PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ogarnąć zdjęcia odzyskane z dysku



wiwo
18-02-2011, 13:23
Witam

mam taki problem, niedawno niesety skasowała mi się duża część moich zdjęć z dysku, niestety nie miałem żadnego backupu więc jedyną opcją pozostało odzyskiwanie danych.
Udało mi się odzyskać część zdjęć (niestety mniejszą część, ale cóż zrobić :/)

Mój problem teraz polega na tym, że odzyskane zdjęcia mam w kilku folderach i pliki są zupełni inaczej ponazywane niż były przed usunięciem.

Wcześniej miałem je ładnie poustawiane w folderach według daty i roku, zawsze zgrywałem je z karty lightroomem i wszystko było pięknie.

W exifach zdjęć są daty ich utworzenia więc pomyślałem że lightroom to ogarnie i po zaimportowaniu ich poustawia mi je w folderach wg dat.

W lightroomie 3 wszedłem w import, zaznaczyłem wszystkie foldery gdzie są zdjęcia i lightroom po prostu skopiował mi te foldery dodając do biblioteki wg folderów. Co zrobić*żeby poustawiał je wg dat tak jak robi to przy ściąganiu z karty?

MariuszJ
18-02-2011, 13:58
Witam

mam taki problem, niedawno niesety skasowała mi się duża część moich zdjęć z dysku, niestety nie miałem żadnego backupu więc jedyną opcją pozostało odzyskiwanie danych.
Udało mi się odzyskać część zdjęć (niestety mniejszą część, ale cóż zrobić :/)

Mój problem teraz polega na tym, że odzyskane zdjęcia mam w kilku folderach i pliki są zupełni inaczej ponazywane niż były przed usunięciem.

Wcześniej miałem je ładnie poustawiane w folderach według daty i roku, zawsze zgrywałem je z karty lightroomem i wszystko było pięknie.

W exifach zdjęć są daty ich utworzenia więc pomyślałem że lightroom to ogarnie i po zaimportowaniu ich poustawia mi je w folderach wg dat.

W lightroomie 3 wszedłem w import, zaznaczyłem wszystkie foldery gdzie są zdjęcia i lightroom po prostu skopiował mi te foldery dodając do biblioteki wg folderów. Co zrobić*żeby poustawiał je wg dat tak jak robi to przy ściąganiu z karty?

Możesz to zrobić zarówno LR jak i ZoomBrowserem czy DPP. Różnie się to tam nazywa "Intelligent rename", "Catalog" itp. ale to co robią jest analogiczne - zmieniają Ci nazwę na podstawie exifa.

Przepis do Lightrooma:

http://canon-board.info/showpost.php?p=879607&postcount=287

RoboD
19-02-2011, 13:58
Co zrobić*żeby poustawiał je wg dat tak jak robi to przy ściąganiu z karty?
Możesz użyć wszystkomającego ;-) Total Commandera i za pomocą Narzędzia Wielokrotnej Zmiany nadać plikom nazwy w stylu rokmiesiącdzień-godzinaminutasekunda.

airhead
19-02-2011, 14:13
nie da się odzyskać nazw plików ani struktury katalogów, więc czeka Cię ręczna robota

RoboD
19-02-2011, 17:56
nie da się odzyskać nazw plików ani struktury katalogów, więc czeka Cię ręczna robota
Fakt, ale zmiana nazw, jaką zaproponowałem, wydatnie usprawni ten proces. Swoją drogą, tym samym narzędziem można potem, również z automatu, dokonać zbiorowej zmiany nazw według własnych kryteriów.

BTW nie wiem czy mając określone nazwy nie dałoby się przypadkiem napisać jakiegoś batcha, który uporządkowałby pliki automatycznie.

swallow77
24-02-2011, 11:33
a ja mam jeszcze jeden pomysł, który może znacząco uprościć porządkowanie zdjęć, jednakże tylko jeśli swoje zdjęcia organizwałeś, wiwo, w sesjach (jeden folder na jedną sesję lub podobnie), a nie np. tematycznie.
Ponieważ większość z nas obrabia fotki, więc data modyfikacji pliku to nie ta sama co data wykonania zdjęcia. A i po procesie odzyskiwania trudno powiedzieć jaka będzie data modyfikacji pliku.
W odzyskanych plikach powinien być nieuszkodzony EXIF (jeśli ten jest uszkodzony to pewnie reszta pliku to już nieznaczące niczego robaczki) - informacje tam zawarte można wykorzystać do posortowania zdjęć.
Jest taki pakiet co to się nazywa EXIFtool (EXIFtool.exe). Do niego jest dostępny graficzny interfejs (ExifToolGUI.exe) upraszczający operacje. Przy pomocy tych dwóch narzędzi można nadać plikom datę modyfikacji taką jaka zawarta jest w EXIFie.
Gdy już Twoje pliki będą miały właściwą datę, użycie TotalCommandera (sortowanie wg daty) zaproponowanego przez RoboD umożliwi masową zmianę nazw plików - i pliki będą miały już nazwy wg chronologii wykonania zdjęć. Oczywiście pozostanie ręczne rozdzielenie plików na grupy - jednakże ograniczające się do znalezienia pierwszego i ostatniego zdjęcia w sesji - również przydatna właściwa data modyfikacji pliku.

powodzenia w sortowaniu!

soltysh
24-02-2011, 13:24
Mój pomysł jest chyba najbardziej hardcorowy;), ale to zależy od tego czy znasz jakiś język programowania. Otóż najłatwiej stworzyć sobie mały skrypcik, który poukłada Ci te pliki według zadanych kryteriów. Piszesz, że w EXIF-ach masz informacje o datach oraz cały komplet pozostałych informacji, no to nie ma problemu odpalasz Pythona (http://python.org/) z biblioteką (EXIF.py (http://sourceforge.net/projects/exif-py/) lub PIL (http://www.pythonware.com/products/pil/)) i robisz porządki według upodobania. Chętnie Ci pomogę :D Choć rozwiązanie MariuszJ powinno Ci w zupełności wystarczyć :cool:
Ale tak jak pisałem jest to rozwiązanie super hardcore :twisted: