PDA

Zobacz pełną wersję : Kolor ścian w pomieszczeniu a balans bieli



fotopasjonat
08-02-2011, 09:49
Witam.

Na początku chcę powiedzieć, że jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o pracę w studiu. Prywatnie się tym nie zajmuję, ale w pracy dostałem zlecenie wykonania zdjęć do katalogu naszej firmy. Szefowie kupili lustrzankę i 2 błyskowe lampy studyjne.

W związku z tym mam pytanie, czy kolor ścian w pomieszczeniu, w którym będą robione zdjęcia ma znaczenie jeśli chodzi o balans bieli? Jedno pomieszczenie jest pomalowane na biało, a drugie na żółto. Z mojego amatorskiego doświadczenia ze zwykłą błyskową lampą zewnętrzną wydaje mi się, że tak, ale chciałbym zaciągnąć fachowej opinii ludzi, którzy zajmują się tym na co dzień.

hyzop
08-02-2011, 10:48
Korzystaj z tego pomalowanego na biało, bo w tym drugim wszystko będzie zaciągać na żółto i kombinacje z balansem bieli niewiele pomogą

fotopasjonat
08-02-2011, 10:59
Dzięki za pomoc.

zoom2
08-02-2011, 11:29
Za niewielkie pieniądze (kilka statywow i kilka czarnych tel fizelinowych) możesz wysłonić całe pomieszczenie na czarno

Mellan
08-02-2011, 11:39
Duże znaczenie ma rodzaj użytych dyfuzorów oraz użycie zastawek.
Przy ograniczeniu możliwości przypadkowych odbić i ukierunkowaniu światła na produkty, nawet w tym żółtym pomieszczeniu może być ok.

fotopasjonat
09-02-2011, 21:13
Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc. Wybraliśmy na wszelki wypadek białe pomieszczenie z zasłoniętym czarnym materiałem oknem, żeby nie wprowadzać dodatkowego źródła oświetlenia.

Przemek_PC
09-02-2011, 21:38
Białe ściany też potrafią świecić dlatego jak kolega napisał wcześniej trzeba odpowiednio dobrać rodzaj dyfuzorów a ponadto odległości świateł od obiektu i ścian tak aby stosunek tych odległości był jak najmniejszy czyli blisko oświetlanego obiektu a daleko od przeciwległej ściany. A najlepiej kupić ze dwa-trzy statywy do zawieszania teł i wykorzystać czarne tła jako zastawki niwelujące niepożądane odbicia światła.