PDA

Zobacz pełną wersję : Yongnuo RF-602 pytanie!



666cin
02-02-2011, 16:36
Witam!

Przymierzam się do zakupu tego ustrojstwa ale mam co do tego pytanie.
Czy można podłączyć do aparatu nadajnik przewodem? jak tak to jakim? Żeby sanki zostały wolne i żeby i tak wyzwalać zdalnie lampę po naciśnięciu spustu migawki w aparacie.

Jeżeli jest to możliwe, to czy jak założe lampe na sanki to ona będzie pracowała normalnie w E-TTLII a wyzwalana zdalnie w manualu?

I ostatnie pytanie, czy lepiej kupić ten wyzwalacz jak w temacie, czy dołożyć do Phottix Strato?

Pozdrawiam

enter
03-02-2011, 01:37
ad 1
przewód synchro wkręcany w nadajnik z przodu i do korpusu są takie kabelki dostępne do rf602 - pod warunkiem że masz wyjście synchro z puszki

Pawel_G
03-02-2011, 10:58
ad2 Tak - lampa na sankach będzie pracowała w ETTL a wyzwalała drugą przy pomocy nadajnika pracującą w manualu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
ad 3
Właśnie zamówiłem RF-602 nadajnik plus 4 odbiorniki - moim zdaniem jak na system pracujący w manualu nie warto dopłacać do niczego innego. Mozna też poczekać na nowszą wersję RF-603 która powinna pojawić się na Ebayu już niedługo.

jaroslaw.majcher
09-02-2011, 13:36
chwila chwila...
enter przewód wkręcany jest w ODBIORNIK a nie w nadajnik. Można połączyć nadajnik z korpusem kabelkiem dostępnym w zestawie ale wtedy mamy pilot do aparatu.

Nadajnik ma co prawda gniazdko PC ale czy ono spełnia funkcję wejścia? Czy może wyjścia (gdyby ktoś potrzebował gniazdka PC a nie miał go w aparacie)?

Nadajnik pracuje poprawnie z fotocelą w formie gorącej stopki. Tylko przy ttl trzeba pamiętać aby wybrać fotocelę która umożliwia ustawienie wyzwolenia na 2 błysk.

irekbe
28-02-2011, 15:29
Można podłączyć nadajnik do aparatu zwykłym przewodem PC.

Można podłączyć lampę na stopkę i ustawić na niej ttl - tylko po co. Skoro ttl zmierzy światło wyzwolone przedbłyskiem w efekcie czego będziesz miał ciemną ekspozycję.
Używaj ustawień manualnych na wszystkich lampach, lub "FOTOCELI na drugi błysk a pozostałych lampach" jeśli chcesz koniecznie mieć lampę na korpusie z ttl'em.


Kup rf602. Używam z powodzeniem rf602 i tak je lubię, że dokupiłem dodatkowe odbiorniki.

dinderi
28-02-2011, 15:46
chwila chwila...
enter przewód wkręcany jest w ODBIORNIK a nie w nadajnik. Można połączyć nadajnik z korpusem kabelkiem dostępnym w zestawie ale wtedy mamy pilot do aparatu.

Nadajnik ma co prawda gniazdko PC ale czy ono spełnia funkcję wejścia? Czy może wyjścia (gdyby ktoś potrzebował gniazdka PC a nie miał go w aparacie)?

Nadajnik pracuje poprawnie z fotocelą w formie gorącej stopki. Tylko przy ttl trzeba pamiętać aby wybrać fotocelę która umożliwia ustawienie wyzwolenia na 2 błysk.
Żeby działało jak pilot, to:
W odbiornik wkręcamy kabelek, a kabelek wtykamy w odpowiednie gniazdo w paracie.
Zwarcie pinów w gnieździe PC w NADAJNIKU, powoduje przesłanie sygnału wyzwolenia błysku do odbiorników.

To co opisałeś jest pomyleniem odbiornika z nadajnikiem.

dinderi
28-02-2011, 20:20
Witam!

Przymierzam się do zakupu tego ustrojstwa ale mam co do tego pytanie.
Czy można podłączyć do aparatu nadajnik przewodem? jak tak to jakim? Żeby sanki zostały wolne i żeby i tak wyzwalać zdalnie lampę po naciśnięciu spustu migawki w aparacie.Takim kabelkiem http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230430587413&ssPageName=STRK:MEWNX:IT
W aukcji masz również zdjęcie przedstawiajace dokładnie taką konfogurajcę o jaką pytasz

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.aik99.com/uploads/406/jiakgong/FLASH/PC%20Cord/MtoM1J.jpg)


Jeżeli jest to możliwe, to czy jak założe lampe na sanki to ona będzie pracowała normalnie w E-TTLII a wyzwalana zdalnie w manualu?
Tak

Grzesiek_PL
02-03-2011, 14:03
Dobrym rozwiązaniem kupić RF-603, które mają sanki.

dinderi
02-03-2011, 15:32
Dobrym rozwiązaniem kupić RF-603, które mają sanki.
Czy RF-603 wyzwala lampy podpięte pod odbiornik RF-602?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Sam sobie odpowiem. :)

RF-603 NIE JEST kompatybilne z RF-602 - źródło http://www.lightingrumours.com/yongnuo-rf-603-wireless-transceiver-system-858

mxw
02-03-2011, 17:11
Dobrym rozwiązaniem kupić RF-603, które mają sanki.
a kupił to już ktoś?

Grzesiek_PL
02-03-2011, 18:52
Czy RF-603 wyzwala lampy podpięte pod odbiornik RF-602?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Sam sobie odpowiem. :)

RF-603 NIE JEST kompatybilne z RF-602 - źródło http://www.lightingrumours.com/yongnuo-rf-603-wireless-transceiver-system-858
Autor napisał, że przymierza się do zakupu, więc myślę że nie ma RF-602.

dinderi
02-03-2011, 19:00
Autor napisał, że przymierza się do zakupu, więc myślę że nie ma RF-602.Przypuszczenie.
W komentarzach do artykułu są potwierdzenia, że nie działa.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ale oczywiście, my jak niewierny Tomasz, nie dotkniemy, nie uwieżymy :) Więc moje pytanie mimo wszystko pozostaje otwarte.
Nie mniej, jako użytkownik świetnie sprawdzającego się RF-602 do RF-603 i informacji, że te urzadzenia nie są kompatybilne z niechęcią.

photo_addict
22-04-2011, 06:54
Przypuszczenie.
W komentarzach do artykułu są potwierdzenia, że nie działa.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ale oczywiście, my jak niewierny Tomasz, nie dotkniemy, nie uwieżymy :) Więc moje pytanie mimo wszystko pozostaje otwarte.
Nie mniej, jako użytkownik świetnie sprawdzającego się RF-602 do RF-603 i informacji, że te urzadzenia nie są kompatybilne z niechęcią.

Kumpel kupił RF-603 w sklepie http://www.mega-pixel.pl/product-pol-1137-YongNuo-RF-603-4w1-Wyzwalacz-Radiowy-Lamp-Blyskowych-Studyjnych-oraz-Pilot-do-Canon-C3.html
testowaliśmy z moim rf-602, i potwierdzam ze urządzenia ze sobą nie współpracują. Trochę szkoda, bo fajne urządzonko.

mxw
22-04-2011, 18:30
Kumpel kupił RF-603 .... fajne urządzonko.
oo, wreszcie ktoś z RF-603 :grin:

a jak działały same RF-603?
dawały radę te 100m?
jak sprawdzała się idea dwóch transciverów zamiast nadajnik+odbiornik?

tothemax
22-04-2011, 19:26
W sumie kicha to 603, nie wnosi kompletnie nic nowego (przydatnego w praktyce). Pozostaję przy 602 dopóki YN nie wypuści wersji z HSS.

nomek
23-04-2011, 09:46
Ja właśnie stoję przed wyborem Rf-602 czy 603. Nie wiem czy się mylę, ale różnica jest tylko taka, że w 603 nie ma jednego nadajnika, tylko wszystkie pudełka są zarówno nadajnikiem jak i odbiornikiem, ponadto mają sanki przepuszczające TTL, ALE nie posiadają śruby przymocowującej je do sanek, więc użyteczność tego ficzera jest raczej znikoma - ja bym nie zaryzykował podpinania tak lampy.
Różnica w cenie jest taka, że w cenie 603 z 3 odbiornikami dostane 602 z 4 odbiornikami i bateriami w komplecie - mówię tu o ebayu oczywiście. Niby baterie to pikuś, ale zawsze to trochę grosza do przodu ^^

mxw
25-04-2011, 18:39
Różnica w cenie jest taka, że w cenie 603 z 3 odbiornikami dostane 602 z 4 odbiornikami
tak, tylko 603 z trzema odbiornikami jest bardziej uniwersalne - bo to też dwie niezależne pary, dzięki czemu możesz - w razie potrzeby - odpalić z pilota aparat, który odpali ze swojego pilota lampę. z 602 z jednym nadajnikiem tego nie zrobisz.

greg
25-04-2011, 19:07
tak, tylko 603 z trzema odbiornikami jest bardziej uniwersalne - bo to też dwie niezależne pary, dzięki czemu możesz - w razie potrzeby - odpalić z pilota aparat, który odpali ze swojego pilota lampę. z 602 z jednym nadajnikiem tego nie zrobisz.

Chyba jednak można ten sam efekt uzyskać jednym nadajnikiem i dwoma odbiornikami. Jeden odbiornik podpięty przewodem do aparatu a drugi na sankach lampy błyskowej. Wtedy nadajnikiem uruchamiasz oba odbiorniki jednocześnie.

mxw
25-04-2011, 21:38
Wtedy nadajnikiem uruchamiasz oba odbiorniki jednocześnie.
nie pisz takich rzeczy, bo jeszcze ktoś pomyśli, że tak można to zrobić.
oczywistym jest, że takie podłączenie NIE ZADZIAŁA. :roll:
bez dwóch nadajników ani rusz.

dinderi
25-04-2011, 22:00
oczywistym jest, że takie podłączenie NIE ZADZIAŁA. :roll:
bez dwóch nadajników ani rusz.
Aż się z niedowierzaniem ruszyłem i ... jednak zadziała.

mxw
25-04-2011, 22:29
Aż się z niedowierzaniem ruszyłem i ... jednak zadziała.
światło lampy zarejestrowało się na zdjęciu z czasem typu 1/200 sek. bez problemu?
no to ja nie mam więcej pytań. :wink:

dinderi
25-04-2011, 22:47
światło lampy zarejestrowało się na zdjęciu z czasem typu 1/200 sek. bez problemu?
no to ja nie mam więcej pytań. :wink:
Masz jednak rację.
Lampa błyska, aparat się wyzwala, ale błysku nawet przy 1/30 nie ma na zdjęciu.

greg
25-04-2011, 23:56
nie pisz takich rzeczy, bo jeszcze ktoś pomyśli, że tak można to zrobić.
oczywistym jest, że takie podłączenie NIE ZADZIAŁA. :roll:
bez dwóch nadajników ani rusz.

To jednak tandeta ;)
A tak poważnie to dzięki za sprostowanie moich wywodów, mogłem się bardziej przyłożyć a nie tylko: klapło, błysnęło - znaczy się działa.

Maggot
26-04-2011, 02:11
lampa blyska odrazu, a zanim zadziala mechanika aparatu i lustro klapnie to mija calkiem sporo czasu. wiec dzialac to nie ma prawa.

nomek
26-04-2011, 10:17
Mxw a na rf -603 zadziała tak, żeby błysk był widoczny ??

mxw
26-04-2011, 13:48
lampa blyska odrazu, a zanim zadziala mechanika aparatu i lustro klapnie to mija calkiem sporo czasu. wiec dzialac to nie ma prawa.
dokładnie. 8-)



Mxw a na rf -603 zadziała tak, żeby błysk był widoczny ??
tak.

kupując RF-602 masz dokładnie to (i tylko to), co kupiłeś, np. 1 nadajnik i 3 odbiorniki.

kupując RF-603 kupujesz urządzenia uniwersalne (transcivery), np. 4 szt., które codziennie mogą pełnić inne funkcje, np. raz będzie to 1 nadajnik i 3 odbiorniki, kiedy indziej złożysz z tego 3 nadajniki i 1 odbiornik (też może się przydać), a jeszcze kiedyś wykorzystasz je jako niezależne 2 nadajniki i 2 odbiorniki - jak byłoby to potrzebne w omawianej sytuacji.

nomek
26-04-2011, 16:01
Dzięki ;)

Przekonałeś mnie :P W sumie mimo braku jakiejkolwiek lampy z TTL zamówię 603 :P Dzięki :)

Pozdrawiam ;)

mxw
26-04-2011, 18:06
Dzięki ;) Przekonałeś mnie :P
fajnie :grin:

tylko jedna uwaga - ja sam też nie mam (jeszcze) RF-603 i dopiero się nad nimi zastanawiam :roll:

natomiast na jednej z aukcji (link (http://cgi.ebay.pl/RF-603-for-Canon-4-x-Transceivers-C3-Shutter-Cable-/160571989602?pt=UK_Photography_StudioEquipment_RL&hash=item2562d61e62)) wyczytałem jeszcze:


1) RF-603 system will not work with other makes of camera, and off camera flashes cannot be triggered manually using the press button on the TRX

wynika z tego, że wtykany kabelek od wyzwalania migawki aparatu zmienia funkcję RF-603, co jest dość istotne (czyli RF-603 jest bardziej inteligentny, co może być i plusem i minusem). jednocześnie nie odpalimy lamp ręcznie z transcivera pełniącego funkcję nadajnika (choćby testowo).


2) Backwards compatibility with RF-602 (and other systems). To do this, you must mount an old transmitter in the upper hot shoe of the TRX on the camera, which will then control older receivers. Note that sync speed may be compromised a bit. Note that it is not recommended to mount a flash in the upper hot shoe of the TRX on the camera (which also does NOT support TTL).

nie zalecają wkładania lampy w "przelotowe" sanki - ich przeznaczenie to... włożenie nadajnika RF-602 (!) tak, aby zachować wsteczną kompatybilność z odbiornikami RF-602 i RF-603 :shock:
co ciekawe, piszą tu także, że przelotowe sanki nie przenoszą sygnału TTL :|
szkoda, bo myślałem, że spokojnie przeniosą choćby sygnał do wspomagania AF w lampie wpiętej w te sanki.


3) When you plug the shutter trigger cable into the 2.5mm socket on the TRX, and attach it to the camera's shutter trigger socket, the TRX on the camera knows to start in that mode, and when the camera fires and then issues a flash fire signal the same TRX quickly switches to flash trigger transmitter mode.

wow! 8-) z tego wynika, że transceiver potrafi zmieniać swoją funkcję "on-the-fly" - w trakcie działania - i - gdy zostanie wpięty w sanki aparatu i jednocześnie podłączony kabelkiem do gniazda wyzwalania migawki - potrafi równolegle pełnić funkcję odbiornika (do wyzwalania migawki) i (ułamek sekundy później) nadajnika do wyzwolenia lamp błyskowych. nieźle, oznacza to oszczędność jednego urządzenia (w omawianej tu wcześniej sytuacji), tzn. mając 4 sztuki RF-603 jedną trzymamy w ręku jako nadajnik wyzwalający migawkę w aparacie, na aparacie mamy jeden pełniący podwójną funkcję, i zostają nam jeszcze dwie sztuki do wyzwolenia dwóch lamp. grejt! :grin:

ale szczerze mówiąc IMHO to są wszystko nie-do-końca-potwierdzone informacje.
a ciężko je też potwierdzić, bo są to dość drobne niuansiki.
czyli dopóki sam nie dotknę i nie sprawdzę, nie uwierzę :mrgreen:


no i potwierdza się to, że RF-603 jest jedynie "trochę" droższe od RF-602, ale w zestawie nie znajdziemy wszystkich kabli ani baterii. czyli jest bardziej niż trochę droższy.


chmm, w sumie prośba do modów:
może by tak wydzielić stąd wątek o RF-603? :wink:

nomek
26-04-2011, 23:04
Właśnie większość z tych informacji już przeczytałem - ale też tak jak Ty byłem przekonany, że przelotówka przenosi TTL - ta informacja też mnie zaskoczyła. Dziś oglądałem na YT review 603 - niestety film trwał 8 czy 9 min był prowadzony strasznie anemicznie i w zasadzie nic nie wniósł - poza testem zasięgu.
Zasmucił mnie też fakt, że nie można odpalać lampy przyciskiem - miałem w planach sesję w której chciałem wykonać sesję w nocy i na jednej klatce błysnąć koło 30 razu :/ Z tego wynika, że 603 tego nie zrobię :/

mxw
27-04-2011, 00:21
byłem przekonany, że przelotówka przenosi TTL
chmm, kilka innych źródeł podawało, że przenosi.
dopóki sam nie sprawdzisz, nie będziesz na 100% pewien :roll:



oglądałem na YT review 603 - niestety film trwał 8 czy 9 min był prowadzony strasznie anemicznie
tia, też to widziałem.
lepszy jest ten test z chińczykiem:
http://www.youtube.com/watch?v=LrGeQhTEN5A

widać w nim np., że faktycznie jedno urządzenie potrafi w jednej chwili być i odbiornikiem i nadajnikiem (sterować migawką i zdalnymi lampami). fajnie! 8-)



Zasmucił mnie też fakt, że nie można odpalać lampy przyciskiem - miałem w planach sesję w której chciałem wykonać sesję w nocy i na jednej klatce błysnąć koło 30 razu :/ Z tego wynika, że 603 tego nie zrobię :/
spokojnie, może jednak zrobisz.
na filmiku z YT widać, że transceiver na sankach aparatu po wduszeniu spustu na aparacie do połowy nawiązuje na 6 sekund łączność z odbiornikiem (odbiornikami?) - palą się dwie zielone diody - i w tym czasie przyciskiem można normalnie odpalać lampy. pytanie tylko, czy w trakcie trybu BULB nadal obowiązuje te 6 sekund, czy łączność jest utrzymywana przez cały czas, gdy jest otwarta migawka?

niemniej jednak klikanie w przycisk wyzwalacza zamontowanego na aparacie w trakcie długiej ekspozycji to nie najlepszy pomysł - faktycznie lepiej byłoby trzymać go w ręku... a może wtedy wystarczy zewrzeć gorącą stopkę? :roll:

znów, dopóki sam nie wypróbujesz, to się nie dowiesz.

w najgorszym wypadku będziesz potrzebować... drugie body canona :grin:

jedno, co ciekawe widzę na ebay, to to, że zestaw 4x RF-603 jest ponad dwukrotnie droższy od 2x RF-603. OCB?
niemniej jednak IMHO i tak najlepiej kupić dwa zestawy po dwie sztuki - jeden C1 i drugi C3 - dzięki temu mamy dwa różne kabelki, które przypasują do każdego canona.

teraz pozostaje już tylko jedna wątpliwość:
czy nie zaczekać na RF-604 :lol:
być może będzie miał jeszcze wbudowane wspomaganie AF, którego w ciemnościach jednak bardzo brakuje.

nomek
27-04-2011, 10:09
Ja znalazłem taki zestaw najtaniej ... w sumie mało jeszcze tego na ebay'u od tego samego sprzedawcy jest jedna para za chyba 38$ więc wychodzi praktycznie to samo, no chyba, że znalazłeś jeszcze taniej ??

http://cgi.ebay.com/2-Pairs-RF-603-Wireless-flash-trigger-Canon-7D-5D-50D-/390307610121?pt=Camera_Flash_Accessories&hash=item5ae0257e09

Właśnie zobaczyłem film z Twojego linka ( dzięki jakoś się nie natknąłem na ten film wcześniej ) - podejrzewam, że brak możliwości odpalenia lampy z "palca" jest spowodowany tym, że flash ma się synchronizować z body, gdy wyzwolimy je zdalnie, a nie z nadajnikiem. Jak to mówią coś za coś, chociaż miło byłoby gdyby dali jakiś przełącznik umożliwiający jednak takie wyzwolenie.

Bruinen
04-05-2011, 07:28
Najtańsza para to 27$ ;-)
http://cgi.ebay.com/YONGNUO-RF-602-Wireless-Remote-Flash-Trigger-Canon-/170618912865?pt=Camera_Camcorder_Remotes&hash=item27b9ae0061

Najtańszy odbiornik:
http://cgi.ebay.com/RF-602RX-Receiver-RF-602-Flash-Trigger-CANON-NIKON-/170619755470?pt=Camera_Camcorder_Remotes&hash=item27b9badbce

Najtańszy nadajnik:
http://cgi.ebay.com/Single-RF-602-RF602-Transmitter-Nikon-D90-D5000-/180503893482?pt=Camera_Camcorder_Remotes&hash=item2a06ded5ea

Z tym że moim zdaniem warto kupić sobie 2 zestawy odbiornik+nadajnik, chociażby dlatego, że różnica w cenie nie jest duża pomiędzy zestawem a pojedynczymi elementami, a w razie awarii nadajnika (raz mi się zepsuł, co ciekawe wystarczyło mu wyjąć na chwilę baterię i był OK, ale jednak) jest duży problem ;-)

Daniell
12-07-2011, 13:38
Witam,

Właśnie odebrałem paczkę z zamówionym przeze mnie wyzwalaczem Yongnuo RF-602. Zauważyłem że na nadajniku widnieje nazwa modelu RF-600TX. Przeszukując aukcje widzę iż na większości sprzedawanych wyzwalaczy widnieje nazwa RF-602TX choć zdarzają się również takie jak moje. Czy ktoś z forumowiczów orientuje się jaka jest różnica pomiędzy nadajnikiem który ma w nazwie 600 a tym z 602?

nomek
12-07-2011, 22:32
Różnica jest w wyjściu na kabel PC. W 602TX jest, w 600 nie ma. Z tego co mi wiadomo, to od jakiegoś czasu YN produkuje już tylko 600TX. Jeśli takowe złącze będzie Ci potrzebne możesz sobie dolutować, bo płytka pozostała bez zmian.

Vter
15-07-2011, 21:20
... Jeśli takowe złącze będzie Ci potrzebne możesz sobie dolutować, bo płytka pozostała bez zmian.

Właśnie sam jestem na etapie przerabiania RF-600TX na RF-602TX :-D
Wszystko się zgadza - płytka ta sama, ścieżki są, otwory powiercone i nawet otwór na gniazdo PC jest tylko zaślepiony.

Sprawdziłem zwierając drucikiem te ścieżki - wszystko działa! :-D

Ale największy problem jest z zakupem samego gniazda PC - pytałem w kilku sklepach z elektroniką w Poznaniu (Analogis, Analobis i SpecKable) i niestety nie spotkali się z tymi gniazdami.

Może ktoś wie gdzie to kupić?

ZbYnio
19-09-2011, 01:28
Witam, ja chciałbym wiedzieć na 100% czy jak zakupię rf-102 z nadajnikiem rf-102tx (czyli z gniazdem PC) będę mógł nadajnik podłączyć do aparatu za pośrednictwem kabla PC i mieć wolną stopkę na aparacie, bo wiem że fr-103 to nie działa.

szwayko
19-09-2011, 08:54
Witam, ja chciałbym wiedzieć na 100% czy jak zakupię rf-102 z nadajnikiem rf-102tx (czyli z gniazdem PC) będę mógł nadajnik podłączyć do aparatu za pośrednictwem kabla PC i mieć wolną stopkę na aparacie, bo wiem że fr-103 to nie działa.

Tak, ja mam RF-602 jeden z gniazdem, drugi bez gniazda (do tego po prostu dolutowałem bezposrednio kabelek na płytę), używam obu na PC, a na stopkach lampy Canona w Ettl,u.
W 5D jak wyłączysz w C.Fn. odpalanie flasha to i wyłączysz gniazdo PC w aparacie. Czasem to jest denerwujące, bo na rf chcesz odpalać lampy, a lampę na stopce wykorzystać tylko do asystenta AF. Ja wtedy ustawiam palnik do góry czy do tyłu i manualnie najmniejszą moc 1/128.

ZbYnio
20-09-2011, 11:59
ale klops, okazało się, żę rf-602 z PC na nadajniku już nie produkują :(

szwayko
20-09-2011, 20:29
ale klops, okazało się, żę rf-602 z PC na nadajniku już nie produkują :(

To kup bez i przylutuj kabelek. Jak chcesz mogę rozkrecic i pokazać gdzie. Mi nawet tak lepiej pasuje. Mniej złączy mniej problemów ze coś nie łączy :-)

ZbYnio
20-09-2011, 21:48
byłbym Ci bardzo wdzięczny, jak możesz to fotosa prześlij na zzp@op.pl
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
szwayko, jak z zasięgiem RF-602 na salach weselnych?

szwayko
22-09-2011, 21:21
Podaję zdjęcia jak przylutować przewód PC do płytki RF-602, a raczej RF-600. Ostanie zdjęcie to RF-602 który ma gniazdo PC. Po lewej należy przylutować środkowy PIN PC.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img339.imageshack.us/img339/9985/img6073l.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img692.imageshack.us/img692/4946/img6074lq.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img822.imageshack.us/img822/1950/img6075x.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img97.imageshack.us/img97/7814/img6076x.jpg)

Daniell
22-09-2011, 22:18
A czy komuś udało się znaleźć w jakimś sklepie internetowym samo gniazdo pc które można by zamontować w obudowie tak aby kabelek nie musiał być na stałe przymocowany do nadajnika?

czapix
23-09-2011, 14:52
Zobacz w tym sklepie: http://magserv24.pl mają spory asortyment. Pozdrawiam

ToleDo
23-09-2011, 17:40
Czy ktoś zna dokładny symbol tego gniazda PC ?
Bo rodzajów gniazd PC jest chyba kilkanaście ;-( a nie zawsze można "po obrazkach" dojść które jest które .

drac
20-10-2011, 17:09
Cześć, odnawiam temat bo nie wiem co kupić czy rf-603 czy rf-602. Proszę o pomoc, zestaw ma wyzwalać 2 lampy YN460II czyli mowa o 2 wyzwalaczach i 1 nadajniku.

Vter
20-10-2011, 18:39
Czy ktoś zna dokładny symbol tego gniazda PC ?
Bo rodzajów gniazd PC jest chyba kilkanaście ;-( a nie zawsze można "po obrazkach" dojść które jest które .

Szukaj też pod nazwą Prontor - Compur: (PC sync, socket) http://en.wikipedia.org/wiki/Prontor-Compur. W polskich sklepach poszukiwanie jest raczej bezcelowe. Już prędzej w serwisach. A chyba najszybciej to kupić jakiegoś zepsutego Zenita na Alledrogo.

Na ebay'u też ciężko było znaleźć jak ja szukałem, no i cena też była wyższa od Zenita.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Cześć, odnawiam temat bo nie wiem co kupić czy rf-603 czy rf-602. Proszę o pomoc, zestaw ma wyzwalać 2 lampy YN460II czyli mowa o 2 wyzwalaczach i 1 nadajniku.

Jak masz tylko aparat + 2 sztuki YN460II to prościej będzie RF-603. Unikniesz problemów z dostępnością baterii CR2 (RF603 chodzą na paluszki AAA). W końcu nowsze i podobno lepsze, no i n.p. dłużej będą dostępne dodatkowe odbiorniki, gdy zechcesz rozbudować zestaw.

Ale jak będziesz chciał używać jeszcze do tego lampy systemowej (np. do wspomagania auto focusa) to na pewno lepsze będzie RF-602 (ale w wersji z nadajnikiem RF-602TX).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
[QUOTE=szwayko;1003791]Podaję zdjęcia jak przylutować przewód PC do płytki RF-602, a raczej RF-600. Ostanie zdjęcie to RF-602 który ma gniazdo PC. Po lewej należy przylutować środkowy PIN PC.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img339.imageshack.us/img339/9985/img6073l.jpg)

Do czego służy ten rzep na wierzchu nadajnika?

ToleDo
20-10-2011, 19:29
Szukaj też pod nazwą Prontor - Compur: (PC sync, socket) http://en.wikipedia.org/wiki/Prontor-Compur. W polskich sklepach poszukiwanie jest raczej bezcelowe. Już prędzej w serwisach. A chyba najszybciej to kupić jakiegoś zepsutego Zenita na Alledrogo.

Na ebay'u też ciężko było znaleźć jak ja szukałem, no i cena też była wyższa od Zenita.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


...


Wikipednia podała symbol :lol:

Gniazdo typu ISO519

Dzięki wielkie za podpowiedź.

sylwek2k
21-10-2011, 02:36
Do czego służy ten rzep na wierzchu nadajnika?

Zapewne do przyczepienia nadajnika do body/lampy, jak wyzwalacz jest podlaczony do aparatu przez zlacze PC :P

szwayko
21-10-2011, 07:51
Do czego służy ten rzep na wierzchu nadajnika?

Przyklejam nadajnik do lampy, którą mam na sankach w E-TTLu. Nadajnik wyzwalany z PC aparatu.

petero
05-12-2011, 12:08
mam taki mały problem z rf-602:
jeden odbiornik przy lampie 430EX, drugi podłączony za pomocą kabelka LS-02/C3 do aparatu (5dMKII) i nadajnik w ręku.
I teraz zaczynają się schody, po wyzwoleniu migawki, jest błysk tylko nie daje on żadnego światła.
Sprawdzone z inną lampą i innym kabelkiem, jest to samo.
Natomiast gdy założę nadajnik na sanki aparatu, po zrobieniu zdjęcia jest prawidłowy błysk z lampy.
Pomoże ktoś, gdzie może być problem z prawidłowym wyzwalaniem?

enter
05-12-2011, 13:32
jaki masz czas otwarcia migawki ?

petero
05-12-2011, 14:17
sprawdzałem na różnych czasach, bodajże od 1/20 do 1/250.

enter
05-12-2011, 17:51
kable na 100% masz dobrze wkręcone? i wszystkie piny kontaktują ?

Vter
05-12-2011, 18:15
:
jeden odbiornik przy lampie 430EX, drugi podłączony za pomocą kabelka LS-02/C3 do aparatu (5dMKII) i nadajnik w ręku.


A jak wyzwalasz aparat?
tez bezprzewodowo? - powinieneś mieć 2 nadajniki i co najmniej 2 odbiorniki:
Jeden nadajnik w ręku + odbiornik służą do wyzwolenia aparatu (taki wężyk bezprzewodowy) i dopiero aparat z podłączonym drugim nadajnikiem (na innym kanale radiowym!) zdalnie wyzwala lampy.

W Twoim przypadku nadajnik w ręku wcześniej wyzwolił lampy niż zadziałał aparat.

KuzynPit
22-01-2012, 10:25
A ja mam pytanie dotyczące nadajników....
Ile wam wytrzymuje bateria?? Ja 1.5roku używam i chyba z 5x już baterie wymieniłem:/ I powoli zastanawiam się nad kupnem akumulatorów tego typu... bo jednak 12-15zł to nie jest mało za baterie która mi ledwo 2 miechy pochodzi...

ToleDo
22-01-2012, 15:18
A ja mam pytanie dotyczące nadajników....
Ile wam wytrzymuje bateria?? Ja 1.5roku używam i chyba z 5x już baterie wymieniłem:/ I powoli zastanawiam się nad kupnem akumulatorów tego typu... bo jednak 12-15zł to nie jest mało za baterie która mi ledwo 2 miechy pochodzi...
Z nadajników wyjmuje od ponad roku baterie po sesji i dalej mi chodzą te które dostałem w komplecie. Z odbiorników nie wyjmuje w ogóle i tez jeszcze chodzą z kompletu 8-), tylko je wyłączam.
Żeby nie było odbiorniki/nadajniki mają zrobione do tej pory jakieś ~ 800-1200 zdjęć.
W miedzy czasie już na wszelki wypadek nabyłem akumulatorki i ładowarkę do CR2 ( chyba taki symbol maja te baterie - nie pamiętam :oops: )

KuzynPit
22-01-2012, 15:50
No właśnie ja powoli kminię nad kupnem tej ładowarki cr2... bo w sumie 66zł za zestaw z 4 bateriami to wystarczy na hohoh... no chyba że gdzieś ktoś taniej widział :>?
Z odbiornikiem nie mam problemu bo mam je na akumulatory wiec tu problem znika;] Ale w takim razie to chyba coś mam skopane z tym i nie wiem czy nie odeślę na gwarancję tego...

ToleDo
22-01-2012, 16:23
No właśnie ja powoli kminię nad kupnem tej ładowarki cr2... bo w sumie 66zł za zestaw z 4 bateriami to wystarczy na hohoh... no chyba że gdzieś ktoś taniej widział :>?
...

Tylko sprawdź jakiej pojemności są aku. Bo z tego co ja szukałem w zeszłym roku to rozstrzał w pojemności aku był od 600mAh do 1100mAh w cenie naprawdę różniącej się kilkanaście procent. A pojemność jak porównywał kolega w specjalnym mierniku który wykorzystuje te aku (2xCr2) jest spora zależność mimo że aku o wyższych pojemnościach są "no name" ( na większych pojemnościach jak należało się spodziewać miernik chodził ponad DWA razy dłużej ).

KuzynPit
22-01-2012, 16:38
http://allegro.pl/ladowarka-akumulator-4-x-bateria-cr2-k2cr2-cr2r-i2057915028.html na allegro dostępne są jedynie ten zestaw więc raczej bym celował w to jak już coś...
i tutaj te akumulatory mają 350mAh...

ToleDo
22-01-2012, 16:52
Ja kupiłem TAKĄ ŁADOWARKĘ (http://www.ebay.pl/itm/EU-Charger-high-quanlity-XTAR-MP2-Battery-Charger-for-16340-18350-ICR123A-CR2-/170752321370?pt=UK_ConsumerElectronics_Batteries_S M&hash=item27c1a1a75a) i jestem z niej bardzo zadowolony.
A akumulatorki znalazłem nawet większe już są 1500 mAh (http://www.ebay.pl/itm/VARTA-CR2-3AH-CR123A-3V-1500mAh-Lithium-GMBH-Microbattery-CNC-PLC-w-pin-tab-/120832160899?pt=US_Batteries&hash=item1c22287483) .
Przy cenie porównywalnej za wszystko z tym co Ty proponujesz.

KuzynPit
22-01-2012, 16:59
eee napewno nie za podobną cene...
Tutaj ładowarka+przesyłka to ok60zł... doliczyć do tego jeszcze baterie to mam 80zł.. czyli 20zł w kieszeni zyskuje kupując już tutaj w PL.. chociaż pewnie jakościowo Twoje będzie lepsze;) Ale obadam może gdzieś w jakichś sklepach elektronicznych będą to mieli;)

ToleDo
22-01-2012, 17:05
Szukanie było na szybko :-)
Tu masz taniej :-p (http://www.ebay.pl/itm/XTAR-MP2-16340-18350-15270-Li-ion-Battery-Charger-/330604954846?pt=UK_ConsumerElectronics_Batteries_S M&hash=item4cf99744de)

KuzynPit
22-01-2012, 17:30
taaa tylko jak to miz Hong Kongu pójdzie to pewnie dostane to za miesiac jak nie dłużej:P
Także na razie to chyba zostanę przy wersji z mega-pixela:P kumpla naciagne i na spółe to weźmiemy bo też ma wyzwalacze pod cr2;]

ToleDo
22-01-2012, 17:46
Tu masz temat na temat czasu docierania paczek (http://www.canon-board.info/showthread.php?t=73546&highlight=paczka+sz%B3a+hongkong).
Ja tam wole kupować taniej z opcja dłuższego czekania :D

KuzynPit
23-01-2012, 14:31
Ahhh Panowie z systembank.pl gdzie zamawiałęm te RF`y idą w zaparte:P i raczej tego nie wezmą pod gwarancje bo nawet nie ma jak sprawdzić tej usterki tudzież naprawić;]

A że mi panowie z mega-pixel.pl samą łądwoarke za 25zł sprzedadzą wiec juz po taniości mam ją i myślę że problem będzie z głowy.
no i dwie baterie te:
http://allegro.pl/x-bateria-cr2-litowa-3v-cr17355-kcr2-5046lc-i2067001590.html
tylko dziwi mnie to czemu one są takie tanie? skoro normalna kosztuje 15zł +/- a akmulator ledwo 6??

jeff.lebowski
29-06-2012, 16:25
Witam.

Dotarł dzisiaj do mnie YN RF-602 ale mam mały problem. Używam go w połączeniu z 5D mark II i lampą YN-565EX. Gdy naciskam wyzwalacz na nadajniku lampa błyska, ale gdy naciskam spust migawki w aparacie nie błyska. Czy mam wadliwy egzemplarz i powinienem poprosić sprzedawcę o wymianę czy mam coś nie tak ustawione w aparacie? Baterie są nowe, kanały na odbiorniku i nadajniku takie same, testowałem w ETTL i manual na czasach od 1/20 do 1/200 i nic. Co jest nie tak?

Tutaj jest krótki filmik pokazujący w czym problem:
http://www.youtube.com/watch?v=I8yK0EHh_D0

ToleDo
29-06-2012, 17:03
Witam.

Dotarł dzisiaj do mnie YN RF-602 ale mam mały problem. Używam go w połączeniu z 5D mark II i lampą YN-565EX. Gdy naciskam wyzwalacz na nadajniku lampa błyska, ale gdy naciskam spust migawki w aparacie nie błyska. Czy mam wadliwy egzemplarz i powinienem poprosić sprzedawcę o wymianę czy mam coś nie tak ustawione w aparacie? Baterie są nowe, kanały na odbiorniku i nadajniku takie same, testowałem w ETTL i manual na czasach od 1/20 do 1/200 i nic. Co jest nie tak?

Tutaj jest krótki filmik pokazujący w czym problem:
http://www.youtube.com/watch?v=I8yK0EHh_D0


A masz wersje do Canona ?
Czy lampa bezpośrednio na aparacie wyzwala ?
Czy prawidłowo wsunięty nadajnik ?

jeff.lebowski
29-06-2012, 17:15
A masz wersje do Canona ?
Czy lampa bezpośrednio na aparacie wyzwala ?
Czy prawidłowo wsunięty nadajnik ?

3 x Tak

Zapytałem wukja Googla i znalazłem kogoś z podobnym problemem.
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=931104

Autor tego wątku stwierdził, że miał jednak wadliwy zestaw i po wymianie na nowy wszystko działało jak powinno. Skontaktowałem się już ze sprzedawcą i nie powinno być problemu z wymianą ale chciałem się upewnić, że to na pewno wadliwy zestaw a nie złe ustawienia w aparacie.

ToleDo
29-06-2012, 17:43
Prawdopodobnie brak odbioru na stopce błysku w nadajniku.
Bo widać że aparat->nadajnik się kontaktuje czyli sygnałowy impuls idzie.

jeff.lebowski
29-06-2012, 18:01
Prawdopodobnie brak odbioru na stopce błysku w nadajniku.
Bo widać że aparat->nadajnik się kontaktuje czyli sygnałowy impuls idzie.

Czyli zdecydowanie do wymiany. Dzięki za pomoc.

Mam jeszcze jedno pytanie. Co jeśli chciałbym bezprzewodowo wyzwalać migawkę w aparacie i do tego błyskać lampą z boku. Czy jeśli założę odbiornik na gorącą stopkę i połączę kablem (C3) z aparatem oraz dokupię drugi odbiornik i połączę go z lampą to czy wyzwalając migawkę z nadajnika lampa będzie błyskać?

Czy lepiej założyć nadajnik na gorącą stopkę lampę na odbiornik i wyzwalać przez podczerwień np Canonem RC-1? Wolałbym jednak wyzwalanie radiowe ale nie mam pojęcia czy taka konfiguracja jak opisałem wyżej będzie działać? Jeśli nie to jak to połączyć?

ToleDo
29-06-2012, 19:14
Odbiornik -> aparat
Odbiornik -> lampa
Nadajnik w dłoni :-p

mxw
29-06-2012, 21:55
Odbiornik -> aparat
Odbiornik -> lampa
Nadajnik w dłoni :-p
wolne żarty - tak to nie ma prawa prawidłowo zadziałać!
nie wprowadzaj kolego ludzi w błąd. :-?

najprościej za pomocą RC-1, skoro jeff już go ma.
za pomocą RF-602 tylko z drugim nadajnikiem i odbiornikiem na różnych kanałach.
albo za pomocą RF-603, który jest uniwersalny, ale wtedy bez RF-602 (choć może nie do końca).

jeff.lebowski
29-06-2012, 22:38
wolne żarty - tak to nie ma prawa prawidłowo zadziałać!
nie wprowadzaj kolego ludzi w błąd. :-?

najprościej za pomocą RC-1, skoro jeff już go ma.
za pomocą RF-602 tylko z drugim nadajnikiem i odbiornikiem na różnych kanałach.
albo za pomocą RF-603, który jest uniwersalny, ale wtedy bez RF-602 (choć może nie do końca).

Właśnie też się nad tym zastanawiałem i nie byłem pewien czy odbiornik umieszczony na gorącej stopce wyśle sygnał żeby wyzwolić lampę z drugiego odbiornika, to że nadajnik w ręce to rozumiem i to, że bezprzewodowo wyzwoli migawkę to też jasne. Będzie zdjęcie ale lampa nie błyśnie. Dzięki mxw za rozwianie wątpliwości.

Chyba zrezygnuję jednak z RF 602 i kupię 3 x RF 603. Wtedy takie połączenie jak opisywałem wcześniej tzn. jeden odbiornik-nadajnik połączony kablem C3 z aparatem, drugi połączony z lampą ustawioną z boku a trzeci w ręce do wyzwalania, powinno zadziałać? Aparat będzie bezprzewodowo wyzwalał migawkę a lampa będzie błyskać?

Co do RC-1 czy innych pilotów to aktualnie nie mam ale zamówiłem Yongnuo RC-6. Pytanie tylko czy przy tych pilotach szkło będzie łapało ostrość jak nacisnę wyzwalacz do połowy (tak jak na aparacie albo tak jak na nadajniku RF 602)? Jest to dla mnie dosyć istotne.

ToleDo
29-06-2012, 23:16
wolne żarty - tak to nie ma prawa prawidłowo zadziałać!
nie wprowadzaj kolego ludzi w błąd. :-?

....
Masz racje . Mój błąd :oops:
Pomyślałem skrótowo i nie zastanowiłem się do końca. Zasugerowałem się dwoma odbiornikami :roll:

mxw
01-07-2012, 02:44
Będzie zdjęcie ale lampa nie błyśnie.
lampa błyśnie, ale sporo za wcześnie i jej światło najprawdopodobniej nie zarejestruje się na foto.



Chyba zrezygnuję jednak z RF 602 i kupię 3 x RF 603. Wtedy takie połączenie jak opisywałem wcześniej tzn. jeden odbiornik-nadajnik połączony kablem C3 z aparatem, drugi połączony z lampą ustawioną z boku a trzeci w ręce do wyzwalania, powinno zadziałać? Aparat będzie bezprzewodowo wyzwalał migawkę a lampa będzie błyskać?
sam osobiście tego trybu nie używałem, ale tak - z opisów RF-603 wynika, że tak powinno to zadziałać.

i dodatkowy zysk z RF-603 będzie taki, że mając dokładnie te same 3 elementy - jak znudzi ci się taki tryb robienia zdjęć - będziesz mógł nadajnik trzymany w ręce podpiąć do drugiej lampy i w ten sposób z aparatu wyzwalać dwie lampy jednocześnie.



Co do RC-1 czy innych pilotów to aktualnie nie mam ale zamówiłem Yongnuo RC-6. Pytanie tylko czy przy tych pilotach szkło będzie łapało ostrość jak nacisnę wyzwalacz do połowy (tak jak na aparacie albo tak jak na nadajniku RF 602)? Jest to dla mnie dosyć istotne.
nie wiem jak zadziała yn RC-6, ale canon RC-1 (którego zawsze polecam z uwagi na rewelacyjny sposób mocowania do paska) ma tylko jednostopniowy przycisk i działa to tak, że po naciśnięciu "spustu" na RC-1 aparat zaczyna ustawiać ostrość. jak mu się uda, to robi beep i pstryka zdjęcie. oczywiście zależy to od ustawionego trybu RC-1 (można dodać 2 sek opóźnienia po beep) i trybu AF w aparacie.

z tego co widzę w opisach yn RC-6 będzie to działało podobnie (jego spust to "pełne wciśnięcie spustu w aparacie"), z tym że nie wiem, czy ma on też opóźnienie 2 sek.

jeff.lebowski
01-07-2012, 21:49
mxw dzięki jeszcze raz za pomoc. Jutro odsyłam RF-602 a 3 x RF-603 już zamówione. Mam nadzieję, że tym razem będzie bez niespodzianek i wszystko będzie działać.

Pozdrawiam.

Kudłaty
02-01-2013, 21:30
Witam w tym wątku i jednocześnie na forum, ponieważ jest to mój pierwszy post tutaj.

Odkopuję wątek, ponieważ mam pewien problem właśnie z wyzwalaczami rf-602. Zakupiłem zestaw z trzema odbiornikami na eBay'u, po wyjęciu z pudełka okazało się, że na nadajniku obok diody znajduje się również przełącznik on/off (w tym samym miejscu, w którym znajdowało się gniazdo PC w pierwszej wersji nadajnika). Pytanie brzmi, czy w tej wersji istnieje możliwość modyfikacji nadajnika w opisany tu wcześniej sposób tak aby sanki pozostały wolne? Rozkręciłbym nadajnik i sam to sprawdził, ale niestety mój zestaw jest wadliwy i jestem zmuszony go zwrócić. Nie wiem tylko czy żądać zwrotu pieniędzy, czy nowego zestawu, bo wybrałem ten model ze względu na wspomnianą już możliwość modyfikacji.
Czy oprócz rf-602 jest jakiś inny system pozwalający na wyzwalanie lamp przy jednoczesnym zachowaniu TTL'a lampy na korpusie?

Pozdrawiam

jeff.lebowski
02-01-2013, 21:32
Polecam rf-603 u mnie dziala bez problemow.

tongpo
02-01-2013, 21:37
Witam w tym wątku i jednocześnie na forum, ponieważ jest to mój pierwszy post tutaj.

Odkopuję wątek, ponieważ mam pewien problem właśnie z wyzwalaczami rf-602. Zakupiłem zestaw z trzema odbiornikami na eBay'u, po wyjęciu z pudełka okazało się, że na nadajniku obok diody znajduje się również przełącznik on/off (w tym samym miejscu, w którym znajdowało się gniazdo PC w pierwszej wersji nadajnika).
Pozdrawiam

tak sie konczy kupowanie na ebayu ... szczegolnie rf-602 ktory juz dawno nie jest produkowany...
jak mozesz wymien na rf-603 albo oddaj i kup w Polsce...
pzdr

Kudłaty
02-01-2013, 22:08
A jak wygląda sprawa przenoszenia TTLa przez rf-603? Czytałem, że połączenie aparat -> rf-603 -> lampa TTL będzie działać, ale tylko w manualu. Czy jest jakiś sposób na modyfikację rf-603 tak, aby na korpusie mieć wciąż w pełni działającą lampę?

Pozdrawiam.

Pelson
19-06-2013, 23:12
RF - 603 nie przenosi TTL przez stopkę.

Czy jest możliwość aby wyzwolić rf-603 poprzez kabel podłączony do aparatu? chce mieć wolną stopkę w aparacie na lampę TTL. Czy coś takiego zadziała (na 100%! interesuje mnie opinia użytkoników) - PRZEWÓD SYNCHRO PC-PC 30cm (http://e-trade.com.pl/sklep/akcesoria-synchro/259-przewod-synchro-pc-pc-30cm.html) ?