PDA

Zobacz pełną wersję : z ETTLa "robi się" TTL



photographus
27-02-2011, 17:43
Witam. Zaobserwowałem u siebie problemy komunikacji lampy 580 exII z body 5DMII. W pewnym momencie lampa z ETTL-a zmienia się w TTL. Efekt - całkowicie powalona ekspozycja (przepalenie). Po chwili wraca do ETTL-a :confused: Brak powtarzalności zjawiska. Winę upatruję po stronie body, gdyż sprawdzałem na dwóch lampach. Jakieś sugestie (poza serwisem, na co sam wpadłem)?
pozdrówka

allxages
27-02-2011, 17:47
styki?

mcno
27-02-2011, 17:51
Miałem podobne zachowanie tej lampy z moim C400D. Powód okazał się prozaiczny - sanki na body a właściwie blaszki boczne sanek były trochę "rozgięte" co pozwalało na nieznaczny obrót lampy i prawdopodobnie błędną komunikację pomiędzy aparatem i lampą.

betinus
27-02-2011, 18:01
jak koledzy powyżej zakładam, że winne są luźne styki.
Miałem kilkakrotnie podobne objawy do Twoich (czasami też wogóle nie błyskała). Pomagało odpięcie zacisku i poprawienie lampy. Co ciekawe nigdy mi się to nie zdażyło ze starą 580EX, może te nowe blokowanie za pomocą wajchy coś szwankuje???

Artur100
27-02-2011, 18:26
..tez mi sie zdarzylo, ale z innym aparetem - moze bedzie pomocne:

Miałem tydzień temu również problem z prawie nową 580ex II polegający na braku możliwości przestawienia trybu z TTl (którego niegdy nie używałem) na E-TTL. Kilkakrotne wyjmowanie baterii i czyszczenie styków nic nie pomogłow. Sprawdziłem nastawe CFn-5 - była prawidłowa - E-TTL (!). Następnie przestawiłem na TTL, wykonałem kilka błysków, z powrotem na E-TTL i .... problem ustał, lampa działa prawidłowo i tylko mam nadzieję, że nie zepsuje sie ostatecznie po okresie gwarancyjnym. Wygląda na to, że chwilowo "zgłupiała" elektronika.

Janusz Body
27-02-2011, 18:44
Może pomoże:
http://neilvn.com/tangents/2007/05/31/repairing-the-canon-580ex-hotshoe-foot/

Jeśli stopka jest luźna to przykręcenie tych śrubek wewnątrz może pomóc.

photographus
27-02-2011, 22:04
Dzięki koledzy. Sprawdzę te blaszki i śrubki, choć nie wiem czy w dwóch lampach, które próbowałem byłby ten sam problem :( Sprawdzę jeszcze ze starą 580-tką. Dam znać co i jak.
pozd®ówka
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Na starej 580 to samo :( Lipa, chyba body do serwisu, choć wcześniej spróbuję zresetować aparat i wgrać nowy firmare. Ale czy to pomoże... Śmiem wątpić :(

rog
28-02-2011, 00:23
Ze starą 580 też się tak dzieje. Brudne styki.

Pawel_G
28-02-2011, 08:43
Miałem tak samo w dwóch 580 EX II - zarówno na 5D jak i na 50D. Naprawiłem to metodą zapodaną przez Janusza Body i jak do tej pory jest ok. Tu nie chodzi o brudne styki lecz o luźne styki. Płytka dociskająca piny po prostu sie luzuje (szczególnie dwie śrubki które są z przodu stopki) i przez to nie ma odpowiedzniego przesyłu sygnału. Po dokręceniu polecam psiknąć styki takim siuwaksem do przewodzenia elektrycznego - zwie się to Konektor czy jakoś podobnie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
PS nie mogę teraz znaleźć ale gdzieś jest link do naprawy ze zdjęciami 580 EX II.

Mario32
28-02-2011, 10:53
U mnie kilka razy pojawił się też ten problem, z trybu ETTL przechodziło w TTL. Po przeczyszczeniu styków problem znikł.

SebaWolf
28-02-2011, 11:04
U mnie przy używaniu pixel knightów problem pojawia sie często pomaga tylko zmiana C05 na TTL i z powrotem, bez pixeli przez ponad 2 lata problem pojawił się 2 może 3 razy.

betinus
28-02-2011, 12:55
No tylko, że jeśli problem pojawia się koledze na różnych lampach to chyba jednak problem body. Jeżeli sprzęt jest na gwarancji to może wizyta na Żytniej?

photographus
28-02-2011, 21:51
Póki co za radą serwisu przywróciłem fabryczne ustawienia w body. Dziś pstrykałem z lampą "byle pstrykać", ale problem się nie pojawił. Czyżby reset pomógł? Dam znać jak dłużej pobłyskam :)
Dzięki wszystkim za rady :)
pozd®ówka

swallow77
06-03-2011, 12:57
U mnie też taki problem się pojawiał - od czasu do czasu. Co ciekawe występował tylko w tandemie C500D+580EXII. Z 430EXII nigdy takiego zjawiska nie zaobserwowałem. Któregoś razu zauważyłem, że przełączenie z eTTL na TTL zachodzi zwłaszcza, gdy obiektyw zostanie skierowany w dół. Po chwili pomyślunku doszedłem do wniosku, że jeden lub 2 skrajnych pinów (dwóch dalszych od pinu wyzwalania) traci kontakt. Ze względu na brak warunków nie rozkręcałem aparatu - ścisnąłem stopkę kombinerkami. Jednak gdy problem się powtórzy zapewne aparat będzie trzeba rozkręcić (puk puk w niemalowane).

r2d2
19-03-2011, 16:22
U mnie podobnie, pisalem juz gdzies o tym, zmienilem ustawienia w body, na razie testuje i problem nie pojawil sie. U mnie lampa pracuje tylko na body

Usjwo
20-03-2011, 04:47
Czesto to problem styku wewnatrz lampy - http://canon-board.info/showthread.php?t=19874&page=20. Nawet mam instrukcje jak to naprawic, trzeba tylko rozkrecic lampe, ale poniewaz u mnie zdarzylo sie to moze z piec razy w ciagu dwoch lat, wiec na razie nie rozkrecam :)