PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z ostrością i artefaktami



Lisena
05-04-2011, 20:19
Hey :) Dla Was to pewnie pestka, ale ja zupełnie nie wiem, co z tym zrobić:

1. Często, kiedy kontrast kolorystyczny jest duży (np. ciemne drzewo na tle jasnego nieba) pojawiają się tzw. artefakty, czyli czerwona obwódka wokół obiektów umieszczonych na jasnym tle. Wygląda to tragicznie, zwłaszcza, jak drzewo jest bardzo rozgałęzione. Czy to kwestia aparatu, czy ustawień?

2. Druga sprawa, jak robię zdjęcia na automacie (np. przy iso 100), aparat nie robi ostrych zdjęć. Czasem wydaje się, że jest wszystko ok na ekranie LCD, a na kompie okazuje się, że jednak nie wyszło ostre. Nie wynika to z ruchu obiektów, ponieważ są statyczne. Odległość jest różna - od metra do paru metrów, czasem kilkunastu. Aparat powinien złapać ostrość przy lekkim wciśnięciu spustu i zablokować ostrość, ale blokuje się nie łapiąc pełnej ostrości. Kiedy ustawiam parametry manualnie, zjawisko to nie ma miejsca. Co o tym myślicie?

3. Ostatnia sprawa: jak na automacie chcę zrobić dużą głębię ostrości (np. przesłona 2.8, czas 1/4000, iso 100) i łapię ostrość na obiekcie np. po prawej stronie, blokuje i przesuwam kadr w lewo i robię zdjęcie, w efekcie okazuje się, że ostrość jest na środku a obiekt po prawej stronie jest zamazany - tak, jakby aparat w ogóle pominął to, że wcześniej zablokowałam ostrość na obiekcie po prawej. Przy ustawieniach manualnych również takie cuda nie mają miejsca. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Na końcu zaznaczę, że mam Canona EOS 500 D z obiektywem Canon EF 24-70 mm f/2,8 L USM. Zastanawiam się, czy to wina aparatu, bo jeśli tak, mam go jeszcze na gwarancji. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

Kronos
05-04-2011, 20:36
ad 1. Zjawisko to nazywa się aberracją chromatyczną i wynika z niedoskonałości toru optycznego obiektywu. Można je minimalizować przy użyciu DPP lub PS, Gimp etc.

ad 2 i 3. Ostrość, GO, blokowanie ekspozycji etc.. temat rzeka, odsyłam do lektury fachowej, a przede wszystkim instrukcji obsługi.

jajurek
05-04-2011, 20:58
Witam!

ad 2,3 sprawdź. czy AF jest ustawione na ONE SHOT, tylko w tym przypadku blokowanie ostrości zadziała. Pozdrowienia!

roshuu
05-04-2011, 21:00
Na końcu zaznaczę, że mam Canona EOS 500 D z obiektywem Canon EF 24-70 mm f/2,8 L USM. Zastanawiam się, czy to wina aparatu, bo jeśli tak, mam go jeszcze na gwarancji. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

Hej,

niezly sprzet jak na totalnego amatora, no chyba ze ten post to podpucha?
Generalnie na Twoje pytania mozna odpowiadac i napisac jednoczes
nie ksiazke. Kup sobie lepie jakis poradnik, gdyz tu na forum pewnie zrobisz sobie z mozgu wode :)

igor58
05-04-2011, 21:46
Punkt pierwszy w ogóle odpuść. Tych artefaktów nie zobaczysz na małych powiększeniach, a tylko w kompie. Sprawdź też w ustawieniach aparatu (instrukcja) stopień wyostrzania zdjęć (im wyższy, tym to zjawisko jest bardziej widoczne); uważaj też na wyostrzanie w Photoshopie.

Radzę robić zdjęcia na ustwieniu "P" (kółko nastaw w aparacie), wyłączyć wszystkie punkty AF z wyj. środkowego (który jest najbardziej czuły) i próbować z przenoszeniem ostrości.

Polecam ciut lektury (instrukcja) i dużo praktyki...

Spokojnie, do wszystkiego stopniowo dojdziesz.

Powodzenia!

Lisena
05-04-2011, 22:57
Witam!
ad 2,3 sprawdź. czy AF jest ustawione na ONE SHOT, tylko w tym przypadku blokowanie ostrości zadziała. Pozdrowienia!

tak, jest na ONE SHOT. Tak jak pisałam, przy ustawieniach manualnych wszystko jest ok, tylko na automacie występują problemy z blokowaniem i przenoszeniem ostrości. Do tej pory robiłam wszystkie zdjęcia w trybie Av z ustawianiem ręcznym przesłony i automatycznym dostosowaniem do niej czasu i było wszystko ok.

Dzięki igor.
Reszty osób nie skomentuję.

pawciolbn
05-04-2011, 23:15
a czy na tym automacie też masz wybrany tylko jeden punkt AF? czy raczej wszystkie, a po prostu "tak się zdarza", że aparat łapie po jednej stornie, bo jest np. blisko obiekt, a tło daleko?

r.zakow
05-04-2011, 23:34
3. Duza glebia ostrosci to chyba na odwrot? Przy takich ustawieniach zlapiesz mala glebie :)

Lisena
06-04-2011, 00:04
3. Duza glebia ostrosci to chyba na odwrot? Przy takich ustawieniach zlapiesz mala glebie :)

tak, źle napisałam. Widzę, że wszyscy macie świetny ubaw z mojego tematu, tak więc poradzę sobie z nim sama. Dzięki za pomoc i proszę o skasowanie tematu.

igor58
06-04-2011, 00:11
Nikt tu nie ma ubawu... (skąd takie przeświadczenie??)
Każdy próbuje pomóc jak umie... (lepiej lub gorzej).
Cierpliwości...

jajurek
06-04-2011, 07:27
Ja też nie miałem złych intencji. Widzę, że reagujesz jak prawdziwa kobieta - jak ktoś (czy coś) nie spełnia oczekiwań, to najlepiej się obrazić.

r.zakow
06-04-2011, 09:51
Lisena, moj usmieszek byl z rodzaju sympatycznych, nie zlosliwych.
Popisz z nami jeszcze chwile, to prawdopodobnie dojdziemy do tego, gdzie tkwi blad.
Potrzeba nam tylko wiecej informacji.
Piszesz, ze robisz na "automacie", ale potem podajesz konkretne ustawienia: ISO, przeslona, czas migawki... Rozumiem, ze aparat sam wybiera te nastawy czy to Ty je wybierasz?

dzidofon
06-04-2011, 10:00
tak, jest na ONE SHOT. Tak jak pisałam, przy ustawieniach manualnych wszystko jest ok, tylko na automacie występują problemy z blokowaniem i przenoszeniem ostrości.

Nie wiem jak jest w 500D, ale jesteś pewna że w trybie auto to Ty decydujesz o wyborze punktu AF? Ja nie pamiętam jak jest, nie używam auto, ale wydaje się to całkiem możliwe.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Widzę, że wszyscy macie świetny ubaw z mojego tematu, tak więc poradzę sobie z nim sama.

Oj, widzę że Koleżanka mocno obrażalska ;-)). Szczerze mówiąc nie widzę żeby ktokolwiek miał tutaj ubaw, ale może ja mam większe poczucie humoru.

kulek855
06-04-2011, 13:28
Napisał Lisena Zobacz post
Widzę, że wszyscy macie świetny ubaw z mojego tematu, tak więc poradzę sobie z nim sama.

Myślę, że nikt Cię tu nie chciał urazić. Większość użytkowników zapomniała o tym, że też mieliśmy podobne problemy - i zapewne z stąd takie zachowanie.
Pozdrawiam :)

Lisena
07-04-2011, 23:12
Dzięki za miłe słowa wszystkim. Przetestuje wszystkie możliwości, o jakich napisaliście.

igor58, jajurek, dzidofon, kulek855 - Nie uważam, żeby wszyscy mieli dobre intencje - wypowiedź roshuu nie była pomocna a złośliwa.

Kronos - próbowałam w DPP zniwelować aberrację chromatyczną na gałęziach drzew (NR/Lens/ALO -> Tune... -> Chromatic aberration), ale bez efektów. Znasz jakiś dobry sposób na to?

pawciolbn, dzidofon - w auto nie można chyba wybrać jednego punktu AF, są chyba wszystkie. Zdarza się czasem, że po wciśnięciu spustu migawki do połowy blokuje się ekspozycja na nieostrym obiekcie i mam trudność z ustawieniem ostrości, nawet jak obiekt jest parę metrów ode mnie. Może ma na to wpływ tryb pomiaru światła? Jest też problem z blokowaniem ekspozycji w trybie auto. Przy ustawieniu Av nie występuje ten problem. Może po prostu wrócę do Av i dam sobie spokój z automatem..

r.zakow - tak, to są ustawienia proponowane przez aparat w trybie auto, widoczne w wizjerze.

Może jest wśród Was posiadacz EOSa 500d i obiektywu EF 24-70 mm f/2,8 L USM?

Kronos
09-04-2011, 19:27
No tam trzeba suwakami pokombinować, i nie jest tak że w 100% DPP zlikwiduje aberracje. Ale żeby w ogóle nie było efektu to dziwne. Zaktualizuj DPP, po poprawnie użytej omawianej opcji, na miniaturce zdjęcia na prawym górnym rogu powinien pojawić się symbol obiektywu. Jeżeli nadal nie będzie efektu to wstaw Rawa do ściągnięcia.

jajurek
12-04-2011, 21:04
Witam!
Odnośnie problemów z aberacją - nic nowego pod słońcem, czasem trudno ją odróżnić od t.zw. colour bleeding, czyli zjawiska spowodowanego przez nadmiarowe oświetlenie poszczególnych sensorów, prowadzące do reakcji sąsiednich, nie oświetlonych. Sama aberacja pojawia się zasadniczo na brzegach obrazu i ją można usunąć przez DPP; co do colour bleeding, to nie jest takie proste. Pozwolę sobie przypomnieć mój wątek na ten sam temat: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=11733; są tu różne propozycje, chociaż idealnego rozwiązania brak. Pozdrowienia!