PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana profilu ICC w innym programie niż PS



bogist
30-01-2011, 01:05
Chcę odbić trochę zdjęć w labie. Zdjęcia obrabiam w DPP, przeglądam w FastStone.
Mam profil ICC z tego labu i chciałbym wiedzieć jak można podpiąć ten profil pod zdjęcia nie korzystając z Photoshopa (ponieważ go nie posiadam).
Czy istnieje jakiś darmowy program, w którym mogę to zrobić?

MoonWind
31-01-2011, 00:56
Założenie wstępne, masz profil icc/icm swojego monitora. (zakładam że poza konwersją profilu będziesz chciał też coś w fotce poprawić)

Zainstalować sobie GIMP'a (oprogramowanie darmowe) np. z tego miejsca http://www.gimp.org/downloads/
Zanim zaczniesz w nim pracować ustaw sobie w nim profile barwne w menu:
Edycja -> Preferencje -> Zarządzanie kolorami
W zarządzaniu kolorami ustawiasz "Tryb operacji: Z zarządzaniem kolorami".
Następnie ustawiasz w odpowiednich miejscach swój profil icc/icm monitora oraz profil przestrzeni RGB i/lub CMYKw których chcesz pracować.
Jeżeli chcesz mieć softproof ustawiasz też pole "Profil symulacji wydruku: " (potrzebny profil drukarki lub labu).
Zatwierdzasz.
W tym momencie masz gotowego skonfigurowanego Gimpa.
Otwierasz w nim fotkę którą chcesz obrabiać, robisz z nią co chcesz a na sam koniec konwertujesz do profilu labu za pomocą:
Obraz -> Tryb -> Konwertuj do profilu koloru ICC
W okienku Konwertuj wybierasz plik profilu labu z dysku (polecam zaznaczyć black point compensation), zatwierdzasz.
Zapisujesz fotkę najlepiej w nowym pliku w wybranym przez siebie formacie (np.jpg jeżeli to do labu), będzie miała zapisany wewnątrz profil który wybrałeś w "Konwertuj do profilu koloru ICC".
Dla sprawdzenia możesz zapisaną fotkę otworzyć ponownie w GIMP i sprawdzić w:
Obraz -> Właściwości obrazu -> Profil koloru (powinien być wyświetlony profil w którym chciałeś zapisać fotkę)

bogist
01-02-2011, 00:54
Czas zaprzyjaźnić się z Gimpem.
Dzięki.