PDA

Zobacz pełną wersję : CS5 i CS4 - za mało ramu, niestabilność i zapychanie



prasniewskiPL
21-02-2011, 23:59
Witam serdecznie!

Jest to ostatni etap mojego dochodzenia w tej sprawie.

Zastosowałem się do wielu wskazówek ale już się poddaje dlatego piszę tutaj licząc na Waszą pomoc... Już piszę o co chodzi...

Pracowałem na CS4 na nowo zakupionym komputerze - system XP, 4GB ramu, 60GB wolnej przestrzeni na dysku C, na drugiej partycji 200GB wolnego miejsca, mocna grafika i procesor... Całość nigdy nie podłączona do sieci.

Kiedy pracowałem 30min wszystko grało. Po 30min pracy system się zatykał i masakrycznie spowalniał! Dodatkowo kiedy użyłem ze trzy razy filtra Silver Efex Pro wywalało program, albo tworzyła się tylko kolejna warstwa bez zmian i nie mogłem już zastosować już żadnego innego filtra co musiało zakończyć się restartem programu! Strata czasu i nerwów!

Restart nie pomagał bo program dalej mulił nie wykorzystując całego ramu.

W wydajności ustawione było 10 kroków historii, cache 4, i całość ramu do użycie i jak wspomniałem wyżej 200GB na scrach disc.

Krew mnie zalewała i postawiłem CS5.

To samo!!!

Kolega zasugerował, żeby postawić na innej partycji niż C. Nie wiem czy to pomoże?

Bardzo proszę o jakieś porady.

System jest 32 bitowy i szop również.

Chodzi mi po głowie żeby jeszcze zmienić system na Windę 7. Czy to coś zmieni?

Proszę o jakieś porady bo ostatnimi czasy przed oczami widzę tylko okienko błędu!

Pozdrawiam,


Krzysiek

rysiaczek
22-02-2011, 01:40
"całość ramu do użycia"??? Znaczy suwaczkiem pojechałeś całkiem w prawo? Jeśli tak, to przeczytaj co jest napisane nad suwakiem i zastosuj się:)

miczael
22-02-2011, 07:42
Witam
Jeśli używasz systemu XP 32 bity system widzi tylko 3,2 Giga ramu, zmień na 7 64bit masz wtedy pełne 4 Giga ramu do dyspozycji i możesz również rozbudować.
Pozdrawiam

Ergo5218
22-02-2011, 08:10
zobacz jaką masz temperaturę procesora, może po prostu budę masz średnio wentylowaną i tu rodzi się problem.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
to co,opisujesz mocno wygląda na problem ze sprzętem, wg mnie konfiguracja spokojnie wystarczy na CS'a. Zarzuć może jakiś problem do testowania wydajności kompa - jest tego sporo w sieci, będziesz miał jasność.

prasniewskiPL
22-02-2011, 09:42
Bardzo dziękuję za zainteresowanie! Jeszcze jedna koleżanka zasugerowała zasypanie foldera TEMP - podobno warto go wyczyścić...

Zaraz będę walczył!

Dziękuję i dam znać :)

Shadow
22-02-2011, 10:02
Jak komp nowo kupiony to TEMP-aków jeszcze nie będziesz miał tyle żeby to wpływało na pracę systemu. Zakładam oczywiście że posiadasz oryginalne oprogramowanie, bo jeśli pirat to wszystko zdarzyć się może. Zrób format dysku C i ponownie zainstaluj XP-ka. Później wgraj PS-a i sprawdź jak się zachowuje. Jeśli będzie nadal to samo to może faktycznie jest coś ze sprzętem. Pozostaje jeszcze pomoc techniczna Adobe.

prasniewskiPL
22-02-2011, 10:16
Jeszcze pójdę dziś do sklepu pogadać i przedstawię problem.

Miczael - Twój głos jest kolejnym który zachęca do przejścia na 64 bitowy Windows 7 i 64 bitowy CS5. Kolega jeszcze polecił żeby zainstalować CS-a na innej partycji niż na C - czy to ma sens?

Opróżniłem TEMP-a i zobaczymy co dalej. Mam Parę zadań do skończenia na już i jeśli dalej będzie się komplikowało lecę do sklepu po Windę 7 i postawię cały system na 64 bitach...

miczael
22-02-2011, 11:52
Instalowanie nowego systemu polecają LAMY, tak najłatwiej ale kto ma na to czas i cierpliwość??
Polecam zapoznać się z podstawami http://pclab.pl/art44254.html
Ja na q8300@3,4Ghz i 4gb ramu obramiam po 20 plików raw naraz z eosa 50D (15mpix) w ACR.
CS5 ma na SSD na gównej partycji wszystkie pliki temp od ACR i PS na innym dysku i innej partycji.
Pozdrawiam

Przemek_PC
22-02-2011, 11:54
Zanim cokolwiek kupisz puść program typu Orthos i porządnie wymęcz komputer bo mi też coś tutaj problemem sprzętowym że tak powiem zalatuje.

Bułk-son
22-02-2011, 12:26
Kolega sprawdzał czy to samo dzieje się z innymi programami graficznymi niż CS ?
może Pain shop pro dał by radę?
Ciekawy przypadek :)

leondj
22-02-2011, 13:03
Jezeli muli na czystym nowym systemie to owy system jest niewydajny, wtedy:
1. Koniecznie zmien na W7 64-bit, no i dokup RAM, bo przy 4GB to PS CS5 i tak niezle muli, dokup W7 64-bit i rozszerz RAM minimum do 8GB lub najlepiej do 16GB w zaleznosci na jakich duzych plikach pracujesz, jak duzo warstw, czy duzo plikow otwartych jednoczesnie, generalnie pracuj w PS CS5 z otwartym Task Manager w tle i kontroluj uzycie RAMu i procka, to mniej wiecej zorientujesz sie gdzie jest "bottleneck".

Polecam lekture
Adobe Photoshop CS5: 64-bit Performance and Efficiency Measures (http://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.adobe.com%2Fproducts%2Fphotos hop%2Fphotoshop%2Fpdfs%2FphotoshopCS5_64bit.pdf&rct=j&q=photoshop%20cs5%2064-bit%208gb%2016gb%20PDF&ei=5pVjTeLNNcms8QPikLjxCA&usg=AFQjCNHpwKjsPUNL_6DPW7LYoqjWjUfbvA&sig2=7SJkhwGj8B5Y9MxD4ZytSA&cad=rja)

2. Masz stary zawalony system to najpierw polecam konserwacje systemu, lub/i przeglad ustawien. Przy braku poprawy - patrz punkt 1.

dziobolek
22-02-2011, 13:31
Jezeli muli na czystym nowym systemie to owy system jest niewydajny, wtedy:
1. Koniecznie zmien na W7 64-bit, no i dokup RAM, bo przy 4GB to PS CS5 i tak niezle muli...

Bzdury pan piszesz, panie kolego ;-)

U mnie CS5 śmiga aż miło popatrzeć i nic nie muli - RAM 4GB T7500@2x2,2GHz.

Co do reszty... :roll: bez komentarza

Pozdrówka!

J.J.
22-02-2011, 13:31
U mnie CS 5 śmiga na Windowsie 7 64 Bit z 6 G RAMU. Nie widzę potrzeby zwiększania aż do 16. Obrabiam 16 bitowe Tify, po 40 i więcej MB.
Na Windowsie XP również wysmienicie śmigał mi CS 4. Wydaje mi się, że zmiana systemu, jeśli pomoże, to tylko dlatego że z XP coś jest nie tak.
Może jakiś wirusek ?
Aha, no i oczywiście sam system mam zainstalowany na innym dysku, niż wszystko inne. Dysk C, to tylko i wyłącznie Windows.

dziobolek
22-02-2011, 13:39
@prasniewskiPL - ostatnio spotkałem się z kilkoma podobnymi objawami/opiniami,
i co było w nich dziwnego, to to, że wszystkie występowały na platformie sprzętowej AMD :shock: :roll:

Pozdrówka!

Przemek_PC
22-02-2011, 13:42
Mam XP i 2GB, nie tylko CS5 chodzi jak należy ale i dużo bardziej wymagające programy do obróbki wideo HD. A system instalowałem 4 albo 5 lat temu a przez jakiś czas komputer służył wszystkim domownikom również dzieciom instalującym wiele gier i nic się nie muli.

leondj
22-02-2011, 13:55
Bzdury pan piszesz, panie kolego ;-)

U mnie CS5 śmiga aż miło popatrzeć i nic nie muli - RAM 4GB T7500@2x2,2GHz.

Co do reszty... :roll: bez komentarza

Pozdrówka!

Jak zwykle - kazdemu wg. potrzeb, wiec bez insynuacji o pisaniu bzdur prosze :). Prosze otworzyc ~800MB lub > plik PSD z kilkudziesiecioma warstwami z efektami etc. w CS5 przy 4GB RAM, dla MNIE to za malo, nie wspomne nawet o jednoczesnie otwartm LR 3.3 w tle, + FF z kilkonastoma zakladkami. W moim przypadku mam jeszcze otwarte Illustrator CS5 + InDesign CS5 + Acrobat X i ja potrzebuje 16GB. Dla mnie czasy 4GB dawno minely. Mowie tu o maksymalnym komforcie pracy a nie o wiecznym czekaniu na kompa, ja nie mam na to czasu, szkoda zycia, wole zaoszczedzony czas spedzic z dziewczyna ;) Pozdro :)

Jeszcze raz - jezeli ktos mysli o powaznej i komfortowej pracy w PS CS5 polecam PDF w moim poprzednim poscie.

Przemek_PC
22-02-2011, 14:03
[QUOTE=leondj;938324Prosze otworzyc ~800MB lub > plik PSD z kilkudziesiecioma warstwami z efektami etc. w CS5 przy 4GB RAM[/QUOTE]

No tak, 99% użytkowników forum otwiera takie pliki.

dziobolek
22-02-2011, 14:11
Jak zwykle - kazdemu wg. potrzeb... ...dla MNIE to za malo...

No i od tego wypadało zacząć... :mrgreen:

Pozdrówka!

J.J.
22-02-2011, 14:20
Już był tu wątek o wolnym CS, więc powtórzę co tam napisałem:
Procesor Dual Core 3 GH, 6 GB RAM, 6 zwykłych twardych dysków, Win 7 Home 64 Bit, grafika GF 8800, czyli jak widać komputer już leciwy trochę, a CS 5 śmiga bez problemów. Dodatkowo jeszcze leci muzyczka z kompa, i otwarte mam 2-3 okienka Mozilli.

I nie czekam, wszystko odbywa się "w locie". I również zdarzało się, że jednocześnie z CS, otwarty był Lightroom.
No ale może ja mam jakiś dziwny ten komputer :) Nie kupiłem w sklepie gotowca, tylko sam go w domu złożyłem z zakupionych komponentów. I to jeszcze z różnych sklepów :)

leondj
22-02-2011, 14:25
No i od tego wypadało zacząć... :mrgreen:

Pozdrówka!

no moze troche poplynalem, takie male zboczenie zawodowe :) chociaz dalem juz wskazowke w pierwszym poscie:

8GB lub najlepiej do 16GB w zaleznosci na jakich duzych plikach pracujesz, jak duzo warstw, czy duzo plikow otwartych jednoczesnie, generalnie pracuj w PS CS5 z otwartym Task Manager w tle i kontroluj uzycie RAMu i procka, to mniej wiecej zorientujesz sie gdzie jest "bottleneck".
grunt to poznac swoje potrzeby ;) pozdrawiam zielona wyspe ;)

prasniewskiPL
22-02-2011, 16:54
Pani i Panowie!

Nagle okazało się kiedy drążyłem temat, że kilku moich znajomych ma podobne problemy...
Rozwiązaniem jest restart PS-a ale dla mnie to nie rozwiązanie!

Poszedłem zatroskany do sklepu gdzie kupiłem sprzęt. Przedstawiłem problem. Właściciel powiedział, że najpierw:

1) dokładnie przetestuje sprzęt czy nie ma jakiejś usterki
2) na osobnym dysku postawimy Win 7 64bit i CS5 64bit
3) dołożymy 4GB ramu ( łącznie 8GB ) i zobaczymy jak pójdzie tj. wezmę do domu na testy!

To się nazywa sklep! :)

Chwilowo muszę na już skończyć parę rzeczy i się przemęczyć.

Leondi - z chęcią poczytam :)

Dzięki wszystkim!

Bułk-son
22-02-2011, 23:10
Sprzedawca w sklepie godzien podziwu,
mało który zadał by sobie tyle trudu.
Teraz pozostaje czekać na werdykt technika :)

Vitez
24-02-2011, 14:17
Problemy sprzętowe vs aplikacje (jak widzę nie tylko Photoshop) proszę rozwiązywać na forach komputerowych.