PDA

Zobacz pełną wersję : 5d+24-70L niedoświetlone zdjęcia



makros
04-04-2011, 11:07
Kupiłem dziś Canona 24-70L do mojego 5d. W sklepie testowałem jeszcze 24-105L i w obydwu zdjęcia były niedoświetlone. Musiałem za każdym razem robić je z +1-+1,1/3 EV, żeby efekt był prawidłowy. Jasność wyświetlacza jest w porządku. Robiłem te same zdjęcia z d90 +18-50, tam jest prawidłowa jasność. Zestaw mam od niedawna, może jako świeżemu użytkownikowi canona o czymś nie wiem. Może jest to normalne dla pełnej klatki. O co chodzi?

dinderi
04-04-2011, 11:24
Może sprawdź, jak masz ustawiony pomiar światła w puszce. Ten zestaw jest akurat jednym z najlepszych pod względem jakości obrazu. Nie sądzę, żeby niedoświetlenie było winą obiektywu.

Merde
04-04-2011, 11:50
Z moich obserwacji wynika, że 90% problemów z niedoświetlonymi zdjęciami to po prostu brak zrozumienia zasady działania światłomierza.

Tradycyjnie należy kolegę pytającego odesłać do tego (http://canon-board.info/showthread.php?t=25632) wątku.

Bolek02
04-04-2011, 12:49
To nie jest z całą pewnością normalne dla tego zestawu. Ja co prawda użytkuję 5D z C 17-40L/4, ale taki problem nie występuje.

MC_
04-04-2011, 12:50
Ja proponuję sprawdzić jaki jest wybrany tryb pomiaru i czy przypadkiem nie jest on powiązany z aktywnym polem AF (w matrycowym tak jest).
To może być przyczyną błędu.

makros
04-04-2011, 22:22
Zmieniałem pola pomiaru światła i w przypadku punktowego widać jedynie minimalną różnicę. Ale wg mnie po prostu po podpięciu obiektywu nie powinno być w ogóle problemów z pomiarem światła. Jutro w terenie porobię więcej zdjęć z różnymi pomiarami i zobaczę co z tego wyjdzie.
Miałem Canona 100/2.8 L Macro (chwilowo go nie mam) i ten problem z 5d nie występował. Może to jest wada aparatu?

roshuu
04-04-2011, 22:54
Sprawdz przede wszystkim czy swiatlomierz w aparacie dziala poprawnie. Zrob zdjecie bialej kartki, tak zeby wypelnila caly kadr (przelacz AF na M w celu wykonania takiego zdjecia) i zobacz jak wyglada histogram - jesli dane zgromadza sie na srodku to wszystko jest ok. Siatlomierz dazy do szarosci, wiec "sciagnie" biel do szarego, ustawiajac wykres dokladnie posrodku. Jesli jednak wykre poleci w lewo, czyli niedoswietli to masz odpowiedz - zwalony jest swaitlomierz. Sprawdz z roznymi obiektwyami. Aha zrob testy w swietle dziennym, tak by kartka byla rownomiernie oswietlona!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ja mam 5d+24-70L i nie ma mowy o takich przygodach. Zreszta z kadym obiektywem :)

kuzi4
05-04-2011, 10:28
Może wrzuć jakiegoś sampelka z EXIFem.

makros
08-04-2011, 22:05
Witam
Robiłem teksty, wykres jest ewidentnie ciągle przesunięty w kierunku ciemnych partii obrazu na EV 0. Rozmawiałem z jednym z użytkowników nowego 5d u niego był podobny problem i ciągle musiał używać pomiaru centralnie ważonego, bo aparat nieraz niedoswietlał sceny. Jutro postaram się wrzucić po 1 przykładowym zdjęciu z d90 i 5d dla porównania.

roshuu
08-04-2011, 23:22
Witam
Robiłem teksty, wykres jest ewidentnie ciągle przesunięty w kierunku ciemnych partii obrazu na EV 0. Rozmawiałem z jednym z użytkowników nowego 5d u niego był podobny problem i ciągle musiał używać pomiaru centralnie ważonego, bo aparat nieraz niedoswietlał sceny. Jutro postaram się wrzucić po 1 przykładowym zdjęciu z d90 i 5d dla porównania.

Zrobilem test 5d vs 20d i faktycznie swiatlomierz w 5d jakby niedoswietlal troche. Ja korzystam wlasnie z CW pomiaru jako default :D