PDA

Zobacz pełną wersję : 1DS MKIII - AF nagle oszalał bez widocznej przyczyny



marbudzyk
18-03-2011, 17:26
Witam!
Coś dziwnego stało się dziś z moim aparatem :(
W trakcie normalnej pracy (ustawiony punkt centralny AF) nagle zaczęły podświetlać się wszystkie punkty AF w zupełnie przypadkowej kolejności, za chwilę wszystkie zapaliły się i zgasły, jednocześnie obiektyw (35/1.4) zachowywał się tak jakbym ostrzył na punkt w odległości 1m od aparatu a za chwile 10m - AF jeździ tam i z powrotem. Po wyłączeniu AF na obiektywie jest wszystko OK (manualnie ustawiam ostrość) ale po wciśnięciu spustu znowu zaczyna się choinko-dyskoteka w wizjerze. Nigdy nic takiego się nie zdarzyło.
Uprzedzając ew. pytania:
1. Aparat nie był uderzony/wstrząśniety/zamoczony itp. - normalna eksploatacja.
2. Jest 7 miesięczny, przebieg ok. 90tys, więc nie stary.
3. Sprawdzałem z różnymi szkłami - to samo- więc sprawa dotyczy na pewno puszki.
4. wyłączyłem go i włączyłem po godzinie na innym aku - to samo
5. Nie ma absolutnie żadnej reguły na zapalanie się punktów - przypadkowa kolejność migania.
Czy ktoś z użytkowników miał kiedyś coś takiego? Może rozwiązanie jest proste i nie musi jechać do serwisu…
Bardzo proszę o pomoc bo już mi się pomysły wyczerpały co mogło się stać… Zaczynam już myśleć że niechcący włączyłem jakąś "magiczną" funkcję o której nie wiem :)
Pozdrawiam. Podłamany Marek.

Janusz Body
18-03-2011, 18:22
1. Który Firmware.
2. Reset to factory settings.
3. Żytnia :-(

marbudzyk
18-03-2011, 19:27
Dziekuje za odpowiedź :)
1. Firmware najnowszy, aparat już działał z nim bez problemu.
2. Reset nie pomógł.
3. ........... :(
Najdziwniejsze że to się stało tak nagle, bez żadnej przyczyny (widocznej). Aparat działał robił zdjęcia i nagle taka lipa.

Janusz Body
19-03-2011, 08:46
Dziekuje za odpowiedź :)
1. Firmware najnowszy, aparat już działał z nim bez problemu.
2. Reset nie pomógł.
3. ........... :(
Najdziwniejsze że to się stało tak nagle, bez żadnej przyczyny (widocznej). Aparat działał robił zdjęcia i nagle taka lipa.

Mieszkasz w Warszawie to i tak masz dobrze. ;-)

Zwykle wszystko co się psuje robi to nagle. Na dodatek zwykle w najgorszym możliwym momencie. Murphy o tym trochę pisał. :-)

jsb
19-03-2011, 13:17
Zaczynam już myśleć że niechcący włączyłem jakąś "magiczną" funkcję o której nie wiem :)


Jedynie wybranie wszystkich punktów AF no ale napisałeś że centralny ;)

krzysiek13
20-03-2011, 15:01
Proponowałbym wyjęcie baterii na jakiś czas, łącznie z tą od podtrzymywania zegara. Dobrze byłoby też wymienić tą baterię od potrzymana. W 1D mk IIn przez tą małą bateryjkę co jakiś czas wywalał mi error. Po wymianie jak ręką odjął. Może warto spróbować?

marbudzyk
21-03-2011, 12:58
Dziękuje za poświęcony czas i wszystkie porady :)
Niestety żadne działanie nie przyniosło efektu. Został serwis...
Jak już go zdiagnozują to poinformuję co się działo na forum - może komuś się przyda na przyszłość (oby nie...)
Pozdrawiam.

roshuu
21-03-2011, 13:39
Hej,

a sprawdzales z innymi szklami? Ja kiedys w swojej jedynce mialem podobny problem, na szczescie chwilowy i wymiana baterii podtrzymujacej pomogla.

marbudzyk
21-03-2011, 13:59
Tak jak napisałem w pkt. 3 - sprawdzałem z kilkoma szkłami - to samo. Ewidentnie sprawa body.

marbudzyk
24-03-2011, 17:09
Dziś otrzymałęm informację z serwisu.
Poinformowano mnie że jest to uszkodzenie procesora AF i jest to podobno jakaś "wewnętrzna" sprawa. Jest to podobno dość rzadka przypadłość która przy około 100tys zdjęć może się pojawić w tym modelu (1DsMkIII). Pan poinformował mnie że w tym wypadku jeśli sprzęt jest na gwarancji to nie powinno być problemu z wymianą - ponieważ nie da się tego tak naprawić żeby całkowicie to wykluczyć w przyszłości. Taka jakby bardzo rzadka wada fabryczna. To tak w skrócie - bo Pan serwisant używał wielu mądrych słów :)
A teraz najważniejsza informacja dla Was:
Przy wystąpieniu takich objawów jakie opisalem w opisie mojego problemu NIE POWINNO się kombinować ze zmianą obiektywów i "sprawdzaniem" czy na innym działa AF. Przeważnie się to kończy uszkodzeniem napędu USM, zwłaszcza w obiektywach 1.2/1.4. Pan powiedział mi że mialem dużo szczęścia że obiektyw nie został uszkodzony.
Mam nadzieje że nikomu z Was się nie przytrafi taki problem jak mój.
Dziele się tą informacją z serwisu bo kiepsko jeszcze oprócz uszkodzonego body miec uszkodzone szkła…
Pozdrawiam.

Janusz Body
24-03-2011, 17:38
. Jest to podobno dość rzadka przypadłość która przy około 100tys zdjęć może się pojawić w tym modelu (1DsMkIII). Pan poinformował mnie że w tym wypadku jeśli sprzęt jest na gwarancji to nie powinno być problemu z wymianą - ponieważ nie da się tego tak naprawić żeby całkowicie to wykluczyć w przyszłości. Taka jakby bardzo rzadka wada fabryczna. ....

Kurde, jeśli to jest wada fabryczna to powinni wymieniać bez względu na gwarancję inaczej to się kwalifikuje do kategorii oszustwo.

madc0w
24-03-2011, 17:41
moim zdaniem skoro to wada fabryczna to bez laski powinni wymieniac na gwarancji ~~
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
*nawet bez gwarancji

marbudzyk
24-03-2011, 18:33
moim zdaniem skoro to wada fabryczna to bez laski powinni wymieniac
Myślę że ponieważ to ich "topowy" model to powinni wymieniać Z LASKĄ - najlepiej młodą i ładną... ;)

kuzi4
28-03-2011, 12:25
Wiesz, chyba nie miał bym zaufania do serwisanta, z gtórym mój aparat naprawia jakaś LASKA - szczególnie młoda i ładna... ;)
Co do wady fabrycznej to Pan z serwisu powinien przedstawić oficjalne stanowisko producenta dotyczące tego problemu (pewnie w tzw "" powiedział fabryczna), a naprawa powinna bezwzględnie być bezpłatna - jeżeli faktycznie jest to wada fabryczna i producent się do tego przyznał.

marbudzyk
28-03-2011, 19:14
Chodziło mi o to że powinni wymieniać korpus "Z laską" - czyli dawać nowe body plus jakąś młodą i ładną "hostesse" ;)
A tak na poważnie to dziś po podpisaniu miliona papierów dostałem nowy korpus :)
Jeszcze raz powtórze ostrzeżenie: przy wystąpieniu tego typu objawów jak opisałem nie kombinować ze zmianą obiektywów i testowaniem AF - "bo może zadziała na innym szkle". Według serwisu może się to skończyć poważnym uszkodzeniem silnika USM, zwłaszcza szkieł 1.2/1.4
Pozdrawiam i mam nadzieje że Wam się nie przydarzy taka niemiła niespodzianka...

kuzi4
29-03-2011, 19:10
No i można?

marekb
29-03-2011, 19:46
hehe, miałeś na gwarancji??

marbudzyk
02-04-2011, 12:16
hehe, miałeś na gwarancji??
Tak, na szczęście sprzęt był na gwarancji. Ale myślę że bez gwarancji również powinni wymienić, chociaż wiem jak by to było np. w przypadku użytkownika nie "firmowego". Ale w sumie to też chyba nie powinno być problemu...

allxages
02-04-2011, 18:18
Dostałeś cały nowy korpus? No to w sumie niezły deal z tego wyszedł hehe :)

marbudzyk
02-04-2011, 18:23
Dostałeś cały nowy korpus? No to w sumie niezły deal z tego wyszedł hehe :)
Wolałbym nie być zmuszony do zrobienia takiego "deal-u"... :-?
Gdybym nie miał zapasowego korpusu to byłoby kiepsko ponieważ niestety te wszystkie operacje trwają. I jeszcze ta sprawa z szkłami które mogły zostać uszkodzone... Nikomu nie życzę takich "biznesów"... :-?

CyrJak
02-04-2011, 19:57
Wolałbym nie być zmuszony do zrobienia takiego "deal-u"... :-?
Gdybym nie miał zapasowego korpusu to byłoby kiepsko ponieważ niestety te wszystkie operacje trwają. I jeszcze ta sprawa z szkłami które mogły zostać uszkodzone... Nikomu nie życzę takich "biznesów"... :-?

Fakt faktem, jeżeli strat w robocie z tego powodu nie miałeś.. bo mniemam że pracujesz jako fotograf jak ponad 50% użytkowników jedynek, to raczej pozostało się cieszyć, z 9miesięcznego body masz nówke.. i 0 cykli na migawce :-)

marekb
02-04-2011, 20:30
mimo wszystko miła rekompensata, a bać sie nie było czego jeśli pewien byłeś, ze sam nie uszkodziłeś. Do końca nigdy jednak nie można być pewnym. 3 miesiące czekam na dysk WD z reklamacji i sprawa oprze się o sąd bo przeginają. Ani sklep ani ja nie mieliśmy żadnych uszkodzeń, a mail przyszedł, że warunkowo przyjęli i że ze względu na uszkodzenia mechaniczne naprawa warunkowa do 3 miesięcy:(.