PDA

Zobacz pełną wersję : Wywoływanie zdjęć - problem we FotoLabie



flankerp
25-01-2011, 23:30
Witam, watek, który znalazłem na temat profilu kolorów jest już chyba usunięty (wyświetla mi bład/brak strony na serweze) więc pozwoliłem sobie rozpoczać nowy.

Mam do wywołania ok 130 zdjęć z imprezy rodzinnej i mam problem.
Wywołałem RAWy do JPG tak, że na ekranie wyglada ok, natomiast po wywołaniu we fotolabie, zdjęcia pozbawione sa nasycenia no i ostrość jest kiepska. Ponadto wydaje mi się jakby nie wszystkie kolory były wydrukowane. Widać to szczególnie na twarzach, które pozbawione sa kolorów (sa blade i jednolite). Jasność zdjęć jest OK tylko kolory i jakość do bani.
Jakieś pomysły jak temu zaradzić? Może lepiej wygenrowac TIFF albo PDFa?

Każda porada mile widziana.

PS: Zastanawiam się czy to nie problem samego Labu. Może ktoś mieszka w Irlandii (Cork albo Dublin) i zna jakis dobry lab?

Pozdrawiam

RNz
25-01-2011, 23:46
Wrzuć jakąś fotkę dla zobrazowania problemu.

julecky
25-01-2011, 23:53
może robisz w adobeRGB i one w druku takie chyba wychodzą

RadekM77
26-01-2011, 00:03
Jaki Lab, papier?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
może coś źle ustawione, może chemia?

MDM
26-01-2011, 00:25
Na 90% to wina fotolabu, o ile mowa o fotolabie mokrym (tradycyjny), jeśli korzystałeś z termosublimacji to nic nie poradzę. Ja sam pracuję na fotolabie fujifilm, papier supreme.
Jeśli będzie dobry fotolab to powinien udostępnić Tobie profile kolorystyczne.
Tak jak pisali koledzy jeśli czegoś nie widać to ciężko doradzić.

flankerp
26-01-2011, 00:27
Witam, czekam na aktywacje konta na fotosik.pl wiec zdjecie dam pozniej.
LAB Fujifilm i papier tez...
Faktycznie moglem dac AdobeRGB przy wywolywaniu....
Dam zdjecie jak tylko fotosik sie zaktywuje ;)

flankerp
26-01-2011, 18:08
Nadal nie mam maila z aktywacja, wiec wrzucilem cale przykladowe zdjecie tutaj:

http://86.45.190.86/zibi-trans/test.jpg

Sprawdzilem, ze mam wywolane do sRGB wiec powinno byc ok???
Najlepiej chyba wziac laptoka pod pache i sprawdzic na miejscu w labie.
PS: Nie mam jeszcze odpowiedzi o profil kolorow z labu gdzie robilem :(

SdoubleU
26-01-2011, 19:10
Właśnie wczoraj przesłałem pliki, dziś gotowe odbitki są u mnie z ich usług jestem bardzo zadowolony a i ceny są do przyjęcia no i są profile kolorów.
http://www.lab-net.pl
Myślę że nie powinno być problemu z wysyłką do Irlandii
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A apropos zdjęć to to, które pokazałeś ma u mnie raczej normalne kolory i nasycenie, skóra w normie. Może trochę poprawiłbym ostrość.

MDM
26-01-2011, 19:24
Może miałeś włączoną "automatyczną korekcję", która czasem się sprawdza, jednak zdarzały się przypadki, że potrafiła całkowicie zepsuć zdjęcie.

Propozycja: weź 1-2 zdjęcia i przetestuj fotolaby. Sam ocenisz na oko które odbitki Tobie najbardziej pasują.
To zdjęcie, które wrzuciłeś jako przykład na forum jest bardzo dobre do testów. Scena jest kontrastowa, podwieszany sufit świetny jest do odwzorowania koloru białego, zwracaj uwagę na kolorystykę twarzy (zdjęcie zostało zdobione z użycie 2 źródeł światła z przewagą flash'owego z lampy).

flankerp
26-01-2011, 19:46
Potestuje laby jak radzicie. Z ta wysylka to niebardzo bo mam kupe zdjec, poza tym musze je potem spowrotem do Poanania wysłać hehe wiec za dużo kilometrów :)

Dziekuje wszystkim za pomoc,
Pozdrawiam

Husky
26-01-2011, 21:09
Na jakim monitorze obrabiasz zdjęcia? Czy został skalibrowany?

flankerp
26-01-2011, 21:34
Ej no bez przeady, mi nie zalezy na idealnych kolorach (do druku to nie idzie hehehe). Obrabiam na moim macbooku.
W polsce nie mialem problemu. Szedlem do Labu powiedzialem o co chodzi i zdjecia byly OK.
Tutaj poprostu jakby brakuje kolorow. Nie ma plynnych przejsc tonalnych, tylko jakby drukowane w 256 kolorach. Poza tym straszne kontrasty miedzy swiatlem a cieniem.
Co ciekawe na odbitkach 10/15 (czy jakos tak) było lepiej. Na wiekszych jakby rozdzielczość siadla a zdjecia w oryginale sa pelnych rozmiarow bez cropowania wiec moglbym se plakat wydrukowac ;)

tezmarek
26-01-2011, 21:45
Ej...
Co ciekawe na odbitkach 10/15 (czy jakos tak) było lepiej. Na wiekszych jakby rozdzielczość siadla a zdjecia w oryginale sa pelnych rozmiarow bez cropowania wiec moglbym se plakat wydrukowac ;)

A może korzystałeś z programu do wysyłania zdjęć do Labu?

flankerp
26-01-2011, 22:04
Nie nie.. Poprostu na miejscu wlozylem karte (a w zasadzie pani wlozyla) do czytnika, kazala mi wybrac zdjecia, rozmiar i za 20 minut odebralem... :(
Co ciekawe wczesniej robilem w inym miejscu, gdzie bylo jeszcze gorzej. Zdjecia byly tak ciemne i rozjechane, ze wlosy jasne wychodzily kasztanowe, a ciemna podloga byla jednolita. Jak poprosilem o rozjasnienie to wyszlo jeszcze gorzej. W tym labie co robilem teraz jasnosc jest ok, tylko to nasycenie kolorow, a raczej brak i ostrosc/rozdzielczosc.

Jutro jade do kolejnego labu z laptokiem i bede na miejscu wywolywal RAWy i testowal bo kurna musi jakos dzialac no nie?
J moge zrozumiec, ze kolory beda inne niz te co mam na laptoku, szczegolnie, ze mam troche zmodyfikowany profil tak, aby byl bardziej cieply (chociaz na macu mozna sobie to przelaczac w kazdej chwili wiec mam podglad na w miare rzeczywisty ustawiony wczesniej). Nie moge jednak zrozumiec braku rozdzielczosci i jakby malej liczby kolorow??? Zauwazylem rozniez ze nie radzi sobie z plynnym przejsciem z jasnego do ciemnego tylko jest szatkownica albo ciemnosc...

Janusz Body
26-01-2011, 22:49
Z tego co piszesz to... mam wrażenie, że to nie lab winien a Twój Macbook. Notebook, Macbook czy inne podobne wyroby monitoro-podobne tak właśnie mają.

tezmarek
26-01-2011, 23:25
Z tego co piszesz to... mam wrażenie, że to nie lab winien a Twój Macbook. Notebook, Macbook czy inne podobne wyroby monitoro-podobne tak właśnie mają.

Jednak wątkodawca pokazał plik, z którego (na moje oko) powinno dać się zrobić normalna odbitkę.

flankerp
26-01-2011, 23:29
No ale te same zdjecia ogladam tutaj w pracy, poza tym zerknij na zdjecie.
No i problem jest nie z profilem tylko glownie z rozdzielczoscia i niewyswietlaniem wszystkich kolorow. Poza tym jak wspomnialem w innym labie bylo jeszcze gorzej. Poza tym jezeli zdjecie na kilku komputerach wyglada ok to tego moglbym spodziewac sie na wydruku?
Sprawdz sam te zdjecie i doradz...
W Polsce drukowalem zdjecia z tego samego Maca (ale przyznam, ze mialem wtedy iny aparat i tylko jpg bez RAW) i bylo ok tzn. mialem swoj ulubiony lab :D
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przypomne, ze mam jpg jest w sRGB

Janusz Body
26-01-2011, 23:43
... Poza tym jezeli zdjecie na kilku komputerach wyglada ok to tego moglbym spodziewac sie na wydruku?.....

To jest właśnie najczęstszy błąd w założeniach. Większość wyrobów monitoro-podobnych, laptoków, Macbooków itp, itd ma podbity niebieski bo to stwarza wrażenie lepszego kontrastu i ładniej się prezentuje ale niekoniecznie daje poprawne wydruki.

Gradienty na "bylejakich" monitorach mogą się wydawać w miarę płynne bo display je wygładzi - jest tak gówniany, że i tak niewiele widać. Potem na wydruku/odbitce wyłazi wszystko to czego nie widzieliśmy na monitorze.

Oczywiście najłatwiej jest narzekać, że lab do d... sensownie było by zacząć od siebie i przynajmniej oprofilować monitor. Bez tego to loteria i szczerze współczuję laboludkom jak mają do czynienia z tego rodzaju klientem.

PS. Ty zdjęcie obrabiasz i wtedy właśnie je niszczysz dokumentnie. Dopóki robił obróbkę aparat i miałeś jpegi to było w miarę bo aparat (DIGIC) robił to przyzwoicie.

tezmarek
26-01-2011, 23:50
To jest właśnie najczęstszy błąd w założeniach. Większość wyrobów monitoro-podobnych, laptoków, Macbooków itp, itd ma podbity niebieski bo to stwarza wrażenie lepszego kontrastu i ładniej się prezentuje ale niekoniecznie daje poprawne wydruki.
....

Rozumiem, że masz OK monitor. Napisz co widzisz na przedstawionym przez wątkodawcę przykładzie.

flankerp
27-01-2011, 00:15
Z calym szacunkiem, ale ja wiem co mam podbite co nie, bo sprawdzalem na roznych profilach. Poza tym progblem nie wysteopuja na zadnym innym monitorze/ komputerze, Sprawdzilem na trzech 19" z desktopem, 1 14", 4 15" (wszystko na desktopie) i na 2 laptopach 15" i 13" wiec jezeli wszystkie te kompy sa walniete to jak ludzie drukuja zdjecia? Zaladuj to zdjecie i ocen sam co jest zle...
Poza tym przez 3 lata sprzedawalem monitory PRO dla grafikow wiec wiem co nieco o kalibracji i jakie sa efekty dlatego nie widze zwiazku... cyba, ze sie myle i wszystkie kompy na swiecie maja uszkodzone monitory tylko te profesionalne nadaja sie do przygotowywania zdjec i tylko z tych mozna drukowac w LABie...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Poza tym wspomnialem, ze mam na swoim Macbooku zmieniony profil na bardziej cieply wiec raczej niebieski nie jest podbity. Wspomnialem rowniez ze zmienilem rozne profile kolorow na moim laptopie i ten problem co jest na zdjeciu nie wystepuje nigdzie. wszedzie zdjecie wyglada ok....

tarant
27-01-2011, 00:21
Zdjęcie testowe ma po ściągnięciu 10,5 MB. To dosyć dużo, jpegi z 18 megapixelowej matrycy "prosto z aparatu" maja 7-9 MB. Może lab nie jest dostosowany do przetwarzania jpegów o takiej wielkości ?

saja76
27-01-2011, 00:27
W Dublinie możesz wjechaćdo 'conns cameras' z ich strony możesz pobrać ICC profil, http://www.connsphotolab.com/.

flankerp
27-01-2011, 00:29
Tak mi wygenerowal programi Canonowski. nic nie modywikowalem. W Jedyna zmiane jaka wprowadzilem, to minimalnie rozjasnilem to zdjecie o 0,17 na suwaczku.
cala reszta (balans bieli itd) z aparatu. Podem wywolalem i tyle...
Ale moze faktycznie maja z tym problem?
Ale szczerze mowiac sprawdzilem inne zdjecia i maja od 5 do 13 MB z tego samego aparatu. Malo tego niezaleznie czy JPG generowany z aparatu czy z programu... Wydaje mi sie, ze te z aparatu sa mniejsze... To jest chyba kwestia zastosowania kompresji w programie przy wywolywaniu z RAW, ktora mam ustawiona na minimalna...

Janusz Body
27-01-2011, 10:37
Rozumiem, że masz OK monitor. Napisz co widzisz na przedstawionym przez wątkodawcę przykładzie.

Marne, źle naświetlone zdjęcie wyglądające jak pstryknięte kompaktem w marnym świetle. Takie "cuś" zwykle na odbitce wychodzi jeszcze gorzej. Co do merytorycznej treści zdjęcia sie nie wypowiadam. Technicznie marnizna - coś na pomiędzy aparatem marki Nokia 5 mpix a kompaktem.


...
Poza tym przez 3 lata sprzedawalem monitory PRO dla grafikow wiec wiem co nieco o kalibracji i jakie sa efekty dlatego nie widze zwiazku... cyba, ze sie myle i wszystkie kompy na swiecie maja uszkodzone monitory tylko te profesionalne nadaja sie do przygotowywania zdjec i tylko z tych mozna drukowac w LABie...

Z pełnym szacunkiem ale z tego co piszesz to raczej nie bardzo wiesz o co chodzi z profilami. Tak. 99% wyrobów monitoro-podobnych jest źle zestrojone/skalibrowane. Są kalibrowane pod przeciętnego usera, zaniebieszczone jak jasny piorun, robione pod "wrażenia wizualne" kupującego czyli czysta reklama. Wszystkie laptopy - dokładnie wszystkie, mają tak samo. Nigdzie nie pisałem o profi monitorach - doradzałem oprofilowanie tego co masz. Oprofilowanie sprzętowe, przyrządami - na oko to chłop w szpitalu....


...
Poza tym wspomnialem, ze mam na swoim Macbooku zmieniony profil na bardziej cieply wiec raczej niebieski nie jest podbity. Wspomnialem rowniez ze zmienilem rozne profile kolorow na moim laptopie i ten problem co jest na zdjeciu nie wystepuje nigdzie. wszedzie zdjecie wyglada ok....

Widzisz, utwerdzasz mnie w przekonaniu, że nie wiesz co to jest profil monitora. "Zmieniłem, różne profile kolorów...". ech......

Znajdź kogoś z i1d2, ColorMunki albo innym Spyderem. Oprofiluj poprawnie swoje monitory. Wtedy pogadamy. Jak na razie masz typowe objawy 99% userów przekonanych o tym, że ich monitory są świetne bo to Makówki a laby pieprzą robotę. Najczęściej jest dokładnie odwrotnie.

PS. Nie jestem laboludkiem, nie mam labu ale szczerze współczuję Twoim labmenom.

czerwiniak
27-01-2011, 11:23
Jaki Lab, papier?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
może coś źle ustawione, może chemia?
...a może kalibracja monitora

dulak
27-01-2011, 12:29
Na przyszłość pamiętaj by zdjęcia do labu rozjaśnić, zwiększyć kontrast i wyostrzyć. To bezdyskusyjne podstawowe zabiegi. Poza tym ważną, ba bardzo ważną rolę odgrywa papier. Zrób tę samą odbitkę na Kodak Royal i Kodak Endura - różnica w każdym elemencie będzie gigantyczna, rzecz jasna na korzyść Endury. Ja mam bardzo pozytywne doświadczenia z labami z UK, zawsze miałem świetną jakość, szczególnie w Kodakach.

pozdrawiam

RadekM77
27-01-2011, 13:10
Na przyszłość pamiętaj by zdjęcia do labu rozjaśnić, zwiększyć kontrast i wyostrzyć. To bezdyskusyjne podstawowe zabiegi. Poza tym ważną, ba bardzo ważną rolę odgrywa papier. Zrób tę samą odbitkę na Kodak Royal i Kodak Endura - różnica w każdym elemencie będzie gigantyczna, rzecz jasna na korzyść Endury. Ja mam bardzo pozytywne doświadczenia z labami z UK, zawsze miałem świetną jakość, szczególnie w Kodakach.

pozdrawiam
Trzeba też się znać, bo jak ktoś przesadzi to też lipa.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
http://86.45.190.86/zibi-trans/test.jpg
ja nie mogę zobaczyc tego

czerwiniak
27-01-2011, 14:34
Zrób tę samą odbitkę na Kodak Royal i Kodak Endura - różnica w każdym elemencie będzie

A wogóle to jest jeszcze Royal?
Ile to lat temu na nim pracowałem.

RadekM77
27-01-2011, 14:40
A wogóle to jest jeszcze Royal?
Ile to lat temu na nim pracowałem.
Jest na pewno.

tezmarek
27-01-2011, 15:50
Marne, źle naświetlone zdjęcie wyglądające jak pstryknięte kompaktem w marnym świetle. Takie "cuś" zwykle na odbitce wychodzi jeszcze gorzej. Co do merytorycznej treści zdjęcia sie nie wypowiadam. Technicznie marnizna - coś na pomiędzy aparatem marki Nokia 5 mpix a kompaktem.

...

Z tym w pewnej części się zgadzam, tyle, że wady zdjęcia oglądanego na monitorze nie odpowiadają opisowi wad odbitek. Moim zdaniem z tego pliku (niestety już się nie otwiera, więc piszę z pamięci), lab powinien wykonać odbitkę, która mieści się w granicach przyzwoitości.

Oczywiście najlepiej mieć oprofilowany monitor, tyle, że ma go znikoma część fotografujących. Mimo tego - sporo fotografujących wywołuje z sukcesem odbitki w labach.
Jeszcze odnośnie labów - tak się zastanawiam, czy w wypadku dużych formatów warto jeszcze korzystać z ich usług. Ostatnio robiłem trochę odbitek A3 w drukarni cyfrowej. Byłem zadowolony z jakości, a cena była mocno konkurencyjna w stosunku do labu.

Janusz Body
27-01-2011, 16:18
Z tym w pewnej części się zgadzam, tyle, że wady zdjęcia oglądanego na monitorze nie odpowiadają opisowi wad odbitek. Moim zdaniem z tego pliku (niestety już się nie otwiera, więc piszę z pamięci), lab powinien wykonać odbitkę, która mieści się w granicach przyzwoitości.


Tak, pod warunkiem, że zdjęcie nie było dalej psute a z opisu wygląda, że było dalej psute, żeby usunąć te oczywiste wady. Takie psucie na byle jakim monitorze niestety daje byle jaki efekt. :-) Lab to oczywiście przepuścił przez AUTO no i efek końcowy wiadomy.


....
Oczywiście najlepiej mieć oprofilowany monitor, tyle, że ma go znikoma część fotografujących. Mimo tego - sporo fotografujących wywołuje z sukcesem odbitki w labach.


Well, well, well.... laby za nich odwalają obróbkę głównie w trybie AUTO. :-)


....
Jeszcze odnośnie labów - tak się zastanawiam, czy w wypadku dużych formatów warto jeszcze korzystać z ich usług. Ostatnio robiłem trochę odbitek A3 w drukarni cyfrowej. Byłem zadowolony z jakości, a cena była mocno konkurencyjna w stosunku do labu.

Tylko kilka labów w Polsce ma naświetlarki (albo laserowe albo diodowe Dursty) do naświetlania i wołania dużych formatów. Wiele labów oferuje wydruki A3, A2, A1 z drukarek wielkoformatowych. Druk jest technologicznie o sto lat do przodu w porównaniu z naświetlaniem i wydruki z najnowszych drukarek mają gamuty o wiele, wiele większe od naświetlanego papieru.

flankerp
27-01-2011, 16:55
Ok Panowie,

Dzis wydrukowalem w innym Labie i jest ok. Kolory zachowane, ostrosc ok jasnosc ok
Generalnie jak na kompie :)
Polecam w Irelandi drukowanie w Soundstore ;)

Temat uwazam za zamkniety ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
PS a propos jakosci zdjecia to wiem, ze nie powala, niestety pomieszczenie bylo potwornie ciemne (tak naprawde duzo ciemniej niz na zdjeciu, dopiero pozniej ktos sie pofatygowal zapalic wiecej swiatla a lampa ktora mam wiekszych cudow juz nie dalem rady zrobic, byc moze z braku wiedzy, doswiadczenia albo sprzet niewystarczajacy) do tego kitowy obiektyw. Dzisiaj podkrecilem jasnosc na RAWie i jest juz ok.

olga123
10-10-2011, 20:31
czerwiniak 2 lata temu na nim jeszcze pracowałeś, albo 3 :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
flankerp....czy w całej Polsce nie ma ani jednego labu gdzie Twoim zdaniem zrobia ci dobrze odbitki????????? tak serio......

KNC
10-10-2011, 21:36
Również polecę http://www.lab-net.pl/
W końcu dostałem to czego chciałem.

Poprzednio robiłem A4ki w lokalnym salonie foto, o ile jakość i kolory były ok, to kontrasty wzrastały do nieoglądalnego poziomu...jasne partie poprzepalane, cienie zamieniały się w czerń...

teraz dostałem dokładnie to co mam na kompie :)

Jakość na małym iso bardzo fajna, dalej można nos wtykać w odbitki:P
na iso 1600 z duzym wyostrzaniem, to już nie tak wesoło, ale z odległości normalnego ogladania jest ok.

flankerp
17-10-2011, 12:40
lankerp....czy w całej Polsce nie ma ani jednego labu gdzie Twoim zdaniem zrobia ci dobrze odbitki????????? tak serio......

W Polsce nie ma problemu natomiast ja nie mieszkam w Polsce (proponuje uważnie czytać post :) )
Poza tym to juz stary temat... Problem rozwiazalem, przeciez napisalem....

Poadraiwam