PDA

Zobacz pełną wersję : wymiana bagnetu - da się samemu zrobić?



Sławek-AK
27-03-2011, 16:05
Obiektyw Canon 55-250 IS bagnet plastikowy. Tak sobie myslę, czy
gdyby udało mi sie kupić bagnet metalowy, to wymieniłbym to sam?
Komfort używania jak wiadomo inny, ale czy poza trzema śrubkami
trzymajacymi ów bagnet coś jeszcze jest w środku co może utrudnić
taką operację? :confused:

m-a-r
27-03-2011, 16:11
a co zyskasz na wymianie bagnetu?

Metalowy ma chyba większą wytrzymałość i jeśli zmieniasz obiektyw po kilkanaście razy dziennie przez kilka lat tot wtedy wymiana może mieć sens.
Plastik nie jest zły, współczesne tworzywa sztuczne potrafią być bardzo wytrzymałe.
sądzę, że nie warto się bawić w wymianę bagnetu bo na pewno nie dasz rady zajeździć plastikowego bagnetu.

A może jestem w błędzie i plastikowy bagnet rozleci sie po kilkunastu zmianach obiektywów?

wiktor2323
27-03-2011, 16:22
Miałem plastikowy bagnet w 50/1,8 które było kupione jako używka i 18-55 Is.
Oba, a szczególnie 50 mm zmieniałem na przemian z 85/1,8 i nie zauważyłem zużycia:)
Robota bez sensu.. a przy sprzedaży ktoś może mieć jakieś obiekcje.. :P
Kiedyś metalowy bagnet EF widziałem na allegro- zobacz ;)

jarekl
27-03-2011, 18:12
Szybciej obiektyw się rozleci,dostanie luzów,czy af przestanie działać.Bagnet nawet plastikowy będzie ok.Nie warto tym sobie zawracać głowy.:-)

Sławek
27-03-2011, 19:50
Broń Cie Panie Boże.
Jak niby przymocujesz nowy metalowy bagnet jeśli nie przewidziano mocowania dla niego. A przeniesienie złączy elektrycznych. W plastykowych bagnetach taśma (tzw. flex) jest często zespolona na stałe. Nie wiem na pewno czy tak jest w canonie ale jeśli tak to kiszka.

Kronos
27-03-2011, 20:20
Broń Cie Panie Boże.
Jak niby przymocujesz nowy metalowy bagnet jeśli nie przewidziano mocowania dla niego. A przeniesienie złączy elektrycznych. W plastykowych bagnetach taśma (tzw. flex) jest często zespolona na stałe. Nie wiem na pewno czy tak jest w canonie ale jeśli tak to kiszka.

Złącza obiektywu nie są chyba integralną częścią bagnetu, są na plastikowym pierścieniu wew. Jeżeli chodzi o odkręcenie bagnetu to oprucz tych 4 śrubek ą jeszcze 2

https://canon-board.info/imgimported/2011/03/canon1785mmrepairremove2screwsholdingthe-1.jpg
źródło (http://thydzik.com/images/canon-17-85mm-repair-remove-2-screws-holding-the-connection-contacts-th.jpg)






Tak czy inaczej nie am pojęcia po co zmieniać bagnet na metalowy ??

N00bek
27-03-2011, 20:47
z 6 lat temu kiedy to jeszcze siedziałem w nikonie dużo się rozmawiało o plastikowych bagnetach, a bardziej polecane były te metalowe. Powiem szczerze nie ma sensu, bo robota daremna.

Zostanie Ci drogie szkiełko manualne jak coś zrąbiesz ;) Sens nijaki.

Powiedz mi szczerze; ile razy dziennie zmieniasz obiektyw i czy robisz to w bezpiecznych warunkach. Jeśli aż tak strasznie boisz się o sprzęt to spróbuj wymieniać go w lepszych warunkach.

gadget_zary
27-03-2011, 21:54
Miałem przez dobry rok albo i dłużej 50 1.8 z plastikiem zamist bagnetu i ciągle go przepinałem na zmianę z resztą szkieł ówczesnych. Zużycia nie zauważyłem.
Jak dla mnie nie warto się bawić, tym bardziej jeżeli nie do końca wiesz jak.