PDA

Zobacz pełną wersję : canon 100mm 2.8L macro - dziwne zgrzytanie w systemie autofocusa



antena
08-04-2011, 01:11
Chcialem sie na poczatku przywitac albowiem jest to moj pierwszy post na tym forum, chociaz sledze go juz od kilku lat.

Mam takie pytanie odnosnie wyzej wymienionego obiektywu. Pare dni temu stalem sie jego szczesliwym posiadaczem, ale niepokoja mnie w jego pracy pojawiajace sie co jakis czas dziwne zgrzyty. Autofocus pracuje bardzo cicho, chociaz ustawianie ostrosci czasami trwa okolo 2 sekund. Jesli ustawie ostrosc w dalszej odleglosci i pochyle aparat w dol i trzymajac wcisniety spust migawki czasem dobiegaja te odglosy. Nie wiem czy jest to zwiazane z praca ukladu stabilizacji, czy autofocusa w kazdym badz razie jest to dosyc glosne i niepokajace mnie, tym bardziej ze jest to obiektyw serii L. Nie wiem czy powinienem go wymienic na inny, czy przywyknac do tego (bo ten typ tak ma).

Jesli ktos ma podobne odczucia w pracy ze swoim obiektywem, albo wie cos na ten temat bardzo prosze o pomoc.

Selena
08-04-2011, 09:47
Witaj na forum.
Myślę, że to tylko stabilizacja. Spróbuj ją na chwilę wyłączyć - jeśli odgłosy znikną (a u mnie tak jest) to wszystko jest ok.
Masz jakieś inne szkło ze stabilizacją, żeby porównać ich działanie?

antena
09-04-2011, 05:27
dzieki sliczne za odpowiedz, uspokoilas mnie bo juz myslalem ze jest cos nie tak ze szklem. Rzeczywiscie jak wylacze stabilizacje to odglosy znikaja. Niestety nie mam zadnego szkla dla porownania, ani nie znam nikogo, ale mysle sie wybrac do sklepu i sprawdzic czy z innymi tez sie tak glosno zachowuje. Pozdrawiam.

Widelec
15-04-2011, 20:40
zgrzytanie będzie, bo stabilizacja nie pracuje bezgłośnie. pytanie tylko jak głośne to zgrzytanie masz. u mnie było czasem ciche zgrzytnięcie po ok. 2 sekundach od zrobienia zdjęcia / puszczenia spustu przy przeostrzaniu (po ok. tym czasie stabilizacja przestaje pracować).

Martinn30
15-04-2011, 22:35
Witam
Mam właśnie podobną sytuację z obiektywem Canon 300 f/4L IS USM który kupiłem kilka dni temu w INTERFOTO w Wa-wie. Po wcisnięciu spustu migawki do połowy słychać głośną pracę stabilizacji coś dla porównania jak np " włączona wiertarka na wolnych obrotach" i równiez nie wiem czy to normalny objaw ? W chwili gdy wyłącze stabilizacje jest cicho ale AF też jest głośny. Kupiłem go jako nowy ale wydaje mi się że troszeczke używany jest. Nie wiem co robić zastanawiam się czy nie wysłać do Wa-wy na Żytnią..

wiktor2323
19-04-2011, 14:37
Każdą stabilizacje słychać, ale że niby jak wiertarkę .. ?:O Stabilizacje mam tylko w Kicie ale żeby ją usłyszeć to trzeba przystawić ucho i słychać takie delikatne tykanie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Edit:
Ale może to zależeć od wydajności stabilizacji. Zapytaj kogoś kto ma takie szkło lub nagraj dźwięk .. ;)

Qmpel
19-04-2011, 14:48
Antena możesz spac spokojnie...ja mam to szklo i faktycznie te odglosy to praca IS..żeby Cie lepiej pocieszyć mam dwóch kolegów którzy mają to szklo i sytuacja u nich jest identyczna....gratuluję udanego zakupu - to mega szkło!!!

gregorio1972
26-03-2014, 23:14
Witam :D
dzisiaj stałe się szczęśliwym posiadaczem tego szkła i tez mam dziwne hałasy w czasie gdy działa IS. Po tym co przeczytałem to staram się uspokoić i przyzwyczaić ale dla pewności proszę o podpowiedź - tym bardziej, że j. angielski kuleje :( ?
1. Czy IS w tym modelu jest jakiś inny i wymaga szczególnego traktowania ? np. wyłączanie podczas odpinania itp. ? w instrukcji coś jest ale nie mogę tego rozkminić mimo google tłumacz ?
2. Czy przy włączonej IS mogę bezpiecznie używać AF - All Servo zamiast się zbliżać i oddalać od obiektu czy powinienem używać One Shot czy w ogóle nie ma to znaczenia i nie wpływa na mechanizm?
3. czy domowym sposobem lub programem mogę sprawdzić poprawność działania IS abym wiedział, że jest wszystko ok. Jak człowiek zbiera na takie szkiełko tyle czasu i tyle kasy to robi się przewrażliwiony. ?
4. Czy w Exif jest informacja czy włączona jest IS ?
Jeżeli chodzi o optykę to szkło jest bajeczne :D

zdebik
26-03-2014, 23:19
Sam bylem przerażony gdy moja 100 zaczęła zgrzytać, na początku już się jej zdarzało kwiknąć ale teraz przy każdym starcie daje popalić (gdy staje tez w sumie :)).

1. Jest inny ale nic nie musisz z tym robić :)
2. Bez znaczenia.
3. Zacznij robić zdjęcia na 1/10 sek i zobacz czy są poruszone, albo... zobacz w wizjer i zobacz czy obraz drży.
4. Chyba nie ale głowy uciąć nie dam, jakoś nigdy mnie to nie interesowało.

wiktor2323
27-03-2014, 02:08
W brew pozorom 100L jest bardzo ciche... Jak usłyszałem znajomego 70-200 IS to się przeraziłem ;)

zdebik
27-03-2014, 10:37
W brew pozorom 100L jest bardzo ciche... Jak usłyszałem znajomego 70-200 IS to się przeraziłem ;)

Sama praca jest przyjemna, niestety start i stop to skrzynia 30 letniego malucha (chodzi mi o 100L).

zdebik
28-03-2014, 00:42
http://youtu.be/fXV5y7A0Wt4

Pokazówka ;)

Przepraszam, ale nie mogę edytować postu.

Kuba1
28-03-2014, 02:01
Normalny dźwięk stabilizacji w tym szkle. Mam już drugie od tzw. nowości.

gregorio1972
28-03-2014, 06:43
Dziękuję za te informacje, trochę mnie one uspokoiły. Fakt, że dźwięki są niepokojące trochę mnie przeraża tym bardziej, że to tyle kasy. Z tym trybem al servo co pisałem nie ma to w ogóle znaczenia? Nie "gryzie" się on z iż podczas pracy. Jakiego trybu używać z Waszego doświadczenia ?

zdebik
28-03-2014, 11:51
Przy powaznym macro manual, portrety one shoot.

zain
28-03-2014, 16:38
to jakaś dziwnie głośna ta stabilizacja, miałem już w rękach 18-55 is (kilkanaście sztuk), 17-85 is(też kilka sztuk), tamrona 17-50 vc, i sigmę 18-125 os i w żadnym obiektywie ze stabilizacją ,który miałem do tej pory żadnych zgrzytań tego typu nie było. A są to tanie obiektywy a nie L ki za kilka tysięcy

gregorio1972
28-03-2014, 16:45
Pomału się do niej przyzwyczajam. Gdybym miał 100%, że wszystko jest ok i tylko to tak działa to mi w ogóle to nie przeszkadza. Te dźwięki tylko sieją strach, że coś się psuje. :-(

Tom77
28-03-2014, 17:06
Pomału się do niej przyzwyczajam. Gdybym miał 100%, że wszystko jest ok i tylko to tak działa to mi w ogóle to nie przeszkadza. Te dźwięki tylko sieją strach, że coś się psuje. :-(


U mnie działa cichutko, wg mnie u ciebie nie działa normalnie.

niki68
28-03-2014, 17:06
Witam
Mam właśnie podobną sytuację z obiektywem Canon 300 f/4L IS USM który kupiłem kilka dni temu w INTERFOTO w Wa-wie. Po wcisnięciu spustu migawki do połowy słychać głośną pracę stabilizacji coś dla porównania jak np " włączona wiertarka na wolnych obrotach" i równiez nie wiem czy to normalny objaw ? W chwili gdy wyłącze stabilizacje jest cicho ale AF też jest głośny. Kupiłem go jako nowy ale wydaje mi się że troszeczke używany jest. Nie wiem co robić zastanawiam się czy nie wysłać do Wa-wy na Żytnią..

100 L nie mam (jeszcze) ale z 300 f/4 IS mogę uspokoić. Mój też warczy jak traktor. Stuka, puka itd. Tak pracuje stabilizacja w tych obiektywach. Ja również kupiłem używany i na początku bałem się, że coś się zaraz urwie w środku.
A z Żytnią i obiektywem za kilka tysięcy to bym uważał (sądząc po opisach ostatnich kalibracji).
Pozdrawiam

Tom77
28-03-2014, 17:15
100 L nie mam (jeszcze) ale z 300 f/4 IS mogę uspokoić. Mój też warczy jak traktor. Stuka, puka itd. Tak pracuje stabilizacja w tych obiektywach. Ja również kupiłem używany i na początku bałem się, że coś się zaraz urwie w środku.
A z Żytnią i obiektywem za kilka tysięcy to bym uważał (sądząc po opisach ostatnich kalibracji).
Pozdrawiam

No tak ale mówimy o 100 2,8. W różnych obiektywach IS działają rożnie.

gregorio1972
28-03-2014, 18:55
Póki co wszystko działa bez zarzutu poz tymi irytującymi dźwiękami więc nie chcę się doszukiwać problemów tym bardziej, że wiele osób to potwierdza. Może faktycznie to taki urok, zobaczymy.

Tom77
28-03-2014, 19:00
Póki co wszystko działa bez zarzutu poz tymi irytującymi dźwiękami więc nie chcę się doszukiwać problemów tym bardziej, że wiele osób to potwierdza. Może faktycznie to taki urok, zobaczymy.


Oby działał jak najdłużej. Przed chwila sprawdziłem na swoim egzemplarzu i pracuje bardzo cicho. Słychać delikatną mało słyszalną pracę IS. Ciekawe skąd taka rozbieżność pomiędzy egzemplarzami. Może do jakiegoś momentu instalowali inny IS :)

zdebik
28-03-2014, 19:44
Swoja 100 kupilem rok temu z nowym dekielkiem. Jak wroce do domu, zobacze jaka ma date produkcji.

gregorio1972
28-03-2014, 19:46
A ciekawe czy Ktoś z tego powody wysyłał szkło do serwisu ? Jeżeli tak to co tam zdiagnozowali ? I jak wiele było takich egzemplarzy. ?

Kuba1
28-03-2014, 19:49
U mnie działa cichutko, wg mnie u ciebie nie działa normalnie.Jaki jest rok produkcji Twojego szkła?



to jakaś dziwnie głośna ta stabilizacja, miałem już w rękach 18-55 is (kilkanaście sztuk), 17-85 is(też kilka sztuk), tamrona 17-50 vc, i sigmę 18-125 os i w żadnym obiektywie ze stabilizacją ,który miałem do tej pory żadnych zgrzytań tego typu nie było. A są to tanie obiektywy a nie L ki za kilka tysięcyNo to nie kupuj nowych L-ek ze stabilizacją ;). A poważnie - tak się jednak składa, że szkłem 70-200 2.8 IS II zrobię z ręki nieporuszone zdjęcia obiektów statycznych przy czasie 1/6 sek na ogniskowej 200mm, mimo że IS zgrzyta przy starcie i zatrzymaniu niewiele ciszej od 100-ki macro. A mnie się akurat ręce trzęsą, to ciekaw jestem osiągów ludzi-statywów ;), którzy z ręki bez is'a robią 1/10, a są tacy. Na 1/30 sek pracuje się już komfortowo. To teraz powiedz jakie czasy musiałbym ustawiać bez tak wydajnego stabilizatora dla ogniskowej 200mm, i ile to by było EV światła mniej, ha? A że coś tam słychać - taka technologia, lepiej nie ma póki co. No i jeśli to co jest w EFS 18-55 nazywasz stabilizacją, to 100-ka Macro posiada hiper-mega-stabilizację. Oczywiście forumowych malkontentów nic nie zadowoli, ale mnie na ten przykład całkiem ona odpowiada, zwłaszcza razem z dołączonym super ostrym i fajnym optycznie szkłem, oraz śmieszną ceną całości.

Tom77
28-03-2014, 20:04
[QUOTE=Kuba1;1214373]Jaki jest rok produkcji Twojego szkła?

UB1009

Kuba1
28-03-2014, 20:33
Znaczy 2013? No, to ciekawe, że masz cichą stabilizację. Może wyłączona ;).

Tom77
28-03-2014, 20:35
Znaczy 2013? No, to ciekawe, że masz cichą stabilizację. Może wyłączona ;).

Koniec 2013. A to wy na włączonej sprawdzacie :)

gregorio1972
28-03-2014, 20:35
Gdzie można znaleźć datę produkcji ? W nowszych modelach jest głośniejsza ?

robson999
28-03-2014, 20:43
U mnie coś tam wibruje, podczas wykonywania zdjęć, ale to jest tak subtelne, że ja tego niesłyszę:-)

Tom77
28-03-2014, 20:46
Gdzie można znaleźć datę produkcji ? W nowszych modelach jest głośniejsza ?
Przy tylnej soczewce masz 2 litery i 4 cyfry

--- Kolejny post ---


Przy tylnej soczewce masz 2 litery i 4 cyfry

http://www.flog.pl/forum/viewtopic.php?id=7682

zdebik
28-03-2014, 22:20
moja z 2013 Utsunomiya - zgrzyta :)

gnd
07-04-2016, 18:53
Trafiła do mnie ta Lka i chyba jestem przewrażliwiony, ale rozpoczęcie i koniec pracy to u mnie wyraźnie skrzypnięcie. Tak jak na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=TS1ygkuoeV8

Da się jakoś wyłączyć pracę stabilizacji w czasie łapania ostrości lub przytrzymanym spustem? Kręci mi się głowie od tego...

zdebik
07-04-2016, 19:09
Ten typ tak ma, to nie AF a stabilizacja (bardzo dobra z reszta). 70-200 2.8 II tez tak ma btw.

Tom77
07-04-2016, 19:13
Ten typ tak ma, to nie AF a stabilizacja (bardzo dobra z reszta). 70-200 2.8 II tez tak ma btw.

Mój typ tak nie ma

horak
07-04-2016, 20:49
Mój typ tak nie ma

Oczywiście, że ten typ tak ma jak każdy inny ze stabilizacją, jak twój nie ma to albo nie chcesz tego słyszeć albo masz walnięty egzemplarz :)

Tom77
07-04-2016, 21:00
Oczywiście, że ten typ tak ma jak każdy inny ze stabilizacją, jak twój nie ma to albo nie chcesz tego słyszeć albo masz walnięty egzemplarz :)

Faktycznie mój tez tak ma, sprawdziłem przed chwilą :) Nigdy i robiłem nim zdjęć w domu, zawsze gdzieś na polach i nie było tego słychać.

italy
07-04-2016, 21:03
nie było tego słychać.
Z wiekiem pogarsza się słuch :mrgreen:
zapomniałem dodać -- pamięć też :mrgreen:

Tom77
07-04-2016, 21:06
Z wiekiem pogarsza się słuch :mrgreen:

Słuch jest dobry :)

gnd
11-04-2016, 18:01
Czy stabilizacja może przeszkadzać przy krótszych czasach? Robiłem zdjęcie przy czasie 1/640 z odległości ponad metra i zdjęcie poruszone mimo dość stabilnego chwytu, Wyłączyłem stabilizację i idealnie...

Tom77
11-04-2016, 22:00
Czy stabilizacja może przeszkadzać przy krótszych czasach? Robiłem zdjęcie przy czasie 1/640 z odległości ponad metra i zdjęcie poruszone mimo dość stabilnego chwytu, Wyłączyłem stabilizację i idealnie...

Ile zdjęć zrobiłeś, zawsze ze stabilizacją poruszone ?

7four
11-04-2016, 22:18
Pytanie czy odczekałeś, aż zaczęła pracować.

Oczywiście przy robieniu zdjęcia, kiedy naciskasz spust do połowy, chwilę jej zajmuje, aż się obraz ustabilizuje.

gnd
11-04-2016, 22:23
Wydaje mi się, że tak bo zanim ustawiłem ostrość przyciskiem af on i nacisnąłem spust to stabilizacja już pracowała. Sprawdzę jeszcze w dzień, ale znalazłem poruszone zdjęcia przy statycznej scenie i czasie 1/800

Tom77
11-04-2016, 22:30
Wydaje mi się, że tak bo zanim ustawiłem ostrość przyciskiem af on i nacisnąłem spust to stabilizacja już pracowała. Sprawdzę jeszcze w dzień, ale znalazłem poruszone zdjęcia przy statycznej scenie i czasie 1/800

Poruszone czy nietrafione. Zrób kilka zdjęć. Może byc tak jak napisał 7four, chwilę musi się ustabilizować. Ja stabilizacje mam prawie cały czas wyłączoną, używam jej kiedy sytuacja tego wymaga

kubaszymik
12-04-2016, 08:24
Witam, podepnę się pod ten temat z innym problemem, otóż przy manualnym ostrzeniu, mechanizm jakby ślizga się.. to znaczy kręcę pierścieniem i w pewnym momencie zawiesza się (czasami na początku skali, czasami na końcu, nie ma reguły) i trzeba wtedy kręcić pierścieniem w jedną albo drugą stronę żeby coś się*ruszyło. W środku nic nie skrzypi i nie zgrzyta po prostu w pewnym momencie kręcę pierścieniem a obiektyw nie ostrzy.. Dodam, że w trybie AF działa bez problemów i trafia w punkt. Ktoś się kiedyś z czymś takim spotkał w tym modelu albo innym z USM?

gnd
12-04-2016, 14:15
Poruszone, ale faktycznie chyba chodzi o rozbujanie stabilizacji. Ostrość ustawiam przyciskiem AF-ON i nie trzymam spustu do połowy tylko naciskam do końca. Kiedy trzymam spust wygląda na to, że nie ma problemu i jest ostro. Pewnie w tym czasie kiedy puszczam AF-ON i dociskam migawkę stabilizacja już się resetuje (chociaż dźwięk końca pracy stabilizacji dobiega długo po tym). Dobrze myślę?

Tom77
12-04-2016, 20:40
Witam, podepnę się pod ten temat z innym problemem, otóż przy manualnym ostrzeniu, mechanizm jakby ślizga się.. to znaczy kręcę pierścieniem i w pewnym momencie zawiesza się (czasami na początku skali, czasami na końcu, nie ma reguły) i trzeba wtedy kręcić pierścieniem w jedną albo drugą stronę żeby coś się*ruszyło. W środku nic nie skrzypi i nie zgrzyta po prostu w pewnym momencie kręcę pierścieniem a obiektyw nie ostrzy.. Dodam, że w trybie AF działa bez problemów i trafia w punkt. Ktoś się kiedyś z czymś takim spotkał w tym modelu albo innym z USM?

Obiektyw nowy, używany ? Stało się to nagle czy już taki kupiłeś ?

kubaszymik
12-04-2016, 21:49
Obiektyw nowy, używany ? Stało się to nagle czy już taki kupiłeś ?

Obiektyw kupiłem już jakiś czas temu jako używany ale z półroczną gwarancją. Zauważyłem to dopiero ostatnio w trakcie filmowania, po intensywnym kręceniu pierścieniem w pewnym momencie zaczyna się "ślizgać" jakby pierścień nie miał kontaktu z mechanizmem ustawiania ostrości. Po przełączeniu na AF wszystko gra, nic nie trzeszczy nie, nie ma jakiegoś oporu.

jelcyk
15-04-2016, 13:27
Zdarza sie takie cos czesto i w roznych modelach. Powodem jest to, ze uklad fokusa w polaczeniu z silnikiem pierscieniowym nie jest sprzegany na sztywno, a wiec jego skutecznosc przesuwania soczewki (czy zespolu soczewek) regulacyjnej zalezy od kilku wzajemnie zaleznych ukladow , ktore zasprzeglaja sie jakims ukladem ciernym - w roznych modelach roznym. Zeby to usunac, trzeba po prostu rozebrac obiektyw, sprawdzic, ktore elementy jak ze soba wspolpracuja i odpowiednio je "wyregulowac" . Ta "regulacja" to przewaznie mycie, czyszczenie, prostowanie jakichs leciutko wygietych lub o cos haczacych elementow. Bywa, ze trzeba rozebrac i umyc silnik, trzeba to robic delikatnie i poskladac potem dokladnie tak, jak byl zamontowany. Nie uzywac papieru sciernego - nawet najdrobniejszego - wymyc wszystkie zanieczyszczenia spomiedzy zebow koronki i dokladnie wydmuchac sprezarka (nie powietrzem z puszki).jak sie wie, co robic, to nie jest wielki problem. Dasz rade...

kubaszymik
21-04-2016, 12:45
Dzięki za informacje :) oczywiście sam się za to nie będę zabierał i aż tak bardzo mi to nie przeszkadza, żebym oddawał go do serwisu :)