PDA

Zobacz pełną wersję : Pocket wizard tt5 - power tracking



bolec
01-04-2011, 09:07
Jestem po zakupie wyzwalaczy TT5 Pocket Wizard i staram się zrozumieć konfigurację ustawień funkcji power tracking w urządzeniu TT5 z poziomu oprogramowania PW (zakładka PowerTracking), czy mógł by mi ktoś oświecony to wytłumaczyć. domyślną opcją jest "full manual" czyli jak rozumiem urządzenie dostosowuje ustawienia błysku lampy zdalnej uwzględniając ustawienia kompensacji błysku (FEC).
Jak mam rozumieć pozostałe ustawienia:
Center on ISO & Aperture with First Shot
Center on ISO & Aperture - Set Both Below
Center on Aperture Only - Set Aperture Below
Center on ISO Only - Set ISO Below
Jest co prawda pomoc w języku angielskim i brzmi ona jn. ale wolałbym bardziej łopatologicznie ;)



PowerTracking Tab

PowerTracking allows you to adjust your remote studio flash's output power via the camera's FEC, ISO, and aperture controls. PowerTracking happens automatically when you have a MiniTT1 or FlexTT5 on a Canon or Nikon camera and you are controlling a compatible studio flash connected to a supported PocketWizard radio.

Full Manual This is the default setting. If there is no AC3 ZoneController on your transmitter, flash output power on your remote studio flash will track up and down with FEC changes on your camera. 0 on your camera's FEC control is the center point and equals 3 stops down from your flash's maximum output setting. Adjust FEC to raise or lower your flash power.

Center on ISO & Aperture with First Shot Flash output power on your remote flash will automatically track up and down with aperture, ISO, or FEC changes on your camera. For example: If you narrow your aperture by 1 stop, flash power will increase by 1 stop to keep the exposure the same.

Zero (0) FEC or zero on the AC3 Power Dial is centered on the aperture and ISO used for your first picture. For example, if your first picture is at ISO 200 and F:8, then those values will be used as the center point for PowerTracking which is 3 stops down from your flash's maximum output power.

Follow these steps to set the aperture and ISO values that will be used as the center point:

1. Turn on your camera and MiniTT1 or FlexTT5, but do not press your shutter button or take any pictures.
2. Set the aperture and ISO you wish to use at the center point. Shutter speed is not used for this setting.
3. Press the shutter button to take a picture. The center point is now set.
4. Adjust your camera's ISO, aperture, or FEC to control flash output from the camera automatically via PowerTracking.

Center on ISO & Aperture - Set Both Below Flash output power on your remote flash will automatically track up and down with aperture, ISO, or FEC changes on your camera. Specify the ISO and Aperture for the PowerTracking center point using the Aperture Centered On and ISO Centered On controls.

Center on Aperture Only - Set Aperture Below Flash output power on your remote flash will automatically track up and down with aperture or FEC changes on your camera. Specify the Aperture for the PowerTracking center point using the Aperture Centered On control.

Center on ISO Only - Set ISO Below Flash output power on your remote flash will automatically track up and down with ISO or FEC changes on your camera. Specify the ISO for the PowerTracking center point using the ISO Centered On control.

No Change (Trigger Only) This transmitting radio will not change the light level put out by the remote flash - the remote flash will trigger at the last level set. Use "No Change (Trigger Only)" if you are working with another camera that is controlling the flash output levels.

Aperture Centered On: Use this control to specify the PowerTracking center point relative to aperture.

ISO Centered On: Use this control to specify the PowerTracking center point relative to ISO.

AC9 Flash Exposure Compensation: (FlexTT5 Only) Use this control to adjust the FEC of the flash directly connected to the AC9 in this receiving radio's hot shoe. This setting is cumulative with other FEC values set in the system. FEC can be adjusted in +/- 3 stops.

Janusz Body
01-04-2011, 18:24
http://www.pocketwizard.com/inspirations/tutorials/

i obejrzyj tutoriala. To wszystko jest dla lamp systemowych. Z lamp studyjnych daje się wysterować tylko Alien Bees po zakupieniu przystawki AC9. Pewnie są inne lampy z wbudowanym PocketWizard - nie wiem które :-)

To o co pytasz dotyczy tylko lamp które współpracują w e-TTL II i masz podłączony AC3 (ewentualnie AlienBees z AC9). Ustawiasz priorytet i potem przy zmianie na AC3 jednej z lamp pozostałe dostosowują siłę błysku w automacie nie ruszając tego co jest ustawione jako priorytet. To w sumie podobne do priorytetu przysłony Av czy T w aparacie.

Domyślnie jest ustawione na Full Manual.

bolec
02-04-2011, 12:34
Janusz, dziekuję za odpowiedź :) jednak mam chyba słaby dzień i nie do końca rozumiem :roll: Mam oczywiście lampy systemowe 580EX II ale nie bardzo rozumiem czego właściwie dotyczy i w jakim przypadku ma sens zmiana na opcję inna niż Full Manual w praktyce. Poniżej zrzuty ekranu z zakładki powertracking:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.vipsstars.pl/rozne/pw1.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.vipsstars.pl/rozne/pw2.jpg)

Janusz Body
02-04-2011, 13:06
Mam te same wizardy :-)

Domyślnie jest full manual. Jeśli nie ma AC3 to sterowanie lampami jest adekwatne do FEC w aparacie. Wciśnięcie FEC ustawia "zero" czyli można zmienić siłę błysku wszystkich lamp zmieniając FEC (3 f-stopy)


Center on ISO & Aperture with First Shot Flash output power on your remote flash - Siła lamp ustawia się na pierwszy błysk. Potem możesz zmienić np. ISO czy przysłonę i lampy same dostosują się do tej zmiany. Nie musisz myśleć o tym, żeby zmieniać coś w lampach. Np. Ty przymkniesz przysłonę o jeden EV to lampa błyśnie o 1 EV mocniej.

Zero (0) FEC or zero on the AC3 Power Dial is centered on the aperture and ISO used for your first picture.
Zero FEC lub zero na AC3 ustawia się na pierwszym błysku. Np. pierwszy błysk jest na ISO 200 i f=8.0 to wówczas te wartości będą używane jako zero dla power trackingu. Masz 3 f-stopy w górę i w dół.

itd. itd.

bolec
02-04-2011, 14:11
dzięki Janusz za cierpliwość :-D oświeciłeś mnie, może komuś również przyda się takie rzeczowe wyjaśnienie.
Mam jeszcze pytanie w kwestii ustawienia w zakładce "misc" dotyczące przypisanie modelu aparatu z dostępnej listy, zauważyłem że niezależnie czy jest na auto, czy też z wybranym dedykowanym modelem i tak pierwszy błysk jest na ogół wzięty z kosmosu (przepala).
Może masz (lub ktoś inny ma) jeszcze jakieś spostrzeżenia w temacie innych ustawień na które warto zwrócić uwagę

Janusz Body
02-04-2011, 15:10
dzięki Janusz za cierpliwość :-D oświeciłeś mnie, może komuś również przyda się takie rzeczowe wyjaśnienie.
Mam jeszcze pytanie w kwestii ustawienia w zakładce "misc" dotyczące przypisanie modelu aparatu z dostępnej listy, zauważyłem że niezależnie czy jest na auto, czy też z wybranym dedykowanym modelem i tak pierwszy błysk jest na ogół wzięty z kosmosu (przepala).
Może masz (lub ktoś inny ma) jeszcze jakieś spostrzeżenia w temacie innych ustawień na które warto zwrócić uwagę


Pierwszy błysk jest zawsze błyskiem kalibracyjnym ani aparat ani wizardy nie wiedzą co będą fotografować. Nie wiem tego na pewno ale wydaje się sensowne błyśnięcie mocniej bo jest łatwiej pomierzyć światło. Słabiutki błysk może w ogóle nie doświetlić sceny (np. w ciemnym hangarze) i wyniku pomiaru w ogóle nie będzie. Zapewne lampa błyska na jakiejś stałej wartości np. 1/2 czy 1/4 albo coś w tym stylu

Nie dodałem w poprzednim poście - to wszystko dotyczy TYLKO lamp współpracujących z e-TTL Canona (Nikona też na Niokosiu). Ogólnie NIE dotyczy lamp studyjnych. Jedyną mi znaną obsługiwaną przez system jest Alien Bees z przystawką AC9. Ponoć są lampy z wbudowanymi Pocket Wizardami. Nie wiem, nie szukałem, nie googlałem. :-)