PDA

Zobacz pełną wersję : Helios 58mm- pierścien ostrości nie działa



olek.tbg
19-02-2011, 20:32
Witam !
Mam problem z moim heliosem. A nawet bardzo duży problem.
Otóż byłem dziś robić zdjęcia-paddał lekki śnieg ale warunki były dobre.
Obiektyw bezproblemowo działał aż...pierścień ostrości przestał działać. Można nim bez żadnego oporu kręcić w lewo i prawo aż do końca ( od 0.5 do nieskończoności). W domu zauważyłem, że nie mogę także zmienić przysłony-kręcę w obie strony i nic się nie zmienia.

Czy ktoś wie co mogło się stać? Czy to możliwe, że chciałem przekręcić pierścień "za bardzo" i obiektyw nie wytrzymał?

mateuszkaratysz
19-02-2011, 20:56
Bez żadnego oporu> to znaczy, że przed wyjściem w plener opór był tak?

Masz heliosa, w którym jest przełącznik A/M ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Wyprzedzę twoją odpowiedź i jeszcze dopytam czy popychacz wystaje z obudowy - mały bolec przy gwincie

olek.tbg
19-02-2011, 21:18
Tak, przed wyjściem obiektyw działał normalnie. Na początku robienia zdjęć też.
Obiektyw nie ma przełącznika, tylko MF
Co do bolca...tak , ale po wcisnieciu go pojawiają się listki przysłony i mogę ją zmienić

mateuszkaratysz
19-02-2011, 21:26
jeżeli po wciśnięciu bolca możesz zmieniać przysłonę to znaczy, że jest z nią wszystko ok, może kupiłeś przejściówkę EOS-M42 bez blokady bolca...

A/M to skrót od auto/manual - zmiana przesłony -> nie manual focus -> mylisz pojęcia.

pytam czy twój helios ma taki przełącznik jak ten z linka
http://allegro.pl/helios-44m-4-2-58-przelacznik-a-m-8-listkow-i1465774504.html
++++++++++++++++++++++++++++++++++
Co do pierścienia zmiany ostrości to jest duże prawdopodobieństwo, że na zimnym dworze smary zaczęły zamarzać, użyłeś zbyt dużej siły i naruszyłeś mechanizm ostrzenia.

pierścień ustawia ostrość mimo, że zaczął chodzić luźno?

olek.tbg
19-02-2011, 21:35
A to przepraszam. Nie, nie ma przełącznika, jest tylko manualna zmiana przysłony.
Co do pierścienia ostrości to kręci się, ale ostrość wogule się nie zmienia

mateuszkaratysz
19-02-2011, 21:41
W takim razie przesłona działa, więc kupiłeś przejściówkę EOS-M42 bez popychacza, co powoduje, że nie możesz zmieniać wartości przesłony.

Co do pierścienia zmiany ostrości to prawdopodobnie uszkodziłeś przez zbyt silne kręcenie.

Mało prawdopodobna hipoteza zakłada, że pierścień działa ale robisz zdjęcia na pełnej dziurze i nie widzisz różnicy bo głębia ostrości jest mała.

Z tego co pamiętam kupowałeś zestaw do makro.
Na tym dworze też robiłeś makro?
-----
to by wszystko wyjaśniło....

olek.tbg
19-02-2011, 22:04
Nie makro ;) Zdjęcia...nie wiem jak to ująć. nie był to porter ani makro. coś bardziej pod szeroki kąt ale założyłem heliosa gdyż było ciemno a potrzebowałem światła ;)
A co do przysłony - nie wiem, poprzednio działała i nie było problemów.
Pozatym zdaję mi się, jakby ten bolec trochę..wyszedł? Później postaram zamieścić zdjęcia.
Plus przy okazji pytanie - jak zamieścić zdjęcie? nigdy tego nie robiłem na forum ;)

mateuszkaratysz
19-02-2011, 22:15
Bolec dopchnij palcem pod przejściówkę i przesłona zacznie działać.

Co do pierścienia ostrości to nie ma wątpliwości, że go uszkodziłeś. W takim razie Helios zostanie Ci do makro bo naprawiać się go nie opłaci.

W makro ostrości nie zmieniasz pierścieniem tylko przysuwając/oddalając aparat od fotografowanego obiektu.

To chyba tyle.

olek.tbg
19-02-2011, 23:47
Ok, dzięki za odpowiedź;)