PDA

Zobacz pełną wersję : co poszlo nie tak? - Nie kumam tego obiektywu :(



GreenEvil
12-02-2011, 22:25
Shoot testowy.
c 50/1.8
Stoje jakies 5 m od latarni, ostrze na lampe, przekadrowuje.
Jak dla mnie - GO powinna sie konczyc gdzies w okolicach 3 latarni. Kalkulator twierdzi, ze nawet blizej... a ta franca robi mi cos takiego:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img13.imageshack.us/i/img2620a.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

co popsulam? :oops: bo juz glupia jestem.

MaD77
12-02-2011, 22:51
Nie może ci się GO skończyć na 3 latarni, bo tam się nawet jeszcze nie zaczyna8-)

Bangi
12-02-2011, 23:01
ten obiektyw tak ma przy f 1.8 :)

arturs
12-02-2011, 23:09
ciekawy kalkulator - mój przy zadanych parametrach:
puszka z cropem, 50mm f 1.8, odległość do obiektu 5m
daje takie wyniki:

Depth of field
Near limit 4.69 m
Far limit 5.36 m
Total 0.67 m

czyli głębia wynosi 67 cm.. nie wiem jak ci to wyszło że do 3ciej latarni powinna sięgać..
Pomijam już to że nigdzie ostrości nie widzę na tym zdjęciu

Opa_Apo
12-02-2011, 23:13
bez przekadrowywania to samo? jeżeli tak to coś z AF nie tak

jasiu_q
12-02-2011, 23:17
..ostrze na lampe...

Żadna z lamp nie jest ostra :roll:

GreenEvil
12-02-2011, 23:24
Uzylam tego kalkulatora:
http://taat.pl/narzedzia/foto/kgo/

odleglosc do obiektu 5m, ale punkt znajduje sie jakies 5m nad ziemia :) jak dla mnie ostrze po jakis 7m.

Przy bliskich (do nie wiem.. ok 2m) ujeciach nie robi mi takich zartow :/

Jutro jeszcze zobacze, co zdziala bez przekadrowania.
Jak bedzie to samo, to co? serwis?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Żadna z lamp nie jest ostra :roll:
nie w tym sek, sek w tym, ze napewno jak dla mnie budynek z tylu powinien byc mocno nieostry.

Bangi
12-02-2011, 23:47
moim zdaniem nawet jak trafisz z ostrością w latarnię to i tak przy f 1.8 ogólnie będzie nie za ciekawie całość się przedstawiać przy tym obiektywie pod względem ostrości,
mam podobnie w takich przypadkach i żaden serwis tego nie zmieni,
na forum jest dużo na ten temat

GreenEvil
12-02-2011, 23:59
Ja wiem, ze on miewa klopoty z focusem, ale to zdjecie bardziej odpowiada ustawieniu ostrosci na nieskonczonosc niz na 7m :( (abstrahujac od mydla)
Moze ja o czyms poprostu nie wiem?

ArekLodzPl
13-02-2011, 00:02
Uzylam tego kalkulatora:
http://taat.pl/narzedzia/foto/kgo/

odleglosc do obiektu 5m, ale punkt znajduje sie jakies 5m nad ziemia :) jak dla mnie ostrze po jakis 7m.

Przy bliskich (do nie wiem.. ok 2m) ujeciach nie robi mi takich zartow :/

Jutro jeszcze zobacze, co zdziala bez przekadrowania.
Jak bedzie to samo, to co? serwis?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

nie w tym sek, sek w tym, ze napewno jak dla mnie budynek z tylu powinien byc mocno nieostry.

Może i w lampę ustawiałaś ostrość, ale chyba Ci się coś obsunęło bo to bilbord jest najbardziej ostry.
Poza tym w jakim trybie fotografowałaś :-?

GreenEvil
13-02-2011, 00:15
Poza tym w jakim trybie fotografowałaś :-?
File Name IMG_2620.CR2
Camera Model Canon EOS 550D
Firmware Firmware Version 1.0.9
Shooting Date/Time 2011-02-12 10:52:31
Owner's Name
Shooting Mode Manual Exposure
Tv( Shutter Speed ) 1/4000
Av( Aperture Value ) 1.8
Metering Mode Spot Metering
ISO Speed 100
Auto ISO Speed OFF
Lens EF50mm f/1.8 II
Focal Length 50.0mm
Image Size 5184x3456
Image Quality RAW
Flash Off
FE lock OFF
White Balance Mode Auto
AF Mode One-Shot AF
AF area select mode Manual selection
Picture Style Standard
Sharpness 3
Contrast 0
Saturation 0
Color tone 0
Color Space sRGB
Long exposure noise reduction 0:Off
High ISO speed noise reduction 0:Standard
Highlight tone priority 0:Disable
Auto Lighting Optimizer 3:Disable
Peripheral illumination correction Disable
File Size 22490KB
Dust Delete Data No
Drive Mode Single shooting
Live View Shooting OFF
Camera Body No. 1331701928
Comment

ArekLodzPl
13-02-2011, 00:33
No ok, ekspozycja na Manualu, f/1,8 - nie wiem czy 550D ma coś takiego w menu jak "wyświetlanie punktu AF" jeśli tak, to uaktywnij tą opcję i sprawdź na podglądzie gdzie tak na prawdę Ci ustawiło ostrość, bo na pewno nie na pierwszą latarnię. Jeśli by ustawiło tak jak chciałaś to ściana budynku by była lekko rozmyta, a ona jest na tym zdjęciu akurat najostrzejsza

Bangi
13-02-2011, 00:40
No ok, ekspozycja na Manualu, f/1,8 - nie wiem czy 550D ma coś takiego w menu jak "wyświetlanie punktu AF" jeśli tak, to uaktywnij tą opcję i sprawdź na podglądzie gdzie tak na prawdę Ci ustawiło ostrość, bo na pewno nie na pierwszą latarnię. Jeśli by ustawiło tak jak chciałaś to ściana budynku by była lekko rozmyta, a ona jest na tym zdjęciu akurat najostrzejsza

DPP ma taką funkcję i tam sobie zobaczysz gdzie trafił AF

GreenEvil
13-02-2011, 00:46
Ostrosc mam ustawiona na centralny punkt. Podjerzenie nic nie da, jak pisalam - przekadrowalam.

photographus
13-02-2011, 00:48
Takie zjawisko będziesz miały jak będziesz przekadrowywała robiąc w AL Focus lub Al Servo. Chociaż exif temu przeczy! Podobnie zdarzy się jak masz nie ustawiony centralny punkt ostrzenia tylko prawy skrajny - i to jest prawdopodobne o ile nie jesteś pewna, że ci błysnęło na czerwono w trakcie ostrzenia dokładnie na latarni. Trzecia - jak dla mnie najbardziej prawdopodobna sytuacja to taka, że po przekadrowaniu drgnął ci palec na spuście (jakiś pioruńsko czuły musi być) i jeszcze raz "w oka mgnieniu" centralny punkt wyostrzył na ścianie budynku. Jeśli to miało miejsce - reszta się zgadza z obrazkiem. Spróbuj jeszcze raz (najlepiej bez przekadrowywania i ze statywu) i daj znać jak poszło
pozd®ówka

GreenEvil
13-02-2011, 00:56
50/1.8 u mnie nie bardzo chce dzialac na innych punktach (stad ustawiony centralny), co do ostrzenia tego obiektywu w sposob niezauwazalny i "w mgnieniu oka" to raczej niemozliwe ;)
Blysnelo mi napewno na latarni.... jesli trafiam punktem w tym obiektywie z 2m w oko kota, to raczej trafie z 7 w latarnie...
Jutro jeszcze posprawdzam, ale na jesieni wywinal mi dokladnie podobny manewr, a nie sadze, zebym nie trafila w samochod :( (odleglosc jakies 10m i znow GO jak na nieskonczonosci)

OsMax
13-02-2011, 01:31
Czytając niewiarygodne historie o drganiu palca, mega czulych spustach i blyskawicznym ostrzeniu 50mm 1.8 ( hehe ) nikt nie wzial pod uwage ze af po prostu nie trafil ? Czyjnik af jest "spory" i przy tego typu scenie oczywistym jest ze zalapal pieknie kontrastowy bilboard a nie latarnie. Do autora watku to wiele latwiej trafic dla AF z 2m w oko kota niz w latarnie z 7 na tle budynku gdzie masa roznych linii i ciekawych dla autofokusa rzeczy...
Przyjmij to za pomylke AF.

GreenEvil
13-02-2011, 01:46
Przyjmij to za pomylke AF.
Nie trafienie w samochod klasy D tez mam przyjac za pomylke AF? O bogowie... 50/1.4 tez ma takie jazdy?

MaciekH
13-02-2011, 01:56
Jak AF się myli to nie ma znaczenia na co celowałaś co było przed obok za, po prostu czasem złapie ostrość gdzie indziej...

OsMax
13-02-2011, 02:01
Af czasami sie myli jak dla mnie w wer.1.4 nawet czesciej ;-). I to co jest w bliskim sasiedstwie punktu na ktory lapiemy ostrosc wg. Mnie ma znaczenie :-)

GreenEvil
13-02-2011, 02:10
Af czasami sie myli jak dla mnie w wer.1.4 nawet czesciej ;-).
Wcale mnie nie pocieszyles :-? Nic to, pozostaje jutro wrocic na mdm, poswiecic pol godziny na znalezienie miejsca postojowego i sporobowac jescze raz. Tym razem dla weryfikacji wezme jeszcze 17-55, tam jest przynajmniej skala odleglosci :roll:

MaciekH
13-02-2011, 02:19
I to co jest w bliskim sasiedstwie punktu na ktory lapiemy ostrosc wg. Mnie ma znaczenie :-)

Miałem bardziej na myśli że nie będzie większej różnicy czy to samochod segmentu D czy maluch;)

grzegorzki
13-02-2011, 08:01
Pytanie czy punkt ostrości ustawiany jest dokładnie pod czerwoną diodą ? W DPP kwadracik 'ostrości' jest dość spory, większy niż dwukrotna średnica słupa. Jak pamiętam gdy robiłem zdjęcie chmur 'przez' gałęzie to mimo iż czerwony punkt nie był przesłaniany przez gałęzie to ostrość była na drzewie. Trzebaby chyba zrobić testowe zdjęcie przez otwór minimalnie większy od czerwonej kropki. Sam sobie sprawdzę i nie tylko 50/1.8 :)

jkl8
13-02-2011, 09:35
Rozwiązaniem problemu mogłoby być manualne ostrzenie, jednak 50/1,8 konstrukcyjnie jest do tego nieprzystosowany (tzn. niby jest, ale lepiej nie próbować)

Shadow
13-02-2011, 10:02
Też uważam że AF trafił w ścianę budynku a nie w latarnię. Niestety nie można żądać cudów od szkła za takie pieniądze. Procent nie trafionych zdjęć zawsze będzie znacznie większy niż w przypadku szkła za kilka tysięcy z literką L.

photographus
13-02-2011, 10:10
Czytając niewiarygodne historie o drganiu palca, mega czulych spustach i blyskawicznym ostrzeniu 50mm 1.8 ( hehe ) ....
Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i lat owe niewiarygodne historie nagle okażą się Twoimi historiami.... No, ale do tego przekona Cię upływający czas...
pozd®ówka

marfot
13-02-2011, 11:31
AF w Canonie nie sprawdza czy rzeczywiście została dobrze ustawiona ostrość na dany obiekt (jest to jednoznacznie powiedziane w opisie patentowym). AF kalkuluje odległość i wydaje dyspozycję do obiektywu o zmianie nastawy. I to koniec. Fotografujący musi zdecydować, czy jest zadowolony z tego co widzi. Po to wywalił kasę na lustrzankę żeby móc ocenić co się wyrabia w wizjerze - zwłaszcza przy tak jasnym obiektywie. Nie wierzę, że nie było widać, że ostrość została ustawiona gdzie indziej. Trzeba powtórzyć ostrzenie, czasem 3 razy aby dać szansę obiektywowi. Zwłaszcza temu obiektywowi.

GreenEvil
13-02-2011, 17:45
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img687.imageshack.us/i/img2682u.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Po 3 korekcjach ostrzenia, chyba poszlo lepiej. Nadal jednak nie jestem zadowolona z GO. Za tydzien sprobuje jeszcze z 70-200.

marfot: wizjery w xxxD nie sa zbyt.. hm... wyrazne.

Dzieki wszystkim za uwagi.

Shadow
13-02-2011, 18:06
Przy takiej odległości od obiektu ostrzonego i ogniskowej szkła to nie licz na hiper-super rozmycie tła.

marfot
13-02-2011, 20:34
Po 3 korekcjach ostrzenia, chyba poszlo lepiej. Nadal jednak nie jestem zadowolona z GO. Za tydzien sprobuje jeszcze z 70-200.

marfot: wizjery w xxxD nie sa zbyt.. hm... wyrazne.


Oczywiście nie zawsze trzeba poprawiać ostrzenie. To co napisałem to raczej sytuacja, gdy obiektyw "uparł się " żeby nie trafić :)
Ostrość jest teraz tam gdzie chciałaś a GO, no cóż f=1.8 to jasno, z 50 mm ogniskowej wiele się już tu nie wyciśnie. Żeby spotęgować rozmycie tła trzeba zbliżyć się do obiektu lub jak planujesz wydłużyć ogniskową.
Co do wizjera w 550D to rzeczywiście nie jest optymalny do oceny ostrości. Ważne jest, żeby obserwować dokładnie moment ustawienia ostrości bo potem już trudno ocenić.

Adso
14-02-2011, 08:57
Uzylam tego kalkulatora:
http://taat.pl/narzedzia/foto/kgo/

odleglosc do obiektu 5m, ale punkt znajduje sie jakies 5m nad ziemia :) jak dla mnie ostrze po jakis 7m.

Przy bliskich (do nie wiem.. ok 2m) ujeciach nie robi mi takich zartow :/

Jutro jeszcze zobacze, co zdziala bez przekadrowania.
Jak bedzie to samo, to co? serwis?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

nie w tym sek, sek w tym, ze napewno jak dla mnie budynek z tylu powinien byc mocno nieostry.

na wskazanym kalkulatorze wyszło mi, ze całkowita głebia ostrosci dla aparatu 30D to 67 cm:)

GMHusky
14-02-2011, 09:21
Af czasami sie myli jak dla mnie w wer.1.4 nawet czesciej ;-). I to co jest w bliskim sasiedstwie punktu na ktory lapiemy ostrosc wg. Mnie ma znaczenie :-)

... potwierdzam, przy większych odległościach od ostrzonego obiektu... trzeba się odprężyć i przyzwyczaić :) a ostrzenie tym obiektywem na inne punkty niż centralny w 5d II to loteria :mrgreen:

oszy
14-02-2011, 11:24
ostrzenie tym obiektywem na inne punkty niż centralny w 5d II to loteria :mrgreen:

już nie raz słyszę taką opinię
u mnie 50\1.4 z 40d trafia bez problemu wszystkimi punktami, ale tylko z bliska - 1-3 metry i przy dobrym świetle, typowo portretowo. jeśli celuję daleko (tak żeby na cropie objąc kilka osób) to tylko z przymkniętą przysłoną, bo często ostrośc ucieka, niezależnie którym punktem celuję.

::ART::
14-02-2011, 11:49
Mam to samo. Przy większych odległościach AF to loteria. Winę za to zrzucam na 40D bo z 5D jest lepiej ale do ideału brakuje.

Daniewski
18-02-2011, 22:44
mnie irytuje 50/1.4. kompletnie głupieje czasemi i mam mydło;(