PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie - 1 studio



chocopoko
16-02-2011, 23:41
Witam!
Kompletuję oświetlenie do swojego domowego studio, na dzień dzisiejszy chcę zrobic sobie zdjęcia do dokumentów ( statyw, wieszak, tło mam), brakuje jedynie oświetlenia, a w najbliższym czasie sesje ze znajomymi, potrzebne do albumu, jednak chciałabym by wyszło najlepiej.

Planuję zakupic 2x Lampe o mocy 300W
i 2x Softbox ten większy 80x120 ?
czy będzie ok? A i chciałam się zapytac o to jaką polecalibyscie żarówkę do softa, ewentualnie czy nie lepiej zainwestowac w paarsolki?
Ale mimo wszystko sama jestem jakos bardziej prekonane do tego softa, co o tym sądzicie, prosze o wyrozumialosc i pomoc oczywiscie;)

m-a-r
17-02-2011, 00:31
Do portretów i zdjec ludzi spokojnie parasolka + softbox starcza.
Troche gorzej z fotografowaniem produktów, które mają błyszczącą powierzchnię - tu wyraźnie widać, jeśli zastosuje się parasolkę.

chocopoko
17-02-2011, 00:39
no właśnie mnie interesuje konkretnie to do dowodu, bynajmniej na dzień dzisiejszy i nadal nie wiem co mam wybrac :D

m-a-r
17-02-2011, 01:18
jak fotki do dowodu to spokojnie 2 lampy 100Ws i parasolki białe 90 cm.
Swego czasu oświetlałem całe postacie lampą 100 Ws i zarowka 68 Ws z parasolkami.
zaoszczedzona kase mozna przeznaczyc na cos innego

LLL
17-02-2011, 18:01
Pytasz o żarówki do softa, jeśli chodzi Ci o modelujące to czym mocniejszy pilot tym lepiej będzie Ci się pracowało.

m-a-r
17-02-2011, 18:43
Mocna lampa pilotująca nie jest ważna dla komfortu pracy szczególnie dla fotek do dokumentów.
Ja właściwie nigdy nie stosuję oświetlenia pilotującego, całkowicie jest to dla mnie zbędne i nie czuję z tego powodu jakiegokolwiek dyskomfortu. Pilota włączam, gdy fotografuję obiekty na których nie mogę złapać ostrości w normalnym świetle.

chyrek
18-02-2011, 01:04
pisząc o lampach "300W" masz na mysli lampe z zarówka 300W czy lampe o mocy 300Ws? Co do zarowek modelujących (zakladajac, że bedziesz byskal) to spokojnie wystarczy pilot 100W. No i do zdjec dokumentowych potrzebujesz 3 lamp. Jedno musi oswietlac tlo. Jak wczesniej pisano wystarcza Ci parasolki ale mozesz tez uzyc softboxu jako tla (akurat na sofcie 80x120, spokojnie zmiescisz postac na fotki dokumentowe)