PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki obiektyw do filmowania.



navyman
12-03-2011, 12:59
Witam

Tak jak w temacie proszę o opinie, który obiektyw nadaje się do filmowania ze względu na glosnosc pracy. Chodzi mi o to czy warto kupić obiektyw z napędem USM, czy jego praca jest słabiej rejestrowane prżez wbudowany mikrofon?
Zastanawiam się pomiędzy: EF-S 18-135 IS, a obiektywem EF-S17-85m IS USM. Ten pierwszy jest bardziej jasny i zoom, drugi szybszy AF i cichy, aly czy na tyle cichy, ze go nie słychać w czasie filmowania.
Nadmienie, ze obiektywy współpracować bedą z Canon eos 60d.
Proszę o opinie użytkowników obiektywie USM.
Pozdrawiam

KUBAwo
12-03-2011, 14:54
Generalnie to np. Ja i pewnie większość osób przy filmowaniu lustrami podarowała sobie nagrywanie z autofokusem i kręci tylko ostrząc manualnie. Niestety ale af w trybie filmowania to masakra zarówno z usm-em jak i bez no chyba, że ktoś lubi ujęcia afem przelatującym 3/4 skali potem doostrzającym po trochu :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a co do głośności to 17-85 jest cichszy od 18-135 więc mikrofon wbudowany na pewno będzie trochę mniej jego dźwięków wyłapywał :)

navyman
12-03-2011, 16:22
Masz racje. Glosnos glosnosia, ale Problem z AF dyskwalifikuje filmowanie w trybie automat. W manualu jest cicho wiec biorę słoik bez USM.
Dzięki

streaker
13-03-2011, 10:00
Primo - nagrywanie dźwięku przez wbudowany mikrofon najlepiej sobie daruj, bo daje parszywą jakość.
Secondo - wbudowany nagra cichy szum tarcia o siebie elementów obiektywu nawet jak będziesz ręcznie ostrzył.

Pieczur
14-03-2011, 22:50
ja nagrywalem kitem i 50/1,8 a dzisiaj zaczynam nowa ere czyli tamim 18-50....Kupilem go pare godzin temu....Kit sie spisywal niezle. Stabilizacja! Polecam do filmowania. Bardzo pomaga. No a tak to slabe kolory, slabe swiatlo, niezle nauczylem sie nim ostrzyc.

Jak sie bawisz w filmowanie dslr to daj sobie spokoj z af....to nie jest rozwiazanie, nie masz kontroli nad obrazkiem. tylko manualne ostrzenie daje frajde.....kontrole nad tym co w kadrze. Cala zaleta zabawy w optyke fotograficzna jest pierscien ostrosci ktory jest prawdziwym pierscieniem. imitacja profesjonalnych optyk fujinona lub canona.

Gdybym mial forse to kupil bym 16-35/2,8
W motion picture glebia ostrosci to podstawa. Tam gdzie jest ostrosc pada odbiorcy wzrok, dopiero pozniej patrzy w mocne punkty czy ..... Czyli jasnosc optyki. Przymknac dziure do wiekszej glebi zawsze mozna no a w druga strone..... jest jeszcze C 17-45/4 no ale swiatlo, przy dziurze 4 to glebia juz jest spora wiec .... mala kontrola nad ostroscia.

Jest jeszcze teoria ze stalki sa najlepsze. Bo pewnie sa. No ale na to musisz miec pieniadze wieksze. Wiec jesli masz to..... 20/2.8 lub 1,8 sigmy. No i tak dalej. Tudziez stare rupiecie w super stanie kupujesz. zeiss czy inne...No i to jest najlepsze rozwiazanie, ale czasochlonne, coraz drozsze i ryzykowne.

Przemek_PC
15-03-2011, 00:07
Najważniejszy jest pomysł na ujęcia a nie głębia ostrości. Niestety większość amatorskich produkcji DSLR-owych jest płytka nie tylko jeśli chodzi o GO.

dexter77
15-03-2011, 09:53
Ale pomysł na ujęcia jest często bardzo powiązany z GO :) Większość produkcji jest płytka? Może w Polsce, ale na pewno nie na świecie, wejdź na vimeo, albo jakikolwiek portal o motion designie - miłego surfowania :)

Czacha
15-03-2011, 09:57
Ogolnie przy filmowaniu nie stosuje sie AF. Kup na poczatek jakas jasna stalke.. bo na filmach sie tez nie zoom'uje ;)

dexter77
15-03-2011, 11:29
tutaj fajny przyklad co potrafi tani 50mm http://www.youtube.com/watch?v=kp6oiso0RdA

KUBAwo
15-03-2011, 12:20
Ogolnie przy filmowaniu nie stosuje sie AF. Kup na poczatek jakas jasna stalke.. bo na filmach sie tez nie zoom'uje ;)
No nie wiem czy chciałbym mieć tylko jedną stałkę do filmów...do poważniejszych produkcji owszem ale wtedy trzeba pokombinować już statyw, slidery itp. a na codzień 1000 razy bardziej wolę swojego tamiego 17-50 2.8 z vc gdzie przy filmowaniu jego najwieksza wada czyli takie sobie af nie istnieje a za to kręcac spontanicznie nie lata mi obraz jak galareta a jednocześnie mogę mieć 17 2.8, 30 2.8, 50 2.8 co daje nawet jako takie możliwości do zabawy z GO. A stałek używam do już bardziej sprecyzowanych i przygotowanych ujęć :)

Przemek_PC
15-03-2011, 12:26
Podczas filmowania może i się nie zoomuje choć są wyjątki ale komponując kadr nie ma przeciwwskazań aby podjechać bliżej zoomem i dopiero nacisnąć REC.

Czacha
15-03-2011, 12:36
Oczywiscie, macie racje - najlepiej miec zoom'a i stałki ;)

dexter77
15-03-2011, 12:43
Zgodzę się jednak z tym, żeby unikać zoomowania podczas kręcenia, najlepiej jest ustawić kadr przed rozpoczęciem filmowania, wpływa to znacząco na odbiór.. A przybliżanie podczas kręcenia - przypomina mi to filmy vhs z wesela lat 90 :)

jaremo15
10-04-2011, 22:04
Co będzie lepsze do filmowania Tami 17-50 + 85mm czy stałki 28mm + 50mm + 85mm f1.8 ? Szeroki kąt myślę zastąpić w takim wypadku kitem z IS.

streaker
11-04-2011, 00:14
Ja bym brał stałki - ale do FF
Szeroki jest w filmie często wykorzystywany i lepiej, żeby było to coś solidnego.
85mm na cropie imo będziesz rzadko wykorzystywał.

Czyli odpowiedziałem Ci wszystko i nic ;)

jaremo15
11-04-2011, 22:58
Zostawiam jednak tak jak jest najwyżej dokupie jeszcze jakieś szkiełko jak będzie fundusz :)

kobesi
12-04-2011, 17:23
Ja bym brał stałki - ale do FF


A po co stałki do filmowania? Chyba naprawdę do bardzo specyficznych, sprecyzowanych zastosowań (np. makro, UWA). Pamiętaj, że to nie jest zdjęcie 18 mPix, które wymaga nie wiadomo jak ostrego obiektywu, tylko kadr filmu max 1920 x 1080 px. Każdy zoom da radę optycznie, a wygoda pracy jest nieporównywalna.
Poza tym zbyt płytki DOF jest niewskazany w filmie, więc też nie ma co przesadzać z jasnością obiektywu (chociaż czasami jasną stałkę warto mieć, ale raczej jako uzupełnienie).

soulz
15-04-2011, 20:25
Siema,
Jestem tutaj nowy więc się witam. :)
Ostatnio także siedzę w temacie filmowania, dokładniej zaczynam wnikać w temat i z moich obserwacji na początek warto zainwestować w zestaw:
- tamrom 17-50 może być bez VC
- tokina 11-16
i np. samyang 85 1.4

oczywiście do 7D. No i ostrzenie z łapy :)

Mamy dość niedrogie i całkiem przyzwoite szkła w sporym zakresie :)

Pozdrawiam
soulz

Kolekcjoner
15-04-2011, 22:24
A po co stałki do filmowania? Chyba naprawdę do bardzo specyficznych, sprecyzowanych zastosowań (np. makro, UWA). Pamiętaj, że to nie jest zdjęcie 18 mPix, które wymaga nie wiadomo jak ostrego obiektywu, tylko kadr filmu max 1920 x 1080 px. Każdy zoom da radę optycznie, a wygoda pracy jest nieporównywalna.


I tak i nie ;). Duże znaczenie mają na przykład zniekształcenia w rogach - jak występują to przy jakimkolwiek panoramowaniu, ruchu kamery wychodzi dziadostwo. To samo jeśli chodzi o zachowanie podczas zoomowania (pomijam kwestie stałego światła i parafokalności) ale zniekształcenia też potrafią zepsuć obrazek.

pawellot
26-04-2011, 14:12
osobiście do filmowania najbardziej polecam manualne jasne stałki.
50mm na f1,8 - 1,4
28mm na f2,8

ja dodatkowo zrobilem taki patent sobie że wymontowałem ze szkieł te blaszkę (czy jak to nazwać) która odpowiada za to ze przysłona "przeskakuje", teraz chodzi płynnie, wygodniej się pracuje przy filmie, nie ma takich przeskoków przy zwiększaniu/zmniejszaniu głębi.

pozdrawiam

hekselman
29-05-2011, 23:35
Czy ma ktoś doświadczenia ze starszą "eLką" 35-350? Zakres wygląda imponująco.

bartezzx
28-06-2011, 12:58
najlepiej, mieć w obiektywach zapewniony zakres np. 24-200, więc można wybrac parę stałek, jak również i zoomy, tylę że dzięki stałkom można mieć płytszą głębie, no i jaśniejsze światło.

klosin
29-06-2011, 21:19
JA mam do swojej 550d 18-200 tamronowski i daje rade :)

TempleGrandin
12-08-2011, 12:06
Oglądając krótkie filmowe sample z youtube'a (jak na przykład ten (http://www.youtube.com/watch?v=fjU90oLVsy8&feature=related)), dochodzę do wniosku, że wszystkie pozytywne opinie wypowiedziane na temat Samyanga (http://www.foto-tip.pl/sklep/samyang_85mm_f1_4_if_mc_canon-p-1354.html) 85 mm f1.4 w wykorzystaniu do nagrywania mają uzasadnienie.. Korzystaliście już z tego obiektywu właśnie w tym celu?

argoncyc
13-08-2011, 22:51
Mialem okazje korzystac z S85, pelna dziura bez szalu, za to okolice 2.0 jest juz bardzo dobrze.

streaker
14-08-2011, 02:09
Do filmowania szału nie trzeba ;) Chociaż jeśli od 2.0 jest bardzo dobrze, to wolę dołożyć te cztery stówy do canona i mam bardzo dobrze od 1.8 i jeszcze AF ;)