcze koszt przesyłki 40 pln i 650pln-ów w sumie, czyli podobnie mam im do oddania. Ech... Kasa, kasa...

RadOs41
18-03-2014, 00:35
Ile będzie kosztowała mnie gdzieś taka przyjemność wymiany ?? Błąd 01 zazwyczaj jest wynikiem awarii przysłony (tzw. flexa).
Dla ewentualnie zainteresowanych, w serwisie na Żytniej - ok. 650zł (250 zespół przysłony + 400 robocizna, w tym regulacja optyki).

Silveraxe
24-03-2014, 20:29
Mialem podobnie z kitem 18. Zabralem sie do recznej naprawy majac za mentora jakiegoś klienta z youtuba. Wszystko szlo gladko az tu nagle tasiemeńka pękła. Rozlozylem dziada na czesci setne mocowanie od obiektywu polaczylem z tylna soczewka tasmą gorilla na sztywno. Makro wyszklo jak ta lala. :) Powierzchnie plaskie robi swietne ale gubi ostrosc na zagięciach uwypukleniach itp. Z Lką bym sie nigdy nie odważył. Zarzuce jakas fotke kiedy wroce do domu.

yacenty
04-01-2016, 13:18
lekko odgrzeje kotleta.
rok temu miałem bład err01 - diagnoza była - flex, wymiana w jakimś punkcie w krakowie przez pośrednika - 280zł brutto.
Teraz przez swięta zauważyłem ze obiekty nie schodzi niżej niż 30mm, zadzwoniłem do sklepu, gdzie go kupiłem i mówią że to te druga tasma - znany problem tego obiektywu.
Ktoś to może potwierdzić?

jelcyk
08-01-2016, 15:03
Original neue macht Blende Shutter Einheit fĂźr canon 24 105mm 24 105 f 4.0 l IS USM( kostenlos shipping+ Tracking Nummer) in aus Andere Unterhaltungselektronik auf AliExpress.com | Alibaba Group (http://de.aliexpress.com/item/Original-New-Power-Aperture-Diaphragm-Shutter-Unit-For-Canon-24-105MM-F-4-0-L-is/1763023388.html)
To trzeba wymienic...