PDA

Zobacz pełną wersję : Metz 58 AF-2 + Canon 5D2 pytanie



xxmmxx
18-03-2011, 18:08
Witam
Niedawno przesiadłem się na Canona 5D2 i zakupiłem lampę Metz 58 AF-2.
No i mam taką sytuację:
Canon z powyższą lampą i obiektywem 100mm, podczas trybu aparatu Av i lampy E-TTL, daję wolne czasy. Są one oczywiście lepsze niż bez lampy, ale wciąż wg mnie za wolne.
Porównywałem z Olympusem E-30 z lampą Metz 58 AF-1 i wygląda to tak, że w takich samych warunkach, z takimi samymi ustawieniami w body, z porównywalnymi obiektywami, czas na olympusie ustawia się np. na 1/100s (przy 100mm ogniskowej - ustawia czas do ogniskowej) a w canonie na 8".

Gdy ustawię tryb M w 5D2 a w lampie jest E-TTL, i dobiore sobie taki czas jaki potrzebuję - to z grubsza jest dobrze.

I w związku z tym, że canon jest dla mnie jeszcze nowością, moje pytanie do użytkowników, czy to jest normalna sytuacja?
Czy może gdzieś trzeba coś ustawić?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc

Kuba1
18-03-2011, 21:23
Witam

Zdaje się że taki jest system Canona. W trybie Av aparat będzie "próbował" w głównej mierze wykorzystać światło zastane i stąd długie czasy. Polecam tryb M do pracy z lampą w że tak powiem "przeciętnych" sytuacjach.

Odpisałem w tym wątku, bo również właśnie kupiłem tę lampę, ale tak w ogóle to zdaje mi się że starzy wyjadacze nie odpisują, bo odpowiedzi są już na forum w przyklejonych wątkach.. :wink:

Wracając do lampy i trybu manual, to po pierwszych testach w pomieszczeniach mieszkalnych myślę że nieźle sobie radzi ta lampa w E-TTL plus manual przy odbijaniu od ścian i sufitu - czuć zapas mocy. Wyniki nie zawsze są w 100% powtarzalne (statyw, identyczna scena, identyczne parametry) ale wszystko mieści się w kryteriach "poprawnego naświetlenia". Nie znalazłem jeszcze patentu na tzw. kukułkę - trochę za mała jest jak dla mnie możliwość osłabienia jej błysku, ale może w większych pomieszczeniach będzie ją łatwiej okiełznać.

Kuba

xxmmxx
19-03-2011, 12:09
W olympusie jest to troche inaczej rozwiązane, dlatego nie byłem pewien czy coś jest nie tak.
Tam w trybie A lampa lampa doświetla, żeby czas był odpowiedni dla danej ogniskowej.
Np. przy:
100mm - 1/100s
40mm 1/40s itp.

Dzięki Kuba za odpowiedź.
Sprawa wyjaśniona.

Usjwo
25-03-2011, 08:59
Canon w AV ustawia czas na podstawie zastanego.
Mozna gdzies w menu wymusic staly czas, tylko wtedy po co uzywac AV, lepiej M.