PDA

Zobacz pełną wersję : NIEoryginalna okta do Elinchrom'a, pytanie



czarny1999
14-02-2011, 16:05
Mam pytanie apropo softbox’a
Na potrzeby zlecenia nabyłem dość archaiczny zestaw Elinchrom Prolinca – kierowałem się przede wszystkim niskim czasem ładowania i ceną. Chciałbym prosić o pomoc w doborze zmiękczacza. Do lampy potrzebuje oktę ok. 120/150cm średnicy i chciałem i chciałam zapytać czy cos ktoś z Was miał do czynienia z tego typu/klasy sprzętem :
http://cgi.ebay.co.uk/120cm-Octagonal-Professional-Softbox-Elinchrom-fit-/260398026451?pt=UK_Photography_StudioEquipment_RL&hash=item3ca0ee8ed3
http://cgi.ebay.co.uk/150cm-Octagonal-Professional-Softbox-Elinchrom-fit-/230484811995?pt=UK_Photography_StudioEquipment_RL&hash=item35a9f720db
Trochę obawiam się ze 250W lampa ‘ nie uciągnie ‘ 150cm - pomimo ze będzie używana w dość jasnym pomieszczeniu jako światło wypełniające.
Proszę nie sugerujcie mi oryginalnych softów Elinchroma bo ceny są zabójcze a użyte zostaną do raptem 30-32 zdjęć.

Killer_one
30-03-2011, 23:21
Dowolny softboks plus adapter. Rozejrzyj się, w necie jest tego pełno.

stormur
10-04-2011, 13:23
250Ws "uciagnie" 150-180 cm . Powinno to dac ok f 5.6 f8 dla 3m ISO 100.

Wszystko zalezy od "mocowania". To,ze jakis "Yu Chee" z malej wioski pod Shenzen twierdzi, ze jego mocowanie pasuje bez problemu do glowicy E , oznacza czesto TYLKo to, ze on tak twierdzi... ;)

Jeszce jest westia wagi zestawu : niektore monobloc'i maja limit wagowy ( nie ma dla RX i FX z teg co pamietam, budzetowe Dlite i BRXi maja chyba do 130 cm ? )

Rozsadnym wyjsciem jest Creative Light. Jest w Polsce.

Jeszcze rozsadniejszym Adorama. Ceny softow po transporcie do EU i 23% Vat to ok polowa cen europejskich...

Ostatnio sprowadzilem sobie Varistary 105 po 120euro ( cena sklepowa 290e )...

Najtaniej wyjdzie po prostu panel ...

Czacha
10-04-2011, 16:33
stormur, miales namacalny kontakt z produktami Creative Light? czy ich "rozkładalność" nalezy do grupy szybkich modyfikatorow, czy raczej trzeba sie pierniczyc za kazdym razem z wkladaniem drutów?

stormur
21-04-2011, 05:09
Nie mam i nie mialem CL : opieram sie na wiedzy znajomej, ktora uzywa z lampami Elinchroma, Hensela i Broncolor. Dlatego ma nie "systemowe" modyfiktory. Podobno cyt: " nie jest tak zle z rozkladaniem jak sie mowi" .

Mysle, ze roznica w cenie rekompensuje "niedogodnosci" .

Ja po przemysleniu za i przeciw, cen, dostaw i mozliwosci realizacji gwarancji zostaje przy Elinchromie. Wynegocjowalem dobre rabaty u dostawcy i juz.

.... Wlasnie poszla parasolka od Varistara 105.... Q....a :( .
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Nie jestem pewien, czy ceny "elinchrom'a" sa "zabojcze"... w porownaniu do "chinczykow" - na 100% tak. Tak jak Volvo ma zabojcze ceny w porownaniu do "Tata" i "Daewoo" .

Porownywalem roznych producentow i wyszlo mi,ze najkorzystniej jednak albo oryginalny Elinchrom, albo Creative Light.

Chimera ma niezle ceny na softy ALE ceny gridow do softow i okt "zabijaja" ...

Plus jest taki,ze mozna "dopakowac" soft Chimery 2 i 3 i4... lampa. Minus ( dla mnie ) :

soft "medium" ( 90x120 )Super pro : ok 200usd, grid 60st ok 250 usd...O ceny 30,40 st nawet nie pytajcie... Poza tym nie cierpie i nie znosze mocowania dyfuzora na velcro - wole "nakladke" elinchroma .
Plus : zaden "system" poza "E" nie ma Deep Octa :):):)

Plus dla "Chimery" : barn door's pion i poziom - piekna rzecz. Mozna zmienic mocowanie i nadaja sie do "Profoto", "Hensel" i inne ( praktycznie wszystkie mocowania swiata ).

WIELKI PLUS dla Chimery : Octa 5-7' - rozszerzalna 1,5 metrowa octa do 2,1m dodatkowymi drutami i nakladka plus dyfuzor. NIKT poza nimi tego nie ma ...

Cena tez OK ( jak na ponad 2m octe ) : ok 1200 usd z transportem i VAT ( w FInlandii nie ma cla , tylko VAT 23% na granicy ( i tak "odliczalny" wiec nie ma znaczenia ) ))

ALE : zdaje sobie sprawe z warunkow ekonomicznych : tutaj 1000 usd to niezla tygodniowka brutto ( albo 6 godzin fotografa ) , w PL (statystycznie) trzeba troch dluzej na to pracowac...

No i troche was rozdraznie : u nas benzyna jest tansza jak w PL ( o Diesel'u nie wspomne ) , no i cukier po 3 PLN... ;)

WIELKI PLUS dla CL : cena, cena, cena i dostepnosc w PL , no i cena ! Poza tym sa ladne.

MINUS CL : waga mocowan .

Dla mnie minusem jest tez "obrotowosc" ( chimera i cl ) : fajne jak nowe. Jak luzne bedzie po 3-4 latach ???? Mozna to samo zalatwic bracketem od Manfrotto ( 20 euro).

Takie moje przemyslenia...

Czacha
21-04-2011, 07:40
Ta Deep Octa jest kuszaca, bo moze tez robic za BD gdy dodac do niej deflektor ;)

stormur
25-04-2011, 09:30
Nie wiem jak w Polsce, ale w Finlandii wszystkie Rotaluxy ( wiec DO tez ) przychodza z deflektorem "translucent" . Uzywam czasem tanich Portalite 66cm ( szczegolnie na wietrze i jak potrzebuje troche ostrzej z hotspot'em ) i dardzo ladnie to rozklada swiatlo. Lepiej niz srebrny czy bialy deflektor. Wielu ludzi zdejmuje zewnetrzny dyfuzor i wlasnie uzywa jako erzac BD ( z deflektorem rzecz jasna ) :):):) . Ja jestem kwadratowo-prostokatny ( nie liczac VariStar ) ;) . Ale Deep Octa kusi - tylko nie wiem jaki rozmiar. Z moim zamilowaniem do wielu malych zrodel - chyba 70cm (?)... . Albo oba ;). Tylko kto to wszystko bedzie wozil i nosil ?????

I moze ktos napisze do elinchroma petycje , ze potrzebujemy beauty dish z GRIDEM. Chociaz z jednym . Moze byc 30st... :) . Albo niech zrobia "odwrotne" mocowanie do BD od Profoto :):):)::):):):)

Czacha
25-04-2011, 10:15
Z tego co czytam na innych forach bardziej uzyteczna jest DO 70cm - po pierwsze latwiej poslugiwac sie w terenie, a po 2gie blizej jej do BD gdy zaczyna go symulowac ;)

Widzialem ze czesc osob korzysta z http://www.kaceyenterprises.com/?page_id=461 i metoda chalupnicza doczepiaja grida ;)

stormur
25-04-2011, 15:38
Kacey'a znam. Maja juz swoje gridy (!)

Jest jeszcze taka mala firma :honeycomb - robia gridy do roznych reflektorow, w tym do E, ale nie do BD (nie ma ramki /chyba?/).

Jest jeszcze przeciez Mola ;) - nie watpie, ze dish dobry , ale nie w tej cenie.... tu nawet Profoto i Bron sie chowaja :). To sie ma splacic ! :) i to najlepiej szybko :):):)

E robi ringi, zeby uzywac ich modyfikatorow na lampach Profoto. A ja poprosze odwrotnie :) moze byc tylko w wersji dla BD :) . tylko 1 sztuka...Please ? ;)

Albo sie wkurze i przerobie sam. Mocowanie wezme z jakiegos softa, BD z Profoto i... mam znajomych niedaleko Helsinek : wyprawiaja cuda z aluminium : odlewy, kucie, spwanie, nitowanie... generalnie robia dla jachtow - ale moga robic wszystko ( ladnie zrobili nowa alu miske olejowa do starego i nietypowego auta znajomego ... ). I juz ! :) I chyba tak zrobie.

A propos : jest teraz dobra cena w Adoramie na softy Elinchroma. Pol ceny finskiej :):):)