PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 30D + Canon 50mm 1,8 problem z AF



avaloth
21-02-2011, 19:59
Witam!
Od niedawna jestem posiadaczem Canona EOS 30D i nowego obiektywu Canon 50mm f/1,8 II. Przeskoczylem z 400D na 30D, byc moze moj problem to wynik mojej jeszcze niewiedzy na temat lustrzanek pół-pro i proszę z góry o oszczędzenie niemiłych ripost i tym podobnych, bo nadal się uczę i piszę tutaj, bo sam nie jestem w stanie poradzic sobie z tym problemem.

Ogólnie mówiąc - AF nie trafia prawidłowo, ale to nie wszystko. Punkty AF świecą się kiedy ostrosc zostanie ustawiona i pipczy jak oszalały, ale ostrosc w prawdzie jest uchwycona jakies 2-3 cm przed obszarem, który złapały punkty AF. Ogólnie kiedy w wizjerze widzę, że prawidłowo została ustawiona ostrosc, to po zrobieniu zdjecia niestety jestem rozczarowany, bo zdjecie jest niedoostrzone. Kiedy ustawiam ostrosc ręcznie, zdjęcia wychodzą prawidłowo, ale jakosc ich jest po prostu beznadziejna - widac pixele, jakby szumy. Kompletnie nie wiem czym to jest spowodowane.

Proszę o pomoc.

YouCan92
21-02-2011, 20:14
ja bym raczej szukał winy po stronie obiektywu , nie mam go ale słyszałem że AF często nie trafia

marfot
21-02-2011, 20:30
Wybierz środkowy punkt AF. Jak masz wątpliwości, czy ostrość została ustawiona poprawnie to powtórz kolejny raz a nawet jeszcze raz. To jasny obiektyw i nieźle widać jak zadziałał AF. Miałem przez kilka lat 30D z C50/1.8 i zestaw ten nie kaprysi zbytnio a efekty są ponadprzeciętne.

mirasb
21-02-2011, 20:30
Witaj
Podejdź z aparatem i do dowolnego sklepu foto i zrób zdjecia z innymi obiektywami. Jeśli będziej OK to wiadomo , że 50/1.8 błądzi.

Pozdrawiam
Mirek

avaloth
21-02-2011, 21:03
Ok, dzieki Panowie, rozjaśniliście mi. :) Jutro biorę Canonika i lecę sprawdzac. Oczywiście zdam relację, jak w końcu wyszło :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
...aa i zapomniałem wspomniec. Sprawa AF moze byc rozwiązana, ale dlaczego przy większosci zdjec nawet przy ISO 100 powstają szumy? Czy to wina sztucznego oświetlenia, które inaczej się rozprasza, czy wina matrycy? (są na niej 3 rysy)

pr83
21-02-2011, 21:49
wina obiektywu jest na 99,9% pewna. to najtańszy stałoogniskowy obiektywy jaki canon produkuje. wykonany jest generalnie rzecz biorąc... fatalnie. na af w tym obiektywie narzeka większość użytkowników. ostrość ustawiana jest za lub przed obiektem. sam jestem posiadaczem takowego a i miałem okazję bawić się szkłem kolegi. oba wyraźnie ustawiają ostrość przed obiektem fotografowanym. niestety za tą cenę nic lepszego się nie kupi. można próbować kalibracji w serwisie na żytniej, ostrzyć ręcznie, albo zbierać pieniążki na 50 1.4 która ma AF dużo celniejszy. swoją drogą to bardzo ciekawe ze za cenę 50 1.8 II można kupić szwajcarski zegarek który precyzyjnie będzie nam działał przez lata, a tu dostajemy plastikowy bubel. no ale żeby nie było że same minusy ma obiektyw to powiem jeszcze że jak się go lekko przymknie to i głębia ostrości się zwiększa więc i łatwiej ostre zdjęcie zrobić. no i nie da się obiektywowi odmówić też tego że przymknięty jest bardzo ostry i niewiele ustępuje swojemu trzykrotnie droższemu koledze.

Nozanu
21-02-2011, 21:58
Zrobiłeś krok wstecz. 30D to tylko większe gabaryty i waga. Sprawniejszy AF to od 450D i 50D wzwyż. Niestety porzuć nadzieję że będzie lepiej.

avaloth
21-02-2011, 21:59
albo zbierać pieniążki na 50 1.4.

Właśnie rozglądam się za kredytem. :-D
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Zrobiłeś krok wstecz. 30D to tylko większe gabaryty i waga. Sprawniejszy AF to od 450D i 50D wzwyż. Niestety porzuć nadzieję że będzie lepiej.

Koleżanka po fachu ma 1,4 50mm i nie narzeka na celnosc, więc teraz wręcz jestem pewien, że ten problem leży po stronie obiektywu, nie aparatu. Miałem 400D i jego AF był o wiele lepszy, ale 30D to w końcu wyższa półka, a jest starszy od 400D o ok. 5-6 miesięcy.

xxkomarxx
27-03-2011, 13:07
Zrobiłeś krok wstecz. 30D to tylko większe gabaryty i waga. Sprawniejszy AF to od 450D i 50D wzwyż. Niestety porzuć nadzieję że będzie lepiej.

Jak czytam taki mądry wywód to się flaki przewracają. Kiedyś 30d było szczytem marzeń a teraz porzuć nadzieję bo lepiej nie będzie.
Akurat 30d fajniej się w łapie trzyma niż te małe xxxd ale to moja opinia. AF na centralnym wcale nie jest zły.
Wina ostrzenia to może być szkło.


wina obiektywu jest na 99,9% pewna. to najtańszy stałoogniskowy obiektywy jaki canon produkuje. wykonany jest generalnie rzecz biorąc... fatalnie. na af w tym obiektywie narzeka większość użytkowników. ostrość ustawiana jest za lub przed obiektem. sam jestem posiadaczem takowego a i miałem okazję bawić się szkłem kolegi. oba wyraźnie ustawiają ostrość przed obiektem fotografowanym. niestety za tą cenę nic lepszego się nie kupi. można próbować kalibracji w serwisie na żytniej, ostrzyć ręcznie, albo zbierać pieniążki na 50 1.4 która ma AF dużo celniejszy. swoją drogą to bardzo ciekawe ze za cenę 50 1.8 II można kupić szwajcarski zegarek który precyzyjnie będzie nam działał przez lata, a tu dostajemy plastikowy bubel.


Ja mam wadę w 35L i co. Obiektyw za ok 5 tys. Jak widać zdarza się.
Plastikowy bubel za ok 300 zł :) co ty się lepszego spodziewałeś w tych pieniądzach. W tej cenie jest to genialne szkło

Kronos
27-03-2011, 13:51
Zrobiłeś krok wstecz. 30D to tylko większe gabaryty i waga. Sprawniejszy AF to od 450D i 50D wzwyż. Niestety porzuć nadzieję że będzie lepiej.



Jak czytam taki mądry wywód to się flaki przewracają. Kiedyś 30d było szczytem marzeń a teraz porzuć nadzieję bo lepiej nie będzie.
Akurat 30d fajniej się w łapie trzyma niż te małe xxxd ale to moja opinia. AF na centralnym wcale nie jest zły.
Wina ostrzenia to może być szkło.

Dokładnie j/w. Przejrzałem zdjęcia z zeszłorocznego urlopu. W ciągu 1,5 miesiąca zestawem 17-85 + 30D zrobiłem ok 1700 zdjęć z czego na ok 1200 widać prace AF. Poczciwa trzydziestka wyraźnie nie trafiła w cel 2 razy! . Dla ścisłości te 1200 zdjęć to 98% centralny AF i 80% zakres 35-85mm. Tam gdzie nie trafił to dwa razy centralny AF, 50mm i f-5,6.

Może to kwestia fabrycznego łączenia w zestawy, może kwestia f-5.6 albo po prostu szczęścia. Niemniej jednak wątpię w słabe działanie AF w 30D a upgrade z 400D na 30D wydaje się co najmniej słuszny.

niechcemisie
27-03-2011, 23:01
Też ostatnio zauważyłem, że moja 50tka trochę lipnie trafia z ostrościa... Jest na to jakaś rada? Obiektyw kupiłem niedawno nowy, więc mam gwarancje, pytanie tylko czy jest sens oddania do serwisu skoro i tak nie będą mieli mojej puszki...

arekhit
27-03-2011, 23:11
a jaka przyslona? tez mam ten obiektyw i od 2.8 ostrzy elegancko, miej jest ciezko dobrze zlapac, no i brak stabilizacji, moze tak? ale czakam jak wypadnie test z innymi body

niechcemisie
27-03-2011, 23:23
1.8 niestety dno kompletne, ale i na 3.5 sredni jest w porownaniu do tego jakie rawt z tego obiektywu juz ogladalem

xxkomarxx
29-03-2011, 20:59
Też ostatnio zauważyłem, że moja 50tka trochę lipnie trafia z ostrościa... Jest na to jakaś rada? Obiektyw kupiłem niedawno nowy, więc mam gwarancje, pytanie tylko czy jest sens oddania do serwisu skoro i tak nie będą mieli mojej puszki...

Wysyłasz obiektyw razem z body. Dokalibrują ci szkło.

niechcemisie
30-03-2011, 08:08
W swoim fotojokerze mi to załatwią? Dzięki za podpowiedź.

borman
30-03-2011, 08:13
Po ostatnich próbach ze swoją 50-tką ustawiłem centralny AF - pomogło.

niechcemisie
05-04-2011, 23:34
Z dnia na dzien coraz bardziej mnie to szkielko drazni... To ze na pelnej dziurze ma slaby af to jedno, ale nawet po przymknieciu strasznie mydli... Na 8strzalow jeden, gora dwa sa ostre i to jeszcze nie tak jak moj poprzedni niby kiepski 28-105 USM II... Chyba musze sie przejsc do serwisu...

kulek855
06-04-2011, 13:35
Napisał Nozanu Zobacz post
Zrobiłeś krok wstecz. 30D to tylko większe gabaryty i waga. Sprawniejszy AF to od 450D i 50D wzwyż. Niestety porzuć nadzieję że będzie lepiej.

Ale bajki piszesz..

450d przy 30d to mała plastikowa zabawka. Wielu fotografów przyrody używa tego body a nawet jeszcze dwudziestek. Zresztą ważniejszy jest obiektyw a nie puszka.

olgiert
07-04-2011, 15:04
Ale bajki piszesz..

450d przy 30d to mała plastikowa zabawka. Wielu fotografów przyrody używa satego body a nawet jeszcze dwudziestek. Zresztą ważniejszy jest obiektyw a nie puszka.

Zgadzam się z tym.
Sam na początku jak zaczynałem wchodzić w branżę fotografii ślubnej miałem zagripione 2x30d i byłem zadowolony. Reszta sukcesu tech to szkła co jest najważniejsze.
Miałem też 50mm 1,8 no i faktycznie rewelacji nie było na 1,8 ale już 2,0 2,2 o wiele lepsze . Pomimo swojej wiadomej budowy Af trafiał. Wolno czasem niepewnie ale nie było tragedii . No ale to do spokojnej fotografii :-D