PDA

Zobacz pełną wersję : filmowanie 7d



macgaw
15-02-2011, 15:27
czesc
od jakiegos czasu mam 7d, ale nie uzywalem aparatu do filmowania. po obejrzeniu kilku watkow i obejrzeniu filmow szczegolnie z 5d2 o rolkarzach nabralem checi do sprobowania czegos nowego.

i tutaj mam kilka pytan. oczywiscie metoda prob i bledow jest najlepsza i taka tez stosuje, ale wieszosc moich filmow jest powiedzmy nie trafionych ostroscia.

co robie zle?, wiem ze trzeba ostrzyc recznie i ustawiam ostrosc pokretlem na obiektywie...
wczoraj bylem na dworze, bylo zimno, wietrznie ale slonecznie, krecilem troszke zone i dziecko, na ekranie bylo "powiedzmy" wszystko ok, lecz po zgraniu na kompa wszystko jest nieostre. dzwiek, no coz mam swiadomosc ze najlepiej dokupic zewnetrzny mikrofon, bo caly film z dworu jesli chodzi o glos to jest sam wiatr.

inna sytuacja w domu. krece za dnia - jest jasny pokoj, swiatlo zastane, wychodzi to powiedzmy ze dobrze. filmuje powiedzmy jedna scene, kiedy bawi sie dziecko w jednym miejscu.
ustawienia jakie mam to pokretlo w trybie B.

na tych samych ustawieniach, czyli tryb B krecilem np kapiec dziecka w lazience, swiatlo zarowkowe i znowu na ekranie jest niby ok ale po zgraniu, jest zolto i nieostro.

i moje pytania do osob filmujacych tym aparatem.
w jakim trybie najlepiej filmowac ? czy zmieniac tryby w zaleznosci od zastanej sytuacji??
wszystkie tryby procz M ustawiaja sobie iso - automatycznie, to tez duzo daje, ale np przy swietle sztucznym jest tak kosmicznie podbijane ze jest duze ziarno (choc to akurat rozumiem i wiem ze takie bedzie).

czy zakup LCDVF, ktory powiesza obraz widziany to jest jedyne wyjscie jesli chodzi o poprawne filmowanie tym aparatem ??

podsumowujac. uzywam 7d + 17-55 is. filmuje na 17 mm z wlaczona stabilizacja. wiem ze inni tez napisza zeby sobie kupic kamere hd. oczywiscie jest to najlepsze wyjscie z sytuacji, ale dla mnie to jest za proste i krecenie kamera nie daje mi takiej satysfakcji jak krecenie aparatem.

pozdrawiam

ibka
18-02-2011, 10:01
Flmuj tylko na trybie M.

Ręcznie ustawiasz ISO, migawkę, przysłonę a czasem nawet white balance (żeby ujęcia w łazience nie wychodziły zółte).

Jeśli nie trafiasz z ostrością spróbuj filmować na bardziej przymkniętej przysłonie (f 5,6 i wyżej).

A reszta to już praktyka.

myslidar
18-02-2011, 10:44
Kup sobie: http://allegro.pl/wizjer-lcd-viewfinder-do-d90-5d-mk-ii-500d-meike-i1445958285.html

Przy szerokim kącie i tak jest trudno, ale z jasnym szkiełkiem dużo lepiej się ostrzy.

mrooq
30-05-2011, 19:17
dodam moze pytanie od siebie.. rzecz ktora zauwazylem filmujac na P, ze przeslona zawsze ustawiona jest na bardzo wysoka wartosc..rzedu 16-22 i nie wiem czemu tak sie dzieje, tryb przyslony jakos nie dziala i zmuszony jestem krecic na M co jest OK ale czasami chcial bym na P i nie za bardzo jest jak

PS dodam od siebie ze filmujac na M na 7D na ekraniku ktory jest bardzo szczegolowy bardzo ladnie widac roznice w jakosci obrazu np miedzy f4 a f/8 uzywajac maksymalnego zblizenia 10x

myslidar
30-05-2011, 20:27
Migawka do kręcenia powinna być ustawiona na 1/50 i pewnie dlatego tryb P chce do takiej migawki ustawić pozostałe parametry.

Jan Bielecki
01-06-2011, 10:32
dodam moze pytanie od siebie.. rzecz ktora zauwazylem filmujac na P, ze przeslona zawsze ustawiona jest na bardzo wysoka wartosc..rzedu 16-22 i nie wiem czemu tak sie dzieje, tryb przyslony jakos nie dziala i zmuszony jestem krecic na M co jest OK ale czasami chcial bym na P i nie za bardzo jest jak

PS dodam od siebie ze filmujac na M na 7D na ekraniku ktory jest bardzo szczegolowy bardzo ladnie widac roznice w jakosci obrazu np miedzy f4 a f/8 uzywajac maksymalnego zblizenia 10x

Polecam krecić na AV. Kontrola przesłony daje najlepsze efekty wizualne a czas płynnie dostosuje się do warunków.

myslidar
01-06-2011, 10:35
Tylko, że czas wpływa na płynność obrazu.. Po to ludzie kupują szare filtry lub fadera żeby uzyskać odpowiedni "look".

Czacha
01-06-2011, 10:39
Robiac zdjecia zawsze pracuje na Av lub M, ale przy filmie Av nie jest tak uzyteczne. W kamerach pracuje sie przede wszystkim przyslona, bo migawke trzyma sie na równym poziomie żeby material wygladal spojnie.

Jan Bielecki
01-06-2011, 10:53
Robiac zdjecia zawsze pracuje na Av lub M, ale przy filmie Av nie jest tak uzyteczne. W kamerach pracuje sie przede wszystkim przyslona, bo migawke trzyma sie na równym poziomie żeby material wygladal spojnie.

Tylko odniosłem wrażenie, że pytanie kolegi Mrooq nie dotyczy walki o odpowiedni Film Look tylko o praktyczne wykorzystanie aparatu niezbyt kontrolowanych warunkach gdzie nie ma luksusu ciągłej pracy na 1/30s .

mrooq
01-06-2011, 10:56
Kazdy widze ma swoje rozwiazanie. Z powyzszych wnioskuje ze najlepiej krecic na M. Juz tak robilem i wcale trudne to nie jest. Natomisat przy zmianie wartosci przyslony obraz sie sciemnia/roznajsnia skokowo - ma ktos na to jakas rade moze? Oczywiscie mozna nagrac 2 klipy jeden po drugim i odp je przyciac w programie...

Czacha
01-06-2011, 11:01
To o czym wspomniales to najwieksza wada aparatow - brak plynnej regulacji przyslony. Przy ujeciach o stalym swietle nie ma znaczenia, ale gorzej jak warunki sie zmieniaja. Ratunkiem moze byc zakupienie manualnego szkla z plynna regulacja przyslony .. albo zakupienie kamery ;)

saer
01-06-2011, 11:01
czytałem że przy 720p na 50/60 fps w 7D występuje efekt tzw. "schodków" na liniach prostych i innych geometriach w przestrzeni. czy ktoś to może potwierdzić?

mrooq
01-06-2011, 11:05
To o czym wspomniales to najwieksza wada aparatow - brak plynnej regulacji przyslony. Przy ujeciach o stalym swietle nie ma znaczenia, ale gorzej jak warunki sie zmieniaja. Ratunkiem moze byc zakupienie manualnego szkla z plynna regulacja przyslony .. albo zakupienie kamery ;)

Dla mnie kupienie kamery to nic innego jal dorzucie do plecaka kolejnego kilograma. Video dslr jest super i przy tym zostane. Nadal bede sie trzymal swojej reguly ze clip nie powinien byc dluzszy jak 10-12 s czasami do 15s max

Jan Bielecki
01-06-2011, 11:45
Nadal bede sie trzymal swojej reguly ze clip nie powinien byc dluzszy jak 10-12 s czasami do 15s max

Dobra regula ;) Wtedy tym sprzętem można robić cuda.

Kolekcjoner
02-06-2011, 19:49
Robiac zdjecia zawsze pracuje na Av lub M, ale przy filmie Av nie jest tak uzyteczne. W kamerach pracuje sie przede wszystkim przyslona, bo migawke trzyma sie na równym poziomie żeby material wygladal spojnie.

Hmmm... nie wiem jak to wygląda w dslr ale w kamerze można sobie pozwolić na automatyczną zmianę przysłony, bo jest taki zapas GO, że to praktycznie w znikomym stopniu wpłynie na końcowy efekt na obrazie. Obawiam się, że w dslr z wiadomych względów już tak łatwo nie będzie. Także raczej tu trzeba jak w prawdziwym filmie -> tylko manualnie.
Krótko mówiąc do repo filmowego dslr nadaje się jak wół do karety :wink:.

polm
02-06-2011, 22:12
Kamery mają bezstopniową przysłonę, więc nie ma efektu "mrugania".
Do DSLR można użyć obiektywów Samyanga (albo jakiś innych mniej popularnych) z bezstopniową przysłoną, ale przymykanie, otwieranie obiektywu będzie wpływać na GO. Czasem jest to efekt pożądany, ale na ogół nie. Można też inaczej poradzić sobie ze zmieniającą się ilością padającego światła. Wystarczy ustawić Iso na Auto. To działa b. dobrze.
W reportażu powinna być w miarę duża GO (wiem, wiem, kochamy małą GO i nie po to mamy DSRL aby mieć dużą GO :) , ale małe GO to tak naprawdę w scenach statycznych występuje ). Przy 22mm (odpowiednik 35mm dla cropa) i 5.6 przy ustawieniu ostrości na 4m (stojący człowiek mieści się kadrze) mamy wystarczającą GO aby wszystko co powinno się zmieścić nam się zmieściło.
Przy 20mm/f4 na FF, w ogóle nie zastanawiałem się tylko ustawiłem ostrość na ~4m, Auto Iso i sobie kręciłem pląsających ludzi.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

czytałem że przy 720p na 50/60 fps w 7D występuje efekt tzw. "schodków" na liniach prostych i innych geometriach w przestrzeni. czy ktoś to może potwierdzić?
Występuje. Np. jeśli filmujemy żaluzje, grille samochodowe i inne poziome linie, które nie są filmowane dokładnie poziomo. To jest aliasing. 18mpix to 3456 linii. Aby otrzymać z tego 720 linii trzeba czytać co 5 (prawie) linię.
Otwórz painta i narysuj sobie jakąś ukośną linie. Już wtedy są schodki, a teraz jeszcze wyobraź sobie, że pozostawiasz z linii co piąty pixel.
Dokładniej możesz zobaczyć to ponizej

http://www.vimeo.com/6885596
Warto przeczytać komentarz do tego filmu i całą dyskusje poniżej. Warto również zwrócić uwagę na wypowiedzi Blooma który uważany jest przez wielu za Guru, a tak naprawdę ..., z resztą przeczytaj.

Przemek_PC
03-06-2011, 08:54
Używać sprzętu zgodnie z przeznaczeniem, filmowanie dziecka bawiącego się w piaskownicy to nic innego jak reportaż i bardziej przyda się sprawny AF, bezstopniowa przysłona, stabilizacja i zoom a do tego odchylany ekran aby uzyskać zdjęcia z perspektywy dziecka a nie dorosłego no i oczywiście akceptowalny dźwięk. To wszystko zapewnia każda kamera. Natomiast do sztuki gdzie jest czas na ustawienie sprzętu, duble i ogólnie nie ma zjawiska ulotności chwili jak w reportażu DSLR jak najbardziej.

saer
08-06-2011, 21:08
właśnie nabyłem kilka dni temu 7D pod filmowanie i kurcze nie taki diabeł straszny z tym 720p ;) tyle co się na vimeo i youtube naoglądałem jaka to tragedia z tymi 50fps, a wcale nie ma tragedii.. przereklamowany minus puchy hehe