PDA

Zobacz pełną wersję : pytania do filmiku z yt Marcin Tyszka :)



k-9
28-03-2011, 18:19
Hejka,
Chciałem was prosić kilka odpowiedzi.
Na YT znalazłem filmik z backstage Tyszki na którym wykonuje zdjęcie do Big Stara http://www.youtube.com/watch?v=_sUh-9of5SQ.
Zastawia mnie dlaczego na tych zdjęciach nie ma charakterystycznych jak na fotografię plenerową worów pod oczami... Jak widać na filmie nie ma tam dodatkowych lamp, nie widać błysków tylko aparat i chyba blenda, która dość rzadko jest używana...
Trochę mnie to intryguje, bo zawsze się mówi aby w plenerze robić zdjęcia w cieniu i rozjaśniać je blendą... A tutaj jak widać Tyszka tak nie robi (mam na myśli 2 połowę filmu) i... Niemieckie słonce chyba nie różni się tak bardzo od Polskiego xD
Ogólnie jak myślcie zdjęcia zostały mocno przerobione? Dobre zdjęcia jeszcze street fashion trudno się robi w plenerze i to w otwartej mocno słonecznej przestrzeni. Sądziłem, że ma jakiś inny tryb pomiaru (jak myślcie na jaki ma?) ale to bzdura jest...
Czy ktoś, może mi powiedzieć co to jest za ekran (1:11 widać na filmie)

Mellan
28-03-2011, 20:11
[...]Czy ktoś, może mi powiedzieć co to jest za ekran (1:11 widać na filmie)
:) Blenda dyfuzyjna?

k-9
28-03-2011, 21:04
aha, a czy nie można zrobić takiej blendy np. z prześcieradła naciągniętego na coś? Bo jak czytałem to służy do tego aby rozproszyć mocne źródło światła eliminując przepalenia na zdjęciach.
I czy ktoś może mi pomóc z odpowiedzią na tą zagadkę dlaczego mimo słońca na zdjęciach nie ma nie przyjemnych cieni oraz oczu jak panda?

panmateusz
28-03-2011, 21:12
Obróbka. Tyszka, jak sam wielokrotnie podkreślał, nie posiada nawet własnego aparatu. Hasselblad wypożyczony, a obróbką zajmują się wynajęci specjaliści.

rolaj
28-03-2011, 21:13
Bo to są bardzo zdyscyplinowani, odpowiedzialni, młodzi ludzie. Zależy im. Chodzą spać o 22.00, piją tylko mleko. Słyszałeś o obróbce komputerowej?

Husky
28-03-2011, 21:17
Dostałeś odpowiedź. Blenda dyfuzyjna.

k-9
29-03-2011, 15:29
powiem, że jestem w szoku... teoretycznie to nie są jego zdjęcia...
Pewnie filmik też jest zmontowany bo nie widać na nim cieni na twarzy...
Mam do was pytanie. Robi się ładna pogoda i fajnie by było porobić fotki na ze wewnątrz.
Jak robicie zdjęcia w słonecznym dniu w cieniu ale bez korzystania z blendy taki mały hard core. Podbijacie iso czy zwiększacie przesłonę... Normalnie zdjęcia wychodzą ciemne, a próbuje zrobić jasne w cieniu... z czasem nie da się za bardzo manipulować z nie ostrymi fotkami nie da się nic zrobić.

xsardas
29-03-2011, 15:45
Przecież oni są doświetlani blendą plus zastosowanie obróbki i jazda widać efekty :)

marekb
29-03-2011, 16:01
to, że lamp nie widać to nie znaczy, że ich nie było (ostatnie ujęcie chyba mignęła mi parasolka w prawym rogu), ostre cienie są i faceci mają cienie nad oczami. Obróbka i blendy również robią swoje

Sławek
29-03-2011, 16:20
Używa fleszy. Widać przewód. a na 2,33 widać nawet parasol z kontry. Tylko czemu haselem ?

k-9
29-03-2011, 18:27
no jest parasola... patrzyłem głównie na aparat czy nie ma jakiegoś wyzwalacza... Patrząc z mojej strony śmiertelnika to jak on wyzwala te lampy skoro nie ma on na aparacie żadnego wyzwalacza? aaaa dobra ma kabel przecież.
No to pośmigam blendą i zobaczę jakie będą efekty. Czy ktoś próbował robić handmade blendę rozpraszającą zrobić? Domyślam się, że lampy ma on lampy o dużej mocy w końcu sesja jest w środku dnia. małymi błyskaczami to sobie można...

Sławek
29-03-2011, 22:06
no jest parasola... patrzyłem głównie na aparat czy nie ma jakiegoś wyzwalacza... Patrząc z mojej strony śmiertelnika to jak on wyzwala te lampy skoro nie ma on na aparacie żadnego wyzwalacza? aaaa dobra ma kabel przecież.
No to pośmigam blendą i zobaczę jakie będą efekty. Czy ktoś próbował robić handmade blendę rozpraszającą zrobić? Domyślam się, że lampy ma on lampy o dużej mocy w końcu sesja jest w środku dnia. małymi błyskaczami to sobie można...W dzień to trzeba mieć chociaż 600 Ws. niestety. I to jeżeli lampy nie są zbyt daleko !

Danon
30-03-2011, 11:51
Ja używam blendy 5in1 (90x120), w środku jest dyfuzor, który w ostrym słońcu nie raz się przydał np:


https://canon-board.info/imgimported/2011/03/IMG_6736-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/_nASsMuvI1SI/TLtlyZBOwXI/AAAAAAAABx0/n39w-IZyqyk/s600/IMG_6736.jpg)

bebesky
30-03-2011, 13:09
No to pośmigam blendą i zobaczę jakie będą efekty. Czy ktoś próbował robić handmade blendę rozpraszającą zrobić?

A jest sens?
Blenda dwustronna złoto/srebrna 180 cm kosztuje poniżej 100 zł.
Samemu to można się bawić jak potrzebujesz dodatkowych efektów. W przypadku normalnej blendy rozpraszającej czy dyfuzyjnej moim zdaniem nie ma sensu kombinować - kupić w sklepie i już. Dodatkowy plus - sklepowe blendy mają pokrowce w które pakujesz blendę po złożeniu.

Rascal
30-03-2011, 14:27
Tylko czemu haselem ?

Kolor, zakres tonalny, ostrosc, itd. :)

jaceksw
30-03-2011, 17:38
powiem, że jestem w szoku... teoretycznie to nie są jego zdjęcia...
A czyje, jak nie jego?

J.

MaciekH
30-03-2011, 18:41
Czy ktoś próbował robić handmade blendę rozpraszającą zrobić?

A po co robić handmade jak można kupić gotową? Masz dostęp do darmowych prześcieradeł?


Kabel przy aparacie to firewire do ścianki phaseone'a a w 2:33 to raczej nie parasol, bo białe coś przy prawej krawędzi znajduje się dobrych kilkadziesiąt (-set) metrów dalej, a poza tym nie ma wyzwalacza;) A przy takiej produkcji raczej by się pierdzielił z kablem tylko widoczny by był jakiś PW:P
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
*raczej by się nie pierdzielił

Sławek
30-03-2011, 18:59
A po co robić handmade jak można kupić gotową? Masz dostęp do darmowych prześcieradeł?


Kabel przy aparacie to firewire do ścianki phaseone'a a w 2:33 to raczej nie parasol, bo białe coś przy prawej krawędzi znajduje się dobrych kilkadziesiąt (-set) metrów dalej, a poza tym nie ma wyzwalacza;) A przy takiej produkcji raczej by się pierdzielił z kablem tylko widoczny by był jakiś PW:P
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
*raczej by się nie pierdzielił
Widziałem większych którzy wyzwalali po kablu. Nawet mam na filmach. To białe coś wcale nie znajduje się tak daleko.

MaciekH
30-03-2011, 19:30
Widziałem większych którzy wyzwalali po kablu. Nawet mam na filmach.
W wielomiejscowym plenerze? Pokaż...
Nie mniej jednak na filmiku nie widać ani kabla ani wyzwalacza...


To białe coś wcale nie znajduje się tak daleko.
Może tak daleko to nie, ale co najmniej za tym niebieskim kontenerem/ogrodzeniem, więc nie część sesji, chyba, że ja jestem ślepy...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Tutaj widać lepiej ten wasz parasol na kontrze:
http://www.panoramio.com/photo/43119058

dziobolek
30-03-2011, 20:24
Nie mniej jednak na filmiku nie widać ani kabla ani wyzwalacza...[/url]

Jak nie widać, jak widać... kabel wisi przy aparacie jak drut. ;)

Pozdrówka!

MaciekH
30-03-2011, 20:36
Jak nie widać, jak widać... kabel wisi przy aparacie jak drut. ;)

Pozdrówka!

Jak pisałem wcześniej to co wisi to firewire;)

Pozdrówka!

k-9
30-03-2011, 20:36
jak burza mózgów :)
bebesky ja mam blendę złoto-srebrną od quantuuma. Nie chciałbym kurczę kupować drugiej blendy tej białej... A biała by mi się przydała... Mi chodzi o wygładzenie, zmiękczenie cieni... a srebrno/złota powoduje ocieplenie/oziębienie kolorów ale z mocnymi cieniami( Jak się mylę to mnie poprawcie dawno blendy nie używałem od października i mi tereotyka uciekła).
jaceksw jako kolega wcześniej napisał, że zleca fotki do obróbki i sadzę, że jest ona dość mocna to wg. mnie jego zdjęcia są tylko 40% jego... Wcześniej nikomu nie pokazuje/ nie publikują jego zdjęć przed edycją więc trudno się domyśleć co mu z tego wychodzi... Skoro sam nie może poprawić fotek... to muszą być mocno ingerowane.

A po co robić handmade jak można kupić gotową? Masz dostęp do darmowych prześcieradeł?ł
Heheh nom ostatnio znalazłem z 3 prześcieradła nówka nie śmigana więc fajnie by było je wykorzystać

MaciekH PW??

Sławek
30-03-2011, 20:51
Tutaj widać lepiej ten wasz parasol na kontrze:
http://www.panoramio.com/photo/43119058
No facktycznie :lol:. To co brałem za kontrę to jakaś sześciokątna antena satelitarna albo jeszcze coś innego. Jak to znalazłeś ?

panmateusz
30-03-2011, 21:38
Heheh nom ostatnio znalazłem z 3 prześcieradła nówka nie śmigana więc fajnie by było je wykorzystać
<facepalm>

Zajesz sobie sprawę z tego, że blendy nie są wykonane z prześcieradeł, prawda...?

Sławek
30-03-2011, 21:41
Ja używałem już gorszych rzeczy niż prześcieradła:lol:
Ostatniego lata to nawet płyt styropianowych z pobliskiej budowy.

Mellan
30-03-2011, 22:05
No wiesz, Sławku, blenda odbijająca ze styropianu jest ok, ale dyfuzyjna z prześcieradła???
:)

k-9
30-03-2011, 22:19
to był tylko pomysł :P... a co białej pleksi?

MaciekH
30-03-2011, 22:33
Ostatniego lata to nawet płyt styropianowych z pobliskiej budowy.

Do odbicia światła steropian jest idealny, czasami nawet lepiej się sprawdza niż blenda, ale nie w przypadku "shoot-thru":P

Sławek, nic trudnego, maps.google.com...

k-9, nawet jakby asystent ustawił modeli, światła i aparat a p.Tyszka tylko przyszedł wcisnąć spust, to i tak to zdjęcia są w 100% jego i żadne Twoje "filozowanie" tego nie zmienia, bo idąc Twoim tokiem rozumowania to nigdy zdjęcie nie należy do fotografa bo przecież co najmniej w połowie do modelki, a dodatkowo w jego powstawaniu bierze jeszcze udział ktoś od make-up'u, włosów, stylizacji, produkcji, logistyki itp itd... to co, pomijać ich pracę? to ślepy zaułek więc po prostu pogódź się z tym, że "wielcy" oddają swoje zdjęcia do obróbki innym:P

Wybacz, że tak to ujmę, ale wygląda na to, że brakuje Ci trochę wiedzy o świetle w fotografii w kontekście ogólnym dlatego nie ogarniasz blendy. Poczytaj to załapiesz;) To nie kolor blendy wpływa na "ostrość" cieni, a jej rozmiar - im większe źródło światła (w stosunku do fotografowanego obiektu) tym to światło bardziej miękkie...
Odżałuj te 65-70 zł i kup sobie blende 5w1;) A prześcieradła użyj zgodnie z przeznaczeniem:P

PW to Pocket Wizard

Mellan
30-03-2011, 22:35
to był tylko pomysł :P... a co białej pleksi?

Plexa plexi nierówna.

Musisz popróbować próbki by wiedzieć jaka daje zafarb, a jaka nie.

k-9
30-03-2011, 22:36
nie no ok. fakt.
A to, że mam braki o świetle to jest niestety prawda... muszę sobie kupić książkę, aby się podedukować.

Sławek
30-03-2011, 23:06
Pleksi mleczne zabiera masę światła. Kiedyś zbudowałem sobie taki płaski panel oświetleniowy na rosyjskich palnikach. Przód stanowiła właśnie płyta pleksi która miała usztywniać dodatkowo całość. I kiszka totalna. Jeśli już koniecznie musi być dyfuzyjna i koniecznie chcesz sobie pomajsterkować to pomyśl o białej agrowłókninie czy geowłókninie . Tanie to jak barszcz i mocno prześwitujące. Jak Ci nic z tego nie wyjdzie to przynajmniej nie stracisz kasy. I prześcieradeł :lol:.

jaceksw
31-03-2011, 00:28
jaceksw jako kolega wcześniej napisał, że zleca fotki do obróbki i sadzę, że jest ona dość mocna to wg. mnie jego zdjęcia są tylko 40% jego... Wcześniej nikomu nie pokazuje/ nie publikują jego zdjęć przed edycją więc trudno się domyśleć co mu z tego wychodzi... Skoro sam nie może poprawić fotek... to muszą być mocno ingerowane.
Bzdura kolego. Autorem zdjęć jest ZAWSZE ten kto "pstrykął" i to w 100%.

J.

mishieck
31-03-2011, 08:51
Na filmie używają blendy California Sunbounce: http://www.sunbounce.com/en/the-california-sunbounce-system/beispiele/sun-bounce-reflektor.html

chuba
31-03-2011, 10:56
Pleksi mleczne zabiera masę światła. Kiedyś zbudowałem sobie taki płaski panel oświetleniowy na rosyjskich palnikach. Przód stanowiła właśnie płyta pleksi która miała usztywniać dodatkowo całość. I kiszka totalna. Jeśli już koniecznie musi być dyfuzyjna i koniecznie chcesz sobie pomajsterkować to pomyśl o białej agrowłókninie czy geowłókninie . Tanie to jak barszcz i mocno prześwitujące. Jak Ci nic z tego nie wyjdzie to przynajmniej nie stracisz kasy. I prześcieradeł :lol:.

Bo są w zasadzie 3 rodzaje białej plexi. Zwykła plexi opal nieprzepuszczalna (przepuszczalność ok. 3% światła), bardziej transparentna (przepuszczalność ok 30%) i plexi transparentna (ok 90% przepuszczalności). Ty pewnie miałeś tą pierwszą.

Tylko nie wiem, jaki jest sens używania plexi, jak:
1. Cenowo wyjdzie podobnie jak blenda z allegro,
2. Nie można jej złożyć,
3. Łatwiej ją zniszczyć, połamać niż blendę.

k-9
09-04-2011, 23:26
dyskusja trochę ucichał, ale mam jeszcze jedno pytanie.
Jak zrobić dobrze naświetlone zdjęcie w cieniu w słoneczny dzień? Wiadomo, że cieniu jest ciemniej i czasem trudno jest zrobić dobre zdjęcie. światłomierz mówi, że należy zmniejszyć przesłonę i wydłużyć czas. Często przez ten czas zdjęcia wychodzą nie ostre... a czasem fajnie by było zwiększyć przesłonę oby było widać wszystko co jest za modelką no to czas idzie już znacznie w dół...
Jak sobie radzić z tym zakładając opcję z bledną i bez? chodzić ze statywem i kazać modelce nie ruchomo pozować?

xsardas
10-04-2011, 11:19
ISO :) Wystarczy podbić jeśli brakuje Ci światła na matrycy bo chcesz mec krótszy czas i dość mocno przymknięta przesłonę.

k-9
10-04-2011, 11:35
tak myślałem... dzięki :)

grzegorzki
11-04-2011, 05:05
i... Niemieckie słonce chyba nie różni się tak bardzo od Polskiego xD
Właśnie przypomniałeś mi wykład z pewnym znanym fotografem, który twierdził, że wszędzie na świecie słońce ma lepszy kolor niż w Polsce. To było jeszcze za poprzedniego ustroju. A najlepiej mu świeciło w Usie. :-D

k-9
11-04-2011, 18:24
hehehe może coś w tym jest xD