PDA

Zobacz pełną wersję : Programy do drukowania



Janusz Body
15-12-2005, 19:51
Szukam programu, który pozwala na więcej niż to co jest zwykle dostarczane z drukarką (np IP 5000). Przede wszystkim musi pozwolić mi wybrać profil icc. Mój profil, na mój papier, tusz itp. Canon oczywiście ma gotowe profile ale tylko na papiery Canona (jedynie słuszne) no i drukuje tylko jpegi. Oczywiście można to zrobić z poziomu Photoshopa ale wówczas drukowanie staje się trochę hmmmm... tego... mało przyjemne. No a jak mam plik w TIFF-ie to wg. Canona najpierw musiałbym go przekonwertować do jpega (czyli utracic trochę jakości) a dopiero potem "print".

Znalazłem w sieci jeden Qimage, który w zasadzie robi to co trzeba ale może ktoś wie/ma coś jeszcze innego.

Janusz

EDIT: zapomniałem dodac, że cena ma znaczenie Qimage kosztuje ok 50 USD ale programami za 50000 USD nie jestem zainteresowany ;-)

mirhon
15-12-2005, 23:31
...Oczywiście można to zrobić z poziomu Photoshopa ale wówczas drukowanie staje się trochę hmmmm... tego... mało przyjemne. ....

Ja nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Okno dialogowe w szopie pozwala wybrać wszystki ewentualne możliwości tj. profil wg którego chcesz drukować i sposób renderingu kolorów wychodzących poza gamut aktualnej przestrzeni roboczej i jedyne co trzeba zrobić to upewnić się że w drajwerze drukarki masz wyłączone zarządzanie kolorami i wszelkie ulepszacze - ale jestem pewien że o tym wiesz i stąd moje zdziwienie o co chodzi...
Pozdrawiam
Mirek

Duty
16-12-2005, 03:06
Przede wszystkim musi pozwolić mi wybrać profil icc. Mój profil, na mój papier, tusz itp. Canon oczywiście ma gotowe profile ale tylko na papiery Canona (jedynie słuszne) no i drukuje tylko jpegi. Oczywiście można to zrobić z poziomu Photoshopa ale wówczas drukowanie staje się trochę hmmmm... tego... mało przyjemne. No a jak mam plik w TIFF-ie to wg. Canona najpierw musiałbym go przekonwertować do jpega (czyli utracic trochę jakości) a dopiero potem "print".


Chyba chodzi Tobie o wydrukowanie powiedzmy 100 zdjęć?
Tak jak w minilabie?
Wtedy Qimage się przyda.
Ale jak do 10 szt. to bym nie marudził :) I tak musisz je obrobić w photoshopie.
Pamiętaj, że drukowanie z profilem trochę zmieni zdjęcie, o ile wcześniej nie obrabiałeś go z użyciem próby kolorów (soft proof).
Ja bym zdecydowanie skopiował zdjęcia przeznaczone do druku do nowego katalogu, otwierał je po kolei i KONWERTOWAŁ do profilu drukarki przyglądając się, jakie zmiany następują dla celu "wizualnego" i "względnego kolorymetrycznego" - należy wybrać bardziej odpowiadający naszym gustom - po czym zapisywał, wsio ryba, czy tiff, czy jpeg.
Zdjęcia po konwersji można jeszcze lekko krzywymi poprawić - ale zaczekaj z tym na lepszy monitor LCD ;)
Cały katalog można wysłać na drukarkę po utworzeniu zadania (zapisując procedurę drukowania pierwszego zdjęcia, łącznie z jego zamknięciem) - w trybie wsadowym.

Tylko koniecznie w oknie drukowania photoshopa musisz zaznaczyć opcję "No colormanagement" - tak samo, jak podczas drukowania testu do profilowania - bo zdjęcia mają już podmienione wartość RGB zgodnie z profilem drukarki.

Janusz Body
16-12-2005, 14:22
Chyba chodzi Tobie o wydrukowanie powiedzmy 100 zdjęć?
Tak jak w minilabie?....

No własnie tak to do tej pory robiłem :-) Najpierw przygotowywałem całą serię zjęć a potem jazda z masówką. Można było zapakować 100 szt papieru i spokojnie pójśc do ogródka na piwo :-) Ale chyba faktycznie rozwiązanie z zapisem do innego katakogu jest sensowne.

Mirhon: Ja jestem marynarz i czasem zdjęcia chce wydrukować moja żona (wtedy jak mnie nie ma w domu) a wytłumaczenie kobiecie że istnieje coś takiego jak PS i profile to zadanie ponad moje siły ;-) Stąd moje poszukiwania czegoś co w sensie "user interface" jest podobne do softu Canona - czyli wybierz zdjęcie do drukowania, klik, klik i samo wychodzi. Jak coś jest nie tak to sprawadź czy włączone jest zasilanie komputera i drukarki ;-)

No i dzięki Wam za odpowiedzi :-)

Janusz