PDA

Zobacz pełną wersję : 400D + 18-55 IS AF zdechł a właściwie dogorywa



Kagyu
25-03-2011, 23:43
hej,
Byłem ostatnio na przyjęciu, natrzaskałem ok 400zdjęć, sporo w długich seriach aż do zapchania bufora. Jakoś w polowie wieczoru AF przestał reagować. Kombinowałem z odpinaniem obiektywu, wyłączaniem i nic.
Przeszedłem na manualne ostrzenie. Po jakimś czasie sam zadziałał, później znowu przestał i tak parę razy. Dziś na spokojnie do tego usiadłem i sprawa wygląda następująco:
Postaram się to jakoś przestrzennie opisać :)
Jeżeli AF złapie ostrość powiedzmy jakieś 4m przed obiektywem, mierze na przedmiot w odległości 1,5m i AF zamiast zakręcić w prawo, doostrza do końca w lewo i zostaje w takiej pozycji. Dalej już nie reaguje.
Jeszcze inaczej.
Ustawie manualnie na odległość ok 1,5m, zapinam AF który zaczyna ostrzyć do przodu, połowa sukcesu :twisted: i teraz albo złapie albo nie złapie. Bez znaczenie na efekt przy ponownym wciśnięciu spustu reakcji obiektywu brak. Dochodzi jakiś delikatny dźwięk ale nie wiem czy to silnik chce startować czy stabilizacja. :confused:
puszken czy słoiken?
Dzięki wytrwałym za przebrnięcie przez ten opis :)

piast9
26-03-2011, 00:35
A próbowałeś przedmuchać gruszką czujniki AF? To te dziurki na dole komory lustra.

jaremo15
26-03-2011, 00:37
Stawiam na zębatki AF więc obiektyw na kosz lub tylko MF ci zostaje. Miałem to samo w kicie Sony 18-70.

Kagyu
26-03-2011, 00:44
@piast9
nie mam gruszki :( te czujniki są na tym drugim lustrze za tym głównym półprzepuszczalnym?

sprawdziłem ten dźwięk, to stabilizacji, silnik AF kręci tylko w jedną stronę <tak mi się zdaje> :p
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
aha, dla jasności, zdarzyło mi się nie raz przekręcić pierścień ostrości przy włączonym AF :roll:

mk20
26-03-2011, 07:14
Uszkodzony flex wew. - ta.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Taśma wew.

zbychu
26-03-2011, 11:04
Natomiast co do zębatek, to kiedyś kit 18-55 spadł mi, i ułamał mi się ząbek w zębatce. Na szczęście napędowa więc podczas ostrzenia było zawsze takie pyk, kiedy obiektyw stawał na ułamek sekundy (do czasu kiedy następny ząbek chwytał) I mimo tego uszkodzenia ostrość łapał bardzo dobrze. Tak więc jak koledzy piszą pewnie to wina taśmy lub czegoś innego.

Kagyu
26-03-2011, 11:33
Uszkodzony flex wew. - ta.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Taśma wew.

Tłumacza :-D

Ok, czyli to obiektyw? :razz:

zbychu
26-03-2011, 11:50
Najlepiej sprawdzić jeszcze na innym obiektywie.

Kagyu
26-03-2011, 12:06
@Zbychu
nie mam dostępu do innego obiektywu canona, mieszkam na strasznej wiosce

Odkręciłem dekielek ze stykami. Na tym wewnętrznym plastikowym "uszczelnieniu" było trochę piochu <moze 3 ziarenka> :/ niestety dalej się nie dostałem bo jedna z taśm zdaje się być przylutowana do tego dekla.

Aha i czasem na manualu zdarzało mu się przycinać w trakcie tych testów. Przedmuchałem go od zewnątrz i wewnątrz powietrzem pod wysokim ciśnieniem. Przycinać się już nie przycina ale nadal AF mieli tylko w jedna stronę :(
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
takie rzeczy nie dzieją się bez przyczyny :) od 2 tyg myśle nad nową puszką z jakimś sensownym szkłem a nie zatyczką do body żeby sie nie kurzyło :p

własnie ta moja wioskowość stanowi problem :(
Chwilowo nie mam kasy na cały zestaw i chciałem się wstrzymać z zakupem całości tak żeby w sklepie dobrali mia Tamka do puchy. Na obiektyw mogę się zapożyczyć ale jak się okaże że to pucha, a później ten tamek nie będzie ostrzyć z nową puszką która bym ew zamówił za 1,5mc to już całkiem porażka :(

mk20
26-03-2011, 19:39
Uszkodzony flex wew. - taśma wewnętrzna.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Próbowałem poprawić post ale kiszka znowu w nowym. Macie na to jakiś sposób?

Kagyu
26-03-2011, 19:48
Uszkodzony flex wew. - taśma wewnętrzna.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Próbowałem poprawić post ale kiszka znowu w nowym. Macie na to jakiś sposób?

hmmmm bankowo? 100%? :mrgreen:

jak mogło dość do takiego uszkodzenia? przepalona? nie dopięta?
rozumiem że mowa o tych żółto brązowych taśmach należących do elektroniki a nie mechaniki sterowania AF. Pytam bo jak już wspominałem dziś się przycinał na manualu :arrow: więc myślałem że coś się oberwało
dzięki

tezmarek
26-03-2011, 20:01
hmmmm bankowo? 100%? :mrgreen:

jak mogło dość do takiego uszkodzenia? przepalona? nie dopięta?
rozumiem że mowa o tych żółto brązowych taśmach należących do elektroniki a nie mechaniki sterowania AF. Pytam bo jak już wspominałem dziś się przycinał na manualu :arrow: więc myślałem że coś się oberwało
dzięki

Mam trochę zdjęć pochodzących z jakiejś strony z "krzaczkami", które pokazują, jak zdemontować ten obiektyw (jeśli czujesz się na siłach, to zostaw namiar na PW - fotki podeślę na podany e-mail).

Kagyu
26-03-2011, 20:16
adres masz na priv :-D
pytanie co mi da to że go rozbiorę :p

tezmarek
26-03-2011, 20:38
adres masz na priv :-D
pytanie co mi da to że go rozbiorę :p
no właśnie na PW nie mam namiarów...
Jeśli flex jest pęknięty, to problem (można go ponoc kupić, ale nie jest najtańszy), jeśli coś nie kontaktuje, to możesz powalczyć.
Ja kiedyś w takim obiektywie wyciągnąłem coś z zębatki... Bez zdjęć nie bardzo wiedziałem, jak się zabrać do demontażu. I jeszcze praktyczna uwaga -najlepiej fotografować samemu poszczególne fazy rozkładania, bo z pewnością przyda się to przy montażu.

Kagyu
26-03-2011, 20:44
wysłałem Ci wiadomośc na priv z adresem, nie doszło?

tak zrobię obscure z tej 400 i będę robić foty jak rozkręcam obiektyw :p

wytłumaczy mi ktoś wreszcie co to jest ten "flex"? :)

tezmarek
26-03-2011, 20:54
wysłałem Ci wiadomośc na priv z adresem, nie doszło?

tak zrobię obscure z tej 400 i będę robić foty jak rozkręcam obiektyw :p

wytłumaczy mi ktoś wreszcie co to jest ten "flex"? :)

Jeśli masz jeden obiektyw i jeden aparat to problem.

Mail nie dotarł, ale znalazłem na szybko coś takiego:
http://romio-r.blogspot.com/2011/03/canon-18-55-autofocus-af-repair.html

Jeśli to nie wystarczy, to zostaw swój adres e-mail na PW, podeślę inne fotki.

Jeśli to flex, to raczej trzeba rozebrać całość. Przy problemach z zębatką wystarczy podejście od przedniej soczewki. Generalnie z zasady nie grzebię w optyce i body, ale kiedyś zdecydowałem się na małe manewry z kitem (cena serwisowania byłaby pewnie zbliżona do wartości obiektywu), co zakończyło sie pełnym sukcesem.

Kagyu
26-03-2011, 21:15
he to już wiem czemu ludzie z borda nie odpowiadają mi na priv :)

to chyba nie na moje grube paluchy do liczenia pieniędzy :D
poczekam na nowe szkło i wtedy wybebeszę to, właściwie i tak jest na straty... :/
dzięki za link

jarekl
26-03-2011, 21:22
Po trzech latach użytkowania

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img6.imageshack.us/i/img5473v.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

tezmarek
26-03-2011, 21:26
he to już wiem czemu ludzie z borda nie odpowiadają mi na priv :)

to chyba nie na moje grube paluchy do liczenia pieniędzy :D
poczekam na nowe szkło i wtedy wybebeszę to, właściwie i tak jest na straty... :/
dzięki za link

Zanim wyrzucisz go do śmietnika, to daj znać. :)

Kagyu
26-03-2011, 21:40
@jarekl mówisz o tej zwichrowanej taśmie na dalszej ściance?, ją można dokupić? czy to się łata jakoś?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
@tezmarek zostawię go specjalnie dla Ciebie :D jak byś się wybierał wczasować do Marsa Alam oddam go za paczkę berlinek i okocimia mocnego :p

jarekl
26-03-2011, 21:49
Strzałką zaznaczyłem ,która to tasiemka pękła.Af przy niektórych ogniskowych działa,ale tylko w jedną stronę.Tasiemkę pewnie się da wymienić,ktoś wyżej dał nawet link jak to zrobić.Obiektyw nowy wart ok 280 zł,dałem sobie luz i kupiłem 15-85.A kita zostawiłem do pierścieni przy których i tak ostrzyłem ręcznie.