PDA

Zobacz pełną wersję : Tanie wyzwalanie



sztywny
29-03-2011, 12:56
Witam
Poszukuje zestawu z nadajnikiem i 2 odbiornikami mógłby mi ktoś polecić jakiś fajny nie drogi zestaw na allegro mój budżet (do 300 zł)

klu
29-03-2011, 13:17
Pixel Soldier - pewne wyzwalanie, duży zasięg, grupowanie lamp, solidna obudowa. Zmieścisz się w wyznaczonym budżecie.

rzech
29-03-2011, 13:21
pewnie wiele razy bylo

rf-602
pm-04

itd

qbanez
31-03-2011, 21:19
A ja polecam Yongnuo RF-602 zmieścisz się w 250zł i nie będziesz miał żadnych powodów do narzekań. Pzdr.

Matt_K-K
04-04-2011, 19:37
Podpisuje się pod RF-602. Mam od roku i są niemalże bezproblemowe - chyba 2x na ileś tysięcy błysków mi tylko nie odpalił lampki.

jaajo1892
04-04-2011, 19:59
Pixel Soldier - pewne wyzwalanie, duży zasięg, grupowanie lamp, solidna obudowa. Zmieścisz się w wyznaczonym budżecie.

Podpisuję się, warto go zakupić :)

blackninja
05-04-2011, 23:29
Ja też głosuję na Żołnierzyki :)

Kelpie
07-04-2011, 11:57
Gdybyś Twój budżet był dwa razy większy, to mógłbyś zastanowić się nad wyzwalaczem Quantuuma (http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1600&lang=pl&curr=PLN) - bardzo dobrze sprawdza się w studio, szczególnie przy większej ilość lamp, tak samo w plenerze, żadnych zakłóceń.

fotoG3
07-04-2011, 13:46
RF-602 jest bardzo dobre. Miałem je kupic w zeszłym roku, ale dosłownie tuż przed zakupem do Polski dotarło coś dużo lepszego w podobnej cenie 229zł-239zł - komplet nadajnik i odbiornik takie jak tutaj
http://allegro.pl/phottix-strato-2-canon-50d-40d-30d-7d-5d-mark-ii-i1547756402.html
http://allegro.pl/phottix-strato-wyzwalacz-radiowy-2-4ghz-canon-w-wa-i1547164444.html

Phottix Strato w nowej wersji z przelotką stopki lampy przenoszącą eTTL do lampy zamocowanej na aparacie na nadajniku Strato.
Dla mnie to idealne rozwiązanie.
Mam na aparacie lampę w eTTLu, która doświetlam pierwszy plan - najczęściej światłem odbitym z dyfuzorem na lampie. Pozdostałe lampy działają w manualu podpięte do odbiorników Strato.
Ważne jest że mam wspomaganie AF z lampy wsuniętej w nadajnik na aparacie, bez tego w ciemności nie da się focić.
Wszystko działa radiowo na 2,4GHz.
Nadajnik ma genialnie prosto zrobiony podział na grupy. Wyłącznik jest do normalnego używania - to nie są mikroprzełączniki do ustawiania scyzorykiem.
Ma 4 kanały do 4 grup lamp i co bardzo ważne kanał ALL wyzwalający wszystkie lampy niezależnie od kanału - to bardzo ułatwia pracę o ile lampy są w różnych grupach, a chcemy je raz użyć selektywnie a innym razem wspólnie.
Kolejna bardzo fajna sprawa to zgodnie z informacją producenta odbiornik wytrzymuje sterowanie lampami z napięciem na stopce do 300Voltów. To ułatwia dobór lamp do strobingu.
Działa stabilnie. Testowałem do 1/250sec - mój EOS450D ma max czas synchronizacji 1/200, ale wyrabia się jeszcze przy 1/250, dopiero przy 1/333 pojawia się czarny pasek w dole klatki. Lampy są odpalane normalnie, czyli z migawką centralną można zejść jeszcze niżej.
Na szczęście przed zakupem nie czytałem postów o poprzednich Strato bo bym tych nie kupił:)
Ostatnie - Strato działa na małych paluszkach. Ja do odbiorników używam akumulatorków, które mają niższe napięcie niż baterie i jest OK. Zawsze zabieram ze sobą ładowarkę aku do lamp i sterowników i to jest też bezpieczniejsze niż baterie guzikowe.
Wykonanie OK.
Sanki do aparatu metalowe - to ważne bo lampa na nadajniku troche waży.

r2d2
12-04-2011, 23:54
czyli mowisz, ze nowe Phottix Strato przenosi rowniez eTTL, tak? bo juz sie nieco pogubilem :) jak odroznic od starszej wersji, czy te linki allegro, ktore podales to sa wlasnie nowe urzadzenia?

Goomis
13-04-2011, 00:57
nie przenosi eTTL możesz używać nadajnika i lampy na body jednocześnie. Lampa na body ma eTTL, odbiornik wyzwala lampę na statywie w manualu.

sylwek2k
13-04-2011, 02:20
czyli mowisz, ze nowe Phottix Strato przenosi rowniez eTTL, tak? bo juz sie nieco pogubilem :)
Czytanie ze zrozumieniem, to zanikajaca sztuka.

Na nadajniku mozna zamocowac dodatkowo lampe ettl, na odbiorniku moze pracowac tylko lampa na ustawieniach manualnych. Droga radiowa idzie tylko sygnal wyzwolenia - nie sa przekazywane zadne parametry blysku.

Linki sa do nowej wersji.

fotoG3
13-04-2011, 03:12
Jest tak jak mówi Goomis.
Phottix Starto nie przenosi eTTLa do odbiorników. Ma tylko w nadajniku stopkę przepuszczającą sterowanie lampą systemową z eTTLem wpiętą przez nadajnik do body.

Zaleta jest taka, że możesz jednocześnie mieć radiowo sterowane lampy manualne do strobingu, a na body lampę systemową do oświetlania AF i doświetlania pierwszego planu.

Lampa systemowa na body ma sporo zalet i posiadacze bardzo popularnego YongNuo RF602 bez takiej funkcjonalności podłączają nadajnik przez złącze PC (o ile mają takie w body) i wisi on sobie na kabelku.

Pawel_G
13-04-2011, 09:50
Nie wisi tylko na rzepa do lampy jest przymocowany. Witam kolegę z optycznych :P

r2d2
13-04-2011, 16:51
dla mnie temat nowy, wiec dziekuje za wyczerpujace wypowiedzi :)

Goomis
13-04-2011, 19:52
tak się właśnie zastanawiam czy nie zmienić YN na te strato2 z wygody. Żeby nic nie dyndało itp. historie.

r2d2
14-04-2011, 18:14
Zaleta jest taka, że możesz jednocześnie mieć radiowo sterowane lampy manualne do strobingu, a na body lampę systemową do oświetlania AF i doświetlania pierwszego planu.
Tak sobie czytam i zglebiam temat... ale co to za zaleta, skoro na sanki i tak wpinam lampe (np 580tke) ktora steruje mi nie tylko w manualu ale i eTTl? Rozumiem, gdyby sam nadajnik pracowal tak jak st-e2 to bylaby zaleta Strato.

sylwek2k
14-04-2011, 18:51
Bo Strato maja:
a) srube kontrujaca na sankach nadajnika - nic sie nie wysuwa ;)
b) lepsze zasilanie nadajnika (2xAAA)
c) na 'sanki' zakladam lampe Master, ktora steruje mi slave'y, a do do odbiornika strato podpinam lampe full manual.

Minusem jest wyzsza cena, ale mi akurat az tak bardzo nie wadzi, wole to, niz zwisajacy od aparatu gdzies z boku nadajnik YN :P

ces
15-04-2011, 15:22
Jakiś kompromis musi być. A zawsze można gdzieś na rzepę przypiąć nadajnik z Rf- 602

Goomis
15-04-2011, 18:50
Tak sobie czytam i zglebiam temat... ale co to za zaleta, skoro na sanki i tak wpinam lampe (np 580tke) ktora steruje mi nie tylko w manualu ale i eTTl? Rozumiem, gdyby sam nadajnik pracowal tak jak st-e2 to bylaby zaleta Strato.

Bo systemowa pracuje przez IR??
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Poza tym kto powiedział, że na statyw chce innego automata Canona? Planuję manualne YN które jest tanie jak barszcz. Ciekawe jak bym miał ją wyzwolić przez IR z 580-tki?

sylwek2k
15-04-2011, 20:09
Bo systemowa pracuje przez IR??
No bo tak jest przesylana informacja w wireless ettl :P



Poza tym kto powiedział, że na statyw chce innego automata Canona? Planuję manualne YN które jest tanie jak barszcz. Ciekawe jak bym miał ją wyzwolić przez IR z 580-tki?
YN maja fotocele, wiec wyzwolisz je przez 580-tke ;)

Goomis
17-04-2011, 12:28
No bo tak jest przesylana informacja w wireless ettl :P



YN maja fotocele, wiec wyzwolisz je przez 580-tke ;)

Tak samo jak 10% ze 100 gości weselnych np. :-P
Poza tym czy ma fotocele na drugi błysk?
No i fotocela ma podobną zawodnośc co IR... Wolę jednak radiowo...

Anvil
17-04-2011, 22:31
Panowie mam prośbę. Mam 580exii i planuję zakupienie właśnie rf-602 z dwoma odbiornikami. Teraz mam pytanko. Jaką najtańszą lampkę mi polecicie jako drugi odbiornik. Dopiero zaczynam przygodę z wyzwalaniem bezprzewodowym więc proszę o wyrozumiałość :)

dinderi
17-04-2011, 22:47
Możesz wybrac YN-460II za cca. 140 PLN z ebay, albo YN-560 za cca 200 PLN z ebay.
Obie mają niby ta samą moc. Mój światłomierz pokazuje jednak 1/3 EV róznicy na niekorzyść YN-460II.
Są to proste lampki z fotocelą, tanie, bardzo dobre do doświetlania. YN-560 jest solidniej zrobiona i ma zoom, co akurat jest mało potrzebne do strobingu.

Anvil
17-04-2011, 22:53
Podziękował.

sylwek2k
18-04-2011, 12:20
Poza tym czy ma fotocele na drugi błysk?

A) moze reagowac z opoznieniem - czyli w praktyce na tzw drugi blysk
B) 580EX moze pracowac w trybie manualnym - czyli bez generowania przedblyskow



No i fotocela ma podobną zawodnośc co IR... Wolę jednak radiowo...
Kazdy sposob wyzwalania ma pewna zawodnosc - najczesciej zmniejszajaca sie wraz z poniesionymi kosztami.

mayday
18-04-2011, 18:57
Witaj , ja korzystam od jakiegos czasu z zestawu pixel pawn, dosc dobre wykonanie , niezawodne w terenie (jesli chodzi o zasieg) , polecam

mxw
19-04-2011, 01:19
no dobrze, a co z yongnuo RF-603 ??

używa już ktoś?
idea uniwersalnych transciverów zamiast nadajnik+odbiornik jest bardzo fajna. np. kupuję 4 sztuki i mam raz jeden nadajnik i trzy odbiorniki (aparat steruje 3 lampami), a kiedy indziej mam dwie niezależne pary (aparat steruje lampą, a my sterujemy aparatem) 8-)

cena RF-602 i RF-603 wydaje się zbliżona... :roll:

skarbus
28-05-2011, 08:56
Mam RF-603 i polecam :) Świetna sprawa. Dobra cena i co przy tym ważne, nie wygladają kiczowato i tandetnie. Nie zdazyło mi sie zeby nie wyzwolily lampy. Jedyne co mi się nie podoba to to, że gdy założe nadajnik na aparat a na nadajnik lampę systemową to TTL nie jest przenoszony - lampa błyska z pełną mocą. Nie wiem dlaczego tak jest (bo przeciez wszystkie styki od ttl są naniesione na nadajnik). Może ja mam jakąś felerną sztukę, albo coś źle robię. aa i z moim 5d synchro tylko do 1/160 :/

Leon007
29-05-2011, 10:38
Czy do RF-60x lub Strato można podłączyć bezpiecznie lampy stare, z wysokim napięciem na stopce?

dinderi
29-05-2011, 18:10
Czy do RF-60x lub Strato można podłączyć bezpiecznie lampy stare, z wysokim napięciem na stopce?
Nie można.

Leon007
29-05-2011, 18:37
Czyli co zostaje w takiej sytuacji, fotocele?

Maggot
29-05-2011, 19:08
fotocela albo odseparowac galwanicznie napiecie lampy od wyzwalacza. Jak chcesz to moge zeskanowac schemat. Ale w internecie jest tego sporo.

kmeg
29-05-2011, 19:29
Czy do RF-60x lub Strato można podłączyć bezpiecznie lampy stare, z wysokim napięciem na stopce?

YN - 12V
Pixel - 60V
PW - 200V
Cactus - 300V

źródło: internet (gdy sam próbowałem ustalić napięcia...)

Leon007
29-05-2011, 20:52
Dzięki Panowie.
Pomierzyłem napięcie na moich lampach i okazało się, że na tej, na której mi bardziej zależy jest tylko 2,5 V, za to na drugiej aż 65 V. A że oprócz tego mam jeszcze jedną nowoczesną, to już można się bawić.
Chociaż układ z odizolowaniem jest tak prosty, że kusi, żeby i trzecią przerobić.

Maggot, znalazłem schematy z baterią i z kondensatorem na wejściu do optotriaka - który jest lepszy.

mxw
30-05-2011, 14:35
Mam RF-603 i polecam :) Świetna sprawa. Dobra cena i co przy tym ważne, nie wygladają kiczowato i tandetnie. Nie zdazyło mi sie zeby nie wyzwolily lampy.
fajnie 8-)



Jedyne co mi się nie podoba to to, że gdy założe nadajnik na aparat a na nadajnik lampę systemową to TTL nie jest przenoszony - lampa błyska z pełną mocą.
a wspomaganie AF w lampie AF działa??

adamasio
30-05-2011, 21:57
u mnie na rf602 i 430EXII nie działa

4kwiatek
30-05-2011, 23:02
Hi...

fajnie 8-)



a wspomaganie AF w lampie AF działa??

RF 603 i 430EX - wspomaganie AF nie działa...

Pozdrawiam...

mxw
31-05-2011, 00:17
RF 603 i 430EX - wspomaganie AF nie działa...
oł sz..it! a mogło być tak pięknie... :|

rozumiem, że mówimy o sytuacji, w której lampa jest wciśnięta w sanki RF-603, który jest wciśnięty w sanki aparatu, tak?

w każdym razie dzięki za info.

4kwiatek
31-05-2011, 01:01
oł sz..it! a mogło być tak pięknie... :|

rozumiem, że mówimy o sytuacji, w której lampa jest wciśnięta w sanki RF-603, który jest wciśnięty w sanki aparatu, tak?

w każdym razie dzięki za info.

konfiguracja1:

Lampa 430EX (v1) w ETTL, RF603, podstawka od lampy
Na sankach RF603, EOS tryb M

Lampa błyska ok. Zdjęcie naświetlone bardzo ładnie (błysnęlo na 1/1 ?) brak wspomagania focusa z lampy :(


Konfiguracja2:

Lampa (430EX v1) w manual (akurat miałem 1/8), RF603, podstawka
Na sankach RF603, EOS tryb M

Lampa błyska ok. Zdjęcie niedoświetlone, brak wspomagania AF :(

Pozdrawiam..

mxw
31-05-2011, 10:26
konfiguracja1:
Konfiguracja2:
oj nie, nie - nie tak - tak to nie ma prawa zadziałać, z resztą jaki byłby sens wspomagania AF z lampy, która jest poza body (no przynajmniej zasadniczo).

po pierwsze stosując RF-603 zawsze na lampie ustawiaj tryb M - inaczej będzie wszystko źle. w aparacie raczej też tylko tryb M.


natomiast to o co pytałem - i tylko tak ma to szansę zadziałać - to sytuacja, gdy w sanki aparatu wsadzimy RF-603 (włączony, który steruje np. drugą i trzecią lampą - bez znaczenia), i w ten RF-603 na aparacie włożymy lampę systemową - czy wtedy ta jedna lampa potrafi włączyć wspomaganie AF?

sprawdzi ktoś?

4kwiatek
31-05-2011, 18:03
[...]


natomiast to o co pytałem - i tylko tak ma to szansę zadziałać - to sytuacja, gdy w sanki aparatu wsadzimy RF-603 (włączony, który steruje np. drugą i trzecią lampą - bez znaczenia), i w ten RF-603 na aparacie włożymy lampę systemową - czy wtedy ta jedna lampa potrafi włączyć wspomaganie AF?

sprawdzi ktoś?

Nie działa wspomaganie AF. Zrobiłem jak prosiłeś - lampa czy na manual czy na E-TTL - nie włącza wspomagania. Co ciekawe - jak włączysz slave to na początku mruga wspomaganiem, ale naciśnięcie spustu do połowy wyłącza wspomaganie. Zresztą to jest odpowiedź na Twoją sugestię że lampy w slave nie mają sensu żeby mrugać na czerwono - jak widać Canon tak nie uważa :)

Reasumując - RF-603 po podłączeniu przelotowo 430EX v1 nie daje wspomagania AF z lampy. Może odpowiedź jest w tym że stopka RF od strony puszki ma 5 pinów, a od strony lampy już tylko 4.

Pozdrawiam...

mxw
01-06-2011, 09:04
Nie działa wspomaganie AF. Zrobiłem jak prosiłeś - lampa czy na manual czy na E-TTL - nie włącza wspomagania.

Reasumując - RF-603 po podłączeniu przelotowo 430EX v1 nie daje wspomagania AF z lampy.
ech, szkoda. :-|

w każdym razie wielkie dzięki za pomoc i test! 8-)



Co ciekawe - jak włączysz slave to na początku mruga wspomaganiem, ale naciśnięcie spustu do połowy wyłącza wspomaganie. Zresztą to jest odpowiedź na Twoją sugestię że lampy w slave nie mają sensu żeby mrugać na czerwono - jak widać Canon tak nie uważa :)
to jest standardowa sygnalizacja włączonego trybu slave w każdej lampie Canona - miganie diodą AF - ale gdyby miało zadziałać wspomaganie AF, to bez problemu by zadziałało.

jak chcesz sprawdzić, to wsadź lampę bezpośrednio na sanki aparatu (bez żadnego RF-603), przełącz ją na slave i poobserwuj od czasu do czasu wciskając spust aparatu do połowy.



Może odpowiedź jest w tym że stopka RF od strony puszki ma 5 pinów, a od strony lampy już tylko 4.
ZTCW to RF-603 od strony puszki ma 5 pinów (plus masa), a od strony lampy 6 (plus masa) - ale IMHO to wynika tylko z tego, że mają jeden wspólny odlew dla nikona i canona.

4kwiatek
03-06-2011, 12:18
Hi...

ech, szkoda. :-|


[...]

ZTCW to RF-603 od strony puszki ma 5 pinów (plus masa), a od strony lampy 6 (plus masa) - ale IMHO to wynika tylko z tego, że mają jeden wspólny odlew dla nikona i canona.

Nie wiem jak to liczysz - ale tu masz zdjęcia.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img831.imageshack.us/img831/6871/img0179ew.jpg)

Chyba że inaczej interpretujemy "od strony puszki" i od strony "lampy".

Pozdrawiam...

mxw
03-06-2011, 14:09
Nie wiem jak to liczysz - ale tu masz zdjęcia.
a widzisz! dzięki za zdjęcie!

a to chińczycy kombinują! nieładnie! dobrze że się wyjaśniło. bez tych dwóch brakujących styków to IMHO wspomaganie AF nie ma prawa nigdy zadziałać - niestety. :sad:

ja nie mam (jeszcze?) RF-603 i bazuję tylko na fotkach z sieci, np. takiej - widzisz różnicę:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/RF-603-969_o.jpg)

nomek
03-06-2011, 15:59
U mnie jest to samo co ma 4kwiatek. Wielka szkoda, ze wspomaganie nie działa - chociaż w chwili obecnej i tak tego bym nie wykorzystał.

4kwiatek
04-06-2011, 01:00
Hi...


a widzisz! dzięki za zdjęcie!

a to chińczycy kombinują! nieładnie! dobrze że się wyjaśniło. bez tych dwóch brakujących styków to IMHO wspomaganie AF nie ma prawa nigdy zadziałać - niestety. :sad:

ja nie mam (jeszcze?) RF-603 i bazuję tylko na fotkach z sieci, np. takiej - widzisz różnicę:



Jasne że widzę :). Mając w ręku 603- cały czas się zastanawiałem jak to ma zadziałać :). Ale twardo testowałem ;). Do łba mi nie przyszło że chińczycy tak zamieszali w zdjęciach :).


Pozdrawiam...

niechcemisie
04-06-2011, 08:55
Panowie w co lepiej się zaopatrzyć?
PHOTTIX TETRA PT-04 czy YONGNUO RF-602?
A może coś innego w cenie do ok 150zł z dwoma odbiornikami?

velviana
04-06-2011, 10:07
PT-04 wg mnie mają ciężkostrawną pionową konstrukcję, która znacznie utrudnia zamocowanie lampy w bezpieczny sposób, a obudowa wyzwalaczy jest plastikowa, więc jest pewne ryzyko.

nomek
06-06-2011, 15:55
Dziwna sprawa - dziś przypadkiem natknąłem się na filmik

http://www.youtube.com/watch?v=JcW_bNr7Y5s

na którym widać 603 dla Canona i mają o te 2 piny więcej - zupełnie jak na fotce od mxw. Ciekawe od czego to zależy i czy te 2 dodatkowe piny mają jakieś zastosowanie - czy są tylko dla ozdoby.

mxw
06-06-2011, 18:16
a może macie chińskie podróbki tych... chińskich wyzwalaczy?? :wink: