PDA

Zobacz pełną wersję : Katalogi, wzorce i nie tylko



Zbyszko666
17-02-2011, 12:48
Szukam istotnych informacji na temat gotowych projektów katalogów, wzorów itp. Katalog jaki mam zrobić ma powstać na bazie sukien ślubnych. Nie interesują mnie gotowe katalogi jak są zaprojektowane itp. Chodzi mi bardziej o stronę techniczną i praktyczną (wykonanie) . Jeżeli nie pozostanie mi Adobe Indesign i jazda lub corel. Myślę, że jakoś pomożecie,lub też mieliście takowe doświadczenie w projektowaniu?

diplo
17-02-2011, 13:51
Zajmuję się składem, projektowaniem i przygotowaniem do druku, ale nie za bardzo czaję o co kaman. Chcesz jakiś gotowy szablon konkretnie pod suknie ślubne? Czy chcesz aby Ci ktos to poskładał?

Mellan
17-02-2011, 14:12
[...] nie za bardzo czaję o co kaman.[...]
Kolega zapewne podłapał zlecenie, a nie za bardzo orientuje się w obsłudze w/w programów i oczekuje prostego kursu obsługi, jak to zrobić.

Zbyszko666
17-02-2011, 16:27
Zajmuję się składem, projektowaniem i przygotowaniem do druku, ale nie za bardzo czaję o co kaman. Chcesz jakiś gotowy szablon konkretnie pod suknie ślubne? Czy chcesz aby Ci ktos to poskładał?Nie chodzi o to, żeby ktoś poskładał ( trzeba kiedyś samemu też spróbować) itp. Po prostu jestem ciekawy tego, czy są gdzieś wzroce, szablony.Jakich metod używać, jakich programów.. itp..
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Kolega zapewne podłapał zlecenie, a nie za bardzo orientuje się w obsłudze w/w programów i oczekuje prostego kursu obsługi, jak to zrobić.

obsługa bez problemu. Jedynie w czym bym to robił to Adobe Indesign... Ale jakaś alternatywa z pewnością by się przydała.

Mellan
17-02-2011, 19:12
Nie chodzi o to, żeby ktoś poskładał ( trzeba kiedyś samemu też spróbować) itp. Po prostu jestem ciekawy tego, czy są gdzieś wzroce, szablony[...]

Klient zazwyczaj ma jakąś wizję na produkt końcowy: format, objętość, czcionki, zawarte dane, itp. Jeśli nie ma, powinieneś zaproponować coś od siebie.
Twoim zadaniem jest to "ubrać" technicznie pamiętając o spójności stylistycznej, właściwych parametrach pliku (spady chociażby) i przygotować jakieś wstępne makiety do akceptacji.
A potem to już tylko "jazda" jak to określiłeś :)
Nie bez znaczenia jest jakieś doświadczenie i nieco wyobraźni twórczej.

Zybi_S
18-02-2011, 00:31
Witam

Praktycznie zawsze (no prawie) co i na jaki temat wychodzi od zleceniodawcy.
Zleceniodawca może mieć własną wizję całości, lecz może też i oczekiwać od Ciebie propozycji - przygotowanie 1-3 różnych wersji do akceptacji.
Materiały dodatkowe - typowo zdjęcia najczęściej też, choć może będziesz musiał samemu coś od siebie (konkretne fotografie) przygotować.

Jak mają wyglądać konkretne publikacje (foldery) - pooglądaj już gotowe, podpatruj, modyfikuj. Dobrze jest przedstawić swoje, często różne wersje
tej samej publikacji.

Musisz (lub co najmniej powinieneś )niestety też wiedzieć jak to będzie drukowane i ewentualnie dodatkowo obrabiane (np lakier UV, składanie).
Chodzi o konkretne ułożenie stron w publikacji. Bo inaczej możesz narobić sporo kłopotu montażyście w drukarni. Musisz też pamiętać o tak zwanym spadzie, czyli jak coś (zdjęcie lub rysunek) ma dokładnie dolegać do brzegu musi częściowo wystawać poza faktyczny, końcowy format publikacji aby nie były widoczne małe odchyłki podczas końcowego cięcia na gilotynie. Drukuje się zawsze na większym arkuszu !!!
Osobiście składałem w Corel Draw.
Proponuję na początek wziąść jakiś gotowy folder i spróbować zrobić coś podobnego. Chodzi bardziej o stronę techniczną.

Prawdopodobnie będziesz musiał przygotować kompletne materiały dla drukarni. Czyli wyciągi barwne, ewentualnie wydruk próbny.

Nie mając pojęcia narażasz się na koszty. Np. błędnie wykonanych wyciągów barwnych które w najlepszym przypadku będzie trzeba odpowiednio zmontować.

Pozdrawiam

diplo
19-02-2011, 17:25
Ha skoro tak inDesign jest idealny do składu, jest to program do tego przeznaczony. Photoshop hmmm... jakąś prostą ulotke mógłbyś tym zrobić dlaczego nie ale po co się męczyć. ID wymienia pliki z PS bez kłopotu. Corel kiedyś dużo składałem w tym programie i wiesz co od kiedy zacząłem korzystać z Quarka potem ID nie wróciłbym do Corela za żadne skarby. Masz jeszcze stareńskiego PageMakera, ze stajni Corela nawet nie wiem czy jeszcze jest Ventura. Ale to wszystko są zamienniki - chcesz składać użyj aplikacji do tego dedykowanej. To jest jak z jazdą samochodem możesz mieć zakryte wsteczne lusterko, złamaną antenkę ;), odpadające drzwi itd. ale w końcu dojedziesz. Ale możesz mieć to wszystko w porządku a dojedziesz i szybciej i lepiej i bez problemu.