PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebna porada: plecak i statyw



dariusz_32
29-01-2011, 23:08
Witam wszystkich
Wybieram się na wycieczkę w dość nietypowy teren (opuszczone ruiny dawnego ośrodka przemysłowego) i potrzebny mi jest plecak i statyw lub monopod (ze zdjęć mają być HDRy i panoramy). Wyprawy w teren mają być kilkunastogodzinne, więc w plecaku musi być miejsce na prowiant, picie, jakieś okrycie oraz sprzęt. Zamierzam zabrać: 50D + 15-85 + 70-200 4.0 (ew. też Sigma 10-20) lub (jeśli mi się uda zdobyć) 5D Mk1 + L24-105. Czy ktoś może mi doradzić model statywu i plecaka? Czy monopod jest sensownym rozwiązaniem zamiast statywu (do HDRów chciałbym mieć 3 takie same nieporuszone klatki)? Czy warto brać S10-20?

Pozdrawiam
Dariusz_32

Bartek_902
29-01-2011, 23:21
http://allegro.pl/plecak-foto-lowepro-rover-aw-ii-torbyfoto-pl-i1432050584.html
Coś takiego przychodzi mi do głowy,masz przestrzeń na sprzęt foto i na rzeczy osobiste czyli to o co Ci chodzi

GoomeX
30-01-2011, 00:18
Ja sam statywu używam bardzo rzadko, dlatego ostatnią tanioszkę sprzedałem, a obecnie przymierzę się zwyczajnie do czegoś co utrzyma mój sprzęt - bez względu na kolor, markę i inne pierdoły. Jeśli nie korzystasz ze statywu nagminnie i nie utożsamiasz się z tym gadżetem, proponuję przeszukać alle...drogo, i znaleźć taki statyw, który będzie miał - dla Twojego sprzętu - wystarczający udźwig, a czy się będzie nazywał bilora, manfrotto, czy kupexol dla mnie nie miałby to znaczenia. Inni dopiszą, że wywrotność i stabilność ma duże znaczenie, bo ma, bo tak na serio to wszystko ma ogromne znaczenie, ale napisałeś tak niewiele nt. plecaka, wypadu, ceny jaką chcesz przeznaczyć i warunków, że idąc po najmniejszej linii oporu, piszę co ja bym zrobił.

Co do plecaka, budżetowo - jakaś delta T90 /chyba/ lub sx2 - ten się nawet później może przydać. I pod ten drugi jeszcze statyw podepniesz bo ma mocowanie. Lub coś droższego, tak jak kolega wyżej podał linka: lowepro, tamrac...

dariusz_32
30-01-2011, 09:19
Dzięki za link do plecaka, wydaje się najlepszy z tych, które dotąd widziałem. Co do budżetu, to rzecz jasna chciałbym wydać jak najmniej, ale czy to będzie 800 PLN (mniej chyba się nie da), czy 1000 PLN, to nie ma większej różnicy. Natomiast nie chciałbym, nie znając się na tym, wydać pieniędzy bez sensu. Stąd moja prośba o poradę, które modele są sensowne do moich celów (w miarę lekkie, stabilne, proste w obsłudze, może monopod się nada?).
Pozdrawiam
Dariusz_32

Bartek_902
30-01-2011, 09:24
Jeśli statyw wycieczkowy to bedzie liczyć się waga napewno,jeśli masz do wydania ok 1000zł to szukał bym jakiegoś z włókna np coś z Benro bo mają niezłe statywy w przystepnych cenach jeśli chodzi o carbon w porównaniu do manfrotto czy gitzo...
Przejrzyj oferte benro w necie :)

chrislab
30-01-2011, 09:28
wypowiem sie na temat plecaków, bo jestem fanem :)
Dla twoich potrzeb optymalny wydaje się być Tamrac Adventure 9 lub 10 - musisz się przymierzyć. jedyny problem to brak pro-mocowania do statywu. Można kombinować z paskami przypinanymi POD plecakiem.
Jeżeli chodzi o opcję LowePro to zdecydowanie polecam ProTrekker 300 lub 400 - jest nieco większy, ale system nośny ma nie do pobicia - łaziłem całe dni po górach z prowiantem i kupą sprzętu (całość ok.15 kg) i plecy nie odczuły nic. Wygodny jak cholera. Statyw się świetnie trzyma z tyłu. Po prostu dla mnie #1.

Majchalak
30-01-2011, 11:47
Ja polecam plecak Naneu Pro Alpha L. Bardzo wygodny, posiada szeroki pas biodrowy, dodatkowo również pasek piersiowy, komorę na sprzęt foto, osobną komorę na rzeczy osobiste, kieszeń na lapka, sporo "bocznych" kieszonek, jest również miejsce na przymocowanie statywu z boku.
W zestawie jest również pokrowiec przeciwdeszczowy.

Jedyną wadą (moim zdaniem) jest nieco utrudniony dostęp do sprzętu foto, gdyż zamek masz przy plecach podczas noszenia plecaka.

Pojemność całkiem spora : u mnie mieści się 5d mkII bez gripa, 30d z gripem, obiektywy 8, 24, 50, 135 mm i lampa 430ex + laptop 15 cali i statyw velbon sherpa 600.

Cena to ok. 350 zł.

Merde
30-01-2011, 11:55
Cena to ok. 350 zł.

Raczej 250?

Majchalak
30-01-2011, 20:34
racja... chyba jeszcze spałem pisząc tę cenę :)

Qubacen
30-01-2011, 20:35
Czy warto brać S10-20?

Pozdrawiam
Dariusz_32

Warto

Jago
31-01-2011, 00:09
Generalnie plecaki od w/w producentów: Lowepro, Tamrac, Naneu są zbliżone do siebie wysoką jakością wykonania a poszczególne modele mają różne detale (np. sposób mocowania statywu lub zamknięcia dolnej komory, imitacja kompasu, sposób rozłożenia bocznych kieszeni, sposób mocowania - ułożenia szelek na ciele) które mogą komuś przypaść do gustu lub nie. Osobiście polecam ten z podlinkowany z Allegro (mam wcześniejszy model Rower Plus AW) - miałem także wcześniej Naneu Pro Alpha. Dlaczego go zmieniłem można tutaj przeczytać http://canon-board.info/showthread.php?t=42&page=261 w moim poście 2608 - po prostu nie przypadł mi do gustu.

dobert
01-02-2011, 01:01
Ja jestem bardzo zadowolony ze swojego Lowepro Mini Trekker AW. Pół świata z nim zjeździłem, nie raz pakowałem się na dwa dni plus woda i dawałem radę :)

Może tele nie mam ale zawsze noszę w nim jakiś databank i ładowarki a i tak do głównej komory mieściła się puszka lub dwie redbula czy innego hajnekena. Na upartego i iPad wejdzie.

dariusz_32
03-02-2011, 20:27
OK. Wszystkim dziękuję za porady :).

Pozdrawiam
Dariusz_32

Hubolsky
03-02-2011, 20:53
Tamrac Evolution 8 spełni twoje oczekiwania - mieszczę w nim wszystko ze stopki, jeszcze lapek by wszedł. A u góry jest jeszcze sporo miejsca na kanapki ;-)

Radeus
03-02-2011, 21:01
Co do statywu, to monopody mnie nie przekonują, a co do tripoda to polecam Velbon.. ja mam model DF-60, co prawda używam rzadko ale jestem bardzo zadowolony. Stabilny, trwały, tani (ok 150-160 na popularnym serwisie aukcyjnym), ale ma jedną wadę-jest ciężki, co w Twoim przypadku może być bardzo poważną wadą.

retter
04-02-2011, 23:23
Zasada jest taka im większy cięższy statyw tym większy musi być plecak. Wiadomo dobry stabilny statyw to i ciężki, ale też do noszenia większy ciężki jest gorszy. Karbony to inna półka cenowa.

Mam 055prob jak wiadomo nie jest mały i lekki, założony na rovera PLUS AW jak dla mnie jest akceptowalnie (na granicy moich wymogów). Ale rover PLUS to już prawdziwy kontener pas biodrowy chyba z 10cm wysokości, szelki po ok 8cm szerokości, pseudo stelaż. Dalej odsyłam do wątku z plecakami.

Na koniec dodam że nie wyobrażam sobie nosić 055 przy mniejszym plecaku. Rover i to jest deko za mały no ale to już sztuka kompromisu. Adventure, alphy, plecaki z mocowaniem statywowym z boku, radzę z miejsca odrzucić.
Zostają centralnie pionowo niezbyt wygodne (po małych usztywnieniu ok), poziomo pod plecakiem przy przechodzeniu przez ramy, między drzwiami bywa uciążliwe.