PDA

Zobacz pełną wersję : Budujemy zestaw studyjno-plenerowy



Strony : [1] 2 3

Czacha
07-03-2011, 14:41
O oswietleniu mysle bardziej pod kątem plenerowym niz studyjnym, chociaz nie wykluczone ze bede wykorzystywal sprzet w pomieszczeniach, skoro juz bedzie ;)

Rodzaj zdjec - ludzie, ludzie, ludzie. Czasem cale postacie, czasem portret. Fotografafia plenerowa, produktowa (odziez) i tym podobne inne sesje (w tym rownież ślubne).



Wypunktowalem sobie, ze na poczatek potrzebuje:

1. Lampy
Odkrywcze ;) Rozawazam zakup tego co najpopularniejsze i za bardzo nie nadwyreza kieszeni, czyli zestaw Quantuum. Jako ze wyczytalem, iz 300Ws moga byc za slabe gdy slonko przyswieca, wiec pod uwage biore R+ Dual Power 600Ws (moze nie slusznie i lepiej sie skupic na tych slabszych?). Chociaz nie oczekuje przebicia slonca ta lampa.

O tym, że lampy mają byc dwie chyba nie ma co za bardzo dyskutowac. Co prawda do powstania zdjecia wystarczy jedno zrodlo swiatla, ale z czegos trzeba zrobic kontre, a nie zawsze zastane sie do tego nadaje. Czy jest sens budowac zestaw na 2x DP R+600Ws czy moze jako 2ga lampa wystarczy 300Ws? Pytam z praktycznego punktu widzenia.

Budowe zestawu na bazie systemowek chyba sobie daruje, bardziej przemawiaja do mnie lampy studyjne. Moze i spada nieco mobilnosc i wygoda, ale ma byc dobrze, a nie po lebkach .. o ile Quantuumami da sie dobrze ;) No i nie mowie ze nie da sie zrobic dobrych zdjec bylskajac Speedlite'ami ;)



2. Softbox
Temat modelowania światła jest cholernie szeroki. Nie jestem w stanie i nie chce na dzień dobry kupowac całego asortymentu sklepowego, więc musze cos wybrac na poczatek.

Moze glupie pytanie, ale czy w zestawie z lampa bede mial odpowiednie mocowanie? Zdaje sie ze zwie sie to typem 'bowensowskim'?

Myslałem o tym aby zaopatrzyc sie w jednego soft'a o rozmiarze 80x120cm i do tego octa 120cm. Nie wiem dlaczego, ale te rozmiary wydaja mi sie byc najbardziej uniwersalne i takie wyposrdokowane rozmiarem patrzac na oferty sklepow. Wydaje mi sie, ze kupowanie dwoch jednakowych softow mija sie raczej z celem, przynajmniej na poczatku - z czasem zaczne to wszystko ogarniac i wtedy bede mogl podjac decyzje czego mi jeszcze brakuje. A moze do całych sylwetek cos w rodzaju 30x160cm?Wiem na pewno, ze do soft'ów dorzuce grid'a.

Zastanawiam sie tez w ktorego producenta soft'ow uderzyc. Biorac pod uwage plenerowe zastosowanie oswietlenia fajnie by bylo aby dalo sie je w miare sprawnie rozkladac. Jak to wyglada w przypadku softbox'ow oferowanych przez Quantuum? A moze Fripers?



3. Beauty-dish
Podobno niezbędnik kazdego studia. W plenerze ta zasada rowniez obowiazuje? Ale nawet jesli nie, to słoneczko raczej znajdzie sie na moim wyposazeniu. Pytanie jedynie o rozmiar? 70-80cm?



4. Parasolki
Drogie nie sa, wiec moze od razu 2 srebrne + 2 białe? Nie mam pojecia ktora wersja bedzie bardziej uzyteczna. Pojawia sie rowniez pytanie czym ja przymocowac? Do systemówek polecany jest uchwyt z FunSports, ale cos mi sie nie wydaje aby dalo sie do tego przytwierdzic lampe studyjna ;) A moze Quantuum ma wbudowany uchwyt?



5. Statyw
Quantuumowy Air 260 wydaje sie zbierac pozytywne opinie i raczej wystarczy. Oczywiscie mam w pamieci dodatkowe obciazenie statywu w przypadku zdjec w plenerze co by nie bawic sie w puszczanie latawcow sprzetem studyjnym.



6. Wyzwalacz i odbiorniki
Yongnuo RF-602 vs Phottix Aster vs Pixel Knight TR-332

Ostatnia opcja najdrozsza, ale zdaje sie, ze synchronizuje krotkie czasy migawki. Bo raczej nie mam co liczyc na wyzwalanie lampy fotocela w plenerze ;)




Hmm.. to chyba wszystko na poczatek. Co pominalem, bez czego ciezko bedzie mi sie obejsc w czasie sesji?

Czacha
07-03-2011, 14:48
EDIT: Takie małe podsumowanie tego co da się wyczytać w tym wątku odnośnie zestawów plenerowych

Dodałem ceny niezbędnych rzeczy (statywy, soft 80x120 + grid, okta fripers 120 + grid, wyzwalacze chinskie) i wychodzi co następuje (ceny za 2 lampy):

1. zestaw QUANTUUM R+ Dual Power 600Ws - ok. 4100zł

W zestawie od producenta dostajemy jedynie lampy z zasilaniem, zatem dodatki należy dokupić samemu. Minusem jest czas działania na akumulatorach (do 100 błysków), wiec na pewno trzeba dokupić ze dwie sztuki zapasowe (nie uwzględnione w cenie). Plusem natomiast jest cena takiego zestawiku. Rozmiar lamp typowo studyjny.



2. zestaw QUANTUUM R+ 600 Digitall - ok 5500zł

Ten zestaw różni się od poprzedniego tym, że lampy nie posiadają opcji zasilania z dwóch źródeł, wiec trzeba do nich dokupić zasilacz plenerowy, najlepiej 2400W. Uwzględniłem więć cenę zasilacza za ok. 2tys zł + 300-400 zł na dodatkowa baterię. Z dwiema bateriami wystarcza na ok. 350-400 błysków (pełnej mocy) dwiema 600-tkami. Również we własnym zakresie należy dokupić niezbędne akcesoria (uwzględnione w cenie). Minus to olbrzymie rozmiary i waga. W plener konieczni tragarze.



3. zestaw FOMEI Panther - ok 5600zł

Pierwszy w zestawieniu kompaktowy zestaw do błyskania w plenerze. Na plus rozmiary lampek oraz zasilacza który jest w zestawie. Niestety na minus jest to, że przy dwóch lampach nie wyciągnie się z nich więcej niż 300Ws na każdą, co sprawia że w słoneczny dzień za dużo nie zwojujemy. Nie da się również wymieniać akumulatora w zasilaniu, zatem 150błysków i do ładowania. Owszem mozna dokupic dodatkowe zasilanie ale kosztuje ok 500EUR. W zestawie od producenta brak niezbędnych dodatków, wiec trzeba dokupić to samo w zestawie 1 (statywy, softy, wyzwalacze uwzględnione w cenie).




4. zestaw ELINCHROM BX-Ri 500 Set To Go - ok 6400zł

Dwie lampki 500Ws. Plusem a zarazem minusem tego zestawu jest jego markowość z ktorej wynika konieczność korzystania z drogiego osprzętu. Można pokusić się o przejsciówki dostępne na ebay'u i kombinować z rozwiazaniami bowensowskimi. W zestawie jest wyzwalacz Skyport, zaś lampy maja wbudowane odbiorniki. Są też statywy oraz softboxy (niewielkie, ok 60cm i nie mam pojęcia czy to te szybko rozkładalne?). Niezbędne jest dokupienie zasilacza plenerowego z dodatkową bateria, ale to już zostało uwzględnione w cenie. Minusy? Rozmiary...



5. zestaw FOMEI Travel Pack - ok 7200zł

W zestawie są dwie lampy 600Ws, zasilacz plenerowy, statywy oraz parasolki, ale dodałem do ceny softboksa 80x120 z gridem oraz okte, wyzwalacze i dodatkową baterię aby mieć 350-400 błysków w plenerze. Wyglada nieźle, ale znowu potrzebujemy tragarzy..



6. zestaw ELINCHROM Ranger Quadra - ok 8200zł

Najbardziej kompaktowy zestaw studyjno-plenerowy. Mocą nie zabija - 2x 400Ws, a przy dwóch lampach z jednego zasilacza moc dzielona jest na obie - 2gie zrodlo blyska jedynie z moca 33% zas pierwsze 66%. Trzeba też kombinować z przejsciówkami na bowensa, chyba że ktoś ma ochote na softobksy po tysiaku i więcej ;) Z reszta nawet do podpiecia elinchromowskich modyfikatorow potrzebujemy adaptera za ok. 250zl. Na plus wbudowane odbiorniki Skyport. Dodatkowa bateria 450zł. Idealne gabaryty plenerowe...





Najbardziej poręczny jest zestaw nr 6 oraz 3, ale jako że przy 2 głowicach moc jest dość mocno ograniczana chyba nie są tak bardzo plenerowe jak by się wydawało ;) Ogladajac zdjecia na necie ludziom udaje sie przebic slonce, ale najczesciej lampy stosowane sa jako swiatlo wypelniajace lub pracują nimi w cieniu.

Pozostałe zestawy to kobyłki, zwłaszcza te do których trzeba targać zasilacz 2400W. Najbardziej po środku wydaje się być Quantuum ze swoimi DualPowerami ... no i cenowo wypada najatrakcyjnie. Dlatego w plener albo Quantuum albo Ranger Quadra.. ;)

sylwek2k
07-03-2011, 14:57
2. Softbox
Temat modelowania światła jest cholernie szeroki. Nie jestem w stanie i nie chce na dzień dobry kupowac całego asortymentu sklepowego, więc musze cos wybrac na poczatek.

Moze glupie pytanie, ale czy w zestawie z lampa bede mial odpowiednie mocowanie? Zdaje sie ze zwie sie to typem 'bowensowskim'?

Myslałem o tym aby zaopatrzyc sie w jednego soft'a o rozmiarze 80x120cm i do tego octa 120cm. Nie wiem dlaczego, ale te rozmiary wydaja mi sie byc najbardziej uniwersalne i takie wyposrdokowane rozmiarem patrzac na oferty sklepow. Wydaje mi sie, ze kupowanie dwoch jednakowych softow mija sie raczej z celem, przynajmniej na poczatku - z czasem zaczne to wszystko ogarniac i wtedy bede mogl podjac decyzje czego mi jeszcze brakuje. A moze do całych sylwetek cos w rodzaju 30x160cm?Wiem na pewno, ze do soft'ów dorzuce grid'a.

Zastanawiam sie tez w ktorego producenta soft'ow uderzyc. Biorac pod uwage plenerowe zastosowanie oswietlenia fajnie by bylo aby dalo sie je w miare sprawnie rozkladac. Jak to wyglada w przypadku softbox'ow oferowanych przez Quantuum? A moze Fripers?


Sa okty rozkladane podobnie jak parasolki - i proponuje Ci w nie zainwestowac pieniadze, zamiast w zwykle wersje. Inaczej szlag Cie trafi, jak za kazdym razem bedziesz musial skladac i rozkladac softboxa/okte :)

marekb
07-03-2011, 15:01
okty rozkładane w 4sekundy, też planuję przebudowę lecz ten zestaw quantum to kich ponoć lampa ładuje sie 5-5,5s, nie ma na to czasu.

Czacha
07-03-2011, 15:02
Mówiąc o rozkładanych oktach zapewne macie na myśli produkty Fripers (http://fripers.pl/product_info.php/info/p822_Softbox-osmiokat-120-cm-moc--Bowens---szybki-montaz-FreePower.html).

Ale z tym czasem ładowania to mnie troche zmartwiłeś Marku .. rozumiem ze to czas ladowania dla pełnej mocy? Jest jakas alternatywa w podobnym przedziale cenowym?

marekb
07-03-2011, 15:09
nadajniki i odbiorniki: ludzie się pixeli wyzbywają. Jakos nie mogę się przekonać do pocketów i ich ograniczeń i jakoś wole manual i 1/200 synchro na skajach ( od 3 lat i 100% pewności gdy naładowane nawet przy 150m). a i krótkie czasy mi nie potrzebne i na otwarte szkło są proste sposoby.

fotowesolowski
07-03-2011, 15:34
zwykłe phottixy odbiorniki moge ci sprzedaz w ilsoc 3 szt za jakies psie pieniadze, zguniłem nadajni, a i kupiłem pockety

szuler
07-03-2011, 15:57
mam tą oktę tylko 150cm rozkładanie i składanie jest rewelacyjne
trwałość - prawdopodobnie jak parasolka, ta sama budowa
u mnie jak na razie bez oznak zużycia

marekb
07-03-2011, 16:10
parasolek zniszczyłem już chyba 6, głównie przez ich upadanie od wiatru i raz od wyłamania drutów przez wiatr w Holandii. Koszt jednostkowy jednak mały kilkadziesiąt zł więc wyrzucasz i kupujesz nowe okta trochę, trochę droższa i tu bez asystenta się nie obędzie, no i też cięższa więc samemu sobie jej jedną ręką na patyku nie potrzymam:(.

Sławek
07-03-2011, 16:25
Za z kolei mam z oktą inny zgryz. Mianowicie nie znoszę tego mętnego bliku w oczach jaki daje duża okta. Przy softboxie bliki w oczach są ostre i poprostu ładne jak by się światło z okien w oczach odbiło z a okty mętne plamy jak u ślepca.

marekb
07-03-2011, 17:25
to zależy jak świecisz.

aligator16
07-03-2011, 17:27
O oswietleniu mysle bardziej pod kątem plenerowym niz studyjnym, chociaz nie wykluczone ze bede wykorzystywal sprzet w pomieszczeniach, skoro juz bedzie ;)

Rodzaj zdjec - ludzie, ludzie, ludzie. Czasem cale postacie, czasem portret. Fotografafia plenerowo-słitaśno-ślubna, produktowa (odziez) i tym podobne.


1. Dla mnie w plener to pasuje 1000Ws, jeżeli chcesz zdjęcia w pełnym słońcu z dominacją światła błyskowego to 600Ws będzie mało.

A druga lampa może być jakaś reporterówka, ale to zależy jeszcze co i jak.

2. Nie wypowiadam się, trzeba samemu spróbować co bardziej pasi ;)

3. Beuty to podstawa, przynajmniej dla mnie ;) 70cm jest ok, czasami jednak przydaje się coś mniejszego ok 35-40cm

4. Parasolki - jak ktoś lubi :) Quantuum ma uchwyt, wszystkie (chyba?) studyjniaki mają.

5. Air 260 nie polecam, u mnie w studio nie zdaje egzaminu (teraz praktycznie nie chce sam schodzić w dół) . Planuje kupić takie:
http://www.funsports.pl/p,pl,786,statyw+stalowy+420cm+trzpien+16mm+profesi onalny.html

6. W sumie co wolisz, ja mam opcję Yongnuo RF-602 + filtr ndx8 dla małej głębi ostrości ;)

Mam nadzieję że trochę pomogłem ;)

marekb
07-03-2011, 17:40
ten statyw waży ok 6kg. Z jednej strony fajnie bo stabilny, z drugiej jak asystentka nie asystent i do tego dołożysz jej lamkpę studyjną i do tego generator taki co się nadaje to 5.5kg i okta lub parasol, to lipa PANIE... Sam głośno myśle co zmienić i chyba zostanie po staremu- systemówki i tyle:(.No... i plecak będę musiał samemu ;). To ma być szybko i mobilnie... a, myślałem że usprawnię. Czacha pomyśl czy nie lepiej systemówkami?? i nie ma przecież konieczności robienia w pełnym słońcu na równiku, chyba że masz takie zlecenia...??:D przyznaj się:)

Sławek
07-03-2011, 17:59
to zależy jak świecisz.
Jak bym nie świecił . Jeśli tylko okta odbije się w oczach , to blik przypomina jakąś zaćmę ! A żeby się w oczach nie odbiła to by musiała robić za kontrę. To jeszcze bardziej bez sensu. Kiedyś miałem okazję popracować wielkimi lampami parabolicznymi. Nie pamiętam jak się nzaywały jakoś ...brom. Ale było super. I światło i bliki. Ja swojej okty używam tylko do wypełnienia albo tam gdzie oczy stanowią niewielką część zdjęcia, to wtedy nie widać. No i do produktów.

aligator16
07-03-2011, 18:51
marekb, wiesz ja już wolę się nadzwigać i mieć dobrze niż na szybko i łatwo a później narzekać ;)

Sławek, chodzi o broncolor pewnie? ;] Ale takie parasole sferyczne (pewnie o to chodzi) kosztują parę ładnych tysi niestety;)

Dla ciebie oko z oktą 180cm - dla mnie jest ok

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img148.imageshack.us/img148/569/mg8750r.jpg)

Sławek
07-03-2011, 19:01
Broncolor !!! zgadza się. one powodują że światło idzie kierunkowo.
Oświetlenie miodzio !!!
A to na szybko syna tak skrzywdziłem:lol: moją oktą 150.
Celowo tak umieściłem bliki żeby było wiadomo o czym mówię.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
http://zapodaj.net/c4448519efa8.jpg.html

Czacha
07-03-2011, 19:28
1. Dla mnie w plener to pasuje 1000Ws, jeżeli chcesz zdjęcia w pełnym słońcu z dominacją światła błyskowego to 600Ws będzie mało.
Az takiej lampy nie kupie, bo musial bym wydac 2gie tyle na zasilanie.



A druga lampa może być jakaś reporterówka, ale to zależy jeszcze co i jak.
No wlasnie moze to jest rozsadne wyjscie - jako glowna lampa studyjna, a kontra systemowka? Do jakiej lampy studyjnej mozna porownac moc 580tki?


3. Beuty to podstawa, przynajmniej dla mnie ;) 70cm jest ok, czasami jednak przydaje się coś mniejszego ok 35-40cm
2-ch dishow na pewno na poczatku nie kupie. Twoim zdaniem lepiej zaczac od 70 czy 40?



6. W sumie co wolisz, ja mam opcję Yongnuo RF-602 + filtr ndx8 dla małej głębi ostrości ;)
A jak radzi sobie AF w pracy z takim filtrem?




Czacha pomyśl czy nie lepiej systemówkami?? i nie ma przecież konieczności robienia w pełnym słońcu na równiku, chyba że masz takie zlecenia...??:D przyznaj się:)
Przyznaje sie, jeszcze nie rownik :mrgreen: W poludnie tez zdjec nie robie, bo na sesje umawiam sie na godziny popoludniowe, lub po prostu foce w cieniu, a do doswietlania uzywam blendy.

Cena systemowki jest wyzsza niz Quantum R+ Dual 600Ws z akumulatorem, statywem i softboxem, a gdzie nie czytam ta 2ga opcja daje slabsze mozliwosci. Tylko nie wiem co to oznacza ze ma salbsze mozliwosci? ;)

Gdybym mial budowac zestaw do strobingu to chyba oparl bym go na tych chinskich Yongnuo Speedlite YN460.

aligator16
07-03-2011, 19:35
Disha bym brał chyba 40cm + plaster, a później 70, ale to tylko moje zdanie ;) Z filterm nd w dzień jest ok, zależy jakie masz body, jak seria 1D to jest gitez, gorzej jak coś pokroju czasami mułowatego 5D i do tego jak fotografujesz w cieniu;]
Pixele są ok, ale jak planujesz korzystać z 2 lamp w hss to na dzień dobry musisz kupić dodatkowy odbiornik, plus jest taki że na 100% wiesz że nie pogorszy ci jakości zdjęcia (słaby filtr nd może i to bardzo)

Przemek_PC
07-03-2011, 20:12
200Ws często porównywane jest do LP40. 580 ustawiona na 35mm daje coś w okolicach LP36. Z drugiej strony Micles korzysta z 580-tek w plenerze i daje radę. BTW mam softbox składany w parasolkę i jestem póki co bardzo zadowolony. Wydaje się być solidną konstrukcją.

marekb
07-03-2011, 20:32
marekb, wiesz ja już wolę się nadzwigać i mieć dobrze niż na szybko i łatwo a później narzekać ;)


mówisz o plenerze ślubnym??
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


A to na szybko syna tak skrzywdziłem:lol: moją oktą 150.
Celowo tak umieściłem bliki żeby było wiadomo o czym mówię.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
http://zapodaj.net/c4448519efa8.jpg.htmlbo tu centralnie w twarz i oczy w okte patrzą, dlatego pisałem: zależy jak świecisz, aligator ci zresztą pokazał

Czacha
07-03-2011, 20:36
Wiadomo ze przy slubnym plenerze nie za bardzo jest czas na ta cala otoczke z rozstawianiem sie, ale jak juz wspomnialem w pierwszym poscie nie tylko o sluby chodzi.

marekb
07-03-2011, 20:42
Wiadomo ze przy slubnym plenerze nie za bardzo jest czas na ta cala otoczke z rozstawianiem sie, ale jak juz wspomnialem w pierwszym poscie nie tylko o sluby chodzi.acha, to już jasne:)

Czacha
07-03-2011, 20:53
A mi wcale nie jest jaśniej ;) Bylem w sumie zdecydowany na te Quantuuny, ale zabiles mnie czasem ladowania ;)

Sławek
07-03-2011, 21:23
bo tu centralnie w twarz i oczy w okte patrzą, dlatego pisałem: zależy jak świecisz, aligator ci zresztą pokazał
Może patrzeć sobie w bok i tyle że te rozmyte plamy będą z boku ! Tu nie o miejsce ich chodzi a o to że one nie mają wyraźnych brzegów ! Środek jest jasny a brzegi coraz ciemniejsze. Nieraz nie widać gdzie się blik kończy. Już kombinowałem z tymi wewnętrznymi "przekładkami" ale nic to nie zmienia. W oczach widać jasne plamy które na brzegach tracą kontur. Moja okta nadaję się jedynie do oświetlania garniturów i to na stojakach.

marekb
07-03-2011, 21:27
A mi wcale nie jest jaśniej ;) Bylem w sumie zdecydowany na te Quantuuny, ale zabiles mnie czasem ladowania ;)mnie też czasem brak światła i tez dalej myślę. Opcją są elinchromy ranger quadra tylko kwota, z drugiej strony jak wydac na kilka systemówek to nie wychodzi tak strasznie potwornie drogo. Myślę, nawet ze można je sobie sprawdzić w terenie, nalezałoby się tylko umówić?? Nie wiem jak współpraca ze skyportami ale powinna być, nie musiałbym w końcu odchodzić, podchodzić zmieniac tylko przez nadajnik;) no i cudów nie ma ale 400Ws to nie tak mało.

Czacha
07-03-2011, 22:10
Ceny dodatków do Elinchroma zabijają - softboxy od 900zl, zasilanie 4000zl ... ;)

marekb
07-03-2011, 22:43
quadra z jedną lampką z tego co pamietam ok 5k za komplet

Czacha
07-03-2011, 23:19
Przegladalem cennik pdf na 2011 rok - jest drogo jak na kwote ktora chce wydac na poczatku. 5k za jedna lampe to nie moj target ... tym bardziej ze bez softboxa, statywu itp. Gdy dorzucisz te elementy bedzie 7-8k ;)

Pawel_G
07-03-2011, 23:20
Można iść też w coś pomiędzy Quantuum a Elinchrom Ranger a więc Fomei Panther. Ciekawym rozwiązaniem jest również to http://www.viewfinderphotography.co.uk/products/Strobeam-EID-500-Dual-Power-500w-Studio%7B47%7DLocation-Flash-Complete-Kit.html
Zobaczcie jakie to ma czasy błysku.

Czacha
07-03-2011, 23:29
Tylko ze ten Fomei nie posiada regulacji mocy, na co mi taka lampa? Widze po zdjeciach ze jest jakies pokretlo na zasilaniu, ale jesli bede mial podlaczone dwie lampy to obie beda zmienialy sie jadnokowo - glupie rozwiazanie.

Canion
07-03-2011, 23:58
w quadra tez tak jest. jak dwie głowy podpięte pod generator to masz +/- na obie razem. fakt ze moc dzielona 1:2. Nic nie jest proste . eh.

Czacha
08-03-2011, 00:11
Czyli wychodzi na to ze Quantum R+ Dual Power jest lepszym rozwiazaniem, bo kazda z lamp reguluje sie oddzielnie ;)

Canion
08-03-2011, 01:01
no nie bardzo. lepszym rozwiazaniem jest 2x quadra i podpięte po jednej głowie do kazdej. Tyle że zaczyna sie robić abstrakcyjnie cenowo. No ale takiego sprzetu nie kupuje sie dla zabawy tylko ma na siebie zarabiać.
PLUSY:
1.
Pamietajmy że generatory quadry mają już wbudowane radiówki, czyli odpada z systemu jedno słabe ogniwo,
2. Z głowicami A bardzo krótki błysk
3. jesli ktoś lubi nocne błyskanie to pomocą są piloty LED które likwidują problem z AF . chwała temu kto to wdrożył w tym systemie
4. no i regulacja siły błysku z nadajnika. Dla mnie mega wygodne.
5. same lampki są super małe. mieszczą sie do kieszeni ;)
6. mozna używać bez przejściówek softboxów lastolite. a są to w plener najbardziej wygodne softy na świecie. składa sie i rozskłada w 1 s.
7. ultrakrótki czas ładowania aku.z sieci 90 minut do pełnego, 30 minut do 80%/ .konkurencja nawet nie zbliża sie do tego rezultatu
8. wbudowana inteligentna fotocela. Jesli ktoś lubi/musi łączyćTTL ze studyjnymi to quadra potrafi pominąć przedbłyski systemowych i błysnie wtedy kiedy trzeba. sensu w tym za wiele nie ma ale czasem może sie przydać,
9 sterowanie całością systemu elinchroma z iphona/ipada. Jedni potrzebują inni nie, ale fajnie że jest. Mozliwość upgrade firmware poprzez usb- może sie kiedyś przydąć.


MINUSY QUADRY:
1. Debilne menu. bez instrukcji nie ma co podchodzić. jakieś kody do każdej funkcji jak z zeszłego stulecia. w sprzęcie za taką kasę - wstyd. Pewnie w quadra 3 doczekamy sie normalnego wyświetlacza z czytelnym menu
2. Konieczność dokupienia przejściówki do standardowego bagnetu elinchroma jesli ktoś chcialby korzystać
3. drogie kable zasilające. strata mocy na dłuższych niż 3 m.
4. Mega problem z zakupem w PL. Popyt w stanach wielokrotnie przewyższa możliwości produkcyjne elinchroma. Natomiast sytuacja nie jest beznadziejna/ mozna kupić u holenderskiego dystrybutora. ceny takie same jak w PL. Wysyła do Polski.
5. Całość sprawia wrażenie dosć delikatnego urzadzenia. ale może to tylko takie pierwsze wrażenie po testach i w użytkowaniu wyjdzie że nie ma sie czego bać.
6. Cena powala, ale jest jeden plus - niedrogie palniki w stosunku do całości.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
oczywiście nie mozna edytować wiec jeszcze jeden plus. Quadra posiada wszelkie certyfikaty niezbedne do transportu lotniczego. po wyjęciu bezpieczników mozna przewozić w bagażu podręcznym.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
jest ciekawy materiał filmowy na temat quadry pt "Kelby Training - Joe McNally - Shooting with the Elinchrom Quadra System" Dla zainteresowanych kupnem quadry obowiązkowo do obejrzenia

Czacha
08-03-2011, 01:29
Wiem ze zapewne masz racje, ale dochodzi jeszcze jeden minus - ich cena wraz z niezbednymi dodatkami przewyzsza znacznie moj budzet. Na chwile obecna lampy beda sluzyly do nauki, a nie do krojenia grubej kasiory. Chce sie nauczyc uzywac lamp, zobaczyc z czym sie to je i byc moze dopiero wtedy gdy zaczna na siebie zarabiac bede mogl myslec o profesjonalnych rozwiazaniach.

Canion
08-03-2011, 01:35
ależ ja do niczego nie namawiam.. Dzielę sie tym co o quadra wiem. Może komuś sie przyda.

sam do tej pory używałem bowensów z travel packami które okazały sie....za duże i za ciezkie ;( w studiu sprawdzają sie bowensy super , są nie do zarżnięcia, ale w plener to już wiele kg dzwigania.Dla mnie zbyt wiele. Zestaw quadry mieści sie do plecaka foto razem z aparatem i szkłem. co wązne.widać ze elinchrom quadre mocno rozwija i pojawiają sie kolejne elementy systemu. czekam na jakiś sprytny beauty dish do quadry

marekb
08-03-2011, 07:03
Dzięki canion za te opinie. Ciekawi mnie co największego mógłbym na nią założyć, by dawało efekt a nie świeciło tylko środkiem. Zależy mi by czasem moc rozproszyć światło tak by"objąć"nim całą postać.

Canion
08-03-2011, 08:39
Marku. jak przejrzysz materiały wideo które wyżej cytowałem to w sumie najczęściej używają tej elinchromowej okty 100cm. to fajna rzecz. płaska , w zgrabnym pokrowcu. druty siedzą tam na stałe i tylko sie wpina. osobiście uważam że tej okty100 powinno styknąć do wiekszości zastosowań. sam wolę świecić beauty dishem wiec w tym kierunku bede podążał. Poki co niestety jest tak że trzeba dokupować te przejściówka pod standard elinek. i tu już nawet nie o cenę chodzi tylko o to że to kolejny grat do zgubienia/pilnowania.

http://www.youtube.com/watch?v=WEthTdJV6Vw

obejrzyj to. ale temu podobnych backstage z quadrą jest cała masa w necie.

Osobiście dla mnie plusami który przeważył w stonę zakupu była kompaktowość, sterowanie z poziomu nadajnika i pilot LED . Lubie czasem wieczorkiem posesjować a z systemówkami to uciążliwe i niewygodne. niestety tak już jest żę za te wydawałoby sie drobiazgi trzeba zapłacić 3x tyle co za quantumy. ale jeśłi moja produktywośćdzieki temu wzrośnie chociaż o 30% to i tak warto. Bo teraz jest tak, że jak widzę tę tonę sprzetu do taszczenia /a studyjne wraz z osprzetem to już nie żarty/ to bywa że mija cały power do zrobienia sesji. licze żę quadra rozwiąże ten problem
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
i jeszcze bo zapomniałem odpowiedzięc na Twoje pytanie

Nie wiem czy przyglądałeś sie główkom quadry. tam palnik jest całkowicie na wierzchu wiec świetnie rozświetla każdy założony modyfikator. Nie ma możliwości żeby rozświetlił tylko środek

Adso
08-03-2011, 08:43
ja znalazłem swego czasu coś takiego:

http://www.technikdirekt.de/main/de/foto/blitzgeraete-zubehoer/studioblitzanlagen/400400/-/article-elinchrom-d-lite-4-it-to-go-set.html?

do tego dokupić jakieś ustrojstwo zasilające np.

http://www.funsports.pl/p,pl,757,zasilacz+plenerowy++1200ws.html

i za około 4k mozna iść w plener

Canion
08-03-2011, 08:53
tyle że to już nie jest kompaktowe wszystko. pewnie ze 20 kg całość z zasilaniem . Nijak tego nie zabierzesz w plener MP na Santorini. tzn zabierzesz ale taszczyć to .... to nie bedzie pikuś. quadra 3.5 kg ;)))))
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
u mnie przy próbach kompaktowości ;) po spakowaniu wyglądało to podobnie jak na tym blogu

http://blog.schenholm.com/#post43
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
tu fajne porównanie z systemówkami jest


http://www.lumilon.com/blog/?p=2806

Adso
08-03-2011, 09:08
zestaw bez zasilacza około 5 kg zasilacz chyba też okołotego więc razem około10kg... lampy wraz z osprzetem mieszczą się w sztywnej torbie , która jest w zestawie, z zasilaczem gorzej. Nie jest to zapewne tak poręcze jak to co pokazałeś, ale nie podałeś ceny...chyba ze ją przeoczyłem?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
aaaa... sprawdałem ceny softboxów lastolite.... kosmos jesli chodzi o softy....mega wygodne i mega drogie:)

Czacha
08-03-2011, 09:12
No niestety, Elinchrom zostaje zdyskwalifikowany ze wzgledu na nie trzymanie standardow bowensowskich i chore ceny osprzetu. Widzialem gdzies na forum watek o Elinchromach, tam mozna ciagnac temat ;)

A gdyby pominac koszt zasilania, to co ciekawego mozna wyrwac do 3tys .. oprocz Elinchroma ;) Bo tak sie rozgladam i wszedzie za ta cene sa lampki 200Ws .. troche malo.

marekb
08-03-2011, 09:26
Czacha,
tobie -domyślam się - chodzi o bardziej uniewrsalny zestaw czyli plener ślubny, plener nieślubny, studio. cięższy aczkolwiek bardziej uniwersalny generatorek o łacznej masie z aku 5,6 kg i na upartego można asystentowi na plecy dorzucić. Jako, że ja szukam jednej lampy ( resztę dopełnią systemówki ) to całkiem serio rozważam taką opcję. Do tego lampka normalna studyjna nie jakiś dualpower. Zastanawiam się tylko co na to producent np Elinchrom w razie reklamacji ??

Adso
08-03-2011, 09:28
wychodzi na to ze pozostaje Quantuum... ale 2x 600W + statywy + softboxy i jakies inne duperelr to juz 4k
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
EL-Serwis mgr.inż. Krzysztof Gołębiowski
Postępu 19
02-676 Warszawa
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
serwis Elinchroma

Canion
08-03-2011, 09:55
No niestety, Elinchrom zostaje zdyskwalifikowany ze wzgledu na nie trzymanie standardow bowensowskich i chore ceny osprzetu.



a niby dlaczego elinchrom ma wspierac bagnet konkurencji. :?: nie ma tak łatwo.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

a niby dlaczego elinchrom ma wspierac bagnet konkurencji. :?: nie ma tak łatwo.

cena za set z dwoma głowicami A + drugi aku + torba+ nadajnik /odbornik jest wbudowany w gen/ + dwa modyfikatory z dyfuzorami = 1499 euro netto
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
co do tanszych alternatyw zestawowych to pewnie warto rozważyć

http://www.quantuum.pl/detal.php?id=2065&lang=pl&curr=PLN

zaleta to wymienne aku. Jeden siada, bierzesz z torby zapasowy i lecisz dalej z robotą
+ dowolna studyjna

Adso
08-03-2011, 10:29
no i na inwerter wydaje 2400zł...bedzie go musiał nieźle rozgrzać żeby robił za lampę:) bo z 3k niewiele na jakąś lampę mu zostanie.

Koledzy, jesli ktos pisze, ze chce wydac 3k to może uda się jeszcze dołozyć ze 300zeta, ale nie drugie 3k... nie bujajmy w obłokach, w tej cenie uda się z Quantuumem albo Powerluxem i nie ma sensu szukać w Elinchromach, Bowensach czy Prolitach.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
nawet czeskie Fomei jest za drogie

Canion
08-03-2011, 10:35
no to 1x600 Ws duelpower quantuuma i tyle. Innej możliwości brak. Pamiętaj tylko że ten dual power to 150 błysków i tyle. to może być trochę mało na plener.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

no to 1x600 Ws duelpower quantuuma i tyle. Innej możliwości brak. Pamiętaj tylko że ten dual power to 150 błysków i tyle. to może być trochę mało na plener.

chocia zaraz. Ten zasilacz 2400 + któraś z ich lamp to mieścisz sie w 3K. za rabat w quantumie dokupisz statyw air . przyjdzie dołożyć do softboxa ale one nie są jakos bardzo drogie. Mysłe że to zgrabne i rozwojowe rozwiązanie

Czacha
08-03-2011, 10:55
Na 2 lampy bez zasilania jestem w stanie wydac do 3tys ... ale na pewno nie na Elinchromy gdzie na softboxy bede musial wydac 2gie tyle. Te zasilacze 1200 lub 2400 jestem w stanie przelknac. Ale patrzac na rynek lamp chyba za bardzo nie mam wyjscia i musze kupic Quantuumy, bo w tej cenie nie ma alternatyw do blyskania w plenerze. Tylko po co wydawac 2tys na zasilanie do Quantuuma skoro za ta kase moge miec 6 baterii zamiennych ich wlasnej marki?

Problemem jest to, ze maja to byc lampy plenerowe i studyjne. Gdyby byly tylko studyjne to kupil bym w tej cenie 300tki i nie zawracal bym se glowy. Ale niestety.. ma byc w miare uniwersalnie.

Canion
08-03-2011, 10:57
czyli ten zasilacz (http://www.quantuum.pl/detal.php?id=...ng=pl&curr=PLN)+ lampy quantuuma. taniej , zachowując rozsądną jakość, sie nie da.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
http://www.quantuum.pl/detal.php?id=...ng=pl&curr=PLN

Czacha
08-03-2011, 11:00
Canion, cos nie tak z tym wklejeniem linka Ci poszlo ;) Lampy beda chyba jednak te Quantuum R+ Dual Power 600Ws (http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1583&lang=pl&curr=PLN) .. i chyba beda to dwie sztuki.

Przeraza mnie natomiast czas ladowania 5s o ktorym wspomnial Marek. Jakis kosmos. Czy na zasilaniu z gniazdka tez tak laduja?

Adso
08-03-2011, 11:08
z gniazdka 1.5 sek. z zasilacza 5.5 sek....
battery Pack kostuje 300zł więz za 1200 masz 4 szt co daje z tymi na wyposażeniu lampy jakieś 450 byłsków... mało?

Czacha
08-03-2011, 11:14
A orientujesz sie moze jaki jest czas ladowania z tego zasilacza 1200?

Adso
08-03-2011, 11:41
od 1,5 do 2 sekund. Zasilacze plenerowe dają prąd zmienny wiec podobnie jak z gniazdka. Nie wiem tylko czy czas nie wydłuza sie wraz z rozładowywaniem się baterii.

marekb
08-03-2011, 12:22
w sumie przy 450 błyskania i 5.5 s tracisz tylko ok 41 minut wiec nie jest tak źle, tu chodzi jednak (w dynamiczniejszych ślubniakach o moment gdzie coś zaczyna grać a ty ładujesz baterie, jest sekunda w której powinieneś nacisnać na spust a tu lipa bo jeszcze trza 4 s poczekać). Te 5,5s to jednak przy pełnej mocy więc nie będzie tak źle bo często bedziesz z wiele mniejszej korzystał i czas sie skróci. Poza tym wszystko zależy od twojego sposobu pracy. Jeśli ustawiasz i stoją nieruchomo nie ma problemu, jeśli dajesz pewną swobodę to już gorzej. Ja jeszcze dumam czy nie zostawić tak jak u mnie przez 3 lata było i nie kombinować jak krowa na granicy;). Ciężki sprzęt to przy zmianie miejscówek lekko mówiąc udręka i może nie tylko mnie ale i pozującym się szybko znudzić

iREM
08-03-2011, 12:30
Canion, cos nie tak z tym wklejeniem linka Ci poszlo ;) Lampy beda chyba jednak te Quantuum R+ Dual Power 600Ws (http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1583&lang=pl&curr=PLN) .. i chyba beda to dwie sztuki.
Przeraza mnie natomiast czas ladowania 5s o ktorym wspomnial Marek. Jakis kosmos. Czy na zasilaniu z gniazdka tez tak laduja?

A 150W na pilocie? Nie sądzicie że to mało (nie mówię o plenerze, bo one na aku to zdaje się nie działają) ale czy te 150 w ogóle coś daje?

Czacha
08-03-2011, 12:33
Plenery robie raczej podpatrywane a pare puszczam w samopas ;) Wiem ze z lampami juz tak sie nie da. Ale przeciez nie bede robil wszystkich zdjec z lampami. Do tego dochodza inne zdjecia niz slubne, gdzie mozna sobie pozwolic na zaaranzowanie planu i wtedy mobilnosc przestaje miec tak duze znaczenie.

Wiem ze ciezko jest pogodzic pewne rzeczy, a niektorych nie da sie przeskoczyc jak nie z powodu kasy to z powodu technicznych ograniczen. Nie chce na starcie wydawac nie wiadomo ile pieniedzy na lampy, bo moze sie okaze ze nie bede z nich tak czesto korzystal jak mi sie wydawalo pierwotnie. Ale jak niechcacy stane sie slawny i za sesje bede bral 8tys euro to wtedy zainwestuje Elinchromy albo i cos lepszego ;)

marekb
08-03-2011, 15:49
jeszcze krótko, chyba są adaptery elinchrom/bowens..?

marszull
08-03-2011, 15:53
z tego co pamietam to fomei i elfo ma takie adaptery
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
czy nawet nie adaptery tylko mozesz dopasowac mocowanie
jak kupowalem softa fomei, to musialem tez kupic mocowanie bowens do niego
ale chyba mozna by wybrac mocowanie elinchrom
trzeba by napisac do medikonu

Piasek1989
08-03-2011, 16:17
http://www.lukaszpiech.pl/2010/06/noce-i-dnie/

tutaj jest zestaw który będzie ci odpowiadać. Wsadzić to w walizkę na kółeczkach i nie widzę problemów nawet niech warzy 15-20kg.
Ja osobiście skłaniam się z tym co Łukasz opisał w blogu. Qadra może i fajna lekka silne markowe i o stałym WB ale ciężko dostępne, serwis tak samo do tego wszystko jest dedykowane tylko pod te lampy. Oczywiście jak by się było PRO i kosiło za sesje ładną kase to jak najbardziej ale jak ro ma być do nauki i ewentualnie do małych zleceń to taki zestaw jak w linku moim zdaniem wystarcza.

iREM
08-03-2011, 16:25
http://www.lukaszpiech.pl/2010/06/noce-i-dnie/

tutaj jest zestaw który będzie ci odpowiadać. Wsadzić to w walizkę na kółeczkach i nie widzę problemów nawet niech warzy 15-20kg.
Ja osobiście skłaniam się z tym co Łukasz opisał w blogu. Qadra może i fajna lekka silne markowe i o stałym WB ale ciężko dostępne, serwis tak samo do tego wszystko jest dedykowane tylko pod te lampy. Oczywiście jak by się było PRO i kosiło za sesje ładną kase to jak najbardziej ale jak ro ma być do nauki i ewentualnie do małych zleceń to taki zestaw jak w linku moim zdaniem wystarcza.

A zasilanie w plenerze?

marekb
08-03-2011, 17:16
http://www.lukaszpiech.pl/2010/06/noce-i-dnie/

tutaj jest zestaw który będzie ci odpowiadać. Wsadzić to w walizkę na kółeczkach i nie widzę problemów nawet niech warzy 15-20kg.
Ja osobiście skłaniam się z tym co Łukasz opisał w blogu. Qadra może i fajna lekka silne markowe i o stałym WB ale ciężko dostępne, serwis tak samo do tego wszystko jest dedykowane tylko pod te lampy. Oczywiście jak by się było PRO i kosiło za sesje ładną kase to jak najbardziej ale jak ro ma być do nauki i ewentualnie do małych zleceń to taki zestaw jak w linku moim zdaniem wystarcza.
A co to za lampy? Powerluxy?

marszull
08-03-2011, 18:47
Te akurat to ex-400 z fripers, ale wygladaja prawie identycznie jak powerlux, zreszt apilot tez wyglada tak samo
Pewnie tez te same chinskie raczki te lampy skladaja ;)

Piasek1989
08-03-2011, 21:01
A zasilanie w plenerze?


http://www.funsports.pl/p,pl,759,dodatkowy+akumulator+do+powerlux+2400ws+x tse.html

w ładnej torbie a i do walizki z lampami można wsadzić i ciągnąć cały zestaw na kółeczkach
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

http://www.funsports.pl/p,pl,759,dodatkowy+akumulator+do+powerlux+2400ws+x tse.html

w ładnej torbie a i do walizki z lampami można wsadzić i ciągnąć cały zestaw na kółeczkach

http://www.funsports.pl/p,pl,758,zasilacz+plenerowy++powerlux+2400ws+xt+se .html

o to mi chodziło bardziej

marekb
08-03-2011, 21:05
http://www.funsports.pl/p,pl,758,zasilacz+plenerowy++powerlux+2400ws+xt+se .html

o to mi chodziło bardziej8,1kg:!::!::!:

aligator16
08-03-2011, 21:22
8,1kg:!::!::!:

pff ja to tego w tej chwili mam walizkę alu z dwoma aku do tego ustrojstwa żeby więcej błyskało - ok 15kg :D

Adso
08-03-2011, 21:29
no przecież to proste...uprząż w zęby, dyszel, wóz drabiniasty i hejaaaa:) jak tak dalej będziemy wymyślać to może od razu generator?... będzie pyrkał, ale przecież na zdjęciu nie słychać:)

Kolekcjoner
08-03-2011, 21:57
no przecież to proste...uprząż w zęby, dyszel, wóz drabiniasty i hejaaaa:) jak tak dalej będziemy wymyślać to może od razu generator?... będzie pyrkał, ale przecież na zdjęciu nie słychać:)

No ja sobie o tym pomyślałem czy nie taniej i prościej generator. Względnie jakaś przetwornica do samochodu do tego długi kabel. Jak widzę ceny tych zabawek to samo mi się to narzuca ale może się mylę :cool:.

Sławek
08-03-2011, 22:02
no przecież to proste...uprząż w zęby, dyszel, wóz drabiniasty i hejaaaa:) jak tak dalej będziemy wymyślać to może od razu generator?... będzie pyrkał, ale przecież na zdjęciu nie słychać:)
Tak już robiłem. Ale też musi być silny bo przy słabym bezpiecznik po każdym błysku wywalał i trzeba było każdą lampę osobno ładować . I to dopiero było pierdykanie się .

aligator16
08-03-2011, 22:25
No ja sobie o tym pomyślałem czy nie taniej i prościej generator. Względnie jakaś przetwornica do samochodu do tego długi kabel. Jak widzę ceny tych zabawek to samo mi się to narzuca ale może się mylę :cool:.

Przetwornica by musiała być bardzo dobra (droga) ;]
Generator ok, minusy hałas, mały i lekki też raczej nie jest, benzynę trzeba lać (a ta już pewnie niedługo po 6zł) no i w zamkniętym pomieszczeniu raczej tego nie będziesz używać ;]
To nie jest drogo, popatrz ile kosztują zestawy plenerowo profoto czy innych, nie chińskich firm ;)

Sławek
08-03-2011, 22:40
http://www.bakista.pl/index.php?c=1029&pr=5086&p=2

Sławek
08-03-2011, 23:07
No i kosztuje 2000zl i do tego jeszcze aku (jeżeli będzie w ogóle działało). Tronix mocowo ciągnie 2400Ws, ma już aku w sobie i też kosztuje 2 tys. Jakieś wnioski? ;)
Działa bo mieliśmy taki na jachcie. ale nie używaliśmy oczywiście do zdjęć. Są i tańsze i mniejsze ale mogą posłużyć jedynie dziewczyną do lokówek.

aligator16
08-03-2011, 23:14
Działa bo mieliśmy taki na jachcie. ale nie używaliśmy oczywiście do zdjęć. Są i tańsze i mniejsze ale mogą posłużyć jedynie dziewczyną do lokówek.

To do czego używaliście? Bo chodzi o to że lampa studyjna pobiera ogromną chwilową moc podczas ładowania i przez to przetwornica (o mniejszej mocy chwilowej) odbiera to jako zwarcie i wywala bezpiecznik.

marszull
08-03-2011, 23:35
http://www.bakista.pl/index.php?c=1029&pr=5086&p=2

nie ma sensu, bo za ta cene masz tronixa (moc 2400) ktory na pewno dziala z lampami, co nie przy wszystkich przetwornicach jest takie oczywiste


agregat benzynowy to fajna rzecz ale:
- nie za bardzo do zamknietych pomieszczen (choc zawsze mozna wystawic na zewnatrz i kabel dociagnac, ale wtedy lepiej postawic kogos do pilnowania ;) )
- powinien byc taki do obslugi elektroniki i
- w zwiazku z tym cena bardzo podobna do wczesniej wymienianych zasilaczy

Ale np. generatory hondy duzo nie waza i naprawde sa bardzo sprytne w obsludze, i co wazne jak mamy benzyne na zapas to mozemy chocby i 24 h blyskac w terenie ;)

Sławek
08-03-2011, 23:44
To do czego używaliście? Bo chodzi o to że lampa studyjna pobiera ogromną chwilową moc podczas ładowania i przez to przetwornica (o mniejszej mocy chwilowej) odbiera to jako zwarcie i wywala bezpiecznik.Sporo rzeczy chodziło z niego. Oczywiście nie wszystkie naraz. Ale np. lodóweczka chodziła cały czas bo druga na propan-butan nawaliła. Prawie każdy załogant miał coś do ładowania, ale to były pierdoły. Jeden laptop z mapami też z niego chodził.

Kolekcjoner
09-03-2011, 00:06
Ale np. generatory hondy duzo nie waza i naprawde sa bardzo sprytne w obsludze, i co wazne jak mamy benzyne na zapas to mozemy chocby i 24 h blyskac w terenie ;)

No te przetwornice rzeczywiście drogie macie rację, że to nie bardzo.
Co do agregatu to miałem na myśli właśnie coś takiego jak te małe Hondy. Wiadomo że ma to swoje wady ale w plenerze jako źródło zasilania rewelacja.

kasprzak
09-03-2011, 02:08
Mnie jeszcze interesuje jedna kwestia, czy konfrontował ktoś takiego Quatuum'a 600 w softboxie vs. 580EXII albo 2x580 w jednym softboxie?

marekb
09-03-2011, 06:01
Mnie jeszcze interesuje jedna kwestia, czy konfrontował ktoś takiego Quatuum'a 600 w softboxie vs. 580EXII albo 2x580 w jednym softboxie?

Tak, ja widziałem i uwierzcie że nawet 4 x 580 wyszło blado w stosunku do jednej studyjnej 500 Ws, co prawda nie quantum lecz powerlux. Też nie dokładnie taki test bo bez softu, ale mocowo systemowe słaboo

Czacha
09-03-2011, 08:35
Najwieksza roznica pomiedzy systemowkami w softobxie a lampami studyjnymi jest to w jaki sposob bylskaja. Nie wiem jak to przeliczac na watosekundy, ale ja to sobie tak wyobrazam, ze palnik lampy studyjnej swieci nie tylko do przodu, ale tez na srebrna powierzchnie bokow przez co softbox oswietlony jest rownomierniej i mocniej. Dla porownania taka 580'tka swieci mala powierzchnia i tylko w jednym kierunku. Ale to tylko moja teoria ;)

Jedna osoba podpowiedziala mi, ze lepiej wybrac zestaw 600Ws + 300Ws bo czasami skrecona na minimum 600tka jest wciaz za mocna. Szczerze mowiac nie pomyslalem o tym, ale jest to chyba bardzo cenna wskazowka ;)

Canion
09-03-2011, 08:37
580ex to ledwie 100ws. mało , a upierdliwość wyzwalania, zmiany akumulatorów , regulacji dyskwalifikuje jako narzędzie do pracy w zastępstwie studyjnej. Owszem, dla strobistów jak najbardziej. jak masz godzinkę na ustawianie światła i wnoszenie poprawek , a i gaszenie zastanego nie jest Twoim celem bo focisz wieczorem. w nocy , można sie w systemówki bawić na sesjach.

obecnie za te 1400 zł jest quantuum dual power lub niezłe zasilanie do dowolnej lampy za 2400 PLN wiec wszelkie kombinowanie z przetwornicami mija sie kompletnie z celem, bo wyjdzie jak zwykle w tego rodzaju działaniach ... czyli że kupować trzeba dwa razy

marekb
09-03-2011, 09:06
canion, do tego kupowanie quantuma dualp. również mija się z celem bo po pierwsze co jest do wszystkiego jest do niczego i ani plenerowa z niej superlampa ani studyjna- IMHO oczywiście:). Lepsze nieco droższe rozwiązanie , gdy ktoś w przyszłości chce się bawić w prawdziwe studio zakupić już konkretne lampki (niekoniecznie te najs ) i do tego zasilanie własnie za te 2400. To jest moje zdanie. W plenerze i tak z reguły stosuję z niezłym efektem jedną starą, już połamaną sb28 i czasem 580 i 430. Jaka jest zaleta owego generatorka za 2400. Jeśli potrzebuję zrobić solidną,stacjonarną sesję, biorę ze studia 3 studyjne i podpinam. Jeśli jadę na ślubną w słoneczne południe, biorę jedną najmocniejszą, jeśli to popołudnie lub wieczór odpowiednio słabszą- to oczywiście przyszłośc lecz mam nadzieję nie taka odległa;)

Canion
09-03-2011, 09:24
nie bardzo rozumiem w czym w studio ogranicza Cie dual power Q. ?
bagnet bowensa, lampki podobno nieżle sie sprawują. serwis tez daje radę. Do tego kup okty szybki montaż i lecisz z robotą. i w plenerze i na lokacji.
Powiedzmy sobie jasno. poruszamy sie tu w najniższej budżetowo półce. całe szczęście że konkurencja wymusiła na producentach że nawet ta najniższa połka daje radę.

Chcesz dobrze i na lata . kupujesz profoto czy rangera i masz problem z głowy . 1000ws, zamienne aku. Stabilność Paramterów. SPrzet nie do zdarcia. tyle że cena x 5 . ja wybrałem quadre bo jeśłi chodzi o błyskanie w plenerze spełnia 90% MOICH potrzeb. a przede wszystkim potrzebę kompaktowości oraz mozliwośći przewozu drogą lotniczą.
a owe 10 % których nie spełnia?. trudno. przeboleję. na te 10% zleceń poprostu wypożyczę rangera
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
aha. i również uważam nawiązując do tematu wątku , że najlepszym rozwiązaniem na dziś w tym budżecie jest ten nowy aku quantuuma za 2399 + do tego lampy / quantuum. powerlux czy inne to już niewielkie ma znaczenie bo i tak klepane to w jednej fabryce jest./ . w tym przedziale cenowym nic lepszego nie ma.

natomast wszelkie generatory spalinowe, przetwornice , zasilacze awaryjne, i akcje typu "Zrób to sam- zaoszczędzisz 400 zł" uważam za wymysly ludzi którzy w życiu nie pracowali na sesjach plenerowych i ich wiedza na ten temat pochodzi z filmików na youtube.

Czacha
09-03-2011, 09:41
No dobrze, ale o tym Quantuum Leadpower LP-750 pisza, ze wyzwoli ok. 380 blyskow z 600tki .. czyli przy dwoch lampach blyskow bedzie o polowe mniej, czyli ok 190. Zakladajac ze DC300 do lamp Dual Power pozwoli na zrobienie 100 zdjec jednej lampie to nijak nie widze oplacalnosci kupowania tego akku za 2400zl skoro DC300 kosztuja po 340zl za sztuke. Chyba ze ktos mi podpowie dlaczego warto zaplacic tyle kasy? Krotszy czas ladowania blysku?

Canion
09-03-2011, 09:53
Uniwersalność. podłączysz każdą lampę a nie tylko dualPowera.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
wada to ta że trzeba czasem ciągnąć długaśne przewody zasilające, podczas gdy powerpacki do duali spokojnie robią jako obciążniki do stytywów na których są zawieszone.

generalnie kwestia daleko indywidualna. samo z czasem wyjdzie podczas kolejnych sesji co akurat Tobie bardziej pasuje.

Czacha
09-03-2011, 10:06
Ale to niczego nie zmienia - z budzetem do 3tys na lampy i tak nic innego nie wychodzi jak Quantuum... a w przypadku tego producenta chyba jednak lepiej wziac Dual Power niz te zasilane wylacznie 220V? Czy sie myle?

Canion
09-03-2011, 10:14
pewnie bardziej wygodnie do rozstawiania w plenerze. nie musisz ciagnąć przewodów tylko każdą lampę masz podpiętą pod swój powerpack. Bierz duala 600Ws. + dodatkowy aku , bo te nowe mają możliwość wymiany. bedziesz miał w sumie 300 błysków na pełnej mocy. styknie
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
+ koniecznie softy, okty typu szybki montaż. mega wygodne

marekb
09-03-2011, 10:25
Uniwersalność. podłączysz każdą lampę a nie tylko dualPowera.
pytałeś co mi przeszkadza duapower i tu od razu sam odpowiedziałeś.Dodam tylko że niepotrzebne koszty. Po co kupować dualpower z aku, którego nie będę stosował ?? lampa o tej mocy bez aku kosztuje ok 850-1000zł a 350 zostaje mi na generatorek quantuma o którym wyżej obaj pisaliśmy:)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

pewnie bardziej wygodnie do rozstawiania w plenerze. nie musisz ciagnąć przewodów tylko każdą lampę masz podpiętą pod swój powerpack. Bierz duala 600Ws. + dodatkowy aku , bo te nowe mają możliwość wymiany. bedziesz miał w sumie 300 błysków na pełnej mocy. styknie
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
+ koniecznie softy, okty typu szybki montaż. mega wygodnew sumie dla czachy najlepszy wybór.

Canion
09-03-2011, 10:36
o to chyba temat wyczerpany.. w sumie to fajnie że obecnie za cene 1500 zł można mieć lampę 600Ws z zasilaniem plenerowym. zabawa w systemówki w tym momencie traci sens.

/choć nie przekreślam ich, bo sam czasem używam 500EX jako dodatkowych żródeł światła dla zarysowania np elementów tła gdzie tych 100W które dają zwykle do takiego rysunku wystarcza aż nadto/

marekb
09-03-2011, 10:41
wyczerpany. Jeszcze jedno przy q.dualpower nie masz pilota, a tutaj możesz włączyć.

Canion
09-03-2011, 10:59
Pewnie osoba która szuka zestawu plenerowego w cenie do 3tys jest w stanie z takich ekstra dodatków zrezygnowąć ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
fajne jest co innego. już nie trzeba budować jak sugeruje tytuł wątku. ;) klikasz, kupujesz , pracujesz. w sumie za male pieniądze.

lukeandro
09-03-2011, 11:11
Nie rozumiem waszej dyskusji. Kiedyś też miałem problem taki jakie lampy studyjne niskobudżetowe żeby w plener wziąć.
Wypadło na quantuum. Jestem bardzo zadowolony. Posiadam 300 W i 600 W dual power. Nie zawsze potrzebuje obie w teren zabierać. Ale mam za to dwa aku. Wypadają dość fajnie. Wy ten czas ładowania 5,5 sek to z instrukcji wzieliście ? Bo taki czas ładowania jest po-1 przy pełnej mocy, po-2 jak aku już jest bardziej rozładowany. Brakuje mocy w aku ? Podłącz aku pod zapalnicze w samochodzie ( na włączonym silniku) i masz jeszcze jakiś zapas.
Nie stać mnie aby ładować w lampy plenerowe po 8 klocków a na początek to mi wystarcza. Czas pokaże czy to będzie rentowne, czy nie. Ale na pewno Czacha strzelisz kilka dobrych sesji.
Tych quantuum`ow ci nie ubędzie a w przyszłości sam ocenisz czy potrzebujesz czegoś więcej. Quantuum`y zawsze możesz wykorzystać jako kontrę lub wypełnianie tła jak nabędziesz coś lepszego.
Dodatkowe atuty tej lampki to, regulacja mocy od 1/1 do 1/32 ( i ciul że beż pilota).
Masz już aku, mało ci 150 błysków na pełnej mocy w plenerze ? Zastanawiam się czy ty rzeczywiście to wykorzystasz w praktyce. Byś musiał naparzać w pełnym słońcu a 1x600 W to i tak trochę mało aby przebić słońce. Spróbuj i wtedy zobaczysz co i jak.
Większość porad jest wyssanych z instrukcji i każdy gdyba co by było gdyby.
Mi quantuumy w zupełności wystarczają.

Czacha
09-03-2011, 11:17
Cała sztuka polega na tym, aby nie przeinwestowac. Wszystkie inne opcje niz Quantuum oznaczaja wydanie nie 3 a 6tys zl. Ba, nawet zestaw oparty na Quantuumach z softami, statywami itp. przekracza deczko 4tys, a do opiero Elinchromy do ktorych cena okt zaczyna sie od tysiaka za sztuke. Na pewno te drozsze rozwiazania sa bardziej niezawodne, daja lepsza kontrole i powtarzalnosc efektow, ale ... kto mi za to wszystko zaplaci? :mrgreen: Do zdjec slubnych w plenerze wystarczy blenda, a czesto da rade i bez. Do produktow tez nie sa niezbedne i mozna sobie dac rade bez lamp. Wiec po co mi lampy? Zeby sie rozwijac i wejsc na poziom wyzej ... a czy bedzie to rowniez cenowy poziom wyzej to sie okaze za jakis tam czas, gdy juz naucze sie fotografowac z blyskiem :)

Canion
09-03-2011, 11:53
dużo tych sesji plenerowych już robiłeś że tak chwalisz blende?. pobłyskaj PM blendą po oczach przez godzinę. Bedą szczęśliwi.

że można ustawić tak żeby blenda nie wypalała oczu? można. ale potrzebujesz asystenta do tego bo na statywie to mały wiaterek wystarczy i światełko idzie w piz..... no w świat idzie. Błagam. nie opowiadajmy mitów i zachowajmy choć trochę powagi. za moment ktoś tu wyskoczy że najlepszym zestawem do świecenia jest koc ratunkowy z apteki ;))) 5 zł kosztuje. miesci sie w budżecie

fmagik
09-03-2011, 11:53
czy nowe DC300 można jakoś podładowywać z gniazda samochodowego?
mam 600 Dual Power a jakiej mocy optymalnie lampki do wypalenia tła? oczywiście w studiu

Czacha
09-03-2011, 12:16
dużo tych sesji plenerowych już robiłeś że tak chwalisz blende?. pobłyskaj PM blendą po oczach przez godzinę. Bedą szczęśliwi.
Wszystkie plenery jakie zrobilem byly z blenda.. i nie trwaly godzine, a ok 2-3 ;) Setki plenerow na swoim koncie nie mam bo w ten temat wszedlem rok temu, ale ilosc odbytych plenerow chyba pozwala mi wyciaganie jakichs wnioskow nie koniecznie wyssanych z palca. Zdjecia zobaczysz na mojej stronie ;)



że można ustawić tak żeby blenda nie wypalała oczu? można. ale potrzebujesz asystenta do tego bo na statywie to mały wiaterek wystarczy i światełko idzie w piz..... no w świat idzie. Błagam. nie opowiadajmy mitów i zachowajmy choć trochę powagi. za moment ktoś tu wyskoczy że najlepszym zestawem do świecenia jest koc ratunkowy z apteki ;))) 5 zł kosztuje. miesci sie w budżecie

Ale jakich mitow? Czyli wydawalo mi sie ze robilem zdjecia w plenerze z blenda czy o co chodzi? Bo nie nadazam ;) I zawsze mam kogos do pomocy w plenerze, nie narzekam.

Canion
09-03-2011, 12:20
w tym przypadku mitów na temat przezajefajności blend. coś jednak spowodowało że postanowiłes jednak kupić lampy. No własnie. to samo spowoduje że za rok czy dwa spojrzysz na elinchroma, bowensa czy profoto. tak to już jest

Czacha
09-03-2011, 12:23
Odnośnie blendy powiem jedno - w plenerze jest niezbędna. Nie mylic z niezastąpiona ;) Nie napisałem przeciez ze wystarczy do wszystkiego i ze jest lepsza od lamp... inaczej nie bylo by tego wątku :) Ja się bez blendy w plener nie ruszam, zawsze jezdzi w bagazniku.

marszull
09-03-2011, 12:29
Zacytuje tylko kawalek bo z reszta postu jak najbardziej sie zgadzam


natomast wszelkie generatory spalinowe, przetwornice , zasilacze awaryjne, i akcje typu "Zrób to sam- zaoszczędzisz 400 zł" uważam za wymysly ludzi którzy w życiu nie pracowali na sesjach plenerowych i ich wiedza na ten temat pochodzi z filmików na youtube.

Akurat generatory spalinowe bardzo czesto sa wykorystywane, i to wcale nie przez amatorow, zreszta biorac pod uwage cene porzadnej hondy, to raczej sie nie zmiesci w amatorskim budzecie ;)

Tak sobie przypomnialem ze sa jeszcze jinbei ;)
generator z dwoma wyjsciami (rozne moce max 1200), do tego glowki z mocowaniem bowens (rozna moc) plus ringflashe (tez rozna moc)
tak na dziendobry minus to symetrycznosc, a na plus moc (max ring 1200, najmociejsza glowka tez 1200)
Jak wyprobuje to dam znac jak wrazenia ;)

nilhi
09-03-2011, 14:42
To ja teraz wystrzelę mała herezję - zanabyłam taki oto zestaw
http://www.sklepfotograficzny.pl/sprzet-studyjny/studyjne-lampy-blyskowe/Bowens-Zestaw-2-x-500-R-Gemini-+-Travel-Pak-Kit/
Wybierałam pod kątem zdjęć "statycznych", wnętrzarskich, ale skusił mnie "travel kit" i wykombinowałam, że na plener też się przydadzą.

Ale jak się mierzy 3/4 tego co Czacha a waży połowę, to powiem krótko - się nie da.
Mając asystentkę o podobnych gabarytach - też ciężko.
Dosłownie.
I spróbujcie sobie rozłożyć tego softboxa mając siłę..no.. kobiety.

Zatem radośnie korzystam zgodnie z wcześniejszymi założeniami - w pomieszczeniach, a na plenerze działam blendami (nawet w złotej godzinie) i systemówkami z małymi dodatkami nałożonymi na paszczę.
Co do blend - wydumałam, że różne rozmiary blend mogą co nieco zmienić i faktycznie tak jest. Największa moja ma 180cm, znaczy - mierzy o 20cm więcej niż ja.

Szkoda że nikt nie filmował moich pierwszych prób jej złożenia.

Nigdzie na Youtube nie ma filmiku instruktażowego jak składać blendę większą od siebie samego (jak to wykazał już DaVinci, w takim przypadku rączek nie starcza, żeby to zrobić normalnie!). Przez pierwszy tydzień chodziłam z siniakami na ramionach wielkości talerzy (w sensie - siniaki jak talerze, nie ramiona) zanim nauczyłam się ją składać z wykorzystaniem wszystkich 4 kończyn i większości stawów.

Trochę nie na temat, wiem, ale gdyby czytała to jakaś nieduża babka - radzę nie sugerować się za bardzo wyrażeniem "travel kit" w tym zestawie Bowensa... Travel, owszem, ale samochodem lub na barkach niewolników.

Co do wyzwalaczy - ja eksploatuję Knighta i polecam.

Swoją drogą - wiem, że trudno cokolwiek oceniać nie mając linka do folio, ale ja naprawdę nie tęsknię za lampami w plenerze... pracuję takim rytmem, że szlag by mnie za przeproszeniem parokrotnie trafił, gdybym miała je ustawiać i przenosić - choćby nawet robili mi to wspomniani wyżej muskularni niewolnicy...

marszull
09-03-2011, 14:51
Ale sam travel pak jest naprawde maly
a co do softow, to kwestia wprawy
ewentualnie mozna korzystac z takich szybkorozkladanych, ja mam okte (120) i rozklada sie ja w 4 sek skalda w 6 ;)

marekb
09-03-2011, 15:21
nilhi, filmik jest na stronie fripersa. Nie ma herezji w tym co piszesz, ale mając dwóch pomocników (raczej zawsze miałem jednego) to już tłum. Też nie cierpię powolnej pracy i guzdrania się lecz zakładam w większości jedną studyjną, 1x ex i ewentualnie wrócę do blend. Przy jednej studyjnej travelpack- nawet duży- nie będzie nastręczał kłopotu leżąc sobie pod lampką

Canion
09-03-2011, 15:25
Mimo żem chłop jak byk to świetnie Cie rozumiem nilhi . też poległem pod zestawem jaki linkowałaś. travel to to jest tylko z naręczem niewolników .
Stąd wpsominana wczęsniej decyzja o zanabyciu quadry

http://www.scottkelby.com/blog/2009/archives/5548

polecam 1m38s tego filmu gdy prezenter wyjmuje głowice z ...kieszeni. to wlasnie coś takiego jest dla mnie "travel"

nilhi
09-03-2011, 16:59
Może mi ktoś wyjaśnić znaczenie słowa zanabyć? ;-)

To jest wersja pośrednia pomiędzy "zakupić" a "nabyć" ;)

O, proszę. Czyli faktycznie nie taki znowu travel jak go malują. Dzięki Canion, podniosłeś mi morale.
Co prawda zapisałam się na wspinaczkę i rozbudowuję.. ee.. muskulaturę, ale tego diabła we wspaniałej walizeczce o kółeczkach średnicy 7cm ciągnąć ze sobą po wertepach nie zamierzam.
MarekB - na pomysł ograniczenia sprzętu o połowę udało mi się wpaść samodzielnie, niestety to mnie też nie urządza. Co tu dużo gadać... żałosny ze mnie tragarz.
Na szczęście nie samymi lampami żyje człowiek :cool:

nilhi
09-03-2011, 19:53
Sławek - ale nie taka pierwsza z brzegu 8-)

Czacha, biorąc pod uwagę dystans, to jest tzw. bezpieczna deklaracja :lol: Ale dzięki ;)

MarekB - w moim przypadku ponosić czasem też co nieco muszę. Asysta gabarytowo bardzo do mnie podobna ;)

Jeszcze w sprawie..sprawności - przypomniała mi się tegoroczna historia.
Miałam Parę, której trudno było ustalić jeden konkretny klimat, w jakim miałaby się odbywać sesja plenerowa. Jedno chciało mroczne foty "postindustrial", drugie - romantyzm w stylu "słit". Jak zwykle w takim przypadku, sesję dzielę na dwie części i staram się zrealizować każdy z pomysłów.
Zaczęliśmy od ruin fabrycznych. Po jakichś 15 minutach robienia zdjęć (wyłącznie blenda - to miejsce jest do tego stworzone, zwłaszcza jeśli się wie, o której godzinie przyjechać) pojawił się inny fotograf ze "swoją" Parą i masą tobołów.
Kompleks fabryczny jest wielki, więc nie był to żaden problem. Zaczął rozkładać lampy.
Gdy 30min później wychodziliśmy, on nadal je rozkładał (choć trzeba powiedzieć sprawiedliwie, że już kończył).
Bardzo mnie kusiło żeby wymienić się wizytówkami i obejrzeć rezultaty tak różnego podejścia w jednym miejscu - mogłoby być ciekawie. Ale rzucił mi takie spojrzenie, że zaniechałam. W sumie szkoda, bo okazja była rzadka - ta sama pora dnia, miejsce.

Przepraszam za OT.

Adso
09-03-2011, 22:10
Pozwolę sobie kolejny raz zabrać głos w dyskusji:

1. Travel Pack - oznacza mozliwośc korzystania z zestawu STUDYJNEGO w plenerze, nigdzie nie jest napisane ze ma być lekki, przynajmniej ja nie doczytałem w zadnym opisie takiego zestawu, że jest "lightweight" albo coś w tym stylu. Poza tym "lekki" dla silnego chłopa to będzie 30kg a dla słabej kobiety 5kg więc to pojęcie jest względne.

2. nilhi linkując zestaw Bowensa chyba nie doczytała, że chodzi o zestaw za 3k a nie 7,776k, podobnie zresztą Canion pisząc o quadrach... nilhi, ile waży ten cały zestaw jesli jedna lampka wazy 3,4kg...15kg?...20kg?...to ciągle jest mało...quadry są chyba lżejsze? ... a ile wazy lampa statyw i softbox... 7kg?...trudne do przestawienia?... nie rozsmieszajcie mnie. Siatki z zakupami czasem są cięższe:)

3. z tego co zauważyłem to wszędzie używa sie terminu "lampy studyjne" czyli takie, wiecie, do studia i wszelkie próby przeniesienia studia w plener wiążą sie z pewnymi niedogodnościami typu zasilanie, ciężar, mobilność, niemniej jesli ktoś się decyduje na taki krok to ma tego świadomość...przynajmniej powinien mieć

4. jesli policzymy:
Quantuum R+ Dual Power 600Ws... 1349 zł
Quantuum R+ Dual Power 300Ws.....979 zł
dodatkowy Battery Pack x2............564 zł
Razem.......................................2892 zł

limit prawie wyczerpany...zostałą stówka na statywy, softboxy, parasolki...ciut mało

Czacha
09-03-2011, 22:31
Na statywy i softboxy mam odlozona oddzielna pule. To na lampy jest limit 3tys.

nilhi
09-03-2011, 22:32
Masz rację.
Rzeczywiście nie doczytałam że limit to 3k. A wydawało mi się że bardzo uważnie prześledziłam "założenia założycielskie" z pierwszego posta, mea culpa...

Co do reszty - też masz rację.
Może uda mi się kiedyś zważyć całość (nie mam w domu najzwyklejszej wagi) ale gdy mi chłopaki ze sklepu to do auta targali (we dwójkę..) to obstawiali że waży więcej niż 20kg. Nie wiem, co kupujesz, ale moje zakupy na pewno tyle nie ważą ;)

Ale, jak słusznie zauważyłeś, nie po to te lampy były kupowane, żeby się lekko nosiły - kupowałam je z założeniem, że będą wykorzystywane stacjonarnie i dobrze spełniają tą funkcję. "Travel pak kit" napatoczył się niejako przy okazji, "a nuż się przyda" - i uprzedzam potencjalnych kupujących wagi lekkiej, że "się nie przydaje" tak jak można by sobie marzyć. Fakt, marzenie było bezzasadne, ale teraz już pozamiatane. Zresztą - może jeszcze się przyda w czasach, gdy sprzęt będzie mi nosić pięciu asystentów 8-)

OK, nie zaśmiecam.

Czacha
09-03-2011, 22:51
Nie bede kombinowal z uzywkami. Chce miec nowe lampy ktore sam bede mogl ew. popsuc :mrgreen: I chyba bedzie 2x600Ws ... jutro do testow bede mial te Dual Power 600 + 300... zobaczymy.

Canion
09-03-2011, 22:58
Adso- w kwestii formalnej tylko dodam że: quadra+głowica+kabel 2.5m całość 3.65kg

swoją drogą kabel jest cieższy od głowicy bo głowica 0,25 kabel 0,4 kg ;)

tak czy inaczej 3.65 kg za zestaw robi wrażenie

marszull
09-03-2011, 23:04
Moim zdaniem zestaw bowensa (2 lampy, dwa softy, statywy, garnki plus Travelpak) sparwdza sie dobrze w terenie,
ale przy zalozeniu ze poruszamy sie samochodem, w podrozy pociagiem tez sie sprawdza ale dotarcie na miejscowke to tylko samochod
w takim zestawie uzywalem starego travelpaka, ale moim zdaniem lepiej sie sprawdza
zasilanie tronix
Lekko to tylko lampy "naaparatowe" - tanio lub quadra drogo
ewentualnie Quantum (ale Instruments nie te polskie ;) ) sprytnie ale tez drogo.
Pomiedzy nimi jakies zasilania bateryjne plus glowki (tu czesty minus to symetrycznosc przy taniej opcji) ale czesto jako plus jest mozliwosc podpiecia ringa.
Wybor albo tanie chinczyki (moc od 400 do 1200, glowki i ringi podobnie) lub drogie bowens, profoto, elinki itd
innych opcji chyba nie ma ;)
a najlepiej miec rozny sprzet na rozne okazje ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
PS jak za jakis czas bede mial zastrzyk gotowki to kupi esobie quadre z dwoma glowkami i bez zadnych modyfikatorow - do swiecenia na ostro ;)

nilhi
09-03-2011, 23:11
nilhi... aaaa...więc też zamierzasz w przyszłości kasować po 8000 "juro" za sesję tak jak planuje Czacha:).

A jak! 8-)

Canion, dałeś mi do myślenia tym zestawem, nie powiem.. na szczęście tylko na parę minut, bo jak sobie przypomnę, ile wydałam w zeszłym roku to wraca mi niezłomne postanowienie, że od tej pory do śmierci pracuję na tym, co mam, pęknięcia na bieżąco naprawiając plastrem a migawki łatając dratwą :mrgreen:

Ależ się Kelby.. rozrósł...

Pozdrawiam

Adso
09-03-2011, 23:22
jest jeszcze coś takiego

http://jabbafoto.pl/opis/820093/zestaw-panther-pro-kit-2.html

też lekkie i ... też nie mieści się w limicie 3k :)

"niezłomne postanowienie".... śmiech sponiewierał mnie po podłodze:)

Czacha
09-03-2011, 23:25
Ja widze cene 4649 ;) No ale to z bateria.. nietety regulacja mocy dziala na obie lampy jednakowo wiec rozwiazanie totalnie bez sensu.

Czacha
10-03-2011, 15:57
A zatem ... Faktycznie od cholery tobołków trzeba ze soba taszczyc. Rozkladanie softboksow a potem skladanie to strata kilku ladnych minut. Na pewno trzeba kupic te ktore rozklada sie jak parasol. Trzeba tez na pewno miec kogos do pomocy, a najlepiej ze dwie osoby do noszenia ;) No i niestety opcja spontanicznych sesji z lampami odpada ... byc moze gdy ma sie juz jakies doswiadczenie ogarniecie oswietlenia na planie zajmuje mniej czasu. Ja zanim roztrybilem o co kaman model zaczal jeczec ze mu zimno i konczymy :mrgreen:

Chyba tez rozumiem dlaczego ci z was ktorzy maja wieksze doswiadczenie, tak bardzo przecie w kierunku Quadry ... ;) Niestety, to jest poza moim zasiegiem dlatego dzisiejsze krotkie doswiadczenie z lampami zabiło mi ćwieka. Nie wiem czy warto kupowac tak duze lampy ... obawiam sie ze moj wygoda moze wygrac z checia robienia tego perfekcyjnie. Musze to sobie jeszcze raz przemyslec...

Sesja dotyczyla ciuchów dla kiboli, wiec i poza taka ;) Teraz widze ze powinienem byl dopalic bardziej przod i z prawej strony kontra za bardzo poszla na twarz przez co przepalila ja nieco. Ale ze to byl moj pierwszy raz to chyba tragicznej tragedii nie ma... hm?


https://canon-board.info/imgimported/2011/03/img0202edit-1.jpg
źródło (http://img7.imageshack.us/img7/5111/img0202edit.jpg)

nilhi
10-03-2011, 16:05
Trzeba tez na pewno miec kogos do pomocy, a najlepiej ze dwie osoby do noszenia ;) No i niestety opcja spontanicznych sesji z lampami odpada ...

Witaj w klubie sceptycznych, tudzież nie-przedkładających-perfekcyjnego-wyglądu-sesji-nad swobodę-działania ;-)

Model fajny, wygląda rzeczywiście jak kibol :mrgreen:

Ale skąd ta aureolka dookoła nóg..? "Malowałeś światłem", czy po prostu wtapianie/popraw krawędź i rozjaśnianie..? albo odwrotne zaznaczenie i przyciemnianie/winieta..?

Czacha
10-03-2011, 16:08
Szybka obrobka bez przykladania sie, za duzo pedzelka z rozjasnianiem bo po lewej zabraklo kontry i sie zlewal z tlem.

A co do klubu sceptycznych .. chyba na prawde nie widze sensu wydawania prawie 4tys na cos czego nie bedzie chcialo mi sie uzywac ze wzgledu na porecznosc... niestety.

Adso
10-03-2011, 16:16
no a ta quadra na statywie i z softem to sama bedzie za Tobą łazić, sama się bedzie ustawiać? Spontaniczne sesje to jak masz lampę na brackecie albo w ręku i lampa łazi razem z Tobą.

Nastepnym razem ubierz eskimosa w kibolskie ciuchy to bedzie narzekał, że mu za gorąco;)

Czacha
10-03-2011, 16:19
No jasne ze sama łazić nie będzie ;) Na pewno okty od fripers sporo by zmienily. Aaaa.. no i 100 blyskow z aku to malo, przynajmniej dla kogos kto dopiero uczy sie pracy ze swiatlem ;)

fil91
10-03-2011, 16:22
Myślałeś nad takim zestawem?
http://cgi.ebay.co.uk/Bowens-Gemini-500R-500R-TravelPak-Flash-Head-Kit-/170610165197?pt=UK_Photography_StudioEquipment_RL&hash=item27b92885cd
Jeżeli zamiast "R" weźmiesz serię "C" będzie jeszcze taniej

Czacha
10-03-2011, 16:39
Jesli mial bym wydac wiecej (a nie wydam), to chyba jednak poszedl bym (ale nie pojde) w kierunku Elinchroma.. Teraz zaczalem sie zastanawiac nad sensem zakupu tych Quantuumow - moze jednak systemowki ... musze to przetrwic.

Adso
10-03-2011, 16:45
3k = 2 systemówki = mało światła... to akurat wiem z autopsji a nie z instrukcji obsługi:)

nilhi
10-03-2011, 16:47
Pomyśl przede wszystkim, jak często zamierzasz tego używać.
Nie wiem w jakiego typu fotografii najgłębiej "siedzisz", ale jeśli masz takie sytuacje, że sesja ma się odbyć tunatychmiastteraz to duże lampy mogę Cię poratować.
A jeśli sam dyktujesz warunki, uzgadniając termin także pod pogodę, to przemyśl. Ja tak mam. W taką pogodę jak dzisiaj po prostu bym nie wyszła. Poczekałabym na lepsze warunki i wystarczyła by mi systemówka + blendy.

Sławek
10-03-2011, 17:01
I właśnie po to warto wyjść i popracować na sprzęcie przed jego zakupem. Ileż ja mam w domu różnego badziewia który w mojej wyobraźni sprawdzał się świetnie a w praktyce po jednym użyciu leży na półce i się kurzy.
Uniknąłeś przynajmniej kaca pozakupowego !

Adso
10-03-2011, 17:09
zapewne, zapewne na łące:) ale jak wleziesz w jakies ruiny albo w las? Słoneczko niewiele da...chyba:)

MatusP
10-03-2011, 17:15
zapewne, zapewne na łące:) ale jak wleziesz w jakies ruiny albo w las? Słoneczko niewiele da...chyba:)

Akurat w ruinach czy w lesie wystarczą systemówki (lub inne małe flashe, jak choćby yongnuo za grosze) - mamy możliwość otwarcia przysłony i/lub podbicia ISO, więc moc nie jest kwestią kluczową. Więc jeśli ktoś najczęściej pracuje właśnie w takich warunkach, to konieczność zakupu studyjnych ma z głowy. "Na zewnątrz" jednak, to rzeczywiście albo po południu, albo z czymś naprawdę mocnym (trochę generalizuję, bo sam czasem świecę reporterskimi w dzień, ale chyba wiadomo, o co chodzi).

Sławek
10-03-2011, 17:20
Kiedyś widziałem filmik jak gosć na pustyni gdzieś świecił systemówkami spiętymi w jakąś choinkę. Jak znajdę to wrzucę.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Mam. Warto obejrzeć.

http://www.youtube.com/watch?v=90mlK8ktV68

Canion
10-03-2011, 18:36
teraz przynajmniej wiesz co tu staraliśmy sie przekazać i przed czym ostrzec. zakup zestawu plenerowego ma w teorii pomóc rozwinąć skrzydła. w praktyce niestety często jest tak żę po pierwszych pozakupowych próbach cały ten sprzet jest niezbyt ochoczo targany w teren.za dużo tego i za ciezko poprostu do noszenia i montażu jest. Bez asystenta no nijak pracować nie idzie.
Teraz wiesz dlaczego niektórzy wolą dopłacić do quadry i używać , niż kupić taniej i nie używąć co w praktyce ten drugi wariant czyni droższym niż quadra ;))

Co dalej pytasz sie zapewne. ? przemyśl może ten najprostszy set quadry. aku + 1 glowica S. na kontry wspomożesz sie poki co jakimiś tanimi systemówkami a za rok jak sie odkujesz dokupisz resztę. Pewnie przy jakieś niewielkich przeróbkach da sie głowice quadry podpiąć pod te softboxy reporterskie z allegro. i masz na początek mega przenośny zestaw plenerowy. zmieści Ci sie w plecaku razem z aparatem. gdzieś wczęsniej dawałem link do zdjęcia zapakowanego zestawu. Fakt, moc 400Ws może nie powala ale to i tak moc czterech systemówek 580ex. Do wiekszości zastosowań powinno styknąć.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a żeby Ci sie lepiej kombinowało kolejny filmik jako tło do Twoich rozmyślań
http://www.youtube.com/watch?v=zDhncq1tOqw

mam nadzieję że choc trochę pomoże w podjęciu rozwaznej decyzji zakupowej. bo nie sztuką jest kupic, sztuką jest to potem wykorzystywać

Canion
10-03-2011, 19:01
Ceny w całej unii podobne

http://www.fotoflits.nl/index.php?cPath=77_70

Adso
10-03-2011, 19:08
no to chyba tak samo mobilnie a duzo mocniej i troche taniej

http://www.sklep.medikon.pl/GENERATOR_FOMEI_PANTHER_600__1_X_GLOWICA_BLYSKOWA-1592.html

Canion
10-03-2011, 19:48
5h pełne ładowanie. długo. i chyba brak wymiennych aku bo nigdzie nie figurują jako dodatkowy element. to dyskwalifikuje ten produkt niestety

Sławek
10-03-2011, 19:53
I głowica waży dwa kilo. Jak ktoś będzie ja trzymał nad głową, to szybko poczuje. Moim zdaniem jest to coś w pół drogi .

Canion
10-03-2011, 19:55
zresztą przy tej wadze 8,6 kg nie ma żadnej przewagi na quantuumem wiec po co przepłacać x2. jak ktoś chce dużo i cieżko kupi Q za połowe ceny Panther. Tu walka sie toczy o każdy dodatkowy kg

Pawel_G
10-03-2011, 20:58
Można jeszcze zakupić to:
http://www.alienbees.com/b1600.html
i zasilić to tym:
http://www.alienbees.com/VIIsystem.html

Canion
10-03-2011, 21:01
Paweł. a widziałeś gdzieś w europie dystrybucję alienbees w cenach nienoszących znamion szaleństwa?

marszull
10-03-2011, 21:28
w EU to tylko http://paulcbuff.eu.com/cms/
ale nie do konca splenia ten drugi punkt
do mnie dzisiaj przyszedl jinbei 1200 z ringiem 1200
za lekie to nie jest ale mam do tego sprytna walizeczke ;)
(tutaj (http://allegro.pl/show_item.php?item=1406243755) znalazlem cos takiego tylko u mnie ring zamiast glowki)
kurcze jak strzelilem sobie w oczy na pelnej mocy to przez 5 minut nic nie widzialem
a pozniej przez nastepne 40 mialem lekkie zacmienie ;)
jak bedzie ok z ringiem to jeszcze dokupie do tego glowke 1200 i 600.

Adso
10-03-2011, 22:03
wiecie co... ja to taki góral niskopienny jestem (nie, ze niski, ale z niskich gór) i u nas funkcjonuje takie powiedzenie góralskie, że szkłem tyłka wytrzeć się nie da. W którejś z ksiażek, z których korzystam, dotyczącej oświetlenia na fotografii stoi sobie autor... wraz z oswietleniem, które ze sobą zabiera w plenery czy do klienta. Zapewniam Was, ze waży to chyba z 50kg z duzym plusem. Nie targa tego oczywiscie w rękach, ale większośc z Was też piechotą nie chodzi. Nie rozumiem więc tej walki o kilogramy. Walka idzie o światło, które jest albo go nie ma. Więc jesli ktoś się decyduje na plenery i wyjazdy to wie na co sie decyduje. Na Mount Everest w trampkach się nie da wyjść... cza mieć porządne buty. Jestem w stanie zrozumieć naszą Koleżankę, nilhi, kobieta, "słaba" płeć, ale Was drodzy Koledzy...ni hu hu. To pierwsza rzecz, o której, ja, laik chciałem napisać.

Druga rzecz dotyczy "pójścia na żywioł"... Może się mylę, ale tok postepowania w przypadku sesji powinien wyglądać tak:

1. zlecenie
2. POMYSŁ na sesję
3. konsultacja z klientem, dogranie szczegółów
4. przygotowanie sesji...techniczne duperele, rekwizyty...itp
5. sesja, WYMYŚLONA wcześniej

a w trakcie sesji mozemy sobie modelki i modeli męczyć i powtarzać dopóki coś co sobie wymyśliliśmy nie usatysfakcjonuje nas na tyle, że powiemy "dosyć". Dotyczy to zarówno sesji fashion, aktu, portretu jak i sesji ślubnych. Jedyny żywioł to backstage albo wesele... tam mozemy nie zapanować nad tym co sie dzieje. Nawet zdjęcia furgających snowboardzistów czy deskorolkowców można powtórzyć jeśli to jest wcześniej zaplanowana sesja a nie wypad na zawody. Zreszta nie wiem nawet czy na zawodach można takiemu błysnąć w oczy na stoku.

Piszę to wszystko jako laik nie majacy żadnego doświadczenia w pracy w studio czy w lenerze, ale myśle sobie, ze jesli mój "plecaczek" z aparatem, obietywami, lampkami i statywem waży ze 25kg i ten ciężar jakoś mnie nie powala to jeszcze 15kg też by mnie nie wykończyło a miałbym przynajmniej światło, którego czasem mi bardzo brakuje.

Canion
10-03-2011, 22:14
adso. to nie do końca tak. owszem , jeśłi masz zlecenie konkret, budżet itd to tak. można zataszczyć i tone sprzetu choćby na lodowiec - klient zapłaci. ale co jeśłi chcesz z piekną ,długonogą modelką ;) zrobić sesję w jakże piekny wiosenny poranek? a do pomocy w plenerze masz tylko wizkę. sorki. nie wiem jak innych ale mnie wizja noszenia 25 kg sprzetu w sobotni poranek przytłacza i odbiera power do działania. co innego jeden nieduży plecak, na to zawsze chętnie sie skusze i sesję wykonam. i penie przed tym własnie dylematem stanie każdy. robić tylko komerchę i wtedy wiemy po co dzwigamy te dziesiątki kilogramów sprżetu czy może jednak czasem zrobićteż coś dla "duszy" radośnie zarzucając na ramię lekką torbę foto.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
i jeszcze
Niestety realnie to tak fajnie wszystko nie jest. mam wielu kolegów którzy na wekeendową propozycję wyjechania na focenie reagują jednakowo- czyli " wiesz, ale to musiałbym te grzmoty z piwnicy powyciągać, statywy itd, a nawet nie wiem gdzie radyjka leża i baterie pewnie siadły ,eee. to lepeiej na piwko pojdzmy '.

a zapewniam cie że po zakupie lamp studyjno-plenerowych aż kipieli z zapału do ich uzywania. mniej wiecej do pierwszego kilometrowego spaceru z tym sprzetem.

Adso
10-03-2011, 22:29
Canion... póki co nie zarobiłem na zdjęciach ani złotówki i tacham to żeby nie pluć sobie w brodę, że coś mogłem wziąć a nie wziąłem i teraz mi tego czegoś akurat brakuje. Każdą sesję...za złotówki czy "dla duszy" można wcześniej wymyślić, przemysleć a nawet scenopis sobie narysować jeśli komuś się przyda. Jakoś nie wierzę w to, że którakolwiek modelka czy model odbierze od nas telefon o czwartej rano żeby o piątej czekać w gotowosci na łące bo akurat mgiełki fajne sie podnoszą i słoneczko slicznie świeci:). To chyba trzeba wcześniej zaplanować...nawet jeśli modelka śpi obok:).

Canion
10-03-2011, 22:34
Spytam inaczej. czy jeśłi zamiast 25 kg miałbyś do noszenia 5 to fun z całej zabawy byłby mniejszy?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
co dodać. może tylko to że szczerze podziwiam Twoje zaangazowanie w każdą sesję. tym bardzie hobbystyczną. . Powiem tak, mam w studiu bowensy i travelpacki do tego. wiesz ile razy wytaszczyłem je ze studia w ciagu ostaniego roku dla przyjemności /nie komercji/? ZERO. tak. przyznaję jestem leniwy. na tyle że nie bede przemierzał kilometrów z 25 kg sprzetu oświetleniowego na plecach.

Adso
10-03-2011, 22:43
ależ skąd?... radochę sprawia mi robienie zdjęć a nie tachanie sprzętu, to chyba jasne, ale w tej naszej rozmowie, skądinąd przyjemnej, zapomnieliśmy o istocie sprawy....mianowicie o możliwie najlepszym spożytkowaniu trzech tysięcy złotych na zakup lamp. Trzech... nie czterech, pięciu czy ośmiu. Ta różnica w złotówkach to własnie ta róznica w kilogramach a nie w świetle. No i w logo, oczywiście:)

Canion
10-03-2011, 22:55
kurde. i znów nie mogęsie zgodzić.

Dla mnie to ta róznica w cenie bardzo często sprowadza sie potem do uzywam/nie używam. Bo powiedzmy o ile taką quadre zawsze możesz wrzucic do plecaka , czyli mieć przy sobie i uzywać adekwatnie do potrzeb o tyle '2xquantuum + powerpacki ' to już nie jest z kategorii mieć przy sobie. to raczej kategoria "jak to wszystko zataszczyć na plan zdjęciowy - eee, ... innym razem"

tak. Przyznaję to nie jest łatwa decyzja wydać 6 tysi na światło. ale jeszcze trudniejszą jest wydać 3 i ...nie korzystać

Czacha
10-03-2011, 23:10
Ostatnie zdanie swietnie podsumowuje moj obecny dylemat ;)

Adso
10-03-2011, 23:11
masz, oczywiscie, rację, ale mając 3k i chcąc mieć lekko to wychodzi na to, że trzeba kupić 6szt Yongnuo np YN460 II do tego jakieś wyzwalacze...też Yongnuo... i będzie... światła tyle co z jednej 600WS za to dwa razy drożej.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a tak w kwestii czysto technicznej... korzystasz z tych quadr bez statywów? bez modyfikatorów?...przecie nie da sie trzymać dwóch w rękach i jeszcze robić zdjęcia... myślę, ze nawet jednej z jakimś niewielkim softem nie da się trzymać w ręku i focić jednoczesnie... ale może sie mylę?

Canion
10-03-2011, 23:27
korzystam to za dużo powiedziane. quadre mam od tygodnia ;). Mam softboxy lastolite. kupione już parę lat temu nadal dzielnie dopasowują sie do moich kolejnych ekstrawagancji. w sumie to nie wiem jak to jest zrobione ale dziś wyglądają dokladnie tak samo jak w chwili zakupu. a swoje już przeszły. w wersji budzetowej pewnie da sie dopasować te softboxy reporterskie z allegro po 250 zł szt.

marekb
10-03-2011, 23:31
nie wiem o czym mówicie, mam w sezonie 1-2 sesji tygodniowo, a jak się zbiegło bo pogody nie było to i po 3 dziennie, ale fakt, za złotówkę. Jeżdżę z asystentką, raz jedną raz inną i w większości (90% ) używam tylko jedną sb 28 z parasolką srebrną, czasem trza przyświecić z góry i brakuje statywu i łapki dziewcze trzyma do góry i tak czasem kilka minut. Teraz sobie myślę Jakby to było nawet z tym quantumem - bez szans. W większości przypadków mnie to wystarcza lecz myślę o czymś mocnym bo chciałem bardziej miękko. Przy tej ilości sesji często druga systemówka na podstawce zaczyna mi przeszkadzać bo muszę o niej myśleć, by jej nie przydeptali, by żuliki nie zajomały itp

Canion
10-03-2011, 23:33
aha. w zasadzie jedyną rzeczą jakiej mi brak w tym momencie to jakiś sprytny strip. tak chociaż 150x30.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
fakt Marku. troche wypadłeś z dyskusji i jakoś tak nijak sie nie wpasowałeś w nurt ze swoim postem ;). tzn ja nie do końca zakumałem co chcesz nam przekazać. że jednej sb28 wystarczy?

nilhi
11-03-2011, 09:56
Po przetrawieniu tego, o czym pisaliśmy wcześniej, plus to, co powiedział MarekB, zaczynam się zastanawiać czy dla Ciebie naprawdę najlepszym wyjściem jest kupno dwulampowego zestawu.
Czacha, jeśli na dziś dzień masz pewność, że w możliwej do ogarnięcia przyszłości będziesz zajmował się fotografią, nie tylko ślubną, to nie uciekniesz od kupna profesjonalnych "normalnych studyjnych" lamp, to tylko kwestia czasu.
Więc może pomyśl sobie, jaki byłby Twój wymarzony zestaw docelowy (zdefiniuj chociaż producenta) i kup sobie na razie tylko jedną lampę z przydatkami, mieszcząc się w budźecie.
Wg tego co pisze MarekB (a jeśli ma tyle doświadczenia w targaniu lamp na sesje to można z tego skorzystać) jest to i do ogarnięcia, i jako tako wystarcza.
A w przyszłości po prostu sobie dokompletujesz sprzęt, mając już sławę i pieniądze 8-)

W przypadku tego zakupu musisz myśleć "rozwojowo".

Adso
11-03-2011, 10:28
... i znowu sie przyczepię:)... nie ma wystarczać "jako tako"... ma dawać nieograniczone możliwości:) wg mnie należałoby, mieszcząc się w budżecie, kupić możliwie dużo może nie najlepszych lamp ( nie najlepszych ze wzgledu na producenta, ciężar, powtarzalność) aby z czasem, "będąc sławnym i bogatym" bez żalu odstawic to na bok (albo sprzedać) i kupić to samo tylko z wyższej półki. Należy bowiem przyjąć, że z czasem będą sie pojawiały coraz to lepsze lampy dające większe możliwości. Więc rozwój, o którym pisze nilhi nie bedzie polegał na dokupowaniu czegoś, ale na wymianie na lepsze.

Druga sprawa: ślubne zboczenie forum:). Ma to swoje uzasadnienie. Ja to widze tak (znowu teoretycznie:)): kiedy umawiam się z modelką, modelem na sesję to mi się nie śpieszy, mam czas na ustawianie swiateł, zmiane miejscówki, wizaż i 76 tysięcy ujeć i trwa to do momentu dopólki nie osiagnę tego co sobie zamierzyłem przed sesją. Natomiast sesje ślubne są zazwyczaj obarczone chronicznym brakiem czasu oraz brakem zrozumienia fotogafowanych "obiektów":) dlatego od tej strony są trudniejsze do zrealizowania, bo mało czasu, bo młodzi znudzeni, zmęczeni, podróż poślubna czeka:). Z drugiej strony sesje te realizują nie nasze "artystyczne" wizje, ale zapotrzebowanie klientów stąd "poprawność" zazwyczaj wystarcza. Przynajmniej takie wrażenie odniosłem obserwując portfolia tych fotografów, którzy zajmują się fotografią "artystyczną" i sesjami ślubnymi. Czasem odnoszę wrażenie, że zdjęcia robiły dwie różne osoby.

Tak czy naczej wszystko sprowadza sie do tego żeby być "sławnym i bogatym":)

nilhi
11-03-2011, 11:11
Więc rozwój, o którym pisze nilhi nie bedzie polegał na dokupowaniu czegoś, ale na wymianie na lepsze.

Nie zgodzę się. Tzn. oczywiście lampy być może będą coraz lepsze (nawet dziwne by było gdyby było inaczej) ale żaden producent raczej nie zaryzykuje wprowadzenia czegoś, co nie będzie kompatybilne z produktami sprzed ledwie paru lat. Ujmę to tak - stare, porządne obiektywy analogowych Canonów wciąż są użyteczne. ;)

Ale zgodzę się, że to już kwestia pod osobistą rozwagę. Ja mam niską tolerancję na wariant "odkładam na bok" i w sytuacji Czachy postąpiłabym tak, jak napisałam wyżej.
Trudno się opierać na zdaniu człowieka, którego się nawet na oczy nie widziało, ale naprawdę mam wrażenie że jeśli MarekB robi z lampai w plenerze tyle sesji, ile robi i jest zadowolony (zakładam, że tu się na forum generalnie nie kłamie?) to jego zdanie jest więcej warte niż np. moje. Jeśli więc pisze, że taki zestaw daje radę i jest "noszalny" to ja wierzę.
A fakt, że póki co Czacha będzie robił śluby, więc nie ma się co na nie kompletnie wypinać ;)

Nieograniczone możliwości... wysoko mierzysz ;-)

Canion
11-03-2011, 11:16
skoro Czacha chce traktować fotografię jak biznnes to chyba jasne że aby wyjać najpierw trzeba włożyc ;). Nie wiem skąd ten mit że można być dziś konkurencyjnym mając body posklejane taśmą i lampkę reporterska za 120 zł z allegro.

Adso
11-03-2011, 11:33
Nieograniczone możliwości... wysoko mierzysz ;-)

w myśl zasady, kto chce trochę nie dostaje nic, kto chce wszystkiego coś zawsze dostanie:)

a tak na poważnie... "nieograniczone" w ramach posiadanego budżetu i potrzeb, ale z doświadczenia wiem, że kombinowanie żeby coś zrobić bo brakuje "narzędzi" zajmuje sporo czasu ( dla zarabiających na zdjęciach, więcej kosztuje). Trzy tysiące złotych to trzy lampy, wiem, ciężkie, nieporęczne, chińskie:)...ale to też większe możliwości kreatywnego świecenia. Jeśli kiedyś kupię lampy studyjne to na pewno nie po to żeby leżały w szafie tylko dlatego że nie będzie mi się chciało tachać ich w plener:).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

skoro Czacha chce traktować fotografię jak biznnes to chyba jasne że aby wyjać najpierw trzeba włożyc ;). Nie wiem skąd ten mit że można być dziś konkurencyjnym mając body posklejane taśmą i lampkę reporterska za 120 zł z allegro.

ale ciagle rozmawiamy o robieniu zdjęć? :mrgreen: Zauważyłem zresztą, że każdy chwali to co ma i co już się sprawdziło... za wyjątkiem mnie, ja tylko teoretyzuję:)

Canion
11-03-2011, 11:41
ja nie chwalę . wrecz kilkukrotnie pisałem że bowensy z travel packami okazały sie nie do końca tym na co liczyłem. ale dopszczam myśł , ze może tylko mnie firma zapomniała dołączyć bonus w postaci tragarzy.

nilhi
11-03-2011, 11:41
Dylemat jedna porządna/trzy chińskie to trochę jak dyskusja, co lepsze - czekolada czy lody, więc chyba możemy ten wątek zakończyć ;)
To kwestia w 100% osobniczego wyboru.

Ja kiedyś mając malutki budżet kupiłam sobie zestaw... studyjny... :lol: za około tysiąc złociszy... :mrgreen::mrgreen::mrgreen: nie pytajcie, jak wyglądał, on chyba nawet nie miał "firmy"... ale to było daaaawno... i niestety nic, ale to kompletnie nic mi się z niego teraz nie przydaje. Nawet głupia parasolka nie pasi.
Już tego błędu nie powtórzę. Kupuję rzadko, ale jak już, to konkrety.
Co kto lubi... grunt to rozeznać własne potrzeby.
Ja osobiście np. polecam Bowensa do zdjęć studyjnych i po to go kupowałam. Ale nie w plener.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

j ale dopszczam myśł , ze może tylko mnie firma zapomniała dołączyć bonus w postaci tragarzy.

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

szuler
11-03-2011, 12:20
może nie kupuj od razu zestawu kup jedną 600Ws duala, a za jakis czas będziesz wiedział czego Ci brakuje drugiej takiej samej, albo do kpl. 1200Ws lub czegoś lepszego, drozszego, łatwiej i mniej stratnie :) będzie sprzedać jedną lampę

nilhi
11-03-2011, 13:58
Test, czy mi forum już pozwala pisać :P
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
O, pozwala.

Wydaje mi się, ze obydwoje macie rację.
MarekB - że na ślubniaki taki zestaw wystarczy (mi też starcza, od lat)
Canion - że jeśli ktoś myśli o wyjściu poza śluby, to wystarczać przestanie.

Adso - w zdjęciach ślubnych nie chodzi o oświetleniową genialność. Chodzi o coś zupełnie innego, a osiągnąć to coś można na wiele sposobów. I zapewniam, że każda panna młoda mając do wyboru zdjęcie perfekt doświetlone a takie, na którym wygląda na 5kg mniej wybierze to drugie, choćby fleszem w twarz palone ;)
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić i super-doświetlone i odpowiednio przy tym "korzystnie" kadrować, ale na to potrzeba by tyle czasu, ile ma przeciętny profi na sesji z modelką dla kolorowego magazynu. Tyle czasu (i środków) na sesję nie ma - w przypadku większości par i fotografów.
Poza tym - czasami bardzo pomaga "modelce" to, co można uznać za niby błąd - celowe oświetlenie punkowe, tylko z jednej strony itp.
To, co mówi Marek - że można powiedzieć młodym "jedno miejsce z lampami albo 4 bez" - dla przeciętnej pary nie jest nawet specjalnie zrozumiałe. Im to naprawdę obojętne, oni chcą się tylko (i aż) sami sobie na zdjęciach podobać.
A i owszem, zdarzało mi się potwierdzanie sesji o zamglonym świcie telefonicznie o 4.30 ;) "Potwierdzać" zaznaczam.
Trudno tak gadać "o suchym pysku", czyli bez zdjęć, ale do mnie przychodzą pary, które akceptują właśnie taki sposób myślenia. A "swoboda" na sesji to wg mnie nie to samo, co brak przygotowania. Przeciwnie. Myślę, że jestem jednym z niewielu fotografów rozrysowującym sobie sesję, tak dla siebie. Ale to pewnie dlatego, że zanim wzięłam do ręki aparat moimi środkami wyrazu była grafika i malarstwo olejne - i tak naprawdę chodzi mi tylko o pretekst żeby sobie porysować ;-) Ale najczęsciej 90% tych kadrów nie zostaje zrealizowana, bo: zobaczymy coś lepszego po drodze, będziemy się tak dobrze bawić w miejscu A, że nie pojedziemy już do planowanego miejsca B, albo Para nagle zacznie łapać rytm w zupełnie innym stylu niż myśleli - i już wszystko idzie inaczej. Fotograf nie rządzi na sesji ślubnej, przynajmniej nie u mnie.

Co innego inne "branże" foto. Nawet nie siedząc w tym (sesje portretowe, rodzinne, ciążowe, aktowe itp. robię tylko dla byłych klientów i ich rodzin, gdy przyjdą, poproszą a ja mam czas - reklamowych nie robię w ogóle, choć też miałam takie prośby) widzę przecież, że w takich zdjęciach chodzi o coś innego.


Matko, ale się rozpisałam.
Sorry.

pank
11-03-2011, 15:20
Wszystko jest kwestią podejścia do młodych, sesji i swojej pracy. Dla mnie sama koncepcja sesji ślubnej z założenia nie ma nic wspólnego z naturalnością i spontanicznością, na to jest miejsce podczas reportażu, na sesji ja rządzę ale tego ode mnie pary oczekują a w rozmowach przed podpisaniem umów na ten sezon, założywszy wcześniej że będę chciał wykorzystać światło studyjne, 99% par zaakceptowało koncepcję 1-2 miejsc za to z wypasionym światłem.

magart
11-03-2011, 19:33
Nie wiem czy było, bo mi się nie chciało wszystkich stron czytać, ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie lampy da się skręcić na tyle ile by się chciało. Chodzi o to, że kupując niektóre mocniejsze lampy (600, 1200) możemy mieć kłopot z użyciem ich w małym studio bo bedą za mocne.

Czacha
12-03-2011, 01:30
Jak juz wspomnialem niepotrzebnie odbieracie to personalnie. Wyleciały posty niemerytoryczne przede wszystkim w stylu "ja tez" oraz ostatnie 4 posty dotyczace wspolpracy z parami slubnymi. Jestem wdzieczny za porady. Reszta skasowana. Stalo sie i tyle - nie wszystkie decyzje musza byc trafne, mam nadzieje ze wybaczycie - nie kasowalem tego aby zrobic komus na zlosc tylko staralem sie uchronic przed pochlanieciem tego watku tematyka ślubną, do czego to wszystko zmierzało ;)

Od tej pory prosil bym skupic sie na tematyce zwiazanej z oswietleniem.. nie-ślubnym ;) ... o ile chce wam sie jeszcze pisac i nie skresliliscie mnie na straty ;)

I prosze o nie komentowanie moich dzialan moderatorskich w tym wątku, od tego jest Pralnia gdzie mozna marudzic na ... moderatorow.

Dzieki i sorry za zamieszanie :)

Janusz Body
12-03-2011, 08:59
Nie czytałem wszystkich postów więc może gdzieś było.

Nie napisałeś co już masz. Jeśli masz jakieś systemowe to nie ma sensu kupować dwóch lamp na początek. Systemowa z parasolką i w studio da radę.

Mój typ to AlienBee 1600 (640Ws) z zasilaniem Vagabond'em + ze dwie "systemówki". Raczej "normalny" softbox 60x90 na początek. Octa.... hmmmm.... im większa tym lepsza (akurat bliki w oku są tu najmniej istotne). Mnie się wydaje, że 150cm jest sensowne. 2-3 parasolki (2w1 albo i 3w1) + wrota, plaster miodu, filtry razem za jakieś 120 zł.

Adaptery do softboxów do AlienBee są takie same jak do Balcara, Flashpointa, White Lightening (są na aledrogo po 85 zł).

Aha, 640 Ws to już wystarczająco dużo żeby (prawie) zabić dzienne późnym popołudniem.

Adso
12-03-2011, 09:37
no to jeszcze powiedz, Januszu, gdzie te lampy można kupić w Polsce... no i co z serwisem jakby co?.. Sprawdziłem ceny..zmieściłby się w budźecie ... no i najważniejsze... mógłby sobie zamówić lampy w kolorze Martian Pink:)

Czacha
12-03-2011, 09:53
Czy te lampy można kupić w PL lub chociaż w Europie? Bo ceny są fajne, ale ... no tak jak napisał Adso, serwisowanie ich może być kłopotliwe.

Janusz Body
12-03-2011, 10:12
Czy te lampy można kupić w PL lub chociaż w Europie? Bo ceny są fajne, ale ... no tak jak napisał Adso, serwisowanie ich może być kłopotliwe.

http://paulcbuff.eu.com/

Mam 1600 (640Ws) ok rok. Małe, zgrabne, lekkie. Serwisowanie? Hmmmmmmm..... tego się nie serwisuje. :-) Nie słyszałem, żeby się komuś popsiuło :-) Palnik wytrzymuje 250,000 błysków. Zycia mało żeby tyle nabłyskać. Mini Vagabond na nowym typie baterii wygląda obiecująco. Zamówiłem coś 3 mieś temu - mają rozpocząć dostawy "mid March to end of March".

Jedyny minus to, że było ciężko znaleźć adapter do softboxów. Za 89 zł (trochę drogo) jest dość fajny - może robić za płytki "garnek".

Po zakupie AC9 z kablem sieciowym z Pocket Wizardów z AC3 można sterować lampą.

EDIT: Aha, trzeba zamawiać 220V :-)

EDIT2: Octy (te dobre) są paskudnie drogie. Takie za 20K dolarów też są :-)

EDIT3: Wysyłka kurierem z UK to ok 80 funtów. Lepiej poszukać własnych źródeł transportu z UK co przy liczbie naszych na wyspach nie jest specjalnie trudne.

pank
12-03-2011, 10:32
Wszystko się psuje czasem, kupowanie sprzętu bez serwisu może okazać się kłopotliwe. Ale lampy fajne, może kiedyś doczekamy się dystrybutora w Polsce. Tylko jedną wątpliwość mam, skoro adapter może robić za płytki garnek to światło w softboxie nie będzie się rozkładać równomiernie tylko walić do przodu, dobrze myślę? No i o podpięciu disha można zapomnieć.

Czacha
12-03-2011, 10:38
Janusz, rozumiem, że ten adapter za 89zł umożliwia mocowanie bowens'ów? Czy może jest się skazanym na ichnie produkty w chorych cenach? ;)

Nie mogę też znaleźć zdjęć tyłu lampy - ma tam jakieś sterowanie? Czy steruje się z zasilacza?

marekb
12-03-2011, 10:47
:grin:hmm, 400-500 błysków na 640Ws:grin:
coś mnie się zdaje, że po rekomendacji Janusza zrobi się żółtawo na sesjach;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Janusz, rozumiem, że ten adapter za 89zł umożliwia mocowanie bowens'ów? Czy może jest się skazanym na ichnie produkty w chorych cenach? ;)

Nie mogę też znaleźć zdjęć tyłu lampy - ma tam jakieś sterowanie? Czy steruje się z zasilacza?
czacha jest napisane, ze ma sterowanie i pilota z trzema regulacjami itd itd - tyłu też znaleźć nie mogę.

Adso
12-03-2011, 10:58
:grin:hmm, 400-500 błysków na 640Ws:grin:
coś mnie się zdaje, że po rekomendacji Janusza zrobi się żółtawo na sesjach;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

czacha jest napisane, ze ma sterowanie i pilota z trzema regulacjami itd itd - tyłu też znaleźć nie mogę.

nie sądzę:)... twierdzenie, ze coś się nie psuje ...troche ryzykowne. Natomiast znalazłem na stronie, którą podlinkował Janusz rzecz ciekawczą od tej lampy, mianowicie Ring Flasha z przyległościami

marekb
12-03-2011, 11:00
Adso - gdzie ja napisałem, że to się nie psuje??

Adso
12-03-2011, 11:06
Janusz napisał:)

marekb
12-03-2011, 11:13
Janusz napisał:)
czemu więc cytujesz mój post, z odpowiedzią "nie sądzę..." ??

Janusz Body
12-03-2011, 11:24
....Ale lampy fajne, może kiedyś doczekamy się dystrybutora w Polsce......

Z pewnością nie. Paul ma przykre doświadczenia z dystrybutorami w Europie i zdecydował się na jednego w UK. Z serwisem nie jest w EU tak źle. Kurier do UK idzie 24 h. Tyle samo co do Warszawy ze Szczecina. :-)

Zaraz wrzucę zdjęcia - musze zrobić. :-)

No i są. Piłeczka pingpongowa położona dla pokazania wielkości. :-)


https://canon-board.info/imgimported/2011/03/alienbee-1.jpg
źródło (http://img64.imageshack.us/i/alienbee.jpg/)


https://canon-board.info/imgimported/2011/03/alienbee2-1.jpg
źródło (http://img862.imageshack.us/i/alienbee2.jpg/)

Adso
12-03-2011, 11:34
czemu więc cytujesz mój post, z odpowiedzią "nie sądzę..." ??

nie sądzę, ze zrobi sie żółto po rekomendacji Janusza... to Ty pisałeś?

marszull
12-03-2011, 11:38
ring AB jest tylko na 110
aha o tych lampach juz bylo w tym watku ;)

Sławek
12-03-2011, 15:03
Powiem szczerze że nie specjalnie podoba misie uroda tych lamp. Może nie powinno się oceniać ich jakości po wyglądzie ale mnie przypominają jakieś lata osiemdziesiąte . I ten suwakowy potencjometr...

dinderi
12-03-2011, 15:19
I ten suwakowy potencjometr...A ja tęsknię za czasami, kiedy każda funkcja miała swój guzik. Przestawienie czegokolwiek w urzadzeniu trwało ułamek sekundy. Dzisiaj, żeby ustawić 2x580EXII w tryb Master/Slave, trzeba zajrzec do instrukcji obsługi, bo nikt normalnie nie jest w stanie zapamiętac, jak to się robi. O sterowaniu grupami juz wogóle nie wspomnę. Odnalezienie najprostrzej funkcji trwa kilka minut, bo producenci w myśl "postępu" rozbudowują niepotrzebnie menu i minimalizują liczbę pokręteł/przycisków. Pytam się, po co?
Mnie się ten suwakowy potencjometr w Alien Bee bardzo podoba. Jest prosty, niezawodny, do bólu czytelny. A tą lampę miałem przez chwilę w odległosci 50 cm od oczu. Sprawia bardzo porządne wrażenie.

Kolekcjoner
12-03-2011, 16:07
A ja tęsknię za czasami, kiedy każda funkcja miała swój guzik. Przestawienie czegokolwiek w urzadzeniu trwało ułamek sekundy. Dzisiaj, żeby ustawić 2x580EXII w tryb Master/Slave, trzeba zajrzec do instrukcji obsługi, bo nikt normalnie nie jest w stanie zapamiętac, jak to się robi. O sterowaniu grupami juz wogóle nie wspomnę. Odnalezienie najprostrzej funkcji trwa kilka minut, bo producenci w myśl "postępu" rozbudowują niepotrzebnie menu i minimalizują liczbę pokręteł/przycisków. Pytam się, po co?


To akurat banalne - mniej przycisków mniejsze koszty :cool:.

Zgadzam się w całej rozciągłości, że dostęp za pomocą przycisków i pokręteł jest znacznie szybszy.

marekb
12-03-2011, 16:31
ale brzydziej wygląda i dla kogoś kto będzie fotografował lampy nie jest to akurat miss world wsród lamp :mrgreen: na szczęście nie robię zdjęć lampom. Co do takich suwakowych potencjometrów, to akurat ustrojstwo mechaniczne i ma swoją wytrzymałość zmęczeniową, elementy pokrywają się tlenkami, mozna w końcu o wystający guzik zahaczyć sznurkiem np od wyzwalacza i urwać;)

Adso
12-03-2011, 16:55
kazdy potencjometr ma swoja wytrzymałość... obrotowy też... a jak komus nie podobaja sie te lampy to niech sobie popatrzy na Elfo... wygląd oczywiscie nie powala, ale ważna jest skuteczność.

Sławek
12-03-2011, 18:08
kazdy potencjometr ma swoja wytrzymałość... obrotowy też... a jak komus nie podobaja sie te lampy to niech sobie popatrzy na Elfo... wygląd oczywiscie nie powala, ale ważna jest skuteczność.
Obrotowe potencjometry mają nieporównywalnie większą żywotność. A druciaki są właściwie niezniszczalne. Z potencjometrami suwakowymi jest ten problem że się dostaje syf do środka przez szczelinę. No i oczywiście powietrze czyli wilgoć. Obecnie suwaki stosuje się najczęściej w masteringu muzycznym. Łatwiej zobaczyć ustawienia czy na przykład korygować cztery naraz. Ale wracając do tematu. Zastanawiam sie czy by takich lamp nie dało się zrobić samemu. W sumie to nie jest takie skomplikowane. Kiedyś sam zrobiłem sobie taką lampkę studyjną na bazie rosyjskich palników (120)i kondensatorów. Niestety u kondensatorów odpaliły się końcówki z wielkim hukiem. Dziś już nie mam czasu na majsterkowanie ale dostępność podzespołów jest na pewno większa.

Janusz Body
12-03-2011, 18:59
Jakbym się przejmował opiniami tzw. "coponiektórych" to AlienBees powinienem wyrzucić i kupić Elinchrome za drobne 5 razy więcej albo sobie jakąś samoróbkę wyklepać na ruskich palnikach (zapewne od katiuszy ;-) ) albo chociaż elfo za drobne 25% więcej.... ech... jak czytam te malkontenckie opinie to się zastanawiam jakież to "mercedesy" koledzy krytykanci sami posiadają. :mrgreen:

PS: Od zamierzchłej ery komunistycznego dobrobytu technologia poszła trochę do przodu. Ten potencjometr suwakowy jest dość dobrze zabezpieczony. Zresztą przy "remote control" to będzie i tak ostatnia rzecz która się rozleci.

marekb
12-03-2011, 19:06
ja tam nie malkontencę ino chcę zakupić, na stronie widnieje, że mają już nowe zasilacze lecz rozsyłają chronologicznie do zamówień. Domyślam się, ze będzie mi kazane poczekać;). Janusz, masz na wierzchu gdzieś lub kojarzysz tego sprzedawcę przejściówek na Bowensa?

Janusz Body
12-03-2011, 19:53
Nie mam pod ręką żadnego bowensa :-) Jak wygląda wieniec w Bowensie do którego wchodzą druty od softboxa?

Poniżej wieniec od mojego softboxa "no name" :-) i przejściówka. Ważne żeby wieniec miał taką kryzę jak na zdjęciu.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img251.imageshack.us/i/przejsciowkaj.jpg/)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img41.imageshack.us/i/wieniec.jpg/)

A tak wygląda na lampie po skręceniu.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img852.imageshack.us/i/nalampie.jpg/)

Adso
12-03-2011, 20:27
tzw zdjęcia ze stołu warsztatowego:)...ale nie klepałeś sobie sam tych mocowań?:)... makontenci byli, są i będą...ja też czasem jestem i jeśli miałbym na coś narzekać w związku z tymi lampami to tylko na czas oczekiwania.

marekb
12-03-2011, 20:49
Janusz, w sumie prosty talerzyk, a jak z tego wytrzymałością np pod oktą 180,wiem mogłeś nie sprawdzać ale wygląda to rzetelnie czy raczej cieniuśko??

Janusz Body
12-03-2011, 20:55
Janusz, w sumie prosty talerzyk, a jak z tego wytrzymałością np pod oktą 180,wiem mogłeś nie sprawdzać ale wygląda to rzetelnie czy raczej cieniuśko??

Pod oktą 150 zero problemów - oczywiście w domu. Na zewnątrz potrzebny asystent albo wór z piaskiem ze 20 kg.

Cholera nie mogę znaleźć tego u którego toto kupiłem.

marekb
12-03-2011, 21:17
dziś trochę powiewało, wziąłem z dzieciakami softboxa 60x90 ( z systemówką oczywiście ) na tym 420cm statywie stalowym i powiem tak: mimo wagi (ponad 6 kg statyw ) byłem w miarę mobilny a zestawu nie trzymał nikt i czasem na ponad 3,5m go wydłużałem. Wiadomo, okta 150 musi mieć w plenerze asystenta (przemieszcza się sam w przeciwieństwie do worka piasku lecz kosztuje niestety ;) ). Jestem praktycznie zdecydowany. Dzięki Janusz:)

Sławek
12-03-2011, 21:19
ech... jak czytam te malkontenckie opinie to się zastanawiam jakież to "mercedesy" koledzy krytykanci sami posiadają. :mrgreen:

Koledzy malkontenci posiadają prawie dwudziestoletnie Elfo :sad:

Piasek1989
12-03-2011, 21:32
Koledzy malkontenci posiadają prawie dwudziestoletnie Elfo :sad:

albo nie posiadają nic a doradzają jak by mieli nie jeden system.

a co do Pana Janusza jak by mógł wytłumaczyć bardziej łopatologicznie ja steruje tą lampa. Pokazał w linkach jakie urządzenia stosuje.

Janusz Body
12-03-2011, 21:43
albo nie posiadają nic a doradzają jak by mieli nie jeden system.

a co do Pana Janusza jak by mógł wytłumaczyć bardziej łopatologicznie ja steruje tą lampa. Pokazał w linkach jakie urządzenia stosuje.

Lampa, jak każda studyjna, ma gniazdo "SYNC" na jacku mono 3.5mm (uwaga: stereo nie działa, trzeba dwa wewnętrzne bolce spiąć razem - trochę zabawy w lutowanie).

Podłączamy albo kabel PC sync - lampa-aparat albo dowolny zestaw do wyzwalania zdalnego. Radiowy Pocket Wizard (drogi) albo którąkolwiek chińszczyznę (często zawodna).

Pocket Wizard (TT1/TT5) ma dwie przystawki AC3 Zone Controler (ok 450zł) montowaną na nadajnik na aparacie pozwalającą sterowac 3 grupami lamp i AC9 (65$ na BHPhoto) wysterowującą tylko AlienBees przez kabel sieciowy.





.... Jestem praktycznie zdecydowany.....

Pamiętaj o kosztach przesyłki - ok 80 funtów. Warto pomyśleć o "pomocy rodaków" i wysyłać na adres w UK albo organizować "przerzut grupowy" :-)

Adso
12-03-2011, 22:54
a ja, jak każdy malkontent, na dodatek nie posiadający ani jednej lampy studyjnej, mam propozycję dla tych z kolegów, którzy posiadają lampy "lepsze" niż chińskie... weźcie sobie śrubokręty i odkręćcie cztery, pięć czy sześć sróbek, zaglądnijcie do środka i sprawdźcie kto produkuje podzespoły do Waszych markowych lamp. Chińczycy, filipińczycy, tajowie i inna tania siła robocza... a jedyne co jest oryginalne to śrubki albo tabliczka znamionowa... chociaż co do tego tez mam watpliwości. Przy okazji prawdźcie też Wasze aparaty, obiektywy i reszte "przyległości"... a potem śmiejcie się z zawodnej "chńszczyzny"

dinderi
12-03-2011, 23:13
i AC9 (65$ na BHPhoto) wysterowującą tylko AlienBees przez kabel sieciowy.
$62 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/743246-REG/PocketWizard_804_707_AC9_AlienBees_Adapter.html) ;)

marekb
13-03-2011, 10:59
Janusz, ja mam jeszcze pytanie czy ta lampa nie ma dźwiękowego sygnału gotowości czy ja po prostu nie widzę. Dla mnie ważne to bardzo.

Janusz Body
13-03-2011, 11:08
Nie. Nie ma dźwiękowego. Jest tylko "CYCLE" czyli można ustawić, że lampa modelująca zapala się tylko wtedy jak lampa jest gotowa. "TRACK" to "śledzenie" nastawy lampy - światło modelujące jest proporcjonalne do nastawy.

marekb
13-03-2011, 12:04
hmm, no i szkoda wielka, bo sygnał to podstawa gdy lampa się ładuje powyżej sekundy. W systemówkach praktycznie ustawiając na 1/1 jest upierdliwe zastanawianie się już czy nie? dlatego czasem daję pod parasolke 2 lampy i ustawiam na 1/2 by przyspieszyć pracę i by się nie zastanawiać nad problemem.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
modelujące jednak w plenerze nie zdaje egzaminu, a tylko baterię pożera.

Janusz Body
13-03-2011, 12:16
hmm, no i szkoda wielka, bo sygnał to podstawa gdy lampa się ładuje powyżej sekundy. W systemówkach praktycznie ustawiając na 1/1 jest upierdliwe zastanawianie się już czy nie? dlatego czasem daję pod parasolke 2 lampy i ustawiam na 1/2 by przyspieszyć pracę i by się nie zastanawiać nad problemem.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
modelujące jednak w plenerze nie zdaje egzaminu, a tylko baterię pożera.

Jak musisz mieć beeper to... wykręcić żarówkę modelującą i w to miejsce wkręcić dzwonek na 220V ;-) - albo żarówkę LEDową :-) 50W za 26 zł pobiera 4W tylko.

Ładuje się 2 sek na full. W sumie to... rzadko, nawet bardzo rzadko korzysta się z lampy na full. Na 1/4 to czas ładowania jest prawie niezauważalny a na 1/16 to można serią ;-)

Canion
13-03-2011, 12:18
Marku. dlatego quadra jest tak fajnie "uszyta na zamówienie pod plenery" ;) i została świetnie przyjęta przez fotografów.
Masz i sygnał, i sterowanie z nadajnika +/-, i modelujące oparte na LED.

marekb
13-03-2011, 12:18
Jak musisz mieć beeper to... wykręcić żarówkę modelującą i w to miejsce wkręcić dzwonek na 220V ;-) - albo żarówkę LEDową :-) 50W za 26 zł pobiera 4W tylko.

w sumie racja, tylko skąd ja dzwonek z takim gwintem i do tego na 220V znajdę??:mrgreen:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Marku. dlatego quadra jest tak fajnie "uszyta na zamówienie pod plenery" ;) i została świetnie przyjęta przez fotografów.
Masz i sygnał, i sterowanie z nadajnika +/-, i modelujące oparte na LED.
Canion, jasne tylko tutaj mam za nieco taniej i o 1/3 mocy więcej;)

aligator16
13-03-2011, 13:00
modelujące jednak w plenerze nie zdaje egzaminu, a tylko baterię pożera.

Gorzej jeżeli jest to plener nocny ;)

Pawel_G
13-03-2011, 13:07
Jak zależy na sygnale dzwiękowym to zawsze można zainwestować w YN-560 - tanie toto a jak wiatr porwie to nie będzie dużej szkody.

marekb
13-03-2011, 13:10
a co to YN 560??

Janusz Body
13-03-2011, 13:33
19.50 zł plus "złodziejka" wkręcona w gwint modelującego. Piszczy nienaładowana. Przestaje piszczeć można pstrykać.
http://sklepelektroniczny.com/product-pol-3457-J-210-Sygnalizator-zaniku-napiecia-w-sieci.html

dinderi
13-03-2011, 13:41
a co to YN 560??Takie coś http://cgi.ebay.com/YONGNUO-Speedlite-YN560-4-Nikon-D40-D50-D60-D70-D80-D90-/250774062618?pt=Digital_Camera_Flashes&hash=item3a634c861a

Kupiłem i jestem zaskoczony jakością wykonania. Tu jest dobrze opisane: http://speedlights.net/tag/yn560/ Nie umywa się jednak do lamp, jakie tutaj rozważacie

iREM
13-03-2011, 15:53
Ja się obecnie waham między Funsports Powerlux VE400 a DP-400 Ws 1/32 GN66. Wiem, że się wpiąłem w wątek Czachy, ale uważam że się jeszcze mieści w temacie. Może ktoś którąś z tych pozycji ma i jest (nie)zadowolony?

pe.en.de
13-03-2011, 17:25
Wrzacając do tematu czyli - budowania zestawu.
Chciałbym rozpocząć budowę swego zestawu od lamp którymi można osiągnąć efekt ostrego słońca.
Jako przkład oświetlenia o które mi chodzi podam: http://strobox.com/fashion/6127

Ile i jakich lamp mi potrzeba do uzyskania takiego efektu?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przepraszam to jest właściwy link : http://www.krzysztofczajka.net/galeria.php

aligator16
13-03-2011, 19:46
Lampy to raczej normalne, kwestia dobrania odpowiednich modyfikatorów.

traphezz
13-03-2011, 21:12
Wrzacając do tematu czyli - budowania zestawu.
Chciałbym rozpocząć budowę swego zestawu od lamp którymi można osiągnąć efekt ostrego słońca.
Jako przkład oświetlenia o które mi chodzi podam: http://strobox.com/fashion/6127

Ile i jakich lamp mi potrzeba do uzyskania takiego efektu?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przepraszam to jest właściwy link : http://www.krzysztofczajka.net/galeria.php

IMHO jak wezmiesz systemowke odsuniesz pare metrow od modelki i ustawisz na 105mm to bedzie taki efekt

pe.en.de
13-03-2011, 21:37
IMHO jak wezmiesz systemowke odsuniesz pare metrow od modelki i ustawisz na 105mm to bedzie taki efekt

Czyli - jedna lampa wystarczy?
I czy wystarczy sama czy musi być coś na niej? A jak tak to np. co?
Chodzi też o kontrę pod udem, co sugerowałoby drugą lampę.
Czy może to być odbite światło?
Po układzie fałd koszuli, widać że zdjęcie obrócone zostało w photoshopie i cień też tam dorobiony.
Z photoshopem dam radę ale czy wystarczy mi do tego tylko jedna lampa systemowa? czy lepiej było by to jakimś softboxem ?

aligator16
13-03-2011, 22:07
Softobox na pewno nie, musiałbyś bardzo daleko z nim odejść. Ogólnie im mniejsze źródło światła i im dalej postawione tym cienie będą ostrzejsze. A ta kontra to mogłaby być po prostu częścią światła odbijającego się od tła.

pe.en.de
13-03-2011, 22:23
Softobox na pewno nie

Dziękuję, zaczynam więc budować zestaw o lampy systemowej.

Janusz Body
13-03-2011, 22:50
Dziękuję, zaczynam więc budować zestaw o lampy systemowej.

Welcome to the Club. :-)

ze dwie systemówki (niekoniecznie Canon bo żółte lampy są lepsze). Potem radio wyzwalanie, potem studyjna, potem generator, potem.... !? :-)

Pawel_G
13-03-2011, 23:11
ze dwie systemówki (niekoniecznie Canon bo żółte lampy są lepsze). Potem radio wyzwalanie, potem studyjna, potem generator, potem.... !? :-)

Potem karnet na rehabilitację kręgosłupa :-D

marszull
13-03-2011, 23:32
Dziękuję, zaczynam więc budować zestaw o lampy systemowej.

Moim zdaniem jesli do pracy w manualu
to yn560 naprawde daja rade
wykonanie ok, cena na ebay tez ok ;)

pe.en.de
13-03-2011, 23:38
Welcome to the Club. :-)

ze dwie systemówki (niekoniecznie Canon bo żółte lampy są lepsze). Potem radio wyzwalanie, potem studyjna, potem generator, potem.... !? :-)

Dziękuję za podpowiedź, ale jeżeli już żółte to jakie?
Bo szczerze mówiąc to pierwszy raz spotkałem się tu z twierdzeniem że żółte są lepsze:shock: Nic o nich nie wiem.
Bez problemu będą współpracować z 5DII ? Czy też jest jeszcze coś potrzebne do synchronizacji?

No teraz to będę miał zagwozdkę, po kiego dziś tu znów zaglądałem:confused:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Aha - cena nie jest dominantem (nie ja płacę:lol:)

dinderi
13-03-2011, 23:53
"Zółte" będa działały tylko w manualu. Tak jak każda inna lampa niesystemowa, bez wsparcia canonowskiego ttl, e-ttl. Nadają się do użytku, jako lampy wyzwalane zdalnie, np. radiowo. Nikonowskie lampy mają lepsze parametry niż canonowskie.

magart
14-03-2011, 00:14
a ja, jak każdy malkontent, na dodatek nie posiadający ani jednej lampy studyjnej, mam propozycję dla tych z kolegów, którzy posiadają lampy "lepsze" niż chińskie... weźcie sobie śrubokręty i odkręćcie cztery, pięć czy sześć sróbek, zaglądnijcie do środka i sprawdźcie kto produkuje podzespoły do Waszych markowych lamp. Chińczycy, filipińczycy, tajowie i inna tania siła robocza... a jedyne co jest oryginalne to śrubki albo tabliczka znamionowa... chociaż co do tego tez mam watpliwości. Przy okazji prawdźcie też Wasze aparaty, obiektywy i reszte "przyległości"... a potem śmiejcie się z zawodnej "chńszczyzny"

To ja troszkę się nie zgodzę. Mam gdzieś czy tam są podzespoły chińskie czy tajwańskie, a interesuje mnie jakość. Jak wszystko jest dobrze w środku przemyślane, konstrukcja odpowiednio zrobiona z dobrego materiału, ergonomia jest ok, poparta wieloletnim doświadczeniem i logiką zgodną ze współczesną inżynierią itd, itp, to oporniki i układy scalone made in taiwan mi w ogóle nie przeszkadzają. Jest wiele parametrów za które się słono płaci, których nie widać na pierwszy rzut oka (np. powtarzalność koloru i mocy, dobre chłodzenie, trwałe mocowania itd).
Oczywiście piszę tutaj o markowych lampach a nie o tanich wersjach oem firmowanych przez gigantów a będących tak naprawdę kolejnymi klonami taniochy w innej obudowie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Jakbym się przejmował opiniami tzw. "coponiektórych" to AlienBees powinienem wyrzucić i kupić Elinchrome za drobne 5 razy więcej albo sobie jakąś samoróbkę wyklepać na ruskich palnikach (zapewne od katiuszy ;-) ) albo chociaż elfo za drobne 25% więcej.... ech... jak czytam te malkontenckie opinie to się zastanawiam jakież to "mercedesy" koledzy krytykanci sami posiadają. :mrgreen:


Albo źle zrozumiałem, albo wydaje mi się, że Elfo nie jest takie tanie (25% droższe od Bees) w porównaniu nawet do Elinchroma (5x droższego od Bees) ?

Janusz Body
14-03-2011, 07:58
...Albo źle zrozumiałem, albo wydaje mi się, że Elfo nie jest takie tanie (25% droższe od Bees) w porównaniu nawet do Elinchroma (5x droższego od Bees) ?

dobrze zrozumiałeś. Elfo o zblizonej mocy to ok. 2300, alien ok
1650 złotówek

Canion
14-03-2011, 08:14
Janusz, czy możesz w skrócie napisać co przemawia za zakupem owych bees? Jakby nie było dość egzotycznego na PL rynku produktu. Tak zerkam w parametry... no nie powalają. wykonanie też takie z lekka garażowe, egzotyczny bagnet do softów, dyskusyjny serwis. wiec czemu?

Adso
14-03-2011, 08:28
To ja troszkę się nie zgodzę. Mam gdzieś czy tam są podzespoły chińskie czy tajwańskie, a interesuje mnie jakość. Jak wszystko jest dobrze w środku przemyślane, konstrukcja odpowiednio zrobiona z dobrego materiału, ergonomia jest ok, poparta wieloletnim doświadczeniem i logiką zgodną ze współczesną inżynierią itd, itp, to oporniki i układy scalone made in taiwan mi w ogóle nie przeszkadzają. Jest wiele parametrów za które się słono płaci, których nie widać na pierwszy rzut oka (np. powtarzalność koloru i mocy, dobre chłodzenie, trwałe mocowania itd).
Oczywiście piszę tutaj o markowych lampach a nie o tanich wersjach oem firmowanych przez gigantów a będących tak naprawdę kolejnymi klonami taniochy w innej obudowie.


ależ ja też mam to w nosie, tym bardziej, ze mam świadomość tego, że i tak "chińszczyzny" nie uniknę...bo czy coś jest amerykańskie, szwajcarskie czy szwedzkie to tak jest chińskie:)

Janusz Body
14-03-2011, 08:53
.... wykonanie też takie z lekka garażowe, ..... wiec czemu?

Miałeś to w rękach czy teoretyzujesz? Wychodzisz czasem na ulicę? Spójrz na auta w korku. Każde inne. Czemu? Na dodatek zdarzają się amerykańskie. Czemu?

Nie zamierzam nikogo przekonywać w którąkolwiek stronę. Piszę/pokazuję co mam i tyle. Aha, lampa jest dość popularna w USA (w odróżnieniu od Elfo), też nie wiem czemu.

Canion
14-03-2011, 09:18
Sam jeżdzę amerykańskim. Pasuje mi. ale serwis jakby co mam 2 km od domu ;). Tyle że lampa studyjna to nie auto. Nie wiem Janusz skąd ten sakrazm w Twojej wypowiedzi . Miałem nadzieję na wymianę merytorycznych uwag czemu komplikować sobie życie tymi lampami. żeby mieć inne niż wszyscy? trochę z d...y argument jak dla mnie.

patrząc na parametry to połka quantuuma. owszem. mają lepsze lampki w ofercie. ale to już zupelnie inna półka cenowa. .
Tak wiec absolutnie bez z złośliwego podtekstu pytam czym owe beesy wyrózniają sie na tle konkurencji że warto ryzykowąc zakup tak niekompatybilnego na naszym rynku systemu. Który parametr przeważa ?

Mysłe że w tą stronę powinna iść merytoryka dyskusji na temat budowy systemu dla pożytku wszystkich czytających.

Janusz Body
14-03-2011, 09:56
.... Miałem nadzieję na wymianę merytorycznych uwag czemu komplikować sobie życie tymi lampami. żeby mieć inne niż wszyscy? trochę z d...y argument jak dla mnie.....

Ech.... podnosisz poziom dyskusji. :mrgreen:

Canon na polskim rynku jest równie egzotyczny co Alien Bees. Serwis w Szczecinie czy Lublinie jest dokładnie w tej samej odległości co serwis Alien Bees... furtka przy płocie domu przy której stoi kurier. Nie sądzę, żebym cokolwiek ryzykował kupując tą czy inną lampę. Zupełnie nie zakładam przed kupnem, że to się musi zepsuć - Elfo chyba nie jest aż tak awaryjne, że serwis w Łodzi jest decydującym elementem decyzji zakupu. ;-)

Nie czuję potrzeby uzasadniania na piśmie decyzji zakupu szkła, puszki czy lampy. Zauważ, proszę, że napisałem "mój typ" bo taką posiadam więc raczej logiczne, że nie będę się zachwycał Elinchromem z cenami z innej galaktyki. Możesz to sobie nazywać jak chcesz. Kaprys, żeby mieć inne niż wszyscy, cokolwiek.

Canion
14-03-2011, 10:11
Janusz. ale wątek ma być pomoca w wejściu w ten a nie inny system błysku. Opisując quadre podałem jakie Ja widze plusy i minusy tego rozwiązania. mysłe że uwagi z "placu boju" to jest to , co może ew. zainteresować użytkowników. wiec jeśłi mógłbyś w paru słowach napisać plusy i minusy rozwiązania o którym wspominasz to pewnie wiele osób z zainteresowaniem by przeczytało i porównało. ja np serio nie wiem jak jest w tym systemie zaprojektowany powerpack. sa wymienne aku? ile kosztują? Czy powerpack posiada fotocelę? nigdzie tego nie mogę znależć

a fajnie jakby takie zestawienie w tym wątku sie pojawiło bo sporo ludzi błądzi nie zdająć sobie sprawy z różnic pomiedzy systemami. Dodtakowo uważam że takie uwagi z użytkowania są lepszą podstawą do merytorycznej dyskusji niż "kupiłem bo chciałem"

Adso
14-03-2011, 10:20
:)... nasuwa mi się pewne skojarzenie z prawem Balaniego: Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz... parafrazując...nie jest dobre to co jest dobre, ale to co akurat posiadamy. A co do kosmicznych cen Elinchromów... hmmm...jeśli ~3000zł za zestaw dwóch lamp 400Ws z softboxami, statywami, transmiterem i torbą ( D-Lite-it 4 To Go) to kosmos to już nie wiem co mogłoby nim nie być. Podobnie zresztą z zestawem BXRi 500/500 To Go za ~5000zł

Czacha
14-03-2011, 10:21
Na pewno pomocna była informacja że nie ma informacji o naładowaniu lamp standardowym sygnałem tonowym. To spore utrudnienie, a poleganie na pilotach w plenerze raczej mija sie z celem bo nie będzie ich widać.

Canion
14-03-2011, 10:26
Adso - tematem wątku jest zestaw studyjno-PLENEROWY i takie warianty proponuję tu rozpatrywać. ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami w tym także cenowymi i wagowymi

Czacha
14-03-2011, 11:01
A co do kosmicznych cen Elinchromów... hmmm...jeśli ~3000zł za zestaw dwóch lamp 400Ws z softboxami, statywami, transmiterem i torbą ( D-Lite-it 4 To Go) to kosmos to już nie wiem co mogłoby nim nie być. Podobnie zresztą z zestawem BXRi 500/500 To Go za ~5000zł

W kwestii Elinchroma i kosmicznych cen mówimy Ranger Quadra ... ;)

Zrobiłem małe podsumowanie, dodałem ceny niezbędnych rzeczy (statywy, soft 80x120 + grid, okta fripers 120 + grid, wyzwalacze chinskie) i wychodzi co następuje (ceny za 2 lampy):

1. zestaw QUANTUUM R+ Dual Power 600Ws - ok. 4100zł

W zestawie od producenta dostajemy jedynie lampy z zasilaniem, zatem dodatki należy dokupić samemu. Minusem jest czas działania na akumulatorach (do 100 błysków), wiec na pewno trzeba dokupić ze dwie sztuki zapasowe (nie uwzględnione w cenie). Plusem natomiast jest cena takiego zestawiku.



2. zestaw QUANTUUM R+ 600 Digitall - ok 5500zł

Ten zestaw różni się od poprzedniego tym, że lampy nie posiadają opcji zasilania z dwóch źródeł, wiec trzeba do nich dokupić zasilacz plenerowy, najlepiej 2400W. Uwzględniłem więć cenę zasilacza za ok. 2tys zł + 300 zł na dodatkowa baterię. Z dwiema bateriami wystarcza na ok. 350-400 błysków (pełnej mocy) dwiema 600-tkami. Również we własnym zakresie należy dokupić niezbędne akcesoria (uwzględnione w cenie)



3. zestaw FOMEI Panther - ok 5600zł

Pierwszy w zestawieniu kompaktowy zestaw do błyskania w plenerze. Na plus rozmiary lampek oraz zasilacza który jest w zestawie. Niestety na minus jest to, że przy dwóch lampach nie wyciągnie się z nich więcej niż 300Ws na każdą, co sprawia że w słoneczny dzień za dużo nie zwojujemy. Nie da się również wymieniać akumulatora w zasilaniu, zatem 150błysków i do ładowania. W zestawie od producenta brak niezbędnych dodatków, wiec należy dokupić to samo w zestawie 1 (statywy, softy, wyzwalacze uwzględnione w cenie).




4. zestaw ELINCHROM BX-Ri 500 Set To Go - ok 6400zł

Dwie lampki 500Ws. Plusem a zarazem minusem tego zestawu jest jego markowość z ktorej wynika konieczność korzystania z drogiego osprzętu. Można pokusić się o przejsciówki dostępne na ebay'u i kombinować z rozwiazaniami bowensowskimi. W zestawie jest wyzwalacz Skyport, zaś lampy maja wbudowane odbiorniki. Są też statywy oraz softboxy (niewielkie, ok 60cm i nie mam pojęcia czy to te szybko rozkładalne?). Niezbędne jest dokupienie zasilacza plenerowego z dodatkową bateria, ale to już zostało uwzględnione w cenie.



5. zestaw FOMEI Travel Pack - ok 7200zł

W zestawie są dwie lampy 600Ws, zasilacz plenerowy, statywy oraz parasolki, ale dodałem do ceny softboksa 80x120 z gridem oraz okte, wyzwalacze i dodatkową baterię aby mieć 350-400 błysków w plenerze.



6. zestaw ELINCHROM Ranger Quadra - ok 8200zł

Najbardziej kompaktowy zestaw studyjno-plenerowy. Mocą nie zabija - 2x 400Ws, a przy dwóch lampach z jednego zasilacza moc dzielona jest na obie i 2gie zrodlo blyska jedynie z moca 30%. Trzeba też kombinować z przejsciówkami na bowensa, chyba że ktoś ma ochote na softobksy po tysiaku i więcej ;) Na plus wbudowane odbiorniki Skyport. Dodatkowa bateria 500zł.





Najbardziej poręczny jest zestaw nr 6 oraz 3, ale jako że przy 2 głowicach moc jest dość mocno ograniczana chyba nie są tak bardzo plenerowe jak by się wydawało ;) Pozostałe zestawy to kobyłki, zwłaszcza te do których trzeba targać zasilacz 2400W. Najbardziej po środku wydaje się być Quantuum ze swoimi DualPowerami ...

marekb
14-03-2011, 11:03
a więc podsumowując pod uwagę biorę: Quadra, Alien Bees i powerlux 600Ws + QUANTUUM Leadpower LP-750

i chronologicznie mamy:
max. moc lampy: 400 vs 640 vs 600 [Ws]
masa: +- 5,30 vs 11.5 vs 9.3[kg]
ilość błysków przy maksymalnej mocy (powinno być raczej przy 400Ws ale inni producenci chyba nie podają): 150/110 vs 400-500 vs 380
szybkobłyskotliwość;);) (czas ładowania przy maksymalnej mocy): 4/0.73 vs 2 vs 1[s]
sterowanie zdalne: skyport (mam te najpopularniejsze universal szwajcarskie, produkowane w Indiach;) canion może pomoże czy można nimi regulować) vs PW ( i coś tam coś tam musi do tego być, RC09??) vs pilot za 300zł

współpraca z systemem Bowens: przejściówka (dostępna: gdzies mi się obiła w necie) vs wg Janusza Body dostępna (wg mnie nie ) vs w lampie.
biperek naładowania: tak vs nie vs tak
cena (jeśli się mylę lub gdzieś znajdziecie tańsze to proszę poprawcie mnie:
ok 5000zł vs ok 2000zł vs ok. 3519 (bez pilota lecz lampa RC)
.
mój subiektywny odbiór jakości: wysoki vs średni vs niski
możliwość pracy przy zasilaniu bezpośrednio z gniazda sieciowego: NIE vs TAK vs TAK

jeśli gdzieś popełniłem błąd proszę o poprawienie mnie i zrozumienie.

i bądź tu człowieku mądry
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
hehe widzę iż Czacha zrobił to lepiej;)

Adso
14-03-2011, 11:05
ja wiem, ze najlepiej by było gdyby zestaw z zasilaczem ważył 2kg, powodzenia. Fragment opisu firmowego: "Wszystkie lampy D-Lite it dedykowane są dla profesjonalnych fotografów do pracy w studio i plenerze."... jest napisane, że w plenerze czy mi się tylko wydaje? biorąc pod uwagę, ze najcięższy element czyli lampa waży 1,5kg to cały zestaw ile waży 6-8kg. dużo? Zasilacz Powerlux 1200WS 8kg. Razem 16kg i około 300 błysków w plenerze.

Czacha
14-03-2011, 11:06
Marek, dwie Quadry z jednego zasialania nie beda blyskały po 400Ws.. bedzie słabiej.

Adso
14-03-2011, 11:12
Czacha...dodatkowy akumulator do 2400WS kosztuje 1400zł a nie 300

uzupełniam:

ELINCHROM D-Lite-it 4 + Powerlux 1200WS = 4300zł
Skład zestawu:
2 x 20484.1 D-Lite 4 it / 400ws
1 x 19349 EL - SKYPORT NADAJNIK RADIOWY ECO
1 x 11088 KABEL SYNCHRO,
1 x 26143 REFLEKTOR 16cm / 90st.
1 x 26124 DEKIEL OCHRONNY,
2 x 26129 SOFTBOX 66 x 66cm Z TORBĄ ZABEZPIECZAJĄCĄ
1 x 33198 TORBA NA 2 LAMPY D-Lite,
1 x 30162 ZESTAW STATYWÓW 85 x 235 cm Z TORBĄ
1 x 72405 PŁYTA DVD D-Lite it
2 x 2000010 ŻARÓWKA MODELUJĄCA

ilość błysków w plenerze 300-350 na pełnej mocy lamp

marekb
14-03-2011, 11:14
ja porównałem po 1 lampce bo z praktyki wiem, że jedna mi styknie i jest to wg mnie dobry kompromis między mobilnością a jakością. Dodatkowe to już aparatowe.

Janusz Body
14-03-2011, 11:24
J.... wiec jeśłi mógłbyś w paru słowach napisać plusy i minusy rozwiązania o którym wspominasz to pewnie wiele osób z zainteresowaniem by przeczytało i porównało. ....

Dane wg informacji producentów. Porównuję lampy o zbliżonej mocy:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img851.imageshack.us/i/por.jpg/)

Czacha
14-03-2011, 11:25
Czacha...dodatkowy akumulator do 2400WS kosztuje 1400zł a nie 300
Zależy o którym producencie piszesz. Może za bardzo uogólniłem z tymi 300zł, ale ..

aku do Fomei Power Star 2 - 258zł (http://www.fomei.com/fomeinew/PL/katalog.php?graph=sls&class=73&ss=1325)

aku do Quantuum Leadpower LP-750 - 499zł (http://quantuum.pl/detal.php?id=2069&lang=pl&curr=PLN)

Bateria do Tronixa też jest tańsza od tej którą wspomniałeś.

Janusz Body
14-03-2011, 11:33
masa: +- 5,30 vs 11.5 vs 9.3[kg]...

Lampa 1.67 kg / Vagabond 1.58 kg - skąd wziąłeś aż 11.5 ? :-)

Adso
14-03-2011, 11:37
Zależy o którym producencie piszesz. Może za bardzo uogólniłem z tymi 300zł, ale ..

aku do Fomei Power Star 2 - 258zł (http://www.fomei.com/fomeinew/PL/katalog.php?graph=sls&class=73&ss=1325)

aku do Quantuum Leadpower LP-750 - 499zł (http://quantuum.pl/detal.php?id=2069&lang=pl&curr=PLN)

Bateria do Tronixa też jest tańsza od tej którą wspomniałeś.


pisałem o tej

http://www.funsports.pl/p,pl,759,dodatkowy+akumulator+do+powerlux+2400ws+x tse.html

Czacha
14-03-2011, 11:45
Wniosek z tego taki, że tej nie warto kupować bo ma drogie akumulatory :mrgreen:

Adso
14-03-2011, 11:49
jeśli chcesz mieć dodatkowy akumulator:)... po swojego zestawu planuję "tylko" 1200WS

marekb
14-03-2011, 12:46
Lampa 1.67 kg / Vagabond 1.58 kg - skąd wziąłeś aż 11.5 ? :-)dzisiaj z głowy, pewnie to w w funtach było, sorry:).

Adso
14-03-2011, 13:05
a ja mam pytanie trochę innej natury:

często w parametrach technicznych lampy jest pozycja: temperatura barwowa i tu zazwyczaj podany jest jakiś zakres zazwyczaj pomiędzy 5200-5600K, rozumiem, że im mniejsze te widełki tym lepiej, ale pytanie brzmi: jaki rozrzut jest akceptowalny, 100K? 200K? Wolałbym żeby dwa czy trzy następujące po sobie zdjęcia nie różniły się balansem bieli.

marekb
14-03-2011, 13:08
dzisiaj z głowy, pewnie to w w funtach było, sorry:).

vagabund II to 18,6 funta czyli ok 7kg chyba, ze myślisz o innym zasilaczu??

Janusz Body
14-03-2011, 13:12
a ja mam pytanie trochę innej natury:

często w parametrach technicznych lampy jest pozycja: temperatura barwowa i tu zazwyczaj podany jest jakiś zakres zazwyczaj pomiędzy 5200-5600K, rozumiem, że im mniejsze te widełki tym lepiej, ale pytanie brzmi: jaki rozrzut jest akceptowalny, 100K? 200K? Wolałbym żeby dwa czy trzy następujące po sobie zdjęcia nie różniły się balansem bieli.

http://www.alienbees.com/compare.html


vagabund II to 18,6 funta czyli ok 7kg chyba, ze myślisz o innym zasilaczu??

https://paulcbuff.eu.com/cms/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=84&category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=1

Adso
14-03-2011, 13:34
dzieki, Januszu...studiuję właśnie... jedna rzecz jednakowoż sie nie zgadza...cena. w opisie, który mnie przesłałeś cena wynosi 224,95 dolarów a na stronie przesłanej markowib 237,60 funtów... to jakies 500zł różnicy po dzisiejszym kursie czyli około 80%?

Janusz Body
14-03-2011, 13:36
dzieki, Januszu...studiuję właśnie... jedna rzecz jednakowoż sie nie zgadza...cena. w opisie, który mnie przesłałeś cena wynosi 224,95 dolarów a na stronie przesłanej markowib 237,60 funtów... to jakies 500zł różnicy po dzisiejszym kursie czyli około 80%?

W linku masz ceny z Lutego 2007. Ceny w funtach są teraźniejsze. W linku są ceny hamerykańskie z 2007, w funtach EU - wyższe niż w US

Mario_M
17-03-2011, 11:38
Wtrące swoje dwa centy :D i żeby nie było że się chwale 8-)
Posiadam od ok. 5 miesięcy dwa zestawy Quadry. I powiem szczerze że mocy wcale nie brak w plenerze (nie wiem jak w słoneczny dzien, bo jeszcze nie mialem okazji robic). Jestem bardzo zadowolony z zakupu :D Jedyna rzecz jaka mnie denerwuje to stosowanie adaptera do zamocowania softów i garnków :( Pozatym nie zauważyłem wiekszych minusów z użytkowania Quadry. Sprawdza sie także z okta 135cm (producent zaleca stosowanie modyfikatorów max. do wielkosci 100cm ;))

Czacha
17-03-2011, 12:03
Mario, to poprosimy o pare fotek.. najlepiej z pleneru :) Jesli nie masz nic w sloncu to trudno, bo moga byc bez ;)

Mario_M
17-03-2011, 12:08
Masz na mysli jakies foty z backstage'u? Jeśli tak to ja taki nie wykonuje ;)

Czacha
17-03-2011, 12:21
Nie, chodzi mi o zdjecia z uzyciem tych lamp. Wiem ze w sieci mozna znalezc przyklady, ale ...

Mario_M
17-03-2011, 12:35
? :roll:

marekb
17-03-2011, 12:39
? :roll:no Mario, zdjęcia pokaż, zdjęcia przez ciebie poczynione z zastosowaniem tych quadr:)

Mario_M
17-03-2011, 12:50
Wszystkie z użyciem Quadr ;)

http://canon-board.info/showthread.php?t=73274

Setup'y też podawać?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Aaa ... jeszcze co mnie wqwia w Elinchromie, że do softów nie ma gridów :twisted: dlatego też kożystam m.in z softów Photoflex'a :-D

Adso
17-03-2011, 13:06
Wtrące swoje dwa centy :D i żeby nie było że się chwale 8-)
Posiadam od ok. 5 miesięcy dwa zestawy Quadry. I powiem szczerze że mocy wcale nie brak w plenerze (nie wiem jak w słoneczny dzien, bo jeszcze nie mialem okazji robic). Jestem bardzo zadowolony z zakupu :D Jedyna rzecz jaka mnie denerwuje to stosowanie adaptera do zamocowania softów i garnków :( Pozatym nie zauważyłem wiekszych minusów z użytkowania Quadry. Sprawdza sie także z okta 135cm (producent zaleca stosowanie modyfikatorów max. do wielkosci 100cm ;))

dwa ZESTAWY tzn ile lamp? 2 czy 4?

Mario_M
17-03-2011, 13:09
Dwa generatory i trzy lampiszony :D

marekb
17-03-2011, 13:22
no dobra, ale coś w plenerze, na salce billardowej po primo jest prąd, po secundo systemówkami też tam da radę;).