PDA

Zobacz pełną wersję : Punkt "centralny" obiektywu!



mlody911
15-12-2005, 15:05
jak znaleźć, lub skąd wiadomo dokładnie w którym miejscu znajduje się punkt "centralny" obiektywu? (Nawet nie wiem czy tak on się fachowo nazywa?)
Chodzi mi o punkt w kórym promienie światła się krzyżują.
Potrzebuje umieściś obiektyw przed powierzchnią w odległości dokładnie równej ogniskowej.
Czy wtedy po prostu obraz będzie ostry na tej powierzchni?
Pozdrawiam

Silent Planet
15-12-2005, 16:52
Na aparacie masz zaznaczone miejsce ( "płaszczyznę filmu" ) od którego zaczynsz pomiar.

Diodak
15-12-2005, 17:08
np. w 300D jest z lewej strony korpusu.

Janusz Body
15-12-2005, 18:13
jak znaleźć, lub skąd wiadomo dokładnie w którym miejscu znajduje się punkt "centralny" obiektywu? (Nawet nie wiem czy tak on się fachowo nazywa?)
Chodzi mi o punkt w kórym promienie światła się krzyżują.
Potrzebuje umieściś obiektyw przed powierzchnią w odległości dokładnie równej ogniskowej.
Czy wtedy po prostu obraz będzie ostry na tej powierzchni?
Pozdrawiam

Czy Tobie przypadkiem nie chodzi o "nodal point"? Cholera też nie wiem jak on sie nazywa po polsku :-) Właśnie punkt w którym jest "optyczny środek" obiektywu.

Janusz

Silent Planet
15-12-2005, 18:18
Właśnie punkt w którym jest "optyczny środek" obiektywu


Potrzebuje umieściś obiektyw przed powierzchnią w odległości dokładnie równej ogniskowej

Chyba nie o nodal point.

Kubaman
15-12-2005, 18:40
ale płaszczyzna filmu, ewentualnie matrycy, zaznaczona jak podaliście na korpusie, nie ma nic wspólnego z ogniskową (*tzn ma ale nie we sensie dla nas przydatnym)

Janusz Body
15-12-2005, 19:26
...
Chodzi mi o punkt w kórym promienie światła się krzyżują.
....

Silent Planet: Taż to chyba dokładnie "srodek optyczny obiektywu" czyli punkt nodalny.

Ale dajmy pytającemu wyjaśnić o co mu chodzi.

Janusz

Silent Planet
15-12-2005, 19:34
W sumie to masz rację.
Bo tak na prawdę nie wiemy na jakie pytanie odpowiadamy.
A znając nasze charaktery zaraz poleje się krew... :wink:

mlody911
16-12-2005, 00:54
Chyba Janusz wie o co mi chodzi.
Chciałem użyć samego obiektywu (powiedzmy dowolnego) do zarejestrowania obrazu jan np. w kamerze obscura.
Muszę go umieścić przed płaszczyzną obrazową w odległości równej jego ogniskowej aby ostrzył poprawnie (tak przynajmniej mi się wydaje!).
I właśnie nie wiem jak znaleźć tą odległośc!
No wiem - można zmierzyć odległość powierzchni bagnetu od pow. kliszy i będzie wiadomo, ale ja mam sam obiektyw.
Czy wystarczy, że powiedzmy ustawie na nieskńczoność i będę odsuwał od pow. obrazowej aż zobacze ostro?
Chyba tak, ale wolałbym jakoś to fizycznie wyznaczyć, zmierzyć.
To tak po krótce!

Tomasz Golinski
16-12-2005, 01:11
Odwróć tok rozumowania. Gdy ustawisz obiektyw na nieskończoność, to środek obiektywu jest w odległości ogniskowej od kliszy, ergo możesz ustalić, gdzie jest.

Wydaje mi się, że ustawianie na oko może być dokładniejsze niż na linijkę.

mlody911
16-12-2005, 01:26
No niby masz rację, ale zależy jakie się ma oko ;-)
Najprawdopodobniej tak właśnie zrobie ale chciałem zapytać czy to jakoś można zmieżyć?
Dzięki!

bartekkaszub
16-12-2005, 01:46
Na aparacie masz zaznaczone miejsce ( "płaszczyznę filmu" ) od którego zaczynsz pomiar.
a ja się zawsze zastanawiałem co to takiego, a z praktycznej strony do czego (ta płaszczyzna) ma służyć?

Duty
16-12-2005, 02:37
Silent Planet: Taż to chyba dokładnie "srodek optyczny obiektywu" czyli punkt nodalny.


Odkąd mi pokazałeś Janusz swoją głowicę do panoram i objaśniłeś, jak znajdujesz punkt nodalny (na polski - jest to punkt węzłowy obiektywu)
zacząłem myśleć, jak to naukowo znaleźć :)
Da się!

Wystarczy skorzystać ze znanego wzoru soczewkowego.

Płaszczyznę filmu (znaczek na korpusie) dzieli od punktu węzłowego odległość "a".
Płaszczyznę przedmiotową (tę, na którą ustawiamy ostrość) dzieli od punktu węzłowego odległość "b".
Ogniskowa to: "f"
Płaszczyzny są do siebie równoległe, a ich odpowiednie odległości obliczamy wg ponizszego wzoru:

1/a + 1/b = 1/f

W przypadku obiektywów punkt będzie ruchomy i na pewno nie wypadnie, jak to napisał Tomek Goliński w połowie długości obiektywu, bo wtedy obiektyw 600 mm musiałby miec fizycznie 1,2 m długości :)

Wklepałem dane swoich obiektywów do Excela i całkiem możliwe wyniki powychodziły.
Można sobie stworzyć tabelkę, jak ustawić głowicę do panoram dla każdego obiektywu jakiego się używa.

Jednak dla mlody911 to się raczej nie przyda, lepiej będzie zmajstrować matówkę, na której ustawi się ostrość na oko.
A jeszcze lepiej znaleźć stary aparat ze szmatą zakładaną na głowę i po kłopocie :)

Tomasz Golinski
16-12-2005, 02:43
Ja nie napisałem, że punkt nodalny jest w środku obiektywu. Napisałem, że środek (optyczny w domyśle, bo o takim tu mowa) obiektywu będzie przy ustawieniu na nieskończoność w odległości równej długości ogniskowej od płaszczyzny filmu! Czyli właśnie to, co wynika z podanego wzoru Gaussa.

Duty
16-12-2005, 03:14
Ja nie napisałem, że punkt nodalny jest w środku obiektywu. Napisałem, że środek (optyczny w domyśle, bo o takim tu mowa) obiektywu będzie przy ustawieniu na nieskończoność w odległości równej długości ogniskowej od płaszczyzny filmu! Czyli właśnie to, co wynika z podanego wzoru Gaussa.

Teraz mogę Cię zrozumieć :)
Wcześniej wyszło, że "środek obiektywu".
Ten "domyślny" się zgubił :)