PDA

Zobacz pełną wersję : canon 50D z 24-70 mm L F2,8 jak ostrzy?



lenny
14-03-2011, 22:26
Witam, mieliście może kiedyś podobny dylemat pod względem ostrzenia puszki 50D z obiektywem 24-70mm 2,8 ? nie wiem czym jest to podyktowane ale szału nie ma, zdjęcia są nieostre, mało kontrastowe powiedział bym że lipa ze szkłem...nawet po wyostrzeniu w puszcze ostrości do +6 sytuacja się nie poprawiała a przecież to szkło ma swoich zwolenników i zajmuje pozytywne noty. Sytuacja wydaję się inna gdy obiektyw c 24-70 mm podpiąłem pod starszą puszkę canona 30D i moje zdziwienie było ogromne zdjęcia nabrały blasku i ostrość żyleta, czy na to miało wpływ przestarzała matryca? nie mam pojęcia w czym tkwi problem. W serwisie powiedzieli mi że to może być wina albo puszki jeśli chodzi o FF lub BF ewentualnie wymaga kalibracji obiektyw dostosują go do puszki. Uprzejmy Pan stwierdził że po kalibracji samej puszki w serwisie pod ich wzornik moje obiektywy mogą nie łapać ostrości jak poprzednio i każdy obiekty bym musiał kalibrować pod puszkę. Czy ktoś miał już taki przypadek ? proszę o radę.

darecky
15-03-2011, 09:34
Witaj, nie widzę zdjęć więc trudno mi ocenić twój poziom nieostrości tego obiektywu z 50d. Ja osobiście nie kalibrowałbym nic a nic. widać z opisu, że twój obiektyw pracując z 30d pracuje bardzo dobrze. 30d ma mniej upakowaną matrycę i przez to zdjęcia wydają się/ są ostre. Kiedyś tu na c-b był wątek w którym ktoś wymieniał rzeczoną puszkę ponieważ dawała nieostry obraz. Sprawa skończyła się chyba na całkowitym odejścu kolegi od 50d (poszukaj na forum tematu). Ja (jako były użytkownik 50d) powiem, tak, że mając taki obiektyw 24-70 na 350d (coś jak 30d) obrazek był super fajny (trochę głębia za duża, ale do przeżycia). Po zakupie 50d miałem wielie wyobrażenia o skoku jakościowym obrazka i technologicznym związanym z af i bajerami w body. Po zapięciu swoich obiektywów, okazało się, że obrazek nie zachwyca jakością (ostrością), jest miękki, taki nijaki, kolorki też jakieś inne niż w 350d. Nie pasowało mi to w ogóle. Uprzedziłem się do niej i już. Sprzedałem 50d, kupiłem 5d i micha się cieszy za każdym razem jak oglądam każde zdjęcie z nowej/starej puchy i 24-70. Myślę, że ten typ tak ma, ta puszka generuje taki a nie inny miękki obrazek. 50d to jak dla mnie niezła puszka ze sprawnym AF ale przeciętnym obrazkiem. Dużo się musiałem narzeźbić w kompie, aby otrzymać coś co jest tylko "troichę" podobne do tego co daje 5d I prostu z body.

Druga sprawa, że w tak gęsto upakowanej matrycy obiektyw ze swoją rozdzielczością nie wyrabia i może nie daje już tak ładnego obrazka. Poczytaj na forum to znajdziesz info, że matryca w 5d II odpowiada gęstości/upakowaniu pikseli matrycy z 20d/30d więc ciągle na tych puchach.
Najlepiej wklej zdjęcia i wtedy ogół zobaczy twoją miękkość fotek.

Osobiście zamiast kombinować z puszką zmieniłbym ją. Broń boże korygowanie jej w serwisie. Przecież ona ma regulację AF w z poziomu body.
pozdrawiam i mam nadzieję, że coś nie coś oświeciłem kolegę.

lenny
15-03-2011, 16:48
Witaj, nie widzę zdjęć więc trudno mi ocenić twój poziom nieostrości tego obiektywu z 50d. Ja osobiście nie kalibrowałbym nic a nic. widać z opisu, że twój obiektyw pracując z 30d pracuje bardzo dobrze. 30d ma mniej upakowaną matrycę i przez to zdjęcia wydają się/ są ostre. Kiedyś tu na c-b był wątek w którym ktoś wymieniał rzeczoną puszkę ponieważ dawała nieostry obraz. Sprawa skończyła się chyba na całkowitym odejścu kolegi od 50d (poszukaj na forum tematu). Ja (jako były użytkownik 50d) powiem, tak, że mając taki obiektyw 24-70 na 350d (coś jak 30d) obrazek był super fajny (trochę głębia za duża, ale do przeżycia). Po zakupie 50d miałem wielie wyobrażenia o skoku jakościowym obrazka i technologicznym związanym z af i bajerami w body. Po zapięciu swoich obiektywów, okazało się, że obrazek nie zachwyca jakością (ostrością), jest miękki, taki nijaki, kolorki też jakieś inne niż w 350d. Nie pasowało mi to w ogóle. Uprzedziłem się do niej i już. Sprzedałem 50d, kupiłem 5d i micha się cieszy za każdym razem jak oglądam każde zdjęcie z nowej/starej puchy i 24-70. Myślę, że ten typ tak ma, ta puszka generuje taki a nie inny miękki obrazek. 50d to jak dla mnie niezła puszka ze sprawnym AF ale przeciętnym obrazkiem. Dużo się musiałem narzeźbić w kompie, aby otrzymać coś co jest tylko "troichę" podobne do tego co daje 5d I prostu z body.

Druga sprawa, że w tak gęsto upakowanej matrycy obiektyw ze swoją rozdzielczością nie wyrabia i może nie daje już tak ładnego obrazka. Poczytaj na forum to znajdziesz info, że matryca w 5d II odpowiada gęstości/upakowaniu pikseli matrycy z 20d/30d więc ciągle na tych puchach.
Najlepiej wklej zdjęcia i wtedy ogół zobaczy twoją miękkość fotek.

Osobiście zamiast kombinować z puszką zmieniłbym ją. Broń boże korygowanie jej w serwisie. Przecież ona ma regulację AF w z poziomu body.
pozdrawiam i mam nadzieję, że coś nie coś oświeciłem kolegę.

Witam, dziękuję za dość wyczerpujący wykład na temat mojego problemu, powiem ci że dając podobny watek na goldeline sytuacja jest podobna ktoś miał 50 d z tym obiektywem i miał ten sam problem co ja. Zdjęć nie ma co wrzucać bo to zwykłe pstrykawki, a tu chodzi o sam fakt że każe zdjęcie jest ble co innego na 30d . Jestem ciekaw jak się zachowuje ten obiektyw z puszką 7d , a jeśli chodzi o 5dmII to u brata współgra znakomicie :) dlatego nie podjąłem próby kalibrowania puszki na Żytniej uznając to za wadę obiektywu bo jak potwierdza się reguła że trzeba parę obiektywów przebrać żeby coś nam dobrze ostrzyło. To już lepszy obrazek uzyskałem tamronem 17-50 2,8 VC. Może tak ma być że jedna puszka lepiej działa z konkretnym obiektywem i na odwrót, zobaczymy może faktycznie zainwestuję w pełną klatkę. Pozdrawiam i miłego focenia :)

Matt_K-K
15-03-2011, 18:00
Rozumiem, że ten 24-70 testujesz na pełnej dziurze, 2.8 ? Ten obiektyw to nie jest demon ostrości na tym ustawieniu.. 30D, 5D, 5D mk2 czy wszystkie 1D - mają dość mało upakowane matryce i na nich takie obiektywy jak rzeczony - projektowany pod koniec czasów analogowych - radzą sobie zupełnie ok.

Sam przerabiałem 50D, zmieniłem wprawdzie z innych powodów niż jakość obrazka, ale różnica między wcześniej posiadanym 30d a w szczególności obecnie używanym 1d mk2 zwłaszcza w ostrości jest bardzo widoczna. Obiektywy takie jak 85/1.8, które na 50d aby mieć zdjęcie ostre przymykałem do 2.2, teraz od pełnej dziury jest podobnie ostre.

Tamron 17-50 akurat lubi się trafić ostry :)

Podobna sytuacja do Twojej jest z 17-40 na gęstym cropie jak 7D. Kolega miał taką kombinację, szybko zmienił..

ksx
15-03-2011, 21:12
A ja tak sobie zapytam, ta ostrość w 30d i 50d to jak jest porównywana? Jakiś wydruk A4, czy raczej 100% powiększenie na ekranie? Bo wyniki mogą się okazać zupełnie różne w różnej metodzie porównania.

lenny
15-03-2011, 21:16
A ja tak sobie zapytam, ta ostrość w 30d i 50d to jak jest porównywana? Jakiś wydruk A4, czy raczej 100% powiększenie na ekranie? Bo wyniki mogą się okazać zupełnie różne w różnej metodzie porównania.

Jeśli potrzeba mogę przesłać fotki z 50 d w oryginalnym powiększeniu na meila
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

A ja tak sobie zapytam, ta ostrość w 30d i 50d to jak jest porównywana? Jakiś wydruk A4, czy raczej 100% powiększenie na ekranie? Bo wyniki mogą się okazać zupełnie różne w różnej metodzie porównania.

Jeśli chodzi o porównanie to do 100 % na monitorze,dobrze to widać np. na zdjęciu twarzy.

ksx
15-03-2011, 21:25
Jeśli potrzeba mogę przesłać fotki z 50 d w oryginalnym powiększeniu na meila
Nie musisz ich wysyłać, mam swoje;). Rzecz jest w tym, że mało które szkło jest w stanie wykorzystać 15 mega matrycy na aps-c. Jeśli rozdzielczość obrazu rzutowanego przez szkło będzie np. na poziomie 12 mega, to 100% powiększenie z ośmiomegowej matrycy będzie wyglądac lepiej niż z piętnastomegowej. Wynika to z wyższego kontrastu między sąsiadującymi pikselami. Za to z większej matrycy uzyskasz lepszy wydruk czy odbitkę, co wynika z faktu, że masz 12 milionów pikseli informacji, zamiast ośmiu. Stąd moje pytanie.

lenny
15-03-2011, 21:37
Nie musisz ich wysyłać, mam swoje;). Rzecz jest w tym, że mało które szkło jest w stanie wykorzystać 15 mega matrycy na aps-c. Jeśli rozdzielczość obrazu rzutowanego przez szkło będzie np. na poziomie 12 mega, to 100% powiększenie z ośmiomegowej matrycy będzie wyglądac lepiej niż z piętnastomegowej. Wynika to z wyższego kontrastu między sąsiadującymi pikselami. Za to z większej matrycy uzyskasz lepszy wydruk czy odbitkę, co wynika z faktu, że masz 12 milionów pikseli informacji, zamiast ośmiu. Stąd moje pytanie.

Spoko rozumiem, ale większość zdjęć jakie robię nie drukuję w tak dużych formatach, dla mnie mają być ładne i już jak zrobię tak ma być , a po co poprawiać coś co już jest ładne :) dlatego wkurza mnie sam fakt że mając szkło za ponad 4 tysie nie oczekuje się po nim nic fajnego to już lepiej kupić kita duzzzzoooo tańszego i mieć ten sam efekt zdjęć co z L.

ksx
15-03-2011, 21:58
Spoko rozumiem, ale większość zdjęć jakie robię nie drukuję w tak dużych formatach, dla mnie mają być ładne i już jak zrobię tak ma być , a po co poprawiać coś co już jest ładne :)
To po co oglądasz w 100% powiększeniu? Nie są ładne w trybie pełnoekranowym?

dlatego wkurza mnie sam fakt że mając szkło za ponad 4 tysie nie oczekuje się po nim nic fajnego to już lepiej kupić kita duzzzzoooo tańszego i mieć ten sam efekt zdjęć co z L.
A czego fajnego oczekujesz od szkła za cztery tysiące? 15 mega rozdzielczości na aps-c udało się wyciągnąć z kilku stałek, ale i to przymkniętych do optymalnej przysłony, ale zumowi chyba żadnemu. A już otwarty do pełnej dziury to może kosztować i czterdzieści. Fizyki nie oszukasz.

lenny
15-03-2011, 22:27
To po co oglądasz w 100% powiększeniu? Nie są ładne w trybie pełnoekranowym?

Nie są ładne, tym bardziej że potem muszę je wyostrzyć w programie graficznym, klientowi nie wytłumaczysz czemu zdjęcia są nieostre a różnicą w megapikselach tym bardziej nie pojmie.

A czego fajnego oczekujesz od szkła za cztery tysiące? 15 mega rozdzielczości na aps-c udało się wyciągnąć z kilku stałek, ale i to przymkniętych do optymalnej przysłony, ale zumowi chyba żadnemu. A już otwarty do pełnej dziury to może kosztować i czterdzieści. Fizyki nie oszukasz. Jak by mnie było stać to kupił bym 5dm i moje problemy by się same rozwiały :)

tezmarek
15-03-2011, 22:28
Spoko rozumiem, ale większość zdjęć jakie robię nie drukuję w tak dużych formatach, dla mnie mają być ładne i już jak zrobię tak ma być , a po co poprawiać coś co już jest ładne :) dlatego wkurza mnie sam fakt że mając szkło za ponad 4 tysie nie oczekuje się po nim nic fajnego to już lepiej kupić kita duzzzzoooo tańszego i mieć ten sam efekt zdjęć co z L.

24-70/2.8 nie bardzo pasuje do gęstego APS-C - niestety...
Masz kilka możliwości redukcji poziomu stresu:
1) Ustaw mniejszą rozdzielczość obrazu wypluwanego przez puszkę. Będziesz miał przy powiększeniu 100% na ekranie lepszą ostrość i mniejsze szumy,
2) Sprzedaj 24-70 i kup Tamrona 17-50 (jeśli nie zależy Ci na 2.8 to kup kita 18-55 IS ;) )
3) Sprzedaj 50D i kup 5D - gęstość tej matrycy odpowiada około 4,7 Mpix APS-C - a więc około 3-4 razy mniej niż dla najnowszych cropów. Na 5D twój 24-70 będzie Ci się wydawał diabelsko ostry już od pełnej dziury - będziesz szczęśliwy.

;)

marmaj
15-03-2011, 22:30
Nie napisałeś czy robiłeś w jpgach, czy w rawach. U mnie JPG z 50d są kiepskie. Dopiero z rawa można coś sensownego wydobyć. Co do ostrości spróbuj wyostrzyć na podglądzie, metodą detekcji kontrastu zobaczysz, że obiektyw jest ostry...

lenny
15-03-2011, 22:35
24-70/2.8 nie bardzo pasuje do gęstego APS-C - niestety...
Masz kilka możliwości redukcji poziomu stresu:
1) Ustaw mniejszą rozdzielczość obrazu wypluwanego przez puszkę. Będziesz miał przy powiększeniu 100% na ekranie lepszą ostrość i mniejsze szumy,
2) Sprzedaj 24-70 i kup Tamrona 17-50 (jeśli nie zależy Ci na 2.8 to kup kita 18-55 IS ;) )
3) Sprzedaj 50D i kup 5D - gęstość tej matrycy odpowiada około 4,7 Mpix APS-C - a więc około 3-4 razy mniej niż dla najnowszych cropów. Na 5D twój 24-70 będzie Ci się wydawał diabelsko ostry już od pełnej dziury - będziesz szczęśliwy.

;)

Mam ustawioną zawsze największą rozdzielczość w JPG może to coś da jak zmniejszę zobaczymy. Mam tamrona 17-50 2,8 VC i jakość zdjęć jest lepsza ale też nie powalająca ale w normach się mieści hehe. Co do 5dm to brat jest zadowolony użytkując 24-70 mm po prostu poezja, więc puki co pozostanie mi nazbierać na pełną klatkę i sprzedać 50 d.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Nie napisałeś czy robiłeś w jpgach, czy w rawach. U mnie JPG z 50d są kiepskie. Dopiero z rawa można coś sensownego wydobyć. Co do ostrości spróbuj wyostrzyć na podglądzie, metodą detekcji kontrastu zobaczysz, że obiektyw jest ostry...

Robiłem w JPG w największej rozdzielczości. Co do ostrości masz na myśli wyostrzenie w puszce? jeśli tak to nawet przy +6 było tragicznie.

tezmarek
15-03-2011, 23:00
I jeszcze jedno - żeby było bardzo ostro per pixel, na gęstych cropach trzeba spełnić jednocześnie kilka warunków:
1 - ISO 100,
2 - obiekty statyczne,
3 - zdjęcie ze statywu,
4 - wstępne podniesienie lustra,
5 - jakiś obiektyw macro (np ef-s 60) domknięty do 4-5.6.

Wtedy nie ma się do czego przyczepić nawet przy pełnej rozdzielczości. Jeśli któryś z warunków nie jest spełniony, to jest nieco gorzej. Jeśli żaden, to pojawia się stres przy oglądaniu zdjęć w 100% powiększeniu ;)

marmaj
15-03-2011, 23:06
Chodzi o ostrzenie w trybie Live view. Przerabiałem to samo podejrzewalem luzy na bagnecie, zbyt mocne klapnięcie lustra itp. Nie ma rady wróciłem do 10d i zbieram na 5D.Pozdro

Matt_K-K
16-03-2011, 01:34
Live view jest dość dokładny, tyle że powolny. Ręcznie da się ustawić ostrość żyletowatą. Mocniejsze klapnięcie lustra raczej bym wykluczył przy fotografowaniu z szybszymi czasami, bo w takim np. 1d lustro wali jak z kałasznikowa a zdjęcia ostre wypluwa. Po prostu taka już cecha gęstego cropa - żeby przeskoczyć wysoką poprzeczkę jaką ustawia dla rozdzielczości szkieł potrzeba nowych konstrukcji pod takie matryce optymalizowanych. Stałki, typu 85/1.8 spokojnie dają sobie radę, ale starsze zoomy już średnio...

W 50d polecam używać kiedy się da tryb sRAW1 - zbliża wyjściowy plik do obrazka z takiego np. 30d pod względem ostrości a kontrola nad parametrami przy wywolywaniu zostaje zachowana. No i szum jest lekko mniejszy..